VAL DA Mohammedanen en Latijnen. Beruchte Manus De Boekenweek. Brandpunten der Internationale Politiek ZWITSAL SOEST IN DE HOEK. Neem een doos echte VERKOUDHE ID Maak dat Slijm lost 'n Zachte gave huid Burgerlijke stand VRIJDAG 23 FEBRUARI 1951. 27b JAARGANG No. 15. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De Mohammedaanse landen zijn bijeen geweest om een belangrijk besluit te ne men. Dat besluit was: elkaar bij te staan wanneer één van hen zou worden aange vallen. Door wie dan ook. Het besluit werd met algemene stemmen genomen, een zeldzaamheid bij deze in en om elkaar harrewarrende staten, staatjes en potentaten. De gehele „zelfstandi ge" Moslem-wereld was op de conferentie vertegenwoordigd op Jordanië na. Jordanië behoort tot dat soort landen, waarvan Heine eens zei, dat je geneigd bent op een regenachtige dag aan de grenzen je voeten te vegen, omdat anders de helft van het souvereine gebied aan je schoenzolen zou blijven kleven. Maar goed, de overgrote meerderheid der Mohammedaanse landen heeft dan beslo ten zich gezamenlijk te verdedigen als ze worden aangevallen. Ze voelen zich dus bedreigd. Door wie? Hoe kunt U het ra den inderdaad door Rusland. Van oudsher waren de landen, die zo tus sen de Kaspische Zee en de Perzische golf liggen, een twistappel tussen Rusland en West-Europa. Engeland zat er, Frankrijk zat er, de Tsaren hadden er hun mannen en in feite was de toestand zo, dat de zelfstandige landen waren verdeeld in 2 zones. Eén, waarin de Russen hun best mochten doen en één waarin Engeland zijn belangen behartigde. Of de bewoners van die streken er vrede mee hadden? Zeker ook niet veel onvrede. Maar een ander, Kaiser Wilhelm, had wel een zeer bepaalde antipathie tegen deze situatie. Volgens hem moest Rusland er vandaan, het perfide Albion eveneens en de toe stand zoals hij zich die droomde wordt het best gekenschetst met zijn pogingen voor de Bagdad-spoorlijn, wat dan een soort visuele stalen as Berlijn-Bagdad moest worden. De eerste wereldoorlog doet Rusland ver dwijnen uit Voor-Azië, met de tweede oorlog verdwijnen Duitslands dromen en Frankrijk, Amerika en Engeland halen er nog vlijtig olie uit de grond. Wanneer men daarbij nog bedenkt, dat die olie-concessies behoorlijke sommetjes in de schatkist brengen, dat Rusland der gelijke douceurtjes nu eenmaal niet pleegt te geven, integendeel, dat Rusland zoal niet snakt maar toch een behoorlijk belang heeft bij een verbinding met de Perzische Golf, dat op die manier de „ring" om hem heen verbroken zou zijn, dan kunnen we ons voorstellen, dat deze landen eens over een gezamenlijke defen sie gaan praten. Er zijn nog twee landen, die zich bedreigd voelen en eens met elkaar zijn gaan pra ten. De dreiging, als we tenminste een zo zwaar woord mogen gebruiken, gaat nu echter voor de variatie eens uit van Ame rika en de twee bedreigden zijn Frank rijk en Italië. De economische, de politieke, de militaire integratie van Europa stelden deze landen voor problemen die, wanneer beiden op zich zelf zouden blijven staan, hun mis schien een te zwakke positie in het ge heel zouden geven. Het plan Schuman b.v. zou de Italianen uitsluiten van het Franse ijzererts uit N. Afrika. Langlopende contracten met Ita lië stellen dit land nu veilig wat de aan- PAS T ll_L.ES TEGEN Manus Oly heeft zich duchtig In de jongste tijd geweerd, De politie en de brandweer Werden reeds gealarmeerd. Soest beleefd' het Wilde Westen Door een woeste schietpartij En wij laten ons vertellen: Manus Oly is nóg vrij. Weer een inbraak plus ontvluchting In het kleine dorp Landsmeer, Dwars door slootjes en door sloten Zwom die lastige meneer. Manus weet zich schuil te houden, Manus heeft de vrijheid lief, Doch wat biedt die mooie vrijheid Aan een opgejaagde dief? Voor een diefstal meer of minder Draait hij zelfs zijn hand niet om, Maar ons land heeft geen behoefte Aan een Oly-gangsterdom. Heus men krijgt je wel te pakken, De politie is niet stom, Eenmaal maak