Aanwinsten voor de Koninklijke Marine. Industrieterrein SOEST. SOESTERBERG. Voetbal. Nieuwe tactiek ter zee Het gierend en oorverdovend lawaai in de machinekamer van het op dienstsnelheid lo pende schip wordt plotseling overstemd door het ratelend geweld van het signaal „rook maken". Het zelfde signaal, begeleid door het aanflitsen van rode lampjes, weerklinkt in de hete ketelruimten. De man aan de machine- kamertelegraaf in het stuurhuis draait als een bezetene aan zijn toerenaanwijzer. Deze wees aan, dat de schroeven 120 omwentelingen maakten en zojuist heeft door de spreekbuis van de brug de stem van de commandant ge klonken met het bevel dat toerental te ver hogen tot 300. Op de corresponderende wij zerplaat in de machinekamer kruipt een rode wijzer vooruit over de cijfers en de mannen aan de stoomschuiven proberen door het opendraaien van hun bedieningswielen de zwarte wijzer, die het werkelijk toerental aan wijst, gelijke tred te doen houden met de rode, die het door de brug gevraagde aantal weergeeft. Door die twee eenvoudige bevelen van de brug komt er opeens een geladen spanning in de hete ruimten onderdeks. De wachtdoende officier in de machinekamer ziet die rode wij zer over de grote cijferplaat voortkruipen en hij weet, dat er' veel stoom zal moeten wor den gebruikt. Hij springt naar een signaal klokje, dat verbinding geeft met de ketel- ruimen en zet het met één handgreep op het bevel „meer stoom maken". De sergeant van de wacht in de ketelruimen ziet dat klokje verspringen, terwijl hij bezig is om het bevel „rook maken" uit te voeren. Hij sleutelt wat aan de branders, hij knijpt de lucht van twee branders en voert tegelijkertijd de toevoer van stookolie op. In plaats van de witte gloed van een volledige verbranding ziet hij nu door het kijkglaasje een rossig schijnsel, telkens verduisterd door walmend zwart, teer lijkt het wel voor het geoefend oog, maar de sergeant weet dat het dikke, vette rook is. Ook aan de snelheid moet echter worden gedacht. Hij geeft de stoker eerste klasse, die bij de bran ders stond, voordat hij door de sergeant op zij werd gegooid voor het rookmaken, een por in zijn ribben: hij wijst op het bevel uit de machinekamer om meer stoom en dan op zes branders. De stoker weet al wat van hem wordt verlangd en hij ontsteekt de zes brul lende hittebronnen, zodat de ketels meer stoom kunnen produceren. Iedereen op het schip ook hij die de beve len naar de machinekamer niet heeft kunnen horen weet nu wat er aan de hand is. Door het gehele stalen karkas loopt een trilling als de snelheid bijna tot het drievoudige wordt opgevoerd. Inplaats van de zuivere zeelucht zuigen de ventilatoren telkens zwarte rook in de verblijven en de mensen bovendeks zien die rook in dikke rollende wolken uit de achterste schoorsteen walmen. Zij zien boven dien, dat het steeds sneller lopende schip een bocht om het eskader gaat beschrijven en zij weten, dat er actie komt. Welke actie dat is, hangt geheel af van het jaartal, waarin die commandant op de brug van zijn klein oorlogschip op de rode knop drukte, om rook te krijgen, terwijl hij tege lijkertijd naar beneden riep, de snelheid op te voeren, want de tactiek en de techniek van de oorlog ter zee wisselen snel. Het is niet alleen zo, dat de torpedojagers, gebouwd vol gens de beginselen van de oorlog 1914-T8, geheel uit de tijd waren, toen in 1939 van die schepen weer krijgsdienst werd