Minder crediet voor de burger. Meer crediet voor de staat. Het Natuurbad wordt verbeterd. ^GASDRUK WORDT^ VERLAAGD. J I •r; m IN DE HOEK. DINSDAG 23 JANUARI 1951. 27e JAARGANG No. ff. SOE5TER|)püRANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn, Der kwart, f 1.75 - oer Dost f 1.95 Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Zoals men weet, heeft de regering kortgeleden aan de banken beperkingen opgelegd bij het verstrekken van credieten aan het bedrijfs leven Men stelt de ondernemingen dus min der geld ter beschikking voor aankoop van materialen of voor het financieren van hun omzet Het is nog de vraag of deze maatrege len het beoogde doel zullen bereiken, maar de strekking ervan is duidelijk; de regering wil de aankopen beperken en het publiek dwingen zuiniger te leven. Zij meent dat dit een prijsdrukkende invloed zal hebben, omdat er minder gelegenheid komt zijn geld te be steden. Het is echter zeer de vraag of deze redenering opgaat, want wanneer men de be drijven verhindert aan de normale vraag van het publiek te voldoen, zal de vraag het aan bod gaan overtreffen, hetgeen juist een prijs verhogende uitwerking heeft Wij vrezen dan ook, dat het kunstmatig veroorzaken van schaarste niet het gewenste gevolg zal hebben. Het is duidelijk, dat de regering bij deze cre- dietbeperking ook nog een ander doel na streeft, al heeft ze dat niet met zoveel woor den gezegd. Dit tweede doel is ervoor te zor gen, dat zij zelf steeds voldoende geld tegen lage rente zal kunnen opnemen. Sinds de be vrijding heeft de Nederlandse regering, even als bijna alle andere regeringen, alles in het het werk gesteld om de rentevoet laag te hou den. Men is daar in grote trekken in geslaagd door de uitbetaling van dividenden aan een maximum te binden, door huren en pachten te bevriezen, door de lonen onder controle te houden, enz. De rente, die men onder deze omstandigheden van zijn geld kon maken, werd hierdoor zo beperkt, dat het niet aan lokkelijk was geld te steken in bedrijven, waar een zeker risico aan verbonden was. Dit betekende, dat het geld vooral ter beschikking kwam voor belegging in stukken met een vaste rente, d.w.z. in obligaties, overheids- leningen, verzekeringspolissen, enz. In tegen stelling met vroeger stroomde het nieuwge vormde kapitaal dus niet meer in hoofdzaak naar het bedrijfsleven, maar naar de staat en andere overheidslichamen, naar pensioen fondsen, e.d., die deze gelden tegen lage rente konden opnemen, danwel uitlenen. Nu wordt van het bedrijfsleven verlangd, dat het zich zal moderniseren en zijn productivi teit zal opvoeren, waarvoor natuurlijk grote sommen nodig zijn. Dit valt samen met de oorlogsdreiging, die het voor vele bedrijven gewenst en dikwijls zelfs noodzakelijk maakt, ruime voorraden in te slaan. Ook dit kost geld en men is bereid dat geld te lenen tegen een hogere rente dan momenteel geldend is, omdat het bedrag aan rente bijna onbelang rijk wordt tegenover de te verwachten prijs stijgingen, wanneer men zijn aankopen enige tijd uitstelt. Daardoor is er in de tweede helft van 1950 een zo grote vraag naar credieten ontstaan, dat het bijna ondoenlijk werd de lage rente nog langer te handhaven. Dit bracht ook voor de staat consequenties met zich mee. Werd het geld duurder, dan zou immers de regering al heel spoedig genood zaakt worden eveneens meer rente aan te bieden, aangezien men anders de voorkeur zou geven aan belegging van zijn geld in het bedrijfsleven. Dit heeft men willen voorkomen en daartoe de credietbeperking ingevoerd. Kort en goed komt die maatregel er dus op neer, dat men de credieten voor de burgerij en voor het be drijfsleven beperkt, teneinde voor de staat voldoende goedkoop crediet te kunnen reser veren. Zonder twijfel is dit in zeker opzicht een publiek belang, want hoe geodkoper