SOEST. J. LENSSEN, MAKELAAR Voetbal. Daling inkomen door BELASTINGEN Verhoogt Uw inkomen door een lijfrente en verzekert U een vast inkomen. Advies van FISCALE DESKUNDIGE om Uw belangen te behartigen. Vredehotstraat 10 - Telefoon 2169 - Soestdijk B.D.C.—J.S.V. 1—8. Eindelijk heeft B.D.C. weer een wedstrijd kunnen spelen en haar achterstand met één wedstrijd kunnen inhalen. Helaas werd deze strijd een grote nederlaag voor de Soestenaren. B.D.C. kwam met het volgende elftal in het veld: Epskamp, Reijerse en Roland, Huurdeman, Brouwer en Van Megen, T. van Megen, Daatselaar, G. v. d. Berg, Ra demaker en Voskuilen en vanaf de aftrap was B.D.C. in het offensief. De Soestena ren drongen op en de eerste aanvallen le verden een corner en 'n ver en hoog schot van Huurdeman op. J.S.V. beantwoordde onmiddellijk dit kleine offensief en zette het B.D.C.-doel onder druk. Het spekgladde modderveld verhinderde beide partijen goed spel Te geven, doch eigenaardig was het, dat de J.S.V.-ers de modder en de gladheid veel beter de baas werden dan de gastheren. J.S.V. speelde doelbewuster en vele malen trok zij in goede combinaties op het Soes- ter doel af, waar stug werd verdedigd. De Soester middenlinie bleef ver terug getrokken, zodat de Soester tegenaanval len weinig effect sorteerden, daar ach ter de Soester voorhoede een leegte was op het middenveld, welke een van de oorzaken is geworden van de grote neder laag. Na een kwartier, toen B.D.C. losgespeeld was, en het een strijd scëeen te worden, welke gelijk op zou gaan, viel Epskamp te vroeg uit op een tam laag schot van de J.S.V.-midvoor en was de stand 01. Dit ongelukkige doelpunt vermocht de B.D.C.-ers niet te intimideren, integendeel, want met veel elan worstelden de Soes- ters tegen de modder en gladheid en ver plaatsten het spel naar de J.S.V.-helft. Na ongeveer een half uur werd dan ook suc-, ces geboekt, toen RademaKer een voorzet van Van Megen benutte en de J.S.V.-kee- per passeerde met een hard schot. 11. De m*nnen uit Jutphaas kwamen echter terug en kregen daarvoor meer dan vol doende gelegenheid door de verkeerde tactiek van de Soester iniddenlinie, die J.S.V. telkens gelegenheid gaf aanvallen op te zetten. Toen weer een ver schot van de J.S.V.- rechtsbinnen op het Soester doel werd af gevuurd, maakte Epskamp weer een fout door op zijn knieën te zinken, waardoor de bal over hem heen in de touwen ver dween. 12. Nog geen minuut later had J.S.V. weer succes, toen een snelle aanval bekroond werd met een verrassend slot. 13. Toch bleek B.D.C. niet verslagen te zijn en het Soester spel werd beter. Snelle en goede combinaties werden opgezet en bij na werd de achterstand verkleind. Na de rust beantwoordde J.S.V. een aan val van B.D.C. en toen Reyerse terugspeel de op zijn keeper, liep de snelle midvoor van J.S.V. door en bereikte de bal eerder dan Epskamp. 14. Kort hierop benutte de rechtsbinnen van J.S.V. een corner met een goede kopbal en bracht de stand daarmede op 15. Het laatste half uur zwoegde B.D.C. hard, maar zonder succes. J.S.V. kreeg een bui tenspel-goal toegewezen (16), kreeg een penalty toegewezen wegens te zwaar spel van Reijerse (17) en tenslotte brak de linksbuiten van J.S.V. door de éénmans- achterhoede van B.D.C. heen en scoorde het achtste doelpunt in deze wedstrijd. Een teleurstellend resultaat in een wed strijd, waarin de vechtlust van BDC gro ter was dan haar tactiek. S.E.C. De wedstrijden van het le, 3e en 4e elftal van S.E.C. gingen niet door wegens ter rein-afkeuring. Ook de jeugdwedstrijden van Zaterdagmiddag ondergingen hetzelf de lot. S.E.C. 2 speelde tegen J.V.V. 3 doch moest in dit elftal haar meerdere erken nen middels een 15 nederlaag. GEMEENTERAADSVERGADERING. De Raad onzer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Vrijdag 26 Januari 1951, 's avonds te 7 uur, ter behandeling van de volgende agenda: 1. Vaststelling van de notulen der verga deringen d.d. 22 November en 13 Decem ber 1950. 