Hersen-Gymnastiek. Zondagsrust* Brandpunten der Internationale Politiek SOEST. SOESTERBERG. IN DE HOEK. Burgerli|ke stand VRIJDAG 9 FEBRUARI 1951. 2U JAARGANG No. 11 SOESTE R 0 OURANT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT Bevestigende antwoorden op krank zinnige vragen. Europa tussen de klippen. We beginnen dan van avond met vragen over de Verenigde Naties: „Mijnheer, als iemand of iets niet bestaat, kan dan zo iemand vèroordeeld of dat iets be-oor- deeld worden?" En nu de vraag voor de tegenpartij: „Als iemand of iets niet bestaat, maar iemand veroordeelt die iemand of be-oordeelt dat iets, is die iemand of dat iets dan begon nen te bestaan?" En nu de vraag aan het publiek: „Hoe is de stand?" Laten we ons aan de beoordeling van die drie vragen eens wagen. In de volkerengemeenschap nu ja, ge meenschap van de V.N. bestaat China niet. Tenminste het China van Mao niet. Weliswaar heeft het een tiende deel van 's wereld bevolking tussen zijn grenzen weliswaar heeft de communistische rege ring daar als enige de feitelijke macht in handen, weliswaar is die verandering van niet-rood naar rood op geen enkele andere manier gebeurd dan in andere landen, Tsjecho-Slowakije bijvoorbeeld, weliswaar hebben enkele landen Peking erkend, maar in de V.N. is geen zetel voor hen beschikbaar. Mao-China bestaat dus niet. Formosa- China wel. Maar ais Formosa-China wel bestaat zou het logisch zijn, dat de ver houding tussen Tsjang-Kai-Tsjek en Mao tse Toeng werd beschouwd als een van wettige regering tot opstandeling. Nu (Krantenbericht: De twee kabinets formateurs hadden een rustige Zon dag.) 't Zijn toch vaak maar kleinigheden, Die er in de kranten staan, Maar je zegt soms: dat berichtje Heeft me weer eens goed gedaan. In diverse avondbladen Las ik dezer dagen, dat Het tweetal formateurs 't Zondag Heel erg rustig had gehad. Jk zag Doctor Drees al zitten, Heerlijk in een luie stoel, Met een lekker bakje koffie, Maling aan de hele boel. Geen gezanik met ministers, Luierend naar hartelust, Met een boek in 'n knus hoekje, Heerlijk toch zo'n Zondagsrust. Als minister Drees het druk had Met 't besturen van het land, Kwam het, dat is wel gebleken, Niet zo smeuig in de krant. 'k Gun ze vaak nog zulk een rustdag, Verlossing van het crisisspook, Want zijn er veel van zulke dingen, Danheb ik ze zeker ook. in de Amerikaanse geschiedenis zijn om een verlies te nemen. Hiertegenover staan Europa en de landen van de Arabische en Indische landen, in wier geschiedenis verlies vaak op de duur winst opleverde. De laatste twee groepen namen zeer duidelijk een plaats in tussen het Amerikaanse en het communistische standpunt. En Europa? Europa beseft te goed, dat het, zonder een weerstand op te bouwen, vroeg of laat achter het IJzeren Gordijn terecht komt. Maar juist op de aard van die weer stand komt het aan. Zou de sociale weerstand ondergraven moeten worden ten koste van de opbouw van de militaire, dan is het geld aan de laatste besteed nutteloos. Reden waarom hier niet die stemming hangt van een kruistocht tegen het communisme, maar een van immunisering daartegen en van de deur open houden voor een eventueel gesprek. Europa, en met Europa een groot stuk van de wereld, laveert op het ogenblik tussen twee gevaarlijke rotsblokken door en veel stuurmanskunst is nodig om het schip niet te doen stranden. Een op vijf. Krupp weer nodig. Wij zorgen voor de mensen, Amerika voor het materiaal. De conferentie te Parijs. Geen behoefte aan goede diensten. Achter