De achtergrond van de crisis. SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 6 MAAKT 1951. 27e JAAKGANG No. 18. SOESTER OOURANT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) JSS Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Wie zal deurwaarder worden? Dat de formatie van een nieuw kabinet telkens weer op niets uitloopt, is in hoofd zaak toe te schrijven aan het feit, dat ons na vijf jaar van te royaal leven, eindelijk de rekening wordt gepresenteerd. Maar geen der politieke partijen voelt er veel voor als deurwaarder op te treden en die rekening te innen, zonder dat de andere daarin meegaan. Het is ook niet zo eenvou dig om thans in een handomdraai om te zwaaien van een staatshuishouding, die op crediet leefde naar een beleid, dat aange past moet zijn bij het werkelijke inkomen van het Nederlandse volk en van de Neder landse Staat. Men kan moeilijk zeggen, dat men niet wist, dat deze moeilijkheid zou opdoemen, want in de afgelopen jaren is tot in den treure betoogd, dat het spaak moest lopen met het opteren van ons cre diet. Geen particulier kan zich veroorloven om jarenlang meer op te maken dan hij verdient, zeker niet als zijn kapitaal door verschillende oorzaken weggesmolten is en zijn zaken achteruitgaan. Wanneer 10 mil- lioen particulieren gezamenlijk een volk vormen, kunnen zij dat net zo min als ieder van die 10 millioen persoonlijk dat zou kunnen doen. Nu is dan eindelijk de bom gebarsten en zullen wij werkelijk de tering naar de nering moeten gaan zetten. Eigenlijk is het grootste gevaar, dat ons bedreigt, dat men in arren moede een re gering zou vormen, die opnieuw met lap middelen probeerde onze armoede te bedek ken en die daartoe onze laatste reserves zou willen opsouperen. Dat zou alleen maar uitstel van executie zijn, want het restantje reserve is zo klein, dat we dan binnen het jaar voor een volgende en nog veel ernsti ger crisis zouden staan. Men mag thans niet meer de werkelijkheid ontlopen en dus een geheel nieuwe richting van regeringsbeleid moeten inslaan. Dat zal voor niemand van ons prettig zijn, maar we zullen tenminste weten waar we aan toe zijn en eindelijk vaste grond onder de voe ten voelen. Vervolgens moeten we trachten van de nieuwe grondslag uit er weer bo venop te komen. In de afgelopen jaren teer den we daarentegen op credieten uit het buitenland, verkochten we onze buitenland se beleggingen, profiteerden we van de schenkingen van de Marshall-hulp en nie mand in het regeringskasteel had de moed de maatregelen te nemen, die vroeg of laat onvermijdelijk zouden worden. Het voorbeeld van Engeland. In dit opzicht heeft men in Engeland een groter besef van de werkelijkheid getoond. Hoeveel bezwaren men ook hebben kan te gen de buitenlandse politiek van Engeland en hoe zonderling men daar omgesprongen heeft met de publieke middelen om een gratis gezondheidszorg te bekostigen en om de sleutelindustrieën te nationaliseren, één ding zal men de Engelsen moeten toe geven: ze hebben zichzelf grote beperkin gen opgelegd. Dergelijke beperkingen wa ren misschien voor ons volk niet te dragen geweest, omdat wij er in de oorlogstijd al te veel van gelust hadden. Het is zeker ook niet goed om de boog te strak te spannen, maar wij zijn ervan overtuigd, dat men bij ons in het andere uiterste is vervallen. De taak van de nieuwe regering. De nieuwe regering zal om te beginnen twee dingen moeten doen en dat is het ver mijden van de invoer van artikelen, die we niet nodig hebben of niet kunnen be talen en het verminderen van de staats uitgaven. Het eerste betekent hernieuwde controle op de invoer en dus het terugke ren op de weg van de liberalisatie, want de vrije invoer is voor ons economisch niet te verteren geweest. Het tweede punt zal met zich mee brengen, dat de subsidies op levensmiddelen, brand stoffen en veevoeder zullen worden opge heven of althans verminderd. Dit zal bete kenen hogere prijzen en dus een geweldige druk op de lonen. Maar