gevergd, het is zelfs zo, dat de torpedojagers, gebouwd midden in de jongste oorlog laat ons zeg gen in 1943 op het ogenblik hopeloos zijn verouderd. Hun uitrusting met instrumenten, hun wijze van strijden zou op het ogenblik gans anders zijn, toen knappe koppen zich over het tekenbord bogen om die schepen te ontwerpen. Wanneer wij dan ook de tekeningen uitrol len met de ontwerpen voor de nieuwste sche pen van de Koninklijke Nederlandse Marine, die op het ogenblik in aanbouw zijn op wer ven in Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen, dan is heus niet in een oogopslag te zien, dat het om torpedojagers gaat. Tenminste om wat vroeger torpedojagers heetten. Ook de naam is verouderd. De nieuwe bodems van de Koninklijke Marine zullen onderzeeboot jagers worden genoemd en hun indienststel- ling zal een nieuwe fase van de zee-oor log inluiden. Wat de tanks voor de oorlog te land betekenen, zullen de onderzeeboot jagers voor de strijd ter zee gaan betekenen. In deze ver gelijking gaat de ontwikkeling te land en ter zee hand in hand: de oude torpedoboot jagers werden wel de cavalerie van de oceanen genoemd. In tegenstelling tot hun algemene benaming, die een duidelijke beperking inhoudt, zullen de nieuwe onderzeeboot jagers van alle mark ten thuis zijn. Het zullen schepen zijn, die on der alle omstandigheden hun mannetje kun nen staan. Eigenlijk kan men zeggen, dat de onderzeeboot jagers kleine, lichte kruisers zijn, waarmee zij ook in uiterlijk de meeste gelijkenis" vertonen. De twaalf onderzeebootjagers, die Nederland thans in bestelling heeft, zullen elk ruim 111 meter lang zijn bij een grootste breedte van slechts 11.30 m en een diepgang van 3.80 m. Deze schepen met een waterverplaatsing van 2100 ton zullen een snelheid kunnen ontwik kelen van 33 tot 36 zeemijl per uur, hetgeen overeenkomt met ruim 60 km per uur. Om die kolossen van staal en ijzer met zo'n snel heid te kunnen voortbewegen, zijn machtige turbines nodig, die een vermogen leveren van 45.000 p.k. De afmetingen van de nieuwe schepen zijn dus al aanzienlijk groter dan die van de oude torpedoboot jagers, die 1200 tot 1500 ton me ten. Ook de bewapening: is anders. De zwaar ste en machtigste vuurkracht op de oude jagers werd geleverd door de torpedo's, wel ker lanceerbuizen een plaats vonden tussen de kombuis en de bakkerij, hetgeen echter geenszins wil zeggen, dat de nieuwe jagers uitsluitend voor vredeswerk bedoeld zijn. In de plaats van de twee of drie kanons van 7 cm op de oude, dragen de nieuwe jagers vier kanons voor 12 cm granaten alsmede zes stuk ken snelvuurgeschut van 4 cm. Bovendien kunnen op verschillende plaatsen vijf mitrail leurs worden geplaatst. Alleen de bewape ning tegen onderzeeboten is dezelfde geble- - ven: op het achterschip staan banen en werp- installaties voor dieptebommen. Er zal een be manning van 260 koppen nodig zijn om deze moderne schepen te laten varen en vechten. Proef wedstrijd voorlopig Nederlands elf talMiddlesborough in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Het Nederlandse elftal, hetwelk op ver rassende wijze het Engelse team met 41 klopte. V.l.n.r. geknield: v. d. Tuyn, Kuneman, v. Melis, Lenstra, Groeneveld. V.l.n.r. staand: de Jong, v. Schijndel, Schijve naar, Kraak, Biesbrouck en Terlouw. Gewijzigde tactiek De oorspronkelijke torpedojagers waren een antwoord op de in het verleden opererende torpedoboten, kleine, snelle