s.r.s.ii. betaalt iet Mtetaiap. Wereld-speculaties. S.P.S.V. promoveert! Brandpunten der Internationale Politiek IN DE HOEK. SOEST. VRIJDAG 16 FEBRUARI 1951. 27e JAARGANG No. 13. SOESTER Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. OURANT Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De mens is het spel ingeboren. De kinde ren spelen met knikkers, bankiers met geld, generaals met soldaten en diplo maten met volkeren. De mens wordt ge speeld en speelt zelf. Dat heeft hij voor op de knikker, die alleen wordt gespeeld. Tussen spelen en spelen is onderscheid. Je kunt het doen zuiver en alleen reke ning houdende met de dingen die je van de tegenstander bekend zijn. Je kunt spe culeren op mogelijkheden, die je veron derstelt, maar waarvan het bestaan niet vaststaat. Van zulke speculaties gonst op het ogenblik de wereld. Dat is in de re gel een teken, dat er hoog spel wordt ge speeld. China-Rusland. Toen de Communistische Chinezen de zaak van de nationalisten over namen, was er direct de stem van een Ameri kaanse kenner der Aziatische toestanden, die er voor waarschuwde, dat dat Rode China waarschijnlijk geen Tito zou op leveren. Een waarschuwing tegen de speculatie, dat zulke machtige blokken wel niet naast elkaar, doch eerder tegenover el kaar zouden komen te staan. Een specu latie, die we indertijd nog zo gek niet konden vinden. Intussen heeft het toch een lange tijd ge schenen, dat er voor Titoïsme in China geen plaats was. Die schijn is aan het ver bleken. China zou zijn misnoegen hebben te kennen gegeven, dat Moskou te weinig hulp zendt. Moskou zou Peking verwij ten, dat het in Korea te royaal met het materiaal omspringt en dat het te licht vaardig zijn beste troepen in de strijd gooit. Wat er van aan is? Laten we niet gaan speculeren, alleen maar de speculaties aanwijzen. Eén lijn met India? Want er zijn er meer, die er niet alleen van uit gaan, dat er een vergroting van de afstand tussen China en Moskou heeft plaats gevonden, maar dat China zelfs 'n koers zou willen varen, tegengesteld aan die van het Kremlin. Zo zou de inmenging in Korea immers betekenen, dat China dit schiereiland voor zich opeiste en niet aan een zetbaas van Moskou gunde. Dat de ,,langzaam-ac- tie" in Tibet zou betekenen, dat het In dia niet al te zeer in het harnas wil ja gen, ja dat het wel met India en ook met de staten van Achter-Indië wil samen gaan, of er ten minste één lijn mee te trekken om voor de afgeschudde Wes terse invloeden geen Russische in de plaats te krijgen. De open havens. Men schrijft speculaties toe aan Rusland, om in de keten van Mohammedaanse staten, die tussen dit land en India lig gen, die bovendien petroleum in de bo dem hebben, die in haast letterlijke zin grenzen aan het „warme water", waar naar Russische staatslieden sedert Peter de Grote uitgezien hebben, landen, die vóór '14 in een Russische- en Engelse in vloedssfeer verdeeld waren, een wig te drijven. Dat Perzië en Afghanistan zich momenteel het meest in de interesse van het rode tsarenrijk mogen verheugen, zou dan niet alleen liggen aan hun sociale structuur, die wel heel ontvankelijk zou zijn voor de Sovjet-propaganda, maar ook aan hun aardrijkskundige ligging. Een speculatie? Goed. Maar de garnizoe nen langs dit gedeelte van de Russische grens zijn realiteiten. Een misrekening? In Rome ging deze weken 'n ballonnetje de lucht in. Een speelgoed-ballonnetje. Rusland zou Italië en Frankrijk een non agressie pact hebben aangeboden mits beide landen neutraal bleven. Aanstonds ontkend door het Ministerie van Buiten landse Zaken traden dezer dagen twee Italiaanse voormannen uit de Communis tische Partij. Wellicht een andere reactie, dan waarop Moskou gespeculeerd had? West-Europese en Amerikaanse speculaties. West-Europa maakt eveneens zijn specu laties. Het speculeert er enerzijds op, dat de algemene afkeer van welk totalitair bewind ook in deze streken, Moskou zal doen inzien, dat het deze landen beter