2. Ingekomen stukken. a. Verzoek van Burgemeester en Wethou ders van De Wijk om adhaesie te betui gen aan 'n motie van de gemeenteraad in zake de Wegenbelasting, met voorstel van B. en W. dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. b. Aanbieding gemeente- en bedrijfsreke- ningen 1949 met voorstel van B. en W. om deze in handen te stellen van de Finan ciële Commissie om advies. c. Voorstel van B. en W. om brief van de Directeur van Gemeentewerken, d.d. 20 December 1950, nr. 2908, inzake beant woording vragen gesteld in de raadsver- Uit Amerika geimporteerd, door Holland se soldaten met graagte geconsumeerd. 2 reusachtige kalkoenen, van de 10 exem plaren, die elke compagnie van het Ne derlandse detachement Verenigde Naties met Kerstmis kreeg. gadering van 13 December 1950, voor ken nisgeving aan te nemen. d. Rapport van de Directeur van Gemeen tewerken d.d. 21 December 1950, nr. 2960, inzake de kelders van de woningen aan de Klaarwaterweg. e. Schrijven van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 18 December 1950 nr. 6568/4703, inhoudende bericht van geen bezwaar inzake aanschaffing van een autospuit. f. Verzoek van de gemeenteraad van Fin- sterwolde om adhaesie te betuigen aan de motie inzake het aanstellen van een Re geringscommissaris voor die gemeente, met voorstel van B. en W. dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. g. Voorstel van B. en W. om het schrij- van van de Minister van Sociale Zaken inzake vaststelling van het aantal ver gunningen voor de gemeente Soest op 22, voor kennisgeving aan te nemen. 3. Schrijven van Gedeputeerde Staten de zer Provincie, verzoeken 's Raads oordeel omtrent een ontworpen streekplan ter be scherming van de waterwinplaatsen ten behoeve van de drinkwatervoorziening in de Provincie Utrecht met prae-advies van B. en W. 4. Crediet-aanvrage voor herstel en ver betering van het Soester Natuurbad. 5. Voorstel tot overdracht van bevoeed- heid aan B. en W. inzake het nemen van maatregelen als genoemd in artikel 4 van het Wegenverkeersreglement. 6. Adres van de A.B.T.B. en C.B.T.B, ver zoekende van gemeentewege te bevorde ren, dat de electrische stroomvoorziening nodig voor de weide-afrastering wordt doorgetrokken tot over de spoorlijn Amersfoort-Baarn met voorstel van B. en W. 7. Voorstel tot het verlenen van een extra crediet voor aanschaffing van at lassen ten behoeve van de O.L. school te Soesterberg. 8. Voorstel tot het verlenen van een cre diet voor aanschaffing van leermiddelen in de lichamelijke oefening ten behoeve van de O.L. school te Soesterberg. 9. Vaststelling van een besluit tot het verlenen van medewerking inzake betege ling van een gedeelte van het schoolter rein van de Chr. lagere school aan de Driehoeksweg. 10. Voorstel tot het verlenen van mede werking tot de aanbouw van een zesde lokaal aan de Chr. lagere school aan de Driehoeksweg. 11. Voorstel tot overdracht van grond aan het bestuur der stichting Engendaalschool voor de bouw van een zeven-klassige. school. 12. Voorstel naar aanleiding van verzoe ken om vergoeding van reiskosten inge volge artikel 13 der L.O.-wet 1920. 13. Voorstel tot vaststelling van voor schotten op de gemeentelijke vergoeding ingevolge artikel 101 der L.O.-wet 1920 aan bijzondere scholen over 1951. 