schepen, die met torpedoaanvallen veel grotere schepen poog den te treffen. De nieuwe onderzeeboot jagers zijn weliswaar uit die oude jagers voortgeko men, doch hun taak zal van veel breder be schermende aard zijn. Zij zullen rond een eskader kapitale schepen, bestaande bijvoor beeld uit vliegdekschepen en kruisers, zwer men en aanvallen moeten afslaan van onder zeeboten, van allerhande lichte bovenwater strijdkrachten en van vliegtuigen. Op die taken is de bewapening berekend. Het instru mentarium is daaraan aangepast: geruis- en echohoorapparaten voor de opsporing van on derzeeërs, radar in de modernste vormen voor de ontdekking van bovenwaterschepen en vliegtuigen en tenslotte vuurleidingsappa raten van Nederlands fabrikaat, die het ge schut zo zuiver richten, als maar amper voor mogelijk werd gehouden. In deze opsomming van apparatuur ligt ook de sleutel verborgen tot het antwoord op de vraag, waarom er geen torpedolanceerbuizen meer opgesteld staan, terwijl torpedo's immers juist voor kleine schepen een zeer gezochte bewapening vormden, omdat zij ook die lichte eenheden een enorme vuurkracht gaven. Die sleutel heet: radar. Bij de aanwezigheid van radar op alle oor logsschepen, juist van die radartoestellen zoals die na de oorlog tot grote perfectie zijn ontwikkeld, behoeven boven-waterschepen geen enkele hoop meer te koesteren bij dag of nacht een verrassende torpedoaanval te kun nen uitvoeren op vijandelijke schepen. Voor het met kans op succes lanceren van torpe do's is het namelijk nodig het doel tot op ongeveer 1800 meter (liefst minder) te na deren. Vroeger was zulks mogelijk, omdat de aanvallende torpedoboot jagers zich slechts be trekkelijk kort binnen het gezichtsveld van het doel behoefden te begeven. Doch thans worden ze reeds op grote afstand opgemerkt en vervolgens door het verdragende scheeps geschut van de vijand bestookt, voordat zij ook maar bij benadering dicht genoeg bij zijn, om hun torpedo's los te laten. Daarom dus is de bewapening voor boven waterdoeleinden uitsluitend geconcentreerd in artillerie. Kanons overigens, die de granaten over grote afstand wegslingeren maar toch zuiver richten, zodat deze vuurkracht gevaar lijk veel begint te lijken op die van een lichte kruiser. Kanons, die ook niet alleen op zee doelen kunnen worden gericht, doch die ook een onaangename partij kunnen meeblaffen tegen vliegtuigen. Met de lichtere kanons is het net andersom. Die zijn in de eerste plaats bedoeld om steil omhoog te schieten op lucht doelen, maar ook zij kunnen tegen doelen op zee worden gebruikt. De tactiek en de bewapening van de nieuw ste Nederlandse oorlogschepen zullen dus ge heel in overeenstemming zijn met de jongste ontwikkeling en ervaring bij de strijd ter zee. Met de inrichting van de schepen zal het niet anders zijn. Niet langer treft men alle offi ciers verblijven in het achterschip aan en het volkslogies „voor de mast". Verblijven voor de bemanning, kantoren, werkplaatsen, offi ciershutten, kaartenkamers, verbindingsbu reau en al die vele andere soorten grote en kleine ruimten zijn her en der over de sche pen verdeeld, zodat ook na een eventuele treffer nog een min of meer complete, doch in elk geval gevechtsvaardige eenheid overblijft. Aan die twaalf modene schepen, die geen patrijspoorten zullen hebben, wordt nu met grote spoed gebouwd. De bouw geschiedt in groepen, een montagemethode die het werk ten zeerste ten goede komt. Wanneer de sche pen gereed zijn, zal dat een belangrijke aan winst voor de marine betekenen, maar toch hopen wij dat die aanwinst verouderen en verroesten zal zonder metterdaad te moeten tonen hoe doeltreffend het ontwerp was. S.E.C. Daar het terrein van V.V.O.G. te Harder wijk werd afgekeurd, waren de S.E.C.