SOESTERBERG. Net meisje Constant David Ludovic Artz, Anthooius Franciscus Monsees, Trudy, G. ROETEN, L. B. v. Hornsveld A. Spek leerjongen halfwas timmer man. Maarten W. Kooy LAATSTE CONTACTAVOND BAND NEDERLAND-INDONESIë. Voor de laatste maal werd in zaal „De Viersprong" een contact-avond gehouden door de Band Nderland-Indonesië. De heer J. Kraayenhagen verwelkomde de onlangs teruggekeerde militairen en Mevrouw Wijsveld-De Ligt, erelid van 't hoofdbestuur van de Band. Mevrouw A. Lagerwey-Cassander deed hierna verslag van het wel en wee van de band gedurende de jaren 1946 tot en met 1951. Speciaal werd de prettige sa menwerking met en de ondervonden me dewerking van „Nikaproba" geroemd. Met dit verslag werd tevens een streep gezet onder het goede en vele werk van deze secretaresse, die o.m. de Soester jon gens overzee vele brieven schreef gedu rende deze jaren. De heer D. Hornsveld, penningmeester, gaf een financieel verslag van deze Jaren en er bleek een batig saldo aanwezig te zijn. Mevrouw Wijsveld-De Ligt hield hierna een toespraak, waarin zij de grote waar- 3éring voor het werk der afd. Soest van de Band uitsprak. Zeer veel en zeer goed werk is door deze afdeling verricht en bij het hoofdbestuur stond zij in hoog aan zien, aldus spr. Met algemene stemmen werd hierna be sloten het batig saldo van de kas over te dragen aan „Fomiba", een fonds voor ge wonde en zieke militairen, welke in hos pitalen worden verpleegd. De heer Hornsveld sprak hierna de aan wezige militairen toe en reikte hen een herinneringsalbum uit. Namens alle oud-militairen werd aan Me vrouw Lagerwey, alsmede aan Mejuffr. Hornsveld, een bloemenhulde gebracht. De avond werd besloten met een spraak waterval, waarbij door de navolgende personen prijzen werden behaald: le prijs: J. v. d. Goot. 2e prijs: H. Horns veld. 3e prijs: P. Floor. Troostprijs Mevr. v. d. Horst-v. d. Pol. Het le couplet van het Wilhelmus besloot het goede werk van 5 jaren der afdeling Soest van de Band Nederland-Indonesië. LEERLINGENAVOND. De jaarlijkse leerlingenavond van Ida Jongsma zal zeer waarschijnlijk op 2 April a.s. in Eemland worden gehouden. Voor deze avond zijn twee zangspelen in wording. Eén er van wordt door 'n groep grotere meisjes in boeren klederdracht uitgevoerd, terwijl het andere, het zang spel „Van kinderen en bloemen" wordt gebracht door kleine jongens en meisjes. VOLKSONDERWIJS. Vrijdagavond had, m de Openbare lagere school aan de Kerkebuurt, de jaarverga dering plaats van Volksonderwijs, afde ling Soest, onder voorzitterschap van de heer Ch. de Vries. Mej. W. de Groot, secretaresse, vermeldde de bijzonderheden der afdeling in haar jaarverslag. Dank zij de activiteit van de propaganda-afdeling werd het ledental opgevoerd van 227 tot 288. Een nadelig saldo moest de penningmees ter, de heer J. van Dalfsen, melden in zijn jaaroverzicht. De heren v. d. Heiden en Kat werden be noemd in de nieuwe kascommissie, terwijl bij de bestuursverkiezing verschillende mutaties plaats vonden. De heer Tschur was niet herkiesbaar, terwijl de periodiek aftredende leden, de heren Scalée en Slagter, niet herkozen werden. Gekozen werden de heren J. de Weerd, M. Brink man, P. Schuyer en Mevr. Tschur. Aan de niet herbenoemde bestuursleden werd dank gebracht door de voorzitter voor het werk, hetwelk zij voor de ver eniging hadden verricht. De heer De Weerd deed hierna verslag van de algemene vergadering en vervol gens werd besloten