Europa uog in tel Meester-lijke Veiling. Brandpunten der Internationale Politiek SOEST IN DE HOEK. Burgerllfke stand VRIJDAG 2 MAART 1951. 27e JAARGANG No. 17. SOESTER OURANT UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Men moet voorzichtig zijn tegenwoordig en daarom zullen wij het zo zeggen: Er is een grote kans, dat de Grote Vier in het begin van Maart hun kwartiermakers uit zullen zenden om te praten over: le. Waar hun principalen over zullen praten, 2e. waar ze zullen praten. Bij gebrek aan beter. De Ver. Staten hebben al te kennen gege ven, dat ze deze keer niet achter het ijze ren gordijn wensen te gaan en Rusland liet weten, dat het overwegende bezwa ren had tegen het land waar Kravsjenko de benen nam. Zo bestaat er dus een goede kans op, dat Europa de eer te beurt valt. Zoiets dus als: bij gebrek aan beter. Dat laatste kenschetst eigenlijk de positie van ons oude werelddeel. Nog geen kwart eeuw geleden concentreerde het gehele diplomatieke leven zich in de Europese steden; de Volkenbond leefde, werkte, redevoerde en legde archieven aan. De V.N. zitten tegenwoordig in Amerika. In het verleden. Vóór de wereldoorlog werd de gang van de wereldpolitiek in Europa bepaald, nu zijn de voornaamste partners in het poli tieke gesprek niet-Europeanen. Downing-Street, Quai d'Orsay, Wilhelm- strasze, Wiener Ballplatz. Hun namen hebben hun klank verloren. De mensen weteijjniet eens meer, dat daar in de mi nisteries van buitenlandse zaken geschie denis werd gemaakt, Domning-street, Huisnummer 10, misschien uitgezonderd. En toch, wanneer 't straks gebeuren mag, dat niet de Grote Vier maar de Grote Vijf bij elkaar aan tafel .komen te zitten, dan zullen toch zowel Amerika als Rusland en China moeten erkennen, dat zij, wat ze geworden zijn, te danken hebben aan dat Europa, waar ze nu zitten bij gebrek aan Beter. Ze hebben er hun techniek aan te dan ken en zoals de Europese cultuur immers dankbaar heeft opengestaan - voor beïn vloeding en impulsen uit de rest van de wereld, het heeft aan de verren van vreemden mag men in dit geval niet spreken in ruime mate teruggeschon ken wat het ontving. Veel verloren, veel behouden. Europa heeft de laatste vijftig jaar veel verloren aan politiek, aan economisch, aan militair overwicht, maar aan één ding is het, ondanks alles, rijker gewor den: aan zijn bereidheid zich in te zetten voor de beschaving. Zijn kunstenaars, zijn geleerden, zijn po litici, zijn technici zijn niet de minderen van de anderen. Zijn organisatietalenten, zijn materiële en militaire veerkracht zijn behouden ge bleven. Oude verhoudingen tot koloniale gebie den mogen verloren zijn gegaan, men vergete niet, dat Frankrijk en Nederland beiden woorden in hun taal hebben voor het Engelse commonwealth. De binden de kracht van dat op het oog verbrokkel de Europa is nog groot. Alleen, wij hier hebben geleerd, dat technische ontwikke ling niet een voorbehoedmiddel is tegen velerlei rampen; dat het hanteren van de techniek wel zijn gemakken meebrengt maar geen geluk. Iets wat de anderen er nog wél van verwachten. Het mag waar zijn, dat wij in velerlei op zicht achterop zijn geraakt, dat wij er on- Bij de kijkdagen van een kunstvei ling, o.m. in opdracht van de Dienst der Belastingen te Rotterdam gehou den, bleek, dat er vele vervalsingen werden aangeboden (Krantenbericht) Dat is nog eens concurrentie, Dat is werkelijk niet mals, Uitverkoop door de belasting Van Jan Steen en van Frans Hals. Op een Rotterdamse veiling Wordt nu kunstbezit verkocht, Maar bij nader onderzoek blijkt: 't Is allemaal het grootste bocht. Allemaal bedriegerijen En vervalsing