De nieuwe Verkeersvoorschriften SOESTERBERG. ZyERMOGENE JAARFEEST „TEMPO". De Ren- en Tourvereniging „Tempo" al hier heeft Zaterdagavond, onder grote be langstelling haar jaarfeest gevierd in de zaal van „Eemland". De voorzitter, de heer J. v. d. Broek, sprak in zijn welkomstwoord de hoop uit, dat dit jaarfeest nog door velen gevolgd mocht worden. Hij memoreerde de op richting van „Tempo" door een 30-tal mensen, die de wielrensport al een warm hart toedroegen in de tijd, dat de wieler baan „Hard gaat ie" op de Koninginne- laan werd gesticht. Thans bestaat de ver eniging uit 165 leden en donateurs, zodat de groei in één jaar gunstig was. Spr. dankte tenslotte de organisatoren van de vele puzzle-ritten, welke ook het komende seizoen regelmatig georgani seerd zullen worden. De leden, die in ver schillenden delen van Nederland de Soes- ter kleuren hoog hielden op de diverse wielerwedstrijden, werden in de dank van de spreker niet vergeten, alsmede de schenkers van de vele prijzen voor de verloting. Hierna volgde een reportage van een denkbeeldige „klassieke course" Brussel- Parijs, waarin twee Tempo-leden de prij zen wegsleepten. Deze denkbeeldige win naars kwamen, met hun verzorger, ge kleed in rennerscostuum op de fiets de zaal in en dit was de aanloop naar het volgende nummer, waarin 3 leden de ho me-trainer demonstreerden. Op deze ap paratuur rijden de leden des winters in 'n zaal en zorgen daardoor, dat hun spieren in ontwikkeling niet achter blijven. De heer S. Jellema bracht in dit nummer de gelukwensen van leden en donateurs over aan het bestuur, onder aanbieding van een grote verenigingsvlag en een voorzittershamer. De toneelgroep „Het Soester toneel" voer de hierna op „Geld wat stom is, maakt recht wat krom is". Deze goed en vlot gespeelde comedie ver tolkte de geschiedenis van Toon, (J. v. d. Broek) de inwonende knecht van de we duwe Hartebol (Mevr. Rouwendaal-Ho- vius). Dat de avances van Toon voor zijn bazin lukten toen hij een lot uit de loterij trok, was begrijpelijk, gezien ook de titel van dit toneelstuk. Dat Roosje, de dochter van de weduwe (Mej. R. Leijssen) en Juffrouw Boontjes (Mej. M. Jaarsveld) hierbij een rol speelden is begrijpelijk Het werd een vermakelijke historie, waarin ook nog diverse andere figuren een rol speelden. Een gezellige comedie op een gezellig feest en de spelers kregen volop eer en dank voor hun werk. PAST OP UW KINDEREN. Wederom houdt zich in onze gemeente een persoon op, die kinderen tracht te lokken met chocolade e.d. Laten de ouders toch vooral hun kinde ren inprenten met niemand mee te gaan, JAARVERGADERING L.T.C. „SOEST". In het Oranje-Hotel kwam gisteravond de Lawn Tennis Club „Soest" in jaarver gadering bijeen onder voorzitterschap van de heer E. P. Goedkoop. De jaarver slagen van penningmeester en secretares se, waarin de bloei en de activiteiten van de vereniging tot uiting kwamen, werden goedgekeurd. De belangrijke stijging van de prijs der tennisballen was oorzaak, dat het bestuur voorstelde de contributie te verhogen, welke verhoging door de vergadering werd aangenomen. Besloten werd een maand-lidmaatschap in te stellen, terwijl personen, die 10 k.m. buiten Soest wonen, lid kunnen worden tegen verminderde contributie. De begroting 1951 werd eveneens aange nomen. Ook dit jaar zullen weer 2 teams deelne men aan de competitie en de team-com missie, bestaande uit Mej. L. v. d. Berg en de heren F. Mud en G. v. d. Poll kregen opdracht deze teams samen te stellen. Als secretaresse werd bij acclamatie her benoemd Mej. J. Poot. Het geheel herziene huishoudelijk regle ment werd artikelsgewijze behandeld en daarna vastgesteld. SCHILDERSSTUDIECLUB. Donderdag 22 Februari a.s. houdt de Schildersstudieclub haar maandelijkse studie-avond in hotel „De Schouw". De spreker van die avond is de heer G. de Oude uit Amersfoort, die een verhande ling zal geven over het „Ontwerpen". DIERENBESCHERMING. Gisteravond hield de Ver. tot Bescher ming van Dieren haar jaarvergadering in „De Gouden Ploeg". Daar op deze vergadering nogal belang rijke