Wereld-kinderkamer. Herrie om de kunst» Wat is Uw pensioen premie waard? Brandpunten der Internationale Politiek SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 2 FEBRUARI 1951. 27e JAARGANG No. 9. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Crises in blokjes. Wie nog jonge kinderen heeft, kent die doosjes wel waar een groter steeds een kleiner omsluit. Als je de buitenste op de kop houdt rollen de kleinen er uit. Dd" prille mensjes schijnen het leuk speel goed te vinden, want in geen speelgoed winkel ontbreekt het. Men hoeft niet eens geregeld de politieke gebeurtenissen te volgen om de wereld te kunnen vergelijken met zo'n blokkendoos. Het kleine zit in het grote, Nederland past in Europa, Europa past in die ver zameling landen, die het met Amerika eens zijn en niet met Rusland. Deze col lectie past weer in het team, dat in Lake- Success wereldpolitiek maakt. Als de gro ten de zaak op de kop zetten, rollen de kleinen er uit. Wijze mensen schijnen het een leuk spel letje te vinden, want sinds wij kranten lezen, lezen wij van crises. De grote doos. De begroting van Truman was de crisis in de buitenste doos. Een complete economi sche mobilisatie met als streefcijfers het in korte tijd overtreffen van de Russische aanmaak van tanks, vliegtuigen enz. Een arndringen bij de V.N. om China tot agres sor te verklaren, hetgeen intussen heeft plaats gehad. In het land zelf staan twee stromingen tegenover elkaar in zake de in te voeren defensie-politiek. De Truman-kijk om buiten het vaste land van Amerika een keten van geallieerden om Rusland en China te smeden en de Hoover-kijk om alleen Engeland en Japan „aan te houden" en de rest nee, niet aan hun lot over te laten, maar de V.S. zelf zó ruim in de atoomwapenen te zetten, dat Rusland uit vrees van verdere agressie af zal zien. Het Europese doosje. Crisisstemming in de V.S. verwekt crisis stemming in het kleinere doosje, dat Eu ropa heet. Beter is het misschien te spre ken van een erisis-bezwerende stemming. Allereerst de mededeling van Attlee, dat in Aziatische zaken Aziatische landen het meeste te zeggen moeten hebben en het aanwijzen van Rusland niet China als eigenlijke agressor achter de scher men. Rusland, dat een 170 divisies op de been heeft, en vele duizenden tanks en duik boten met de nieuwste snufjes ter be schikking heeft; Rusland dat satelieten en bondgenoten uitspeelt als bij een partij poker. In de tweede plaats een soort vre- desprogramma van de Scandinavische so cialisten. En naast de Europese landen hebben eveneens de Arabische en de Aziatische landen, benevens Israël, in het conflict rondom Korea in een niet onbe langrijke mate bijgedragen tot een terug keer tot juistere verhoudingen. In eigen land. Dat een en ander niet gaat zonder span ningen op te roepen in de landen zelf, hebben we dezer dagen in Nederland kunnen ervaren. Het is te dwaas om alle strubbelingen, die Nederland te zien gaf tussen partijen en hun mannen in het re geringskasteel, op de gesnelde en onge- snelde koppen van de Papoea's te doen neerkomen. De uiteindelijke oorzaak is de houding, die aangenomen moet worden in de controverse tussen Oost en West. De Atlantische en Aziatische vraagstuk ken, die daarbij aan de orde kwamen, moesten op de duur wel leiden tot een schifting. Sassen, Beel, Schokking, Stik ker ze waren de mannen op de rand, die er uit vielen toen het doosje „Neder land" scheef begon te staan. Nu het na genoeg op de kop werd gehouden, is het geen wonder, dat het hele kabinet er uit viel. Om ons heen. Zo moesten we indertijd ook de Belgische crisis zien rond om de koningskwestie meer aanleiding dan oorzaak in het licht van barsten in