Voorhands nog geen distributie te verwachten, Het mogelijke en het onmogelijke. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 13 FEBRUARI 1951. 27e JAARGANG NO. 12. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Wanneer iemand op het ogenblik een vracht auto wil kopen, zal de verkoper in de meeste gevallen het voorbehoud maken, dat de koop overeenkomst wordt géannuleerd indien in de tussentijd de overheid tot vordering van de wagens mocht overgaan. Men houdt dus reke ning met de kans, dat in de tijd, die ligt tus sen bestelling en aflevering, de toestand wel eens zo gespannen zou kunnen worden, dat de regering alle aankomende nieuwe wagens voor zichzelf zou opeisen. Vandaar dan ook, dat gebruikte wagens momenteel weer meer in de gunst komen; bij deze heeft men immers een veel kleiner risico van inbeslagneming. Dit is een teken des tijds, want soortgelijke onprettige kansen lopen we thans op allerlei terrein. Iedereen houdt er rekening mee, dat de hernieuwde bewapening steeds groter eisen gaat stellen en dat daardoor schaarste aan gebruiksartikelen zal ontstaan. Men zal dat voelen bij rubber, textiel en alle metalen. Wanneer er bijv. op het ogenblik veel te wei nig blik aankomt, dan is dat een gevolg van de vraag naar ijzer en staal in de Ameri kaanse wapenindustrie. Niet omdat men de tanks van blik maakt, maar omdat blik be staat uit dun uitgewalste staalplaat, bedekt met een laagje tin. Zo heeft de versterkte fabricage van tanks en kanonnen in Amerika o.a. tot gevolg, dat wij in Nederland de vol gende winter meer gezouten groenten zullen moeten eten, omdat er a.s. zomer lang niet voldoende blik zal zijn om er groenten in te conserveren. Tussen twee haakjes, de huis vrouwen zouden daarom misschien verstandig doen deze zomer maar weer zoveel mogelijk groenten te wecken en met het oog daarop bijtijds voldoende nieuwe gummiringen voor hun weckglazen te kopen. Dat er zo'n tekort aan staal in West-Europa is, is mede het gevolg van het demonteren van de ijzer- en staalindustrieën in Duitsland. Men heeft die fabrieken (grotendeels) afge broken, omdat zij voor bewapeningsdoelein den zouden kunnen worden gebruikt. Het ge volg was, dat er daardoor in Duitsland ook te weinig ijzer en staal kwam, maar men voor vredesproductie en economisch herstel achtte deze toestand eerst verontrustend toen men de Duitse industrie wilde inschakelen bij de herbewapening van de democratische lan den. Geen wonder dat men dezer dagen Krupp heeft vrijgelaten, want zijn taak zal het nu wel zijn met de in Duitsland nog be schikbare installaties zo snel mogelijk een nieuwe staalindustrie op te bouwen. Het is thans de democratische wereld, die gesteld wordt voor de keuze kanonnen en boter en het is wel een scherpe ironie van het lot, dat ook wij thans genoodzaakt zijn aan de ka nonnen de voorrang te geven en zelfs aan Duitse kanonnen Doch al leidt deze bewapening tot schaarste op velerlei terrein, dit betekent nog niet dat het spoedig weer tot een herleving van het distributiestelsel zal komen. Zo gevaarlijk is de toestand nu ook nog niet. In sommige kringen oppert men de gedachte, althans met de distributie van enkele artikelen te begin nen, maar dat is in de practijk onmogelijk. Gaat men één of enkele belangrijke levens behoeften op bonnen beschikbaar stellen, dan sleept dat onvermijdelijk alle andere produc ten met zich mee. En niet alleen moet men dan over de volle breedte van het verbruik met distributie beginnen, het wordt dan ook noodzakelijk alle prijzen en handelsmarges vast te leggen en te controleren, de grond stoffen en invoerartikelen op vergunningen te gaan toewijzen, enz. M.a.w. we zouden in min der dan geen tijd de oorlogseconomie met al zijn ambtenaren, zijn zwarte handel en andere narigheid weer terughebben en wij geloven niet, dat dit door ons volk erg op prijs gesteld zou worden. Naar wij uit hoge ambtelijke kring vernamen, wenst de regering tot deze beslissende stap dan ook niet over te gaan. De toestand dwingt er nog niet toe en