voor en na, Nou vooruit, wie biedt er centen Voor een namaak Hobbema? Zoveel gulden is geboden, Kom nu toch, wie biedt er meer? Eenmaal andermaal geboden, Niemand? Juist, voor die meneer. Wie begint er in te zetten? Kom, wie biedt er nou eens óp? Laat ons hier nou niet mee zitten, Anders hebt U zélf de strop. Zie je voordeel beste Sijmen En het doel dat men beoogt, Wil je geen vervalsing kopen, Wordt je aanslag weer verhoogd. der zijn geraakt is gelukkig nog niet zo. Een politiek artikel is dit niet geworden de lezer vergeve het mij maar om over politiek te kunnen blijven schrijven zijn gedachten als deze wel eens nodig. Meer loon of staken. Hoe komen we aan grondstoffen. Weer distri butie in Tsjecho-Slowakije. - Rusland wil praten. Propaganda voor de „vredesactie"? Angst voor Duitse herbewapening. Korea voorlopig nog in het nieuws. In de ons omringende landen is het overal hetzelfde: de arbeiders komen met hun lonen niet toe; ze vragen verhoging en gaan in staking, indien deze verhoging niet wordt toegekend. In Engeland heef de regering de weg van de minste weerstand gekozen en de ei sen, die de spoorwegarbeiders stelden, reeds ingewilligd voor men goed en wel aan staking toe was. Een loonsverhoging van 7% °/o met terugwerkende kracht tot 1 Januari j.1. werd toegekend. Bij deze actie werd in het licht gesteld, dat de genationaliseerde spoorwegen in Engeland nog hopeloos verouderd zijn. Men heeft er zelfs noch porders in dienst, mensen, die er op uitgaan om het perso neel voor de vroege dienst te wekken! In Parijs werd Maandag j.1. bij de Metro en bij de busdiensten een proteststaking van 24 uur ingezet teneinde kracht bij te zetten aan de eis, de lonen gemiddeld met zestig gulden per maand te verhogen. Wat voor Frankrijk en Engeland geldt: men komt niet meer toe met de lonen, is evenzeer van toepassing op Duitsland. Daar hebben de economische deskundi gen en financiële experts een plan opge steld om de lonen en prijzen met onge veer 10 °/o te verhogen. Naast de lonen en prijzen der grondstof fen wordt voor de zich bewapenende we reld meer en meer van belang hoe men aan grondstoffen kan komen. De wapenindustrie gaat vóór en derhalve is het van belang, dat de regeringen van Engeland, Frankrijk en de V.S. hebben medegedeeld, dat men een organisatie wenst op te richten, welke internationaal samenwerking op het gebied der grond- stoffenvoorziening wil bevorderen. Reeds hebben negen andere landen, on der welke de Benelux, hun medewerking toegezged. Misschien dat hier niet hoeft te gebeuren wat in Tsjecho-Slowakije ge schiedde, waar men tot de distributie van brood en meel moest overgaan, omdat Rusland weigerde aan dit land graan te leveren, op grond van het feit, dat Tsje cho-Slowakije niet voldoende afgewerkte producten naar Rusland uitvoerde. Opmerkelijk is anders, hoe goedmoedig en welbespraakt de Sowjet de laatste tijd is. In een antwoord-nota aan Engeland heeft Rusland verzekerd, dat het bereid is onderhandelingen aan te gaan, welke de betrekkingen tussen beide landen zul len verbeteren, ofschoon men geen ver trouwen had in het Britse voorstel om dergelijke besprekingen te houden. Op merkelijk was ook, dat in deze nota open-, hartig werd verzekerd, dat het Westelijke leger veel sterker is dan het Russische, dat nog slechts even groot zou zijn als voor het uitbreken van de tweede we reldoorlog. Het Westen zou, volgens deze Russische mededeling over 5 millioen plus een zich sneluitbreidende oorlogsindustrie be schikken, terwijl Rusland slechts 2% millioen man onder de wapenen zou heb ben. De waarheid van dit alles is moeilijk na te