men zal niet be reid zijn de lonen overeenkomstig te ver hogen teneinde onze exportprijzen niet te hoog te laten oplopen. Dit gevaar van een algemene prijsstijging moet echter ook niet worden overschat. Ons prijspeil zal daar door meer in overeenstemming komen met dat van België en Duitsland, terwijl het te vens de prikkel zal geven tot verhoging van de productiviteit. Men zal de prijsstij ging trachten te ondervangen door een veel intensievere productie en dat is juist wat wij nodig hebben. Wel zal dan een toeslag moeten worden gegeven op pensioenen en inkomens van ouden van dagen uit spaar gelden, omdat deze groepen geheel in de verdrukking zullen geraken. Voorjaar in Parijs. Twee kleine char mante Parisiennes, aangetrokken door de stralende zon van de laatste dagen, maak ten een rijtoer in hun bokkewagen op de Champs Elysee, waarbij zij zich, om in stijl te blijven, in 18e eeuwse kleder dracht hebben gestoken. Het Sinterklaas-spelen is afgelopen. Hoe het ook zij, er zullen langdurige prijs- en loondebatten ontstaan en het ligt voor de hand dat men onder die omstandighe den de politieke partijen met grote arbei- dersaanhang in ieder geval in de regering wil betrekken. Even logisch is het dat juist deze partijen thans, nu het Sinterklaar spelen afgelopen is, voor de verantwoorde lijkheid terug schrikken. Tot nu toe is het aantal stakingen in Ne derland van geen betekenis geweest. In de laatste vijf maanden, dus van October 1950 tot eind Januari j.1. gingen in het gehele land niet meer dan ongeveer 2000 arbeids dagen door stakingen verloren, waarbij een kleine 1000 arbeiders waren betrokken. Deze arbeidsvrede zou echter verstoord kunnen worden door een grote beweging in prijzen en lonen en de beste garantie tegen het optreden van stakingen is het opnemen van zoveel mogelijk partijen in de regering. Het wordt geen 1672. Al is het een feit, dat het voor ons land uiterst schadelijk is, dat wij thans al bijna anderhalve maand nagenoeg stuurloos rond dobberen, het is volstrekt noodzakelijk, dat er tussen de partijen, die de regering zul len vormen, een solide accoord getroffen wordt. Wanneer er eenmaal een kabinet is, mag zijn arbeid niet doorkruist worden door grote sociale conflicten. De voor het pu bliek angstwekkend lange duur van de crisis behoeft ons daarom nog niet te ver ontrusten, want al moge men de indruk krijgen, dat de politieke partijen radeloos zijn, ons volk is zeker niet redeloos en daarom het land niet reddeloos. Als er zich geen andere verwikkelingen voordoen, zal dunkt ons 1951 daarom geen 1672 worden. GEWESTELIJK REVEILLE De jongerenorganisatie van de Partij van de Arbeid, de „Nieuwe Koers", heeft Za terdag en Zondag een gewestelijk reveille in onze gemeente gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. Zaterdagmiddag kwamen de deelnemers van het gewest Utrecht in Soest-Zuid aan en de leden uit Soest, Utrecht, Vee- nendaal, Zeist, Amersfoort, Soesterberg, Bussum en andere plaatsen, werden wel kom geheten door de heer Joh. de Jong uit Utrecht, gewestelijk voorzitter. Wethouder K. de Haan, voorzitter van de Partij van de Arbeid te Soest, heeft daar na de deelnemers verteld over onze ge meente, haar groei, bevolking en geschie denis. Te 7 uur trokken de deelnemers in een fakkeloptocht, met begeleiding van een Utrechtse muziekgroep, naar Eemland. Hier sprak wethouder De Haan een wel komstwoord, speciaal tot de gast en spre ker van deze avond, Prof. Ir. W. Scher- merhorn. Het Cabaret-gezelschap „De Rode Koers" uit Zaandam trad hierna op met liedjes, en sketches, onder leiding van Ton Oos terhuis en ook de politiek werd hierin op geestige en puntige wijze betrokken. De Zaandammers mochten een groot suc ces oogsten. Hierna sprak Ir. W. Schermerhorn over: „Heeft het socialisme de jongeren nog iets te zeggen?" Spr. bracht in herinnering hetgeen hij op 27 Juni 1945 voor de radio zeide, toen Nederland een nieuwe toekomst scheen in te gaan en vele goede