Revaluatie beter dan inflatie. SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 20 FEBRUARI 1951. 27e JAARGANG NO. 14. SOESTER 0OURANT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Nederland en Denemarken hebben dezelfde financiële moeilijkheden. Evenals Nederland staat Denemarken er moeilijk voor wat de verhouding van in voer en uitvoer betreft. Het land ziet nog steeds geen kans om de waarde van de uit voer in overeenstemming te brengen met die van de invoer en dat is een toestand, die, nu de Marshall-hulp afloopt, binnen korte tijd spaak moet lopen. Nu is Dene maken, nog erger dan Nederland, verbon den aan het zgn. Sterlingblok, d.w.z. aan het geldstelsel van het Britse rijk. Maar omdat het zelf geen deel uitmaakt van het Britse rijk ondervindt het daarvan wel de nadelen, maar nagenoeg geen voordelen. Het enige „voordeel" is dat de Denen tegen verliesgevende prijzen enorme hoeveelhe den landbouwproducten aan Engeland mo gen leveren. Dat de toestand zo onhoudbaar slecht is geworden, is vooral gekomen door de deva luatie van de Kroon, die in 1949 getrouw het Pond Sterling volgde, precies zoals dat met de gulden het geval is geweest. Sinds dien ging de betalingsbalans met sprongen achteruit; ook al een verschijnsel, dat in Nederland niet onbekend is. Hoe men zijn best ook deed om meer te produceren, ten einde meer te kunnen uitvoeren, door de waardevermindering van het geld leverde deze export veel te weinig op, terwijl an derzijds voor de invoer, vooral uit de dol- larlanden, veel te veel moest worden be taald. Ten aanzien van de Nederlandse financiële situatie, hebben wij reeds herhaaldelijk be toogd, dat het klakkeloos navolgen van de Britse devaluatie een bijna onvergefelijke fout is geweest en het doet ons dan ook genoegen, dat het leidende Deense finan ciële blad „Finanstidende" het plan heeft geopperd om de devaluatie van de Kroon ten dele ongedaan te maken. Naar Econo mische Voorlichting meldt, heeft de Minis ter van Financiën dit voorstel, dat door tal van vooraanstaande figuren in Denemar ken wordt ondersteund, ernstig in overwe ging genomen. Sinds de prijzen zo snel zijn gaan stijgen, zijn landen als Nederland en Denemarken in een uiterst gevaarlijke toe-, stand van inflatie verzeild, tengevolge waarvan het geld steeds minder waard wordt, prijzen en lonen voortdurend stijgen zonder een bevredigend evenwicht te berei ken en het crediet van de staat steeds ver der wordt uitgehold. Men zou in Denemar ken waarschijnlijk wel tot revaluatie wil len overgaan, als de vakbonden en de land bouw maar de durf konden opbrengen om een andere monetaire koers te varen. Na tuurlijk zou zo'n maatregel ingrijpende ge volgen hebben. Denemarken heeft zich b.v. verplicht tot levering van grote hoeveelhe den goederen tegen vaste prijzen aan de Engelse regering. Als de verhouding van de Kroon tot het Pond gewijzigd zou worden, zou dat minder Kronen opleveren. Dat is een nadeel. Maar daar staat tegenover, dat de invoer van veevoeder, van landbouwma chines en van kunstmest, evenals van het broodgraan, textielgrondstoffen e.d. aan merkelijk minder geld zou gaan kosten. Waarschijnlijk zouden dan ook de prijzen, die Engeland betaalt, na enige tijd wel wor den herzien. In totaal zou men vrij spoedig tot een algemene prijsverlaging kunnen ko men, maar niemand wil de eerste zijn, om een prijsverlaging te dragen en zo blijft men maar doormodderen. Dat zachte heel meesters nog altijd stinkende wonden ma ken, wordt al te weinig beseft. Dit kan het gevolg hebben, dat men spoedig voor heel wat onaangenamer consequenties zal ko men te staan, n.1. voor werkloosheid, sta kingen en een zodanige uitputting van het staatscrediet, dat men wel haast mag spre ken van een staatsbankroet. Intussen heeft men op het gebied van de textiel reeds drastische maatregelen