de staat geld leent, des te geringer is de rente last, die uit belastinggelden moet worden be taald. Maar anderzijds leidt goedkoop crediet voor de regering tot een al te gemakkelijk en dus te royaal gebruik van geleend geld. Aan Daar het in verband met de kolen- schaarste nodig is gebleken, het ko- lenverbruik van de gasfabrieken met 20 te verminderen, zal van Woens dag 24 Januari af de gasdruk worden verlaagd. Er wordt op alle gasverbruikers een dringend beroep gedaan zo zuinig mogelijk te zijn met gas, om te voor komen dat onaangenamere maatre gelen moeten worden genomen. DE BURGEMEESTER. de ene kant beperkt men dus de kans op in flatie door geldschaarste te veroorzaken, maar men zet er voor in de plaats te grote crediet- faciliteiten voor de staat, waarin o.i. het infla toir effect niet minder groot is. Ook hier zien we weer de overheersing van de belangen der levende volksgemeenschap door die van de staatsmachine, een verschijnsel, dat naar onze mening gevaarlijk is en bestreden moet wor den. De staat is immers geen doel op zichzelf, maar uitsluitend een maatschappelijk organis me ten dienste van de burgers. Het mag nooit zo worden, dat de burgerij er is ten pleziere van de staat. gebruik maken van het bad en dit „dienst- zwemmen" werd spoedig gevolgd door 'n algehele sluiting van het bad voor het pu bliek. In 1944 brak een slechte tijd aan voor het bad. Bij een luchtaanval kwamen enige bommen terecht in het bassin, terwijl ook de pompinstallatie vanuit de lucht werd vernield. Eenzaam en verlaten lag daar 't Natuurbad en werd een prooi van verniel zuchtige elementen. Het vele houtwerk werd gesloopt en mede genomen en nog heden ten dage weet men in onze gemeente menig schuurtje of kip- jsszgm Tourboot „Princehof" als schouwburg schip. Het in Friesland welbekende touristenschip „Princehof" is voor de win termaanden verbouwd tot schouwburg- schip en 't Nederlandse toneelgezelschap onder leiding van J. Louis Oorthuis en Chris Schaaf, zal daarin een tournee ma ken door Nederland. Het toneelstuk „Ha venkwartier" van Willem van Rossieau zal aan boord worden gespeeld. De pre mière heeft op 19 Januari te Leeuwarden plaats gehad. Foto: Het Nederlands Toneelgezelschap aan boord van de ..Princehof": v.l.n.r. Chris Schaaf, J. Louis Oorthuis, Nel de Vries, Riet van Delft en Wim Rols. We hebben wel eens geschreven over de erfenü, welke vroegere Soester Gemeen tebesturen hebben achtergelaten en we denken hierbij in het bijzonder aan onze straatverlichting; het gemis aan riolering, het ontbieken van industrie, een toomloze woningbouw enz. Toen we echter dezer dagen ons Soester Natuurbad aanschouwden, hetwelk daar aan de Soesterbergsestraat ligt op een ter rein van niet minder dan 19 H.A., waarin een basin is met een oppervlakte van 11.000 M2. en met daarin een 18.000 M3. water, toen kregen we toch respect voor dit werk, hetwelk in 1933 bekroond werd met de officiële opening. De opening van dit zwembad en recreatie oord had een enerverende voorgeschiede nis, welke we niet zullen ophalen, maar het was een belangrijke dag, toen, na de opening, dit bad werd overgedragen aan de Stichting Soester Natuurbad en onze roemruchte Wethouder Peter van de Bre- mer als eerste Soestenaar in het water sprong. De belangrijkheid van die openingsdag was gelegen in het feit, dat de kleine ge meente Soest, met haar toentijds 16.000 inwoners, een der eersten was, die een bad van dergelijke afmetingen had ge bouwd en met deze inrichting ver vooruit had gezien. Thans, nu de economische wel stand van onze gemeente nauw samen hangt met het Vreemdelingenverkeer, is dit Natuurbad een grote attractie, welke duizenden vreemdelingen trekt. Ruim 1400 personen waren in 1950 bezit ter van een abonnement op het Natuur bad, 500 kinderen waren deelnemer aan 't schoolzwemmen