lel MM uurdi Kmodemisetrd. De Soester Raad bijeen. De 60jarige§viskom gebroken. Geen^lbelangstelling voor Finsterwolde* De raad tegen het Streekplan* J. LENSS EN, MAKELAAR De raad van onze gemeente kwam Vrij dagavond in openbare zitting bijeen onder leiding van de Burgemeester. De heer Van Wely had bericht van ver hindering gezonden. Alvorens tot de agenda over te gaan sprak de voorzitter gelukwensen tot de raad voor 1951 en verwachtte in dit nieuwe jaar een even aangename samenwerking als in het afgelopen jaar. Wijzend op de moeilijke tijden en op het gistingsproces, waarin de wereld ver keert, zeide spr., dat deze moeilijkheden hun weerslag zouden hebben op ons va derland en ook op onze gemeente. Met zeer grote voorzichtigheid en beleid en in samenwerking met de regering hoopte spr. met de raad de beste oplossingen te vin den voor vele moeilijkheden. De heer CLEMENS was de tolk van de le den, toen hij de Burgemeester wederkerig de beste wensen voor 1951 aanbood, het gezin van de burgemeester hierin betrek kende. 1. Vaststelling van de notulen der verga deringen d.d. 22 November en 13 Decem ber 1950. Na een kleine wijziging van de heer SCHAAFSMA vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Verzoek van Burgemeester en Wethou ders van De V/ijk om adhaesie te betui gen aan 'n motie van de gemeenteraad in zake de Wegenbelasting, met voorstel van B. en W. dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. b. Aanbieding gemeente- en bedrijf sreke- ningen 1949 met voorstel van B. en W. om deze in handen te stellen van de Finan ciële Commissie om advies. Aldus besloten. c. Voorstel van B. en W. om brief van de Directeur van Gemeentewerken, d.d. 20 December 1950, nr. 2908, inzake beant woording vragen gesteld in de raadsver gadering van 13 December 1950, voor ken nisgeving aan te nemen. Conform besloten. d. Rapport van de Directeur van Gemeen tewerken d.d. 21 December 1950, nr. 2960, inzake de kelders van de woningen aan de Klaarwaterweg. De heer BURGWAL is niet tevreden met dit rapport. Er zijn droge en natte kelders bij eenzelfde waterstand, zodat deze niet de aanleiding kan zijn voor de natte kel ders. Deze kelders blijken ondeugdelijk ge bouwd te zijn en afgaande op de opmer king in dit rapport, dat ,,de plaats voor de bouw van deze woningen wel ongeluk kig is gekozen" zegt spr., dat wanneer men deze grond bouwrijp had gemaakt, de moeilijkheden niet waren gekomen. Men is echter direct begonnen met het dicht maken van een afwateringssleuf achter de woningen, waardoor nu al verschillen de overstortputten verzadigd zijn. De aan nemer treft geen schuld volgens dit rap port, aldus spr. Als er dus gebouwd is volgens bestek en voorwaarden, dan zou het bestek niet in orde zijn geweest en dit zou spr. niet gaarne aannemen. Verder vraagt spr. aanleg van gresbuizen nabij de kelderroosters, daar de ventila tie onvoldoende is en schimmel en verrot ting optreden. Wethouder VAN ZADELHOFF zegt, dat voor een deel de kelders thans slechter zijn dan op het tijdstip van het uitbrengen van dit rapport. Terecht is het fout ge weest de afwateringssleuf dicht te maken, doch de oorzaak van deze natte kelders is absoluut te wijten aan de obnormaal hoge waterstand. Het meeste vocht komt door de roosters binnen. De verstandige bewoners zetten daarom het deurtje van het gasmeter-kastje open, zodat een ze kere tocht ontstaat. De heer A. P. HILHORST is er van over tuigd, dat hier fouten zijn gemaakt, welke voorkomen hadden kunnen worden. In dit watergebied had