- mannen Zondag vrij. De S.E.C.-reserve's, waaronder verschil lende spelers, die voorheen in het eerste elftal speelden, bonden op de Schrikslaan de strijd aan tegen 't Gooi 3. De Gooispeiers bleken van de aanvang af meer verband in hun ploeg te hebben dan de Soestenaren, als gevolg waarvan de Soester achterhoede al dadelijk veel werk kreeg. Na een kwartier evenwel brak Klompen houwer door en toen hij de rechtsback van 't Gooi omspeelde, maakte deze hands. Van Veen voltrok het vonnis en de stand werd 10. De Gooiers bleven technisch en goed spel letje spelen en de S.E.C.-achterhoede kon er niet voldoende vat op krijgen. Keeper Adams moest dan ook al zijn talenten gebruiken. Na een serie aanvallen van 't Gooi wist de rechtsbinnen der gasten van dichtbij te scoren. 11. Na de rust kreeg S.E.C. de vjind mee en kwam er meer verband in de Soester ploeg. Nog geen 4 minuten na de thee be nutte O. ivlaassen een goede pass van Beernink en met een prachtig schot werd de stand 21. De S.E.C.-reserve's maakten echter de fout de middenlinie terug te houden en binnen 5 minuten wist de Gooi-midvoor gebruik te maken van het slechte oprui men van de Soester defensie. Van gerin ge afstand maakte hij de stand gelijk. 2—2. De strijd om de winnende goal werd een zijdig. Dank zij het lege middenveld op de S.E.C.-helft konden de Gooiers steeds weer snelle aanvallen opzetten. Wel trok Maassen er herhaalde malen tussen uit, doch de minieme steun van zijn midvoor was oorzaak, dat S.E.C. niet kon scoren. Klompenhouwer ging toen midvoor spe len, waardoor meer schotvaardigheid in de voorhoede kwam. Jammer was 't dan ook, dat tot tweemaal toe een prachtige omhaal van Klompenhouwer de lat scheerde. Het was tenslotte 't Gooi, dat het tamme, korte spel van de Soesters afstrafte en met een 3-2 zege huiswaarts ging. De overige uitslagen waren: SEC 4—APWC 4 7—3 Amsvorde ASEC A 23 B.D.C. De uitslagen zijn: BDC 1Kampong 1 afgelast Amersf. Boys 4BDC 2 05 BDC 3't Gooi 6 afgelast Woudenberg 2BDC 4 afgelast SEC 5BDC 6 afgelast BDC ADVSU A 0—3 KVVA A—BDC B 5—1 BDC C—DVSU D 2—2 APWC B—BDC A 0—13 te koop, waarvan 145 M2. overdekt, voor alle doeleinden geschikt, m. vrije woning. Inlichtingen J. W. Sistilha, Makelaar- Taxateur, Wilhelminalaan 16B, Tel. 2573. DAMCLUB „DE VARIANT". In de Vrijdagavond door De Variant ge houden ledenvergadering werd de 2e ver jaring herdacht en de promotie naar de le klasse gevierd. Na de bestuursverkie zing werd het bestuur alsvolgt samenge steld: D. Waal, voorzitter; W. Sjollema, secretaris; R. Damen, penningmeester; W. Veerman, comm. van materiaal en H. Terlouw, algem. adj. Besloten werd voortaan de clubavond op Woensdag te houden in het tot nu toe ge bruikte speellokaal in De Gouden Ploeg. Tot leden van de wedstrijd-commissie werden benoemd de tieren R. Damen, J. W. Ooms en D. Waal. Besloten werd voorts 'n onderlinge com petitie te spelen om de volgorde van de spelers in de beide tientallen te kunnen vaststellen. In groep A zal het le tiental, versterkt met de heren E. Veerman en J. van Oostrum, worden opgenomen; de overige spelers zullen de groep B vormen. Aan nummer 1 van elke groep zal een zilve ren medaille worden uitgereikt. Medegedeeld werd, dat de heer J. W. Ooms toestemming van het Bondsbestuur heeft verkregen, om in "de hoofdklasse aan het Persoonlijk Kampioenschap van de Bond deel te nemen. 