Brandpunten der Internationale Politiek Tussen de ruzies De zieke wereld Eventjes terzijde SOEST. SOESTERBERG. IN DE HOEK. Burgerlijke stand VRIJDACi 19 JANUARI 1951. 2ïe JAARGANG No. 5. SOESTE1 )URANT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 vergelijke, met deze uitspraak voor ogen, eens de levensstandaard van de arbeider in de Verenigde Staten met die van een ar beider in Europa. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat wij hier niet een beetje meer voortvarendheid zou den kunnen betrachten met onze integra tie, maar aan de andere kant is het ook zo, dat Amerika heel weinig oog schijnt te hebben voor het feit, dat wat ontstaan is uit een verhouding met een geschiedenis van eeuwen, niet kan worden veranderd in een tijdsbestek van een paar jaar. Ike heeft intussen zijn rondreis volbracht en zal zijn rapport uitbrengen aan zijn principaal. Ministeries en staven zullen zich opnieuw beraden over de herbewape ning. Dat die nodig is wordt niet betwij feld, maar dat die doorgevoerd moet wor den zonder ontzien van gegronde Europese gevoelens, moet wel twijfel wekken. Een twijfel bij de ene partij is een sterk wapen voor de andere. rechten er tegenover de Duits verplich tingen komen te staan. Al Duitsland „strijden moet voor Europa", zoals dat vroeger heette, dan mag men lok wel we ten, welke rechten het daarme verwerft. Om eerj oorlog te voorkomer heeft Tru- man zijn programma bekend gmaakt. Een gewoon mens duizelt van de cijfers. Niet minder dan 140 milliard dolir werd bij het congres aangevraagd, zij iet dan ook, dat over de uitgifte van des kolossale som meer dan 1% jaar kan worden ge daan. De slotverklaring van de Loidense Con ferentie, afgelegd namens 4 premiers van de negen landen van he Britse Ge menebest, is ons liever. Het Gemenebest wenst niet te aanvaarden dat het Westen slechts moet herbewape nen en dat slechts sterkte in wapens een aanval kan voorkomen. „Er moet", aldus die verklariig, een over weldigende meerderheid op dt wereld zijn, die de vrede wil en deze morsen moeten worden bereikt." GESLAAGD. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT Het grote verschil. In 1944 kwam Generaal Eisenhower naar Europa, vergezeld door een reusachtig in vasieleger. Deze reis was het anders. Nu had de Gene raal slechts een kleine staf hoge militairen bij zich en dan. schema's schema's over de opzet van een West-Europees le ger, over het aantal divisies dat nodig is, over de landen die deze divisies moeten le veren en over de grondstoffen benevens de industrieën, die de grondstoffen tot wa pentuig moeten verwerken. Met andere woorden: toen Ike een jaar of zes geleden kwam, had hij de bullen om Europa te bevrijden. Nu kwam hij alleen maar met schema's om de bullen voor el kaar te krijgen ten einde Europa vrij te houden. Begrijpelijke prikkeligheden. Hoe reageert Europa daarop? Een eeuwenoude traditie getrouw is de reactie, ook op deze situatie, verdeeld. Zoals Europa altijd verdeeld is geweest. Tot zijn geluk, tot zijn ongeluk. Toen Eisenhower in Parijs aankwam, was er een sterke politiebescherming; in Ne derland stuurde onze roemruchte Gerben zijn Amerikaanse medaille terug, in Scan dinavië, waar de mensen wat koeler zijn, is het bezoek met wat minder prikkelig heden verlopen. Dat die prikkeligheden er waren, is begrij pelijk. In Frankrijk stemt een dertig pro cent communistisch, in Italië is het nave nant en het is geen wonder, dat de com munisten, van hun standpunt uit, deze voorbereiding tot bewapening zien