mm De nieuwe V er keer svoor schrif ten Meningen van onze lezers. Kapitein Linzel nog in leven* VOOR ONZE DAMES. Voetbal. RH^^R „EEN PAAR CENTEN. Met aandacht heb ik de schrijverij van Oekman mogen volgen ter zake van de millioenen-subsidie voor opera, toneel en orkest. Als reactie ontving hij een schrijven van iemand, die zegt: „Omdat het een paar centpn kost" enz. (Zie Soester Cou rant van 13 Februari.). Deze mijnheer, die ettelijke millioenen met „een paar centen" aanduidt, moet zel£ wel veelvuldig millionnair zijn, om over zulke grote kapitalen geringschat tend te schrijven. Het grootste gedeelte van de Nederland se bevolking zal de opini van Oekman delen, die deze materie juist ziet en nog beter belicht. Ik behoef daar niet veel aan toe te voe gen, doch alleen er de aandacht op vesti gen, dat Oekman zeer terecht opmerkt, dat deze millioenen beter voor woning bouw en veel meer andere noodzakelijke volksbehoeften zouden dienen te worden besteed. De oppositie-schrijver, die zich uitdrukt: „Omdat het een paar centen kost", getuigt daarmede het allerminste begrip te tonen van financieren en heeft hoogstwaar schijnlijk een zeer gemakkelijk bestaan of snijdt gemakkelijk riemen uit andermans leer, ten gevolge waarvan hij tot deze uit drukking komt, want ettelijke millioenen is bij mij een geheel ander begrip als ,,'n paar centen". Ten slotte zijn wij om muziek en pret niet verlegen, want wij komen er geen stap verder mee uit de financiële ellende en vooral niet als dat de gemeenschap mil lioenen moet gaan kosten in een land, dat financieel op „apegapen" ligt, zoals de heer Oekman zeer terecht schrijft. Ook ik en duizenden met mij zijn van oordeel, dat eerst het noodzakelijkste en daarna het aangename aan de beurt komt, hetgeen ons aller leus moet worden, dat ons volk ten zege kan zijn, doch in geen geval andersom. K. P. VAN INGEN. Molenstraat 8. S.E.C. IN DE RUNNING. Ondanks het koude regenweer was de grote S.E.C.-aanhang Zondag present en zij werd getuige van een finke overwin ning van de Soesters op Amsvorde. In goede stijl heeft S.E.C. weer laten zien, dat de plaats, welke zij inneemt op de ranglijst, niet juist is. S.E.C. trapte af met de wind schuin in de rug en al spoedig kwam de bal voor het Amsvorde-doel, waar deze in de mod der bleef steken. Loman was juist even eerder bij de bal dan de keeper der gas ten, waardoor het 10 werd. Dit enigszins gelukkige doelpunt werd ge volgd door een S.E.C.-offensief. waarin S.E.C. een klasse hoger stond dan de gas ten. De Soester voorhoede kreeg diver se schietkansen, maar het modder-gedeel- te voor het doel was mede oorzaak van slecht schieten. Links en rechts vlogen de harde schoten van M. Maassen, Loman en Schmid over en naast het doel en in deze periode had de score hoger kunnen zijn. Otto Maassen, die na een lange rustperio de voor het eerst weer meespeelde, de monstreerde weer zijn gevaarlijke snel heid en Wijnands bleek zich op de rechts buitenplaats goed thuis te gevoelen. Tot de rust heeft de achterhoede en niet minder de keeper van Amsvorde zeer veel werk moeten verzetten, om de uiterst gevaarlijke en snelle aanvallen van de S.E.C.