het gordijn. In deze, van onheil en oorlogsdreiging zwangere tijd, volgen velen een struisvo gelpolitiek: de nieuwsberichten der radio worden niet aangezet, de kranten blij ven ongelezen of worden na vluchtige kennisneming van de koppen met een on tevreden gezicht ter zijde gelegd. Alsof radio en krant het kunnen helpen, dat de berichten zo somber zijn. Die ge ven ook liever prettiger berichten. Laten we dat wat ons bezig hield op het inter nationale terrein in elk geval zo prettig mogelijk behandelen. De reis van Pleven, de Franse premier, naar de V.S., had naturliijk tot resultaat, dat hij het met Truman volmaakt eens werd. Een verrassing was, dat de Franse Premier zijn mond voorbij praatte, toen hij verzekerde, dat in het West-Europese leger één Duitser zou worden opgenomen tegen vijf soldaten van de Atlantische mogendheden. Als de nieuwe vrienden meedoen, moeten ze maar goed meedoen. Nu reeds wordt alles in het werk gesteld om de heren ter wille te zijn. Daarom werden de vonnissen van een dertigtal veroordeelde oorlogsmisdadigers herzien. Hierdoor kon de bekende „Kanonnenko- ning" Krupp dadelijk in vrijheid worden gesteld. Alle vrijgelatenen kregen een net pak en 20 mark zakgeld mee. Zij, die eerder het geluk hadden uit Duitse gevangenschap te worden ontslagen, werden énders naar huis gestuurd. Enfin, de wereld ver andert. Zij heeft misschien binnenkort de heer Krupp en de zijnen weer dringend nodig. Dat deed, na zijn inspectie- en instructie- reis, ook Generaal Eisenhower uit de doeken. De bijdrage aan de Europese de fensie zal voor Amerika liggen op het ge bied van munitie en uitrusting. Amerika zou slechts een klein deel van de West- Europese verdedigingsmacht leveren. Eu ropa zou het leeuwenaandeel aan infante rie, nodig voor een eventuele aanval, moeten leveren. Aan wapenleveranties wordt.... ver diend, manschappen.kosten geld. Daaruit vloeit voort, dat de Europese lan den niet zo heel erg enthousiast zijn voor het Franse plan, om een Europees leger te vormen. De conferentie daarover zal 15 Februari te Parijs beginnen. Reeds hebben een aantal landen een de legatie aangewezen, doch Engeland en Portugal voelde er meer voor een waarnemer te sturen. Albion is voorlopig niet bereid aan een Europees leger deel te nemen. Ons land hield „een slag om de arm". Wel werd 'n afvaardiging aangewezen, doch men zou het van de Franse voorstellen laten af hangen, of men aan de conferentie zou deelnemen, of alleen maar zou waarne men. Zo heeft de zaak voor de vrede vele kan ten, die stuk voor stuk worden bekeken. Nadat Peking door de Verenigde Naties als de agressor op Korea was gebrand merkt, heeft de premier Tsjou En-lai ver zekerd, dat zijn regering geen aandacht zou schenken aan de commissie van goede diensten, die voor een wapenstilstands overeenkomst op Korea zou moeten zor gen. Onder deze omstandigheden is het moei lijk zulk een commissie te vormen. Nu Amerika zijn zin heeft en China de agres sor is genoemd, wordt verwacht, dat nog zeer vlug de commissie voor collectie ve maatregelen zal worden bijeengeroe pen om de erbij behorende sancties te overwegen. Als tegenzet op het politieke schaakbord verzocht Rusland Amerika als agressor van Formosa en Mandsjoerije aan te wij zen. Je moet maar durven. Intussen laat men in de omgeving van Las Vegas, in Nevada, West-Amerika, atoombommen of iets dergelijks ontplof fen. Wij zouden niet weten, of deze proef nemingen uitsluitend practische beteke nis hebben, of dat ten deze ook de