moe ten nemen om de invoer te beperken. In navolging van Duitsland is bepaald, dat men behalve het bedrag, dat nodig is voor de invoer van een bepaalde partij, nog eens de helft van de benodigde som bij een bank op een spaarrekening moet storten, waar het geld twaalf maanden renteloos moet blijven staan. Dit zal de invoer inderdaad ernstig bemoeilijken, maar of het gewenste resultaat wordt bereikt, valt te betwijfelen. In Duitsland is n.1. de bedoeling, dat men op die wijze de invoer zal voorkomen van producten, die het land zelf ook voort kan brengen. Maar met de textiel in Denemar ken is dat anders, omdat het land geen tex tielgrondstoffen heeft. Het gevolg zal o.i, dus zijn, dat de bonafide winkelier geen goederen meer in zijn zaak krijgt en de zwarte handel weer evenals in de oorlog er zij bij zal spinnen. Wij achten zulke kunstgrepen daarom uiter- Nieuw leven in Artis te Amsterdam. Zaterdag werd een Afrikaans Springbok- je geboren. De oppasser zorgt voor de voeding. mate riskant en zouden het zeer betreuren als in ons land dezelfde weg ingeslagen zou worden. Neen, dan zou het heel wat gezonder zijn het geld te revalueren, waar door tevens allen, die van pensioenen en besparingen moeten leven, er veel beter voor zouden komen te staan. Het leven moet goedkoper worden en niet duurder, en daartoe is revaluatie de meest directe weg. DE NIUWE NEVELSPUIT IN ACTIE. Vrijdagavond loeide de sirene voor een brand, welke uitgebroken zou zijn in het gebouwen-complex aan en bij het histori sche gebouw „De Drie Ringen", gelegen op de hoek Kerkstraat, Eemweg, Peter v. d. Breemerweg. achter de Oude Kerk. De brandweer rukte voor het eerst uit met de nevelspuit en het bleek, dat de schoorsteen van de woning, bewoond door de familie Blankenstein, over de ge hele lengte brandde. De 32 brandweermannen moesten groten deels werkloos blijven, daar de nevelspuit binnen de minuut de brand had geblust. Waterschade trad hierbij niet op en de oude historische gebouwen werden ge spaard. Oververhitting van een kachelbleek de oorzaak te zijn van de brand, welke veel belangstelling trok. LEDENVERG ADERIN G „DE VRIENDSCHAP". Vrijdagavond kwamen de leden van de Postduivenvereniging „De Vriendschap" in „Zonneheuvel" bijeen onder voorzitter schap van de heer Th. de Muynck. De heer E. Daatselaar deed verslag van de resultaten van de Algemene Vergade ring te Hilversum, terwijl de heer H. Pohlman een overzicht gaf van het wel en wee van de Soester Concours-Commissie. Besloten werd het Centraalhok te ver plaatsen van R. Bokma naar H. Pohlman, Lange Brinkweg. Voor de hok-controle werden benoemd de heren E. Daatselaar en J. Onwezen, terwijl de nieuwe kascom- missie zal bestaan uit de heren R. Ber gers en R. Koster. De voorzitter deelde mede, dat de behaal de medailles en diploma's binnenkort zul len worden uitgereikt. Besloten werd voor de wedvluchten'van de twee Soester Postduiven Verenigingen één moederklok te gebruiken. De voorbereiding voor de bouw van het nieuwe clublokaal bleken in een ver ge vorderd stadium te verkeren; het wach ten is op de bouwvergunning van B. en W. Intussen is toestemming verleend tot het houden van een loterij ter bestrijding van de bouwkosten. Medegedeeld werd, dat zo spoedig moge lijk een derby-vlucht voor jonge duiven zal worden gehouden. BUXTEHUDE-AVOND VAN „EXCELSIOR" Woensdag 28 Februari geeft de Koorver eniging „Excelsior" in de Oude Herv. Kerk te Soest een concert, dat geheel ge wijd is aan werken van de grote compo nist Buxtehude. Waar zelfs de grote ste den nog niet toe zijn aan een brede Bux- tehude-waardering, mag het van „Excel sior" als een prijzenswaardige, artistieke daad aangemerkt worden, dat zij dit be langrijke initiatief heeft genomen. Soest stelt hiermede aan de grote mu ziekcentra wel een opmerkelijk voorbeeld. Johan Seb. Bach had