Courantenbezorger gevraagd SOESTERBERG. WERELDTAAL. 0*4 Daling inkomen door BELASTINGEN Verhoogt Uw inkomen door een lijfrente en verzekert U een vast inkomen. Advies van FISCALE DESKUNDIGE om Uw belangen te behartigen. J. LENSS EN, MAKELAAR Vredehotstraat 10 - Telefoon 2169 - Soestdijk DIERENBESCHERMING. Maandag 12 Februari houdt de afdeling Soest van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren haar jaarlijkse algemene ver gadering in hotel „De Gouden Ploeg". HUURADVIESCOMMISSIE. In aansluiting aan de reeds vroeger ge dane mededelingen, betreffende de sa menstelling van de huuradviescommissies, wier ressort zich respectievelijk uitstrekt over het gerechtsgebied van de kantonge rechten te Utrecht en Amersfoort en in evengenoemde gemeenten haar zetels heb ben. kan thans worden medegedeeld, dat het secretariaat van de beide commissies met ingang van 1 Februari 1951 is ge vestigd voorlopig tijdelijk - in het ge bouw Nieuwegracht 58 te Utrecht. Aan dit adres moeten ook alle verzoek schriften en de overige correspondentie worden gericht. Reeds op andere adressen ontvangen ver zoekschriften zijn naar het secretariaat overgebracht en behoeven niet opnieuw te worden ingezonden. Tot secretaris van beide commissies is door de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting benoemd Drs. R. O. G. Steller te Utrecht. ARBEIDSWET NALEVEN. In de afgelopen week heeft de politie con trole gehouden op de naleving van de be palingen der arbeidswet. Gebleken is, dat deze naleving veel te wensen over laat. Diverse processenver- baal werden opgemaakt, o.m. wegens het niet aanwezig hebben van een arbeidsre- gister of arbeidslijst. SOESTER POLITIE KAMPIOEN. Dinsdag 13 Februari a.s., te 2 uur, wordt op het S.E.C.-terrein aan de Schrikslaan door S.P.S.V. de laatste competitiewed strijd gespeeld in de tweede klasse van de N.P.S.B. Het elftal van de Soester Politie Sport Vereniging komt dan uit tegen Hilver sum 2 en zal bij een overwinning kam pioen van de afdeling zijn en promoveren naar de eerste klasse van de N.P.S.B. De uitwedstrijd tegen Hilversum 2 werd met 80 gewonnen, zodat er reden is om aan te nemen, dat het ook ditmaal een Soester overwinning wordt. GEEN SPREEKUUR. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat de Burgemeester verhinderd is om op drie achtereenvolgende Woensdagen (7, 14 en 21 Februari) zijn gewone wekelijk se spreekuur te houden. CHR. GYMNASTIEKVERENIGING „OLYMPIA". De Gymnastiekvereniging „Olympia", uit gaande van de Hervormde en Gerefor meerde Jeugdraden organiseerde voor 16 van de 19 afdelingen onderlinge wedstrij den. De dames- en herenafdelingen bekamp- ten elkaar aan 4 toestellen, de adspiran- ten aan 3 en de jeugd aan 2 toestellen, terwijl alle afdelingen een vrije oefening moesten tonen. De jury, bestaande uit Mej. Van Dam en de heer Kwint uit Baarn en Mevr. Steen beek en de heren Ten Broeke en Mut- hert uit Soest, hadden geen gemakkelij ke taak, daar 't onderlinge verschil soms zeer klein was. De algemene indruk was, dat de oefenstof zwaarder was dan vo rig jaar. Vooruitgang viel te bespeuren in de afwerking. De resultaten waren als volgt: Meisjes 10-11 jaar: 1. Willy Jansen. 2. Carla Kathée. 3. Marion Ebbers. Dames I en II: 2e groep. 1. Cisca Kooy. 2. Mies Middelman. 3. Gré Waardenburg. Dames 3e groep: 1. Gerda van Lune- schlorf. 1. Bep van Bloemendal. 2. Ada Spelt. 3. Ali v. d. Munt. Heren: 1. Jan Slijper. 2. Kees v. d. Flier. 3. Wim Kuiper. Kleine jongens: 1. Frits Regter. 2. Henry van Kuyvenhoven. 3. Popke Muthert. Jongens: 1. Rikky den Broeder. 2. Sep Weijma. 3. Hans den Broeder. Asp. Heren: 1. Arie Muller. 2. Gijs Ho- geboom. 3. Horst de Bruin. Dames Sr.: 1. Mevr. Zoetelief. 