Dc nieuwe Verkeersvoorschriften SOEST. SOESTERBERG. ii Voetgangers Zijn er voetpaden, dan moet de voetganger daar gebruik van maken. Zijn er geen voet paden of worden zij in het gebruik daarvan belemmerd (b.v. door een bouwstelling, uit- graving enz.) dan mogen zij van een rijwiel pad of rijbaan gebruik maken, doch: aan de kant en het rij verkeer niet hinderen. Zij mo gen niet blijven staan op en nabij kruisingen en splitsingen van wegen en op bruggen in dien daardoor het verkeer wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Oversteken moet haaks op de verkeersrichting gebeuren, voorzichtig en zonder nodeloze onderbreking. Voetgangers die een marscolonne vormen en onder leiding staan van een ten minste zes tienjarige (vindt u dat ook niet erg jong?) mogen op de rijbaan lopen mits deze weg openstaat voor onbespannen wagens. Zij mo gen niet op een autoweg en ook niet op rij wielpaden lopen. De breedte van de colonne, de leider meegerekend, mag niet breder zijn dan drie personen en niet langer zijn dan dertig personen. Er moet in gesloten formatie gelopen worden. De afstand tussen twee co lonnes onderling moet ten minste 30 meter zijn. 's Nachts, d.w.z. van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zons opgang, moet een naar alle zijden wit of geel licht uitstralende lantaarn vóór de colonne en een naar alle zijden rood licht uitstralende lantaarn achter de colonne worden meege voerd. De leider der colonne is voor de nale ving van deze voorschriften aansprakelijk. Processies, optochten en begrafenisstoeten mogen van de rijbanen gebruik maken. Wielrijders Uiterst rechts op de rijbaan, als er geen rij wielpad is. Is er wel een rijwielpad, dan moet daarvan gebruik gemaakt worden als dit pad is aangeduid met het ronde blauwe bord met witte fiets en dit bord gekeerd is naar de richting van de weggebruiker. Wielrijders zijn niet verplicht maar het zal in vele geval len voor hun eigen veiligheid wel gewenst zijn gebruik te maken van rijwielpaden, die door andere borden (langwerpig zwart bord, waarop met witte letters het woord Rijwielpad) zijn aangeduid. Het verbod om op de rijbaan te rijden geldt niet voor bestuurders van rijwielen, die een ander dier dan een hond geleiden. Wielrijders mogen met z'n tweeën naast el kaar rijden zolang daardoor het verkeer niet in gevaar gebracht wordt of belemmerd. Meer dan twee wielrijders naast elkaar is ver boden. Wielrijders mogen zich niet door tram,, auto's enz. laten voortrekken, zij moeten minstens één hand aan het stuur houden, zij moeten tijdens het rijden de voeten op de pedalen houden, zij mogen niet meer dan één dier ge leiden en mogen geen wagen, kruiwagen, kinderwagen e.d. voorttrekken. Een aanhang wagen tje of zijspan, mits vast aan het rijwiel verbonden, mogen zij voortbewegen. Rijwielpaden zijn verboden voor al of niet te voet voortbewogen bakfietsen, en rijwielen met zijspan- of aanhangwagentje breder dan 75 cm. Eén kind, jonger tan 10 jaar, mag men op een rijwiel meevoeren, mits op een doelma tige zitplaats met voldoende steun voor rug, handen en voeten. Het vervoeren van oudere kinderen en van volwassenen kan bij plaatselijke verordening werden verboden of aan voorschriften worden gebonden. Is de wielrijder van plan van richting te ver anderen, dan moet hij tijdig en op duidelijk zichtbare wijze zijn voornemen daartoe ken baar maken. Hoe dit moet gebeuren bepaalt de wet niet, doch wij kunnen aannemen, dat aan dit voorschrift wordt voldaan als men goed zichtbaar, ongeveer horizontaal een arm, een stok of een ander voorwerp uitsteekt in de richting, die men wenst in te slaan. Let u er goed op wielrijders en ook gij, andere weg gebruikers, dat het geven van een teken, u nog geen recht op voorrang geeft. Des avonds moet een rijwiel aan de voor zijde een helder geel of wit licht voeren; aan de achterzijde een rood achterlicht en met ingang van 1 Jan 1953 