14. Voorstel inzake vaststelling aantal wekelijkse lesuren vakonderwijs openba re U.L.O.-school voor het iaar 1951. 15. Vaststelling van een ontwerp-besluit als bedoeld in artikel 34, lid 4, van het besluit buitengewoon lager onderwijs 1949 voor het jaar 1951. 16. Voorstel tot herziening van de gasta- rieven. 17. Verzoek van het bestuur der vereni ging Wijkverpleging „Huis ter Heide en Omstreken" tot toekenning van een aan vullende subsidie 1950 alsmede een ver hoogde subsidie 1951 met voorstel van B. en W. 18. Voorstel tot enige verhoging van de subsidie voor 1951 aan de R.K. Openbare Leesbibliotheek, ter bekostiging van duurtetoeslagen aan het personeel, met ontwerp-b egr otingswij ziging 19. Voorsel van B. en W. om in beginsel te besluit tot het garanderen van rente en aflossing van een door de Nederlandse Jeugdherberg Centrale aan te gane geld lening ten behoeve van de aankoop en verbouwing van de jeugdherberg aan de Bosstraat. 20. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen t.w.: a. Aanvulling raadsbesluit d.d. 28 No vember 1947, nr. 209, betreffende delega tie aan B. en W. inzake verhuur ge meente-woningen. b. Verhuur van grond aan de Bosstr. aan de R.K. Padvindersvereniging „St. Don Bosco". c. Verhuur grond aan de Sparrenlaan aan de Stichting „Hopman Masselman Groep" voor één jaar. d. Verpachting grond aan de Lange Brinkweg aan Bouwhuizen, Hagen en Plekkepoel voor de tijd van één jaar. e. Voorstel van B. en W. tot ruiLng van grond met Sanatorium Zonnegloren der Chr. Vereniging tot Stichting en Exploi tatie van Sanatoria voor lijders van Tu berculose. 21. Belasting-reclames. E.H.B.O.-WEDSTRIJDEN. De afdeling Soest van de Nederl. Ver. E.H.B.O. organiseert Vrijdagavond in hotel „De Gouden Ploeg" een wedstrijd tegen de ploegen van de E.H.B.O. te Amersfoort. „DE RODE DONAU". De film, welke tot en met Donderdag m het City Theater vertoond wordt, behan delt een van de vele grote problemen, die het na-oorlogse Europa kent, dat van de duizenden Displaced Persons. Toen kort na de bevrijding de Sovjets de repatriëring eisten van alle Russische on derdanen, die zich in Wenen bevonden en ook van alle politieke vluchtelingen, had den de Engelse officieren van hun rege ring bevel gekregen, met het oog op de goede verstandhouding, daaraan mede te werken door alle Russen in hun zóne uit te leveren. Deze samenwerking heeft tot vele, uitermate tragische conflicten ge leid en een dezer conflicten vormt het on derwerp van „De Rode Donau", die mede qua regie, camerawerk en spel op een hoog niveau staat. De Russische balletdanseres Maria wordt door Engelse officieren aan de Russen uit geleverd, doch later helpen deze, gedesillu- sionneerd door de wreedheid van de Rus sische repatriëringspolitiek, haar weer ontsnappen uit een D.P.-trein en verstop pen haar in de bergen. Als Maria door omstandigheden weer uitgeleverd moet worden, pleegt zij zelfmoord. De strijd is toch niet tevergeefs geweest, want dank zij de U.N.O. komt er *een menselijker re geling voor de repatriëring. De opzet van deze film moge dan propa gandistische zijn, aan de waarheid ervan zal wel niemand twijfelen. Het verhaal is voortreffelijk opgebouwd en de tragiek heeft een tegenwicht gekregen in de on derlinge militaire verhoudingen, die met een sterk satyriek gevoel zijn weergege ven. Alle medespelenden van de grootste tot de kleinste rollen weten aan deze belangrij ke film een relief te geven, waardoor de toeschouwer de ernstige problematiek diep gevoelt. ANTITHESEN IN DE NIEUWE LITERATUUR. Over dit onderwerp hield de heer P. Oo- mes, de bekende radiospreker, een boei ende lezing