I Olie-garchie in Venezuela* SOEST. VOOR ONZE DAMES. r SmSt Voetbal. J. LENSS EN, MAKELAAR Ik In Willemstad, de haven van Curagao, ligt doorlopend een Hollandse oorlogs bodem gestationneerd. De man die hier van oorzaak was, werd dezer dagen door de Venezolaanse politie „op de vlucht doodgeschoten" nadat hij de mi litaire dictator van Venezuela, Carlos Delgado, om het leven had gebracht. In 1932 stonden de Nederlandse kranten vol over een opzienbarend voorval. Een „rovers bende" onder leiding van een Venezolaanse „generaal" Rafaele Urbini, landde met een ge charterde Amerikaanse vrachtboot in de ha ven van Willemstad, overweldigde het op niets bedachte, honderd man militaire politie sterke garnizoen van deze havenstad, nam de gou verneur Mr Fruytier gevangen en laadde alle wapens die ze kon vinden in het schip. Daarna vertrok de bende naar Venezuela, maakte daar revolutie tegen de dictator Gomez, en dolf het onderspit. Dit laatste viel niet te verwonderen. Want Urbina had het helemaal niet goed aangelegd. Hij was een extremistische idealist, een man die een eind wenste te maken aan het regime dat de bewoners van Venezuela uitzoog en op de wreedste wijze zijn gezag handhaafde. Hij wilde niet, zoals zovele revolutionnairen in Zuid-Amerika, eenvoudig de bordjes verhan gen en nu eens een andere groep laten profi teren. Daarom dacht hij er niet aan, vooraf enkele handige lieden in vertrouwen te ne men, die verstand hadden van buitverdelen en er wel graag nóg beter op wilden worden. Wat had men van Urbina te verwachten? Waarschijnlijk niet veel! Daarom wierp men de oude Gomez-schoenen veiligheidshalve niet weg....™.... De Weldoener Gomez was de president van Venezuela en wist zich tientallen jaren in die functie te handhaven. Hij stond bekend als een der rijk ste mannen van Zuid-Amerika, en die rijk dom had hij zich eenvoudig bij elkaar gesto len ten koste van het land. Eerst had hij de boeren hun vee afgenomen en ze mochten per gratie herder spelen over hun eigen kudden. Toen leverde hij de rijke olievelden in de Macaraibo-baai uit aan de Koninklijke Shell - groep, en kreeg uit erkentelijkheid een be paald bedrag voor ieder vat olie dat werd uitgevoerd. Dat liep op tot fabelachtige som men, en die vloeiden alle in de schatkist van Gomez. Met dat geld bouwde hij een prachtige residentie en moderne autowegen, die vooral van belang waren om de orde en de rust in het land te handhaven. Het land werd er niet beter op, alleen Gomez' vrienden en handlan gers profiteerden, zij het in iets mindere mate dan hun chef, rijkelijk. Gomez, die reeds bij zijn leven een standbeeld voor zich liet oprichten, die zich door het „parlement" de titel „El Benemerito" (Wel doener) liet aanmeten, handhaafde zijn macht vooral door een horde geheime agenten, ver klikkers, spionnen en provocateurs. Er wer den duizenden arrestaties verricht, want Go mez had dwangarbeiders nodig om aan zijn wegen en in de olievelden te werken. De politie-methoden waren zeer efficiënt™., men bond bv. een verdachte een koord om het hoofd en draaide dit zo strak aan, dat de oren in tweeën spleten en de ogen uit de kassen puilden; het was opmerkelijk hoe vlot daarna de bekentenissen kwamen. Toen na Gomez' dood de staatsgevangenis eens werd onderzocht, vond men daar allerlei middel eeuwse martelwerktuigen, die blijkbaar niet al te lang geleden gebruikt waren, tot pijn bank en duimschroeven toe. De gevangenis in fort San José was er om bekend, dat daar bij vloed de cellen grotendeels onder water liepen De oppositie Tegen deze politicus richtte zich