en niet minder dan rond 55.000 personen toefden in deze slechte zomer in ons Natuurbad. Deze bezoekers, die voor het grootste deel vreemdelingen zijn, laten hier de nodige gelden achter, welke de gehele gemeen schap ten goede komen. Als we terugkeren tot de eerste jaren na de opening, dan zien we een paar slechte seizoenen volgen, doch geleidelijk werd 't beter en merkte men, hoe dit bad in een belangrijke behoefte voorzag. Toen kwam 1940 en de moeilijkheden welke het bezette Nederland ondervond, werden ook het Natuurbad niet gespaard. Duitse militairen kwamen een veelvuldig penhok aan te wijzen, waaraan het Na tuurbad-hout vertimmerd is. Dit alles was nog niet erg genoeg. Op zeer vakkundige wijze zijn ook de motoren en electrische installaties gedemonteerd en weggehaald. Bij de bevrijding waren de cabines aan de herenkant volledig verdwenen en de cabines aan de vrouwenkant eveneens voor een groot deel. Het ontbreken van de -technische apparatuur was mede oorzaak, dat het bad in 1945 volledig onbruikbaar was. De Stichting bleef echter niet bij de pak ken neerzitten en diende plannen in bij het gemeentebestuur om het bad weer in goe de staat te brengen. De Gemeenteraad stak echter een stokje voor deze plannen en wilde het gevraagde crediet van 100.000 niet voteren, daar de prijzen van de mate rialen te hoog werden geacht en een prijs daling te verwachten was. Als gevolg hiervan werd het bad in het seizoen 1946 niet gebruikt. Wel werd, om aan de zwembehoefte tegemoet te komen, een noodzwembad ingericht aan de Eem. Nieuwe plannen werden gesmeed en de toenmalige directeur van Gemeentewer ken, de heer Ir. Koning, diende een plan in tot partiële herstelling, waarvoor 35000.geraamd werd. Dit plan, in het voorjaar van 1947 inge diend, werd door de gemeenteraad aan vaard en op 28 Juni 1947 werd het Na tuurbad, voor het eerst na de oorlog, weer geopend. Het was primitief, water was er te weinig in het bassin, met rietmatten en boardpla ten waren de cabines afgeschut, doch de warme zomer vergoedde veel. Niet minder dan 75000 betalende bezoekers, exclusief abonnementhouders en schoolzwemmers bezochten ons bad. Gedurende 1948 en 1949 zijn verschillende herstellingen uitgevoerd en voldeed het bad weer aan de elementaire eisen, welke men hieraan kan stellen. Het is echter aan de bezoekers van het bad niet ontgaan, dat het nog vele verbe- terngen behoeft en dat de eerste begroting van 100.000.niet fictief was. Vorig jaar kwam eindelijk het bericht af, dat oorlogsschade ook aan publiekrechte lijke lichamen vergoed zou worden. Dit was voor het bestur van de stichting aan leiding om een goed plan 1 ot verbetering van het bad in te dienen. Dit plan vergt een bedrag van 81000.doch waar de vergoeding voor geleden oorlogsschade 30.000.bedraagt, resteert een bedrag van 51.000. Een crediet-aanvrage tot dit bedrag is bij de gemeenteraad ingediend, welk lichaam hierover a.s. Vrijdagavond haar oordeel zal vellen. Grondige verbeteringen zullen moeten worden uitgevoerd om het bad in goede en moderne staat te brengen, aldus vertelden wethouder De Haan en de heer Speet ons. Het bassin behoudt dezelfde omvang, doch er wordt 'n apart les-bassin gebouwd van 20 bij 10 meter, met een diepte van 1 me ter, in de nabijheid van het badmeesters huisje. In dit aparte bassin zullen de zwemlessen worden gegeven op de meest moderne manier. Om het bassin wordt een tegelpad gelegd van 1.80 meter breed, welk pad aan de in- Soester Melkboeren! Gelukkig las ik Vrijdag, juist voordat ik de Soester Courant wilde dichtvouwen, nog net het vriendelijk verzoek om vandaag voor 2 dagen melk te willen nemen. De reden was, zoals werd opgegeven, dat U graag een dagje met vacantie wil gaan. Nou, accoord hoor, jullie doen maar. Als het maar in het nette blijft en ik geen klachten krijg. In