-voorhoede in de kiem te smoren. Hetgeen Amsvorde presteerde in deze eerste helft was maar povertjes. Horns- veld werd practisch niet bedreigd, daar Belt en Koster en de veelal teruggetrok ken halflinie, waarin v. d. Kuyt en Wes- terveld opvielen, de schaarse uitvallen van Amsvorde goed wisten te bezweren. Tot aan de rust bleef de voorsprong ge ring en drukte de stand niet de krachts verhouding in het veld uit. Na de rust zette S.E.C. weer een reeks aanvallen op en harde schoten van O. Maassen en Schmid gingen rakelings over en naast het doel der gasten. Loman dacht na 15 minuten te scoren, toen hij een voorzet van Wijnands hard inschoot, doch zijn schot ging rakelings langs de paal. Een halve minuut later probeerde dezelf de speler het weer, thans met een kopbal, die de keeper tot corner verwerkte. Deze corner, door O. Maassen genomen, slipte door de handen van de keeper, waardoor Loman een goede kans kreeg, welke hij benutte. 20. Amsvorde gooide hierna alles op de aan val en inderdaad kwam S.E.C. in een enigszins verdedigende positie. Hoewel de aanvallen van S.E.C. gevaarlijk van opzet waren, wisten de Soestenaren 't net niet te vinden. 20 Minuten voor het einde nam de snelle linksbuiten der gasten het leer in volle ren mee en van dichtbij passeerde hij de uitvallende Hornsveld. 21. In het laatste kwartier gaf S.E.C. een de monstratie van haar kracht en na vele aanvallen wist O. Maassen een van de goede voorzetten van Wijnands te benut ten. Hij stormde door de verdediging en schoot de bal in de rechter bovenhoek van het Amsvorde-doel. 31. In deze stand kwam geen verandering De Franse modehuizen zijn reeds aange vangen hun voorjaarsmodellen aan het publiek te tonen. Voor het bakvisje ontwierp Jane Sylvain dit bolero-pakje van marineblauw orga- za, wit blouse, handschoenen en sanda len. Pierre Balmain gaf in Londen een show van zijn bont-creaties, welke in totaal een waarde vertegenwoordigden van 70.000 Engelse ponden. Dc foto toont een van deze modellen, n.1. een Silverblu Mink cape met een waarde van 1975. Met deze overwinning heeft S.E.C. zich op de 6e plaats geklasseerd. De overige resultaten waren: Nijenrodes 2SEC 2 afgelast. SEC 3Kampong 2 21 Quick D—SEC B 2—2 SEC aBaarn a afgelast. SEC bHoogland a afgelast. SEC 4 kwam uit tegen BDC 5 en 2 minu ten voor de rust werd de strijd gestaakt, daar BDC toen nog met 7 man speelde. BDC was bij de aanvang met 9 man ver schenen en toen er hiervan nog 2 uitvie len moest reglementair gestaakt worden. S.E.C. stond toen met 50 voor. Overeenkomstig de officiële bekendma king van de Nederlandse regering hebben wij in ons vorig nummer het overlijden gemeld van onze oud-plaatsgenoot Kapi tein J. Linzel. Gelukkig voor de betrokkene zelf, voor zijn echtgenote en zijn alhier wonende ouders blijkt het door onze Regering ont vangen en doorgegeven bericht onjuist te zijn. Vorige week Woensdag kwam Mevr O. Linzel-Bains, de echtgenote van Kapitein Linzel plotseling uit Den Haag om de droeve tijding aan haar schoonouders te brengen. Zowel voor Mevrouw Linzel als haar schoonouders betekende het doods bericht zeer begrijpelijk een zware slag en de grote deelneming in het verlies door iedere Soestenaar, die „zwarte Jan" had gekend, kon de zwaarte van dit verlies niet verminderen. Wie beschrijft echter het moment, toen Mevrouw Linzel-Bains Vrijdagmiddag 'n telegram ontving uitTokio met de vol gende inhoud: „Ben gewond en bevind mij in Tokio, hospitaal. Hoop je spoedig te zien. Beste groeten." Vreugdevol belde zij de familieleden op om de heugelijke tijding te melden, doch er bleef iets onbegrijpelijks met dit tele gram, n.1. de Hollandse taal waarin het was