het deeltje, blootge steld aan de druk van de omgeving. Dat is uiteindelijk ook de na-oorlogse oorzaak van de eeuwigdurende regeringscrisis in Frankrijk en de latente in Italië en de staatkundige ophakkerij van Adenauer en Schumacher in Duitsland. Als de grote doos op de kop wordt gehou den, vallen de kleintjes er uit. Maar om dat ze zo zijn gemaakt, dat ze in elkaar passen, komt ieder doosje toch wel weer op zijn eigen plaatsje terecht. Tenzij het jongetje in Washington of Moskou er ge noeg van heeft en naar een ander stuk speelgoed uitkijkt, een geweertje bijvoor beeld. geld geen grote vermindering ondergaan. Dit is wel niet afdoende, omdat het internationale prijspeil ook zeer sterk kan schommelen, maar dit is toch de enige werkelijke bescher ming, die mogelijk is. Een gezond, solide be heer van de publieke geldmiddelen is de beste waarborg voor de bestaanszekerheid, ook van hen, die de pensioengerechtigde leeftijd heb ben bereikt. 't Amsterdams Concertgebouw Ontneemt me een illusie, Men dient daar niet alleen de kunst, Maar maakt er ook wel ruzie. Van Kempen zou als dirigent 't Orkest er dirigeren, Maar niet alleen het podium Wou blijkbaar concerteren. Zodra de dirigentenarm Voor het begin zich strekte, Begon de zaal een fluitconcert, Met stank- en knaleffecten. Toen kwam politie eventjes De concertzaal inmarcheren En mocht met knuppel het publiek Naar buiten dirigeren. Toe, Paul van Kempen, als het kan, Maak het nu nog niet grijzer, 't Concertgebouw is voor de kunst Publiek èn Paul wees wijzer! Al zijn er soms in dit gebouw Ook grote bokswedstrijden, 't Is wel geschikt vor kunst en sport, Maar niet als Zondag beide. Is het wonder, dat men zich langzamerhand begint af te vragen of onze gebruikelijke ouderdomsvoorzieningen wel voldoende „be staanszekerheid" opleveren. Of men nu pen sioenrechten verwerft dan wel premie stort voor een lijfrente of spaart om een kapitaal tje bij elkaar te krijgen, al die voorzieningen hebben alleen waarde wanneer het gestorte geld zijn waarde behoudt. En met dit laatste is het jammer genoeg maar slecht gesteld. De koopkracht van het geld neemt de laatste jaren zo sterk af, dat men in feite reeds een belangrijk deel van zijn vroegere besparingen kwijtgeraakt is. Dit werd duidelijk toegelicht, toen er onlangs in „De Spaarpost" een stukje van een inzender werd opgenomen, waarin o.a. het volgende stond: „Stel, dat iemand, die 30 of 40 jaar geleden 2500.- tot 3000.- ver diende en nu 5000.-, daarvan gemiddeld ieder jaar 500.- opzij legde om met zijn vrouw een onbezorgde levensavond te hebben. Zo iemand kan dan thans ongeveer 20.000.- be2ïtten. Daarvoor heeft liij zichzelf en zijn vrouw hun leven lang bepaalde dingen moe ten ontzeggen, bv. geen vacantiereisjes, min der kleren, minder ontspanning, of minder uitgaven voor studerende kinderen. En wat heeft hij voor die opofferingen nu? Heeft hij voor zijn 20.000.- een paar wonin gen gekocht, dan trekt hij practisch niets, want de onderhoudkosten zijn meer dan de huur. Heeft hij het geld op een spaarbank of kocht hij effecten, dan trekt hij hoogstens 500.- tot 600.- rente, wat minder is dan de uitkering volgens de Noodwet Drees, die iedere niet-spaarder kreeg. Er rest de bejaar de spaarder niets anders dan zijn spaargeld op te eten, wat in hoogstens tien jaar is ge schied Inderdaad ziet dat er niet aanlokkelijk uit. Het bedrijfstijdschrift van de Machinefabriek Heemaf illustreerde dit verschijnsel onlangs met een andere vorm van berekening. Daarbij werd vergeleken hoeveel waarde men voor iedere belegde gulden na 35 jaar terug zou krijgen bij de rente en de prijzen van 1920 en bij die van thans. Iemand, die in 1920 