lij m Eventjes terzijde 177 247 SOESTERBERG. WOONARK V Bi O O 31 DREESHANN NIET ACHTERLIJK. U heeft natuurlijk ook gelezen over dfe geweldige trouwpartij van de Sjah van Perzië. Vooral dames hebben zich verlustigd in de pracht en de praal, waarmede dit hu welijk werd voltrokken. Dames zijn. daar gevoeliger voor dan heren. Dat grappige berichtje stond nogal weg gedrongen tussen het gewone, zwaar wichtige en altijd onheilspellende wereld nieuws en 't is daarom mogelijk, dat U het niet eens heeft gelezen. Laat ik het daarom nog maar even naar voren bren gen. Meneer de Sjah dan had de groten in zijn Rijk uitgenodigd ter receptie. Dat waren, welgeteld, duizend mensen: echte nette, na veel overleg uitgezochte mensen. Je ziet de Perzen-ambtenaren de lange lijsten met namen raadplegen: die wel en die niet en in geen geval méér dan dui zend. De grote Sjah heeft alleen maar gezegd, dat er duizend mensen mochten komen. Het gaf de goede man zélf geen hoofd, breken, maar de uitzoekers des te meer. Enfin, dat berichtje luidde nu, dat er in plaats van duizend meer dan twee dui, zend personen ter receptie verschenen. Het was er zo druk en zo vol, dat men zich er nauwelijks kon verroeren. Krek een tram of autobus gedurende het spitsuur, waarin je zo stevig staat inge pakt, dat je niet eens bij je portemonnaie kan komen. „Dat kan alleen in een achterlijk land ge beuren" verzekerde ik een van mijn ken nissen. „Bedoel je die bus- of tramdrukte?" was de wedervraag. „Nee, dat gekke gedoe, bij die Perzische receptie. Duizend man meer dan ze had den uitgenodigd." „Ben je wel eens bij een officiële Ont vangst geweest?" vroeg hij mij. Ik keek hem verwonderd aan. „Natuur lijk wel, ambtshalve. Ik snap niet goed, wat de mensen er aan hebben. In de re gel is het nogal een droge boel." „Bij de buffetten niet", vond mijn vriend „en je moet ook niet zeggen, dat ze daar in Perzië achterlijk zijn. Ze zijn ons vei vooruit". „Ver vooruit?" vroeg ik verbaasd. „Allicht. Ze werken daar met vervalste kaarten. Hier gebeurt zo iets niet". Hij meesmuilde. „Nu doe ik het niet meer, maar toen ik jonger was. Elke recep tie raak. Deftig in rok. Gewone trouwre- cepties ook." Je had altijd een goede dag en je weet, ik was altijd werkeloos. De bruidegom en zijn aanhang dacht, dat je een kennis van de bruid en haar fami lie was en de bruid met toebehoren meen de, dat je 'n goede vriend van de bruide gom was. Bij een of ander zakenjubileum was het al heel gemakkelijk, daar viel je helemaal niet op tussen de vele bezoe kers. Nee, je moet niet zeggen, dat ze daar in Perzië achterlijk zijn. Daar moet je wa rempel al kaarten voor zo'n gelegenheid hebben en het feit, dat er duizend kaar- tento meer in omloop waren dan er waren verzonden, zegt toch wel iets. Zouden er zoveel zakkenrollers in Perzië wonen?" VERGADERING A.R. KIESVERENIGING. Woensdag 7 Maart, komt de heer H. Al- gra spreken voor de afdeling Soest van de Anti-Rev. Kiesvereniging. De heer H. Algra zal spreken over: „De positie van de Anti-Rev. Partij". Een onderwerp, dat zeker wel in de be langstelling staat van allen, die met de Anti-Rev. Partij meeleven, juist in deze tijd, nu er een beroep op deze partij ge daan wordt, om in de chaos, waarin we leven, mee te helpen regeren. Komt allen naar deze vergadering om de ze spreker te horen en van gedachte te wisselen. HAAL HET WASGOED BINNEN. Een aan de Amersfoortsestraat wonende dame kwam tot de ontdekking, dat ande ren zich hadden ontfermd over haar was goed, hetwelk zij des nachts buiten had laten hangen. Zij miste 2 wollen dekens, enige pyama's, overhemden en enig ondergoed. DIEFSTAL VAN ZINK VAN HET