gesteld. Kapitein Linzel correspon deerde met zijn echtgenote atijd in de Engelse taal, daar deze van Engelse af komst is. „Daar de twijfel aan de echtheid van het telegram veld won", zo vertelde de moe der van kapitein Linzel ons, „heeft mijn schoondochter tenslotte de telefoonjuf frouw van Radio Holland te Schevenin- gen gebeld". Deze juffrouw liet er geen gras over groeien en stelde zich direct in verbinding met het ministerie van Buitenlandse Za ken. Zaterdagmorgen kreeg dit Ministerie telefonisch de bevestiging uit Tokio, dat kapitein Linzel niet was gesneuveld. De vreugde in het ouderlijk huis aan het Kerkpad N.Z. 14 was uiteraard groot, maar deze werd nog groter, toen Zondag morgen een telefoontje uit Tokio kwam van de heer B. Graafhuis, 'n oude school makker van kapitein Linzel, die daar juist vertoefde op een zakenreis. Deze heer Graafhuis zeide een bezoek gebracht te hebben aan kapitein Linzel en vertelde, dat zijn toestand goed was en dat hij over drie weken naar Holland vervoerd zou worden. Intussen is bekend geworden wat Kapi tein Linzel overkomen is. Bij een massa le aanval van Chinese troepen, waarbij o.m. Lt.-Kol. Den Ouden sneuvelde, werd Kapitein Linzel ernstig gewond. Scho ten in zijn schouder, rug en knie stelden hem buiten gevecht en het is een gelukki ge gedachte van hem geweest zich voor de naderende Chinezen voor gedood te houden. De Chinezen waren zo overtuigd met een gesneuvelde te doen te hebben, dat zij zijn lichaam hebben gebruikt als steun voor een mitrailleur. Nadat hij door een Hollands militair was gevonden, werd hij op de kap van een jeep vervoerd en na onderweg nog een beschieting te hebben meegemaakt, naar een hospitaal in Tokio overgebracht. Met dit geval is de aandacht van de we reld nog eens in het bijzonder gevestigd op de strijd, welke in Korea wordt ge streden. Een wel zeer ongelijke strijd, zoals wij uit de brieven van kapitein Linzel hebben mogen vernemen, 'n strijd tegen een gro te overmacht van Chinese troepen, een strijd tegen honger, koude en ontbering. In deze brieven roemt kapitein Linzel het Hollandse onderdeel, hetwelk hij tot een der besten in Korea rekent. HET S.E.C.-PROTEST IN BEHANDELING. Naar wij vernemen heeft de K.N.V.B. het protest van S.E.C.. hetwelk na afloop van de wedstrijd Quick-S.EC was ingediend wegens het overnemen van een penaltv, in spoedbehandeling genomen. Zaterdagmiddag, te half 5, wordt deze zaak behandeld door de protest-commis sie, in „Royal" te Utrecht. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP BILJARTEN. Onverdroten gaat de strijd om de hoog ste titel in de wedstrijden om het per soonlijk kampioenschap biljarten voort. De uitslagen waren: 2e klasse: J. v. d. Brug wint van H. Scheerder, B. Krijnen v. W. Veltman, W. Onrust v. C. van der Toren, H. Voskuilen v. A. Stalenhoef, D. de Jong v. J. Vet, D. Vingerhoet v. H. Loor, J. Vet v. J. van Straten. 3e klasse: C. Butselaar wint van H. Rebel, M. van der Heiden van G. Gieskes, J. Berg van G. Gieskes, W. de Graaf van J. Koot, J. Platee van A. Ruyzendaal, J. Pla teel van D. de Graaf. A. Ruizendaal van C. Meyer. H. Oudendorp van R. van den Linde. P. Ram van J. Kuyvenhoven, H. Kaats van J. Dijkstra. R. Kooten van H. Kaats. G. van Beek van J. van de Brand- hof. P. Steenkamp van E. Bouwman. N. Kater van J. Dammers, J. van Beek van J. van Doorn. A. Lam van H. van de Haar, W. Scheerder van H. van de Haar, W. Bouhorst van J. Heinen, D. de Graaf van J. Pohlman. C. Mol remise met E. Poort, P. Mehrings wint van W. Corton, G. van Drie van G. Haarmans, J. Scheerder van P. Mehrings. 