een jubilee. SOESTERBERG. Geneeskunde en Wereldgeschiedenis. Het lied van de Vredespijp, Na meer dan 20 jaren te hebben doorge bracht in Nieuw-Mariënburg zal de Eer waarde Zuster Benigna op 27 Januari a.s. de 25e verjaardag harer professie her denken. De jubilaresse zal op deze dag ongetwij feld veel blijken van waardering ontvan gen van de gasten en rustpatiënten door haar in al die jaren met zoveel toewijding verpleegd. Deze laatsten zullen, met de huisgenoten, de gelegenheid krijgen om met haar, in de versierde kapel en in de grote serre, deze heuglijke dag feestelijk te herdenken. ONTVLUCHT EN GEGREPEN. Twee jongens, die Zondag het Rijks Op- voedings Gesticht te Hoenderloo ontvlucht waren, werden in Soest door de politie op gevangen en naar genoemd gesticht terug gebracht. BEERPUT-MISèRE. Een inwoner van de Birktstraat werd be keurd, omdat hij zijn beerput op de dag leeghaalde, hetgeen verboden is. Tot April mag men dit na 7 uur 's avonds pas doen. LEERLINGENAVOND jet van der es. Een goed bezette zaal met ouders en be langstellenden heeft Vrijdagavond de goede vorderingen van de leerlingen van Mej. Jet v. d. Es, piano-lerares alhier, aanhoord, toen in de zaal van Eemland de jaarlijkse leerlingenavond werd gegeven, Het originele welkom door 'n zestal leer lingen maakte reeds direct een goede in druk, waarna het programma werd ge opend door Nico Hornsveld, die met gaaf pianospel zijn 24 mede-leerlingen vooraf ging, die allen hun technisch kunnen toonden. Het programma werd afgewis seld met volksdansjes en het zangspelle tje „Ansje en Hansje". Het slot van de avond was al even origi neel als het begin, door de opvoering van het toneelstukje, waarin de meisjes „Bruid en Bruidsmeisjes" speelden en de jongens, die dit hadden afgeluisterd, prompt als bruidegom verschenen. Dit aardige stukje werd vlot ten tonele gebracht en de costumes, die daarin wer den gebruikt, waren keurig verzorgd. De grote groep kleine mensen bezorgden inderdaad de groten een zeer geannimeer- de avond, waarin de muzikale prestaties op goed peil stonden. De dansjes werden ingestudeerd door Mevrouw Andriessen. NIKAPROBA HULDIGT WEER MILITAIREN. Morgenavond worden door „Nikaproba in de zaal van Eemland weer een 40-tal militairen gehuldigd, die in de laatste maanden uit de tropen zijn teruggekeerd. Bovendien zal op deze avond door de bur gemeester aan meerdere personen een or deteken worden uitgereikt. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, op Woensdag en Zater dag, van 4 tot 16 uur. Alpinopet, plastic ceintuur, sierkussen, bruine glacé handschoenen, hoornen bril, zeildoek actetas, ball point, bouvier, klein zwart bont hondje, herenrijwiel, rode da- mesportemonnaie met inhoud, padvinders- riem, rijwieltasje. WEER PONY-KEURING. Gisterenmiddag had voor de tweede maal een keuring van Shetland Pony's plaats, thans bij de heer G. J. v. d. Grift op de Torenlaan. Een tiental pony's werden voorgeleid, waarvan de volgende exemplaren in het Stamboek werden opgenomen: Erlina, eig. G. J. v. d. Grift te Baam, geen premie. Dyna, eig. G. H. Dorrestein te Baarn, geen premie. Daisy, eig. H. G. van Dorrestein te Soest, geen premie. Da- my, eig. G. Beekhuis te Bunschoten, geen premie. Corry van de Overtoom, eig. G. J. Ernst te Amsterdam, geen premie. Meiti, eig. G. J. v. d Grift te Baarn, 3e premie. De zilveren medaille, beschikbaar gesteld door de heer G. J. v d. Grift, verkreeg de heer G. Beekhuis te Bunschoten. RUZIE OM DE BUIT. ,,Er zijn geen moeilijker kwesties dan er feniszaken, ze zitten vol moeilijkheden en veroorzaken allerlei sentimenten. Het is dan geraden zakelijk te blijven en niet persoonlijk- te worden. In alle gevallen is het niet raadzaam voor moeilijk met el kaar omgaande erfnamen om eerst een glaasje te drinken en met verhit gemoed de kwesties met elkaar te gaan