Eventjes terzijde Ooievaar en Vredesduif* SOEST SOESTERBERG. Televisie in de huiskamer* Voetbal. De naam Maltus heeft bij veel mensen een verdachte klank. Ten rechte of ten on rechte? We willen het in het midden la ten. Heel in het kort komt zijn theorie hierop neer, dat de mensheid de neiging heeft vlugger toe te nemen dan de moge lijkheden om die mensen te voeden, te kleden, van onderdak en van enige gerie felijkheden te voorzien. Malthus gaf zelfs een formule. Wanneer de wereldbevolking tijdens een bepaalde periode verdubbelt, dus volgens de reeks 1-2-4-8 enz., dan neem de verzorgingsmogelijkheid toe vol gens de reeks 1-2-3-4 enz. Nadat de we reldbevolking dus twee keer verdubbeld zou zijn, zouden er al moeilijkheden ko men want die vier mensen zouden maar drie keer de portie van de man hebben die leefde toen de reeks begon. Weliswaar zorgden epidemieën, oorlogen en hongers nood er wel voor dat de toeneming niet ongestoord voortgang kon vinden, maar Malthus meende dat dit slechts uitstel van executie was. Malthus leefde een 150 jaar geleden, de bevolking over de hele wereld is toegenomen, maar leeft die bevolking nu slechter dan die 150 jaar geleden? Ze leeft stukken en stukken beter.' We hoeven niet eens 150 jaar terug te gaan. Sedert 1880 is de bevolking van W,- Europa verdrievoudigd maar zou iemand de levensstandaard terug wensen die in 1880 de heersende was? Malthus zijn theorieën horen dus op de rommelzolder thuis. Had Malthus gelijk? Zo is het toch niet helemaal. Veel men sen menen tegenwoordig dat de strekking van Malthus' betoog toch wel een juiste was. Dat zijn verhaal niet klopte, kwam doordat in de eerste plaats de mensen steeds meer landbouwgronden vonden om er voedsel op te verbouwen; de techniek schreed steeds verder voort, waardoor steeds meer mineralen konden worden ont gonnen, omdat op deze capaciteiten van Moeder Aarde een niets ontziende roof bouw werd toegepast en ten slotte omdat de blanke bevolking de gekleurde rassen op een levensniveau heeft laten staan dat de eersten ten koste van de laatsten het leven. Maar dat houdt eens op, menen deze heden en dan welnu dan zijn er meer mensen op aarde dan er gevoed kun nen worden en is een belangrijk gedeelte gedoemd te verkommeren. Roofbouw Amerika, de grote leverancier van granen, heeft op een niets ontziende wijze zijn bodem geëxploiteerd. Het rooien van bo men en bossen verstoorde de natuurlijke samenhang van de grond zon en wind hadden vrij spel en deden de humuslaag, waar de boer zijn kapitaal in zit, de lucht ingaan. En zo gaat het niet alleen in de V.S.. maar eveneens in Zuid-Amerika. in Azië en Australië; dit terwijl voedseldes kundigen hebben uitgerekend dat per mens l1/, ha. cultuurgrond nodig is om hem een voldoende dieet te verschaffen. Het aantal bewoners der aarde wordt ge schat op 214 milliard, de totale opper vlakte cultuurgrond op 2 millioen ha. Wat die 2 millioen ha. niet genoeg opleveren, voelen hoofdzakelijk de gekleurde rassen in hun maag. Minder en meer Wat de aarde nog aan mineralen herbergt, weet niemand. Wel is het een feit dat ieder gebruik hier een vermindering bete kent. Er komt immers niet meer bij er gaat alleen af. En intussen neemt de bevolking der aarde toe met een 20 millioen per jaar. Maar niet alleen de afneming van de voor zieningsmogelijkheden en de toeneming van de bevolking. Wanneer we Nederland uitzonderen is het geboortecijfer in West- Europa en Noord-Amerika snel naar be neden gegaan. Weliswaar is het sterfte cijfer nog sneller gedaald maar dit brengt mee dat de gemiddelde leeftijd hoger Wordt. De ooievaar geeft nu eenmaal de voorkeur aan jonge mensen. Statistici