bovendien op het witte achterspatbord een rode reflector. Het rijwiel moet voorzien zijn van een bel, die op 25 meter hoorbaar moet zijn, van een goed werkende rem en een deugdelijke stuur inrichting. Tweewielige rijwielen mogen niet breder zijn dan 75 centimeter. Bakfietsen en rij wiel-aanhangwagen of zijspan mogen met inbegrip van de lading niet breder zijn dan 1.50 meter. Motorrijtuigen Verschillende bepalingen, die voor bestuur ders van motorrijtuigen gelden, zijn hierboven besproken onder de algemene bepalingen. De grondwet van het verkeer, alcohol, rechts rijden, voorrang verlenen, opstelling voor stopstrepen enz. De bestuurder van een motorrijtuig mag ongeacht het aantal wielen dat zijn voertuig heeft nooit het stuur geheel los laten. Al tijd minstens één hand aan het stuur. De maximum-snelheid is opgeheven maar zie de grondwet van het verkeer. Bovendien zijn bestuurders van motorrijtuigen verplicfit hun snelheid zodanig te regelen, dat zij steeds het motorrijtuig tot stilstand kunnen brengen binnen de afstand, waarover zij de weg vóór het motorrijtuig kunnen overzien en waar over deze vrij is. Buiten de bebouwde kom zijn zij verplicht ten opzichte van een voertuig waar zij ach ter blijven rijden, een zodanige afstand te be waren, dat een inhalend voertuig zich kan invoegen. Wordt het motorrijtuig stilgezet en blijft er geen toezicht bij achter, dan moet de motor worden afgezet Op de speciale autowegen mag niet worden gestopt of gekeerd. Het „snijden" is thans uitdrukkelijk verbo den. Geluidssignalen mogen overdag alleen gege ven worden: le. als dit ter afwending van gevaar voor anderen nodig is; 2e. buiten bebouwde kommen om andere weggebruikers kenbaar te maken dat zij willen inhalen. Voor andere doeleinden dan de bovengenoem de, mogen geen geluidssignalen worden ge geven. Bij nacht mag, ter afwending van gevaar voor andere weggebruikers óf een knippersignaal met de verlichting worden gegeven óf een geluidssignaal. Tweewielige motorrijtuigen mogen niet blij vend naast elkaar rijden. Met een zodanig motorrijtuig mag, behalve de bestuurder, slechts één persoon worden vervoerd; deze moet dan op een doelmatige zitplaats zitten en zijn voeten doen rusten op voetsteunen. Dat motorrijtuigen goede remmen, goede ver lichting, een goed werkende stuurinrichting enz. moeten hebben, is U natuurlijk bekend. Alle eisen hier te gaan opnoemen valt echter buiten de opzet van dit overzicht. Wagens Onder wagens verstaat de wet alle rij- en voertuigen, niet zijnde motorrijtuigen, aan hangwagens, rijwielen, kruiwagens, kinder wagens en dergelijke kleine voertuigen en voertuigen bestemd om langs spoorstaven te worden voortbewogen. Wagens mogen niet hoger zijn dan 3.50 meter en niet breder dan 2.60 meter; achter een wagen mogen niet meer dan twee wagens zijn gekoppeld. Bij plaatselijke verordening kan het achterkoppelen van twee andere wa gens of één andere wagen worden verboden of aan nadere voorschriften worden gebonden. Steekt de lading meer dan 1 meter achter de achterzijde van de wagen uit, dan moet aan de uiterste achterzijde van de lading overdag een rode vlag worden gehangen met zijden van tenminste 40 cm. en des nachts een rode lantaarn, die naar alle zijden rood licht uitstraalt. Bestaat de lading uit losse veldgewassen dan mag deze lading een hoogte hebben van 3.80 meter en een breedte van ten hoogste 3.50 meter; op een B-weg mag de breedte hoogstens 3 meter zijn. Wagens moe ten doelmatig geladen en mogen niet over- beladen zijn. Wagens mogen niet op rijwielpaden rijden. Wagens, niet bestemd om te worden aange spannen, b.v. handkarren, mogen niet breder zijn dan 1.50 meter, de lading meegerekend. Ruiters Evenals bij wielrijders mogen twee ruiters naast elkaar rijden, zolang daardoor de ove rige weggebruikers niet in gevaar worden gebracht of belemmerd worden. Bij nacht moeten zij aan hun linker stijgbeu gel een naar achteren