R.K. KERKGEBOUW. Nu de prijzen van zink en lood hoog zijn nemen de diefstallen van deze materialen toe. De Pastoor van de R.K. Kerk moest bemerken, dat de zinken regenpijpen van zijn kerk verdwenen waren. DE HEER VERHOEF SPRAK VOOR DE PARTIJ VAN DE ARBEID. Voor de afdeling Soesterberg van de Partij van de Arbeid sprak de heer Ver hoef, lid van de Gedeputeerde Staten in Utrecht, over het onderwerp: ,,De ver zorging van de economisch zwakkeren". Spr. schetste de geschiedenis van onze sociale wetgeving sinds 1874. Daarna stond spr. stil bij de categorie van de werklozen. Naast de rijkszorg kent men de gemeentelijke zorg, welke echter plaat selijk nog veel verschilt. De armenwet verplicht de overheid om te helpen bij het lenigen van nood. Al is deze wet verou derd, toch is er in de nieuwe armenwet van 1912 een belangrijk element opgeno men, het z.g. opheffingsartikel, dat aan behoeftigen steun verleent om er weer boven op te komen. De gemeente heeft nu een belangrijke sociale taak gekregen voor de leniging en het voorkomen van armoede. De armenwet treedt op na de kerkelijke steun. Naast deze directe uit kering uit de armenwet bestaat, vooral in de grote plaatsen, ook de verzorging van rustbehoevenden, van de door ziekte of rampen getroffen gezinnen, van be hoeftige ouden van dagen. In dit verband werd o.m. gewezen op het droeve lot der bejaarde echtparen, wanneer zij van el kander gescheiden in het armenhuis te recht komen. In dit opzicht is men b.v. in Denemarken veel verder, waar een spe ciale stad van oude lieden bestaat, welke in al hun bijzondere noden kan voorzien. Een belangrijke taak van de sociale ver zorging is het preventief werk. Zeer goed werkt de instelling van vrij willige armenbezoekers. Bij dit alles is gebleken, dat een goede sociale voorzie ning in tal van schijnbaar hopeloze ge vallen redding heeft gebracht en daarom nog goedkoop kan zijn. DUITSLAND AAN DE GROND Het is weer eens mis met Duitsland en dat is geen wonder. Wie had zich er de laatste jaren niet over verbaasd, dat men in Duitsland, on danks alles, weer zo goed leefde. Alle berich ten luidden, dat er in de winkels weer van alles te koop was, dat de mensen er goed ge kleed liepen en dat de oorlogsellende alleen nog maar was waar te nemen aan de einde loze puinhopen in de steden. We probeerden ons dit verschijnsel te verkla ren door te redeneren: nu ja, dat is ook eigen lijk wel begrijpelijk, want zo lang de oorlog duurde, werd het Duitse volk verwend ten koste van de andere Europeanen. De bezette gebieden werden immers geplunderd en ge brandschat om maar te zorgen, dat de Duit sers het goed hadden. Daardoor zaten die Duitsers, wier bezittingen niet bij een bom bardement verloren gingen, er bij de neder laag van het Derde Rijk, aanmerkelijk beter voor den de bevolking der bevrijde gebieden der overwinnaars. Ook waren alle berichten het er over eens, dat men na de oorlog in Duitsland hard aanpakte. Er werden lange dagen gemaakt, Zondags werd puin geruimd en de huizen repareerde men zo goed en zo kwaad als dat ging zelf. Ook alweer een reden om aan te nemen, dat Duitsland er snel bo venop kwam. Anderzijds had Duitsland echter 10 millioen, grotendeels bezitloze, vluchtelingen op te ne men en waren er meer dan een millioen werklozen. Het land ging vooral gebukt onder een tekort aan kapitaal, aan contant geld voor de buitenlandse handel en aan arbeidsgelegen heid tengevolge van het stilleggen van alle industrieën, die oorlogsmateriaal zouden kun nen produceren. Ondanks die omstandigheden werd in 1949 de invoer vrijgegeven met het begrijpelijke gevolg, dat buitenlandse goede ren in massa