heb ben uitgerekend dat West-Europa daarom over 20 jaar ongeveer 9 millioen zielen minder zal tellen. Azië daarentegen, waar de gemiddelde leeftijd lager is, zal in die tijd een toeneming vertonen van 50 mil lioen. Waar de ooievaar zijn pakketjes zo onge lijk distribueert kan de vredesduif niet aarden. Wanneer men niet tot een ver standige regeling komt omtrent de be schikbaarstelling van de toch al te geringe capaciteit van de productiegebieden zullen de ondervoede volkeren de „verzadigde" landen overstromen met alle gevolgen van dien en zou Malthus gelijk krijgen dat o.a. oorlogen het surplus wegnemen. Maar misschien worden we allemaal nog wel eens zo wijs dat die oude theoreticus niet alleen tot nu toe ongelijk heeft gehad met zijn formules, maar ook nooit gelijk zal krijgen. Hoewel het er tegenwoordig nog niet veel op lijkt. FEESTAVOND A.N.B.B. De afdoeling Soest van de Algemene Ne derlandse Bouwarbeiders Bond hield Vrij dagavond een feestavond in Eemland. De voorzitter, de heer J. v. d. Brakel, ge waagde in zijn openingswoord van de groei der afdeling Soest, welke thans 138 leden telt en was overtuigd, dat de afd. haar taak in de landelijke propaganda op behoorlijke wijze heeft vervuld. De hoofdbestuurder, de heer H. de Jong, wees op de resultaten, die de Bond na de oorlog heeft bereikt, o.m. de goede rege ling bij vorstverlet en zeide, dat de orga nisatie bij de onderhandelingen met de betreffende instanties een belangrijke rol speelt. Middels de propaganda, welke van de le den dient uit te gaan, moeten alle onge organiseerden de weg naar de Bond vin den. Door deze bond, welke thans 50.000 leden telt en met het N.V.V. en haar 400.000 leden, kunnen de belangen van de bouwarbeiders worden zeker gesteld. Het A-Z cabaretgezelschap verzorgde hierna, onder leiding van Jan de Klein, het feest-programma op een wijze, welke de toets der critiek ten volle kon door staan. Nel Brink, Siens Mooten, Ab. Hof stede, de 65-jarige Cristien van Meeteren en de pianist Gerard in 't Veld wisten de volle zaal op uitnemende wijze bezig te houden, waarvoor de heer v. d. Brakel hen hartelijk dank bracht. VOLLEYBAL OLYMPIA. De Chr. Gymnastiekvereniging „Olympia" speelde Vrijdagavond met twee teams tegen de Ned. Spoorwegen te Utrecht en beide Soester teams gingen met de winst punten huiswaarts. Olympia 1 won met. 15-3, 15-6, 15-9, het tweede met 15-3, 15-3 en 15-8. BEROEP AANVAARD. Ds. W. R. Ambrosius te Leerdam heeft 't beroep van de Ned. Hervormde Gemeen te alhier, in de vacature van wijlen Ds. M. Verkerk, aanvaard. SOESTER SCHAAKCLUB. Het le tiental speelde tegen de sterke 2e klasser De Dom 2 uit Utrecht met als re sultaat: J. Thomasze-L. Rielnese 01 J. Gorter-G. Vader 10 W. Benschop-G. Swinkels V2-V2 H. de Graaf-G. Monceau V2-V2 C. Zaalberg v. Zelst-T. Mansefeld 01 A. van Dijk-P. J. v. d. Pol V2-V2 L. de Regt-P. C. Diks 10 J. Timmer-J. G. v. d. Poel 10 Th. de RuigJ. C. v. Dillen 01 J. v. Zijtveld-H. Smulders V2-V2 Totaal 55 Ook Soest 2 speelde met 5-5 gelijk tegen Soesterkwartier 2 uit Amersfoort. J. van Zijtveld-P. de Gunst V2-V2 J. P. Hoek-J. Vermeer V2-V2 J. Spijkers-M. Franken 01 J. Blom-G. Piel 1—0 Mevr. Schelvis-P. Mutz 10 K. F. Mud-W. van Veluw 10 J. v. d. Wal-P. A. Loman 01 S. de ZoeteG. Goermeen 10 G. Acronius-J. Paschendag 01 N. Schelvis-P. Albers 01 Totaal 55 VERPACHTING VUILNISBELT. Ten kantore van Gemeente-Werken werd Maandagmorgen openbaar verpacht de opbrengst van de gemeentelijke vuilnis belt. Inschrijvers waren N. van Es te Soester- berg voor 190 C. Wolfsen, Soest, voor 209.J. A. Metzukat, Soest, 250. en N. v. d: Broek, Soest, 302. DIEFSTAL MET BRAAK. Aangifte