bespreken. Dat geeft maar aanleiding tot schelden en slaan, zoals in Uw geval". Aldus de Utr. politierechter tot P.S. al hier, die onlangs tijdens een bespreking met familieleden over een nalatenschap te Baarn zekere J.L. in het gelaat stompte, zodat de aldus getracteerde partij een bloedneus opliep. Ook de Officier van Justitie vond een der gelijke manifestatie niet de juiste me thode om familieruzies bij een erfenisde ling te regelen en requireerde tegen de procuratiehouder dertig gulden boete, subsidiair vijftien dagen hechtenis. DENK OM DE ARBEIDSWET. Een tweetal firma's kreeg een procesver baal wegens overtreding van de arbeids wet. NOG LOGIES TE GOED. De politie arresteerde een inwoner, die nog 4 weken vrij logies te goed had. MARIA GORETTI. Zondagmiddag en Zondagavond heeft de R.K. Gemengde Toneelvereniging „Hoger op" in het St. Jozefgebouw een opvoering gegeven van het toneelstuk „Maria Go- retti", van F. Drost en K. Dierckx. De grote belangstelling, welke voor de opvoering van dit stuk werd verwacht, was wel gewettigd. Tijdens beide opvoe ringen was de zaal geheel bezet en we brengen hulde aan de regisseur Max Eng- berink en zijn spelers en speelsters voor het tweemaal direct na elkander opvoeren van dit niet alledaagse toneelwerk. De uitmuntende weergave van dit toneel stuk over Maria Goretti, die onlangs hei lig is verklaard, alsmede de goede décors, waren bovendien oorzaak van feilloze uit voering, welke, zoals gezegd, een groot succes hebben geoogst. ZET UW RIJWIEL OP SLOT. Zaterdagavond trof 'n politieman in de F. C. Kuijperstraat een rijwiel aan, dat on beheerd stond. Hij nam dit voertuig mee naar het bureau, waar de geschrokken eigenaar het later kwam afhalen. TAFELTENNIS. Bij de hervatting van het tafeltennissei- zoen laten we hieronder de stand volgen van de teams van Soestdijk in de verschil lende afdelingen. In 3E staat Soestdijk 1 op de 3e plaats met 2 punten achter de leider Rivendi 4 en met 1 punt achterstand op F. Smulders 1, welk team a.s. Zaterdag bekampt wordt, In 4B staat Soestdijk 2 aan de kop met een gelijk aantal punten als Iduna 1, n.1. 13. De eerstvolgende wedstrijd is tegen U.V.B. 2, waarvan de eerste ontmoeting zonder moeite gewonnen werd. In 4D zijn Z.T.T.V. 2 en G.M.U. 2 boven Soestdijk 3 geklasseerd. Deze clubs moe ten tegen dit derde team te Soestdijk nog uitkomen. In de reserve-afdeling 4F is Soestdijk 4 met 9 punten uit 9 wedstrijden 5e, terwijl Soestdijk 5 7e is met 8 punten uit 8 wed strijden. AANRANDING. Onze gemeente blijkt nog altijd aantrek kingskracht te bezitten voor individuëii, welke, met minder goede bedoelingen, kinderen en vrouwen lastig vallen. Op de Heideweg werd Zondagavond, te ongeveer half zeven, een aldaar passeren de dame door een dergelijk individu aangerand. De dame wist zich los te rukken en een veilig heenkomen te zoeken, hetgeen de aanrander nauurlijk ook deed. De politie heeft gaarne inlichtingen omtrent deze persoon en verzoekt in dergelijke gevallen op de snelste wijze te worden ingelicht. VOOR VEILIG VERKEER. De politie heeft verschillende automobi listen bekeurd wegens overtreding van 't inhaalverbod. Tevens ontvingen de be stuurders van 2 vrachtauto's een bonnetje, omdat zij de uitstekende lading niet had den voorzien van een rode lap. Meerdere wielrijders werden bovendien nog be keurd wegens het niet in orde hebben van hun rijwiel-verlichting. OP HET SLECHTE PAD GEBLEVEN. De serie diefstallen, waarover wij kort ge leden schreven, en die gepleegd waren door twee jongens van respectievelijk 8 en 11 jaar, is nog niet beëindigd. Deze knapen, die de school regelmatig verzui men, stappen openstaande woningen, win kels of werkplaatsen binnen en nemen, indien dit mogelijk is, de nodige voorwer pen weg. Geld, sigaretten, een gouden horloge en wat dies meer zij hadden zij weer bij elkaar geroofd, toen de politie hen weer in de kraag greep. Het bleek voorts, dat zij een winkelier hadden opge licht door het opgeven van een valse naam en op de Verl. Talmalaan hadden zij bloemen vernield ter waarde van 25.