de revolutie van José Urbina, die revolutie waarbij plotse ling Holland zo nauw betrokken werd. Maar het zou tot 1945 duren eer er iets dat leek op een democratisch bewind aan de regering kwam onder president Gallegos. Er viel voor deze regering heel wat op te knappen. Steeds luider werden de bezwaren geuit tegen de toestand waarbij Venezuela, zeer rijk aan bodemschatten, toch een arm land bleef, om dat die schatten óf niet werden geëxploiteerd, óf door concessies waren vergeven aan buiten landers. Men wilde de staat zelf ervan laten profiteren, het proletariaat van Venezuela, voor het overgrote deel nog analfabeet en levend in diepe ellende, opheffen door het te ontwikkelen en werk te verschaffen. Gelukkiger waren er verstandiger mensen die terstond inzagen dat een dergelijk onderne men aan de groep der bezitters nimmer zulke grote rijkdommen zou opleveren, en een mili taire „junta" bestaande uit drie opperofficie- ren, voerde een staatsgreep uit, verjoeg Cal- legos en nam het bewind over. Tussen dit driemanschap was het ook niet al lemaal koek en ei. Chalbaud, het hoofd van de junta, kon rekenen op de steun van het leger in de gunst te komen en de derde man, Paez, had niet veel te betekenen en zou zeker de huik naar de wind hangen. Dat was het einde van een kortstondig demo cratisch regime. Illegaliteit Urbina heeft het nog eens geprobeerd en een moordaanslag gepleegd op Chalbauw, ditmaal met goed gevolg. Hij zelf werd gearresteerd en „auf der Flucht erschossen" een term die we zo langzamerhand kennen. De beide dictator- tjes bleven over en het lijdt geen twijfel of Jimenez heeft thans de werkelijke leiding. Maar het is niet rustig in Venezuela. Een wijdvertakte ondergrondse organisatie is aan de gang, tientallen illegale blaadjes worden Voortaan de was in 5 minuten. De heer E. Koers, in het dorpje Joppe (Gorssel), heeft een apparaat uitgevon den, waarmee een normale was in 5 mi nuten kan worden gedaan. Gebruik er van kost minder zeep en minder moeite. De was wordt bij dit machinetje, dat op een fietspomp gelijkt, niet meer door het zeepsop geslagen, maar het zeepsop door de was. verspreid en op een goede morgen vond het edele drietal (Chalbaud was toen nog in le ven) een exemplaar van het blad „Verzet" op zijn diverse bureaux. Zo brutaal waren de il legalen reeds geworden. Het enige middel was; nog meer arrestaties. Maar dat bracht de dictators niet uit de ver legenheid. Want in het buitenland wierp men verontruste blikken naar Venezuela. Daar wa ren de democraten, die bemoeials, die een der gelijk dictatoriaal systeem (dat was opgericht met hartelijke instemming van collega Péron uit Argentinië) verafschuwden. Maar erger: daar waren de beleggers, die hun geld gesto ken hadden in die wei-renderende Venezo laanse ondernemingen, en die deze wankele situatie met angst en vrees aanzagen. Venezuelaen wij Wat in Venezuela gebeurt, kan ons, Nederlan ders, helemaal niet onverschillig laten, vooral niet zolang met name Curacao nog een Neder lands gebiedsdeel is. Op Curagao bevinden zich de raffinaderijen voor de Venezolaanse olie, die daarmee door de oliemaatschappijen behendig zijn „geneutraliseerd". Zou er in Venezuela een regering aan het bewind Ko men, die het land zelf zou willen laten profi teren van zijn eigen bodemschatten, dan is een voor de hand liggende maatregel, dat men ook de bewerking van de olie in Venezuela doet plaatsvinden, en om de bevolking aan werk en vooruit te helpen, niet meer tevreden is met de positie van de grondstoffen-expor teur maar ook die van verwerker, van fabri