als een aanvalsoorlog tegen Rusland. Er zijn nu eenmaal mensen, die heel ge makkelijk niet zien wat ze niet zien willen en wèl zien wat er niet is. Maar met dat al, Frankrijk, dat geografisch en strate gisch nu eenmaal het hart van West-Euro pa is, herbergt een derde van zijn bevol king als Ruscophiel en in Italië, dat tussen dat Europese hart en de Balkan ligt, is de verhouding ongeveer net zo. Dat zou kun nen betekenen, dat een oorlog met Rusland eveneens een burgeroorlog zou worden, tenminste in deze twee landen. Nu is het altijd bitter in zijn midden een volksgroep te hebben, die precies tegen overgesteld denkt en die niet hecht aan tradities en gevoelens, die eeuwenlang een cultuurgoed van de gemeenschap zijn ge weest. We weten er van mee te praten met wat we vóór en na 1940 met de NSB- ers hebben meegemaakt. Maar bitterder is het, dat we nu, noodge dwongen, een beroep moeten doen op lan den als Duitsland, als Spanje, en, bij on ze tegenvoeters, op een land als Japan, om mee te helpen, vrijheden te verdedigen, die ze zelf, nog geen tien jaar geleden, met de voeten vertrapten. Het lijkt wel op het vriendschapsverdrag dat Rusland inder tijd met Duitsland sloot. Anders dan in Amerika. Maar nog is alle bijsmaak aan Eisenno- wers bezoek hiermee niet opgenoemd. Europa is tenslotte in de tweede wereld oorlog op het randje van de vernietiging terecht gekomen. Het heeft de nodige of fers aan mensen gebracht en het heeft het verlies van zijn productie-capaciteit moe ten aanzien. Terwijl de arbeidsproductivi teit steeds omhoog gaat, in vele landen die van vóór 1940 overtreft, de mensen toch noch heel sober moeten leven, oreert Tru- man, dat Europa minstens evenveel offers moet brengen als Amerika brengt. Men Overal zijn grieppatiënten, Ierland, Frankrijk enzovoorts; De bevolking van Europa Ligt te rillen van de koorts. Och, zo'n griepje is wel lastig En voor menigeen een strop, Maar met pil en drank en poeder Ben j'er zo weer bovenop. 'k Zat over griep te peinzen, Over rilling en bacil, Over heel die zieke wereld, Die maar niet genezen wil. O wat is er al gedokterd, Het gaf allemaal geen cent; De conclusie van de dokters: ,,'t Is een lastige patiënt." Dokter Stalin gaf hem pillen, Rode poeders enzovoort; De patiënt wordt maar niet beter, Integendeel, 't verhoogt de koorts. Als nu al die werelddokters, Voor een kort' of lange tijd, Eens een weekje gingen lijden Aan wat koorts en griep'righeid. Zou dat niet het beste wezen Voor het hele wereldrond? Voor de dokters zou 't niet kwaad zijn Ende wereld werd gezond. Tussen de regels lezen. „Helden van Wonsjoe". Is met China te pra ten? Komt ook de Spanjaard voor Europa strijden? - De verwachte keus van Adenauer. Overweldigende cij fers, waartegenover een overweldigen de vredeswil kan staan. Na jarenlange oorlogspractijk zou men bij de krantenlezer eigenlijk niet meer met overwinningsverhaaltjes moeten aanko men, als tussen de regels is te lezen, dat het de berichtgevende partij niet zo best gaat. Men moge al berichten, dat er enige hevi ge aanvallen zijn afgeslagen, maar als de nuchtere feiten later over het betrekken van nieuwe stellingen spreken, die gehou den zullen en moeten worden; als er wordt gezegd, dat de toestand verward is en dat de verstrekte mededelingen 24 uur oud zijn, als wij vernemen, dat een heuvel daar vijf maal van bezetter wisselde, dat de strijd in de Koreaanse oorlog hier het felst is en dat de tegenstander ruim 3000 doden verloor, nu, dan weten we het wel en met bezorgdheid