begon met sparen, rekende toen met een rente van 4%% en uiteraard met de prijzen der levens middelen van die tijd. Als de broodprijs bijv. al die jaren gelijk was gebleven, zou hij thans voor iedere in 1920 bespaarde gulden een waarde bezitten, overeenkomende met de prijs van 42 broden. Doch bedraagt de rente maar 3% zoals thans en berekent men de tegen woordige broodprijs, dan levert zo'n gulden na 35 jaar maar elf broden op. In feite krijgt men dus voor iedere gulden, die jaren geleden werd belegd, thans niet meer dan een kwart terug van hetgeen men indertijd meen de te mogen verwachten. Dat is het gevolg van de lage rente en van de inflatie van ons geld. Men mene niet, dat dit alleen maar beleggers en couponnetjes-knippers aangaat en dat iemand, die een bedrijfspensioen heeft, auto matisch voor dergelijke teleurstellingen is be schermd. Want wanneer de waarde van het geld blijft dalen zullen de verworven rech ten steeds een harde tegenvaller zijn. Het vraagstuk van het stabiele pensioen is dan ook een onderwerp, dat vele economen en di recteuren van verzekeringsmaatschappijen voortdurend bezighoudt. Prof. J. G. Koop- mans heeft onlangs voorgesteld, dat men in overleg met de pensioentrekkers bijv. een deel van de premies zou kunnen beleggen in aandelen, waarvan de waarde op en neer gaat met het algemene prijsniveau. Doch de verzekeringsspecialisten zijn daar niet erg enthousiast voor. Bij een neergaande con junctuur zou dit kunnen leiden tot verminde ring van pensioenrechten, waartegen de pen sioentrekkers bezwaren zouden maken, ook al zouden de kosten van levensonderhoud tegelijkertijd dalen. Bovendien koppelt men dan het verzekeringsbedrijf te dicht aan het risico van de ondernemingen. Wij menen dat er maar één uitweg uit deze moeilijkheid is en dat is dat gezorgd wordt voor zoveel mogelijk waardevast geld door middel van een sluitende begroting. Als de staat niet meer uitgeeft dan hij aan inkomsten ontvangt en de geldhoeveelheid in overeen stemming houdt met de werkelijk voortge brachte waarde, zal de koopkracht van het De strijd om de agressor. Eisenho- wer weer thuis Legers genoeg! Bevroren prijzen in Amerika, weinig vlees in Engeland en narigheden in Australië. Wie geen hand heeft kan geen vuist ma ken. Het is wel gemakkelijk de een of an dere staat tot agressor uit te roepen, maar als men er aan twijfelt, of men de sanc ties, die zulk een besluit ontegenzeggelijk met zich medebrengt, ook kan toepassen, dan is het maar beter, niet zulk een gro te mond op te zetten. Ziehier, ontdaan van alle franje, de moei lijkheid, waarmede men in de Politieke Commissie van de Verenigde Naties heeft te maken. Veel landen steunden deze Amerikaanse plannen, doch het Verre Oosten voelde er meer voor te trachten met China tot be sprekingen te komen, zelfs zonder dat eerst de kanonnen op Korea het zwijgen is opgelegd. Van alle kanten werd in de Politieke Commissie deze aangelegenheid bekeken. Nu eens kwam deze, dan gene staat met voorstellen om tot een oplossing te ko men, die voor China en voor Amerika te aanvaarden zouden zijn. Intussen gaat de strijd op Korea voort en vergt dan eens veel, dan eens wat minder slachtoffers. Duurt dus de strijd in het Oosten voort, in het Westen wordt nog steeds alles in het werk gesteld om een wereldramp te voorkomen. Eïsenhower hóeft zïjh reis~ volbracht en heeft aan President Truman en het Amerikaanse Congres verslag over zijn ervaring gegeven. Inmiddels is de Franse premier Pleven naar Washington gegaan, om de plannen voor een Europees leger aan Truman voor te leggen en dat ze daar in goede aarde zijn gevallen, is reeds be kend. Dat de president der V.S. ten deze