je wel een foutje, Elke boef is.Olydom! voer van dit erts betreft. Politiek voelt Frankrijk zich niet lekker bij een verbinding ParijsBonn, 't wordt nu een driehoek ParijsRomeBonn. De Fransen, die voorstanders zijn van een Europees leger, waarbij dus niet een apart Duits leger in het geding komt, vonden de Italianen op dit punt vrij onverschillig. Na Pleven's bezoek aan Amerika, waar nu ook Truman voor de gedachte van een Europees leger gewonnen schijnt te zijn, heeft hij Italië nu ook tot het Franse standpunt bekeerd. Druk van buiten doet verschillende li chamen samen smelten. Dit schijnt gelijkelijk op te gaan voor Mo hammedanen en Latijnen. Het is 'n goede traditie gedurende één week in het jaar de aandacht van de Ne derlandse lezer meer dan gewoonlijk te richten op het boek. Deze 16e Boeken week wordt gehouden van 24 Februari tot 3 Maart. „Het boek" klinkt wat vaag, wat abstract. „Zoveel hoofden, zoveel.boe ken" is geen gewaagd gezegde, want boe ken en zinnen gaan hand in hand. In deze onrustige tijden kan een boek een oase van persoonlijke vreugde, een her ademing zijn. De boekhandelaar wijst de weg naar deze oorden van rust: voor ieder immers loopt de weg anders. Tot de jaarlijks terugkerende attenties van de Boekenweek behoort ook het ge schenk, dat U wordt aangeboden bij aan koop van een boek van 3.50 of meer. Dit jaar is uit verschillende inzendingen de novelle „De Porceleintafel" gekozen, verlucht met tekeningen en vignetten van F. J. Doeve. De auteur houdt zich nog schuil en U kunt raden naar de naam van hem of haar en daardoor dingen naar diverse prijzen. Bijzonderheden over de prijsvraag vindt U in het voorwoord van het boekje. In de serie, die de jeugd nader brengt tot de Muze van de dichtkunst, verschijnt dit jaar „De Muze op zee". Adriaan Morriën iheeft in deze bundel een veertigtal gedichten over de zee en het zeeleven verzameld. Van de dichters zijn bio- en bibliografi sche gegevens verzameld. Fons Montens tekende als illustratie een dertigtal teke ningen. Voor de jeugd van 6-14 jaar heeft F. J. Doeve een alleraardigst 2oekplaatje ge- tekent met voorstellingen van bekende figuren uit de sprookjeswereld. De kinde ren moeten ontdekken welke figuren be doeld zijn; bovendien kunnen zij de teke ning kleuren. De boekhandelaar geeft U gaarne zo'n zoekplaat, waarop de voor waarden voor de wedstrijd staan vermeld. Moge deze zestiende Boekenweek slagen en daardoor velen nader tot het boek brengen en anderen in hun liefde voor het boek bevestigen. 'esten kopschuw en ook geenszins, wereld" niet bijster de uitingen van de De vos die de passie preekt. De ge heimzinnige afsluiting. Communis tische onzin. Het Franse plan voor een Europees leger. Moeilijkheden in Engeland. Afkeuringsmotie nummer vijf. Het vlotte antwoord. Bedreigde conferenties. Staün heeft na twee jaar gesproken. Hij heeft de wereld verteld, dat de oorlog althans voor het ogenblik, niet onvermij delijk kan worden geacht; dat de vrede behouden zal blijven, wanneer de volken de zaak van de vrede in eigen handen ne men en haar tot het uiterste verdedigen. Voorts zei Stalin, dat de strijd op Korea door China zal worden gewonnen, als de Chinese voorstellen definitief worden ver worpen; dat de organisatie der Verenigde Naties de roemloze weg van de Volken bond opgaat en dat zij ontaardt in een middel ter ontketening van een nieuwe wereldoorlog. Volgens Stalin zou de hele wereld weten, dat de Sovjet-troepen na de oorlog in 3 fazen werden gedemobiliseerd en dat de ze demobilisatie in 1948 was voltooid. In dit verband deed Stalin een vinnige uitval naar de Britse premier Attlee, van wie hij zeide, dat hij lasterde, toen deze beweerde, dat de Sovjet niet had gede mobiliseerd. Het is te betreuren, dat de hele wereld, waarvan Stalin spreekt, in feite zo bitter weinig weet van hetgeen zich achter het IJzeren Gordijn afspeelt. De berichten over Rusland zijn óf wel fel partijdig naar de ene kant en dan noemt men er alles