De eenvoudige dingen. Meer produceren'betekent nog niet jakkeren. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 6 FEBRUARI 1951 27e JAARGANG No. 10. SOESTER (Sb 0 RANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 Vele mensen trekken de schouders op bij de algemene roep om productie-verhoging. Wij zijn nu vijf jaar met de wederopbouw bezig en men gelooft eigenlijk niet dat er nog erg veel te verbeteren zou zijn. Bovendien leeft onder de werknemers heel sterk de gedachte dat die productievergroting alleen verkregen zou kunnen worden door het personeel een voudig af te beulen. Maar dit is een verkeer de opvatting, want er zijn voorbeelden ge noeg, die aantonen dat verhoging van de productiviteit gewoonlijk gepaard gaat met beperking van arbeidstijden en verhoging van de lonen. Wij krijgen dus een algemene verhoging van het welvaartspeil doordat er per arbeidsuur veel en veel meer aan waarde geproduceerd wordt. Vergelijkingen met de Zwitserse en de Amerikaanse industrie heb ben aangetoond, dat ons land in dit opzicht ver achteraankomt. Vooral het verschil met Zwitserland is opvallend, omdat dit toch ook een klein land is, dat nog meer dan Neder land afhankelijk is van de invoer van grond stoffen en dat wel belangrijke inkomsten trekt uit het toerisme maar daartegenover geen scheepvaart of internationale handel van betekenis heeft. Zwitserland heeft meer waterkracht dan Nederland maar Nederland bezit weer kolenmijnen en ook enige aard olieproductie. Toch leeft men in Zwitserland beter en kunnen de Zwitsers de producten van hun industrie, ondanks zeer hoge prij zen, goed op de wereldmarkt plaatsen. Of het nu een minuscaal polshorloge is of een reus achtige electrische locomotief, het Zwitserse fabrikaat wordt over de gehele wereld graag gekocht ondanks de hoge koers van de Zwit serse franc. Als er maar kwaliteit geleverd wordt is men wel bereid een hoge prijs te betalen. Hier in Nederland staren we ons blind op goedkoopte, tengevolge waarvan onze industrie een belachelijke overproductie heeft van slecht verkoopbare artikelen van uiterst matige kwaliteit. Het spreekt vanzelf dat men van alle kanten tracht in deze toestand verbetering te bren gen. Tal van bureaux voor economisch be drijf sonderzoek hebben analyses gemaakt van de Nederlandse productiekosten en steeds komt men daarbij tot de conclusie, dat onze arbeidskracht en onze vakkennis op een bijna wanhopig onrendabele wijze worden gebruikt. Men heeft de overtuiging gekregen dat door een betere bedrijfsorganisatie en door het in gebruik nemen van betere werktuigen en machines, de gemiddelde productiviteit per arbeidskracht verhoogd kan worden met min stens 30 pet. Daarvoor is geen jakkersysteem nodig; hoofdzaak is, dat men geen uren ver loren laat gaan, dat men geen dure arbeids krachten aan verouderde machines laat wer ken en dat niet de ene afdeling op de andere moet blijven wachten. In alle grote industrie ën past men dit systeem toe en om daarvan een voorbeeld te noemen het is deze methode geweest, die het succes van Ford was. Ford betaalde de hoogste lonen van Amerika en toch kon hij de goedkoopste auto's verkopen. Dat was het resultaat van een sluitende be drijfsorganisatie. Willen we in Nederland ons welvaartspeil niet alleen behouden maar zelfs trachten te verbeteren, dan zullen we ook die kant uit moeten. Al veel te lang maken we pas-op-de- plaats en laten we tal van mensen allerlei klungel werkjes verrichten, die heel goed ver meden kunnen worden. Zo hebben we nog dezer dagen bij verschillende grote bouw werken herhaaldelijk geconstateerd, dat de betonspecie met kruiwagens van de beton molen naar de bekisting wordt gereden, waar bij het werk niet voldoende opschiet en de kosten van het bouwen steeds hoger worden. En dat terwijl er sinds tientallen jaren beton molens bestaan, die de aangemaakte specie langs een loopkat rechtstreeks