tot het houden van n propaganda-feestavond in Eemland, in April a.s. HET JUBILEUM VAN DE HEER H. RAAT. In verband met het 25-jarig jubileum van de heer H. Raat, als hoofd van de Chr. school te Soesterberg, werd Woensdag middag in het Hervormd Wijkgebouw 'n receptie gehouden, waarvoor buitenge woon grote belangstelling bestond. Vooraf had namens het schoolbestuur en de schoolvereniging, bij monde van de voorzitter, de heer Struve, een huldiging van de jubilaris plaats, waarbij hem een prachtig geschenk werd aangeboden. In deze huldiging werd ook Mevr. Raat be trokken. Vervolgens richtte de heer Rij per namens het schoolpersoneel, onder aanbieding van een geschenk, waarderen de woorden tot de heer Raat. Daarna werd nog een andere jubilaris ge huldigd, nl. de heer Struve, die 25 jaar, de laatste jaren als voorzitter, in het schoolbestuur zitting heeft. Hem werd door de heer Loonstra een mooi boekwerk aangeboden. Onder de vee bezoekers, die ter receptie verschenen, merkte we o.m. op de heer Luyf, namens het gemeentebestuur; de heer B. v. d. Kolk, inspecteur C.V.O.; de heer M. A. C. Lindeman, inspecteur I.O.; het bestuur der school en oud-bestuursle den; het onderwijzend personeel van de school en de hoofden met het personeel der katholieke en openbare school; de raadsleden Clemens en, Schaafsma; de be kende schrijver van kinderboeken, W. G. van der Hulst, ds. W. H. Poot met leden van de Herv. Kerkeraad en Kerkvoogdij; Kerkeraadsleden der Geref. Kerk; het be stuur der Chr. Kleuterschool; de heer J. Dol, hulpprediker; pastoor Welsing, als ook collega's van de jubilaris; afgevaar digden van tal van geestverwante vereni gingen; oud-leerlingen; ouders en vele andere belangstellenden. Een schat van prachtige bloemstukken werd de jubilaris aangeboden. Des avonds was er in 't stampvolle wijk gebouw feest voor de kinderen met de ouders en andere belangstellenden. Na 'n openingswoord door de heer Struve, waaruit bleek, dat de school sinds de laat ste jaren steeds in bloei is toegenomen, werden op een keurig geïmproviseerd to neeltje door leerlingen en oud-leerlingen enige schetsjes opgevoerd, die het bijzon der goed deden. In enkele nummers werd de jubilaris op originele wijze een prach tig en doelmatig geschenk aangeboden. Bij afwisseling werden er schoolliedjes ge zongen, die niet weinig tot de gezelligheid bijdroegen. In de pauze kregen de kinderen een heer lijke tractatie voor thuis. Na de pauze werd door de leerlingen da kinderoperette „Repelsteeltje" opgevoerd. Het liefelijke spel en de fraaie costume- ring vonden bij de aanwezigen grote waardering. De voorbereiding en de lei ding van deze avond berustte bij de heer Rijper, hierbij geassisteerd door Mevrouw Rijper, de heer Van Oosterom en vele an deren. De heer Hart had het smaakvolle toneel gemaakt. Aan het eind van de avond sprak de heer Raat een treffend dankwoord uit. PARTIJ VAN DE ARBEID. E>e afdeling Soesterberg van de Partij van de Arbeid houdt Woensdag 28 Febru ari een ledenvergadering. Spreker is de heer Verhoef uit Utrecht over het onder werp: „De verzorging van de economisch zwakkeren". NIEUW PRODUCT: HALF GAAR BROOD Sinds enige tijd kan men in Amerika stukjes half gebakken deeg kopen, die in cellophaan verpakt door het gehele land worden ver stuurd. Niet alleen de bakkers hebben voor dit materiaal grote belangstelling, ook de huisvrouwen, die in Amerika erg veel bak ken, kopen het graag. Men behoeft dit