gericht rood licht of een naar achteren gerichte rode reflector voeren. Indien een niet tot een verharde weg beho rend ruiterpad zich verenigt met een verharde weg of een dergelijke weg kruist, dan heeft het verkeer op de verharde weg voorrang. Rij- en trekdieren en vee Het is verboden loslopende rij- of trekdieren of loslopend vee zich zonder toezicht op het voor het rij verkeer bestemde gedeelte van de weg te doen of te laten bevinden. Geleiders van rij- en trekdieren en vee moe ten de dieren, wanneer zij zich daarmede op ,een weg bevinden, voldoende in hun macht hebben. Geleiders van rij- en trekdieren en vee moe ten bij nacht een naar alle zijden rood uit stralende lantaarn ter linkerzijde van het transport medevoeren. Een wielrijder mag slechts één dier geleiden. Rijbewijzen Tot slot nog enkele opmerkingen over de nieuwe rijbewijzen en de kwestie rijwielen met hulpmotor. De nieuwe wet kent vijf verschillende rijbe wijzen en wel: Rijbewijs A voor motortwee wieiers met of zonder zijspan en voor motorrijtuigen op drie wielen met een eigen gewicht van hoogstens 400 kg.; Rijbewijs B-E voor personenauto's (hoog stens 8 personen buiten de bestuurder) en voor vrachtauto's met een eigen gewicht, vermeerderd met draagvermogen, van hoogstens 3500 kg.; Rijbewijs C-E voor vrachtauto's met een eigen gewicht, vermeerderd met het draagvermo gen, van meer dan 3500 kg.; Rijbewijs D-E voor autobussen, ingericht voor het vervoer van meer dan 8 personen, de bestuurder niet inbegrepen; Rijbewijs F voor motorrijtuigen als bedoeld onder rijbewijs A en B-E, die aan bepaalde, in verband met een lichamelijk gebrek van de bestuurder noodzakelijke, in het rijbe wijs omschreven, eisen voldoen (invaliden- rijbewijs). Het laatste rijbewijs is grijs van kleur; de overige zijn rosé Geen rijbewijs is vereist voor het besturen van: stoom- en motorwalsen; landbouwmotorrij tuigen handwagens met motorvermogen; rijwielen met hulpmotor; motortwee- of driewielers waarop het be paalde van oefenvergunning van toepas sing is; op de dag van het rij-examen, indien de bestuurder in het bezit is van een oproep tot dat examen. Om gelegenheid te geven tot het oefenen met motortwee- of driewielers, kan op aanvrage door of vanwege de burgemeester van de ge meente, waar gereden zal worden, een voor lopige oefenvergunning worden afgegeven, die ten hoogste 30 dagen geldig is. Er mag dan alleen worden gereden (geoefend) op wegen die in de vergunning zijn vermeld. Rijwielen met hulpmotor Deze worden gelijkgesteld met rijwielen. Zij moeten echter voorzien zijn van: le. een kenteken (bestaande uit een gele plaat met zwarte letter en cijfers); 2e. een geluiddempende inrichting voor de afgewerkte gassen. Voorts moeten zij zodanig zijn ingericht, dat gevaar voor brand of ontploffing en hinder voor welke weggebruiker ook door damp of walm, zoveel mogelijk wordt voorkomen. Met deze rijwielen mag niet worden gereden op rijwielpaden aangeduid met het langwer pige zwarte bord met witte letters, tenzij de hulpmotor is uitgeschakeld. Zij moeten ge bruik maken van het rijwielpad aangeduid met het blauwe bord met wit rijwiel, doch mogen dan niet harder rijden dan 20 km. per uur. Een rijbewijs is voor het besturen van derge lijke rijwielen niet vereist. De bestuurder mag niet jonger zijn dan 16 jaar. Niet alle rijwielen met hulpmotor worden ge lijk gesteld met rijwielen. Zij die er wel mee worden gelijkgesteld krijgen een kenteken bewijs als bovenbedoeld. De overige worden gelijkgesteld met motoren. Nu is de moeilijk heid, dat nog niet is bepaald welke rijwielen met hulpmotor met rijwielen en welke met motoren zijn gelijkgesteld. Een en ander wordt nog nader door de minister geregeld. NUTSBIBLIOTHEEK. NIEUWE AANWINSTEN. Toen Zaterdag een personenauto stopte op de Vredehofstraat, ter hoogte van café Gravemaker wilde de bestuurder van een achterrijdende militaire auto de perso nenauto