bij de bekis ting storten. Maar hier in Nederland werken we nog met werktuigen, die veertig of vijftig jaar geleden in Amerika modern waren. Dergelijke voorbeelden zijn èr in Nederland voor het grijpen en voor een niet gering deel is dit ook veroorzaakt door de prijsbeheer- sing, de loonstop en de dividendstop, waar door alle tarieven bevroren zijn en dikwijls een soort straf wordt gesteld op een rationele arbeidswijze. Maar men bedenke wel dat thans de nood aan de man komt en dat we ons niet langer de luxe van onproductief werk kunnen veroorloven! Er zijn mensen, die met iets van heimwee aan de oorlogsjaren terugdenken. Nu bedoe len wij niet de avonturiers, die zich in de ge ordende maatschappij minder thuis voelen dan in een tijd, die van zijn ankers is losge slagen en waarin zij hun zucht naar wilde gevechten en gevaarlijke ondernemingen kun nen botvieren of door sluikhandel zich rijk- Aan dr. W. Drees en Mr. J. R. H. van Schaik is door de Koningin opdracht ge geven om een nieuw Kabinet te vormen. Foto: De beide formateurs op het kabi net van de Minister-President op het Plein 1813 te Den Haag. dommen kunnen vergaren. Er zijn ook ande ren, die zich er op betrappen, dat ze wel eens naar die jaren terug hunkeren, maar nu juist omdat de oorlogstijd hun gelegenheid bood, hun aandacht te vestigen op de vredige din gen, die onder het normale maatschappelijke verkeer te veel op de achtergrond raken. Toen genoten zij bij alle angst en leed toch van iets heel bijzonders en kostelijks, van de te rugkeer naar het verloren paradijs der men selijke eenvoud. Het heimelijk samenzijn met personen van allerlei rang en stand, die door de bedreiging van de vijand bijeen gekropen waren in een gemeenschappelijke schuilhoek, deed hun on der het verschillende gewaad de eendere mens ontdekken, met wie men door onderlinge ge negenheid en door toewijding aan dezelfde zaak verbonden was-Maar nu zijn de rangen en standen teruggekeerd en men waardeert elkaar weer naar het snit van de kleding en de inhoud van de beurs, inplaats van naar het hart. Men is niet langer eikaars lotgenoot, maar eikaars chef of ondergeschikte, eikaars concurrent of politieke tegenstander. Men is „andersdenkende" of „andersgeschoolde", maar niet meer hartelijk in eikaars belangen meelevend medemens. En hoe anders stond men in die rampspoe dige jaren tegenover de natuur. Toen het kunstlicht verdween, leerde men weer be wondering en eerbied voor de zwijgende ster ren daarboven en de zachte glans van de maan werd een lieflijke aanblik. Toen de wreedheid en haat van menselijke wezens ons verbijsterde, gevoelden we ons vaak dichter bij de stomme dieren en bij de bloemen uit onze tuin. Wat ontdekten we al niet op een wandeling aan belangwekkends en moois, dat ons nog sterker deed houden van ons dier bare vaderland! Nu razen we weer met onze auto's voorbij en we hebben geen oog langer voor de eenvoudige pracht om ons heen. De zaken zijn weer belangrijker geworden, en het verkeer gunt ons geen tijd tot peinzen en turen. En waar is de stilte gebleven, waarin de kleine en fijne geluiden tot hun recht kwamen in het melodieuze Koor van het leven? De geruchten van vallende blaren, het ge tjilp van vogels die zich gereed maken voor de nacht, het gefluister van gelieven en de zuchten derzorgenden, de innige stemmen van het gezin rondom het potkacheltje in de huis kamer het wordt alles overdaverd door het snelverkeer en overschreeuwd door de radio. Toen we de lekker beetjes misten, hebben we ervaren, dat de honger de rauwe bonen zoet maakt. Nooit smaakt het fijnste gebak ons zo lekker als toen de zeldzame korst tarwebrood. En geen dure kok kan de smaak verbeteren van hetgeen toen door moeder-de-vrouw uit een suikerbiet werd bereid. Het is de eenvoud van het leven, waarheen soms onze hunkering kan uitgaan. En wij vra gen ons wel eens af, of het simpele genot, dat