voor gebakken deeg maar weinig minuten in een hete oven te leggen om er mooi vers en knap perig bruin brood uit te halen. Op het ogen blik worden alleen nog deegstukjes afgele verd voor kleine broodjes, voor groot brood is het systeem minder geschikt. Men noemt dit half gare brood „Brown 'n Serve" (bruin laten worden en opdienen). Het is duidelijk, dat dit nieuwe bakmateriaal veel tijd en moeite bespaart, terwijl het goedkoop kan worden geleverd, omdat de fabrieken, die het in de handel brengen het deeg als massa product kunnen bereiden, vóórbakken en ver pakken. Men gaat in Amerika trouwens meer en meer over tot 't leveren van panklare keukeningrédiënten; zo denken bijv. sommige zuivelfabrieken erover pannekoekbeslag in kartonnen bekers in de handel te gaan bren gen. HET HUISPERSONEEL Werkgevers van huispersoneel zullen bin nenkort voor dat personeel nieuwe loonbe- lastingkaarten krijgen. In tegenstelling met het tot nu gevolgde stelsel zal er nu één kaart komen. De werkgevers krijgen dus niet meer een hele stapel formulieren. De regeling geldt voor werknemers, zoals een dienstbode, werkster, huishoudster, kinderjuffrouw, kok, huisknecht e.d., zij geldt echter niet voor personen, die over het algemeen een hoger loon ontvangen, zoals rentmeesters, secretarissen, gouver nantes, chauffeurs, tuinlieden, stalknech ten, boswachters, jachtopzieners, e.d., voor deze categorie van werknemers moeten de gewone belastingformulieren worden ge bruikt. Het loon in geld behoeft niet meer, zoals tot dusver, te worden verhoogd met een bedrag voor kost en inwoning of voor maal tijden. Ook is voor het huispersoneel niet meer van toepassing het voorschrift, dat een hoger bedrag aan belasting moet wor den betaald als de werkgever de belasting draagt. Werkgevers die nog niet bij de inspecteur bekend zjjn en personeel in dienst hebben met een loon in geld boven 58.50 per maand 13.50 per week) voor inwonend personeel, resp. boven 91.per maand 21.per week) voor uitwonend perso neel, zijn verplicht een kaart bij de inspec teur aan te vragen. Voor werksters moet een kaart worden aangevraagd als zij meer dan twee dagen per week bij de werkgever in dienst zijn en het loon meer dan 3.50 per dag bedraagt. De nieuwe regeling is van toepassing met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1951. De tarieven die zullen gelden zijn: Loonbelasting voor: Maandloon Uitw. Inw. in geld huispers. huispers. 58.51—65.00 1.30 65.01—71.50 2.60 71.51—78.00 3.90 78.01—84.50 5.20 84.51—91.00 6.50 91.01—97.50 1.30 7.80 97.51—104.00 2.60 9.10 104.01—110.50 3.90 10.40 110.51—117.00 5.20 11.70 117.01—123.50 f 6.50 13.00 123.51—130.00 f 7.80 14.56 130.01—136.50 f 9.10 f 16.12 136.51—143.00 10.40 f 17.68 143.01—149.50 11.70 f 19.24 149.51—156.00 13.00 f 20.30 DE NOOD DER OUDJES In September 1950 was het aantal onder steunde ouden van dagen ingevolge de Ar menwet reeds ruim 9% hoger dan in Ja nuari van hetzelfde jaar. Het gemiddelde bedrag, dat krachtens die wet aan onder steuning werd uitgekeerd, steeg van 4.07 per week in 1948 tot 6.89 aan het einde van 1950. Hieruit volgt, dat de Armenwet steeds meer moet bijspringen. Dit is een droevige toestand, want dit betekent dat tal van mensen, die zo goed mogelijk voor hun eigen oude dag gezorgd hadden, thans niettemin een beroep op de Armenwet moe ten doen, hetgeen even pijnlijk als onver diend is. Deze mensen moeten, evenals de genen, die rente krijgen krachtens