politiek nog een woordje meespreekt. De tegen stelling Oost-West wordt meer en meer op de spits gedreven. Enige sensatie ver wekte aangenomen, dat wij nog voor enige sensatie vatbaar zijn de vlucht van de vroegere minister van buitenland se zaken in Tsjecho-Slowakije, Vladimir Clementis, als gevolg van een politieke zuivering bij de overheids-instanties al daar. Neen, daar achter het IJzeren Gordijn is het nog lang geen eieren eten voor vader Jozef en hij schijnt zijn satelieten niet erg te vertrouwen. DIEFSTAL EN HELING VAN VLEESWAREN. Achteraf bekeken, hebben de drie perso nen, die zich aan diefstal en heling van vleeswaren ten nadele van een vleeswa- renbedrijf te Amersfoort schuldig maak ten, hiervan weinig voordeel gehad. De hoofdschuldige, A. van S. alhier, die reeds een 26-jarige staat van dienst ach ter de rug had bij genoemde fabriek, gaf meerdere malen hoeveelheden vleeswa ren aan de arbeider P. S. te Amersfoort, die de artikelen verkocht aan een neef van hem, de winkelier E. A. K. te Amers foort. De enige vergoeding, die de oneer lijke chef van zijn „royaliteit" genoot, was een fles genever. Voor de meervoudige kamer van de Utr. rechtbank, waar de drie verdachten zich Dinsdag moesten verantwoorden, gaven zij het hun ten leste 'gelegde gehe»l toe, al konden zij geen steekhoudend motief voor hun daad aangeven. De Officier van Justitie meende, dat Van S., die het in hem gestelde vertrouwen schromelijk had beschaamd, de zwaarste straf verdiende en eiste tegen hem 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan 4 maanden voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar, alsmede toezicht. Tegen de heler G. S. zowel als tegen de winkelier E.A.K. werden acht maanden gevangenisstraf geëist, waarvan 4 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, eveneens met aftrek van voor arrest. Uitspraak volgt 20 Februari a.s. 2V2 °/o SPAARCERTIFICATEN. Belanghebbenden verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende advertentie van de Ned. Middenstandsbank N.V. al hier, waarin houders van Spaarcertifica- ten er opmerkzaam op worden gemaakt, dat deze stukken per 15 Februari a.s. af losbaar zijn. Voor bijzonderheden zie men bedoelde advertentie. DIERENBESCHERMING OVER DE MAAND JANUARI. „Het is maar een hond!" dacht een Soes- ter familie, die naar elders vertrok en het dier onverzorgd achter liet. Gelukkig ont fermde Dierenbescherming zich over de ze hond, evenals over een kat, die in het zelfde geval verkeerde en onverzorgd rond zwierf. Om hetgeen er verder van hun huisdieren wordt schijnen dergelijke dierenvrienden zich niet te bekommeren. Ofschoon de ligging van de kettinghon den, dank zij de voortdurende controle van de zijde van Dierenbescherming, wel beter wordt, zijn er nog altijd eigenaren, die geen oog hebben voor het welzijn van het dier, dat have en goed moet bewaken. De inspecteur kon verbetering brengen in het lot van enkele van deze dieren. Voor enige andere honden, zwervers, die in het asyl waren ondergebracht, konden goede tehuizen worden gevonden. Een kat werd het slachtoffer van een bruut mens. Het arme dier werd een oog uitgeslagen. In hun gebrek aan zelfbe heersing tegenover de dieren stellen som mige mensen zich wel op een zeer laag niveau. OPENBARE VERKOPING. Woensdagavond werd onder grote publie ke belangstelling, in hotel „De Gouden Ploeg", door de Notarissen A. Romer te Baarn en J. C. Verhoef te Utrecht open baar verkocht, krachtens artikel 1223 B.W., de villa met erf en