-. Om niet verder te geraken op dit slechte pad, zullen deze knapen 1er beschikking van de regering moeten worden gesteld. BENOEMD. Onze plaatsgenote, Mej. H. Lakerveld, is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. lagere school te Amerongen. DE HEER H. LIPS SPRAK VOOR DE PARTIJ VAN DE ARBEID. Voor de afdeling Soesterberg van de Par tij van de Arbeid sprak de heer H. Lips uit Amersfoort Donderdagavond over het onderwerp: „Arbeiders en intellectuelen in één partij". Spr. begon zijn lezing met de verschillen aan te wijzen, welke er bestaan tussen de oude S.D.A.P. en de Partij van de Ar beid. Tot aan de tweede wereldoorlog liep de strijd hoofdzakelijk tussen proletariërs en kapitalisten, de echte klassenstrijd, waar allerlei groepen buiten stonden en in die strijd verwaarloosd werden. Intussen werd er door de arbeiders maat schappelijk al veel bereikt en brokkelde het kapitalisme gestadig af. Maar bij dit streven naar lotsverbetering zonder meer mag de arbeider niet stil staan, wil hij niet vermaterialiseren. Om haar idealen te kunnen verwezenlijken, moet het socia lisme constructief te werk gaan. Daar voor heeft men nodig intellectuelen van allerlei schakering, ook uit de rijen van het Christendom en het Humanisme. In de Partij van de Arbeid is deze door braakgedachte tot uiting gekomen, nu weliswaar niet grote, maar dan toch wel belangrijke groepen deel van haar uitma ken. Dit betekent verrijking voor allen en een levensbeschouwing, welke gegrond vest is op zedelijke en geestelijke waar den, waardoor het socialisme een bol werk kan worden tegen alle rampen waar we anders niet door zouden komen, zo besloot spreker. In de loop der eeuwen zijn vele machtige wereldrijken ten onder gegaan en hoog op gebloeide beschavingen weer teruggezakt tot het duistere niveau waaruit ze waren ontsproten. In het merendeel der gevallen was de oorzaak hiervan gelegen in de slechtheid of de onvolmaaktheid van de mensheid zelf. Maar in vele andere geval len hebben ook ziektekiemen hierbij een belangrijke rol gespeeld, doordat ze in hef tige epidemieën alles, wat in jaren was opgebouwd, weer te niet deden. Op dit feit is het toch wel nuttig even de aandacht te vestigen, dat, dank zij onze kennis der ziektekiemen en de epidemie- logie, het tegenwoordig wel zeer onwaar schijnlijk is dat de een of andere epidemie het verloop der wereldgeschiedenis zou kunnen wijzigen, zoals dat vroeger her haaldelijk 't geval is geweest. Hoogstens zou dit in negatieve zin nog eens mogelijk kunnen zijn. Door onze ver beterde hygiëne en het feit dat grote men senmassa's niet meer door epidemieën worden weggevaagd is het gevaar voor een overbevolking op aarde niet denkbeel dig en wereldconflicten zouden daar het gevolg van kunnen zijn! Maar in vroegere eeuwen ging dat anders toe! Zo verhalen de kleitabletten, die in Klein-Azië gevon den zijn, ons van de ondergang van het machtige rijk der Hittiten die ca. 1750 v. Chr. in Mesopotomië een bloeiende bescha ving hadden opgebouwd. Toen de zoon van de Hittiten-koning naar Egypte was gegaan om daar de koningin, die weduwe was geworden, te huwen, maar spoedig na zijn aankomst aldaar stierf, wekte dit zozeer de toorn van zijn vader op, dat hij Egypte de oorlog verklaarde en Syrië bin nenviel. Hij behaalde vele overwinningen. Maar weldra brak een ernstige epidemie waarschijnlijk pokken onder zijn soldaten uit. Deze ziekte verspreidde zich na hun aankomst, onder de burgerbevol king en richtte gedurende 20 jaren derge lijke verwoestignen aan ook de koning en diens opvolger stierven er aan dat de Hittiten niet meer in staat