8 Spelers van de club zullen in de tweede klasse van dit kampioenschap uitkomen. Het clubkampioenschap zal wel wegge legd zijn voor Ooms, die over gedegen speelkennis beschikt, doch ook anderen, waaronder Damen, de aanvoerder van de kampioensploeg, die een goed positiespe ler is, komen hiervoor in aanmerking. E. Veerman, de oud-O.K.K.-speler en hoofdklassespeler zal zeker een woordje meespreken, alsmede de nieuwe aanwinst Van Oostrum, oud-hoofdklasse-speler van „Ons Genoegen" te Utrecht. Collet, grillig en onberekenbaar in zijn spel, zal misschien niet de titel behalen, doch menig kampioenspretendent laten struikelen terwijl Waal nog niet in oude vorm van weleer is, om een serieuze kans te maken. Verrassingen zullen er komen van Sjolle ma, Terlouw, Kraay, Van Es en W. Veer man, die evenwel de hoogste titel niet zullen kunnen behalen. De loting voor de eerste ronde, Woensdag a.s. in De Gouden Ploeg te spelen, brengt de volgende spelers tegen elkaar: Groep 1: KraayWaal. OomsVan Es. Van Oosterom-Effrink. Sjollema-Damen. Terlouw-Collet. E. Veerman-W. Veerman. Groep 2: Bunt-Wallenburg. Egdom-Sjol- lema. Flaman-v. d. Pol. Nap-Niemants- verdriet. JAARVERGADERING „TEMPO". Vrijdagavond hield de ren- en toerver- eniging „Tempo" haar jaarvergadering in café „Zonneheuvel", onder voorzitter schap van de heer J. v. d. Broek. Het jaarverslag van de secretaris gaf een overzicht van de gebeurtenissen in het af gelopen jaar, dat voor de vereniging niet slecht was en waarin het aantal leden en donateurs groeiende was. Ook de pen ningmeester behoefde geen klachten te uiten en kon een batig saldo noemen. Het gehele bestuur trad periodiek af en slechts de heer U. Schans bleek zich niet herkiesbaar te stellen. Herkozen werden J. v. d. Broek, H. Schlebaum, J. Gerritse, H. Diters, Sj. v. d. Broek en F. van Sloo- ten, terwijl als nieuw bestuurslid de heer S. Jellema gekozen werd. Aan de heer Schans werd door de voor zitter dank gebracht voor het vele werk, dat door hem was verricht en de heer Jellema werd in het bestuur verwelkomd. Met een geanimeerde rondvraag werd deze druk bezochte vergadering besloten. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau op Woensdag en Zater dag van 14 tot 16 uur. 2 sleutels aan elastiekje, padvindersriem, paar wollen blauwe handschoenen, da mesrijwiel en zwarte bouvier. Autoslïnger, linker glacé handschoen, rijksdaalder, rood kinderwantje, wit-ge- vlekte hond, grijze vulpen, paar nylon kousen, zakmes, bouvier, handwarmer, le ren handschoen en notitieboekje. HET EVENWICHT IN DE NATUUR. Het terrein, dat door de biologie, de we tenschap van het leven, wordt bestreken, is zeer omvangrijk en als men dr. W. N. Kruseman hoort spreken over een klein deel hiervan, n.1. de voeding van planten en dieren en het evenwicht, welke in de natuur feilloos wordt bereikt, dan worden zijn toehoorders wel geboeid, zoals Vrij dagavond bleek in De Gouden Ploeg, al waar de Volksuniversiteit een avond be legd had. Het evenwicht in de voedselproblemen in de levende natuur begint met de eenvou dige stelling, dat de planten het voedsel uit de bodem betrekken. Hiermede is een ingenieuse