men de huizen boven het maaiveld moeten bouwen. e. Schrijven van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 18 December 1950 nr. 6568/4703, inhoudende bericht van geen bezwaar inzake aanschaffing van een autospuit. Voor kennisgeving aangenomen. f. Verzoek van de gemeenteraad van Fin- sterwolde om adhaesie te betuigen aan de motie inzake het aanstellen van een Re geringscommissaris voor die gemeente, met voorstel van B. en W. dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer BURGWAL wenst deze adhaesie te betuigen. In Finsterwolde wordt de de mocratie de nek omgedraaid. De grond wet biedt voldiende mogelijkheden om 'n gemeenteraad in toom te houden. Men moet respect hebben voor het beleid van de gemeenteraad aldaar. Daar vordert men de grote villa's van de rijke boeren, daar krijgen de boeren subsidie om de oor logsschade te herstellen en t.b.c.-patiën- ten krijgen een aparte kamer aan hun huis gebouwd en dat alles op kosten van de gemeente, die ook de dorpsschool het mooiste gymnastieklokaal van het Noor den gaf. De VOORZITTER zegt, dat het niet de gewoonte is om adhaesie te betuigen aan een motie betreffende de zaken van een andere gemeente. In de grote kring van Nederlandse gemeenten vinden we vogels van diverse pluimage, doch men houdt zich aan de regels van het spel. Dit is de enige mogelijkheid om de democra tie te laten voortbestaan. Finsterwol de is in die kring de enige uitzonde ring. Daar worden de spelregels niet nage komen en wij behoeven ons niet te be moeien met regeringsmaatregelen. Met de aantekening, dat de heer Burg wal tegen is, wordt conform het voor stel van B. en W. besloten, g. Voorstel van B. en W. om het schrij ven van de Minister van Sociale Zaken inzake vaststelling van het aantal ver gunningen voor de gemeente Soest op 22, voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Hierna komt aan de orde een nog ingeko men stuk, waarin het raadslid, de heer Schimmel, mededeelt te moeten bedanken voor het lidmaatschap van de financiële wij veel laten vallen van wat noodzakelijk is en spr. betreurt het, dat thans een zo groot bedrag wordt gevraagd voor de ver betering van het bad. Wist men vóór No vember dan niet, dat deze verbeteringen noodzakelijk waren, vraagt spr. Als het Soester Natuurbad een soort concurrentie strijd gaat voeren met andere baden, acht spr. dit succesloos. De verwachtingen welke men heeft omtrent dit bad als at tractie voor vreemde^ngen, acht spr. overdreven. Het bad moet gelegenheid bieden voor bevordering van de volksge zondheid en voor dit practische doel wil spr. het bad handhaven. Spr. eist echter, dat dit crediet van rond 50.000.in geen geval wordt overschreden en wil 'n urgentie-plan opgesteld zien betreffende de volgorae van de verschillende verbe teringen. Bovendien vraagt spr. zich af, of dc tijd niet te kort is voor uitvoering van de plannen en hoe deze plannen zullen worden uitgevoerd, door middel van aan besteding of door eigen krachten? De heer BURGWAL is 't eens met deze plannen tot verbetering, ook al zou het een „paar centen" meer kosten. De heer OOMS is het eens met Mevrouw Landweer en de heer Schaafsma. De ver-> betering van de garderobes is primair al dus spr., daar de gemeente hierin een ze delijke en morele plicht heeft. Bovendien moet het restaurant goed zijn. Wethouder DE HAAN wijst er op, dat de garderobes de lokalen zijn, waar de kle ding bewaard wordt. Het zijn dus geen cabines en „wilde ontkledingen" of iets dergelijks zijn nimmer voorgekomen. Voor de