4e Klass: H. Vink wint van B. van Woen- sel, C. Wijnands van J. Beek, N. Kater van J. Meyer, H. v. d. Brom van A. Magito, J. de Graaf van H. van de Brom, G. van de Mots van H. Florijn, J. Nagtegaal van P. Lambrecht, H. Deys van C. Mooy, J. Taal man van J. Knoppers, A. Spijker van J. Visser, H. Plateel van J. Brekelmans, J. van de Brink van J. Brons, R. Kaal van N. Lambrechts, T. Lambrechts van J. Boo- nen, J. Kool van D. Homber, J. Veenhui- zen van J. Heinekamp, J. van der Hei den van J. Kool, J. Boonen van J. Veen- huizen. 5e klass: G. van Munster van J. Ooster beek, A. Kaats van W. la Grouw, J. Oos terbeek van A. Verlinden, J. van Straten van J. Baars, W. Vink van J. van de Meer, N. Lenarduzzi van G. Koudijs, J. Schulte van W. Overeem, K. Spelt van H. Brandsen, A. Wolfs van B. Been, J. Lin den van A. Dolleman, P. Mosterd van J. Senden. OPDRACHT. Door B. en W. van Eemnes is het verbe teren en rioleren van de Kerkstraat en der bestrating van de Meentweg aldaar, volgens de bestekken no. 1 en 2, in mas sa gegund aan Aannemers- en Wegen bouwbedrijf Higler, Hendrikse en Co. te Soest, voor 27.920. FEESTAVOND VARA. Gisteravond was de V.A.R.A., op haar tournee door Nederland, in onze gemeen te en een volle Eemland zaal heeft niet weinig genoten van hetgeen geboden werd. De heer K. F. Mud sprak het ope ningswoord, waarin hij getuigde van de groei der afdeling Soest van de V.A.R.A., waardoor het ledental steeg tot rond 350. Een uitgebreid programma werd hierna gebracht door „Het Klaverblad van Vier", waarin de radiosterren Jan Lemaire, Maarten Kaptein, Tonny Bakkenes en Max van Praag voor de vrolijke noot zorg droegen. EEN GEZELLIGE BLOUSE. De blouse, die een tijdlang door de truien en jumpers op de achtergrond werd ge drongen, heeft dit seizoen haar plaats weer heroverd. Dat dit zou gebeuren, was wel te voor zien. Een blouse toch blijft voor de mees te vrouwen hoe reer het jumpertje ook geliefd is zeer aantrekkelijk. Nu is het zelf maken van een blouse niet zo moeilijk. Het vraagt zeker heel wat minder werk dan het breien van een jumper en bovendien heeft een blouse nog voor, dat zij haast bij iedere gele genheid kan worden gedragen. Het spreekt van zelf, dat zulks niet voor alle modellen geldt. U kunt bij voorbeeld moeilijk een sportieve blouse op een avondrok dragen, terwijl u omgekeerd, bij sport en spel het zeker niet in 't hoofd zult halen, bij een tweedrokje een geor- gette blouse met kantgarnering aan te trekken. De blouse, die wij hier voor U afbeelden, is ook niet geschikt om op een gala-avond te worden gedragen. Het is echter een practisch model, dat zowel gekleed als sportief is. V/ij maakten deze blouse van gestreepte stof, omdat juist van een der gelijke stof de aparte streepverwerking van kraag en manchetten en zakjes zo goed uitkomt. Natuurlijk kunt U deze blouse ook van effen stof maken. Bij ge bruik van de doffe kant van crêpe satin kunt u dan met de glimmende kant van de stof afwerken. De blouse sluit niet precies middenvoor, doch heeft een overslag waarop een dub bele rij kleine knoopjes is aangebracht. Deze knoopjes dienen uitsluitend als gar nering. Voor de sluiting kunt U dan druk knoopjes gebruiken. De wijde blouse-mouw wordt aan de on derkant enigszins