de On- gevallen-Invaliditeits- en Weduwen- en We zenwet buiten de sociale diensten blijven. Het begrip „Armenzorg" is uit de tijd, zo als de naam „Armenwet" verouderd is. Vooral nu het de ontwaarding van het geld is, die de mensen naar beneden trekt, mag de Staat zich wel beseffen, dat hij aan deze mensen veel goed te maken heeft. TEXTIELZORGEN Onze confectie-industrie, die zich na de oor log zo mooi ontplooide, zit vrij plotseling in de put. Gebrek aan grondstoffen ener zijds en dalende exportkansen anderzijds hebben vooral vele van de jongere bedrij ven in moeilijkheden gebracht en een zeke re mate van werkloosheid veroorzaakt. Dat is dubbel jammer, omdat het zo mooi ging. Volgens de voorlopige cijfers behaal de de confectie-industrie in 1950 een omzet van niet minder dan 650 milloen gulden. Er werkten aan het eind van het vorige jaar ongeveer 55.000 mensen in deze indu strie, waarvan 45.000 vrouwen en meisjes. In totaal werden 1450 confectiebedrijven geregistreerd. Ongeveer 1000 hadden een personeel van 10 tot 100 personen. Slechts 45 bedrijven waren er met meer dan 200 werkkrachten. Ons eigen land levert het grootste afzetge bied, maar de export werd steeds belang rijker. In 1946 bracht de export nog maar 10 millioen gulden op, in 1949 reeds 48 millioen, maar in de eerste tien maanden van 1950 werd reeds een uitvoer van 70 millioen gulden bereikt. De meeste bedrij ven zijn gevestigd in Amsterdam, namelijk 600 ondernemingen, die 75% van de pro ductie leveren. Verder vindt men belang rijke concentraties van confectiefabrieken te Groningen en Rotterdam, in Twente en ook op het industrialiserende platteland, zo als in de Zuid-Oosthoek van Drente, Z.O. Brabant en Limburg. Het zou wel heel erg jammer zjjn als de ontwrichting van de we reldeconomie voorlopig een einde maakte aan deze mooie ontwikkeling. Heden overleed, tot on ze grote droefheid, on ze lieve Man, Vader. Behuwd- en Grootvader, in de ouderdom van 80 jaar. L. Artz- van der Hoeven. W. Artz. M. Artz-Horstman. M. L. Artz en kleinkinderen. Soestdijk, 23 Febr. 1951. Koninginnel aan 60. De teraardebestelling zal plaats hebben Woens dag 28 Februari a.s., te 11 uur. op de Alge mene begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's Gravenhage. Tot onze diepe droef heid is heden van ons heengegaan, na een kortstondige ziekte, mijn lieve Man, onze Broe der, Behuwdbroeder en Oom, Kapitein der Infanterie K.N.IL. b.d., op de leeftijd van bijna 58 jaar. Uit aller naam C. W. Monsees-Duif. Soest, 24 Febr. 1951. Vosseveldlaan No. 23. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 28 Februari a.s., tegen half één uur. op de Be graafplaats der Herv. Kerk te Soest. Vertrek van het woon huis, Vosseveldlaan 23, te twaalf uur. Voor de vele blijken van deelneming, alsmede de vele vriendendiensten, on dervonden bij het zo on verwacht smartelijk verlies van onze onvergetelijke kleine schat, zeggen wij onze innige dank, in 't bijzonder aan Dr. Schutte, alsmede de fam. Sevink-Doorn en v. Breu- kelen. J. A. Schalkwijk. G C. Schalkwijk-Geebel. Erna. Bennie. Johnny. Ingrid. Soestdijk, 26 Febr. 1951. Koekoekweg 17. PAKKISTEN te koop, ge schikt voor emigratie Inhoud 1 M3. Kerkdwarsstraat 5. Kleine onderneming zoekt accurate HULP, die op drukke dagen kan helpen. Gepens. geen bezwaar. Gevraagd BAD met toebe horen (electr.), in prima staat. Brieven No. 194 bui. S.C. Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank aan allen, die blijk gaven van deelneming tijdens de ziekte en bij het overlijden van onze lieve Man en Vader, inzonderheid aan Dr. Van Beurden en P.V, ,,De Zwa luw'' A. Roeten- de Wit. Willy. Schoutenkampweg 71. PANKZEGGING. Door deze betuig ik mijn dank voor de vriend schap, welke mijn ge liefde vrouw gedurende haar ziekte ontving, maar ook voor de lief derijke verzorging haar in de „Lindenhof" ten deel gevallen. C. ENGEL en fam. 10 Maart 1951 hopen on ze geliefde Ouders, en de dag te herdenken, dat zij 25 jaar getrouwd zijn. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare KINDEREN EN KLEINKINDEREN. Soest, Februari 1951. Molenstraat 106. Te koop BOUVIER. 8 m. oud. Bostraat 35, Soest. Te koop drie-deurs BOE KENKAST, 2 x 1.50 M. Vredehofstraat 15- WONINGRUIL SOEST. Aangeboden moderne ruime woning met tuin, f 30.— per mnd. Gevraagd kleine vrijstaande woning met flink stuk grond. Br. no. 187 bureau S.C. In ruil aangeb., op prima stand, omg. Nieuwerhoek, WONING, bev. 2 kamers, keuken, bijkeuken, schuur tje. kelder, 3 slaapkamers en badkamer, tegen grotere woning met zolder, omg. station Soestdijk. Br. onder letters S W bureau S.C. Alle soorten VRUCHT BOMEN. Alle kleuren Klim- en Struikrozen. Kees van Dijk. B. Grothestr. 27. Te huur gevraagd van 21 Juli tot 4 Aug. een gemeub. HUISJE, dicht bij de dui nen, voor gezin met 4 kin deren. Brieven Mevr. Wes terhof, Parklaan 27, Soest. Nieuwe BONTMANTEL te koop. P. Bakker, Bos straat 181. Gevraagd net MEISJE van 8 tot 12 uur, 's Maandags de gehele dag. Klaarwater- weg 26. Te koop gevraagd BAD- GE YSER. Oud of defect geen bezwaar. Br. letters M H bur. S.C. TE KOOP Wikuna Rond- brei-machine f 1C0,-. haard kachel f50,-, meisjesfiets (grote maat) f 10.- en gas- geyser f 50,-. Ossendam- weg 10a. Coupeuse vraagt NAAI WERK. f 7.50 per japon. Ook als huisnaaister. Br. letter A Boekh. De Bruin, Soestdijk. Gedemob. militair zoekt net KOSTHUIS, omg. Soest- Soestdijk. Br. aan Korpo raal Roorda, p./a. Centraal Magazijn III, L.M., Soest- duinen. Toom BIGGEN te koop. Laanstraat 74. Mevrouw De Munk, Palt- zerweg 166 te Den Dolder, vraagt in haar klein gezin net MEISJE voor de dag of dag en nacht. Door mijn vertrek zoek ik een DAGMEISJE voor mijn mevrouw. Sparren- laan 8. Mantelatelier te Soestdijk. vraagt voor direct gerouti neerde en aankomende STIKSTERS en handwerk sters. Goed loon. Prettig milieu. Aanmelden Burgem. Grothestraat 53A, na 6 uur Vredehofstraat 22. TE KOOP 2-pits blauw gasstel met plaat (i.z.g s.) en twee gabardine heren regenjassen. Verl. Talma- Iaan 17A, 's avonds na 7 WONINGRUIL. Aangeb. een geriefelijk huis in IJmuiden, in ruil voor een huis of landhuisje in Soest. Soestdijk. Br. no. 5219 Adv.bur. Esed, v. Wee- destraat 7. Voor direct gevraagd net MEISJE voor de dag of werkster. Aanm. tussen 7.30 en 9 uur 's avonds. Mevr. Veldkamp, De Gene- stetlaan 15, Soest-Zuid. Te koop te Soest-Zuid HUIS met aangrenzend bouwterrein; kamer ensuite, hal, kelder, W.C., keuken, bijkeuken, 3 slaapkamers, zolder en schuur. Bouw terrein groot 5 Are en 50 c.A. Kadestraal bekend on der sectie C No- 2377. Te bevragen v. Lenneplaan 40. gevraagd voor de gehele dag. bekend met alle huis houdelijke werkzaamheden en v.g.g.v. Brieven No. 195 bur. S.C. Timmerfabr.. vraagt en een Ledicomo Fabriek, Duinweg 14, Soest-Z. Leraar Orgel, Piano, Theorie (Staatsdipl.) Thans gevestigdAnna Paulownalaan 12, Soestdijk

Soester Courant | 1951 | | pagina 3