kwijt dan rijk kan zijn. Het speculeert er op, dat Amerika op dit schiereiland van Azië een sterk en self-supparting (bruggenhoofd) wenst te bevorderen. En ten slotte speculeert Amerika en met Amerika Engeland er op, dat Rusland 'n conferentie van de grote vier zal weige ren en de eis zal stellen, dat het er een van de grote vijf wordt. Om de grote speculatie te wagen er ja op te zeggen en, met Rusland en China mee aan de tafel, de eerste te dwingen open kaart te spelen omtrent zijn verhouding tot de laatste. Wat tot gevolg zou hebben, dat tenminste een der belangrijkste spe culaties uit het diplomatenspel zou ver dwijnen. Want wij menen nog altijd, dat schaken beter bij diplomaten past dan pokeren. Het voetbal-elftal van de Soester politie is Dinsdagmiddag kampioen geworden van haar afdeling en daarmede gepromo veerd naar de le klasse van de Nederl. Politie Sport Bond. Op het S.E.C.-terrein moest dit kam pioenschap eerst nog behaald worden door een overwinning op Hilversum 2 en tijdens deze wedstrijd zijn vele belang stellenden getuige geweest van de over winning der Soestenaren. Onder deze be langstellenden bevonden zich autoriteiten der Kon. Marechaussee en van de politie Sport Bond, alsmede de corpschef, de heer C. van Es. Vanaf de aftrap werd het Hilversumse doel onder druk gezet en het bleek al spoedig, dat de Soestenaren meer in hun mars hadden dan hun collega's. Boven dien waren de Hilversummers nog gehan dicapt door het ontbreken van de 11e man, die eerst na de rust het elftal der gasten completeerde. Het grote verschil in kracht tussen beide elftallen was spoe dig waarneembaar, zodat S.P.S.V. wel als overwinnaar uit de strijd moest komen. Na 10 minuten kreeg S.P.S.V. een penalty toegewezen, waarmede Janssen de stand op 10 bracht. Even later maakte rechtsbuiten De Har- tog een mooi doelpunt, toen hij een hoog schot van Janssen inkopte. 20. Hilversum deed haar sportieve plicht zo 't Was Dinsdag voor de Sport-politie Op sportgebied een hoge dag, De competitie was teneinde, Soest hees de Kampioensvlag. De Soesterse politiemannen, Met mannen der Marechaussee, Zij moesten Hilversum bekampen Voor 't kampioenschap Klasse Twee. Het werd een pittig faire wedstrijd, 't Ging best, door alle linies heen, Want Soesterse politiemannen Die zijn verduveld snel ter been. Reeds vóór de rust werd door de Soesters Het hele spel op winst gezet, De voorhoede schoot als de beste En vond tot vijfmaal toe het net! Vijf-nul, ja dan voelt men zich veilig, De spanning was niet bijster groot, Totdat toch ook een Hilversummer De bal hard in de touwen schoot. Nog één goal kwam er bij de score, Doch niet aan Hilversumse kant, S.P.S.V. mocht overwinnen En prachtig, met een 61 stand. S.P.S.V. door die prestatie Werd je.afdelingskampioen En kom je in de eerste klasse Voor het aanstaand' trapseizoen. Dan krijg je zware tegenstanders, 't Wordt dan 'n strijd van groot belang, Doch Soesterse Politiemannen Zijn kerels van. wij zijn niet bang! De mensen, die de sport beminnen, Zij hopen dat 't crescendo slaat; S.P.S.V. met rasse schreden Naar het Landskampioenschap gaat. Soest moet nu strijden met de sterksten, Den Haag, Utrecht en Amsterdam; S.P.S.V. is eerste klasser, Die Soester dienders zijn niet tam. Proficiat! S.P.S.V.-ers, Al hadden wij het reeds verwacht, De Soesterse politiemannen Hebben 't er keurig afgebracht. De vlag in top, want de Politie Hield hoog de Soester kleur: Groen-wit! Politiemannen, je bent kerels, Waar 'n flinke dosis pit in zit. Sport staalt spieren, sport maakt krachtig, Veredelt bovendien de geest En voor de Soester kampioenen Brengt dat een fraai promotiefeest. Soest wenst geluk haar kampioenen Op het sportieve voetbalpad, Bij 't Kampioenschap en Promotie, Proficiat aan Hermandad! E. goed als maar mogelijk was en verdedig de zich met man en macht. De Soester politiemensen kregen door dit stug verdedigen geen gemakkelijke schiet kansen, doch na 40 minuten schoot Jans sen door de backs heen en scoorde van dichtbij. 