discussies zijn gevoerd, die een uit voerig verslag vragen, voor het afdruk ken waarvan ons heden de tijd ontbreekt, zullen wij over deze vergadering in ons volgend nummer een meer uitvoerig ver slag opnemen. AANGIFTEN VAN DIEFSTAL. Er werd aangifte gedaan van de ont vreemding van een herenrijwiel, dat on beheerd op een eenzame plaats stond. Toen de eigenaar terugkwam, was zijn fiets verdwenen. Bij een bewoner van de Gen. Spoorstraat werd uit een kast een herenpantalon ont vreemd. EEN GECOMPICEERD GEVAL. Van een personenauto, die des nachts op de Amersfoortse straat reed in de richting Amersfoort, brak plotseling de vooras. Het gevolg hiervan was, dat het linker- voorwiel er af vloog en terecht kwam tegen een uit de andere richting naderen de personenauto, welke aan ae voorzijde ernstig beschadigd werd. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. BEKEURINGEN. Een drietal autobestuurders kreeg een bekeuring wegens het niet invullen van het werkboekje. DRONKEN ACHTER HET STUUR. De politie nam Zaterdag de bestuurder van een personenauto en de verdere in-> zittenden mede naar het bureau, daar het gehele stel in staat van dronkenschap verkeerde en de bestuurder met zijn auto van links naar rechts over de weg slin gerde. RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Wel lezers het is U natuurlijk al lang bekend, dat op 1 Januari -jl. nieuwe bepalingen ten opzichte van het verkeer van kracht zijn ge worden. Misschien heeft u er tot nu toe nog maar weinig van gemerkt. Dat is ook niet zo vreemd, want er zijn vele administratieve wijzigingen ingevoerd nieuwe rijbewijzen, kentekenbewijzen inplaats van nummerbewij- zen enz. die maar niet zo in een paar dagen tot stand komen. Daar komt bij, dat de wijzingen in de gedragsregels voor wegge bruikers niet zo ingrijpend zijn, dat ze dade lijk zouden opvallen. In onderstaande rege len willen wij u op de voornaamste bepalin gen opmerkzaam maken en hier en daar wij zen op het verschil met de vroegere op dat punt bestaande voorschriften. De bepalingen, die wij de grondwet van het verkeer op de weg zouden kunnen noemen en die voor alle weggebruikers ook voet gangers! geldt, luidt: Het is verboden zich op een weg zodanig te gedragen, dat de vrijheid van het verkeer zonder noodzaak wordt belemmerd of de vei ligheid op de weg in gevaar wordt gebracht of redelijkerwijze is aan te nemen, dat de veiligheid op de weg in gevaar kan worden gebracht. Verder is het verboden van een weg een zo danig gebruik te maken, dat deze daardoor meer dan gewoonlijk in beslag wordt geno men. Ontheffing is mogelijk. Dit artikel be perkt de mogelijkheid van het houden van wedstrijden op wegen en het vervoeren van buitengewoon grote voorwerpen. Personen die onder invloed van sterke drank verkeren mogen met geen enkel voertuig van de open bare weg gebruik maken De alcohol heeft al heel wat verkeersonge vallen op zijn geweten. Geen wonder, dat ook in de nieuwe wet daaraan de nodige aandacht is besteed. Luistert u maar naar het volgende. Het is de bestuurder van een motorrijtuig, een rijwiel of een ander rij- of voertuig ver boden daarmede over een weg te rijden, ter wijl hij verkeert onder zodanige invloed van alcoholhoudende drank, dat hij niet in staat moet worden geacht het motorrijtuig, het rij wiel of het andere rij- of voertuig naar be horen te besturen. Ook het besturen van een motorrijtuig door iemand die „onder de in vloed" is onder toezicht van een nuchter persoon, is verboden. De toezichthouder is dan strafbaar. Na een botsing, aan- of overrijding is het de bestuurder van een motorrijtuig, rijwiel, rij- of voertuig, die daarbij betrokken is geweest en waarbij doden of gewonden zijn te betreu ren of schade is toegebracht aan eigendom men van anderen, verboden door te rijden of weg te rijden, tenzij de identiteit van de be stuurder of het motorrijtuig vaststaat of hij zich binnen 24 uur vrijwillig bij de politie meldt. Nimmer mag de bestuurder een slachtoffer opzettelijk in hulpeloze toestand laten. Ook tegen het zgn. joy-riding het zonder