in het Oranje-Hotel, daartoe uitgenodigd door de Volksuniversiteit. Voor de pauze liet spr. de tegenstellingen uitkomen tussen de proza van de schrij ver J. van Looy, de schrijver-schilder, die lange jaren in Soest heeft gewoond en de werken van de schrijver Arthur v. Schen- del. Van Looy, die aanvankelijk opgeleid werd als schilder, op jeugdige leeftijd de prix de Rome won en daardoor 2 jaar mocht reizen, kwam in Italië in aanraking met De Nieuwe Gids en ging nadien schrij ven met een raakheid en vastheid, welke vooral zijn latere werken kenmerkten. Deze rasschrijver en rasschilder schreef realistisch en schilderde met woorden raak en scherp. „Een dag met sneeuw" en „Stierengevecht" waren hiervan voor beelden. Arthur van Schendel, de onuit puttelijke vinder, die vele verhalen kon verzinnen, toonde zich meester in de kunst van het woord en in de kunst van de vol zin. Met zijn volmaakte zinsbouw en ryth- me verbleef hij in de wereld van de ver beelding. Deze schrijver was volgens spr. de enige, die een nobelprijs verdiend zou hebben, doch zijn werk „Fregatschip Johanna Ma ria" werd niet met deze prijs beloond. „De wereld een dansfeest", waarin het ver haal van 20 kanten wordt belicht, was wel een sprekend voorbeeld van de grote ga ve van deze schrijver. Na de pauze werd de poëzie van Herman Gorter tegenover de poëzie van Dr. P. C. Boutens gesteld. Gorter, de lyrische dich ter, die opgaat in de natuur, is wel het meest bekend door zijn gedicht „Mei", met welk gedicht hij inderdaad een nieu we lente en een nieuw geluid in de poë zie bracht. Zijn prachtige verzen „Maannacht", „Winter" en zijn „Minneliederen" tonen zijn grote kunnen, hetwelk zich ook de monstreert in zijn werken, die onbekend zijn. Tegenover de natuur-lyriek van Gorter staat het werk van Boutens, die met zijn „Ik sloot de blinkende vensteren van mijn ziel" het grote contrast met Gorter de monstreerden. Bij hem geen natuur-verruxking doch pla tonisch levensbesef. Hij zag niets huive ringwekkends in de dood, zoals zijn ge dicht „De goede Dood" een verlossing en een overgang uitbeeld. Boutens „Nacht-, stilte" tegenover „Maannacht" van Gor ter tekende een antithese ten voeten uit. Spr. wees er op, hoe het tot dankbaar heid moet stemmen, dat dergelijke poë zie in Nederland werd geschreven, daar deze dichters ons de diepere zin en schoon heid van het leven gaven. Het gehoor was dankbaar gestemd voor deze kunstavond en de heer Stokhof de Jong wees er in zijn slotwoord op, dat de volgende avond plaats heeft op 25 Jan. een avond, welke geheel zelfstandig staat en waarop werken van Bertus Aafjes, A. Roland Holst, Mr. F. Bordewijk en A. den Doolaard worden behandeld. BILJARTNIEUWS. De Biljartsport heeft nog steeds een grote aanhang in onze gemeente en nu de win- ter-competitie zijn einde nadert, laten wij hieronder een overzicht volgen van de verrichtingen van onze Soester biljart clubs. In de Cadre klasse werd „De Gouden Ploeg" no. 1, na een spannende strijd met „Centraal 1" kampioen. Beide ploegen eindigden ten slotte met een gelijk aantal punten, doch de betere scoringscijfers van De Gouden Ploeg geven hier de doorslag. Door deelname van de Utrechtse clubs was het verloop in deze klasse interes santer dan vorig jaar. In de hoofdklasse libre werd „Vergulde Wagen 2", na spannende strijd met de Soester club „Ons Genoegen 2", gister avond kampioen. Viel het team van „Me- tropole" in deze competitie tegen, ook de Soester club „Zonneheuvel 2" speelde ver beneden haar maat, wegens een te hoog opgegeven moyenne van de speler Ran. In de eerste klasse libre heeft het 2e team van „Centraal" een