30. Nog geen vijf minuten later wist ook linksbuiten De Ridder het doel te vinden en met een diagonaal schot werd het 4-0. De keeper der gasten had het zwaar te verduren, maar wist even later een vlie gend schot van Ten Hove te keren. Dit was echter uitstel van executie, want de zelfde speler wist enige minuten daarna met een pracht schot, in volle ren geno men, de stand op 50 te brengen. Na de rust werd vanaf de aftrap door Hilversum een tegenpunt gescoord, waar door het 5-1 werd. S.P.S.V. bleef het beste van het spel hou den en dat de score niet hoger werd, dankt Hilversum aan haar achterhoede, die de gevaarlijke Soester aanvallen telkenmale krachtig wist te onderscheppen. Tien minuten voor het einde werd een voorzet van De Hartog door spil Van de Veen met een goede kopbal benut en de stand 61 was het eind-resultaat. De corpschef, de heer Van Es, was de eer ste, die de spelers en hun aanhang op het veld toesprak. Hij wenste S.P.S.V. met het kampioenschap en hun promotie ge luk, dankte de Hilversummers voor hun sportieve strijd en memoreerde de prettige samenwerking met de Kon. Marechaus see, welke in Soest is gelegerd en waar van enige leden lid zijn van S.P.S.V.. Aanvoerder Kaspers kreeg na deze toe spraak van zijn chef een grote krans. Namens de Hilverummers sprak de briga dier J. Meester, voorzitter van de Hilver sumse Politie Sport Ver. Ook zijn ge lukwensen gingen vergezeld van bloe men. De aanvoerder der gasten, de heer G. van Dijk, dankte voor de sportieve strijd en wenste S.P.S.V. veel geluk in de le klas. De heer J. Uyterwijk, secretaris van SEC, feliciteerde het „kleine broertje van S.E.C." en constateerde, dat broertje de vader over het hoofd was gegroeid. De voorzitter van S.P.S.V., de inspecteur H. Scholtmeyer, dankte de heer J. Star mans uit Rotterdam, die als competitie leider deze wedstrijd had bijgewoond, als mede de scheidsrechter, de heer Poort, die practisch de gehele competitie-strijd heeft geleid. De goede geest in dit elftal en de goede samenwerking met de Marechaus see waren de grondslagen voor de be haalde successen zeide spr. en hij dankte het gemeentbestuur en S.E.C. voor de me dewerking aan deze middag. Na de wedstrijd kwamen gasten en gast heren bijeen in hotel Eemland en hier was het, dat Fred Spijker, begeleid door de heer M. de Wolf, een kampioenslied zong op de wijze van het beruchte „Ding", waarmede de feeststemming er goed in kwam. Namens B.D.C. kwam de heer A. Hilhorst S.P.S.V. gelukwensen en de heer O. Zim- merman namens S.E.C. Beide toespraken gingen vergezeld van bloemen. De directie van Eemland, in de persoon van de heer M. Kollenhove, bleef niet achter en schonk een feestdronk, terwijl aanvoerder Kaspers zijn mannen dank bracht voor de geleverde prestaties. Des avonds te 8 uur, toen het gehele corps in het politiebureau was verzameld, kwam P.V.O. een serenade brengen. De loco-burgemeester, de heer W. G. van Zadelhoff, sprak hierna S.P.S.V. toe na mens het gementebestuur ,en ook nu ble ven de bloemen niet achterwege. P.V.O. liet het niet alleen bij muziek. De voorzitter, de heer v. d. Leen, bracht in 'n korte toespraak de gelukwensen van P.V.O. over. De heer Scholtmeyer dankte daarna het gemeentebestuur voor de vele medewer king en wees op de zware wedstrijden, welke thans staan te wachten, tegen de ploegen van de grote steden. Voor de spontane, door P.V.O. gebrachte hulde werd eveneens dank gebracht. S.P.S.V. is thans opgenomen in 't sport- milieu van de beste politie-ploegen van Nederland, zodat er zwaar werk te wach ten staat. Van Grote Drie naar Grote Vier? Als er moet worden vergaderd. Volksstemming in Kasjmir? Ja panners verheugdItalië en Frankrijk confereren. Zelfs de Ko ning kwam tekort. Het is ons zo langzamerhand wel duide lijk geworden, dat de groten der aarde niet zo gemakkelijk bij elkaar op visite gaan. Daar zit heel wat aan vast. Zo zullen de plaatsvervangende ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Frankrijk en Engeland begin Maart in Parijs bijeenkomen, om de weg te effenen voor de conferentie der Grote Vier, die misschien daarna kan worden ge houden. Het schijnt niet anders te kunnen, of schoon men wel eens zou wensen, dat de Verenigde Naties de macht hadden, die grote heren te zeggen: de situatie in de wereld maakt het nodig, dat U eens met elkaar praat en dan doodbedaard plaats en tijd van die nodig geachte samenkomst vaststelde. Dit is echter te eenvoudig en misschien ook daarom kan het zo niet. Wij kunnen ons daarentegen wel goed voorstellen, dat er voor een bijeenkomst van de Assemblee der Verenigde Naties veel meer komt kijken, al zou men dat niet altijd zeggen. Wij herinneren ons nog, dat Trygve Lie een reis door Europa maakte, om te zien, of de algemene vergadering der V.N. in het oude werelddeel zou kunnen worden gehouden. Hoewel toen voor 1948 Den Haag niet in aanmerking kwam omdat de ac- comodatie er niet voldoende was, heeft men in onze vroegere residentie de plan nen nog steeds in studie en hoopt men erop, dat men hier de algemene vergade ring in September huisvesting kan bie den. Het zal wel vergeefse moeite zijn, mede omdat men er in Amerika reeds op re kent, dat ook die vergadering daar zal worden gehouden. Het besluit, dat men in December nam, om in Europa bijeen te komen, zal men dan maar vergeten. In de veiligheidsraad hebben Engeland en de Ver. Staten een resolutie ingediend, om te trachten het geschil tussen India en Pakistan over Kasjmir eindelijk tot een oplossing te brengen. Onder toezicht der V.N. zou er een volks stemming worden gehouden. Dat India het besluit, om China tot aan valler in Korea uit te roepen, betreurt, onderstreept Nehroe nog eens, door te verzekeren, dat de kans op onderhande lingen in het Verre Oosten daardoor veel kleiner is geworden. Hier staat tegenover, dat Mac Arthur het met Japan wel schijnt te klaren. De be sprekingen over het sluiten van het Ja panse vredesverdrag worden voortgezet en nu reeds werd bekend gemaakt, dat de Japanners een overweldigend verlangen hebben om in de periode, volgend op de tekening van dat vredesverdrag, verder door Amerika te worden beschermd. Dat die bescherming tevens inhoudt, dat Ame rika zijn militaire bases in en rond Japan zal behouden en verder uitbreiden, mag de vreugde der Japanners niet drukken. Het oog der wereld is verder gericht op hetgeen in Italië gebeurt. In vele landen vóór het IJzeren Gordijn groeit meer en meer het besef, dat Rusland een koloniale politiek voert ten opzichte van zijn rand staten. Het gevolg is, dat het Titoïsme, oftewel het nationale communisme, meer en meer de kop opsteekt. Er ontstaat dientengevolge tweedracht in de „offi ciële" zuiver Russisch georiënteerde com munistische partij. Zuiveringen zijn aan de orde van de dag en nationaal-commu- nistische partijen worden opgericht. Maar ook in ander opzicht trok Italië de aandacht. Pleven en de Gasperi, de pre miers van Frankrijk en Italië, trokken naar de Rivièra om daar te confereren over Europese problemen. De Ministers van buitenlandse zaken, Sforza van Italië en Schuman van Frank rijk, namen aan de besprekingen deel. Zij worden beschouwd als de belangrijkste besprekingen tussen beide landen sinds het einde van de oorlog. De heren hebben ook nog al een en ander te behandelen. Er zijn nu eenmaal zo veel Europese problemen, dat de agenda zeker niet volledig kan worden afge werkt. Het voornaamste doel van Italië schijnt echter te zijn, Frankrijk er van te overtuigen, dat zij meer kan verwachten van een herbewapend Duitsland dan van een zwak Duitsland, dat, met Rusland op de achtergrond een groter gevaar betekent. Tevens zal wel worden gesproken over de HULPELOOS KIND. Op 21 Februari a.s. volgt de uitspraak. Het zal mij benieuwen. Zo nu en dan staan er rechtzaken in de krant, waarover ik niet graag een uit spraak zou doen. Hier is er zo een. Een sigarenmaker te