en wonderlijke wereld voor de belangstellende leek opengegaan. Met niet minder dan tien elementen voe den de planten zich en wel met koolstof, waterstof, zuurstof, stikstof, zwavel fos for, kalium magnesium en ijzer en daar naast in geringe mate met koolzuurgas. Uit deze elementen fabriceert de plant eiwit, zetmeel en suiker en de bladeren zijn te vergelijken met chemische fa briekjes. Dank zij de energie van de zon nestralen worden deze stoffen geprodu ceerd. De bladgroenkorrels of het chlorophyl zijn in staat om vooral het rode deel van 't zonlicht te absorberen en de energie te gebruiken om uit koolzuur en water de bovengenoemde stoffen op te bouwen. Interessant is het evenwicht, hetwelk wordt bereikt in de natuur. De mens b.v. ademt zuurstof in en koolzuur uit. Dit koolzuur wordt door de plant opgenomen bij de assimilatie en met water en suiker tot zetmeel verwerkt. Bij dit proces komt zuurstof vrij, welke weer door de mens wordt ingeademd, terwijl deze mens het zetmeel van de plant eet, waarmede de kringloop wordt gesloten. Planten, die het bladgroen niet bezitten, zoals schimmels en bacteriën, leven zoals wij en voeden zich met organische voe dingsstoffen of ze woekeren op andere le vende wezens. De bodem moet de elementen, welke zij afgeeft weer terug hebben en met de af braak van planten krijgt de bodem hu mus terug, aangevuld met andere organi sche stoffen en mest. De volmaaktste levensgemeenschap treft men aan in een tropisch oerwoud en bij ontginning van een dergelijk woud krijgt men afbraak en cultuurverlies. Spr. besprak hierop de levenswijze in een aquarium en in de zee en daarmede ver band houdende merkwaardigheden van diverse waterdieren en verluchtte zijn reis door de wondere wereld der biologie met lichtbeelden. Op 2 Maart komt deze spreker het twee de deel van deze cursus houden. TRAININGSRITTEN „TEMPO". Zondag hield de ren- en toervereniging Tempo, op wegen in de polder afstands- ritten voor haar leden. De trainingsritten hadden het volgende resultaat. A-Klasse 78 k.m.: 1. C. Verschoor. 2. J. Schans. 3. Hendriks. B-Klasse 52 k.m.: 1. Bon. 2. Van Brakel. 3. J. van de Broek. 4. Bunschoten. 5. De Jager. LAATSTE contactavond band NEDERLAND-INDONESIë. Voor de laatste maal werd in zaal „De Viersprong" een contact-avond gehouden door de Band Nderland-Indonesië. De heer J. Kraayenhagen verwelkomde de onlangs teruggekeerde militairen en Mevrouw Wijsveld-De Ligt, erelid van 't hoofdbestuur van de Band. Mevrouw A. Lagerwey-Cassander deed hierna verslag van het wel en wee van de band gedurende de jaren 1946 tot en met 1951. Speciaal werd de prettige sa menwerking met en de ondervonden me dewerking van „Nikaproba" geroemd. Met dit verslag werd tevens een streep gezet onder het goede en vele werk van deze secretaresse, die o.m. de Soester jon gens overzee vele brieven schreef gedu rende deze jaren. De heer D. Hornsveld, penningmeester, gaf een financieel verslag van deze Jaren en er bleek een batig saldo aanwezig te zijn. Mevrouw Wijsveld-De Ligt hield hierna een toespraak, waarin zij de grote waar dering voor het werk der afd. Soest van de Band uitsprak. Zeer veel en zeer goed werk is door deze afdeling verricht en bij het hoofdbestuur stond zij in hoog aan zien, aldus spr. Met algemene stemmen werd hierna be sloten het batig saldo van de kas over te dragen aan „Fomiba", een fonds voor ge wonde en zieke militairen, welke in hos pitalen