2. Mevr. Westerlaan. 3. Mevr. de Jong. Kleine Meisjes: 1. Elly den Broeder. 2. Truus van Dijk. 3. Maja v. d. Kruit. Meisjes: 1. Margot Spijker. 2. Fietje de Bruine. 3. Tineke Veldhuizen. 3. Bea van Soeren. Grote Meisjes: 1. Tiny Meinen. 2. Thea Dekker. 3. Henny de Berg. 3. Erika van Zoghei Adspirant Dames: 1. Annie Meinen. 1. Loesje Rams. 2. Janny Laseur. 3. Sally Kokelaar. Kleine Meisjes: 1. Lida Steenbeek. 2. Roosje Timmerman. 3. Joke van Stemp- voort. Meisjes: 1. Margot v. d. Hurk. 2. Saski Veenendaal. 3. Truus Hogeboom. 3. Hilda Veenendaal. Kleine jongens: 1. Geert Smid. 2. Kees Veldman. 3. Rudi de Liefde. Jongens: 1. Ries Smid. 2. Kees Bezemer. 3. Gerrit Starink. SOESTER SCHAAKCLUB. De wedstrijd Soester Schaakclub 1 tegen Hilversum 3 eindigde in een 55 uitslag. De gedetailleerde uitslagen zijn: J. ThomaszeW. Drienhuizen 01 J. GorterH. Keune 10 J. K. van ZijtveldP. E. Bromlie 91 W. BenschopJ. van Emden 10 H. de GraafJ. W. Engelen V2-V2 A. van DijkM. Hennepman 01 C. Zaalberg—J. D. 't Hart 1—0 L. de RegtMarma 01 Th. de RuigE. Reiche 10 J. TimmerH. Dorland V2-V2 STEUNFRAUDE. Drie weken voorwaardelijke gevangenis straf eiste de Officier van Justitie tegen J. B. uit deze gemeente wegens het ple gen van valsheid in geschrifte. Naar uit het verhoor bleek was betrokke ne in December j.1. vanuit de steun in een particuliere betrekking overgegaan, maar had hij de eerste week, waarin hij regel matig werkte, niet bij de steun aangege ven, zodat hij wederrechtelijk steun had getrokken. Verdachte meende, dat zulks niet geheel juist was, omdat voor de eerste week van werkzaamheid in de bouwnijverheid geen vast loon, .maar een soort loonvoorschot wordt gegeven, dat eerst later wordt verrekend. De Officier van Justitie achtte het ge beurde desniettemin volkomen onregel matig en eiste de hierboven vermelde straf. De politierechter gaf er in dit ge val echter de voorkeur aan de zaak met een enkele boete af te doen, zoals door verdachte was verzocht. Het vonnis luid de dan ook 20.subs. 5 dagen hechte nis. BENOEMING. De heer B. Stam is benoemd tot hoofd van de Christelijke school te Huissen. voor Dinsdag- en Vrijdagnamiddag. Aanmelden bureau „Soester Courant", Van Weedestraat 35. SPAREND SOEST. In de maand Januari werd bij de Nuts- spaarbank alhier ingelegd, een bedrag van 95.013,57 en terugbetaald een be drag van 73.471,52. Er werd dus meer ingelegd dan terugbetaald 21.542,05. Het inleggers-kap. steeg tot 1.026.061,50. Er werden 49 nieuwe boekjes afgegeven, waardoor het aantal inleggers steeg tot 1993. Aan het school-sparen werd deelge nomen door 538 kinderen, die in 1584 stortingen een bedrag spaarden van 1.026,30. TONEELAVOND ..NIEUWEWEG". De Buurtvereniging „Nieuweweg" bood haar leden gisterenavond 'n toneelavond aan in „Eemland", waarvoor goede be langstelling bestond. De heer Werkhoven sprak een woord van welkom, waarin in het bijzonder de ge nodigden werden genoemd, waarna de heer C. Veenkamp, regisseur van de to neelgroep van de Groninger vereniging, een toelichting gaf op het toneelstuk „Aan de ketting", hetwelk opgevoerd zou worden. Ook ditmaal werd dit stuk in de Groning se taal opgevoerd en wonderwel konden de aanwezigen dit goed volgen. De niet- Groningers hebben ook meegeleefd met de geschiedenis van Roelof, de man, die ook het zoete juk van het huwelijk kreeg te dragen, oftewel aan de ketting werd gelegd. De Martini-spelers deden hun werk goed en vlot en oogstten een warm applaus. TAFELTENNIS. De Tafeltennisvereniging „Soestdijk" be haalde de volgende resultaten. In afdeling 3 E verloor Soestdijk 1 met 73 van Barna 6, welk team stellig in kracht was toegenomen, terwijl Soest dijk