De wereld op t scherp van 't mes. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 30 JANUARI 1951. 27e JAARGANG No. 8. SOESTERtfÏQURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. Der kwart, f 1.75 - oer nnst f 1 95 Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU. VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Als we de toestand, waarin de wereld van daag verkeert, willen typeren, dan is de uit drukking: „een dubbeltje op z'n kant" niet toe reikend om het critieke van de situatie tot uitdrukking te brengen. We kunnen dan be ter, naar de titel van het boek van Somerset Maugham, spreken van „Op 't scherp van 't mes". Zo is het inderdaad, de wereld balan ceert met moeite op de scherpe kant van een zwaard en niemand kan of durft te voorspel len of dit ten goede dan wel ten kwade zal aflopen. Dat is de toestand waarin de mens heid slechts vijf jaar na het beëindigen van de Tweede Wereldoorlog is geraakt. Als we trachten na te gaan hoe dat zo geko men is, moeten we vier oorzaken onderschei den. Het eerste gevaar is de ontwaking van Azië, waardoor de in dit werelddeel wonende helft van de bevolking der aarde rechten gaat opeisen, die aan de suprematie van het blanke ras in dat deel van de wereld een einde zal maken. Daarom mogen we niet de moeilijkheden in Indonesië los zien van India, van Birma, van Indochina, van Formosa, de Philippijnen, China of Korea, want dit alles is één groot samenhangend verschijnsel; Azië schudt na eeuwen van dienstbaarheid het juk der onderdanigheid af. Van Europeanen en niet minder voor de Noord-Amerikanen bete kent dat een aantasting van onze levensbasis, waarvan de gevolgen eenvoudig niet te over zien zijn. Of we dit nu prettig vinden of niet, doet er niets toe; wie zijn ogen sluit voor de werkelijkheid zal van de ene teleurstelling in de andere tuimelen. Een dergelijke teleurstel ling was bijv. het binnenrukken van de Chi nezen in Korea op het moment, dat het scheen of de verbonden legers vaste voet zouden krij gen langs de Zuid-Mandsjoerijse grens. Het tweede gevaar is de sombere veroverings zucht van Sovjet-Rusland. Een veroverings zucht, die weer te onderscheiden is in twee elementen. Naast elkaar zien we in de Rus sische politiek de machtsbegeerte van het Russische volk en de propaganda voor het heersende politieke systeem. Het huidige Rus land begon bijna 1000 jaar geleden met de vestiging van een kleine volksstam ten zuid oosten van het tegenwoordige Leningrad en vandaaruit zijn in de loop van tien eeuwen al de omwonende volken onderworpen en op geslokt, niet alleen uit veroveringszucht, maar ook uit vrees. De Russen proberen altijd hun grondgebied te beveiligen, door er een strook van half onderworpen grensvolken omheen on der hun controle te brengen. Zo is het gegaan met de Oekraina, met Finland, Estland, Let land, Litauen, Polen, Oost-Duitsland, Tsjecho- Slovakije, Walachije, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Joego-Slavië, om de Aziatische volken nog niet eens te noemen. Deze ver overingsdrang van de Russen wordt thans nog eens versterkt door de zucht om het commu nistische stelsel te doen zegevieren over de Westerse democratie. Hierdoor is Sovjet-Rus land een oneindig veel gevaarlijker element in de wereldpolitiek geworden dan het Rus land der Tsaren ooit was. En nu het derde gevaar. Dat ligt in ons zelf, in de verbrokkeling en de machteloosheid van West-Europa. Doordat de West-Europese sta ten geen eenheid vormen zijn ze tot een lucht ledig, een vacuum, in de internationale ver houdingen geworden, hoewel de gezamenlijke bevolking van West-Europa met 300 millioen mensen veel groter is dan die van de Sovjet- Unie, die nog geen 200 millioen inwoners telt en dan de Verenigde Staten van Amerika, waarvan de bevolking 150 millioen zielen telt. Als men geen eigen kracht heeft, geen duide lijke algemene wil, geen centraal