kant wil verwerven. Dit zou voor Curagao wel eens een zware slag zijn en ook hieruit blijkt weer hoezeer het wereldgbeuren tezamen hangt. Want Neder land heeft er ontwijfelbaar belang bij, dat Cu- ragao in de olie-sector een sleutelpositie blijft innemen, maar voor Venezuela is het brood nodig, dat er een eind komt aan de dictatuur van een profiterende en parasiterende oligar chie (letterlijk: familieregering) en het volk zelf ook eens profijt heeft van de rijkdommen van de bodem. Men zal op Curagao van Urbina geen last meer hebbenmaar de gebeurtenissen in Venezuela volgt men er met grote belangstel ling, want het gaat om het „zijn of niet zijn" van dit kleine maar hoogst gewichtige eiland, dat voor zijn bestaan van de Venezolaanse olie afhankelijk is. S.E.C. S.E.C. was Zondag op bezoek in Maarssen en heeft kans gezien met 21 van deze club te winnen. De Soestenaren maakten ditmaal wel een zeer goede beurt, want van Maarsseri werd in de laatste drie jaar niet gewon nen. S.E.C. kwam, met uitzondering van O. Maassen, uit in de opstelling van vorige week en tegen sterke wind in trapte de Soestenaren af. Maarssen trachtte voor de rust de oude rivaal uit Soest te overwinnen, doch zo wel Belt, Koster als Hornsveld bleken in zeer goede vorm te zijn. Bleven doelpun ten voor Maarsen uit, ook het andere doel bleek moeilijk te vinden, zodat met de rust, na drie kwartier spel, de stand nog dubbelblank was. Na de rust gingen de partijen weer gelijk op, waarbij de Soestenaren het nadeel hadden van het kleiveld. Twintig minu ten na de rust werd het eerste doelpunt gescoord door M. Maassen, die tussen de backs doorglipte en met een hard schot S.E.C. de leiding gaf. 10. Meerdere kansen kreeg S.E.C. hierna nog om deze stand te vergroten, doch de verdedigingen van beide clubs hielden goed stand, zodat S.E.C. zich met deze overwinning wel tevreden kon stellen. Vijf minuten voor 't einde kwam Maars sen echter aan een tegenpunt, toen De Nooy hands maakte in het strafschop ge bied. Deze ongelukkige fout werd afge straft met een penalty, waardoor de stand op 11 kwam. S.E.C. probeerde in de resterende vier minuten alles wat mogelijk was en zette het Maarssen-doel onder grote druk. Toen 1 minuut voor het einde M. Maassen een hard schot afvuurde, hetwelk zeker doel zou hebben getroffen, sloeg een back der gastheren de bal uit het doel en dit maal kreeg S.E.C. een penalty. Onder grote spanning werd deze genomen en in een doelpunt omgezet, waardoor de stand op 1-2 kwam. De scheidsrechter kon kort hierop het einde fluiten van deze enerverende wed strijd. De overige uitslagen waren: SEC 3—HOLLAND 3 2—1 SEC 4—AMSVORDE 3 1—0 SEC 5—BAARN 4 7—1 SEC a—QUICK a 0—11 SEC b-KTTA a 0—2 B.D.C. De wedstrijd tegen de Stichtse Boys heeft weer' niet het gewenste resultaat voor B.D.C. opgeleverd, al kunnen de Soeste naren met genoegen op deze wedstrijd te rugzien. B.D.C. begon met een sterke wind tegen en een vrijwel gelijk opgaande strijd volgde in de eerste twintig minuten. Het eerste doelpunt was voor de gastheren, toen een aanval op het B.D.C.-doel resul teerde in een ver schot van de linksbui ten, welk schot van richting werd veran derd door de spil Brouwer en de B.D.C.- keeper volledig verrast werd. 10. Geenszins ontmoedigd trok B.D.C. ten aanval, doch in de voorhoede wilde het niet geheel vlotten, mede door de sterke tegenwind. De thuisclub had meer succes toen na 30 minuten spelen de Soester achterhoede werd gepasseerd, dank zij 'n misverstand en de stand op 20 werd ge bracht. Direct hierop kwamen de Stichtse Boys weer aan een gelukkig doelpunt, toen, bij een aanval, Roland de bal terugspeelde op de keeper en deze de bal echter over zijn handen heen het doel liet inrollen. 