vragen wij ons af, wat er van een handjevol Nederlandse vrijwil ligers terecht zal komen, die nu tot „de helden van Wonjoe" worden gerekend. De frontberichten zijn redactionneel voor geen cent betrouwbaarder dan die wij, bij tegenslag, vroeger van het hoofdkwartier der Duitse weermacht te „genieten" kre gen. De hoge militairen hebben nu eenmaal 'n internationale manier om zich uit te druk ken als de krijgskansen keren. Ditzelfde geldt voor Indo-China, waar de Fransen aan het front om Hanoi geregel de aanvallen van Vietmin-troepen moeten weerstaan. Generaal de Lattre de Tassigny vloog van Saigon naar Hanoi om daar persoonlijk de toestand op te nemen. Intussen werd in India vernomen, dat Pe king, het rode China, wel iets voelde voor de door de Verenigde Naties voorgestelde oplossing van het geschil om Korea. Wel zou men geen wapenstilstand wensen die is niet nodig als men wint! maar China zou er toch voor gevoelen eens te praten, waarbij dan alle vraagstukken, het Verre Oosten betreffende, moesten wor den besproken. Natuurlijk is deze ballon niet opgegaan. China wees het vredesvoorstel af en dien de een tegenvoorstel in, dat, zoals reeds bekend, wordt afgewezen door Amerika, welk land nu alles op alles zal zetten om communistisch China als agressor aan de kaak te stellen. Om geen tijd voor Europa te verliezen zette generaal Eisenhower deze week zijn reis voort. Portugal en Italië werden na Engelanr nog bezocht en er gin gen geruchten, dat ook Spanje met een bezoek zou worden vereerd. Och, officieel kan naturlijk niet met Fran co worden gesproken, zolang niet alle le den van het Atlantisch Pact hun diploma tieke betrekkingen met Spanje hebben hersteld. Als men evenwel de vroegere vijand Duitsland wenst in te schakelen, dan kan Franco-Spanje er ook wel bij. De Amerikanen zouden Franco reeds heb ben gevraagd, of hij bereid is een leger van 60.000 man voor Europa beschikbaar te stellen, dat dan met Amerikaanse wape nen zou worden uitgerust. Aldus bereiden wij ons ten oorlog of het tweede stand punt aldus trachten wij een oorlog te voorkomen. Bondskanselier Adenauer heeft voor West- Duitsland de uitnodiging van de Oostduit- se Eerste Minister Grotewohl om de een heid van Duitsland te herstellen, van de hand gewezen. Zoals werd verwacht, koos hij voor het Westen, doch hij voegde ei aan toe, dat dit Westen dan ook zijn wan trouwen tegen het Duitse volk moest laten varen. Inderdaad zal dit Westen, dat Duitsland nodig heeft, op niet te lange termijn duidelijk moeten maken, welke Voor het Associatie Praktijk-diploma Boekhouden zijn geslaagd de heren B. P. Verspuy, H. A. Steman, W. Oosten en R. van Logtensteijn en voor Ned. Handels correspondentie de heer B. Borgts. Genoemde plaatsgenoten werden opgeleid door Handelsinstituut „Practicum". AAFJE TOP IN SOEST. De Federatie van Verenigingen belegde Dinsdagavond in Eemland haar tweede gemeenschappelijke avond met de voor drachtskunstenares Aafje Top. Nadat de voorzitter van de afdeling Soest van 't Nut van 't Algemeen de avond met een welkomstwoord had geopend, trad Aafje Top voor het voetlicht met een voordracht uit Eugénie Crandet van de Franse schrijver Honoré de Balzac, welk werk hij_in 1833 schreef Jn zijn serie: „Scènes dë Ia viefe prbvincè". Met veel warmte en enthousiasme voer de Mej. Top ons in het leven van de vrek kige en schatrijke dorps- en gezinspoten taat Grandet, die het middelpunt was van de figuren daaromheen: de onschul dige dochter Eugenie, zijn onderdanige vrouw en de sullige