voorbijrijden. Een tegenligger maakte deze maneouvre onmogelijk, zo dat de bestuurder van de militaire auto krachtig moest remmen. De militaire wagen slipte hierdoor en botste tegen de tegenligger, waardoor beide auto's schade opliepen. DE SPOORBOMEN WERKEN. Gisterenmorgen zijn de spoorbomen, wel ke door de Nederlandse Spoorwegen zijn aangebracht op de onbewaakte overwe gen aan de Eikenlaan, Kolonieweg en Os- sendamweg in werking gesteld. Bij het begin van de dienst gistermorgen, gingen de bomen dienst doen en dit ge beurde zonder enig officieel vertoon. De 3 afsluitingen worden bediend vanuit het stationnetje Soest-Zuid en de overwegen Ossendamweg en Kolonieweg zijn voor zien van rode flikkerlichten, welke gaan branden wanneer de bomen worden geslo ten. VERGADERING K.A.B. Vrijdagavond hield de afdeling Soester- berg van de Katholieke Arbeiders Bewe ging in „Huis ten Halve" een ledenverga dering. Tegenwoordig was ook de geestelijk ad viseur. In zijn openingswoord wekte de voorzit ter, de heer v. d. Heuvel, alle leden op, om op 26 Mei a.s. naar Rotterdam te gaan, waar o.m. door duizend spelers een open luchtspel wordt opgevoerd. Men gelieve zich zo spoedig mogelijk op te geven bij 't bestuur voor een tijdige bespreking der bussen. Hierna hield de heer Koningsbruggen, se cretaris van de Diocesane Bond, rn gloed volle rede over het onderwerp: „Ontspan ning of verdoving". JUBILEUM VAN DE HEER RAAT. In verband met 't 25-jarig jubileum van de heer Raat als hoofd van de Christelijke school te Soesterberg, kan inog worden medegedeeld, dat de receptie Woensdag 21 Februari, van 3 uur tot half vijf wordt gehouden in het Ned. Herv. Wijkgebouw. Om half acht wordt in het Wijkgebouw een feestavond gehouden voor de kinde ren met de ouders en, zo er nog plaats is, voor verdere belangstellenden. Leerlin gen en oud-leerlingen van de school wer ken mede. GEPASTEURISEERDE EIEREN Het conserveren van eieren is altijd nog een vrij riskant bedrijf, terwijl men daarbij bo vendien steeds veel uitval heeft tengevolge van breuk. Om die reden heeft men dan ook, vooral in de oorlog, massa's eieren verwerkt op eipoeder, welk product echter niet bijzon der geliefd is. Thans is men bezig althans het eiwit in zijn vloeibare vorm te conser veren. Men laat de eieren leeglopen, scheidt de dooiers van de witten en vervolgens wordt het eiwit in een bijzonder toestel bij een be trekkelijk lage temperatuur gepasteuriseerd. Het bleek mogelijk een afdoende vernietiging van bederfkiemen te verkrijgen zonder dat het eiwit stolt. Het is dus niet onmogelijk dat binnen afzienbare tijd vloeibaar eiwit in bus jes zal kunnen worden verkocht. M. Andersen Nexö, Morten houdt koers. T. J. Arkieman, Suriname, het verge ten land. G. Asmussen, Het zwijgen der doden. Ada Barnett, Een blijde zwer ver. Vicky Baum, Geschonden Engel. Elisabeth Bergstrand-Pousen, Sterk moet een mens zijn. Karen Blixen, Op een farm in Afrika. G. A. v. Bovene, Ons dagelijks brood. C. Bruyn, Strijd om een eenhoorn. H. J. Bijlmer, Nieuw Guinea. Gladys Hasty Carroll, Op ei gen erf. K. Capec, Hordubal. F. de Clercq Bubli, Het eeuwige lied. A. J. Cronin, De Citadel. H. C. van Dockum, Hoe het groeide aan 't Ouland. Prof. Ds. H. Th. Fischer e.a., Van verre volken. V. Gheorghiu, Het 25ste uur. Ph. Gibbs, Twee kampen. S. Goudsmit, Jankef's jongste. G. v. d. Heide, Land van namelozen. H. Heuer, Amundsen, de laatste Viking. Nel Houwink-v. Nie, De smalle weg I. Lo. Johansson, Trac tor, roman van het Zweedse land. Ir. P. L. Jansen, Wij bouwen bruggen. J. J. Klant, De geboorte van Jan Klaassen. Margaret Loudon Anna en de koning van Siam. J. Last, Van een jongen, die een man werd. B. Nordh, In de schaduw van het Marsgebergte. B. Nordh, Ren diervolk in leven en dood. Van Paas- sen, De aarde zou schoon kunnen ziin. Ebba Pauli, De Kluizenaar. Rosey Pool, Een hand vol Poolse aarde (Cho- pin). L. Post-Beukens, Land