gaan. Men kan er echter een poging in zien, om de nieuw te ontketenen vredes actie voor „het manifest van Stockholm" (het gebruik van de atoombom verbie den) te steunen. Binnenkort zal aldus de bijeenkomst van de z.g. Wereldvredesraad te Oost- Berlijn gehouden, weer de jacht op handtekeningen van „vTedesvrienden" worden ingezet. Het is niet verwonder lijk, dat deze actie ditmaal tot de nabuur landen, dus Duitsland en ook Nederland, zal worden beperkt. Rusland schijnt er alles voor over te heb ben, dat West-Duitsland niet wordt be wapend. Zelfs zou Rusland ter bespre king van het conflict in het Verre Oosten een bijeenkomst van de Grote Vijf wen sen. Ter voorkoming van de bewapening van Duitsland zou Moskou dan wel bereid zijn Korea verder aan zijn lot over te la ten. Het gevolg zou echter zijn, dat de vrede in Korea zou worden gekocht met de onveiligheid van Europa, een prijs, die hiervoor zeker niet mag worden gegeven. Inmiddels is het wel duidelijk geworden, dat de strijdkrachten der Verenigde Na ties zich zeker niet van Korea kunnen te rugtrekken. Volgens Amerikaanse berich ten zouden er reeds 400.000 Noord-Ko- reanen en 200.000 Chinezen zijn gevallen. HET HUMANISME IN DE HUIDIGE WERELDSITUATIE. Dinsdagavond belegde de afdeling Soest van het Humanistisch Verbond, een bij eenkomst in hotel „De Schouw", waar de heer H. J. Lips, hoofdbestuurslid, een le zing hield over „De opdracht van het Hu manisme in de huidige wereldsituatie". Spr. gaf geen uitvoerige verhandeling om trent de wereldsituatie, doch vestigde de aandacht op z.i. kenmerkende verschijn selen daarin. Hij wees op de toenemende securalisatie van het menselijk denken. Leefde een 100 jaar geleden de mens uit een Christe lijke sfeer en was deze sfeer de onder grond van zijn denken en zijn levenshou ding dogmatisch, thans wordt de levens houding van de mensheid a-dogmatisch en verwereldlijkt. Het aantai buitenkerkelijken groeide van 0.2 procent in het begin dezer eeuw, tot 17 procent in onze dagen. Dit cijfer wordt nog groter als men het Nederland boven de rivieren onder de loupe neemt, n.I. 25 procent, doch in Am sterdam is dit cijfer het grootst. Daar is bij de volkstelling door 45 procent der mensen geen godsdienst meer ingevuld. Uitdrukkelijk verklaarde spr. zich hier over niet te verheugen, daarom gaat het n.1. niet, doch hij stipuleerde deze om vang als een graadmeter. Niet alleen wordt men steeds minder kerkelijk, doch ook de vrije tijds-besteding, de opvoeding, de kleding e.d. worden minder dogma tisch. Hierbij werd beklemtoond, dat de veiligheid en de zekerheid van 't dog matische geloof wordt losgelaten en de grote massa zwevende is tussen ondogma tische en dogmatische levensovertuiging. Het gevaar is groot - de feiten bewezen dit - dat deze massa verzeild geraakt in dogma's van politiek en economie. Een ander kenmerk van deze wereldsi tuatie zag spr. in het overdragen van de verantwoordelijkheid. De wereld van het kapitalisme, die volgens Marx en En gels tot ondergang zou zijn gedoemd en plaats zou maken voor de klassenloze so cialistische maatschappij, heeft wel afge daan, doch er zijn andere machthebbers voor in de plaats gekomen. De grote industrieën worden niet geleid door de aandeelhouders (dus kapitaalbe zitters) doch door enkele functionarissen, de topfiguren, als een ingenieur Otten (Philips), Ir. Ingehousz (Hoogovens) e.d., zoals ook de Staat niet geleid wordt door zijn Ministers, doch door de hoge ambte naren. Wij gaan de richting uit van de maatschappij van managers oftewel het Manager-ship. De massa heeft een zeer beperkte invloed op deze maatschappij en draagt