men hoopt nog altijd, dat de oorlogsspanning zal luwen, mede als gevolg van de machtscon centratie, die met de nieuwe bewapening wordt beoogd. Haten wij hopen, dat zij in die verwachting niet wordt teleurgesteld. Het ongeluk van de meeste mensen bestaat hierin, dat ze het onmogelijke willen en geen genoegen kunnen nemen met het mogelijke. Het valt hun moeilijk te erkennen, dat zij aan grenzen gebonden zijn. Reeds het leven als zodanig is begrensd door de tijd. Toen eens een bejaarde man bij de dokter kwam en deze hem gerust stelde, dat hij met zijn kwaal nog wel een tijd kon leven, al zou hij geen honderd-vijf-en-twintig jaar worden, nam de grijsaard deze scherts voor ernst op; hij voel de zich tekort gedaan door het stellen van deze limiet. Hij wou er niet aan, dat het le ven aan tijdsduur gebonden is, al zou de streep dan ook ver over de honderd worden getrokken. Wat is het noodlot van sterke mensen, die met hun robuust gestel wanen onbeperkt te kunnen arbeiden? Velen hunner sterven nog in de bloei van het leven, omdat ze hun over matige krachten misbruikt hebben in de ge dachte, dat aan hun uithoudingsvermogen In het R.A.I.-gebouw wordt van 9 tot en met 18 Februari de grote tentoonstelling voor motoren, scooters en bromfietsen ge houden. Foto: Overzicht van de enorme tentoon stelling. geen grenzen waren gesteld. En gaan niet tal van huwelijken teniet doordat zij begonnen zijn in de waan, dat de liefde tot het onmo gelijk in staat is? Dan komt de teleurstelling en ontgoocheld gaat het echtpaar uiteen. Er worden mensen waanzinnig, doordat ze zich verdiepen in de geheimenissen, die het menselijk kenvermogen te boven gaan. Goethe, de levenswijze, heeft eens gezegd, dat het geluk van de denkende mens hierin be staat: het navorsbare te hebben doorvorst en het verborgene rustig te vereren. Ook aan ons weten zijn grenzen gesteld; dit of dat weet ik niet, kan ik niet weten! Hoe vaak hebben politieke hervormers ge streefd naar de hemel op aarde! Vrede, recht vaardigheid, volmaaktheid zouden eens heer sen. Och arme, zij vergaten, dat ook in de sa menleving der mensheid niet alles mogelijk is wat men wenst en dat men al tevreden mag zijn wanneer men bereikt hetgeen onder de eenmaal gegeven omstandigheden tot de mo gelijkheden behoort. Een juiste verhouding tussen wens en moge lijkheid is het geheim van het geluk. Wie van een bescheiden inkomen moet leven, kan zich niet de weelde veroorloven waarin beter ge situeerden zich baden. De film speculeert op de geheime verlangens der eenvoudigen naar het sprookjesbestaan van prinsen en schoon heidskoninginnen. Door de droom van het witte doek betoverd keren de jongelieden huiswaarts en zij voelen zich misdeeld door het armetierig bestaan van de kleine burger man. Later zullen zij, wijzer geworden, beseffen, dat zo'n kleine burgerman even gelukkig kan zijn als een prins in een toverkasteel, wan neer hij zich van zijn bescheiden inkomen het genot gunt van een bloem voor het ven ster en een koekje bij de thee. Het meisje, dat geen geld heeft voor een dure uitgaans- japon, voelt zich gelukkig met een jurkje dat zij zelf heeft gemaakt. Maar zal dit afzien van het hoogste niet lei den tot gemakzucht en traagheid van geest? Niet wanneer men gelijk Goethe, na de gren zen van het mogelijke te hebben vastgesteld, naar het bereikbare gaat streven. Hiermee kan men reeds een heel leven vullen. Want men mag deze grens ook weer niet te nauw trekken! Er is vaak veel meer mogelijk dan men denkt. Doch met het onmogelijke moet men afrekenen door de bewuste erkenning van zijn beperktheid; beperktheid als werker, als denker, als maatschappelijk en cultureel wezen, als mens. Eerst in de zelfbeperking openbaart zich de meester. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau op Woensdag en Zater dag van 14 tot 16 uur. Bruine handschoen, bruine shawl, gum mi bal, kinderwantje, huissleutel, zwart lederen damestas zonder inhoud, groot knipmes, grijze alpinopet, zwarte pony, notitieboekje, paar kinderwanten, lede ren damestas met spaarbankboekje, wiel dop van Volkswagen, koffersleuteltje, al pinopet en tas inhoudende broodtrom mel en kruik. VROUWEN BIDDEN OM VREDE. In de hunkering naar het „Vrede op Aar de" hebben vrouwen over de gehele we reld Vrijdagavond bijeenkomsten gehou den om in alle talen der wereld deze be geerde Vrede af te smeken. Ook de Christen vrouwen van onze ge meente bleven op deze „World Day of Prayer" niet achter en in „Religie en Kunst" en in de zaal van „Zonnegloren" werden stijlvolle bijeenkomsten gehouden onder grote deelneming der vrouwen van verschillende kerken. Mevrouw Landweer-De Visser, Mej. Jol les en Mej. Pontier waren voorgangsters in „Religie en Kunst", terwijl in „Zonne gloren" Mevr. Visbeek en Zr. Kley in ge bed voorgingen. Een machtig Onze Vader besloot de li turgie van deze avond, waarop de gebe den der vrouwen de wereld omspanden en waar geloof de kracht gaf voor de toe komst. ZONDERLING VANDALISME. Zondagmiddag hebben jeugdige personen hun neiging tot vandalisme bot gevierd in de lokaliteit, welke zich onder de R.K. Kerk op Nieuwerhoek bevindt en waar in de Kabouters van de Gidsenbeweging hun troeplakaal hebben gevestigd. Na de ingang te hebben geforceerd, is men het lokaal binnengedrongen, alwaar de inventaris radicaal werd vernield. De jute bekleding van de wanden en ver schillende afscheidingen werd van het houtwerk gescheurd, 'n Mariabeeld werd tot puin geslagen en ook de andere aan wezige voorwerpen, welke bij de gidsen in gebruik zijn, werden grondig vernield. Slechts het leidsters-kamertje werd ont zien. Toen deze vernieling werd ontdekt, werd de politie gewaarschuwd en nadat deze een en ander in ogenschouw had geno men, werd afgesproken, dat men zou te rugkomen met de speurhond en om de toegebrachte vernielingen te fotografe ren. In afwachting hiervan zou alles blijven liggen, zoals het lag, doch groot was de verbazing van de betrokkenen, toen later bleek, dat de daders, na het eerste be zoek van de politie, waren teruggekomen en van het vernielde materiaal één hoop hadden gemaakt. Tijdens dit tweede bezoek, hetwelk ge bracht moet zijn onder de kerkdienst van 18.30 uur, moest nu ook de leidsters-ka mer het ontgelden. Ook hier werd nu al les vernield wat maar vernield kon wor den en voor men vertrok werd met grote letters op de vloer geschreven „Wij zijn de rovers". De speurhond had blijkbaar een slechte dag en kon, mede doordat het had gere gend, buiten geen „lucht" meer volgen. Nader vernemen wij nog, dat Zondagmid dag een drietal jongens van ongeveer 12 tot 14 jaar bij de ingang van de kerk zijn gesignaleerd. Twee van hen zouden de kerk zijn binnengegaan terwijl de derde op de uitkijk bleef staan. Tijdens dit be zoek hebben de jongens boekjes van de achter in de kerk staande boekentafel meegenomen, welke boekjes 's avonds werden teruggevonden achter de kerk bij de ingang van het lokaal, waarin de ver nielingen werden gepleegd. RUTOER MET ONPRETTIG SLOT. Zekere E. K. alhier huurde op een Zon dag in December een taxi en maakte daarmede een 'rondrit langs diverse café's. Zodoende gebeurde het, dat de man onder invloed geraakte, echter zon der een vrolijke dronk over zich te heb ben, want toen hij in een café een twee tal jongelui bezig zag met biljarten, nam hij eerst een biljartbal weg en begon er* mee te gooien. Andere café-bezoekers trachtten hem met een zacht lijntje weg te loodsen, maar de landbouwer rukt.e zich los, begon te schelden en gaf, zonder hiervoor enige aanleiding te hebben, A. W. v. G. een vuistslag bij het oog. ,,'n Fraai optreden" noemde de Utrechtse Politierechter de handelwijze van ver dachte, die gisteren wegens mishandeling voor hem terecht stond en verklaarde zich van het gebeurde niets meer te kun nen herinneren. Ofschoon de Officier van Justitie van Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 126156 Toen ik een paar weken geleden terloops de opmerking maakte, dat het onverant woord was, in een land, dat failliet is, millioenen subsidie te geven aan