illusies gemaakt werden. Thans, 5 jaren later, moet spr. constate ren, dat wij in Nederland wel stoffelijk zijn vooruit gegaan, doch niet naar de geest. Het blijmoedig optimisme van toen en de mogelijkheden, die bereikbaar wa ren en waarnaar voor de oorlog met ver langen werd uitgezien, heeft plaats ge maakt voor de vraagstukken van van daag, die van geheel andere orde zijn en een 'volkomen ander karakter hebben. Toen dachten wij de oorlog achter ons te hebben en dat de soldaten in aantal zou den minderen. In plaats hiervan groeit thans hun aantal. De grote massa der vol keren wil vrede, doch thans beslist Duits land weer wat er in Europa gaat gebeu ren. Tijdens sprekers bezoek in Amerika las hij in een Duitse krant aldaar: „Stalin furchtet nur Deutschland". Een gevoel van onmacht krijgt men als men ziet, dat Europa's lot van Duitsland afhangt en dit onmachtsgevoel beheerst ons politieke leven. Deze tijd stelt ons voor voldongen fei ten en een zuiver werken van ons poli- tiek-democratisch bestel komt hierdoor in het gedrang. Het oude kabinet, aldus spr., is niet gestruikeld over een wezenlijk po litiek punt. Daarbij zijn allerlei derde rangs sentimenten in het geding geweest. Spr. sprak zich uit voor een kabinet op brede basis, want de offers die gebracht moeten worden, mogen niet alleen op de schouders van de K.V.P. en P. v. d. A. neerkomen. Spr. zeide voorts, dat de positie van de partij niet eenvoudig is. Het democratisch socialisme, hetwelk vooral in Europa re geringsverantwoordelijkheid draagt, als gevolg van 75 jaar arbeidsbeweging, ver hindert dit socialisme in de oppositie te gaan. Er is zoveel van het Partijprogram ma verwezenlijkt, dat weglopen niet meer mogelijk is. Spr. rade zijn gehoor aan op de bodem der werkelijkheid te blijven staan. Het A. B. C. van de politiek te volgen, n.1. te weten, wat er aan de hand is. Hij vroeg de aan wezigen mede te strijden als zij zich be wust waren, dat wij leven in een worden de wereld, waarin de bakens telkens ver zet moeten worden. De jeugd heeft de taak en de plicht om de strijd van het socialisme verder te voe ren, tot een gemeenschap bereikt is waar in de werkende mens zijn persoonlijkheid in vrede en vrijheid kan ontplooien. Na deze rede, welke met applaus werd beloond, werd het laatste deel van de avond gevuld door De Rode Koers. Zondag leidde Rinke Tolman de deelne mers rond door de Soester natuur en des middags werd een bijeenkomst belegd, waarin Aafje Top voordroeg uit Honoré de Balzac, waarna de reveille gesloten werd. ZINGEN VOOR DE RADIO. Onze plaatsgenoot H. Monné zingt Zater dag 10 Maart voor de radio, in het pro gramma Hilversum II, tussen 14.40 en 15.15 uur. HET OUDE LIEDJE. Zaterdag reed een file van enige auto's nabij Hotel Trier op de Vredehof straat in de richting Baarn. Toen de voorste auto stopte bij het kruis punt, remden de tweede en derde auto eveneens af, doch de vierde automobilist werd hierdoor verrast. Zijn auto botste tegen de achterzijde van zijn voorganger, waardoor deze tegen auto nummer 2 werd geschoven. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau op Woensdag- en Zater dagmiddag van 2 tot 4 uur. Khaki-kleurige hond, rode vulpen, paar bruine kinderwantjes, paar blauwe kin derwantjes, bruine capuchon, zwart vul potlood, bruine alpinomuts, kettinkje met witte steentjes, zwarte alpinopet, wind jack, portemonnaie met inhoud, bril met hoornen montuur, zilveren medaillon met foto, rammelaar, zilverbon van 2.50, donkerblauwe handschoen, kinderlaars, witte handschoen, witte wollen hand schoen. VEERTIEN DAGEN TE GOED. Een persoon, die nog 14 dagen Rijkslogies te goed had, werd door de politie aange houden. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 126156 Mijn bijdrage, waarover ik Vrijdag ter loops schreef met betrekking tot de ka binetloosheid van ons land, deed een de zer dagen dienst om de kachel aan te ma ken. Er is al trammelant genoeg en de draaksteken met een kip zonder kop of een schuldige aan te wijzen, komt eigen lijk niet te pas. Eerlijkheidshalve vertel ik U, dat mijn vrouw mij op dat idee bracht, hoor. •Van mijzelf heb ik een vrij uitgebreide opvatting van wat wel en wat niet te pas komt. Per slot van rekening is het ook zo, dat wat de een niet goed dunkt, de ander bijzonder gelegen komt. Mr. Romme schijnt op het moment, dat ik dit schrijf, aardig op weg te zijn een nieuw kabinet te voorschijn te brengen. Eigenlijk ben ik niet zo benieuwd naar de uitslag als toen Mr. Steenberghe de zaak in handen had. Wat Mr. Steenberghe in elkaar zou hebben gezet, zou ongetwijfeld iets anders zijn geweest, dan waarmee Mr. Romme uit de bus zal komen en het is nu eenmaal een menselijke en goede eigenschap, dat men naar verandering streeft als er iets niet goed gaat. Maar we kunnen er wel haast zeker van zijn, dat wat Mr. Romme zal (moeten) doen, niet anders is dan aan- en in elkaar lij men. En wanneer je iets in elkaar lijmt, heb je de oude stukken nodig, andejrs zou 't naar niets lijken. Hoogstens kan je hier en daar een verloren geraakte scherf vervangen door er wat gips in te prutsen en er een kleurtje op te smeren. Het zullen dus in hoofdzaak wel weer oude vertrouwde gezichten zijn, die wij als curator over de failliete boedel zullen zien optreden. Maar hoe ook, een gelijmde boel blijft 't en hecht zal het niet kunnen zijn. Een beetje forse windstoot en het potje ligt weer in diggelen. Lijmen zal dan niet meer mogelijk zijn, want, wat reeds eenmaal is gelijmd, krijgt men voor de tweede maal niet gemakkelijk meer in elkaar. Er zal dan iemand bij moeten komen, die moed genoeg heeft om te zeggen tot de belanghebbenden (en dat is het gehele Nederlandse volk), dat lijmen niet moge lijk is en dat de enige oplossing is, het oude potje weg te smijten en geheel over stag te gaan. Iemand dus, die durft zeg gen, waar het en wat er aan schort. Voor deze betrekking zullen niet veel ge gadigden te vinden zijn, maar de kans is groot, dat het er toch eens van zal moeten komen. H. OEKMAN. DIERENMISHANDELING. Bij de politie werd aangifte gedaan van een geval van dierenmishandeling. Een paard werd door zijn begeleider tegen de buik geschopt terwijl zodanig aan de leid sels werd getrokken, dat het paard bloe dend in de bek werd gewond. De politie maakte procesverbaal op. BILJART-KAMPIOENSCHAPPEN. De resultaten van de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap biljart waren: 2e klasse: H. Loor wint van J. Vet, H. Voskuilen van D. Vingerhoedt, D. de Jong van A. Verstraten, H. Loor van A. Stalen hoef, J. van de Pol van C. Klaassen, J. de Vries van J. Schuring, J. Hopstaken van J. Klompenhouwer. 3e klasse: C. Mol van W. Corton, J. Schee- ren van G. van Drie, P. Mehrings van G. Haarmans, E. Poort van W. Corton, E. Bouwman van J. Dammers, M. van Doorn van E. van de Brandhof, G. van Beek van N. Kater, P. Steenkamp van J. Dam mers, J. van Kooy van C. Hassink, H. Dammers van J. van Kooy, A. Korlaar remise met G. Krijnen, C. Meyer wint van K. de Graaf, G. van de Klok van C. Mey er, T. Heinen van A. Lam, W. Scheerder v. W. de Graaf, v. d. Haar v. Rouwhorst, Scheerder van J. Pohlman, J. Bey van C. Butzelaar, H. Rebel.van M. van der Hei de, J. van de Broek van J. Bey, R. van de Linden van H. Kaats, J. Dijkstra van P. Ran, A. Kuyvenhoven van R. Koster, A. Oudendorp van P. Ran, H. Kaats van A. Oudendorp, P. Daatzelaar van J. Hopl- dorp, N. Heseman van J. de Bakker,'C. Meursing van P. Kooy, J. Jansma van W. de Waal, J. Machielsen van C. van Barlin- gen, H. Brandsen van A. Heideveld, J. Speelstra van A. Rommers. WIE VOND DE DOELPAAL? De Voetbalvereniging S.E.C., die vorige week haar nieuwe terrein aan de Bos straat in gebruik nam, heeft bij de ver huizing naar dit terrein een doelpaal ver loren. De politie verzoekt de vinder van deze paal, deze alsnog aan te geven, daar an ders sprake is van vermoeden van ver duistering.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1