en volk van Gaast en Klif. Fr. Powell, De Wolfsmensen. J. van Rheenen, Late vaart. W. v. Riesen, Albarta ten Oever. Walter Scott, Robbert Roodhaar. C. Simonov, Dagen en nachten in Stalin- grad. J. Slauerhoff, Schuim en asch. J. Steinbeck, Tortilla Flat. Willy Strijt, Naast elkander. A. Tervooren, Striid om de top. A. Thiry, De dromer. J. G. Toonder, Vreemdeling in Babyion. M. Uyldert, De reis van Tobias. E. Uvl- dert, De Cantor van de Thomaskerk (J. S. Bach). J. Valtin, De Trofee. Guido da Veronce, Mimi Bluette. A. Vikstén, Hout. A. S. C. Wallis, Vorstengunst. A. v. d. Werfhorst, De Winterkraaien. E. Zandstra, De stem van de zee. A. Zischka, Landen der toekomst. 10 boekjes voor kleuters. 12 jongens- en meisjesboeken 25 Engelse romans. DE HARMONIE IN DE NATUUR. Op 23 Februari en 2 Maart a.s. organiseert de Volksuniversiteit, in 't kader der Fe deratie 'n tweetal lezingen, welke gehou den zullen worden door dr. W. H. Kruse- man. Op de eerste avond zal gesproken worden over: „De gemeenschap en He voeding der planten en de werkzaamheden van bacte riën in de bodem". Op de 2e avond wordt behandeld: „Het aquarium als levensgemeenschap en het leven in de zee". Lichtbeelden zullen een en ander verdui delijken. MILITAIRE AUTO SLIPTE. JAARVERGADERING ORANJE-VERENIGING. Woensdagavond hield de Oranjevereni ging „Wilhelmina" in „Het Zwaantje" haar jaarvergadering. In zijn openings woord lichtte de voorzitter, de heer Schaafsma, de taak der vereniging toe, welke niet alleen bestaat in het organise ren op zichzelf van feestelijkheden op Ko- ninginne- en Bevrijdingsdag, maar ook in het betrekken van alle culturele en sport verenigingen bij deze feestelijkheden. Hierbij werd een beroep gedaan op alle leden voor medewerking. Door het gemeentebestuur werd een sub sidie van 124.toegewezen voor da viering van Koninginnedag. Eerlang hoopt men te kunnen overgaan tot de stichting van een depot voor versie- rings-materiaal. Ook wil de vereniging rechtspersoonlijkheid aanvragen alsmede komen tot het vaststellen van een regle ment. In het jaarverslag gaf de secretaris een overzicht van de geslaagde feesten in het afgelopen jaar. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat het leden tal ruim 200 bedraagt. Het bestuur, dat uit 5 leden bestaat, werd met twee leden uitgebreid. Gekozen werden de heren J. A. Luijf en P. Rokebrand. In de kas-com- missie voor 1951 werden benoemd de he ren H. Raat en P. Rokebrand. Na sluiting werd een conferentie gehou den met vertegenwoordigers van vereni gingen voor de voorbereiding van 't pro gramma van de a.s. feestelijkheden. Het traditionele uitstapje van ouden van dagen, zal zeker niet op het programma ontbreken; zoals voorheen wilde de heer Baars zich met de organisatie hiervan belasten. Voorts zal het programma van het vorige jaar als leidraad dienen. Namens hun verenigingen zegden de aan wezige vertegenwoordigers hun mede werking toe, terwijl met de andere ver enigingen dien aangaande contact zal wor den opgenomen. Het definitieve program ma zal nader worden bekend gemaakt. DE X-WERF BOUWT THANS SPOORWAGONS De Vliegbotenfabriek te Althenrhein in Zwit serland, waar voor de oorlog de Dorniers ge bouwd werden en daar ook de beroemde Do X was geconstrueerd, die indertijd ook ons land heeft bezocht, heeft sinds lang niet meer vol doende werkgelegenheid voor zijn personeel bij het bouwen van vliegtuigen. Daarom is men sinds enkele jaren overgegaan tot caros- seriebouw, o.a. voor tramwagens, trolleybus sen en autobussen. De nieuwste aanwinst van de productie-serie is een spoorwegwagen van een lichte stalen constructie, die op 10 Januari j.1. met succes zijn eerste proefrit maakte. Het was de eerste van 48 van dergelijke wa gons, die niet van een nieuw type zijn, maar waarvan het bijzondere is, dat zij door een zo bekende voormalige vliegtuigfabriek wor den gefabriceerd.

Soester Courant | 1951 | | pagina 3