rond geknipt, zodat de mouw, wanneer deze is ingehaald en in de manchet gezet, hier enigszins blousend overheen valt. Het klaargeknipte patroon kunt u onder no. 4895 in de maten 40, 42, 44, 46 en 48 a 0.95 bestellen bij het Patronenhuis, Middenweg 200, Amsterdam. Na ontvangst van een postwissel, waarop duidelijk nummer en maat staan vermeld, wordt het onze lezeressen omgaand toe gezonden. Met liedjes, schetsjes en voordrachten werd het een bont programma, dat buiten gewoon insloeg. Ook het propagandistische deel ontbrak niet. De heer K. de Beer, chef van de pro- paganda-commissie van de V.A.R.A., me moreerde de geweldige groei in de laatste maanden. Spr. wekte de aanwezigen od om leden te werven en hun omroep groot en krachtig te maken. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent navolgende gevonden voorwer pen zijn inlichtingen te bekomen aan het potiebureau op Woensdag en Zaterdag van 14 tot 16 uur. Blauwe ceintuur, bruin kinderwantje, roodbruine vulpen, schrobzaag, kinder- portemonnaie, nummerbord E 49461, bei ge wantje, rol tekeningen, 2 paar dames schoenen, groene vulpen, rood kinder wantje, donkerblauw kinderwantje, por- temonnaie met inhoud, paar beige wollen kinderwantjes en zilveren meisjesring. COLLECTE „ZONNESTRAAL". Op 10 Maart a.s. wordt in onze gemeente d^ jaarlijkse collecte gehouden voor „Zon- netraal" en het N.V.V.-t.b.c.-fonds. Zij, die als collectant aan deze collecte willen medewerken kunnen zich melden G. Pelsweg 9a, Braamweg 102, Kerkpad Z.Z. 51, Molenstraat 94, Vinkenweg 9 en te Soesterberg Luit. Koppenlaan 11. ii Voetgangers Zijn er voetpaden, dan moet de voetganger daar gebruik van maken. Zijn er geen voet paden of worden zij in het gebruik daarvan belemmerd (b.v. door een bouwstelling, uit graving enz.) dan mogen zij van een rijwiel pad of rijbaan gebruik maken, doch: aan de kant en het rijverkeer niet hinderen. Zij mo gen niet blijven staan op en nabij kruisingen en splitsingen van wegen en op bruggen in dien daardoor het verkeer wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Oversteken moet haaks op de verkeersrichting gebeuren, voorzichtig en zonder nodeloze onderbreking. Voetgangers die een marscolonne vormen en onder leiding staan van een ten minste zes tienjarige (vindt u dat ook niet erg jong?) mogen op de rijbaan lopen mits deze weg openstaat voor onbespannen wagens. Zij mo gen niet op een autoweg en ook niet op rij wielpaden lopen. De breedte van de colonne, de leider meegerekend, mag niet breder zijn dan drie personen en niet langer zijn dan dertig personen. Er moet in gesloten formatie gelopen worden. De afstand tussen twee co lonnes onderling moet ten minste 30 meter zijn. 's Nachts, d.w.z. van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zons opgang, moet een naar alle zijden wit of geel licht uitstralende lantaarn vóór de colonne en een naar alle zijden rood licht uitstralende lantaarn achter de colonne worden meege voerd. De leider der colonne is voor de nale ving van deze voorschriften aansprakelijk. Processies, optochten en begrafenisstoeten mogen van de rijbanen gebruik maken. Wielrijders Uiterst rechts op de rijbaan, als er geen rij wielpad is. Is er wel een rijwielpad, dan moet daarvan gebruik gemaakt worden als dit pad is aangeduid met het ronde blauwe bord met witte fiets en dit bord gekeerd is naar de richting van de weggebruiker. Wielrijders zijn niet