Als we dan toch bewapenen* Dodelijk ongevaL SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 27 FEBRUARI 1951. 27e JAARGANG No. 16. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Er zullen wel niet veel Nederlanders zijn, die de nieuwe bewapening met enthousiasme be groeten. Het herstel van de welvaart is nog maar zo zwak, dat het opleggen van de ko mende versobering, die voor de bewapening wordt vereist, uiterst moeilijk te verkroppen zal zijn. Dit geldt natuurlijk- voor geheel West-Europa en in het bijzonder voor de landen, die rechtstreeks van bezetting en oorlogsgeweld te lijden hebben gehad. In Amerika, waar men de verschrikkingen van de oorlog niet aan den lijve heeft gevoeld, beseft men nog steeds niet welk een totale verarming in Europa heeft plaats gevonden. Daardoor begrijpt men in Amerika ook niet hoe groot en diep de tegenzin* tegen een nieuwe bewapening, reeds nu, wel is. Een factor van betekenis in dit misverstand is verder, dat de industriële capaciteit van de Verenigde Staten zoveel groter is dan de Europese, waardoor het voor de Amerikanen veel eenvoudiger is de bewapening op te voe ren zonder het levenspeil van de bevolking al .te veel aan te tasten. Toch zal van geheel West-Európa en dus ook van Nederland, een zware bewapening geëist worden en de vraag, hoe men deze last drage lijk maakt voor de bevolking is zonder twij fel het onderwerp, dat op het ogenblik de grootste zorgen aan de Europese regeringen berokkent Dat in Nedeiland de regeringscri sis maar geen einde schijnt te kunnen nemen, is trouwens ook in hoofdzaak een gevolg hiervan. Maar als het dan toch moet, en het zal moeten dan moeten we ook trachten de gunstige verschijnselen, die aan de bewape ning vastzitten, ten volle te gebruiken. „Zijn er dan gunstige omstandigheden aan verbon den?" zal men vragen. Zonder twijfel, want wie zich wapens moet aanschaffen, moet daarvoor de ijzer- en staalindustrie en de chemische- en de' textiel-nijverheid ""tot een veel hoger peil van ontwikkeling brengen. Wanneer de defensie eenmaal zijn onverbid delijke eisen heeft gesteld, laat men al het andere daarvoor wijken. Dan worden indu strieën gesticht in een tempo en tot een om vang, als men in vredestijd niet zou aandur ven. Iedere grote oorlog van de laatste halve eeuw heeft in de betrokken landen een ge weldige ontplooiing van de industrie te zien gegeven. Aangezien de INederlandse industrie uitbrei ding behoeft om voldoende werkgelegenheid te scheppen voor de snel groeiende bevolking, moet het mogelijk zijn de technische eisen van de defensieve uitrusting te combineren met deze drang fat industrialisatie. Wanneer wij ons moeten bewapenen, nnoet er dus op wor den toegezien, dat wij de benodigde uitrusting en bevoorrading zelf tot stand brengen. We moeten .zelf wapens vervaardigen, voertuigen en schepen bouwen, kleding aanmaken, le- vensmiddelenvoorraden opleggen, enz. Op het ogenblik is het gevaar rniet denkbeeldig, dat men ons het grootste deel van deze benodigd heden uit het buitenland zal leveren. Dit gaat dan onder het mom vantijdwinst, maar toch moet men im dit opzicht niet te veel toegeven. IZelfs wanneer we .die buitenlandse leveranties .cadeau krijgen of maar gedeeltelijk betalen, mogen we die tegemoetkomingen nauwelijks als een voordeed beschouwen. Want op die manier blijven we met handen en voeten tge- Maandagmiddag te -ongeveer half vier ha'd op de KIaarwaterweg een dodelijk ongeval plaats, waarbij een zeven-jarig jongetje het slachtoffer werd van zijn on voorzichtigheid. Op de Klaarwaterweg worden sinds enige maanden werkzaamheden uitgevoerd in verband met de riolering en bestrating van deze weg en de gehele dag rijden vrachtauto's met materiaal af en aan. Voor vele kinderen in deze buurt zijn de lang zaam rijdende vrachtauto's een