tuin, groot 7.40 Are, aan de Da Costalaan 10 alhier. Het perceel werd ingezet door de heer A. C. van Ee te Amersfoort voor 7500. en niet afgemijnd. Het perceel Braamweg 43a, een stenen werkplaats met kantoorgebouw en indu strieterrein, was reeds onderhands ver kocht. JAARVERGADERING N.V.E.V. De Nederlandse Vrouwen Electriciteits- Vereniging houdt haar jaarvergadering op Woensdag 14 Februari, in hotel Zeiler te Baarn. Na behandeling van de huishoudelijke za ken draagt Mevr. Landheer in dialect voor uit „Merijntje Gijzen" van A. M. de Jong en „Charleke Dop" van Ernst Claes. BENOEMING. De heer B. Entrop, voorheen agent van politie alhier, is met ingang van 1 Maart benoemd als conciërge van het gemeen tehuis te Driebergen. ZO BEGINT HET LEVEN. „Zo begint het leven", welke film deze week in het City-Theater vertoond wordt, is een film over normale mensen en nor male aangelegenheden. De gehuwde vrouw, die vreest, dat zij geen kind ter wereld zal kunnen brengen, is evenzeer een maatschappelijke realiteit als de on gehuwde moeder. Beiden staan zij voor een groot probleem, doch een geordende samenleving met een vergevorderde me dische wetenschap en een doeltreffend sociaal bestel, zijn er om haar te helpen. Deze film geeft het antwoord op deze pro blemen, waarmee jonge mensen in de ganse Westerse wereld worstelen. De ma kers brengen, vervlochten in een preten tieloos volledig aanvaardbaar verhaal, 'n stukje van het leven zelf, zoals dit wel haast uit ieders leven gegrepen kan zijn. Voor de zeldzaam zuivere en diep mense lijke wijze, waarop zij hier voorlichting geven in zaken, die nog maar al te dik wijls als „niet kuis" gekenschetst worden, verdienen zij alle lof en hebben daarmee iedere toeschouwer aan zich verplicht. Een film, die vooral de jonge mensen iets te zeggen geeft, doch ook de ouderen doet beseffen hierin ook een taak te hebben. MEDISCHE DIENST. Dokter Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, zal Zondag a.s. de artsendienst waarnemen. DIERENFILM. Maandag 12 Februari a.s. brengt de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, in „Huis ten Halve", de nieuwe film „Onze dieren in huis en hof". Deze prachtfilm bestaat uit vier delen. 1. Ons hoornvee. 2. Het paard. 3. Huis vrienden en hun verpleging. 4. Ouderzorg onder de vogels. Vooraf unieke opnamen van H.M. de Koningin en de Prinsesjes met haar dieren ten paleize Soestdijk. Voor dierenvrienden een aantrekkelijke film, terwijl anderen, die uit onbekend heid vaak min of meer onverschillig te genover het stomme dier staan, nu de ogen geopend kunnen worden. VERGADERING ORANJE-VER. De Oranje-Vereniging „Wilhelminu" zal op Woensdag 14 Februari a.s., des av. te 8 uur, in hotel ,,'t Zwaantje" een leden vergadering houden. De agenda vermeldt o.a. „Bespreking der feestviering op Koninginnedag en bevrij dingsdag". PRIESTERJUBILEA. Woensdag 7 Februari j.1. was het 25 jaar geleden, dat Majoor-Aalmoezenier W. J. E. Dekker; Pater P. Donders S.V.D. en Pater A. C. M. Kuipers S.V.D.rector in het Pensionaat „St Louis" te Amers foort, tot priester werden gewijd. In verband hiermede werd Zondag j.1. in het Missiehuis „St. Jan" door het drietal jubilarissen een receptie gehouden, waar voor buitengewoon veel belangstelling be stond. O.m. merkten wij op vele geestelij ken uit Soesterberg en omgeving, het per soneel der Katholieke school, afgevaar digden van alle plaatselijke Katholieke verenigingen, vertegenwoordigers van de Katholieke winkelstand en tal van par