ook Eisenhower zal raadplegen, ligt voor de hand, doch indien het plan voor één Eu ropees leger de vorming van het Atlanti sche leger niet vertraagt, zullen de Ame rikanen er geen bezwaar tegen hebben, dat er een Europees leger komt, te meer niet, daar dat Europese leger troepen be schikbaar zou stellen voor het Atlantische opperbevel onder Eisenhower. Frankrijk heeft nu elf landen, onder wel ke Nederland, uitgenodigd, deel te ne men aan een conferentie, die op 6 Febru ari in Parijs zal beginnen, om het plan Plevep te bespreken. Er zou één Europese minister van defen sie komen, die met de recrutering, de uit rusting en de opleiding zou worden belast; er zou één Europese generale staf komen; we zouden aparte eigen overzeese strijd krachten krijgen voor landen met over zeese gebiedsdelen en voor de binnenland se veiligheid zouden afzonderlijke politie corpsen worden gevormd. Een Atlantisch leger, een Europees leger, daarbij nog politietroepen.We behoe ven ons langzamerhand geen zorgen meer te maken over de veiligheid, 't Gaat best Dat het toch niet zo heel best gaat, blijkt wel uit de maatregelen, die door verschil lende staten moeten worden genomen. Zelfs Amerika zag zich genoodzaakt, de lonen en de prijzen te „bevriezen". Van 25 Januari af gelden er maximumprijzen voor alle goederen en diensten. De de fensieproductie wordt daarvan uitgezon derd. In Engeland is het zeker niet beter dan hier te lande. Daar kent men nog steeds de vleesdistributie en dat vleesrantsoen werd weer met 20 °/o verlaagd. Men ont vangt er nu niet meer dan 1 ons vlees per week en per persoon, welk rantsoen nog lager ligt dan in de ergste oorlogsja-i ren. Gaat het goed?Attlee, de Britse pre mier, die met zijn defensieplannen voor het Lagerhuis verscheen, zal het niet kun nen bevestigen. Grote inspanning en ern stige offers worden ook van het Britse volk verlangd om de uitvoering van een groter en nieuw defensieprogramma te bespoedigen. Als wij van dit alles kennis nemen, dan. dan zou men ertoe komen, te zeggen: wij hebben het hier in Nederland nog zo kwaad niet. Nóg niet. Misschien hebben degenen, die dezer dagen met de Sibajak naar Australië gingen, de zaak voor da toekomst beter bekeken dan zij, die ach terbleven. De Sibajak was het eerste emi- grantenschip in dit jaar. Maar ook in dat vreemde land is het niet botertje tot de boom. De Hervormde predikant, ds. Bon- ting, die een reis naar Australië maakte, heeft in dat nieuwe vaderland, zoals wij dat zo graag noemen, reeds bittere tranen zien vloeien. De woningnood is er ver schrikkelijk en daar moeten de Nederlan ders, die zich in Australië willen vestigen ter dege rekening mee houden, mede om dat de behuizing in een kamp verre van voldoende is, als men aan enig comfort is gewend. Ieder, die met een gezin naar Australië gaat en op een doorgangskamp is aangewezen, moet wél weten wat hij doet. Dit zijn verre van bemoedigende woorden. Als men dan nog hoort, dat Au stralië met 'n hittegolf, grote bosbranden en hoog water te kampen heeft en dat gas en electriciteit er gerantsoeneerd worden, evenals de kolen, dankomt men tot de conclusie, dat men net zo goed thuis kan blijven! FEDERATIE VAN VERENIGINGEN. Voor de komende maand zijn de navol gende culturele avonden vastgesteld: 1 en 14 Februari een cursus, toegelicht met kleurenfilmen en foto's, over „Land en Volk van Bali en Java" door Lt. Kol G. P. Walraven, in de grote zaal van het Sanatorium „Zonnegloren". Deze avonden zijn ook afzonderlijk te vol gen, daar 1 Februari Bali en 14 Februari Java wordt behandeld. De organiserende vereniging is de Volks universiteit. Op 9 Februari houdt dr. J. J. Smith een lezing over Limburg