bestuur, als men zich laat bevoogden door Amerika, ex ploiteren door het Britse Rijk en afsnauwen door de Russen en als men desondanks geen enkele stap van werkelijke betekenis doet om tot de noodzakelijke vereniging te komen, dan is juist daardoor West-Eupropa een van de grootste gevaren van de wereld geworden. De beide thans tegenover elkaar staande grote mogendheden betwisten elkander de steun van dit gebied en dat brengt het gevaar naar voren, dat te onzaliger ure de Russen zullen besluiten aan dit dispuut een einde te maken door West-Europa te bezetten. Dit is het acute gevaar van de dag. Tenslotte de vierde oorzaak van de moeilijk heden. Die is te zoeken in de Verenigde Sta ten van Amerika, waar men ons in technische ontwikkeling wel ver vooruit is, maar waar de cultuur nog betrekkelijk jong en onbezon nen is, waardoor de Amerikaanse economische en staatkundige politiek minder evenwichtig is dan die van Europa. De geweldige produc tiviteit van de Amerikaanse industrie roept steeds gevaren van overproductie en crisis op, wanneer de koopkracht van het Amerikaanse volk en van de andere landen ontoereikend is om die productie op te nemen. Men heeft dit de laatste jaren trachten te voorkomen door via de Marshall-hulp het productie-overschot van de Verenigde Staten over te hevelen naar Een eskader van de Nederlandse Marine Luchtmacht in onlangs gearriveerd op het Kon. Marinevliegveld te St. Merryn „Cornwall" voor een korte training in Engeland. Foto: Commandant Luchtmacht van het vliegveld te St. Merryn, L. G. Wilson, met de commando-officier en piloten van het Nederlandse eskader. andere landen. Dit is inderdaad een belang rijke bijdrage tot herstel van de wereldecono mie geweest, maar deze actie werd getorpe deerd door het uitermate kortzichtige optre den van de Amerikaanse financiers, van de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Za ken en van de Amerikaanse Generale Staf. De financiers dreven West-Europa in de deva luatie, die vooral voor ons land funest is ge weest, de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten was volkomen stuurloos en leidde tot een geweldige vergroting van de gevaren in Azië, terwijl tenslotte de Ameri kaanse Generale Staf door zijn tekort aan politiek inzicht de Verenigde Naties in conflict heeft gebracht met de Chinese legers. Dat niemand had voorzien, dat China het tegen een goed gewapend buitenlands leger met ge mak kon opnemen, kan men de generaals niet kwalijk nemen. Maar dat zij de troepen verder lieten optrekken dan het smalste deel van Korea, was een onvergefelijke fout. Deze zgn. „wespentaille" heeft een breedte van nog niet het vierde deel van de lengte van de Noord-Koreaanse grens. Men had dit smalle stuk zonder groot risico stevig bezet kunnen houden, maar het oprukken naar een ruim vier maal langere grens in het noorden, ver grootte de gevaren minstens zestienmaaL Mac Arthur zal heel wat moeten doen om het ver loren vertrouwen te herwinnen. Bij deze constellatie ligt een groot deel van de beslissing over de toekomst in de houding, die de Mohammedaanse wereld tussen de Dar- danellen en India zal aannemen.Wanneer Tur kije, Iran, Syrië, Transjordanië, Arabië, enz. met de Westerse wereld één lijn trekken om het algemene verlangen naar geestelijke en materiële vrijheid te doen zegevieren, dan blijft het westen ondanks alles sterk staan. Maar krijgt de wens de overhand om de Christelijke wereld te vernederen en gooien deze staten hun gewicht in de schaal bij net Russisch-Aziatische blok, dan wordt het uiter mate bedenkelijk. E.H.B.O-WEDSTRIJDEN. Vrijdagavond bleek, dat de Soester E.H.B.O.-ers niet wachten tot zich een ongeluk voordoet, doch liever een onge luk enceneren om daardoor kennis en vaardigheid te vergroten. Het liefst doet men dit in wedstrijdverband en daarom hebben 'de ploegen van Amersfoort en Soest in de zaal van „De Gouden Ploeg" elkaar bekampt. Het ongeval had z.g. plaats op de Eem, die voor deze avond met een laag ijs be dekt was. Twee schaatsrijders belandden in handen van toevallig passerende E.H.B.O.