attractie en menig maal hangt een jongen achter een van de auto's. Dit spelletje is de 7-jarige A. Kwak, wo nende aan de Klaarwaterweg, noodlottig geworden. Toen hij aan de zijkant van een auto, bestuurd door P. H. alhier, wil de gaan hangen, is hij voor de achterwie len gevallen. De rechter achterwielen van de auto gingen over het knaapje heen, waardoor hij onmiddellijk werd Ge dood. De bestuurder werd opmerkzaam ge- maak door kinderen, die hem toe schreeuwden. Het verder rijden was de bestuurder onmogelijk en hij moest in overspannen toestand naar huis worden gebracht. Enige schuld aan dit ongeval, Keeft hij niet. Geneeskundige hulp mocht' piet meer baten. Zaterdag wera In de Kromhout Kazerne te Utrecht, in tegenwoordigheid van tal rijke autoriteiten, 'n monument onthuld, dat door het gezamenlijk personeel van het Regiment Technische Troepen is op gericht ter nagedachtenis aan de tot het regiment behorende militairen, die in de jaren 1940-1949 zijn gevallen. Nabestaanden van de gevallenen leggen na de onthulling bloemstukken bij het monument. bonden aan andere landen en zakken we af tot het peil van een vazallenstaat, met wiens mening en belangen men vrijwel geen reke ning zal houden. Veel tactischer en gezonder zou het zijn met eigen middelen zoveel moge lijk tot de nieuwe uitrusting bij te dragen. Laat het bevriende buitenland ons de ma chines leveren, die "daarvoor nodig zijn, de grondstoffen, die ons ontbreken en de teke ningen en licenties, die onmisbaar zijn om het Nederlandse leger dezelfde bewapening te geven als de andere legers, maar laten we de uitvoering ïn eigen hand houden. Naju? onze mening zou dit dienen te geschieden in Benelux-verband, omdat de fabrieken, ha vens, een hoog ontwikkelde landbouw en een belangrijke handelsvloot, welke elementen gezamenlijk een uitstekende grondslag bieden om snel tot resultaten te kunnen komen. Wat wij nodig hebben zijn alleen moderne werk tuigen, voldoende grondstoffen en grote or ders. Wanneer men deze bestaansmiddelen van ons volk ten volle kan inschakelen bij de defensieve versterking van West-Europa zal het mogelijk zijn de aantasting van de levens standaard tot een minimum te beperken. Al leen dan zal de Slaat der Nederlanden niet degraderen tot een onbelangrijke bijwagen van de combinatie van Grote Mogendheden. VIJF AANRIJDINGEN IN ZES MINUTEN. Vrijdagmidag hebben in onze gemeente een serie aanrijdingen plaats gevonden, die binnen zes minuten bij de politie wer den gemeld. Te kwart over vijf uur werd mededeling gedaan, dat een aanrijding had plaats ge had op de Burg. Grothestraat. Hier had 'n bestuurder van een personenauto geremd en een achter hem rijdende auto was te gen zijn wagen gebotst. Terwijl de politie met deze aanrijding bezig was, werd medegedeeld, dat op de Birkstraat een ernstige aanrijding was gebeurd, waardoor het gehele verkeer ge stremd was. Inderdaad bleek dit zo te zijn. Een grote 20-tons Kromhout-truck was vanuit de Bartolottilaan de Birkstr. opgereden met matige snelheid, terwijl uit de richting Amersfoort een file auto's naderde. Een der automobilisten uit deze file had grote haast en verliet deze, ■waarbij een botsing met de truck onver mijdelijk scheen. Om deze botsing te ver mijden, schoot de bestuurder van deze kostbare vrachtauto tussen de rechts van de weg staande bomen door, reecl 'n licht mast yan de P.U.E.M. omver en kwam op het rijwielpad tot stilstand. Zijn wagen werd aan de voor- en zijkant ernstig be schadigd en moest per kraanwagen wor den weggesleept. De automobilist, die het ongeval veroorzaakte, kreeg geen schade. Terwijl een tweede ploeg politieagenten zich met deze aanrijding en haar gevol gen occupeerde, werd een ernstige aanrij ding gemeld op de Koninginnelaan. Ter hoogte van de Stichting „Eikenhorst" waren een wielrijder