in de zaal van Eem- land. De organiserende vereniging is 't Nut. Op 23 Februari en 2 Maart geeft dr. W. H. Kruseman een cursus voor de Volksuni versiteit en behandelt „De harmonie in de Natuur". Deze laatste avonden worden gehouden in de zaal van De Gouden Ploeg. VROUWEN-WERELDGEBEDSDAG. Men schrijft ons: Evenals andere jaren zal ook dit jaar op de eerste Vrijdag in de Lijdensweken, op 9 Februari, de Vrouwen-Wereldgebedsdag worden gehouden in de kapel van Zonne gloren en in de kerk van de Ver. van Vrijz. Godsdienstigen in de Rembrandtl. Op deze dag zal een keten van gebeden de aarde omspannen. Deze keten wordt gevormd door 24 millioen vrouwen uit 90 landen. Zowel in Sjanghai en Singapore, als in Amerika, Afrika en de koude streken binnen de poolcirkel verenigen de vrouwen zich in 't gebed tot één en dezelf de God. Ook in onze gemeente wordt de ze gebedsdag georganiseerd in samenwer king tussen de Protestant-Christelijke groepen van alle gezindten. Wanneer wij in eigen gemeente weten van saamhorigheid en eensgezindheid, zullen wij iets kunnen ondergaan van de eenheid van al'e vrouwen over de gehele wereld in haar verlangen om haar gebed om vre de op te zenden tot de Heer van alle leven. Dan alleen mogen wij aan dit samenzijn deelnemen, dan alleen zal door deze we reldgebedsdag de oecomenische gedachte uitgedragen worden. VERPLEGING VAN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Over dit onderwerp sprak Zuster Mesdag voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Baarn-Soest. Voor de pauze werden, op populaire wij ze de vormen van besmetting behandeld; eerst die der erfelijkheidsleer en vervol gens de besmetting door bacteriën, leven de stoffen dus, die zich zeer snel voort planten. Op 1 vierkante milimeter stof kunnen zich wel 1.000.000 bacteriën ont wikkelen. De eerste onderzoekingen op dit terrein werden door de heer Antonie Leeuwenhoek, lenzenslijper te Delft, ver richt. Na hem was het dr. Semmelweisz, die de strijd tegen de wond- en kraamvrouwen koorts aanbond en die vooral wees op de hygiëne, die toen nog veel te wensen overliet en waardoor de doctoren zelf veel besmetting overbrachten. Zijn leer werd echter in de wind geslagen en 't sterfte cijfer steeg angstwekkend. Nadat hij zijn ontslag uit 't ziekenhuis kreeg, schreef hij een wetenschappelijk boek over dit onderwerp en stierf reeds op 46-jarige leeftijd in een krankzinnigen gesticht. Slechts weinigen hechtten toen waarde aan zijn theorie. Eén van hen was de En gelsman Lister, die de eerste steriele ope ratie verrichtte in 1865. Ook werd de aether-narcose hierbij gebruikt en in 1883 was het de beroemde Louis Pasteur, die zelfs ook de instrumenten en al e beno digdheden liet uitkoken en stomen, ten einde infectie zoveel mogelijk tegen te gaan. Robert Koch was het, die in 1880 zich spe ciaal op het terrein van de t.b.c.-bestrij- ding begaf en 't sputum liet onderzoeken, waardoor vele patiënten konden worden behandeld. Ook door het doorlichten werd veel onheil voorkomen, waardoor 't sterf tecijfer aanmerkelijk verminderde. Na de pauze besprak zuster Mesdag nog Weet U wat erg is en waar onze regering terdege rekening mee zal moeten houden, wanneer zij ooit maatregelen zou moeten nemen om tot een billijke verdeling van schaarse goederen te komen, of wanneer zij, door de nood gedwongen, zou moeten overgaan tot het vorderen van bepaalde goederen of metalen of hiervoor een ver werkingsverbod zou moeten instellen? Dan zal onze regering heel ernstig reke ning moeten houden met het feit, dat een bepaald deel der Nederlandse bevolking, door 5 jaar bezetting, een „zeer uitge kookte" is geworden. Uitgekookt in het ontduiken