oorlog heeft spr. wel meer een geluid gehoord van „laten we nog maar even wachten". Daarom hebben we nu geen riolering en missen we andere be langrijke zaken. Uitstel betekent altijd: Tweede Kamerzitting over Nieuw-Guinea. De woordvoerder van de V.V.D., Mr. P. J. Oud aan het woord. Rechts de minister tafel. commissie, wegens zijn werkzaamheden buiten de gemeente. De VOORZITTER stelt voor de heer Cle- mens in zijn plaats te benoemen. Met 17 stemmen wordt de heer Clemens als zodanig gekozen. De heer Burgwal ont houdt zich van stemming. Tot verwondering van de leden gaat bij deze stemming niet de goudvissenkom rond, waarin steeds de stembriefjes wor den gedeponeerd, doch een soort collecte bus. De VOORZITTER deelt hierbij mede, dat deze kóm, na 60-jarige trouwe dienst, is gesneuveld. 3. Schrijven van Gedeputeerde Staten de zer Provincie, verzoeken 's Raads oordeel omtrent een ontworpen streekplan ter be scherming van de waterwinplaatsen ten behoeve van de drinkwatervoorziening in de Provincie Utrecht met prae-advies van B. en W. De VOORZITTER deelt bij dit punt mede, dat de commissie grondbedrijf verzoekt in kennis te worden gesteld met de namen van de personen of instanties, die dit rap port hebben opgesteld. Het voorstel van B. en W., om tegen dit streekplan te ageren, wordt door de raad goedgekeurd. 4. Crediet-aanvrage voor herstel en ver betering van het Soester Natuurbad. Wethouder DE HAAN deelt mede, dat de volgorde van de verbeteringen, zoals die in de stukken zijn genoemd, in belangrijk heid niet gelijk zijn. Voorlopig moet met dit aangevraagde crediet het bad worden verbeterd en men zal met deze verbeterin gen in 't raam van dit crediet blijven. Het gaat niet om bepaalde verfraaiingen, doch om verbeteringen. Als deze niet worden aangebracht, kan het bad gerust gesloopt worden. In plaatsen in de omgeving wor den de baden geregeld verbeterd, zodat wij niet kunnen achterblijven. Het groot ste deel der verbeteringen is een uitvloei sel van de oorlogsschade. Ons verlanglijstje is sterk ingekrompen, zegt spr., wegens de slechte financiële toestand van het ogenblik. Er is gestreefd naar een oplossing, die rekening houdt met de realiteit en de toekomst. Mevr. LANDWEER vraagt zich af, of het in deze tijd wel gewenst is een dergelijk bedrag te voteren. De meest noodzakelij., ke dingen, zoals garderobe en restaurant, wil zij verbeterd zien, doch de speelvijver is toch niet zo noodzakelijk. De heer SCHAAFSMA wijst erop hoe de raad in November de begroting heeft be> handeld en thans reeds een zo belangrijke wijziging noodzakelijk is. Toen hebben meer kosten maken in de toekomst. Het is onmogelijk, dat de raad hedenavond een urgentieplan opstelt. Het bestuur van het bad beoordeelt deze urgentie in over leg met B. en W. en we gaan niet boven dit crediet. Spr. zegt verder, dat er nog geen concrete plannen waren toen de begroting werd be handeld. Concurrentiestrijd is ons vreemd, aldus spr., we wensen slechts bij te blij ven. Mevr. LANDWEER zegt geen voorstand ster te zijn van een uitstel-politiek. Spr. zegt in een der eerste door haar bijger- woonde zittingen van de raad reeds te hebben gepleit voor riolering, doch kreeg toen geen bijval. De heer SCHAAFSMA is niet voldaan en blijft van mening, dat de posten op de be groting moeten staan en niet na de begro ting moeten worden ingediend. De heer OOMS zegt, dat de morele en ze delijke plicht van dc gemeente wel slaat op de garderobes, want men mag geen ge legenheid geven tot stelen. Verder moeten er genoeg