even prachtig en mooi, óf er deugt niets van hetgeen er in dit uitge strekte rijk gebeurt. Indien het werkelijkheid zou zijn, dat Rusland in 1948 zijn demobilisatie had voltooid en.... nadien niet opnieuw aan het mobiliseren was gegaan, dan zou er geen enkel bezwaar tegen zijn, een ieder, die daar lust toe gevoelde, bij voorbeeld een commissie uit de gesmade organisatie der V.N., achter het IJzeren Gordijn toe te laten. Het is juist die geheiinzinnige afsluiting, die ons hier in het V wantrouwend maakt. Het verwondert ons (Jan dat Je „rest van de enthousiast is over Russische dictator. „Propaganda en com munistische onzin", aldus werd het inter view gekenschetst. In sommige Amerikaanse kringen meende men zelfs, dat de Senaat na dat interview van Stalin meer voor Truman's plan zou gevoelen om vier Amrikaanse divisies naar Europa te sturen. Hoe die demobili satie voorts zou kloppen met de tot voor kort bekende Russische uitlatingen over de geweldige militaire macht, die de Sov jet zou kunnen ontplooien, is ons 'n raad sel, evenmin als wij kunnen begrijpen, dat Rusland dan eveneens over „de" atoombom zou kunnen beschikken. Ja, als het werkelijk waar was, wat Sta lin beweerde, dan zouden wij ons in het Westen druk maken om niemandal, dan zouden wij ons voor een Europees leger het Franse plan of voor dat, voort komend uit het Atlantisch Pact, onnodig druk maken. Van dat Franse plan is be kend, dat de verschillende Europese sta ten strijdkrachten zullen beschikbaar stellen voor een Europees contingent. Het nationale leger zou steeds kleiner, het Eu ropese leger steeds groter worden. In Amerika vraagt men zich af, waarom Stalin zijn aanval juist op Attlee richtte. En men geeft ten antwoord: om diens moeilijkheden te vergroten. Het kan zijn. De Britse premier heeft het moeilijk genoeg met de oppositie in eigen partij, met de stakingen en met zijn oude tegenstander Churchill, die gezworen heeft daggen nacht te zullen streven naar nieuwe verkiezingen. Churchill diende deze maand reeds een 5e motie van afkeuring in tegen de La- bour-regering. Ditmaal ging 't tegen het kostbare regeringsplan om in Afrika aardnoten te winnen. Inmiddels heeft Engeland, dat anders nooit zo vlug is, binnen 24 uur het Russi sche interview weerlegd. Wel heeft de Russische regering na d? oorlog wat gedemobiliseerd, doch haar strijdkrachten zijn desondanks veel ster ker en van groter omvang gebleven dan die der Westerse landen. De satelieten van Rusland werden gesteund bij het vor men van legers en ten slotte zegt de En gelse regering, dat zij geen agressieve be doelingen heeft, het Duitse militarisme niet wil doen herleven en bereid is met de Sovjet Unie een regeling te bespreken om een verbetering in de Brits-Russische betrekkingen te brengen. Uit alles blijkt, dat Stalin het de Wester se mogendheden met zijn interview niet gemakkelijker heeft gemaakt. Het ziet er zelfs naar uit, dat de Conferenties der plaatsvervangers van de Grote Vier er door zal worden uitgesteld. Een andere Parijse Conferentie, die voor het plan Schuman, dreigt door toedoen der Duitsers, na maandenlange bespre kingen, nog te mislukken. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ VERGADERDE. De Katholieke Volks-Partij, afd. Soest, hield in het St. Josephgebouw haar jaar vergadering, onder voorzitterschap van de heer H. J. van Hal. Na de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden de zittende bestuurs leden, welke moesten aftreden, herbe noemd. De voorzitter deelde voorts mede, dat een 8-tal leden hadden gedankt als lid, omdat de K.V.P.