verplicht maar het zal in vele geval len voor hun eigen veiligheid wel gewenst zijn gebruik te maken van rijwielpaden, die door andere borden (langwerpig zwart bord, waarop met witte letters het woord Rijwielpad) zijn aangeduid. Het verbod om op de rijbaan te rijden geldt niet voor bestuurders van rijwielen, die een ander dier dan een hond geleiden. Wielrijders mogen met z'n tweeën naast el kaar rijden zolang daardoor het verkeer niet in gevaar gebracht wordt of belemmerd. Meer dan twee wielrijders naast elkaar is ver boden. Wielrijders mogen zich niet door tram,, auto's enz. laten voortrekken, zij moeten minstens één hand aan het stuur houden, zij moeten tijdens het rijden de voeten op de pedalen houden, zij mogen niet meer dan één dier ge leiden en mogen geen wagen, kruiwagen, kinderwagen e.d. voorttrekken. Een aanhang- wagentje of zijspan, mits vast aan het rijwiel verbonden, mogen zij voortbewegen. Rijwielpaden zijn verboden voor al of niet te voet voortbewogen bakfietsen, en rijwielen met zijspan- of aanhangwagentje breder dan 75 cm. Eén kind, jonger tan 10 jaar, mag men op een rijwiel meevoeren, mits op een doelma tige zitplaats met voldoende steun voor rug, handen en voeten. Het vervoeren van oudere kinderen en van volwassenen kan bij plaatselijke verordening werden verboden of aan voorschriften worden gebonden. Is de wielrijder van plan van richting te ver anderen, dan moet hij tijdig en op duidelijk zichtbare wijze zijn voornemen daartoe ken baar maken. Hoe dit moet gebeuren bepaalt de wet niet, doch wij kunnen aannemen, dat aan dit voorschrift wordt voldaan als men goed zichtbaar, ongeveer horizontaal een arm, een stok of een ander voorwerp uitsteekt in de richting, die men wenst in te slaan. Let u er goed op wielrijders en ook gij, andere weg gebruikers, dat het geven van een teken, u nog geen recht op voorrang geeft. Des avonds moet een rijwiel aan de voor zijde een helder geel of wit licht voeren; aan de achterzijde een rood achterlicht en met ingang van 1 Jan 1953 bovendien op het witte achterspatbord een rode reflector. Het rijwiel moet voorzien zijn van een bel, die op 25 meter hoorbaar moet zijn, van een goed werkende rem en een deugdelijke stuur inrichting. Tweewielige rijwielen mogen niet breder zijn dan 75 centimeter. Bakfietsen en rijwiel-aanhangwagen of zijspan mogen met inbegrip van de lading niet breder zijn dan 1.50 meter. Motorrijtuigen Verschillende bepalingen, die voor bestuur ders van motorrijtuigen gelden, zijn hierboven besproken onder de algemene bepalingen. De grondwet van het verkeer, alcohol, rechts rijden, voorrang verlenen, opstelling voor stopstrepen enz. De bestuurder van een motorrijtuig mag ongeacht het aantal wielen dat zijn voertuig heeft nooit het stuur geheel los laten. Al tijd minstens één hand aan het stuur. De maximum-snelheid is opgeheven maar zie de grondwet van het verkeer. Bovendien zijn bestuurders van motorrijtuigen verplicht hun snelheid zodanig te regelen, dat zij steeds het motorrijtuig tot stilstand kunnen brengen binnen de afstand, waarover zij de weg vóór het motorrijtuig kunnen overzien en waar over deze vrij is. Buiten de bebouwde kom zijn zij verplicht ten opzichte van een voertuig waar zij ach ter blijven rijden, een zodanige afstand te be waren, dat een inhalend voertuig zich kan invoegen. Wordt het motorrijtuig stilgezet en blijft er

Soester Courant | 1951 | | pagina 2