en saboteren van voorschriften en bepalingen en er he laas ook toe bereid is. Zelfs als het eigen zaak betreft! Toen wij onder de bezetting leefden was het een verdienste en een sport, om dat gene niet te doen, wat van ons werd ver langd en wanneer er wél aan voldaan werd, was het vaak op zo'n treiterende manier, dat het nu achteraf haast onwe zenlijk lijkt. Denken we maar eens aan het inleveren van het koper, waarbij het voorkwam, dat iemand een punaise bracht met de boodschap, dat dit al het koper was, dat hij in huis had. Of tijdens het Radio- inleveren, waarbij iemand een sigaren kistje inleverde met een knop er aan. De innemer, die ook „goed" was, luisterde enige ogenblikken ingespannen en zei dan met een ernstig gezicht: ja het speelt. We praten dan nog niet over de mensen, die deden of ze gek waren en niet eens verschenen. Maar nu! Van de week sprak ik enige mensen, die nogal iets te doen hebben met een veel gebruikt oorlogsmetaal. Toen wij de mogelijkheid bespraken van vordering van het metaal door onze rege ring, wanneer dit onverhoopt noodzake lijk zou wezen, werd mij, toen ik vroeg hoe zij daar tegenover stonden, zonder omwegen gezegd: „voor nog geen cent". Laten we hopen, dat het grootdoenerij is, doch ik vrees het ergste. De mentaliteit van een bepaald deel der Nederdanders is niet zoals het zich voor doet. O ja, eensgezind zijn, natuurlijk. Europese en Atlantische pacten, prachtig; Benelux, schitterend, maar wanneer er een per soonlijk offer wordt gevraagd ten bate der gemeenschap, springt bij deze mensen het duveltje uit de doos. Ofschoon ik volmondig moet toegeven, dat de fiscale uitbeen-politiek der laatste ja ren tot deze houding een heleboel heeft bijgedragen. H. OEKMAN. Mijnheer W., die aan de redactie een briefje zond met betrekking tot mijn „hoekje" van 19 Januari, waarin ik het had over „genezers", wijs ik er op, dat ik in bedoeld stukje niet het oog had op plaatsgenoten en dat masseurs in het ge heel niet in het geding waren. Uit ervaring weet ik, dat er goede krach ten onder de „genezers" schuilen, hetgeen aan het slot van mijn „hoekje" wel tot uitdrukking is gekomen. Mijn strijd ging tegen de bedriegers onder hen, die vooral in de steden veelvuldig zijn te vinden. H. OEKMAN. de strijd tegen de besmetting en de voor zorg, o.a. bij diphterie en kinkhoest, waar bij zij nog enige wenken gaf voor de ver pleging. Aangezien het niet mogelijk was om dit onderwerp in slechts enkele ogenblikken te behandelen, stelde spr. voor om over dit onderwerp een cursus van 4 lessen te geven. Mevr. Sprenger van Eijk dankte de spr. voor de leerzame middag. STICHTING „HET VIERDE PRINSENKIND". Het bestuur van de Stichting „Het vierde Prinsenkind" organiseert ook dit jaar weer gratis vacantiekampen van 'n week voor kinderen van oorlogsslachtoffers, die geboren zijn in het tijdvak van 1 Sep tember 1937 tot 1 September 1942. Tevens worden er tiendaagse kampen ge organiseerd voor kinderen, die tengevol ge van de oorlog invalide zijn geworden of lichamelijk gebrekkige kinderen, wier vader oorlogsslachtoffer is. Deze kinderen moeten geboren zijn in het tijdvak van 1 September 1930 tot 1 September 1942. Aanmelding van kinderen voor deze kam pen moet plaats hebben ten gemeentehui ze, Afdeling Sociale Zaken, vóór 20 Fe bruari a.s. CONTACTAVOND PROT. JONGEREN. Zaterdag 3 Februari a.s. geeft het Protes tants Jongeren Contact 'n openbare avond voor leden en belangstellenden in „Elthe- to" Mr. P. D. H. Schlecht draait de film over zenuw- en geesteszieken en geeft daarbij een toelichting. Mevr. W. Wielenga-Quel- le uit Hillegersberg komt declameren.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1