er in 1705-1706 een wekenlange voetreis voor over, om de muziek van Buxtehude te leren kennen en diens muziek imponeerde Bach zozeer, dat hij de door zijn kerkeraad verleende verlofstermijn overschreed.... De hoge vlucht en de rijpheid van Buxte- hude's werken, de artistieke en religieuse waarde er van staan op een gelijk niveau als die van Bach, alleen natuurlijk nog onder anders gerichte stijlinvloeden. Buxtehude is in het programma, dat „Excelsior" biedt, in al zijn muzikale ver schijningsvormen vertegenwoordigd: koor- en solocantates, composities voor clave- cimbel, orgelwerken en stukken voor ver schillende instrumenten. Medewerkenden zijn: Nelly Becker, so praan; Mies Neerbos, alt; Johan den Daas, bas; Hans Philips, clavecimbel; Reyer v. d. Burg, orgel, terwijl het koor, o.l.v. Jan Coljé begeleid wordt door het „Gezel schap voor oude muziek". Soest tone zich door een volle kerk „Ex- celsior's" artistieke daad waardig. LADING VEROORZAAKTE ONGEVAL. Van een vrachtauto, geladen met een par tij oud ijzer en rijdende op de Birktstraat. viel Zaterdag een grote ijzeren buis. Een automobilist, die achter deze vracht auto reed, remde krachtig voor het val lende oudroest, hetgeen tot gevolg had, dat een derde auto, een vrachtwagen, te gen de achterzijde van nummer twee bot ste. Deze laatste wagen werd zodanig be schadigd, dat hij moest worden wegge sleept. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. BAZAR KLEUTERSCHOOL SOEST-ZUID. Sedert de oprichting en meer in het bij zonder na in gebruikneming van het eigen gebouw aan de Duinweg, heeft de ze kleuterschool bewezen in een waarlijke behoefte te voorzien. Het steeds hoger wordend aantal leerlin gen, alsmede de snelgroeiende ontwikke ling en uitbreiding van het kleuteronder wijs, dwingen het bestuur tot velerlei uit gaven, waarvoor onvoldoende middelen aanwezig zijn. Een onlangs gehouden gecombineerde vergadering van het bestuur en ouders van leerlingen heeft, ten einde verrui ming van kasmiddelen te verkrijgen voor het aanschaffen van allerlei benodigdhe- heden aan materialen en aan te brengen verbeteringen, geleid tot het organiseren van een groots op te zetten Bazar. Uit ouders van leerlingen is een comité gevormd, hetwelk deze, op 16 en 17 Mrt, a.s. in het gebouw „Eltheto" te houden Bazar, zal organiseren. Tijdens een gesprek, dat wij één dezer da gen mochten hebben met één der leden van het comité, is geleken, dat reeds, ook van buiten onze gemeente, de voor een bazar zovele benodigde artikelen binnen stromen of zijn toegezegd. Op de verschei denheid daarvan, w.o. zeer nuttige en fraaie artikelen, komen wij t.z.t. terug. Wij voldoen gaarne aan het verzoek van het comité door middel van ons blad de belangstelling en medewerking van de Soester ingezetenen in te roepen. Moge de ongetwijfeld aan een Bazar ver bonden vele en omvattende werkzaamhe den een zeer belangrijke bate opbrengen ter bevordering van het kleuteronderwijs in Soest-Zuid. AFSTAND BEWAREN. Zaterdagmorgen reed een file auto's in de richting Amsterdam op de Burg. Grothe- straat. Toen een der auto's plotseling rem de, vloog een achterrijdende D.K.W.-auto tegen de voorrijdende. Beide auto's wer den beschadigd. DE VARIANT PROMOVEERDE. Zoals wij reeds hebben bericht promo veerde de Damclub „De Variant" naar de le klasse van de Nederlandse Dambond, ondanks het feit, dat de laatste wedstrijd met 152 werd verloren. De gedetailleerde uitslag was: R. DamenM. de Groot 02 W. KoppelstokJ. Dijkhorst 02 D. WaalJ. van Brummelen 20 H. KraayP. Oostenbruggen 11 G. ColletH. Kramer 02 H. TerouwE. Kramer 02 G. van EsG. Grondelle 11 W. SjollemaR. van Eist 11 P. EffrinkW. v. d. Berg 02 P v. d. PolW Oostenbruggen 02. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 126156 Wanneer ik aan iets een hekel heb, is het wel aan een verschil van mening met m'n vrouw over financiële aangelegenheden. Hoofdzakelijk wel, omdat ik niet tegen haar logica op kan en vooral wanneer het in de vorm gaat van: ,,Hoe dan ook, het was noodzakelijk, dus kocht ik het maar en zie maar, dat je het redt. Je zal toch nog wel iéts hebben?" Deze argumentatie is de rede, dat voor mij, als trouwe lezer van „De Spaarpost", alle adviezen, die daarin zo maar gratis over mij uitgesmeerd worden, eigenlijk boter aan de galg zijn. Maar nu, in het laatste nummer van de Spaarpost, hebben de heren spaarpropa- gandisten mij een idee aan de hand ge daan, zo enorm van inzicht getuigende, dat ik het direct in practijk ga brengen. Wat een geluk, dat deze spaarspecialisten mij op zo'n pracht idee hebben gebracht. Dat moeten de heren uit eigen ervaring hebben, want anders kom je daar niet op. Hoe stom, dat ik uit mezelf niet zo goo chem ben geweest. Wat een spaarder van niks was ik toch eigenlijk. Voor het geval, dat U het artikeltje over het hoofd heeft gezien, of misschien de Spaarpost niet eens hebt ingekeken, als zijnde flauwe kul, wil ik U graag deelach tig maken aan de zegeningen van de gra tis handleiding: „Hoe word ik een goed spaarder?" Hier is het dan, gratis, voor niets, voor iedereen. U moet gewoon een flinke pluk van Uw ontvangen loon direct wegbrengen en er ïniet meer aan denken en net doen of U over niet meer beschikt dan wat U heeft overgehouden. Nou, ik ga het doen hoor. Het lijkt me 'n kostelijk idee. Jammer, dat op het ogen blik, 't is Zaterdagavond, de Banken ge sloten zijn. Maar Maandagochtend sta ik als nummer één te dringen om een flinke hap weg te brengen. Ik hoop nu alleen maar, dat mijn vrouw, voor ik Maandag mijn plukkie deponeer, niet het een of ander te berde brengt,, waardoor mijn plan schipbreuk lijdt. Ik dank intussen de heren van de Natio nale Spaarraad zeer voor de inderdaad geniale oplossing, die zij mij aan de hand deden. Wat een koppen, wat een hersens. Zolang de Spaarraad er nog is, zijn we niet verloren. H. OEKMAN. NIEUWE PACHTER NATUURBAD. Het restaurant van het Natuurbad, dat binnenkort een vernieuwing ondergaat, krijgt met ingang van het zwemseizoen 'n nieuwe pachter. Het is de heer N. A. Koogel, restaurateur te Zeist, die voor de tijd van 6 jaar het natuurbad-restaurant heeft gepacht. TAFELTENNIS. „Soestdijk 3" leed tegen „Over 't Net" een nederlaag van 73 doch wist zich te herstellen tegen de runners-up van de af deling, die met 100 ten onder ging. De derde plaats op de ranglijst werd hier door behouden. „Soestdijk 2" won van P.V.H. 3 met 100 en daar haar concurrent „Idema" 2 pun ten verspeelde, kreeg Soestdijk 2 de lei ding in haar afdeling met 2 punten voor sprong. Ook Soestdijk 3 won met 73 van V.R.A. 4 en bleef op de derde plaats. Soestdijk 5 won, tegen de verwachting in, met 73 van Van de Meyden 2. TEMPO-SUCCESSEN. In de Nationale Cycle-cross, Zondag ge houden op de Paasberg te Lochem, kwa men vier renners van de Soester Tour- en Renvereniging „Tempo" uit. Ondanks de slechte weersomstandigheden en het buitengewoon zware parcours wis ten drie Soestenaren een goede plaats in het eind-klassement te bezetten. Dit waren H. van Dorresteyn, die 2e werd bij de amateurs en C. Verschoor en R. v. Asch, die resp. 4e en 5e werden bij de af deling Nieuwelingen. De vierde deelne mer, A. v. d. Valk, werd door een valpar tij uitgeschakeld. RECHTS GEEN VOORRANG VERLEEND. Zaterdagmiddag naderde de automobilist De V., komende uit de richting Konin- ginnelaan, het kruispunt Vinkenweg Nachtegaalweg. Uit de Nachtegaalweg kwam eveneens een personen-auto, waar van de besturder, zekere v. E., geen voor rang verleende. De auto van de heer De V. werd aan de voorzijde ernstig beschadigd, terwijl zijn tegenpartij er met enige krassen op zijn wagen afkwam.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1