Dordrecht had een woonvergunning voor 1 persoon, waar door de man van vrouw en kind was ge scheiden. Die werden in zijn woning niet toegelaten. Dat wou de ambtenarij zo. Dit is tóch een naar mijn smaak wat erg arnb- tenaarlijke geschiedenis. Toen de sigarenmaker bij het huisves tingsbureau een woning kwam vragen, werd hem beleefdelijk onder de aandacht gebracht, dat hij geen woning kon krij gen, omdat hij al onder dak was. Die ambtenaar had nog gelijk ook. Het kind van de sigarenmaker vroeg niet om een woning. De vader, die de wanhoop ^jiabij was, deed toen het domste wat hij doen kon en liet het kind bij het loket achter; ik denk zo met de weinig hartelijke mede deling, dat meneer de loketman dan maar voor dat kind moest zorgen. Z'n verdediger zei later, dat met onver antwoord zou zijn, dat kind terug te brengen naar de zwijnenstal, waar het, volgens medische verklaring, ten dode was opgeschreven. Ik zei: de verdediger. Want natuurlijk wordt de sigarenmaker vervolgd wegens „het opzettelijk in hulpeloze toestand brengen van iemand tot wiens onderhoud hij verplicht is." Door de Dordrechtse rechtbank is de va- der-sigarenmaker al veroordeeld: een week voorwaardelijk, met 2 jaar proef tijd en 20.boete. De president van het Haagse Hof vond dat nog niet voldoende. Die wil de 20. boete verdubbelen en daarom valt nu de 21ste de uitspraak. Laat ik eerlijk zijn. Ik ben er niet zo be nieuwd naar of deze arme, domme en wanhopige vader die twee tientjes meer of 'minder aan ons aller Vader Staat zal moeten betalen. Natuurlijk, je mag zo'n wurm van een kind niet als pressiemiddel gebruiken. Zou dat helpen, dan zouden duizenden kleine kinderen dagelijks voor de loket ten der ambtenaren worden gedeponeerd. Die heren hebben ook wel wat anders dan zuigelingenzorg aan hun hoofd. Het optreden van die vader leek dus naar niets en toch, wijze rechters, was uw oor deel niet dat van een Salomo. Die grote Koning had waarschijnlijk de vader voor de duur van de woningnood onvoorwaardelijke gevangenisstraf gege ven. De man zou dan onder dak zijn ge weest, de moeder met het kind zouden de woonvergunning van pa kunnen krijgen en.óók onder dak zijn. Misschien had pa dan levenslang gekre gen, maar in hoger beroep zou het mis schien zó ver zijn gekomen, dat niet va der, maar St. Bureaucratius een veroor deling had gekregen, b.v. „wegens het verkeerd toepassen van maatregelen, die de zeden en de moraal van het volk in ge vaar brengen". Maar ja, Salomo's tijd is al zó lang voorbij. H. OEKMAN. immigratie van Italianen naar Frankrijk minder te beperken met het oog op de grote werkloosheid, die in Italië heerst. Om nu nog even bij Frankrijk te blijven.' dat ook daar het leven duur is, bleek weer eens uit het wetsontwerp, dat door de Nationale Vergadering werd aan vaard, om een direct ingaande verhoging der gezinstoelagen met 20 °/o. in over weging te nemen. De minister wil slechts 15 °/o toestaan, doch de Republikeinen wensen zelfs een verhoging van 40 °/o. Niet alleen de gezinnen in Frankrijk heb ben meer geld nodig. Zelfs de koning van Engeland kon niet rondkomen! Hij kreeg 40.000 meer, maar zegde toe, zijn uitga ven met 20.000 te verlagen. Laten we daar maar mee besluiten. Wie weet wat ons nog te wachten staat. SCHILDERSSTUDIECLUB. De heer G. de Oude, die op 22 Februari a.s. een lezing zou houden voor de schii- dersstudieclub, is deze avond verhinderd. In zijn plaats spreekt de heer J. Drissen alhier over „Mensen, gebouwen en folklo re van Noord-Limburg", welke lezing voor een ieder toegankelijk is. De avond wordt gehouden in hotel ,,De Schouw" en de toegang is vrij., VARA-AVOND. Maandag 19 Februari viert de V.A.R.A. feest in „Eemland" met een gezelschap, bestaande uit bekende radio-artisten. Als gast van de avond treedt op Max van Praag, de zanger bij Acordiola en de bonte avonden. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende adver tentie.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1