de elementaire dingen ons kunnen schenken, steeds moeten worden betaald met de prijs van een afschuwelijke oorlog. Waarom kan ook de vrede ons deze weldaad niet leveren? Gelukkig prijzen wij de schaarse ogenblikken, waarin ook in deze zoveel gerieflijker en rus tiger tijd het wonder der eenvoudige dingen zich aan ons openbaart. Wanneer wij ons aan de eenvoud wennen, behoeft het voor ons geen oorlog te zijn om van het kleine en innige om ons heen te genieten. LAND EN VOLK VAN BALI. Lt. Kol. G. P. Walraven hield in de zaal van „Zonnegloren", voor leden van de Volksuniversiteit, een lezing over „Land en Volk van Bali", waarvoor goede be langstelling bestond. Met behulp van lichtbeelden en films heeft hij een interessant betoog gehouden over Bali, 't eiland van de goden en van de duizenden tempels, waar de vruchtba re bodem oorzaak is van grote welvaart, waar de koningstijger nog voorkomt, waar de kunstzinnige smaak uit snijwerk en zilveren en gouden voorwerpen spreekt. Deze Bali-kenner bracht zijn toehoorders in de ban van de onmetelijke schoonheid van dit land en dit volk, waar een na tuurlijke gratie gepaard gaat aan een ge loof in een magie, waarin de demonen 'n grote rol spelen. Hij vertelde hoe de Japanse bezetting ook op dit eiland had huis gehouden en mid dels een film van Lt. Out zag men de te rugkomst van de Nederlanders en het neerhalen van de Japanse vlag. Van de wonderlijke pracht op Bali, van de inheemse muziek en de prachtige dan sen, van de ritus der lijkverbranding en van nog veel meer is genoten door een dankbaar gestemd publiek. JAARFEEST R.K. MIDDENSTANDSVERENIGING. Woensdagavond waren de leden van de R.K. Middenstandsvereniging in het St. Jozef gebouw bijeen voor de viering van hun jaarlijkse feestavond. Na een kort openingswoord van de voor zitter der feestcommissie, de heer Van Schalkwijk, waarin hij de aanwezigen 'n hartelijk welkom toeriep, nam de 2e voorzitter der vereniging, de heer A. Sta lenhoef het woord. Spr. spoorde de aan wezigen aan een zo groot mogelijke acti viteit te ontplooien en de vereniging te steunen, daar men in de tegenwoordige moeilijke tijd voor de middenstanders al leen in vereniging kan slagen als het gaat om de belangen van de middenstand. Vervolgens sprak pastoor W. M. Voss, geestelijk adviseur van de vereniging, nog een kort opwekkend woord. Hierna was het woord en de daad aan het Haarlem's Radio-Cabaret o.l.v. Harry Meijer. Dit gezelschap wist met haar re vue „Lachbonbons" direct de goede stem ming te brengen, vooral tijdens de op voering van de een-acter „Moe" waren de lachsalvo's niet van de lucht. Een gezellig samenzijn besloot deze feest avond. PALJAS. Talrijk zijn de opera's van grote waarde, die nimmer door de gemiddelde burger kunnen worden genoten en hier kan de film een onwaardeerbare dienende func tie vervullen. Zij is in staat de beste krachten ter wereld in het vuur te bren gen en met behulp daarvan een genot te verschaffen, dat weliswaar de opvoering „in natura" nooit zal evenaren, maar toch een niet te onderschatten indruk van het kunstwerk-in-kwestie vermag te geven. Hoezeer dit door velen wordt gewaar deerd, hebben het succes van de verfilm de „Rigoletto" en de zeker niet minder succesvolle vertoningen in ons land met „Paljas" ten volle bewezen. Wij twijfelen dan ook niet of deze laatste film zal a.s. Donderdag ook in Soest een warm ont haal vinden. Men is zo verstandig ge weest, de opera-als-zodanig onvervormd en zonder cineastische foefjes weer te ge ven. Geen zonderlinge vermenging van gesproken woord en plotseling uitbar stend gezang, maar een consequent ge zongen tekst, die veel natuurlijker aan doet dan de verhaspeling van toneel en opera. De enige luxe, die regisseur Costa zich heeft veroorloofd, is een weliswaar over bodige, maar overigens volstrekt niet Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Tot de prettigste