goede compe titie achter de rug. Met nog 2 wedstrijden voor de boeg kunnen zij thans reeds de kampioensvlag hijsen. De jeugdige top- speler Voskuilen was met zijn wedstrij den een goede stimulans voor zijn team genoten. „De Gouden Ploeg 2" eindigde als laatste, terwijl „Zonneheuvel" in het midden van de ranglijst eindigde. In de 2e klasse libre werd „Onder de Linden 2" kampioen door de laatste wed strijd met 80 van haar concurrent „Me- tropole 2" te winnen. „Middelwijk 1" ein digde op één van de laatste plaatsen. In de derde klasse libre zijn nog twee ge gadigden voor de titel, n.1. „Soesterkwar-. tier 2" en „Leusderkwartier 2". „Centraal 3" eindigde in het midden van de rang lijst, terwijl „D.O.S. 1" één der laatste plaatsen bezet. In de 4e klasse libre struikelde „De Gou den Ploeg 2" in één der laatste wedstrij den en zag wederom zijn kans op de hoog ste titel te niet gaan. „Middelwijk 2" eindigde in deze klasse onderaan, terwijl de strijd om het kam pioenschap gaat tussen „O.D.L. 3" en „Soesterkwartier 3". In de 5e klasse libre behaalde „De Ver gulde Wagen 4" het kampioenschap na 'n enerverende strijd met „Leusderkwar tier", terwijl „De Schouw 1" tot de laat ste wedstrijden een ernstige candidaat was. Volle spanning heerst er nog om de le plaats in de 6e klasse libre. „Zonneheu vel 3" en „Oranjeboom 3" staan beiden gelijk. Jammer was het, dat „Zonneheu vel 3" in de voorlaatste wedstrijd met 6-2 tegen „Theomien 2" ten onder ging. Wanneer men iets serieuser had gewerkt, hadden de Soestenaren de bovenste plaats wel kunnen bereiken. De wedstrijd „Zon neheuvel 2"„Middelwijk 3" zal de be slissing in deze afdeling geven om de 2e plaats. In de 7e klasse libre werd „Ons Genoe gen 5" kampioen met ruime voorsprong op „Metropole 5". „De Schouw 2" eindig de in het midden der ranglijst, terwijl „Centraal 4" en „D.O.S. 2" de rij sluiten. De grootste spanning heeft wel geheerst in de 8e klasse. Tot de laatste wedstrijd hadden in deze debutanten-afdeling de clubs „De Poedel 4", „Zonneheuvel 4". „Soesterkwartier 4" en „De Schouw 3" 'n kans op het kampioenschap. „Bofa 2" was de slechtste in deze afdeling, daar deze club van de 14 wedstrijden geen enkele wist te winnen en van de 56 partijen er slechts 4 won. Over het algemeen is de competitie vlot verlopen, al deden zich wegens de griep enige strubbelingen voor. De prijsuitrei king zal plaats hebben op Maandag 12 Fe bruari a.s. in de zaal van ..Oranjeboom" te Amersfoort. GESTOLEN RIJWIEL TERECHT. De politie nam op station Soest een rijwiel in beslag, dat van diefstal afkomstig was. In verband hiermede werd een zekere W. gearresteerd, die met dit rijwiel uit een inrichting te Doldersum was ontvlucht. EEN JUBILEE. Na meer dan 20 jaren te hebben doorge bracht in Nieuw-Mariënburg zal de Eer waarde Zuster Benigna op 27 Januari a.s. de 25e verjaardag harer professie her denken. De jubilaresse zal op deze dag ongetwij feld veel blijken van waardering ontvan gen van de gasten en rustpatiënten door haar in al die jaren met zoveel toewijding verpleegd. Deze laatsten iullen, met de huisgenoten, de gelegenheid krijgen om met haar, in de versierde kapel en in de grote serre, deze heuglijke dag feestelijk te herdenken. ONTVLUCHT EN GEGREPEN. Twee jongens, die Zondag het Rijks Op- voedings Gesticht te Hoenderloo ontvlucht waren, werden in Soest door de politie op gevangen en naar genoemd gesticht terug gebracht. BEERPUT-MISèRE. Een inwoner van de Birktstraat werd be keurd, omdat hij zijn beerput op de dag leeghaalde, hetgeen verboden is. Tot April mag men dit na 7 uur 's avonds pas doen. LEERLINGENAVOND JET VAN DER