huishoudster. Feilloos vertolkte zij deze figuren en later ook die van de families met hun zonen, die om de hand van de dochter ijverden. Met haar voordracht en haar expressie wist zij de Franse Provinciale sfeer van toen op sublieme wijze uit te beelden en de aanwezigen te boeien. DE SLAPER. Het is tegenwoordig helemaal geen schan de meer, als je „wat" met de belastingen hebt te maken. Bij velen onzer is de deur waarder als kind in huis en wordt hij tot de beste vrienden-in-de-nood gerekend. Die belastingbetalers zijn hun tijd vooruit, want zo-even lees ik, dat de burgerij in de toekomst moet rekenen op drie aanslagen per jaar en dat je zelfs de kans hebt, dat je in één jaar vier van die papiertjes be reiken. De vijfde aanslag die op je ge zondheid vanwege de ergernis wordt niet meegerekend. Enfin, daar zijn de meeste onzer verplicht tegen verzekerd. Laat ik naar m'n begin terugkeren. Ik had wat met de belastingen te „verhapstuk ken" en ik vervoegde mij derhalve ten kantore van de ontvanger. Ik moest maar even wachten en zette mij te zitten naast de andere staatsklanten. Aan 't aantal wachtenden merkten ik wel, dat deze ontvangerszaak geen klein be drijfje was. Het onderhoud van sommigen duurde nog al lang, maar plotseling kwam er schot in. Meneer Jansen werd er geroepen. Nie mand meldde zich en reeds wilde een an der naar binnen glippen, toen 'n juffrouw eenslapende meneer naast zich aan stiet. Tot verbazing van de wachtenden schrok de man op, keek verdwaasd om zich heen, herinnerde zich plotseling waar hij was, begreep vervolgens, dat-ie aan de beurt was en wandelde nog slaapdronken de openstaande deur binnen. Algemene hilariteit bij de wachtenden. „Zal je gebeuren, dat je lekker zit te pit ten en je wordt wakker in het belasting kantoor", grinnikte iemand. „Je reinste nachtmerrie", vulde een ander aan. „Hij zal daar wel een koude douche krijgen om op te frissen" veronderstelde een pes simist. Doch een wijsgerige meneer ver trouwde me toe en daarom vgrtel ik U deze geschiedenis „Kijk, dat is nu het beeld van het Nederlandse volk. Ze zitten rustig te slapen, ze worden wakker bij de belastingen endoen dan nóg slaperig hun zaken af." Ik hoefde hem gelukkig geen gelijk te ge ven, ik was juist aan de beurt. MISHANDELING GESTRAFT. „U bent als een waanzinnige tegen die melkboer tekeer gegaan", merkte de Offi cier van Justitie gisteren op aan het adres van opperman P. B. alhier, die zich wegens mishandeling van Th. M. K. voor de Utrechtse Politierechter moest verant woorden. Het bleek, dat verdachte met de melkboer kwestie had over een door zijn vrouw nog te betalen bedrag en toen dat niet klopte met zijn eigen berekening, sloeg hij de leverancier met een fietspomp. Die klap komt hem duur te staan, want de politierechter legde verdachte 'n geld boete op van 25.subs. 10 dagen hech tenis met verbeurdverklaring van de in beslaggenomen fietspomp. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend Apotheek „Soest- dijk", Van Weedestraat 46. NEDERLANDS FABRIKAAT BIJ DE N.V.E.V. In samenwerking met de Vereniging Ne derlands Fabrikaat organiseerde de Ned. Vrouwen Electriciteits Vereniging, afde ling Baarn-Soest, Dinsdagmiddag in het Oranje-Hotel alhier een film-middag, waarvoor grote belangstelling bestond. In haar openingswoord verwelkomde Mevr. Jans, de voorzitster der afdeling, in het bijzonder Mevr. Miedema uit Amersfoort en de heer Beets. Mevrouw Miedema, die in Amersfoort lid van de gemeenteraad is en voorzitster van de V.E.V., verzocht hierna