werd gedaan van vermissing van 26 dekens uit het Bondshuis van de Ned. Protestantenbond aan de Amersfoortse- weg. Het bleek, dat door verbreking van een ruit een tweetal barakken be zocht waren. GROOT JEUGDORKEST. Het Groot Jeugdorkest, onder leiding van de heer G. Rooda, is uitgenodigd om op Woensdag 17 Januari a.s. te komen con certeren in het Pensionaat ,,St. Louis" te Amersfoort. DE SCHEIDSRECHTER KWAM NIET. De wedstrijd S.E.C.G.V.V. is gespeeld, doch niet zo als men zich dat had voorge steld. De scheidsrechter, welke door de K.N.V.B. voor deze wedstrijd was aange wezen, kwam niet opdagen, zodat deze wedstrijd officieel werd afgelast. De spelers van beide clubs hadden echter wel zin om de spieren los te werken na zoveel weken gedwongen rust, zodat een vriendschappelijke wedstrijd werd gespeeld van twee maal een half uur. S.E.C. kwam met de oude opstelling uit, n.1. Hornsveld, Belt en Koster, v. d. Kuvt, De Nooy en Karelse, M. Maassen, de Mink, Loman, v. 't Kloster en Westerveld. Het werd een goede oefening en het ver schil in kracht was miniem. De mannen uit Geldermalsen wisten ten slotte met 10 te winnen, doch voor de comDetitie telt deze uitslag niet mee. Vor deze vriendschappelijke wedstrijd trad de Soester scheidsrechter, de heer Dibbets van de U.P.V.B. op, die zijn taak goed verrichtte. De wedstrijden van het 4e en 5e elftal werden afgelast. B.D.C. Terwijl de lagere elftallen door de slech te toestand der terreinen weer rust ge noten, trok het eerste elftal van leer in Zeist en met enthousiasme en snel heid werd Saestum bestreden. De Soestenaren leken als elftal herboren en de kansen op een overwinning ston den hoog genoteerd In de eerste helft van de strijd streed B.D.C. ook nog tegen de behoorlijk krachtige wind, welke onge veer van doel tot doel stond. Zeven minu ten voor het einde was de stand 11 en ongetwijfeld zou B.D.C. na de rust deze stand in haar voordeel hebben veranderd, als niet op dat moment een zware regen en hagelbui losbarstte en de scheidsrech ter het spel staakte. Na de bui keurde de scheidsrechter het terrein af, zodat de wedstrijd niet werd beëindigd en B.D.C. weer een wedstrijd achter is. Gezelligheid en ontspanning Er zullen in Nederland wel geen mensen zijn, die nog nooit in hun leven een radio-uitzen ding hebben gehoord. In elk geval weet ieder een wat radio is. Met televisie is dat anders gesteld. In Eindhoven en omgeving hebben al velen met TV kennis gemaakt, maar in de overige delen van ons land hebben nog slechts weinigen een uitzending bijgewoond, en het is dan ook begrijpelijk, dat er nog heel wat misverstanden bestaan over dit jongste product van de electro-technische industrie. Zo denken sommigen, dat bij televisie een soort film-camera wordt gebruikt, die bepaal de beelden opneemt en later weer uitzendt. Dit is niet het geval. Op hetzelfde moment, dat een televisie-camera iets opneemt, ver schijnt het beeld op de TV-ontvangers, die zijn ingeschakeld om het betreffende pro gramma te ontvangen. Het misverstand is waarschijnlijk ontstaan door het feit, dat het ook mogelijk is bepaalde films uit te zenden op dezelfde wijze als het normale TV-pro- gramma's het geval is. Uit de duisternis Een veel verbreid misverstand is ook, dat men denkt dat het noodzakelijk is een televisie uitzending in een volkomen donkere kamer te volgen. Als dit zo zou zijn, dan zou menigeen er niet aan denken om zich in de toekomst nog eens zo'n apparaat aan te schaffen. Want ais een mens nu al zijn vrije avonden in een aardedonkere kamer zou moeten doorbren gen, dan zou dit ondanks een prachtige uit zending, niet erg prettig zijn. De „zwartkijkers" kunnen