ES. Een goed bezette zaal met ouders en be langstellenden heeft 'Vrijdagavond de goede vorderingen van de leerlingen van Mej. Jet v. d. Es, piano-lerares alhier, aanhoord, toen in de zaal van Eemland de jaarlijkse leerlingenavond werd gegeven. Het originele welkom door 'n zestal leer lingen maakte reeds direct een goede in druk, waarna het programma werd ge opend door Nico Hornsveid, die met gaaf pianospel zijn 24 mede-leerlingen vooraf ging, die allen hun technisch kunnen toonden. Het programma werd afgewis seld met volksdansjes en het zangspelle tje „Ansje en Hansje". Het slot van de avond was al even origi neel als het begin, door de opvoering van het toneelstukje, waarin de meisjes „Bruid en Bruidsmeisjes" speelden en de jongens, die dit hadden afgeluisterd, prompt als bruidegom verschenen. Dit aardige stukje werd vlot ten tonele gebracht en de costumes, die daarin wer den gebruikt, waren keurig verzorgd. De grote groep kleine mensen bezorgden inderdaad de groten een zeer geannimeer- de avond, waarin de muzikale prestaties op goed peil stonden. De dansjes werden ingestudeerd door Mevrouw Andriessen. NHLAPROBA HULDIGT WEER MILITAIREN. Morgenavond worden door „Nikaproba" in de zaal van Eemland weer een 40-tal militairen gehuldigd, die in de laatste maanden uit de tropen zijn teruggekeerd. Bovendien zal op deze avond door de bur gemeester aan meerdere personen een or deteken worden uitgereikt. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, op Woensdag en Zater dag, van 4 tot 16 uur. Alpinopet, plastic ceintuur, sierkussen, bruine glacé handschoenen, hoornen bril, zeildoek actetas, ball point, bouvier, klein zwart bont hondje, herenrijwiel, rode da- mesportemonnaie met inhoud, padvinders- riem, rijwieltasje. WEER PONY-KEURING. Gisterenmiddag had voor de tweede maal een keuring van Shetland Pony's plaats, thans bij de heer G. J. v. d. Grift op de Torenlaan. Een tiental pony's werden voorgeleid, waarvan de volgende exemplaren in het Stamboek werden opgenomen: Erlina, eig. G. J. v. d. Grift te Baarn, geen premie. Dyna, eig. G. H. Dorrestein te Baarn, geen premie. Daisy, eig. H. G. van Dorrestein te Soest, geen premie. Da- my, eig. G. Beekhuis te Bunschoten, geen premie. Corry van de Overtoom, eig. G. J. Ernst te Amsterdam, geen premie. Meiti, eig. G. J. v. d Grift te Baarn, 3e premie. De zilveren medaille, beschikbaar gesteld door de heer G. J. v d. Grift, verkreeg de heer G. Beekhuis te Bunschoten. RUZIE OM DE BUIT. „Er zijn geen moeilijker kwesties dan er feniszaken, ze zitten vol moeilijkheden en veroorzaken allerlei sentimenten. Het is dan geraden zakelijk te blijven en niet persoonlijk- te worden. In alle gevallen is het niet raadzaam voor moeilijk met el kaar omgaande erfnamen om eerst een glaasje te drinken en met verhit gemoed de kwesties met elkaar te gaan bespreken. Dat geeft maar aanleiding tot schelden en slaan, zoals in Uw geval". Aldus de Utr. politierechter tot P.S. al hier, die onlangs tijdens een bespreking met familieleden over een nalatenschap te Baarn zekere J.L. in het gelaat stompte, zodat de aldus getracteerde partij een bloedneus opliep. Ook de Officier van Justitie vond een der gelijke manifestatie niet de juiste me thode om familieruzies bij een erfenisde ling te regelen en requireerde tegen de procuratiehouder dertig gulden boete, subsidiair vijftien dagen hechtenis. DENK OM DE ARBEIDSWET. Een tweetal firma's kreeg een procesver baal wegens overtreding van de arbeids wet. NOG LOGIES TE GOED. De politie arresteerde een inwoner, die nog 4 weken vrij logies te goed had. y

Soester Courant | 1951 | | pagina 2