3—0. Na de rust bleek B.D.C. nog lang niet verslagen te zijn. Met de wind in de rug werden enige aanvallen ondernomen en na 10 minuten spelen benutte G. v. d. Berg een mooie voorzet van rechts met een prachtige kopbal. 31. Dc B.D.C.-aanhang begon nu hoop te krijgen met nog bijna een half uur speel tijd voor de boeg en inderdaad werd even later weer gescoord, toen een aanval over links in een doelpunt werd omgezet. 32. De resterende tijd gaf 'n zwoegend B.D.C. te zien tegen een stug verdedigend St. Boys. De Soestenaren kregen geen kans meer het doel der gastheren te doorbo ren. Een gelijk spel zou in deze tweede helft verdiend zijn geweest. Het toeval wil, dat Zondag a.s. de Sticht se Boys naar Soest komen, zodat B.D.C. revanche kan nemen. De overige uitslagen waren: BDC 2—Victoria 2 2—1 BDC 3—Donar 6 7—1 Kieviten 2—BDC 4 4—7 LVV A—BDC A 1—1 BDC BAP WC B 3—1 BDC CDWSM A 2—0 BDC aHamersveld a 31 BDC c—KWA c 4—1 HANDBAL-AFDELING B.D.C. Fidelitas 1BDC 1 01 KINDERPOSTZEGELS EN KAARTEN. Nu de actie 1950 weer tot het verleden behoort, dankt het Comité allen, die zich zoveel moeite gegeven hebben om de verkoop van de Kinderzegels te doen sla gen. Allereerste de medewerksters aan de stand in het postkantoor, die weer, wind en gladde wegen trotseerden om op hun post te zijn. Ook de hoofden van scholen, het onderwijzend personeel en de leer lingen, die zo enthousiast hun medewer king verleenden en dit alles zo belange loos en met grote toewijding deden. Het batig saldo van kinderpostzegels en kaarten bedraagt 2637,97 en dat van de Pro Juventute kalender 671,25. Een prachtig resultaat dus, te samen weei 971,12 meer dan in 1949. DIEFSTAL VAN FLESSEN MELK. Wanneer de auto's van de Melk-Centrale des morgens vroeg bij de diverse melk handelaren bussen en flessen melk afle veren en deze bij de betreffende zaken plaatst, rekent men op het eerlijkheids gevoel van elke passant. De laatste tijd kwam het echter voor, dat bij verschillen de melkhandelaren flessen met inhoud verdwenen nog vóór deze personen ze konden binnenhalen, waarom de politie vooral op dit punt op haar hoede was. Hierdoor snapte de politie een Soeste- naar, die op deze wijze goedkope melk haalde. Hij legde een volledige bekente nis af. ZO WORDT IE NOOIT GEPAKT! Nog steeds blijkt onze gemeente operatie terrein te zijn van een individu, die het, vooral bij avond, vrouwen en meisjes EEN APARTE BLOUSE. Het is eigenlijk wel grappig, dat we er over het algemeen veel eerder te over gaan even gauw een blouse in elkaar te stikken, dan een japon voor ons zelf te maken. Toch is dit wel enigszins te begrijpen Een blouse is veel vlugger klaar, er is minder stof voor nodig, dus men komt er ook veel gemakkelijker toe een lapje of een couponnetje te kopen. Daarom is het bezit van een blouse en rok wel erg pret tig. Met weinig moeite en geringe kosten kunnen verschalende variaties worden aangebracht, waardoor wij steeds weer een nieuw geheel kunnen maken. Deze blouse is niet moeilijk te maken. Voor de garnering kunnen we smal band of soutache gebruiken. Doch, en dit is natuurlijk veel voordeliger, wij kunnen ook stiksels aanbrengen. Het beste is dan even met een rijgdraad de lijnen aan te geven, dan kunnen de stiksels eenvoudig op de machine worden gemaakt. Om de garnering beter te doen uitkomen kunt U voor de bovenkant handzijde gebruiken. Deze handzijde moet dan om het spoeltje worden gewikkeld. De stiksels worden