dat geval zou ik er als cliënt op staan een volgende' keer te vo ren te vernemen waar de reis heen gaat. Intussen m'n compliment voor het inder daad baanbrekende werk. Nu zien we toch maar eens welk een waarheid er schuilt in „Eendracht maakt macht". Het was vroeger toch maar ondenkbaar, dat er in de Soester Courant een adver tentie verscheen, waarin een melkboer aankondigde, dat hij graag een dag met vacantie wilde gaan en of zijn klanten nu maar extra melk wilde nemen. Nu is het alleen maar nieuwsgierigheid van me, om te weten of het waar is, dat er nog meer verzoek-vacantiedagen in het verschiet liggen, zoals ik van een lid-be zorger vernam. Waarom ook eigenlijk niet? Wat ds er tegen om iedere week een extra vacantie- dagje te pikken? Het is veel economischer en jullie kunnen op deze wijze de wereld de weg wijzen, die men moet gaan.. Het komt er uiteindelijk immers toch van, dat we geen 6, maar 5 of i of 3 dagen per week werken. Wel zouden we eerst de koeien nog even naar hun mening kunnen vragen, maar ik ben er zeker van, dat ook hun antwoord wel gunstig uitvalt. Maar enfin, morgen geen verse melk. Nou, er is me wel eens iets ergers over komen, daar niet van, maar toch ben ik blij, dat niet alle vrije beroepen zijn on dergebracht in overkoepelende organisa ties, die hun cliënten, via een advertentie, de mededeling doen „dat ze graag eens 'n dagje met vacantie gaan". Stel je voor, dat de doktoren je verzoeken morgen Uw ongeval of accute blinde darmontsteking een dagje te willen uit stellen. H. OEKMAN. gangzijde van het bad 3 meter breed wordt en naar het verharde gedeelte voert. Vóór het restaurant wordt 'n ondiep bas sin gemaakt met een oppervlakte van 150 M2. en een diepte van 30 c.m., waarin de kleuters zich kunnen vermaken. Tussen deze kleuterkom en het bassin wordt een groot gazon aangelegd, zodat het restaurant en terras een prachtige en tourage krijgen. Het restaurant wordt bo vendien grondig verbouwd. De gesplitste ingang verdwijnt, evenals de binnengale- rij, waardoor één grote zaal wordt verkre gen. In deze zaal zal men grote groepen personen kunnen opvangen. De toiletten en keuken worden eveneens verbeterd, terwijl slaapruimte en een kantoortje in het plan zijn opgenomen. De ingang van het bad is nooit fraai ge weest, waarom deze dan ook wordt ver anderd. De twee gebouwtjes, die de inrij- laan markeren, gaan weg en ijzeren hek ken, tussen grote stenen pilaren, zullen de aanwezigheid van het natuurbad ter plaat se meer accentueren. Behalve een kleine kiosk voor handcon sumptie zal een fraaie fontein worden ge bouwd op de oprijlaan, op welke laan in het midden een rij bomen wordt geplant, terwijl de bestaande onderbeplanting wordt weggenomen. De auto's zullen een éénrichtings verkeer moeten volgen, de parkeerplaatsen voor de auto's worden practisch aangelegd, ter wijl gazons en groenstroken langs deze plaatsen zullen worden aangelegd. De rijwielstalling welke thans een capaci teit van 2000 rijwielen heeft, wordt groter gemaakt en als al deze plannen in wer kelijkheid zijn omgezet, is ons Natuur bad moderner en beter dan voorheen. De. directeur van V.V.V., de heer W. Su- rink, kon niet anders dan verheugd zijn over de plannen voor deze verbetering. De vreemdelingen-industrie, aldus de heer Surink, is bittere noodzaak voor onze ee- meente en naast het mooie en vele lan delijk schoon zijn kunstmatige attracties noodzakelijk. Het natuurbad is er niet alleen om tege moet te komen aan de zwemlust der be volking, maar moet niet minder een grote attractie zijn voor hen, die van verre ko men. Zoals wij reeds gemeld hebben, heeft de heer Surink Kant en Klaar programma's ontworpen voor schoolreizen en uitstapjes van personeelsverenigingen, waarin het Natuurbad is opgenomen.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1