echter gerust zijn. Want het is heus niet nodig een kamer hele maal te verduisteren om een televisie-uitzen ding goed te kunnen volgen. Dit wil natuur lijk weer niet zeggen, dat men nu eens extra veel lampen moet aanbrengen om het goed te kunnen zien. Dat is ook weer niet gewenst. De beste hoeveelheid licht verkrijgt men eigenlijk door de grote lamp uit te schakelen en de schemerlampjes te laten branden. De afstemming De Philips TV-ontvangers, die thans in het Zuiden van ons land worden verkocht, heb ben een scherm met een doorsnee van 22 cm. en de prijs bedraagt 785.—. De afstemming ofwel het verkrijgen van een scherp en helder beeld, levert geen moeilijkheden op. Het ap paraat heeft vier dubbele knoppen, waarmee alles kan worden geregeld. Het spreekt van zelf, dat deze knoppen andere functies heb ben dan die van radio-apparaten. De bedie ning van een TV-ontvanger vereist zeker enige handigheid en ervaring. Dit is echter ook het geval bij een radio, maar niemand vindt dit moeilijk. Zo is het ook met een tele visie-apparaat; al doende leert men. En zelfs heel vlug.' Het bekijken van een televisie-programma vereist dan ook zeker geen speciale inspan ning. Het apparaat kan op eenvoudige wijze worden bediend en het is helemaal niet nodig om de hele avond in een donkere kamer door te brengen. Het scherm van de apparaten is bovendien groot genoeg om de uitzending gemakkelijk te kunnen volgen. Het is niet nodig vlak voor het toestel te gaan zitten op een afstand van twee of drie meter, be haaglijk achterover gedoken in een gemakke lijke stoel, is alles uitstekend te zien. Desondanks zou een programma, dat de ge hele avond vulde, te vermoeiend worden en daarom worden in de programma's van Phi lips Experimentele Televisie-zender pauzes ingelast. Gedurende deze pauze worden gra- mofoonplaten gedraaid en meestal wordt dan een zogenaamd pauzebeeld vertoond. Dit is dan een of andere afbeelding van het behan delde onderwerp, bijvoorbeeld een tekening of een foto. Een ander pauzebeeld vormde een sigaret met een asbak; een onzichtbare roker nam telkens even de cigaret weg en ten slotte maakte de hand van de roker de cigaret uit en de pauze was om. Alleen uit deze pauzebeelden blijkt al, dat te levisie werkelijk een geheel nieuwe vorm van ontspanning is, die een tot nu toe ongekende gezelligheid in de huiskamer zal kunnen bren gen, zulks vooral door de grote verscheiden heid van onderwerpen. Juist dit afwisselend karakter van de uitzendingen bepaalt in be langrijke mate de vlucht die televisie binnen afzienbare tijd ongetwijfeld ook in ons land zal gaan nemen. ONZE MISDADIGE INSLAG. Er zijn van die verhalen, onverschillig, of je ze nu leest of hoort, die de gewone mens dadelijk partij doen zijn. Misschien bent U anders, maar toen ik dezer dagen las, dat er drie gevangenen uit Leeuwar den „de benen genomen hadden", toen ging dadelijk mijn sympathie uit naar dat ondernemende trio. Eerlijk: ik vond het een beetje spijtig, dat twee van de drie al dadelijk bij de kraag werden gepakt en weer achter slot en grendel werden ge zet en ik heb er om zitten grinneken, toen ik las, dat de uitbrekers hun vlucht konden voortzetten op fietsen van bewa kers, die een cursus volgden. Ik dacht heel oneerbiedig: dat zal wel een cursus zijn geweest: „Hoe wordt ik een gooche me jongen." Nu weet ik drommels goed, dat deze ge dachten verre van fraai zijn. Een fatsoen lijk mens, die een officieel bewijs van goed zedelijk gedrag kan overleggen en dat kan ik behoort door dik en dun met de handhavers van orde, wet en recht mee te gaan, maar ik kan het niet helpen, dat mijn sympathie in dit geval niet is