-fractie had gestemd vóór de verordening, waardoor 't aan houders van honden verboden is hun honden te laten loslopen op de wegen rond de Eng en de hoofdweg. Hierna had een gedachtenwisseling plaats met de leden van de fractie, waarbij o.m. de grief naar voren kwam, dat de fractie haar stem had gegeven aar! de restauratie van het Natuurbad en daardoor haar me dewerking aan een grote uitgave had verleend. t Wethouder Van Zadelhoff wees erop, dat een dergelijke inrichting op behoorlijk peil moet blijven als aantrekkelijkheid voor het vreemdelingenverkeer en als in richting voor ontspanning en sport. De exploitatie kan niet overgelaten wor den aan particulieren, daar de gemeente lijke overheid in deze aangelegenheid gaarne medezeggenschap behoudt. Door de R.K. scholen wordt, aldus spr., weinig medewerking verleend aan het jeugdzwemmen voor scholieren. Als ge volg hiervan zal een schrijven uitgaan aan de onderwijsinrichtingen om bedoelde medewerking te verkrijgen. Verder werd er geklaagd over het laten werken door te jeugdige personen en over het feit. dat des Zondags in Qnze gemeen te wordt gewerkt met krachten van bui ten en zonder werkvergunning. SEMPER AVANTI GEEFT WEDEROM EEN CONCERT. Binnenkort geeft de Soester Koorvereni- gin „Semper Avanti" wederom een con cert in de zaal van Eemland. Zij, die het concert in 't vorig seizoen be zochten en het grote succes op deze avond meemaakten, weten, dat het „Semper Avanti" ernst is en dat zij steeds tracht een programma te brengen, dat, in het genre van de lichte amusementsmuziek, zeer hoog staat. Het programma van de komende uitvoe ring, welke waarschijnlijk zal worden ge houden op Zondag 8 April a.s., vermeldt weer geheel andere werken. Semper Avanti zal dan, onder leiding van haar dirigent, Lex Karsemeijer, wiens portret wij hierboven afdrukken, een pro gramma uitvoeren van verschillende vier stemmige motetten' van Palestrina, Scar- latti, Rosselli en andere bekende meesters van de Italiaanse school uit de 16e eeuw. O.a. zullen worden uitgevoerd het „Exul- tate Deo" van Scarlatti, het beroemde „Agnus Dei" van Bizet enz., terwijl na de pauze o.a. 't beroemde „Wolgalied" uit de operette „Der Zarewitsch" van Frans Le- har en verschillende radio-arrangementen van de dirigent zelf ten gehore zullen worden gebracht. „Semper Avanti" zal ongetwijfeld ook met dit concert weer veel succes oogsten. DIEFSTAL VAN VLEESWAREN GESTRAFT. De Utrechtse Rechtbank veroordeelde Dinsdag A. van S. alhier, die in dienst van een vleeswarenfabriek te Amersfoort zich aan verduistering van deze artikelen schuldig maakte, tot 10 maanden gevan genisstraf met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar, alsmede toezicht. Wegens heling van deze vleeswaren wer den G. S. en E. K., beiden te Amersfoort, resp. als volgt veroordeeld: 8 maanden ge vangenisstraf, waarvan 4 voorwaardelijk en 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 voorwaardelijk, beiden met aftrek van voorarrest, een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. BACH-AVOND. Belangstellenden wijzen wij er op, dat op Dinsdag 6 Maart, in Amicitia te Amers foort een bijzondere Bach-avond gegeven wordt. In tegensteling met de jaarlijks weerkerende uitvoeringen van de Matth. Passion, H. moll Messe enz. zullen thans nog onbekende maar niet minder genia le werken van de grootmeester ten geho re worden gebracht, o.a. beide concerten voor drie klavieren met strijkensemble enz. Als solisten treden op H. Boerwinkel, Jaap v. d. Burg, Henk Ramselaar, Johan Blok, Soest, viool en Charles Havelaar, Utrecht, fluit. Het geheel staat onder leiding van Gerrit van den Burg. ZWITSAL product DE MIDDENSTANDER EN ZIJN BELASTINGBILJET. Belangstellende Middenstanders verwij zen wij naar een in dit nummer voorko mende advertentie, waarbij een spreek beurt wordt aangekondigd, te houden op Woensdag 28 Februari a.s., in hotel „De Gouden Ploeg". Spreker is de heer A. Oudhof uit Utrecht, secretaris van de Chr. Middenstandsbond, met als onderwerp: „De Middenstander en zijn belastingbil jet". STILLE OMGANG. In de nacht van Zaterdag 3 op Zondag 4 Maart zullen de leden van het genoot schap „De Stille Omgang" der parochies Soest, Soestdijk, Soest-Zuid, Soesterberg en Hoogland neelnemen aan de jaarlijkse „Stille Omgang" in Amsterdam. Tot de vele goede dingen die Soest biedt en voor heeft op vele