cabines zijn, zodat 't niet nodig is dat mannen zich en bloc gaan ontkleden in het restaurant. De heer A. P. HILHORST vraagt zich af, waarom dit crediet niet goed zou zijn en niet toereikend. Hij neemt aan, dat de plannen goed zijn opgezet. Wethouder DE HAAN deelt mede, dat de uitvoering van het werk waarschijnlijk zal worden opgedragen aan enkele vertrouw de aannemers en enkele onderdelen kun nen dan wellicht worden uitbesteed. Tot de heer Ooms zegt spr. dat in het restau rant geen „ontkleedpartij" heeft plaatsge had, doch dat het is voorgekomen, dat een groepje mannen, die hun kleding moesten brengen in een nood-garderobe achter het restaurant, zich daar maar ontkleed heb ben, hetgeen na de verbeteringen niet meer kan voorkomen. De heer BURGWAL verklaart zich tegen onderhandse aanbesteding, terwijl de heer SCHAAFSMA vasthoudt aan zijn urgen tie-plan. Tenslotte wordt het voorstel zonder hoof delijke stemming aangenomen. 5. Voorstel tot overdracht van bevoegd heid aan B. en W. inzake het nemen van maatregelen als genoemd in artikel 4 van het Wegenverkeersreglement. Dit voorstel houdt in het nemen van maat regelen in verband met het veilig verkeer, zoals het plaatsen van borden met „inha len verboden", het sluiten van een weg enz. De heer SCHAAFSMA vraagt zich af welk voordeel er in gelegen is, dat B. en W. deze macht hebben. Waar blijft ons in- terpelatierecht, vraagt spr., die niet gaar ne bevoegdheden van de raad overdraagt. De VOORZITTER zegt, dat er door dit be- Daling inkomen door BELASTINGEN Verhoogt Uw inkomen door een lijfrente en verzekert U een vast inkomen. Advies van FISCALE DESKUNDIGE om Uw belangen te behartigen. Vredehofstraat 10 - Telefoon 2169 - Soestdijk sluit niets verandert. Tot nu toe namen B. en V/. ook deze besluiten. Overigens blijven B. en W. verantwoording schuldig aan de raad en dit college kan de door B. en W. genomen besluiten intrekken. Het voorstel wordt goedgekeurd. 6. Adres van de A.B.T.B. en C.B.T.B, ver zoekende van gemeentewege te bevorde ren, dat de electrische stroomvoorziening nodig voor de weide-afrastering wordt doorgetrokken tot over de spoorlijn Amersfoort-Baarn met voorstel van B. en W. B. en W. willen geen precedent scheppen en stellen voor afwijzend te beschikken. De heer HILHORST zegt, dat het advies van B. en W. hierop neerkomt, dat de boe ren alles moeten betalen. Spr. had ver wacht, dat een plattelandsgemeente als Soest, die zoveel cultuurgrond van de boeren krijgt voor woningbouw, vlot zou medewerken. Het gaat hier om een bedrag van 600.Als de gemeente de stroom in de polder brengt, dan zullen de boeren de verdere enorme kosten zelf dragen. Spr. stelt voor dit punt van de agenda af te voeren en opnieuw te bezien. Wethouder VAN ZADELHOFF zegt wel iets voor dit voorstel te voelen en denkt zich een bespreking in met de boerenorga- nisaties, doch wijst op een omslag van de te maken kosten over de 175 H.A. De kosten voor een transformatorhuisje aan de Beckeringhstraat zijn evenzo opgelost. Spr. stelt voor een crediet van 1100.te verlenen en met de boerenorganisaties te onderhandelen over de terugbetaling van het geinvesteerde bedrag. (De 600. bleken hier 1100.te zijn, hetgeen de heer Hilhorst beaamde.) De VOORZITTER zegt, dat B. en W. in dit geval eenzelfde aangelegenheid zagen als in het transformatoi^iuisje aan de Beckeringhstraat, welk ge.val de gemeente niets heeft gekost. Wij meenden, dat de veehouders op gelij ke wijze konden handelen en dus geza menlijk de kosten zouden dragen. De voorzitter stelt dan ook voor dit cre diet toe te staan en de organisaties uit te nodigen tot onderhandelen. Aldus besloten. 