dan met de verkeerde zijde van de blou se boven, aangebracht. Op de mouwen kunnen de stiksels het best worden ge maakt vóór de mouwen worden gesloten. Juist door deze eenvoudige stiksel-garne ring krijgt de blouse een apart en duur cachet. Het klaargeknipte patroon van dit model is onder no. 4861 in de maten 40, 42, 44 en 46 a 0.90 verkrijgbaar bij het Patro- nenhuis, Middenweg 200, Amsterdam O. Na ontvangst van een postwissel, waarop duidelijk naam en maat staan vermeld, wordt het verlangde omgaand toegezon den. lastig maakt. Meerdere malen hebben wij er reeds op gewezen, dat een snelle aangifte van dergelijke gevallen bij de politie noodza kelijk is, om de onverlaten te kunnen arresteren. Het blijkt evenwel, dat niet iedereen van deze noodzaak doordrongen is. Dezer dagen kwam een dame zich over het optreden van een dergelijk individu bij de politie beklagen, terwijl het feit reeds lang geleden gebeurd was. Snel waarschuwen, liefst telefonisch moet het parool zijn. I.V. PHILITELICA. Vrijdagavond werd in café „Royal" de Februari-b ij eenkomst gehouden door de afdeling Soest van de I.V. Philitelica. Bij de opening werd een gast van deze avond, de heer W. Surink, directeur van V.V.V., welkom geheten. Na de goedkeuring van het jaarverslag van de secretaris en het verslag van de kas-commissie, werd een wedstrijd ge houden in de vorm van een klein examen in philatelistische kennis, samengesteld - door de penningmeester, waaraan door allen werd deelgenomen. De heer Post mus kreeg hierin de eerste prijs. Na de gebruikelijke verloting met een vijftal prijzen, werden vele zegels ge veild. De voorzitter deelde tot slot mede, dat er plannen zijn om in Maart een bezoek te brengen aan de zuster-afdeling te Utrecht. R.K. OPENB. UITLEENBIBLIOTHEEK. NIEUWE AANWINSTEN. Romans: Dudley, Michael. Havank, Deurwaardersdelirium (detect.) Lager- löf, Het meisje van de veenhoeve. - Mens, Er wacht een haven. Van Nijnatten- Doffegnis, Robert. Rachmanowa, Kruis weg der Liefde (Tolstoi). Romijn, De achtergrond (deel 1). Romijn, Het won der der jaren (deel 2). - Stempher, „Ver keerd verbonden". - Van Zeggelen, Mach- teld ter Crone (hist.). Meisjesromans: Van Gelder, Op de drem pel. Machenius-Roegholt, De wereld draait om Jessie. O'Mally, Carol krijgt vleugels (deel 1). O'Mailly, Stewar dess (deel 2). Studiewerken: Van Doornik, Triptiek van het Godsrijk. De Gooyer, Op wacht in de dessa. Loeser, Gustav Mahler. Merton, De wateren van Siloë (Cister- ciënsers). Vencken, Sahara, land van angst en dorst. Buitenlandse romans: Alain-Fournier, Le grand Meaulnes. Green, Adrienne Mé- surat. Simenou, Le port des brumes (detect.). Andres, Wir sind Utopia. Keiler, Kleider machen Leute. Greene, The power and the glory. Marshall, The red Danube. Wilder, The bridge of San Luis Rey. Daling inkomen door BELASTINGEN Verhoogt Uw inkomen door een lijfrente en verzekert U een vast inkomen- Advies van FISCALE DESKUNDIGE om Uw belangen te behartigen. Vredehof straat 10 - Telefoon 2169 - Soestdijlc DIERENBESCHERMING. Maandag 12 Februari houdt de afdeling Soest van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren haar jaarlijkse algemene ver gadering in hotel ,,De Gouden Ploeg". HÜURAD VIESCOMMISSIE. In aansluiting aan de reeds vroeger ge dane mededelingen, betreffende de sa menstelling van de huuradviescommissies, wier ressort zich respectievelijk uitstrekt over het gerechtsgebied van de kantonge rechten te Utrecht en Amersfoort en in evengenoemde gemeenten haar zetels heb ben, kan thans worden medegedeeld, dat het secretariaat van de beide