toestemming van de eigenaar gebruik maken van diens auto of motor bevat de nieuwe wet een bepaling. Vroeger werden de bedrij vers van dit feit nogal eens gestraft voor dief stal van benzine, doch nu zegt de wet, dat hij die opzettelijk wederrechtelijk een aan een ander toebehorend motorrijtuig op een weg gebruikt, gestraft wordt met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Lichtsignalen In Soest is het verkeer nog niet zodanig, dat het noodzakelijk is bij het regelen van het verkeer gebruik te maken van lichtsignalen. Daar waar het verkeer geregeld wordt door lichtsignalen: op kruispunten, bochten enz. Groen: doorgaan; geel: stop vóór de stop- streep. Bent u de streep al gepasseerd of zo dicht genaderd, dat stilhouden vóór de streep redelijkerwijze niet meer mogelijk is: door rijden; rood: stop, vóór de streep, indien aan wezig. Deze tekens gelden niet voor voetgan gers. Die krijgen hun eigen lichtjes: groen: oversteken; rood:, wachten. In tunnels betekent: groen: doorrijden; oran je knipperlicht: voorzichtig rijden; rood: stop, motor afzetten. Bij spoorwegovergangen: groen (en tot 1 Januari 1952 ook wit knipperlicht)er is geen trein in aantocht; rood knipperlicht: stop, er is een trein in aantocht; oranje (niet knipperend): seininrichting bui ten werking. Zoveel mogelijk rechts aanhouden Bestuurders van voertuigen, ruiters en gelei ders van rij- en trekdieren en vee zijn ver plicht uiterst rechts te houden. Heeft een weg twee rijbanen, gescheiden door bomen, bermen, verhoogde afscheidingen e.d. dan mogen deze bestuurders, ruiters en geleiders niet de voor hen links gelegen rij baan volgen. Zijn er drie rijbanen, die op bovengenoemde wijze van elkaar zijn gescheiden, dan moeten allen de rechter buitenste rijbaan volgen, doch bestuurders van motorrijtuigen mogen dan de midden baan of zo er meer dan drie banen zijn één der middenbanen, mits niet voor hen links gelegen, volgen. Het zal U wel duide lijk zijn, dat wanneer een kanaal of gracht de scheiding tussen twee rijbanen vormt, deze bepalingen niet van toepassing zijn. Bestuurders van voertuigen, ruiters, geleiders van rij- en trekdieren en vee moeten in de rijbaan gelegen verkeersheuvels aan de rech terzijde voorbijrijden of gaan. Bestuurders van motorrijtuigen hebben hier een streepje voor. Zij mogen in de rijbaan gelegen ver keersheuvels ook aan de lnikerzijde voorbij rijden, mits zij niet op het linker weggedeelte komen. Staat er een verkeerszuil op zo'n verkeersheu vel dan hangt het van de soort van verkeers zuil af, op welke wijze men er langs moet rijden. Is n.1. het vierkante ruitje, aan de bovenzijde, groen gekleurd dan mogen motor rijtuigen, zowel aan de linker- als aan de rechterzijde van die verkeerszuil voorbijrij den. Het overige verkeer moet echter altijd aan de rechterzijde passeren. Zij die aan de linkerzijde mogen voorbijrijden moeten ech ter bedenken, dat zij zich dan niet op het voor hen linker weggedeelte mogen begeven. Het verlenen van voorrang Voor velen is het verlenen van voorrang ook al zo'n moeilijke kwestie. Toch is dit vrij eenvoudig als men maar in gedachten houdt, dat men geen recht van voorrang ooit heeft, doch dat men in bepaalde gevallen de plicht heeft om voorrang te verlenen. Met de kwestie voorrang kunnen alle weggebruikers met uitzondering van de voetgangers te ma ken krijgen. Wanneer is men nu verplicht voorrang te verlenen? Wel: 1. aan alle verkeer dat zich op een voor- rangsweg bevindt; op de zijwegen ziet men dan het bord met de rode driehoek op de punt; 2. aan alle verkeer op een weg, wanneer men bij een kruising of splitsing een bord, be staande uit een rode cirkel, waarin een rode driehoek op de punt is geplaatst en dat met zwarte letters midden in de drie hoek het opschritf „Stop" draag, ontmoet; 3. aan alle verkeer op een verharde weg, wanneer men zelf op een onverharde weg of op een niet tot een verharde weg be horend rijwielpad of ruiterpad rijdt; 4. aan alle verkeer dat rechtuit rijdt, als men zich op diezelfde weg bevindt en men dit verkeer bij links of rechts