7. Voorstel tot het verlenen van een extra crediet voor aanschaffing van at lassen ten behoeve van de O.L. school te Soesterberg. Conform besloten. 8. Voorstel tot het verlenen van een cre diet voor aanschaffing van leermiddelen in de lichamelijke oefening ten behoeve van de O.L. school te Soesterberg. Conform besloten. 9. Vaststelling van een besluit tot het verlenen van medewerking inzake betege ling van een gedeelte van het schoolter rein van de Chr. lagere school aan de Driehoeksweg. Conform besloten. 10. Voorstel tot het verlenen van mede werking tot de aanbouw van een zesde lokaal aan de Chr. lagere school aan de Driehoeksweg. Conform besloten. 11. Voorstel tot overdracht van grond aan het bestuur der stichting Engendaalschool voor de bouw van een zeven-klassige school. Conform besloten. 12. Voorstel naar aanleiding van verzoe ken om vergoeding van reiskosten inge volge artikel 13 der L.O.-wet 1920. Conform besloten. 13. Voorstel tot vaststelling van voor schotten op de gemeentelijke vergoeding ingevolge artikel 101 der L.O.-wet 1920 aan bijzondere scholen over 1951. Conform besloten. 14. Voorstel inzake vaststelling aantal wekelijkse lesuren vakonderwijs openba re U.L.O.-school voor het iaar 1951. Conform besloten. 15. Vaststelling van een ontwerp-besluit als bedoeld in artikel 34, lid 4, van het besluit buitengewoon lager onderwijs 1949 voor het jaar 1951. Conform besloten. 16. Voorstel tot herziening van de gasta- rieven. Dit voorstel beoogt een verhoging van de gasprijs met lVz cent per M3. voor alle verbruikers. De heer BURGWAL verzet zich tegen de ze verhoging en wenst minstens verhoging van de steunnormen ter compensatie. Wethouder VAN DEN AREND zegt even min sympathiek te staan tegenover deze verhoging, doch wijst op de kolenprijzen, welke stegen van 40.per ton tot 60.- a 70.per ton. Indien we de meterprijs niet verhogen, aldus spr., dan wordt het 'n kwestie van vestzak-broekzak en betaalt de gemeente het tekort van het gasbedrijf. De heer BURGWAL wijst op de uitgaven der bewapening en verklaart zich tegen dit voorstel. Conform het voorstel wordt besloten. 17. Verzoek van het bestuur der vereni ging Wijkverpleging „Huis ter Heide en Omstreken" tot toekenning van een aan vullende subsidie 1950 alsmede een ver hoogde subsidie 1951 met voorstel van B. en W. Conform besloten. 18. Voorstel tot enige verhoging van de subsidie voor 1951 aan de R.K. Openbare Leesbibliotheek, ter bekostiging van duurtetoeslagen aan het personeel, met ontwer p-b egr otingswij ziging Conform besloten, met de heer Burgwal tegen. 19. Voorsel van B. en W. om in beginsel te besluiten tot 't garanderen van rente en aflossing van een door de Nederlandse Jeugdherberg Centrale aan te gane geld lening ten behoeve van de aankoop en verbouwing van de jeugdherberg aan de Bosstraat. Conform besloten. 20. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen t.w.: a. Aanvulling raadsbesluit d.d. 28 No vember 1947, nr. 209, betreffende delega tie aan B. en W. inzake verhuur ge meente-woningen. Conform besloten. b. Verhuur van grond aan de Bosstr. aan de R.K. Padvindersvereniging „St. Don Bosco". Conform besloten. c. Verhuur grond aan de Sparrenlaan aan de Stichting „Hopman Masselman Groep" voor één jaar. Conform besloten. d. Verpachting grond aan de Lange Brinkweg aan Bouwhuizen, Hagen en Plekkepoel voor de tijd van één jaar. Conform besloten. e. Voorstel