-ers. Een van hen was in een bijt gereden en de tweede lag kermend op het ijs. Een boer met zijn knecht redde de drenkeling van een wisse dood, terwijl de E.H.B.O.-ers hierna de voorlopige behan deling en het vervoer naar het ziekenhuis voor hun rekening namen. Vijf ploegen deden wat hun het beste voorkwam in dit geval en de jury, be staande uit de voorzitter van de lande lijke vereniging, dr. E. E. Oterdoom, dr. J. H. A. Rupert en dr. v. d. Kamp uit Amers foort, keek nauwlettend toe De uitslag van deze wedstrijd was ten slotte: I. Ploeg no. 3, Soest, best. uit Mej. Wante naar (leidster), Mej. T. Hilhorst en Mej. T. v. d. Hengel, met 106 punten. 2. Ploeg no. 1 Soest, best. uit: J. F. van Steen (leider), Mej. E. van Steen en A. Akkerman, met 96 punten. 3. Ploeg no. 4 Amersfoort, best uit: de heren Mees (leider), Beekman en Hof land, met 93 punten. 4. Ploeg no. 5, Amersfoort, best. uit: da mes Bauhuis (leidster), Schaap en Gragt, met 76 punten. 5. Ploeg no. 2, Amersfoort, best. uit A. Blankenstein (leider), v. d. Hoek en Kommerkan, met 52 punten. De leidersprijs verkreeg de heer J F. van Steen, die in deze functie 38 punten behaalde. Dr. P. Donker reikte de prijzen uit, nadat dr. Oterdoom de E.H.B.O.-ers had toege sproken en op gemaakte fouten had ge wezen. De artsen Stroband, Schutte, Mevrouw Schutte-Beek en Van Beurden waren de ze avond belangstellend toeschouwer. DONATEURS-AVOND P.V.O. Zaterdagavond gaf de Soester Harmonie P.V.O. haar jaarlijkse donateursavond in Eemland. TJit de grote belangstelling op deze avond bleek wel de grote sympathie voor onze plaatselijke muziekvereniging. De voorzitter van P.V.O. heette de aan wezigen welkom, meer speciaal de heer Surink en de heren Beckeringh en Van Eeden, om daarna, tegenover de bloei der vereniging in vroegere jaren, een schilde ring te geven van de stand der vereniging op heden. Hij moest hierbij wijzen op de slechte toe stand, waarin de instrumenten verkeren en hoe deze slechte instrumenten het be staan van de vereniging bedreigen. Spr. deed een dringend beroep op de aan wezigen om nieuwe donateurs te werven en deelde voorts mede, dat binnenkort 'n fancy-fair ten behoeve van het instru mentenfonds zal worden gehouden. Voor de pauze liet P.V.O. zich horen in enige marsen, ouvertures en een potpour ri. De directeur, de heer W. A. J. C. Wa- kelkamp, had zijn mannen goed in de hand en mede hierdoor werd het pro gramma gaaf vertolkt en gul met applaus beloond. Na de pauze was het woord en de daad aan het Cabaret-gezelschap T.O.P., dat, onder leiding van de heer A. G. Terhorst, onder de titel „Hoera, wij vieren feest", een bont programma bracht, waarvan de vele aanwezigen niet weinig hebben ge noten. A.s. Zaterdag wordt de tweede uitvoering gegeven. BESTUURDERSBOND. Vrijdagavond houdt de N.V.V.-Bestuur- derbond zijn jaarvergadering in café Zonneheuvel. DE NIEUWE HONDEN-VERORDENING. De nieuwe verordening, waarin, zoals be kend, bepalingen zijn gemaakt ten aan-' zien van het loslopen van honden e.d., kreeg in 't maandblad van de Soester Po litie Sport Vereniging een aardige reac tie van een der politiemannen. Deze schrijft en vraagt: Loslopende hon den zijn ter beschikking van de Soester politie. Nu zijn er onder de politie veel honden-vrienden, wat niet zeggen wil, dat zij „honds" zijn. Door hen wordt 'n klein beetje maar genaijverd wie de mooiste boxer heeft. Als er nu eens een Heel mooie boxer los loopt, is deze dan voor de agent die de vinder is? Worden de agenten nu uitgerust met stoffer, blik en emmer om de uitwerpselen op de voetpaden in beslag te nemen, ten einde het bewijs der waarheid te leveren? Bent U er dan niet erg bezorgd over, dat de agenten nogal