met 1 invaller uitkwam. Ondanks deze nederlaag behoudt Soest dijk 1 de derde plaats, terwijl het team de kampioenskansen nog in eigen hand heeft. Soestdijk 2 deed in afdeling 4 B hetgeen verwacht werd. Het behaalde een 8-2> overwinning op De Kroost 2. J. Hooft en Th. Daselaar wonnen ieder drie partijen, terwijl de in dit milieu debuterende B. Rademaker zich ook danig weerde en 2 partijen won. Soestdijk 3 versloeg S.O.S. 3 met 82, hetwelk een keurige prestatie was. J. M. Verwoerd en W. Tabak wonnen ieder drie partijen. J. L. Dahlberg 2 partijen. In de reserve-afdeling 4 F verloor Soest dijk 4, na een spannende wedstrijd, met 64 van no. 2 vah de lijst. Na een 10 voorsprong door J. van Asch, kwam Soestdijk 4 met 51 achter te staan. J. Spijkers en weer J. van Asch verkleinden toen de achterstand tot 53. P. v. d. Wan- sum verloor helaas de negende partij in 3 games, zodat het 63 werd. J. van Asch en P. v. d. Wansum wonnen de doublé en brachten de eindstand op 64. Het vijfde team verloor met 82 van Ha- pam 1, de leider van de afdeling. H. Kok zorgde voor 2 overwinningen. HULDIGING VAN BRANDWEERMANNEN. In hotel „'t Zwaantje" had een feestelij ke bijeenkomst plaats van de leden der Vrijwillige Brandweer met hun dames. Onder de aanwezigen merkten wij op de Burgemeester, mr. S. P. baron Ben- tinck; de heer J. Nooder, oud-comman dant Vrijw. Brandweer; de heer J. G. A. Batenburg, gemeente-secretaris en de heer Bijleveld, commandant Brandweer Amersfoort, tevens als afgevaardigde van het hoofdbestuur van de vereniging van Brandweercommandanten. Na inleiding door commandant A. Tam mer, die hierbij nog zijn hartelijke dank aan het gemeentebestuur uitbracht voor de toewijzing van een autospuit, nam de Burgemeester het woord om er o.m. op te wijzen, dat deze avond stond in het teken van de huldiging van enige brandweer jubilarissen. Het betrof hier Vrijwilligers, die niet als ééndagsvliegen maar even bij de brandweer vertoefden, doch tal van jaren in goede kameraadschap en trouw het korps hebben gediend. Vervolgens ging de burgemeester over tot de uitreiking van de zilveren medaille met oorkonde, van de Ned. vereniging van Brandweercommandanten, aan Adri- aan Tammer, chauffeur, die 25 jaar aan het corps verbonden was. Voorts de bronzen medaille aan de koperen jubi larissen: H. J. Vos, H. Lensink en C. Merts. Daarna bracht de heer Bijleveld nog hul de aan de Vrijw. Brandweer van Soester- berg. Intussen bleef men nog enige tijd gezellig bijeen en zorgde de heer Noord, accordeonnist, voor verhoging van de feeststemming. Tot besluit een danspar tijtje o.l.v. de heer Kooman. „MASKERADE" VOERDE „WILDE VAART" OP. Voor een volle zaal in „Huis ten Halve" gaf „Maskerade" Zaterdagavond een op voering van „Wilde Vaart", toneelspel in zes taferelen door Tom Dekker. Dit stuk is een echt volksstuk met realis tische inslag, dat speelt in één onzer gro te havensteden. Het deed ons genoegen, dat er weer eens een oorspronkelijk stuk gebracht kon worden, dat het doet, want goede stukken zijn uiterst schaars. Gezegd kan worden, dat „Maskerade" met haar opvoering een welverdiend suc ces had. Misschien dat enkele scènes nog wat ster ker, nog wat ruiger konden worden ge speeld, door nog meer plasticiteit in uit drukking en gebaar te leggen. Met dat al gaven de caféhouder (de heer A. v. d. Berg) en zijn vrouw (Mevr. Veer man) een goede typering van hun rol. „De dure" (Ben Bremer) was heel goed en legde een opmerkelijke losheid aan de dag. Uitstekend van karakterisering was de rol van het barmeisje (Noor Bultsma). Goed spel werd geleverd door Reny (Mej. Den Braven) en Niek Schoos, (Jan Bre mer). Ook de bijrollen van Govert, tante Dien en