Nederl. Opera, Toneelgezelschappen, Orkesten enz., kreeg ik een schrijven, waarin men mij zeide, dat ik maar een klein ongecul tiveerd ventje was om zomaar aan het mooiste, het verhevenste, het meest culti verende in ons leven een hinderpaal in de weg te leggen, alleen maar, omdat het „een paar centen kost". En wat ik dan wel zou willen Nou, kijkt U eens. In de allereerste plaats staat het voor mij niet zo onwrikbaar vast, dat ons culturele heil is gelegen in het meer of minder geslaagd optreden van opera, toneelgezelschappen of orkes ten. Hierop doorredenerend zouden wij tot de conclusie moeten komen dat het land, dat de beste en meeste van derge lijke gezelschappen heeft en in stand houdt, het best gecultiveerde land zou moeten zijn. Voor iedereen, die het zien wil, is m.i. te constateren, dat dit ver be zijden de waarheid is. Doch dit slechts als „grote" bijkomstigheid. Waar het mij om ging en gaat is dit. Is het verantwoord tegenover het aller grootste deel van onze bevolking, om mil lioenen uit te geven voor culturele zaken, terwijl het land op apegapen ligt! Zou het niet volkomen logisch zijn, dat wanneer de lasten van bedoelde onderne mingen groter zijn dan de baten, het te kort wordt gedragen door hen, die me nen cultureel niet op de been te kunnen blijven zonder uitvoeringen van die ge zelschappen? Is het niet een schande, dat, terwijl de woningnood zo ten hemel schreiend is, er in Amsterdam stemmen opgaan om een opera-gebouw te stichten? Ik wil niet ontkennen, dat we zo'n zaal best kunnen gebruiken in de hoofdstad des lands, maar vindt U ook niet, dat het er nu de- tijden niet naar zijn om zelfs maar aan zoiets te denken? Terwijl ons land met de gratie der Mar shall-hulp zo'n beetje blijft drijven en on danks die hulp, op een volkomen failliet afgaat, zijn er mensen, die door onver antwoorde uitgaven ons land nog dieper in de put brengen, inplaats van iedere mogelijkheid tot redding met beide han den te grijpen. Men heeft mij wel eens gezegd, dat wij een en ander moeten zien in het licht van de komende verkiezingen in 1952, maar ik kan 't verband hiermede niet ontdekken. H. OEKMAN. mening was, dat hier eigenlijk gevange nisstraf diende te worden opgelegd, wilde hij de zaak ditmaal nog met een geldboe te afdoen en eiste tegen verdachte 40. boete subsidiair 20 dagen hechtenis. Het vonnis luidde 30.of 15 dagen. OPENINGSRIT M. EN A.C. „SOEST". Zondagmiddag organiseerde de Motor- en Automobielclub „Soest" een oriënterings- rit, ter opening van het seizoen der mo tor- en autorijders. Een parcours van 105 kilometer was uit gezet en met een gemiddelde snelheid van 40 k.m. per uur gingen 41 deelnemers het voor hen onbekende pad op. Vóór café „Zonneheuvel waren start en finish en in dit café werden na afloop de prijzen uitgereikt. De heer G. Slagt, voorzitter der vereni ging, dankte de deelnemers voor hun komst en verzocht de aandacht voor de Lente-ralley, welke op de 2e Paasdag ge houden wordt, waarin gekozen kan wor den tussen twee afstanden, n.1. een van 160 k.m. en een van 300 k.m. De heer J. de Graaff reikte met een ge lukwens de prijzen uit aan: Afdeling motoren: 1. J. Witteveen te Utr., 15 strafp. 2. J. Balvert, Utr., 19 strafp. 3. H. van Onselen, 's Graveland, 23 strafp. Afdeling Auto's: 1. Stam, Soest, 9 strafp. 2. Th. Verschuur, Zeist, 10 strafp. 3. H. v. Kooy, Soest, 11 strafp. 4. A. van Kooy, Soest, 12 strafp. 5. G. Slagt, Soest, 12 strafp. 6. W. Groart, Soest, 22 strafp. 7. Mevr. Jhr. W. Schrorer, Soesterberg. 25 strafpunten. SLUIT DE DEUREN. De politie heeft de laatste nachten con trole gehouden op het sluiten van buiten deuren van woningen, schuren en gara ges. Het bleek, dat vele deuren gedurende de nachtelijke uren niet afgesloten waren. Indien de bewoners van onze gemeente 'n dergelijke nonchalance ten toon sprei den, kunnen we bij inbraken en diefstal len niet meer spreken van „ongenode gas ten", want wanneer men de deuren niet afsluit, werkt men diefstal in de hand.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1