wat „kouwe kak" zullen krijgen? Worden de uitwerpselen verbeurd ver klaard en vernietigd of komen deze aan De manier waarop Gen. Kruis vorige week aan de dijk is gezet, heeft bij veel Neder landers, die nog gevoel voor verhoudin gen hebben, een misselijke indruk ge maakt. Ook mij wil het voorkomen, dat zelfs een regering, welke maar een klein beetje weet hoe het moet, geen ontslag geeft aan zijn hoogste militaire gezags drager, op een wijze als hier heeft plaats gehad. Zeker had onze minister van Defensie een. andere weg moeten bewandelen in dit geval, daar het, toen het ontslag werd verleend, wel reeds zo goed als vast stond, dat het Ministerie zou aftreden. Nu geeft het verlenen van het ontslag en het bin nen 24 uur daarna aftreden van het gehe le kabinet zo'n beetje de indruk, dat nog even een persoonlijke vete moest worden beslecht, nu de kans er nog was. Hier werd een man uit de gelederen ge zet, die een populariteit bij zijn troepen genoot en nog geniet, welke een opvolger zich niet gauw zal verwerven en zeker nu niet, nu zijn voorganger op zo weinig ele gante manier zijn congé kreeg. Wanneer het de bedoeling van de afge treden minister van Defensie is geweest een daad te stellen, die onverbrekelijk met zijn persoon verbonden zou blijven, is hij daarin bijzonder geslaagd. Intussen herinnert mij de huidige toe stand akelig veel aan de situatie in het voorjaar van 1940, toen wij ook zonder kabinet zaten en een wisseling plaats vond in de legerleiding. De oorzaken la gen toen weliswaar anders, doch het is hiervoor op dit moment een even ongele gen ogenblik. Intussen hebben wij nog geen nieuw mi nisterie, maar we mogen wel aannemen, dat het met deze aangelegenheid zal gaan als met de jaarwisseling, zodat het nieu we weinig verschil zal vertonen met het oude. In zoverre kan ik hier vrede mee hebben, als aan enkele oude „directeuren"' geen toegang meer wordt verleend en in hun „afdelingen" nu eens een andere wind gaat waaien. H. OEKMAN- Minister Mansholt ten behoeve van de groei der agrarische producten? Mogen de honden wél uitwerpselen depo neren op het rijwielpad (b.v. op de Van Weedestraat, precies naast het voetpad) en op een z.g. grasrand in het trottoir? Een hond afmaken bij de Gem. Slacht plaats kost 2 kwartjes. Iemand, die nu zijn hond kwijt wil, laat het dier los. De politie pikt het beest in en danóók dood, voor niets. Is dit nu oneerlijke con currentie? Is het waar, dat Agenten, Inspecteurs en Burgemeester van Soest een „honden- baan" hebben? Heeft ook een agent „Hondenwacht"? DE BERUCHTE HOEK. Op de beruchte hoek Schrikslaan-Vinken- weg, alwaar in enige maanden tijds een 4-tal aanrijdingen zijn gebeurd, had Vrij dagmiddag weer een aanrijding plaats. Een vrachtauto, bestuurd door P. van S. alhier, naderde met kalme gang uit de Schrikslaan, terwijl bij de hoek Vinken- weg een van rechts komende personenau to, bestuurd door A. B. O. alhier, kwam aanrijden. De vrachtauto pikte de perso nen-auto waardoor materiële schade ont stond. ZET UW RIJWIEL OP SLOT. Een inwoner miste Zaterdag zijn rijwiel, dat voor een winkel op de Van Weede straat onbeheerd stond. Hij vond zijn kar retje terug op het politiebureau. STEUNTREKKEN EN WERKEN. Steeds meer blijkt, dat er misbruik wordt gemaakt van de sociale regelingen, wel ke er zijn om de mensheid te helpen, wan neer gemis aan inkomsten ontstaat we gens werkeloosheid of anderszins. Wegens overtreding der voorschriften werd voor de derde maal procesverbaal opgemaakt. Nu tegen een persoon, die overbruggingssteun genoot en daarnaast een werkkring had. DIEFSTAL IN DIENSTBETREKKING. Tengevolge van vier diefstallen, in dienst betrekking gepleegd, werd een Soester inwoonster gearresteerd. OPENBARE DRONKENSCHAP. Zaterdagnacht werd een inwoner alhier wegens openbare dronkenschap door de politie ingesloten.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1