afslaan kruist. Overigens moet men aan het verkeer dat van rechts komt voorrang verlenen, met dien ver stande, dat bestuurders van motorrijtuigen voorrang hebben boven andere weggebrui kers. Deze bestuurders van motorrijtuigen moeten echter op hun beurt voorrang verlenen als zij het zich langs de door hen gevolgde weg voortbewegende verkeer wensen te krui sen. Altijd hebben voorrang: de politie, brandweer, begrafenisstoeten, militaire colonnes en trams. Ten opzichte van elkaar hebben deze cate gorieën voorrang in de volgorde waarin zij zijn opgenoemd. Vele automobilisten weten nog niet hoe zij zich gedragen moeten als zij rijdende op een weg, links af moeten slaan. En dat is toch zo eenvoudig en logisch. Zij beginnen met tijdig hun voornemen daartoe kenbaar te ma ken (richtingsaanwijzer!) Dat is ook plezierig voor een eventuele verkeersagent. Vervol gens begeven zij zich naar het linker wegge deelte van hun (rechter) weghelft. Zijn zij inmiddels op het punt van linksafslaan aan gekomen, doch is het niet mogelijk in ver band met het tegenliggend verkeer de zijweg in te slaan, dan stoppen zij. Intussen kan dan het verkeer dat achter hen rijdt, doch niet link af moet, rustig aan hun rechter zijde voorbijrijden. Staat er een verkeersagent, die het naar links afslaan voor u mogelijk zal maken, stop dan voor de streep en zo die er niet is, rijd dan zo dicht mogelijk naar hem toe, doch blijf lings op uw rechter weghelft. De politie-ambtenaar kan dan het achter u komende rechtuit gaande verkeer rechts langs u dirigeren. Een automobilist, die rechtsaf moet heeft het nog gemakkelijker. Hij gaat uiterst rechts van de weg rijden en behoeft er alleen maar voor te zorgen, dat hij het langzame verkeer naast hem eh dat rechtuit gaat, voorrang verleent. Bestuurders van motorrijtuigen zijn ver plicht op de bovenomschreven wijze links af te slaan. De overige weggebruikers mogen het ook op deze wijze, maar voor wielrijders zal het in de meeste gevallen beter zijn, zich toch maar rechts op te stellen. Zij raken tus sen de grote voertuigen zo gauw in moei lijkheden. Ontijdig stoppen is verboden voor bestuurders van voertuigen De bestuurders van voertuigen, welke ook, mogen slechts op zodanige wijze stoppen en wegrijden, dat het verkeer niet gehinderd wordt. Van hun voornemen tot stoppen of plotseling snelheid verminderen behoren zij tijdig en op duidelijke wijze blijk te geven aan het verkeer, dat zich achter hen bevindt. Het openen en open laten staan van een por tier mag alleen als waardoor de vrijheid van het verkeer niet wordt belemmerd of de vei ligheid van het verkeer niet in gevaar wordt gebracht. De bestuurders van voertuigen, ruiters en ge leiders van rij- en trekdieren en vee zijn verplicht, daar waar het verkeer moet stil houden (spoorwegovergang, verkeersagent, begrafenisstoet, enz.) zich in volgorde van aankomst op te stellen. Is er een stopstreep, dan natuurlijk vóór deze nuttige lijn. Daarbij moet ieder gebruik maken van het voor hem bestemde weggedeelte. Dus: langzaam verkeer zoveel mogelijk naar rechts; zij die linksaf willen slaan: links, doch op de rechter weg helft blijvende. Zij die rechtuit of rechtsaf wensen te gaan: zoveel mogelijk rechts. Uw gezond verstand zegt u gewoonlijk al waar u niet met een voertuig hieronder zijn ook rijwielen begrepen mag stilstaan. Het Wegenverkeersreglement heeft een groet aantal plaatsen opgenoemd. Hier volgen er enige: het is verboden stil te staan zodanig, dat de vrijheid van het verkeer daardoor meer dan nodig wordt belemmerd of de vei ligheid op de weg in gevaar wordt gebracht; anders dan op het afzonderlijke weggedeelte voor stilstaande voertuigen bestemd en bij gebreke daarvan anders dan aan de uiterste rechterzijde van rijbaan of pad; op plaatsen waar een stopverbod geldt; op rijwielpaden en voetpaden, met dien verstande dat be stuurders van tweewilige rijwielen op rijwiel paden mogen afstappen en dat tweewielige rijwielen op voetpaden mogen worden ge plaatst tenzij dit uitdrukkelijk is verboden (met een bord); op bruggen, viaducten