een groot deel van de verantwoordelijkheid over aan enkelen, niet alleen op economisch gebied, doch ook op cultureel en geeste lijk terrein. Hier schuilt een gevaar van de eerste or de, n.1. dat de massa het wel gaat gelo ven en zal zeggen: „Onze leiders weten het wel goed", waarmede het verantwoor delijkheidsgevoel afstompt. GEBOREN. Gisela Margaretha, dochter van Jhr. P. E. J. L. M. von Bönninghausen tot Herinkhave en E. H. A. M. Weve, Vre dehofstraat 13. Catharina Maria, dochter van Jhr. P. E. J. L. M. von Bönninghau sen tot Herinkhave en E. H. A. M. Weve, Vredehofstraat 13. Robert Jacob, zoon van J. Elderman en H. van Roon, G. Pelsweg 25. Simon, zoon van K. Elzinga en M. C. A. M. Adema, Birkstraat 31b. Johannes Gijsbertus Gerardus, zoon van J. van Eij- den en J. H. J. Steenmeijer Harte, Lange Brinkweg 50b. Jacob, zoon van A. Ak kerman en W. v. d. Molen, Schaepman- straat 57. Geesje Femmechien, dochter v. D. J. van de Broek en F. Zomer, Nieuw- straat 55. ONDERTROUWD. E. S. Raatjes, 25 jr„ kantoorbediende, Wisch en J. M. Zimmer- man, 24 jr., Öranjelaan 9. Th. W. de Bes, 24 jr., tuinman, Akkerweg 4 en J. P. van Luijk, 24 jr., Wouw. GEHUWD. A. v. d. Winden, 23 jr., militair en G. M. S. Wigbout, 22 jr., Amersfoortse- straat 56. F. J. Hagmeijer, 28 jr., militair en D. G. van de Lienden, 29 jr., Luit. Koppenlaan 22. F. Zaremba, 47 jr., galva- niseur en W. H. de Kruijff, 37 jr., Kerk straat 23. H. N. Rentes, 40 jr., magazijn bediende en W. A. Wannée, 34 jr., Gen. Winkelmanstraat 62. W. van Hornsveld, 26 jr., melkbezorger en C. M. Kreuning, 18 jr., Koninginnelaan 154. OVERLEDEN. Klasina Zwartjens, 81 jr., religieuse, Nieuwerhoekplein 10. Johanna L. van Beemen, 82 jr., geh. met C. Engel, Van Weedestraat 27. Cornelia van Hofslot, 92 jr., wed. van P. van Roomen, Kerkpad N.Z. 33. Annie G. Vijgh, 87 jr., wed. van A. D. Vijgh, Nieuwerhoekplein 10. Corne lia J. Jongman, 62 jr., geh. met de Lan ge, Heuvelweg 3. Jan Pietërson, 86 jr. geh. met W. A. Val, Eikenlaan 10. Tot bezinning moeten we komen in deze wereld, waarin een goede of slechte wen ding op komst is, met in ieder geval de atoombom op de achtergrond. Tegenover deze situatie heeft de huma nist de opdracht de wereld duidelijk te maken, dat niet economische, politieke of sociale belangen op de voorgrond moeten staan, doch dat de mens in het centrum van alle problemen moet staan, tegenover de machthebbers van deze aarde, tegen over zichzelf en tegenover de gemeen schap. De mens moet verantwoordelijkheid dra gen, verdraagzaamheid bezitten, vrijheid en gerechtigheid nastreven en eerbied hebben voor zichzelf en voor anderen. De heer De Vries dankte, na de beant woording der vele vragen, de spreker. NIEUW S.E.C.-VELD. Met ingang van Zaterdag a.s. wordt door de Voetbalvereniging S.E.C. geen gebruik meer gemaakt van het veld aan de Kost- verlorenweg, daar de eigenaar de grond voor eigen gebruik nodig heeft. Vanaf Zaterdag a.s. spelen de lagere elf tallen op het veld nabij „Bosch en Duin" aan de Bosstraat. Op dit terrein speelde vroeger de voetbalvereniging „Soest" en was het laatst in gebruik bij de vereni ging „Olympia". NUTSSPAARBANK SOEST. Bij de Nutsspaarbank te Soest, bijkantoor van de Nutsspaarbank te Amersfoort, is in Februari ingelegd een bedrag van 86.754,38, terugbetaald 66.459,09. Er werd dus meer ingelegd dan terugbetaald 20.295,29. Het inleggers-kapitaal steeg tot 'n bedrag van 1.046.347,78. Er werden 41 nieuwe boekjes uitgegeven. 