belangstelling voor een lezing, welke op 24 Januari a.s wordt gehouden in Amersfoort, met be trekking tot de nieuwe washuizen, welke aldaar zijn gebouwd en tot welks tot standkoming spr. aandeel had gehad. De heer W. Beets Jr. uit Amsterdam lichtte hierna het filmprogramma toe, hetwelk werd vertoond onder het motto: „Kent Uw eigen industrie". Deze films gaven 'n duidelijk, overzichte lijk beeld van de productie van Neder lands-fabrikaat. De Tornado-fabrieken te Zwijndrecht liet de productie zien van de huishoudelijke en gebruiksvoorwerpen, die een veelvul dige bewerking vragen en de huisvrou wen hadden er tot dusver geen notie van, dat een eenvoudig afdruiprek niet minder dan 150 las-punten had. De Zeepfabriek De „Adelaar", de Union Vulpenfabriek, de Van Rijn's Mosterdfa- briek, de Felix Kattenbroodfabriek, de Van Wijk's Breiwol- en Dekenfabrieken en niet te vergeten de Timtur Schoenen fabriek werden tot in de kleinste bijzon derheden getoond en de ingenieuse pro ductie-methode van deze Nederlandse fabrieken mocht een intense aandacht genieten. Na de pauze werd een streekfilm over Westelijk Noord-Brabant vertoond. Met als centrum Breda gaf deze film een prachtig overzicht van de vele fabrieken, die daar zijn verrezen, zoals voor de ver vaardiging van verf, haarden en kachels, chocoladewerken, kunstzijde, borstelwerk enz., alsmede bierbrouwerij en suikerraf finaderij. In de vertoning van dit bonte produc tie-proces zagen wij de Brabantse paar den en het Brabantse kantklossen, bene vens de folkloristische kledij. De heer Beets zorgde voor een duidelijke toelichting op het vele, dat deze middag werd getoond. MEDISCHE DIENST. Dokter Brandt, Dolderseweg 59, Den Dol- der, zal Zondag 21 Januari a.s. de artsen- dienst waarnemen. JAARVERGADERING K.A.B. De afdeling Soesterberg van de K.A.B. hield in „Huis ten Halve" haar jaarver gadering, welke goed was bezocht. Na opening door de voorzitter, de heer W. v. d. Heuvel, werden de jaarverslagen door secretaris en penningmeester uitge bracht. Hierna volgde er een bespreking van de feestavond, welke op 28 Januari a.s. zal worden gehouden. Ook werd besproken om deel te nemen aan de Rerum Nova- rum- en Quadragesimo Anno-herdenking op 26 Mei a.s te Rotterdam. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de voorzitter en de andere aftredende leden herkozen. Deze zullen de functies onderling verdelen. Daarna volgde er nog een bespreking over de retraiteclub, waarvoor het aan tal deelnemers werd vastgesteld, die na der door loting in Februari a.s. zullen worden aangewezen. Bij de rondvraag werden er enige inter ne aangelegenheden besproken. POGING TOT INBRAAK. De politie te Soesterberg werd Maandag nacht door een bewoner van de Amers- foortsestraat gewaarschuwd, dat een in- Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO No. 126156 De felle uitspraak van dr. Ten Haeff, do cent aan de Rijksuniversiteit in de para psychologie, over de charlatans in de hel- derzienheid, is mij recht uit het hart ge grepen. Alleen zou de waarschuwing meer effect hebben gesorteerd, wanneer zij zich had uitgestrekt over aanverwante vakken. Ik doel hier in het bijzonder op de afde ling „handopleggers" en „genezingstrij kers", die U, a raison van zoveel guldens per meer of minder grondige strijkbeurt, van Uw kwalen (trachten) af te helpen. Want zo er ergens kaf onder het koren zit, is het wel bij deze beoefenaren der ge neeskunde. Het geloof en eerbied voor para-psycholo- gie, helderziendheid, genezers en alles wat