en een motorrijder door een passerende vrachtauto geschept en op het wegdek geslingerd. De wielrij der kwam er goed af, doch de motorrij der, de heer S. alhier, moest met een her senschudding naar huis worden vervoerd. Zowel rijwiel als motorrijwiel werden be schadigd. De vrachtauto was doorgereden en een vaag signalement kon de politie worden verstrekt. De volgende dag is de bestuurder van deze vrachtauto aange houden, doch deze wist van de aanrijding niets. Op hetzelfde moment moesten weer enige agenten uitrukken, nu voor een aanrij ding op de Birkstraat, hoek G. Pelsweg, doch hier bleek de wagenschade gering. Van de G. Pelsweg konden de politie mannen direct gedirigeerd worden naar de Birkstraat, waar, ter hoogte van hotel „Kamplust", twee auto's bij het stoppen tegen elkaar waren gebotst. Intussen was het verkeer op de Birkstraat gedeeltelijk gestremd wegens de tweede aanrijding en tot overmaat van ramp bleek, dat een automobilist, die in de file wachtende auto's stond, zijn portier niet meer kon openen, daar dit in het slot was ge vallen. Ook hier was politie-assistentie nodig om een portierraam te forceren en de deur te openen. S.E.C. VERLOOR PROTEST. Het protest van S.E.C., hetwelk Zaterdag middag in Utrecht door de K.N.V.B. werd behandeld, is niet ten gunste van S.E.C. beslist. Het betrof hier het laten overnemen van een penalty tijdens de wedstrijd Quick S.E.C., nadat keper Hornsveld de penalty had gehouden. Evenwel schijnt deze zaak nog eem klein vervolg te krijgen. LEZING OVER NOORD-LIMBURG. Vrijdagavond hield de heer J. Drissen al hier, voor de leden van de Schildersstu dieclub, in hotel „De Schouw", zijn aan gekondigde lezing over Noord-Limburg. Spreker ving aan met een beschrijving van het landschap van Noord-Limburg en zijn bewoners vanaf de Spaanse tijd. Hij gaf een beeld van de grote slag op de Mo kerheide in 1574 en liet de figuren herle ven van de beide Nassau's, Christoffel en Hendrik die beide in deze slag sneuvel den. Vervolgens behandelde spr. de Napoleon tische tijd en bracht daaruit enige voor name figuren naar voren, die hij uitvoe rig beschreef en belichtte. Met grote sprongen gingen we verder door Noord-Limburg en maakten we kennis met de Limburgse boerderij en de vele kastelen langs de boorden van de Maas. Ook de roemruchte geschiedenis en de vroegere bewoners van deze kastelen, die in hun tijd nogal roofzuchtig en wei nig humaan waren, werden op onderhou dende wijze besproken. Tot slot wist de heer Drissen de typische Noord-Limburgse sfeer te scheppen door plattelands-figuren uit de onmiddellijke omgeving van de grens te beschrijven. Een goede kijk kregen we op de Limburg se folklore, welke stamt uit de diep ge wortelde religieuse inslag der Limburgers. Het was een leerzame avond, welke gro ter belangstelling verdiend had. DRIE JAAR GEVANGENISSTRAF GESIST TEGEN VERRAADSTER VAN DIRK KROON. Een gevangenisstraf voor de tijd van drie jaar, verminderd met het reeds onderga ne voorarrest eiste de Off. van Justitie bij de Bijzondere Strafkamer te Utrecht tegen Mej. A. Dudzik, die gisteren voor de derde maal terecht stond met de me deverdachte H. G. M. Vroom, beiden be schuldigd van het aanbrengen van D. Kroon bij een Duitse instantie in de win ter 1944, het geven van aanwijzingen om trent diens schuilplaats, alsmede het in bezit hebben van oorlogstuig en tekenin gen van militaire objecten. Zoals men zich uit vorige verslagen van deze zaak zal herinneren, waren de afge legde verklaringen nogal tegenstrijdig. Beide verdachten herriepen meermalen hun vroeger gedane mededelingen en be kentenissen. Vorige week vloog een kennis van mij, nadat hij mij had aangeboden „even" een recept weg te brengen, op de terugweg in volle vaart op het bekende hek in de Van Weedestraat, dat sinds jaar en dag een groot