waren het hoofd te bieden aan de omringende stam men die zij eertijds onderworpen hadden. Hun leger was door de Egyptische oorlog te zeer verzwakt. Tenslotte werden ze door de Achaeërs, nadat deze Troje hadden in genomen, naar Syrië gedreven, waar ze tenslotte door de Assyriërs geheel werden overweldigd. Van hun duizendjarig rijk bleef geen spoor over. Ook de eerste aanval der Perzen op Euro pa onder Darius leed schipbreuk door een heftige dysenterie-epidemie onder de Per zische troepen. De tweede invasie eindigde met de nederlaag van Marathon, waar 9000 Atheners zich van af de heuvelen op de 40.000 Perzen wierpen en hen de zee indreven. Maar bij de derde invasie onder Xerxes, de zoon van Darius, speelden ook weer de ziektekiemen een belangrijke rol. Want toen de Perzische troepen, na in een zeegevecht te zijn verslagen, te voet moesten terugtrekken, kwamen ze, door honger en dorst gekweld, er toe om gras te eten en besmet water te drinken waardoor duizenden van hen aan dysenterie te gronde gingen. Als gevolg van deze epide mie namen de aanvallen der Perzen op Europa definitief een einde. Er was een ontzettende pokkenepidemie welke de nederlaag van Athene inluidde. En een pestepidemie dwong de Galliërs om uit Rome terug te trekken, zonder dat zij het Capitool hadden kunnen nemen. Dat Hannibal faalde, berustte voor een groot deel op het feit dat de troepen van Carthago door infectie (waarschijnlijk malaria en dysenterie) geteisterd werden. Dit alles is thans geschiedenis geworden en dat heden ten dage het verloop van een wereldconflict bepaald of veranderd zou kunnen worden door het uitbreken van de een of andere onverwachte besmette lijke ziekte is haast ondenkbaar. Zelfs de influenza-epidemie tijdens de wereldoorlog van 19141918 was daartoe niet in staat. Ook zal geen onmisbare legeraanvoerder op het critieke moment meer aan pokken sterven, zoals dat met Marcus Aurelius gebeurde, met al de gevolgen van dien voor het Romeinse rijk. Juist onze kennis van hygiënische en epidemielogische vraagstukken heeft 't ons mogelijk gemaakt oorlogshandelingen tot een succesvol einde te brengen die zonder deze kennis met absolute zekerheid mis lukt zouden zijn. Het sprekendste bewijs hiervan is bv. de verovering van Abessi- nië door de Italianen. De Europesche soldaat, die oorlog moet voeren in de tropen, zal het binnen kor tere of langere tijd onherroepelijk afleg gen wanneer hij niet door alle zorgen, die de moderne hygiëne en de techniek hem kunnen bieden, op de meest volmaak te wijze ondersteund, beschermd en gehol pen wordt. Hapert hier aan ook maar het kleinste onderdeel, dan dreigt op hetzelfde ogenblik het jammerlijkste fiasco. Dit heeft men zelfs nog kunnen constateren bij de catastrophe van de Franse Madagaskar- expeditie in 1895. Italië nu is het eerste Europese land geweest dat, hierin voorge licht door de bekendste tropenarts prof. Castellani. dit moeilijke vraagstuk op vol maakte wijze heeft opgelost. Laten wij dus daarom dit voor ogen hou den: de geneeskunde heeft bewezen in staat te zijn de loop van de wereldgeschie denis op willekeurige wijze te wijzigen. Tot nu toe echter is zij er niet in geslaagd de juiste richting er van aan te geven die, welke voert naar geluk en wereld vrede! Zal zij hiertoe misschien in de toekomst in staat blijken te zijn? DE WAARLIJK GROTEN dezer aarde, zien in de Pijp een stuk vol waarde, de pijp, dat troost-verstrekkend wonder, is thans ook po litiek bijzónder. Nog onlangs was de grote Truman, bij 'n Indiaan (volstrekt geen boe man). Die Indiaan uit 't reservaat, gaf Tru man deze goede raad: „O Opperhoofd der Yankee-Blanken, de wereld juicht in blijde klanken, indien Gij, van de haat verstoken, met Stalin eens een pijp gaat roken." ONS HART, dat langzaam-aan verkilde, nóóit deed, wat wilde Wilden wilden, kreeg van zo'n