bij de verschalkte bewakers, doch bij de uitbrekers. Als U ook zo bent en waarom niet? laten we er dan maar vrede mee hebben. Het is dezelfde afwijking, die wij,, als mas sa vertonen, als er iemand door de politie wordt opgebracht. Ik ben zelf eens toevalligerwijs met een politieman opgelopen, die een hele collec tie misdadigers van het station naar de gevangenis moest brengen. „Het is het gemeenste tuig, dat er op twee benen rondloopt" zei hij met overtuiging. Toch kon ik aan het publiek, dat wij voor bij kwamen duidelijk merken, dat zijn sympathie naar de gevangenen uitging. Als men durfde en als men er de kans voor had gekregen, zou men het hele stel hebben bevrijd, zonder dat men wist, wat die mensen op hun kerfstok hadden. Och ja, we zijn met elkaar een stel rare mensen. Een van de drie Leeuwarder mis dadigers werd niet dadelijk gepakt, al was zijn vrijheid niet van lange duur. Als echter diezelfde „sympathieke me neer" bij ons een kraak zou hebben gezet, zoals hij er nu meerdere opknapte in de weinige dagen van zijn vrijheid, ja, dan zouden wij al ons best doen die vent zijn gerechte straf te doen ondergaan. Waarmee ik maar zeggen wil, dat wij als massa aan de kant van het recht staan, zolang het onrecht ons deert. ECONOMIE IN DE HUISHOUDING Misschien wist U het nog niet, maar economie is eigenlijk een vak voor de huisvrouwen, want die moeten elke week weer de eindjes aan elkaar kno pen en zorgen, dat de huishouding met de beperkte financiële middelen toch behoorlijk blijft lopen. Dat is niet zo'n eenvoudige taak en daarom moet ds huisvrouw natuurlijk iedere uitgaaf ter dege overwegen. Ze zou eigenlijk nog wel willen sparen, maar sparen in geld is erg moeilijk; daarom spaart ze door bezuiniging op de dagelijkse levensbe hoeften. Nu is een van de grote pos ten, vooral in de wintermaanden, altijd weer de brandstof en als van die post iets kon worden afgeknabbeld zou dat een echte besparing zijn. In heel veel gevallen ligt hier inderdaad een moge lijkheid tot bezuiniging. Niet de bezui niging van stoken op halve kracht, wat betekent, dat men het altijd koud heeft, maar door te zorgen, dat de kachel of haard de warmte van de kolen niet door de pijp laat verdwijnen, maar deze zo veel mogelijk uitstraalt. Het is geble ken, dat dit met een heleboel kachels niet in orde is. Er bestaat in Delft een Instituut voor Brandstof-economie, dat de laatste jaren een groot aantal kachels en haarden heeft onderzocht, om te zien of ze wel goed geconstrueerd waren. Ook werd nagegaan hoe de ver branding was na enkele jaren van ge bruik. Daarbij heeft men ontdekt, dat voor talloze kachels en haarden jaar lijks tientallen guldens nodeloos aan brandstoffen worden uitgegeven, omdat de verbranding niet goed was geregeld. Het bleek mogelijk van sommige haar den de capaciteit te verhogen met 30%, maar het is ook voorgekomen, dat bij een haard of kachel, die al een zekere tijd in gebruik was geweest, door rei niging en betere afstelling de warmte productie met 250% verhoogd kon wor den. In zo'n geval kan men beter een tientje uitgeven voor inspectie door een vakman dan dat men er nutteloos hecto liters brandstoffen in verstookt. Het merkwaardige van dit onderzoek is geweest, dat het een gevolg was van de Prijsbeheersing. Die stelde nl. als voor waarde dat de verkoopsprijs van haar den en kachels verband zou houden met de warmte-capaciteithet bovenge noemde instituut kreeg toen de taak die capaciteit te bepalen. Vervolgens werkt dit instituut weer samen met de fabri kanten van haarden en kachels en daar plukken onze huisvrouwen nu weer de vruchten van.

Soester Courant | 1951 | | pagina 3