Giel de Boer, werden over het al gemeen goed vertolkt, zodat wij met ge noegen kunnen constateren, dat deze spe lers aanmerkelijk zijn vooruit gegaan. Regie en décor waren weer buitengewoon goed verzorgd. In zijn toespraak, na afloop, stelde de voorzitter, de heer v. d. Berg, nog een 3e uitvoering door „Maskerade" voor dit seizoen in het vooruitzicht. EN DE UNIVERSITEITEN. In Elisabethtown Pennsylvanië) ontving de universiteit een legaat van 15000 dol lar, met de bepaling, dat dit geld moet worden gebruikt voor onderwijs in Espe ranto. De colleges zullen worden gegeven door Dr. Neumann. De Hogere Handelsschool te Salzburg (Oostenrijk) heeft Esperanto als faculta tief vak ingevoerd. Aan de cursus nemen 92 leerlingen deel. Prof. G. Canuto, voorzitter van de Ita liaanse Esperanto Federatie, is benoemd tot rector manificus van de universiteit te Parma. De universiteit van Liverpool heeft op nieuw drie prijzen, elk van 25 pond ster ling, uitgeloofd voor studenten en onder wijzers in Esperanto in het Britse rijk, die de beste verhandeling schrijven over „Es peranto als taal voor vertalingen", en de meest juiste vertaling leveren van 'n frag ment uit „David Copperfield" van Ch. Dickens. In Nederland, „waar men z'n moderne talen kent", en in 't algemeen graag eerst enige katten uit de boom kijkt, is er, voorlopig althans, één hogeschool, waar Esperanto-colleges worden gegeven: de Gemeente Universiteit van Amsterdam. Uit dit lijstje blijkt, dat men ook in het Engelse taalgebied Esperanto wélgezind is. (Ter overweging aanbevolen aan wie „Engels de Wereldtaal" in hun vaandel hebben staan.) ZUID-AMERIKA IN OPKOMST Het is merkwaardig zo snel Zuid-Amerika economisch vooruitgaat, grotendeels tenge volge van de moeilijkheden, waarin de rest van de wereld verkeert. Zo stroomt bijv. een groot deel van het goudverlies van de Ver enigde Staten naar Zuid-Amerika en naar Mexico, omdat deze landen de grondstoffen leveren, die de Amerikaanse industrie thans meer dan ooit nodig heeft. Het zijn dus vooral de staten, die rijk zijn aan aardolie, metalen en chemische stoffen (zoals Chilisalpeter), die van deze situatie profiteren, maar de laatste tijd beginnen ook de landbouwstaten er wel bij te varen. Zelfs Argentinië, dat in een moeilijke positie was gekomen door de sterk op autarkie gerichte politiek van Perron, zal waarschijnlijk hierdoor de huidige moeilijk heden te boven komen. Perron heeft n.1. in een te snel tempo willen industrialiseren met uitsluiting van buitenlands kapitaal en daar bij de landbouwbelangen ondergeschikt ge maakt aan die van de industrie. Dit zou hem voor onoverkomelijke bezwaren gesteld heb ben, wanneer de wereld verder in vrede had mogen leven. Nu echter de oorlogsgevaren zo groot zijn geworden, kan Argentinië zijn landbouwproducten toch nog voor een goede prijs van de hand doen en kan het zich allerlei financiële en economische concessies bedingen. Tegelijkertijd wordt, zoals wij reeds eerder meldden, de Zuid-Amerikaanse positie in snel tempo versterkt, doordat vele handelslicha men en industriële ondernemingen uit Europa en Noord-Amerika dochtermaatschappijen in Zuid-Amerika stichten, teneinde althans een deel van hun bedrijven financieel en strate gisch te beveiligen. Voor vestiging opent dit werelddeel daardoor grote mogelijkheden al is emigratie naar de Spaans en Portugees sprekende landen minder aantrekkelijk dan naar de Engels sprekende gebieden. Toch zal men er goed aan doen de mogelijkheden in Zuid- en Midden-Amerika in het oog te hou den, want daar ligt zonder twijfel een toe komst voor duizenden, om niet te zeggen voor millioenen mensen. NIEUW VERWARMINGSAPPARAAT VOOR AUTO'S In de