553 Kinderen namen aan het schoolspa- ren deel, die in 1546 stortingen een bedrag spaarden van 832.45. EERSTE LUSTRUM „OLYMPIA". Dinsdagavond hebben de grotere leden van de Chr. Gymnastiekver. „Olympia" het 5-jarig bestaan van deze vereniging herdacht in een feestelijke bijeenkomst in „Eltheto". De heer J. Tak, voorzitter der vereniging: opende de avond met gebed. Spr wees er op, dat de door de vereniging beoefende sport geen doel, doch slechts middel is en voor de christen een middel om strijdbaarder dan voorheen zich in de Godsdienst te stellen. Dankbaar was spr. voor het vele, dat be reikt was in deze 5 jaren. Hij dankte de kerken, de plaatselijke pers en de leden voor hun steun. De heer F. Slijper, voorzitter der feest commissie, kondigde hierna aan, dat de prijsuitreiking niet op deze avond zou plaats hebben, doch op de ledenvergade ring, in de tweede helft van Maart a.s. Hierna werd een bont programma, door eigen leden verzorgd, afgewerkt. Zang, voordracht en muziek wisselden elkaar af en de aanwezigen hebben veel genoten. Voor de 300 kleinere leden is een aparte feestelijke gebeurtenis in voorbereiding. MISDAAD ACHTER HET VOETLICHT. Onder deze wat hard klinkende titel, speelt zich tot en met Maandag in het City Theater een geschiedenis van liefde en mysterieuze moord af. De wereld ach ter het voetlicht, voor velen een wereld van geheimzinnigheid en attractie, is wel een zeer geschikte achtergrond om een dergelijk gegeven met de juiste sfeer te omgeven en de meester-regisseur Alfred Hitchcock heeft daar dan ook een dank baar gebruik van gemaakt. Met steeds nieuwe vondsten weet hij climaxen te bereiken, die de toeschouwer meer en meer in beklemmende spanning het ver haal doet volgen om dan plotseling met een onverwacht sensationeel slot te ein digen. In de bijzonder sterke rolbezetting zien wij groot en overtuigend spel van Jane Wyman, Richard Todd en Mariene Diet- rich, welke laatste hier weer een rol, als haar op het lijf geschreven, vertolkt. Re gie, spelers en sterk gegeven maken de ze spannende film tot een van de grootste in dit genre. BUXTEHUDE-AVOND. Ongetwijfeld kan men grote waardering hebben voor het initiatief tot het ten ge hore rengen van werken, uitsluitend van de in 1637 geboren componist en organist Dietrich Buxtehude, wiens belangwek kendheid zowel van muziek-historisch als van muzikaal standpunt vast staat. Men mag aannemen, dat het werk van Buxtehude heeft bijgedragen tot de ge weldige ontwikkeling der meerstemmige muziek, ik denk hierbij vooral aan Bach en Handel. Gedurende bijna twee uren muziek te on dergaan van dezelfde componist, ook al is er door de afwisseling van vocale en in strumentale composities enige variatie in het programma gebracht, heeft naar mijn mening slechts dan zin, wanneer de ge nialiteit van de componist de aandacht der toehoorders voortdurend gespannen houdt. De min of meer primitieve verklankingen van weliswaar zuivere vrome gevoelens Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO No. 126156 Op m'n schrijftafel ligt een „hoekje" klaar, waarin ik, op mijn eigen beminne lijke manier, iets te zeggen heb over de huidige cabinetscrisis, waarvoor ik een oplossing aan de hand doe. Ik ben echter bang, dat het ding niet ver der zal komen dan mijn schrijftafel, want er zit me iets dwars. Niet zo'n klein bee tje, maar nog al erg en ik zal U vertellen wat het is. Wij zijn in Nederland erg ingenomen met onze Persvrijheid, vooral nadat wij die 5 jaar kwijt zijn geweest. Er is al veel over gezegd en geschreven, dus verwacht U van mij niet een nadere beschouwing hierover. Maar wat ik te zeggen heb houdt heel erg nauw verband met die vrijheid, welke een der grootste peilers onzer democratie is. Vooraf ech ter nog dit, zodat een ieder het voor altijd kan