andere gemeenten in ons land is vooral te rekenen de puike verbinding, die de fa. Tensen met haar rode autobussen verzorgt tussen Amers foort en onze gemeente. Vreemdelingen, die onze gemeente bezoe ken, zijn steeds vol lof over die rode bus sen en het personeel. Dat sommige passagiers zich, vooral bij 't instappen, niet altijd fatsoenlijk gedragen en soms aan wilde dieren doen denken, kunnen we het bedrijf van de fa. Tensen niet aanrekenen. Dat is nu eenmaal de aard van sommige (Nederlandse) beestjes. Het is helaas in Nederland vaak zó, dat diegene, die het laatst komt aanrennen, met veel onbehoorlijk gedrang het eerst naar binnen wil en daarbij vrouw en kind niet ontziet. Er zal dan ook nog heel wat cultureel aan ons geprutst moeten wor den, vóór we het dringen en duwen bij openbare vervoermiddelen hebben afge leerd. Doch dit allemaal terzijde, al meen de ik het even te moeten zeggen. Het gaat ditmaal om het bedrijf van de fa. Tensen zelf en dan natuurlijk alleen om dat deel, waarmede het publiek iets te maken heeft, de dienstregeling. Er werken nogal wat Soester forensen in Amersfoort, die zowel des morgens als des avonds van de bus gebruik maken. Meerdere personen keren naar Soest te rug met de bus, die 10 voor 6 uit Amers foort vertrekt en om c.a. half zeven in Baarn aansluiting geeft op de trein naar Amsterdam. Daaraan zal natuurlijk niet veel te veranderen zijn. Er zijn, naar men mij mededeelde, echter nogal wat personen, die van deze bus geen gebruik kunnen maken, omdat hun zaak eerst te 6 uur sluit en dus nagenoeg een uur moeten wachten voor zij naar hun haardstede met al of niet warme stamp pot kunnen teruggaan en juist dat uur in de avond, na gedane dagtaak, is een zeer kostbaar en verloren uur. Het zal natuurlijk niet gemakkelijk zijn om zo maar een bus in te leggen, die b.v. om 6.15 uur uit Amersfoort vertrekt, maar wanneer het mogelijk is, neem ik aan, dat velen de fa. Tensen zeer dankbaar zullen zijn en hun handtekening zullen zetten in het ereboek, dat reeds zoveel goeds over onze autobusdienst vermeldt. H. OEKMAN. j ook Sn hot slechte jaan- getijde, mits regelmatig verzorgd met GEBOREN: André Lodewijk Willem, zoon van W. Oosten en W. M. van Kasteel, Kerkstraat 21B. Frangois Chrétien Phi- lippe, zoon van F. C. P. La Rose en G. P. Majoor, Heuvelweg 25a. Gerrit, zoon van H. de Berg en E, M. Donker, Pr. Bern- hardlaan 23. Johannes Lambertus, zoon v. H. Wilken en A. v. d. Kooy, Van Lennep- laan 31A. Willem Reinder, zoon van R. Hoogeboom en J. H. M. Reinink, Middel wijkstraat 35. Martha Agnes Paula, doch ter van C. J. van Leeuwen en M. van Tol, Nieuweweg 46a. Renate Catharina Em ma, dochter van J. B. Havik en H. J. W. E. v. d. Broek, Bosstraat 65. Barbara Pe- tronella, dochter van J. H. de Ruijgt en A. E. Kok, Korte Hartweg 32. Teunis Jan, zoon van J. Renes en P. Vogel, Soes- terbergsestraat 20A. Maria Johanna, d. v. G. Dorrestein en G. Reuling Beukenlaan 5. Hendrik Johannes, zoon van G. W. van Boekei en H. M. Ruij- er, Braamweg 50. Cornelis zoon van W. van Vark en A. E. Buizer, Veldm. Mont- gomeryweg 90. ONDERTROUWD. C. Reehorst, 30 jr., groentehandelaar, Talmalaan 9 en J. La- gerwey, 24 jr„ Vredehofstraat 31. W. C. J. Kramer, 27 jr., metaaldraaier, Hilversum en G. G. Herni, 24 jr., Korte Hartweg 3. D. A. van Velzen, 28 jr., bankwerker, Nieuweweg 65 en A. Muis, 25 jr., Nieu weweg 65. J. H. van Herwaarden, 24 jr., landbouwer, Nieuweweg 34 en J. van Rouwendaal, 20 jr., Hartweg 23. C. H. J. Andriessen, 19 jr., radiomonteur, Hilver sum en E. W. C. Wolfsen, 19 jr., Molen straat 75. GEHUWD: A. J. Nieuwenhuizen, 25 jr., spoorwegambt. en M. W. Geurts, 29 jr., Baarn. OVERLEDEN: Joost A. J. Berman, 55 jr., ongehuwd, Soesterbergsestraat 125. Goo- sewinus Roeten, 34 jr., geh. met A. de Wit, Schoutenkampweg 71. Hendrikus P. On- wezen, 11 weken, Gr. van Prinstererstraat 16. Geertruida M. Schalkwijk, 17 maan den, Koekoekweg 17.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1