Wilde hier een lesje, en wèllicht brengt het een succesje. Want Stalin rookt een pijp, een échte, en wie een pijp rookt, kan niet vechten. Dat feit is wel onloochenbaar en dus voor ieders ogen klaar. OOK NEDERLAND, (met klem van reden!), is dezer dagen toegetreden tot ,,'t Internatio naal Verbond"van Pijprokers. Dat is ge zónd. En toen die Bond werd opgericht, trok menigeen een blij gezicht. Riep niet de Hoog geleerde Einstein: „Ja, ik word lid! Ja, laat-ie fijn zijn!" En Danny Kaye deed met hem mee, ook Bevin ging met hem in zee, en haastig, ja, in „a great hurry", kwam d'Aartsbisschop van Canterburry, en sloot zich aan bij deze „Luyden, die zich met 't geurigh kruydt gaen kruyden." O, TRYGVE LIE, gij man der Fjorden, deel pijpen uit, en 't komt in orde! Geen Jacob Malik neemt dat kwalijk, hij roept zelfs: „IVFn tabaksdoos haèl ik!" Zie, Trygve Lie, zie In Concreto: voor 't éérst weerklinkt er niet zijn Veto! Deel pijpen uit, gij stoere Noor, de ganse UNO schenkt gehoor aan Uw verzoek, en juicht erdoor, en bij een vredig Rokerskoor stijgt rook èn Vredeszang terstond, uit vrien- delijk-geplooide mond! HET NIEUWE JAAR brengt zó geen slach ting, ons aller hart klopt vol verwachting, want zie: de Pijp brengt hier verzachting, men stijgt weer in elkanders achting! Ja, Trygve Lie, Vredes-Genie, gesterkt door ieders sym pathie, zult Gij in deze dagen slagen, door stééds wat pijpen méé te dragen. Uw Veilig heidsraad vindt hier baat, want élke Staat verricht een daèd, zodra daar klinkt om Twalef Uur: „Stop ruzie! Stop de Pijp! Geeft vuur!" GEEFT VUUR! Dat brengt geen onheilswol ken, maar zal ons aller Wil vertolken. De pijp als uitkomst voor de Volken, de rookwolk brengt hen in de wolken. Het is geen rookwolk der verschrikking, integendeel hij brengt verkwikking, het is geen rookwolk, zwart of bruin, gevolgd door kilometers puin, o neen, een wolk is 't rein en puuren dus, O Trygve Lie: Geef Vuur! De tijd is rijpdus grijp de Pijp. Dèt is (als ik het goed begrijp) het middel om ons te bewaren voor allervrees'lijkste gevaren. Waardoor de hoop nog niet in rook ging. Keep smiling, Trygve Lie, keep smoking. VEEL HEIL EN ZEGEN lacht U tegen, door pij pen-vrede, zó verkregen. Een wereld, uiter mate fraai, door Mixture, Shag en Herenbaai. O Niemeijer, O Theodorus! Leer Mars, de Oorlogsgod, eens mores, O Egberts, ouwe trouwe Douwe, dat nu de Waereld op U bou- we! O Dobbelman, goede Louis, stuur Uw tabak aan Trygve Lie, O Schilte! In deez* wereldkilte, brengt Gij de Vrede en de Stilte, o Gij Troostbrenger Van Rossumbevrijd dt, Wereld en verlos 'm_....! FABRIEKEN GEBOUWD ALS DROOGDOKKEN De fabriek van Van der Heem te Den Haag zal binnenkort uitgebreid worden met twee nieuwe gebouwen. Het merkwaardige is, dat deze niet op heipalen zullen worden gebouwd, maar dat men ze als het ware op het grond water zal laten drijven. Men kan deze con structie het best vergelijken met de vervaar diging van een betonnen droogdok. Er wordt daartoe een groot gat in de grond uitgegraven en drooggepompt. In dit gat wordt de kelder verdieping gebouwd als een reusachtige be tonnen bak, waar bovenop de bovengrondse delen van het gebouw komen te staan. Zo spoedig het betonwerk klaar is, houdt men op met het droogpompen van de bouwput. Deze vult zich dan automatisch met grond water en door de opwaartse druk van het water, krijgt het gebouw voldoende steun. Het spreekt vanzelf, dat het gedeelte, dat be neden grondwaterpeil komt te liggen, ten volle het gewicht, dat daarboven uitsteekt, in evenwicht moet kunnen houden. Men kan zich voorstellen, dat een dergelijke constructie grote kosten aan heiwerk uitspaart. Volgens de berichten werd dit systeem, dat overigens niet nieuw is, nog niet eerder in Nederland toegepast met gebouwen met meer dan één verdieping.

Soester Courant | 1951 | | pagina 3