daarmee samenhangt, zit bij mij niet erg diep. Vanzelfsprekend heb ik ontzag voor de para-psychologie als wetenschap en on derken ik het belang van verder en die per onderzoek, maar zodra de beroeps helderzienden, handopleggers en gene zingstrijkers in het geding komen, word ik, om het maar zacht te zeggen, kop schuw. Ik had een kennis, die een beroep uitoe fende, dat in de verste verte niets te ma ken had met het menselijk lichaam. Het ging hem op een gegeven moment finan cieel niet zo naar den vleze en besloot in de „geneeskunde" te gaan. Hij had, wat wij noemen een zacht smoesje en ver. stond de kunst om een kromme spijker recht te praten. Ofschoon ik nog niet met een zere vinger naar hem toe zou durven, is hij op het ogenblik toch vrij hoog aangeslagen in de inkomsten- en vermogensbelasting. Dr. ten Haeff waarschuwt voor charla tans, doch hoe moet het nogal goedgelovi ge publiek ze onderscheiden? Mij is een geval bekend, het was niet in Nederland, van een, naar het heette, ab soluut betrouwbare helderziende. Er waren 2 Duitse piloten zoek, die op weg waren naar Australië. Op een seance avond kreeg de bewuste helderziende contact met de piloten. Zij zweefden onder water, waren ongeveer een week gele den verongelukt en vroegen nu, via de helderziende, familieleden en kennissen de groeten te doen. De volgende dag stond het verhaal in geuren en kleuren in de bladen, maar op ongeveer hetzelfde moment bereikte de twee piloten, na een vreselijke tocht door een woestijn in Australië, een zendings- post en terwijl de inkt van het verhaal der seance nog niet droog was, zond de Austalische radio het bericht van hun redding de wereld in. Met deze twee gevallen voor ogen, houdt ik me maar een beetje op de vlakte en hoop van harte, dat het nog eens moge lijk zal zijn om verschillende „genezers" behoorlijk onder controle te krijgen, b.v. door ze alleen te laten werken in het bij zijn van een medicus. Daartegen kunnen de goede genezers niets hebben. De onechten, de-cen- ten-op-het-portaal-tellers, allen dan van zelf af. H. OEKMAN. breker bezig was zijn woning binnen te dringen. In korte tijd had de politie een vreemd persoon te pakken, die later be kende een poging tot inbraak gedaan te hebben. Het bleek een recidivist te zijn, die al 7 maal voor dergelijke feiten was veroor deeld. GEBOREN. Richard Arnold, z. v. H. Vonk en J. Zuidema, Sinnemaplein 13. Jan, z. v. J. Bezemer en J. Euser, Birktstraat 9a. Jannetje, d. v. T. Meerveld en H. Walet, Vinkenweg 27. Hendrika Odilia, d. v. L. Luyf en O. J. Ch. Rademaker, Baam. Aart, z. v. J. Brons en C. Hardeman, Schoolstraat 31. ONDERTROUWD. W. Renes, 25 jr., stem- pelmaker, Amersfoort en A. H. Brons, 24 jr., Andriessestraat 17. J. v. 't Klooster, 30 jr., kapper, Nieuwstraat 41 en M. F. Huurdeman, 28 jr., Eigendomweg 98. L. W. de Beer, 26 jaar, papierbew., Smitsweg 37 en S. v. d. Heuvel, 25 jr., Oude Gracht je 3. P. J. Broek, 25 jr., fabr. arb.. Gen. Spoorstraat 58 en B. M. van Kempen, 23 jr., Gen. Spoorstraat 58. J. C. Ribberink, 27 jr., slager, Birktstraat 97 en M. H. Vos kuilen, 29 jr., Birkstraat 10. J. Westerveld, 30 jr., schoenmaker, Wieksloterweg O.Z. 37 en R. Westerveld, 26 jr., kousenrepa- ratrice, P. Potterlaan 24. C. J. de Graaf, 45 jr„ horlogemaker en M. A. Verel, 35 jr., Ferd. Huycklaan 1. GEHUWD. Geen. OVERLEDEN. Gerrit van Beusekom, 84 jr., wednr. van J. den Besten, Talmalaan 11. Aartje Willemsen, 60 jr., geh, m. H. Gerestein, Beetzlaan 29.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1