van B. en W. tot ruiling van grond met Sanatorium Zonnegloren der Chr. Vereniging tot Stichting en Exploi tatie van Sanatoria voor lijders aan Tu berculose. De heer R. HILHORST vindt, dat de ge meente een vrij onvoordelige ruil doet. We krijgen grond waaraan we niets heb ben en spr. voelt daarom meer voor ver koop van de strook duingrond. De VOORZITTER betoogt, dat verlies van een natuurterrein gecompenseerd moet worden door het in bezit nemen van een ander natuurterrein. Soest heeft zijn bloei te danken aan zijn natuurschoon en hieraan is al te veel geknaagd. Deze ruil is voor de gemeente aantrekkelijk, door dat wij een bijzonder aantrekkelijk terrein terugkrijgen. Mevr. VAN DER SWAN vraagt of het huis van Mevrouw Roëll gebruikt zal wor den als onderkomen voor verpleegsters en of er barakken bij dit huis gebouwd zul len worden. De vergunning om barakken te bouwen moet tenslotte van de gemeente komen zegt de VOORZITTER. De heer R. HILHORST doet een voorstel om de gronden niet te ruilen, hetgeen met 5 (R. Hilhorst, Van Winden, Schim mel, A. P. Hilhorst en Clemens) tegen 13 stemmen wordt verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt met 13 tegen 5 stemmen goedgekeurd. 21. Belasting-reclames. Conform besloten. 22. B. en W. vragen 'n crediet van 1650.- om een perceel grond, voorheen in ge bruik als kweek, gelegen aan de Noorder- weg, in werkverruiming met rijkssubsidie (D.U.W.) te ontginnen en hiervan weiland te maken. De heer A. P. HILHORST heeft kennelijk bezwaar tegen de hier gevolgde procedu re. De aankoop van deze grond is destijds van de agenda afgevoerd en tot de vol gende raadsvergadering verschoven. Spr. is toen vroeger weggegaan en nu blijkt het, dat later een geheime vergade ring is gevolgd, waarin dit afgevoerde agendapunt toch is behandeld en de aan koop van deze grond, tot een bedrag van 3500.is goedgekeurd. De koopprijs met kosten (samen 3900.is te hoog zegt spr. en bovendien valt deze grond buiten het uitbreid insplan. Na 'n wederwoord van de VOORZITTER en wethouder VAN ZADELHOFF en een samenspraak tussen de heren BURGWAL en wethouder DE HAAN omtrent werk loosheid en werkverschaffing, werd dit punt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Wethouder VAN ZADELHOFF deelt ver volgens mede, dat er een misverstand is gerezen tussen het kerkbestuur van de Petrus en Paulus kerk alhier en de ge meente. De raad besloot n.1. in de vorige vergadering het ontworpen parkeerter rein voor motorrijtuigen niet voor de kerk doch voor de nieuwe boerenleenbank te formeren. Het kerkbestuur heeft dit schijnbaar niet begrepen en verzoekt nu dit parkeerterrein op de oorspronkelijk ontworpen plaats te leggen. Na een verduidelijking van de heer KRUIJFF werd aan dit verzoek voldaan. RONDVRAAG. Mevrouw POLET maakt het gemeente bestuur een compliment voor de wijze, waarop sneeuw geruimd is tijdens de 2e sneeuwperiode. De heer KRUIJFF vraagt niets, doch zegt alleen maar te denken aan de 23 onbe waakte spoorovergan^en, welke er in pn- ze gemeente zijn. Mevrouw LANDWEER klaagt over de jeugd, die op terreinen tussen de wonin gen op de Waldeck Pyrmontlaan voetbalt, waarbij heggen en vruchtbomen niet vei lig meer zijn. Voorts verzoekt spr. 't weghalen van ek sternesten in bomen, die toch gesnoeid moeten worden en informeert waar nu toch de toegezegde verlichting blijft op 't bordes van het gemeentehuis. Het gereedkomen van deze verlichting zegde de VOORZITTER toe voor de eerst volgende raadsvergadering.

Soester Courant | 1951 | | pagina 2