commissies met ingang van 1 Februari 1951 is ge vestigd voorlopig tijdelijk in het ge bouw Nieuwegracht 58 te Utrecht. Aan dit adres moeten ook alle verzoek schriften en de overige correspondentie worden gericht. Reeds op andere adressen ontvangen ver zoekschriften zijn naar het secretariaat overgebracht en behoeven niet opnieuw te worden ingezonden. Tot secretaris van beide commissies is door de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting benoemd Drs. R. O. G. Steller te Utrecht. ARBEIDSWET NALEVEN. In de afgelopen week heeft de politie con trole gehouden op de naleving van de be palingen der arbeidswet. Gebleken is, dat deze naleving veel te wensen over laat. Diverse processenver- baal werden opgemaakt, o.m. wegens het niet aanwezig hebben van een arbeidsre- gister of arbeidslijst. SOESTER POLITIE KAMPIOEN. Dinsdag 13 Februari a.s.. te 2 uur, wordt op het S.E.C.-terrein aan de Schrikslaan door S.P.S.V. de laatste competitiewed strijd gespeeld in de tweede klasse van de N.P.S.B. Het elftal van de Soester Politie Sport Vereniging komt dan uit tegen Hilver sum 2 en zal bij een overwinning kam pioen van de afdeling zijn en promoveren naar de eerste klasse van de N.P.S.B. De uitwedstrijd tegen Hilversum 2 werd met 80 gewonnen, zodat er reden is om aan te nemen, dat het ook ditmaal een Soester overwinning wordt. GEEN SPREEKUUR. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat de Burgemeester verhinderd is om op drie achtereenvolgende Woensdagen (7, 14 en 21 Februari) zijn gewone wekelijk se spreekuur te houden. CHR. GYMNASTIEKVERENIGING „OLYMPIA". De Gymnastiekvereniging „Olympia", uit gaande van de Hervormde en Gerefor meerde Jeugdraden organiseerde voor 16 van de 19 afdelingen onderlinge wedstrij den. De dames- en herenafdelingen bekamp- ten elkaar aan 4 toestellen, de adspiran- ten aan 3 en de jeugd aan 2 toestellen, terwijl alle afdelingen een vrije oefening moesten tonen. De jury, bestaande uit Mej. Van Dam en de heer Kwint uit Baarn en Mevr. Steen beek en de heren Ten Broeke en Mut- hert uit Soest, hadden geen gemakkelij ke taak, daar 't onderlinge verschil soms zeer klein was. De algemene indruk was, dat de oefenstof zwaarder was dan vo rig jaar. Vooruitgang viel te bespeuren in de afwerking. De resultaten waren als volgt: Meisjes 10-11 jaar: 1. Willy Jansen. 2. Carla Kathée. 3. Marion Ebbers. Dames I en II: 2e groep: 1. Cisca Kooy. 2. Mies Middelman. 3. Gré Waardenburg. Dames 3e groep: 1. Gerda van Lune- schlorf. 1. Bep van Bloemendal. 2. Ada Spelt. 3. Ali v. d. Munt. Heren: 1. Jan Slijper. 2. Kees v. d. Flier. 3. Wim Kuiper. Kleine jongens: 1. Frits Regter. 2. Henry van Kuyvenhoven. 3. Popke Muthert. Jongens: 1. Rikky den Broeder. 2. Sep Weijma. 3. Hans den Broeder. Asp. Heren: 1. Arie Muller. 2. Gijs Ho- geboom. 3. Horst de Bruin. Dames Sr.: 1. Mevr. Zoetelief. 2. Mevr. Westerlaan. 3. Mevr. de Jong. Kleine Meisjes: 1. Elly den Broeder. 2. Truus van Dijk. 3. Maja v. d. Kruit. Meisjes: 1. Margot Spijker. 2. Fietje de Bruine. 3. Tineke Veldhuizen. 3. Bea van Soeren. Grote Meisjes: 1. Tiny Meinen. 2. Thea Dekker. 3. Henny de Berg. 3. Erika van Zoghel. Adspirant Dames: 1. Annie Meinen. 1. Loesje Rams. 2. Janny Laseur. 3. Sally Kokelaar. Kleine Meisjes: 1. Lida Steenbeek. 2. Roosje Timmerman. 3. Joke van Stemp- voort. Meisjes: 1. Margot v. d. Hurk. 2. Saski Veenendaal. 3. Truus Hogeboom. 3. Hilda Veenendaal. Kleine jongens: 1. Geert Smid. 2. Kees Veldman. 3. Rudi de Liefde. Jongens: 1. Ries Smid. 2. Kees Bezemer. 3. Gerrit Starink. A

Soester Courant | 1951 | | pagina 2