of in onderdoorgangen; in of bij een bocht of bij het hoogste punt van een helling, tenzij het uitzicht voor het overige verkeer voldoende vrij blijft; naast of op een afstand van min der dan 5 meter van een verkeersheuvel ten minste 6 meter bedraagt; op een afstand van minder dan 12 meter van een bord tot aan duiding van een bushalte; op een middenbaan als er drie of mee rijbanen zijn; op een offi cieel aangeduide oversteekplaats voor voet gangers en wielrijders; bij kruisingen of splitsingen van wegen binnen een afstand van 10 meter van het snijpunt van de rijbaankan ten of de verlengden daarvan. Onthoud vooral dit goed: U mag alleen links stoppen op wegen, die voor het verkeer waar toe u behoort in de tegengestelde richting ge sloten zijn; op rijbanen waarin aan de rech terzijde tramrails liggen en op wegen waar een stop- of een wacht (parkeer) verbod voor de rechterzijde bestaat. Achteruitrijden is toegestaan, doch alleen stapvoets en langs die zijde van de rijbaan waar het voertuig zich vóór het achteruit rijden bevond. Dat daarbij geen gevaar of hinder voor andere weggebruikers mag ont staan of schade worden aangebracht, spreekt wel van zelf. Verkeerswegen zijn geen kinder speelplaatsen Op verharde, voor het verkeer met motorrij tuigen openstaande weggedeelten, is het ver boden met ballen of andere voorwerpen te gooien of deze voort te schoppen of te slaan, op rolschaatsen, autopeds e.d. te rijden of kinderspelen te beoefenen. Zeisen, hooivorken en dergelijke gevaarlijke voorwerpen mogen slechts vervoerd worden als ze afdoende zijn beschermd. Het is verboden eggen, ploegen en dergelijke werktuigen, bomen en andere voorwerpen, waardoor weg of werken zouden kunnen worden beschadigd, slepende over een ver harde weg te vervoeren. Rij- en trekdieren moeten voorzien zijn van zodanig beslag, dat daardoor de weg niet wordt beschadigd, tenzij de weg glad is door ijs of sneeuw. EEN H-BRIEF VAN „NEDERLANDS" In de afgelopen zomer heeft de vereniging „Nederlands Fabrikaat" zich tot alle gemeen tebesturen in Nederland gewend met het ver zoek te willen nagaan of meer orders bij de Nederlandse industrie konden worden ge plaatst. Vervolgens werd in September een zg. H-brief gezonden aan een duizendtal bedrij ven, waarmee men bedoelt een brief over het onderwerp „achterstelling Nederlands fabri kaat". In November werd een soortgelijke brief gericht aan een nog groter aantal onder nemingen. In deze brief wordt aan de onder nemers gevraagd of zij bereid zijn steeds aan een Nederlands product de voorkeur te geven, wanneer dit zonder bezwaar voor het bedrijf kan geschieden. Men is n.1. de overtuiging toegedaan, dat veelal uit gewoonte en uit on bekendheid met de kwaliteit van het Neder landse fabrikaat bepaalde bestellingen in het buitenland worden gedaan, die evengoed in ons eigen land hadden kunnen worden ge plaatst. De brief heeft in zoverre een groot succes gehad, dat de vereniging er talrijke antwoor den op gekregen heeft. Uit deze antwoorden bleek o.a. dat men dikwijls in het buitenland bestelt heeft, omdat men bij Nederlandse in dustrieën te lange levertijden vraagt. Of deze lange levertermijn een gevolg is van het grote aantal orders dan wel van onvoldoende pro ductie-capaciteit werd echter niet duidelijk. Ook komt het voor, dat men geen Nederlandse artikelen kan krijgen, omdat deze uitgevoerd worden ter verkrijging van deviezen. De Ne derlandse bedrijven, die de betreffende pro ducten nodig hebben, moeten dan wel in het buitenland bestellen, wat natuurijk weer de viezen kost. De vraag is nu maar of deze gang van zaken meer deviezen oplevert dan wij later weer moeten uitgeven. Het is niet on mogelijk, dat deze transactie allesbehalve rendabel is als men het nationaal bekijkt. Het is wel zeker, dat het voortdurend moei lijker zal worden in het buitenland te kopen en hoe meer er dus in het eigen land wordt gemaakt, des te beter zal het voor onze po sitie zijn. Wij hopen dan ook, dat „Nederlands Fabrikaat" met zijn actie succes zal hebben.

Soester Courant | 1951 | | pagina 3