automobielwereld trekt de laatste tijd een apparaat de aandacht, dat dient tot voor- verwarming van het koelwater en dat ook gebruikt kan worden voor de inwendige ver warming van de wagen. Dit apparaat dat on der de motorkap wordt aangebracht berust op een bijzonder ingenieus verbrandingssy steem, dat een nuttig rendement geeft van niet minder dan 90 pet. Dit betekent dat van de verbrandingswaarde van de brandstof 90 pet nuttig gebruikt wordt terwijl van de benzine, die in de motor wordt opgestookt maar een derde werkelijk in kracht wordt omgezet. Bij een locomotief is dit nog veel minder, nl. nog geen 10 pet. Het nieuwe ap paraat werkt volgens het trilverbrandings- systeem, ook wel genoemd het pulserende systeem, omdat men er een brandbaar meng sel in verbrandt in een aantal elkander snel opvolgende kleine ontploffingen, nl. 80 per seconde. Hiertoe wordt een mengsel van benzine-gas en lucht in een spiraalvormig gewonden buis gestoten. In die buis bevindt zich een gloeikop en zodra het mengsel van gas en lucht met die gloeikop in aanraking komt, ontploft het. De hete verbrandings gassen stromen door de buis weg, maar intus sen is door de ontploffing bij de gloeikop een luchtledig ontstaan, waardoor automatisch een nieuwe hoeveelheid gas en lucht wordt aan gezogen. De regeling van de gastoevoer ge schiedt door middel van een gummi mem braan, dat tussen twee metalen geklemd is, waarin gaten gemaakt zijn. Dit membraan is het enige bewegende deel van het apparaat. Wanneer men nu het koelwater langs de ver brandingsbuis laat circuleren, wordt het wa ter verwarmd en kan men ook bij de laagste temperaturen onmiddellijk starten. Bevrie zing van de radiator is dan natuurlijk uitge sloten, ook wanneer men lang buiten moet wachten. Bij autobussen wordt het apparaat gebruikt om de lucht te verwarmen, waar door een zeer gelijkmatige en aangename ver warming van de passagiersruimte wordt ver kregen. Men neemt thans ook proeven om ditzelfde apparaat te gebruiken voor verwar ming van garages en werkplaatsen, waarbij men inplaats van benzine gewoon lichtgas wil gebruiken. Het toestelletje is nog wel vrij kostbaar, maar het opent geheel nieuwe per spectieven voor warmte-ontwikkeling met uiterst kleine energieverliezen. SCHROEVEN VAN PLASTIC Plastic is toch een ware wonderstof! Men maakt er nu ook al schroeven van, zij het dat deze een metalen kern hebben. Het be langrijkste voordeel van plasticschroeven is, dat zij isolerend werken. Daardoor kunnen in de electro-techniek bijvoorbeeld de isola tie-kousjes, die bij gebruik van metalen schroeven noodzakelijk zijn, vervallen als plastic-schroeven worden gebruikt. Deze schroeven hebben het voordeel, dat zij beter vasthouden aan het materiaal, waarin zij ge schroefd worden, waardoor zij niet lostrillen. Voorts zijn zij vrijwel onaantastbaar voor chemische inwerkingen, waardoor zij bijzon der veel waarde hebben voor alle machines, werktuigen of gereedschapen, die in aanra king komen met stoffen, welke metalen aan tasten. Daarom zijn ook plastic-schroefdoppen zo'n uitkomst voor de levensmiddelen-indu strie, omdat de zuren, die in vele dranken en andere levensmiddelen voorkomen, de meeste metalen wel aantasten maar plastic niet. De laatste jaren ging men daarom steeds meer over tot het gebruik van roestvrij staal, maar als men hetzelfde of nog beter resultaat kan bereiken met plastic, zal dat veel goedkoper zijn. Tenslotte heeft <jle plasticschroef het voordeel, dat men hem in iedere gewenste kleur kan leveren, zodat voortaan schroeven gebruikt kunnen worden die ook in kleur ge heel overeenkomen met het materiaal, waar in hij aangebracht wordt.

Soester Courant | 1951 | | pagina 3