ticulieren. Prachtige bloemstukken wer den aangeboden. TONEELAVOND BUURTVERENIGING „ORANJE". De Buurtvereniging „Oranje", wier leden tal zich gestadig uitbreidt en nu reeds de 450 heeft bereikt, bood Maandag haar leden een toneelavond aan in „Huis ten Halve". Door het Amsterdamse Toneelgezelschap „Ons Contact" werd opgevoerd „Haar an dere man", blijspel in drie bedrijven door Harry Johnson. Vooraf sprak de voorzit ter, de heer De Bruin, een woord van welkom tot de stampvolle zaal, in het bij zonder tot Majoor Kiers en andere offi cieren, Adjudant Drost, alsmede tot de andere genodigden, onder wie de winke liers, op wier steun men altijd rekenen kan. Van het kluchtige stuk met zijn dolver makelijke scènes is door de aanwezigen volop genoten. De lach-salvo's waren niet van de lucht en na elk bedrijf klonk er 'n krachtig applaus op. Na afloop richtte de Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO No. 126156 Vorige week heeft zich in Brussel drama in zakformaat afgespeeld, toen, naar aanleiding van de weigering van ons consulaat om aan Kapitein Westerling z'n paspoort terug te geven, deze mededeel de, dan verder geen prijs meer te stellen op zijn Nederlandse nationaliteit. Ik vind dat heel erg, al zullen er Nederlanders zijn, dit dat niet beamen. Ik vind het erg omdat we een kerel kwijt raken in een tijd, dat we er best wat meer zouden kunnen gebruiken. Veel is er over Westerling geschreven, maar wat onze regering aan hem zou kunnen ten laste leggen, hebben wij nooit vernomen, hetgeen ook eigenlijk niet zo vreemd is in een land, waar tot driemaal toe de rechter de regering in het ongelijk stelde inzake de Ambonnezen. Natuurlijk weet ik best, dat het optreden van kap. Westerling ondiciplinair is ge weest en dat hij met zijn optreden de resultaten der Ronde-Tafel-Conferentie heeft „doorkruist", zoals men dit pleegt te noemen, doch wanneer het strafbaar is de belachelijkheid van deze resultaten te bewijzen, welke houding behoort onze re gering dan aan te nemen tegen de part ners in de Unie, die dagelijks de meest elementaire voorwaarden, n.1. het zelfbe schikkingsrecht van alle volken in de In dische Archipel, met de hakken vertraDt? Die ons zonder omwegen kort geleden nog lieten weten, dat, wanneer het In hun kraam te pas komt, wij met onze he le Unie kunnen opvliegen? Die zeggen en bewijzen zich niet te zullen storen aan al le afspraken, doch iedere volksgroep 'on der hun juk zullen brengen, of ze willen of niet! Het enige, dat ik Westerling kwalijk neem is, dat hij destijds, toen hij op ziin slofjes Bandoeng bezette, niet onmiddel lijk doorging en een einde maakte aan de toestanden waaraan ieder weldenkend mens zich ergerde en nog ergert. Terwijl ik dit schrijf weet niemand nog waar Westerling zich schuil houdt, maar je behoeft waarachtig geen profeet te zijn om te beseffen, waar hij zal opduiken. Ik heb het gevoel, dat hij zijn appeltjes gaat schillen, die hij nog ergens heeft lig gen, appeltjes, die voor de R.I.S. wel eens heel zuur konden zijn. Onze regering behoeft zich om Westerling niet druk meer te maken, want zij ver stootte hem en hij is geen Nederlander meer. Ik ben alleen bang, dat zij er nog eens spijt van zal krijgen, niet getracht te heb ben in de zaak Westerling een modus te vinden, die er inderdaad zou zijn geweest, wanneer onze regering dit had gewild. H. OEKMAN. voorzitter een woord van dank tot het ge zelschap voor het gebodene. De dames kregen elk een souvenir. Voor de jeugd zal de Buurtvereniging in dit