weten. Ik ben geen aanhanger van welke politie ke partij of beweging ook. Wanneer ik stem, stem ik op diegene, waar ik toeval lig lol in heb om pp te stemmen. Ik ben geen lid van de dierenbescherming of van de blauwe knoop, al doe ik geen beest overlast aan en al ben ik geen alcoholist. Roken doe ik graag, pruimen vind ik vies, doch ik kan me indenken, dat er mensen zijn, die het lekker vinden. Aan liegen heb ik een hekel en roddelen vind ik een nog groter kwaad. Wat dit nou met die Persvrijheid te ma ken heeft? „Hoekjes" schrijven in een plaatselijk blad is niet zo gemakkelijk als het lijkt. Hiermee probeer ik mijzelf geen pluim op de hoed te steken, denkt U dat vooral iet. Maar schrijf ik b.v., dat ik de Zon- aanbidders dwazen vind, omdat zij de zon aanbidden, dan bellen deze mensen de redacteur op en zeggen „dat ze dat niet nemen". Zeg ik de Soester vissers, dat zij geen deeg met jajem moeten gebruiken, omdat dit immoreel is tegenover de vissen, dan bellen ook zij op en zeggen „dat ze dat niet nemen". Wanneer ik schrijf, dat een ezel alleen maar i-a kan -zeggen, omdat hij nu een maal zo stom is als een ezel, belt de vak groep „Ezels" op en zegt „dat ze dat niet nemen". Wanneer ik, democraat in hart en nieren, soms meen de democratie een hupsie te moeten geven, omdat mij iets niet aan staat, voelen sommige democraten zich geroepen op te bellen en te zeggen, „dat ze dat niet nemen". Wat ik nu zo gek vind is, dat geen van deze mensen op het idee komt, om het scherpste en beste wapen te gebruiken wat hen ten dienste staat om mij te be strijden: de Persvrijheid. Wanneer U het niet met mij eens bent, hetgeen ik mij zeer goed kan voorstellen, gebruik dan Uw vrijheid en de kolommen van dit blad om Uw mening te verkon digen. Wellicht bekeert U mij. In ieder geval doet U uw vereniging of beweging er een plezier mee. Probeer Uw mening uit te dragen en verdedig Uw standpunt, maar grijp niet direct naar de telefoon. Zullen we dat afspreken? H. OEKMAN. zijn, afgezien van prachtige momenten, op de duur niet boeiend genoeg en m.i. heeft de buitengewone toewijding van alle me dewerkenden er het meeste toe bij gedra gen deze uitvoering te doen slagen. De dirigent, de heer Jan Coljé, had de moeilijke taak in deze monotone koor werken enige afwisseling te brengen. Aan deze eis had hij niet beter kunnen vol doen. Het koor heeft met volledige overgave ge zongen en de eenvoudige ongekunstelde wijze, waarop de solisten hun taak ver vulden, liet niet na indruk te maken. Het kleine ensemble heeft uitstekend be geleid en in de sonaten bleek, dat de in strumentalisten goed o"p elkaar zijn in gespeeld. Wat de instrumentale werken betreft, heB ik van de Ciaccona in C voor orgel de sterkste indruk gekregen, dit is boeiende muziek. Merkwaardig is, dat het pedaal solistisch naar voren treedt, iets, dat in die tijd nog niet gebruikelijk was. De or ganist, de heer R. v. d. Burg Jr., heeft met zijn voordracht hiervan de verwachting gewekt, dat hij de muzikale fakkel in zijn familie op waardige wijze brandende zal houden. Het aantal toehoorders voor dit concert was bevredigend. Een belangstelling, die de koorvereniging „Excelsior" zeker ver dient. BEVUIL DE WEGEN NIET. Nu het voorjaar in aantocht is en de landbouwers met de bekende mestkarren landwaarts gaan, blijkt het, dat vele van deze mestwagens van dusdanig maaksel zijn, dat veel van de inhoud verloren gaat en op onze wegen terecht komt. Ingevolge de plaatselijke verordening is het bevuilen van wegen verboden en de politie heeft het voornemen hierop streng toe te zien.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1