lectuur, ik schreef dit al eens eerder, behoort voor mij: ..D? Soester Raad bijeen". Alleen vind ik het altijd min of meer teleurstellend, dat er zo vaak „conform besloten" in voorkomt, hetgeen wil zeggen, dat er over het be treffende punt geen woord is gezegd. Ik zie liever een beetje meer knok en zolang de poten nog onder de stoelen en tafels blijven, zie ik daarin nog geen ge vaar. Soms, de raad moet me dat maar niet kwalijk nemen, vind ik het jammer, dat er niet een beetje meer lawaai is. Toen b.v. onze wethouder hulde bracht aan de directeur van de gasfabriek in Baarn, had hij m.i. daarnaast best een afkeuring kunnen uitdelen aan de dito in Amersfoort, die, toen het gasverbruik op de avond voor Kerstmis zo snel steeg, kordaat de knoop doorhakte, i.c. de kraan dicht draaide en daarmede ge heel Soest zonder gas zette. Inderdaad redde hij daar de gasvoorzie- ning van Amersfoort mee, maar toch ge loof ik, dat „knijpen" van de gastoevoer een betere oplossing zou zijn geweest; vooral omdat wij in Soest dan niet hele maal zonder zouden hebben gezeten, doch niet minder om het gevaar, dat door af sluiting ontstond, waardoor, toen er 's avonds om half negen weer voldoende gas was, de toevoer niet kon worden her steld. Wanneer het waar is, dat onze Wethou der zei, n.1., dat het te voorzien was, dat we met een tekort aan gas zouden komen te zitten, had er m.i. zeker iets anders moeten gebeuren dan afsluiten. Enfin, de volgende, keer beter, hopen we. Wat de raadszitting verder betreft, ge lukkig werd het voorstel voor een cre- diet-verlening om tot herstel en verbete ring van het Soester Natuurbad te ko men, aangenomen. Uitstel zou funest zijn geweest. Afgezien van de financiële gevolgen zou de ingang van het bad in de loop van het jaar nog meer zijn gaan lijken op de en tree van een scheefgezakte kermistent. En waarom zouden wij niet mogen wed ijveren om het mooiste en geriefelijkste bad in de omtrek te krijgen? Waarom zou concurrentie ons vreemd zijn, zoals onze wethouder zegt? Wanneer ons bad minder rnooi of minder goed ingericht is dan andere baden, komt het publiek uit andere plaatsen niet naar ons bad. Ze komen heus niet hier, omdat zij de Soesters zulke plezierige mensen vinden. Voor ons zelf weten wij wel, dat dit laatste het geval is, maar als we hen dit zeggen, geloven ze het toch niet. Aan een bad, dat niet „in trek" is, of niet in de smaak van het publiek valt, heeft onze gemeente niets, om nog te zwijgen van de pachter. Laten we maar gerust concurreren hoor. Die 50 mille, die we er voor uittrekken, is maar een akelig klein peuleschilletje vergeleken met wat andere gemeenten vaak met de belastingcenten doen. Din gen vaak, waarvan vaak heel wat-minder mensen heel wat minder plezier hebben. H.OEKMAN slechte aanloop in de vorm van een stuk je biografie van de componist. Voor de rest is de opera zoals zii reilt en zeilt, met haar heftigheid, haar naïviteit en haar muzikale weelde. Onnodig te zeggen, dat een keurcorps van zangers en zangeressen het werk draagt, terwijl een uitmuntend orkest de warm bloedige partituur alle recht doet weder varen. SPAAR DE PLANTSOENEN. Het blijkt, dat de jeugd diverse plantsoe nen als speelterrein kiest en daar de waarschuwingen van de politie in deze niet schijnen te helpen, wordt overwogen de plantsoenen met de bordjes „verboden toegang" te verrijken, om op grond daar van de jeugdige inwoners een procesver baal te bezorgen. Men bedenke hierbij, dat de toegebrachte schade steeds voor rekening van de ouders komt. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau op Woensdag en Zater dag van 14 tot 16 uur. Rozenkrans, leerboekje N.H. Catechesatie, blauwe overall, rood witte want, geruite haarstrik, bruine kinderwant, bankbiljet van 100.rozenkrans, herenportemon- naie met inhoud, bruin kinderwantje, Barnevelder kip.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1