seizoen nog een feestavond organise ren. GEBOREN: Joyce, d, v. G. C. van Leeuwen en J. C. de Jager, Stadhouderslaan 27. Ingrid Fran- cisca Johanna Maria, d. v. C. G. van Schaik en F. J. Hesselman, Duinweg 37. Arie, zoon van J. Kaats en A. J. de Jong, Wieksloterweg W.Z. 41. Wilhelmina The- resia, d, v. A. J. v. d. Breemer en J. M. Kok, Birkstraat 81. Cornelia, d. v. A. de Greef en F. Druijff, Birkstraat 46. Edwin Peter, z. v. P. Witkamp en M. Witmans, Middelwijkstraat 22. Franciscus Petrus Maria, z. v. J. F. C. B. van Leek en J. A. Tolboom, Beukenlaan 46. ONDERTROUWD. A. J. Nieuwenhuizen, 25 jr., conducteur N.S., Baarn en M. W. Geurts, 28 jr., Steenhoffstraat 27. GEHUWD. Th. A. B. H. Venus, 25 jr., fabrieksarbei der en J. van 't Klooster, 31 jr., Duinweg 23. L. W. de Beer, 27 jr., papierberwerker en S. v. d. Heuvel, 25 jr., Eigendomweg 73. P. J. Bosboom, 25 jr., boekhouder en G. Ph. N. de Beer, 25 jr., Wilhelminalaan 17. P. W. Schiereck, 35 jr., landarbeider en G. P. van Rooijen, 32 jr., Lekkerkerk. J. A. Couturier, 32 jr., kantoorbediende en A. N. S. Timmer, 28 jr., Klundert. P. J. Broek, 25 jr., fabrieksarbeider en B. M. van Kempen, 24 jr., Gen. Spoorstraat 58. C. A. M. Jasper, 29 jr., monteur K.L.M. en C. Steenmeijer, 24 jr., Gen. Winkel manstraat 123. OVERLEDEN. Wilhelmina C. Lomberg, 86 jr., wed. van W. Hoekstra, Lindenlaan 3b. Fokkelina Steggerda, 36 jr., gehuwd met J. Welker, Naarden. Johanna G. de Vries, 76 jr., we duwe van R- van Maare, Rembrandtlaan 4. Jeanette C. S. van Linschooten, 88 jr., ongehuwd, Vredehofstraat 12. Anna S. Houpt, 79 jr., wed. van M. A. A. v. d, Poel, Oranjelaan 21. komt de inconsequentie. Men verbiedt de Formosanen die opstand te onderdrukken. Is dat geen onduldbare inmenging in de interne aangelegenheden van de regering van nationalistisch China? Het rode China bestaat dus niet. Goed. Het zijn opstandelingen. Ook goed. Niet alleen de nationalistische regering maar ook de Verenigde Naties hebben veel last van hen bij hun regeling van het geschil tussen Noord- en Zuid-Korea. Maar dat kunnen in de ogen van de mensen, die rood-China niet erkennen, dan niet an ders wezen dan een soort gangsters. Mag men met zulke lieden praten? Eens polsen wat het kosten moet om hen van hun bloedige escapades af te houden? Dat doet men niet; men praat niet met ie mand, die niet voor die „men" bestaat. Maar als men uit dien hoofde niet met hen praten kan, kan men hen dan veroor delen? Dat kan. Rood China is veroordeeld als agressor. En heeft, o wonderlijke loop van deze inconsequente redenering, de status gekregen van erkende mogendheid, aan wie men hoffelijk laat weten, dat men nu gaarne bereid is met hen van gedach ten te wisselen over wederzijdse verlan gens en grieven. We kunnen er in komen, dat Peking die redenering niet kan volgen en voor het onderhoud heeft bedankt. Zo staat er dus voor de deur van het huisgezin der V.N. een nog ongeborene. De situatie is inder daad waanzinnig, maar ze heeft er toe geleid, dat op de eerste twee hersengym- nastiek-vragen met een ja kan worden geantwoord. Nu de stand. In Amerika is een stroming, die in Korea met China wil afrekenen en desnoods niet alleen in Korea, maaf ook in China zelf. Truman en Acheson rem men die stroming niet meer zo sterk als ze wel deden, wantde volgende pre sidentsverkiezing begint reeds haar scha duw vooruit te werpen. En welke Ameri kaan er ook in Amerika woont, geen één voelt er voor het zou ook de eerste keer

Soester Courant | 1951 | | pagina 1