worden verpleegd. De heer Hornsveld sprak hierna de aan wezige militairen toe en reikte hen een herinneringsalbum uit. Namens alle oud-militairen werd aan Me vrouw Lagerwey, alsmede aan Mejuffr. Hornsveld, een bloemenhulde gebracht. De avond werd besloten met een spraak waterval, waarbij door de navolgende personen prijzen werden behaald: le prijs: J. v. d. Goot. 2e prijs: H. Horns veld. 3e prijs: P. Floor. Troostprijs Mevr. v. d. Horst-v. d. Pol. Het le couplet van het Wilhelmus besloot het goede werk van 5 jaren der afdeling Soest van de Band Nederland-Indonesië. LEERLINGENAVOND. De jaarlijkse leerlingenavond van Ida Jongsma zal zeer waarschijnlijk op 2 April a.s. in Eemland worden gehouden. Voor deze avond zijn twee zangspelen in wording. Eén er van wordt door 'n groep grotere meisjes in boeren klederdracht uitgevoerd, terwijl het andere, het zang spel „Van kinderen en bloemen" wordt gebracht door kleine jongens en meisjes. VOLKSONDERWIJS. Vrijdagavond had, in de Openbare lagere school aan de Kerkebuurt, de jaarverga dering plaats van Volksonderwijs, afde ling Soest, onder voorzitterschap van de heer Ch. de Vries. Mej. W. de Groot, secretaresse, vermeldde de bijzonderheden der afdeling in haar jaarverslag. Dank zij de activiteit van de propaganda-afdeling werd het ledental opgevoerd van 227 tot 288. Een nadelig saldo moest de penningmees ter, de heer J. van Dalfsen, melden in zijn jaaroverzicht. De heren v. d. Heiden en Kat werden be noemd in de nieuwe kascommissie, terwijl bij de bestuursverkiezing verschillende mutaties plaats vonden. De heer Tschur was niet herkiesbaar, terwijl de periodiek aftredende leden, de heren Scalée en Slagter, niet herkozen werden. Gekozen werden de heren J. de Weerd, M. Brink man, P. Schuyer en Mevr. Tschur. Aan de niet herbenoemde bestuursleden werd dank gebracht door de voorzitter voor het werk, hetwelk zij voor de ver eniging hadden verricht. De heer De Weerd deed hierna verslag van de algemene vergadering en vervol gens werd besloten tot het houden van n propaganda-feestavond in Eemland, in April a.s. HET JUBILEUM VAN DE HEER H. RAAT. In verband met het 25-jarig jubileum van de heer H. Raat, als hoofd van de Chr. school te Soesterberg, werd Woensdag middag in het Hervormd Wijkgebouw n receptie gehouden, waarvoor buitenge woon grote belangstelling bestond. Vooraf had namens het schoolbestuur en de schoolvereniging, bij monde van de voorzitter, de heer Struve, een huldiging van de jubilaris plaats, waarbij hem een prachtig geschenk werd aangeboden. In deze huldiging werd ook Mevr. Raat be trokken. Vervolgens richtte de heer Rij per namens het schoolpersoneel, onder aanbieding van een geschenk, waarderen de woorden tot de heer Raat. Daarna werd nog een andere jubilaris ge huldigd, nl. de heer Struve, die 25 jaar, de laatste jaren als voorzitter, in het schoolbestuur zitting heeft. Hem werd door de heer Loonstra een mooi boekwerk aangeboden. Onder de vee bezoekers, die ter receptie verschenen, merkte we o.m. op de heer Luyf, namens het gemeentebestuur; de heer B. v. d. Kolk, inspecteur C.V.O.; de heer M. A. C. Lindeman, inspecteur l.o.; het bestuur der school en oud-bestuursle den; het onderwijzend personeel van de school en de hoofden met het personeel der katholieke en openbare school; de raadsleden Clemens en. Schaafsma; de be kende schrijver van kinderboeken, W. G.

Soester Courant | 1951 | | pagina 2