gevaar oplevert voor wielrijders en wandelaars. Natuurlijk, hij had beter moeten uitkij ken, hij had niet zo hard moeten rijden, z'n licht had beter moeten zijn en meer van zulke argumenten. Wanneer hij mij niet had aangeboden de boodschap te doen, zou er óók geen vuil tje aan de lucht zijn geweest, maar hij deed dat nu eenmaal wèl. Hij vertelde mij waarover hij had zitten peinzen toen hij tegen het hek botste, 'k Zal U maar niet vertellen wat dit was, doch ineens leek het hem of hij, zonder voorafgaande waarschuwing, in z'n kraag werd gegrepen en over zijn stuur heen in een hoekje werd gefrommeld. Toen hij weer bij zinnen was, heeft hij dingen gezegd, waarvan de stenen groen zijn uitgeslagen en wanneer hij een voorhamer bij de hand zou hebben gehad, zou er van het hek niet veel meer dan 'n Koopje oud roest zijn overgebleven. Eerlijk gezegd vond ik het jammer, dat hij niets had om zijn woede te koelen, want dan waren we meteen van het ob stakel af geweest. Bovendien had ik dan heel wat meer plezier gehad van m'n 5.als bijdrage in de schade, dan nu. Intussen is het weer haast Maart. Nog een paar weken en Soest krijgt weer de druk te van de vreemdelingen te verwerken en onder hen zullen er zijn, die zeggen: „ver roest, daar staat dat stomme hek nóg". Er zullen door dat hek weer meer of min der ernstige ongelukken gebeuren. Wan neer een Soester, zoals mijn kennis, er al tegenop draaft, hoe moet het dan een vreemdeling wel vergaan, die zo Iets stoms niet verwacht. Wordt Kët nu zo zoetjes aan geen tijd, dat ons gemeentebestuur maatregelen neemt tegen dergelijke uitwassen? Is het niet te gek om alleen te lopen, dat je wel 'n boete gepresenteerd krijgt voor het te lang buiten laten staan van een vuilnisemmer, doch hiervan niets merkt, wanneer je een hek midden in het ver keer laat staan? Dag in, dag uit, des nachts en jarenlang? Er zijn toch wegen genoeg te bewandelen, om deze obstakels op te ruimen? H, OEKMAN. Nadat Donderdag nogmaals twee recher cheurs werden gehoord, hield de Officier van Justitie zijn requisitoir, waarin hij ten aanzien van H. Vroom tot vrijspraak meende te moeten concluderen, daar hij het formeel juridisch bewijs niet geleverd achtte. De andere verdachte, Mej. A. Dudzik, noemde hij een „uiterst geraffineerde vrouw, die zonder scrupules mensen wist te binden en aan haar belangen onderge schikt te maken". De samenspanning met de medeverdachte achtte de Officier niet bewezen, wèl het aangeven van Kroon als ondergronds werker aan de Duitsers, waaromtrent beide verdachten indertijd zelf een bekentenis hadden afgelegd. „Op dergelijke figuren stelt het Neder landse volk geen prijs", aldus mr. Drab- be, „en ik geloof dat het goed zal zijn als zij zo spoedig mogelijk over de Duitse grens verdwijnt." Uitspraak in deze zaak volgt 8 Maart a.s. VOLKSUNIVERSITEIT. Vrijdag a.s. wordt door Dr. W. N. Kruse- man de tweede lezing voor de Volksuni versiteit gehouden, waarin behandeld zal worden de samenleving in het algemeen en die der planten in het bijzonder, als mede het biologisch evenwicht in de in sectenwereld. Evenals de eerste wordt ook de tweede lezing in De Gouden Ploeg gehouden. BRIDGE DRIVE TEN BATE DER KANKERBESTRIJDING. De Bridge-Club „Soest" organiseert, in overleg met de afd. Soest van het Konin gin Wilhelminafonds voor de Kankerbe strijding, op Zaterdag 10 Maart a.s., in ho tel „Eemland", een grote Bridge-drive om fraaie prijzen. De netto opbrengst komt geheel ten goede aan het fonds. Men zie de advertentie in ons volgend nummer. KORTSLUITING. Tijdens het snoeien en kappen van bomen op de Middelwijkstraat viel een der afge hakte takken op de draden van het bo vengrondse electrische net. Hierdoor ont stond kortsluiting en stagnatie In de stroomvoorziening.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1