naar Duitsland stroomden. De Duitsers zelf kochten graag en het buitenland, waaronder Nederland leverde ook graag,'om dat men daarin een herstel van de Europese handel zag. Duitsland schrokte in enkele maanden van 1949 en begin 1950 zoveel goe deren op, dat het zich er eenvoudig in ver slikte. Dat gebeurde vorig voorjaar, vervol gens in de zomer en nu is het, ondanks een regeling van de schulden, die in 1950 waren ontstaan, alweer vastgelopen. Een van de eerste gevolgen is, dat de aan drang van de Duitsers tot herstel van de be- Gevraagd net MEISJE voor hele dagen of flinke werkster voor een paar dagen per week. Mevrouw Lubbers. Middelwijkstr. 44. HAARDKACHEL te koop. nog in goede staat. Prijs f 25. Te bezichtigen Stadhouderslaan 33. Aangeboden ZIT-SLAAP- KAMER met degelijk pen sion, in beschaafd milieu. Brieven no. 205 bur. S C. TE KOOP 2 tekentafels (eikenhout), salamanderka chel en kinderwagen, tegen elk aannemelijk bod. Buig. Grothestraat 63. WONINGRUIL. Huis te Amsterdan. bevat grote huiskamer, 2 slaapkamers, keuken, hal en tuin. huur f8.per week, tegen even groot huis te Soest of omgeving. Inl. Postjesweg 113 huis, Amsterdam-W. WONINGRUIL. Aangeb. nieuwe in aanbouw zijnde woning op het Hart, tegen woning in Soest-Zuid. liefst kamer ensuite en 3 slaap kamers. Br. no. 211 bur. S.C. Jongedame zoekt SLAAP KAMER. Werkzaamheden buitenhuis. Br. no. 209 bureau S.C. WONINGRUIL. Hilver- sum-Soest(dijk). Aangebo den te Hilversum Midden standswoning, 6 kamers en douchecel. Huurprijs f 45,-. Gevr. woning Soest(dijk). Br. no. 207 bureau S.C. Te koop gevr. een WAS- FORNUIS, pl.m. 80 L. Br. no. 210 bur. S.C. Aan de velen» die schreven op mijn aanvraag voor KOSTHUIS, bericht ik. dat daarin is voorzien. Korp. Roorda, Soestduinen. Net persoon zoekt WERK ZAAMHEDEN. onver schillig wat. Br. no. 213 bureau S.C. WONINGRUIL. Aangeb. vrijstaand huis. omg. Wa tertoren, 5 kamers, badka mer en garage. Huurprijs f 30,— en 15 °/0. Gevraagd flinke woning voor 7 pers., omg. Nachtegaalweg of Koninginnelaan. Br. no. 208 bureau S.C. TE KOOP lichtgrijze win terjas en een lap stof voor een pak (bruin kamgaren). J. P. Noordam, Veenpad 10. te koop. bev. salon, keu- keD, 2 slaapkamers, W.C», waterleiding, eigen lichtin stallatie, 13 x 3 M. Pracht ark. S. A. Hilbrandie.Woon ark Jopie, Wittevrouwen- kade. Utrecht. Aardige meisjesmantel voor de grotere kinderen, in ver schillende kleuren, geheel' ge voerd, leeftijd 5 jaar 175 Leuk kleuterraanteltje met aparte garnering, geheel ge voerd. in lichte voorjaarstinten leeftijd 2 jaar f 75 Mei 9iij£ing per maai Mei srijjpog per maai AMERSFOORT drijfsvrijheid steeds groter wordt. Reeds heb ben de geallieerden de demontage moeten stopzetten en begint men de staalproductie van Duitsland weer aan te moedigen. Nu is er ook een verzoek ingediend door de geza menlijke chemische industrie om weer volop in bedrijf te mogen komen. Dit zou inhouden herstel van de verwerking van steenkool en bruinkool 'tot synthetische benzine, kunstrub ber en wasmiddelen, terwijl daardoor tevens tal van bijproducten worden verkregen voor andere bedrijven, bijv. grondstof voor de plas- ticindustrie. Ook de kunstvezelproductie hangt hiermee ten nauwste samen en het is duide lijk, dat de Duitse bestaansmiddelen belang rijk vergroot zouden worden, wanneer men deze bedrijven opnieuw op volle toeren brengt. Aangezien niemand het aandurft Duitsland te laten vervallen tot een staat van armoede, waardoor het land zowel politiek als economisch een gevaar voor West-Europa zou worden, is het te verwachten, dat binnen af zienbare tijd vrijwel alle beperkingen, die aan de Duitse industrie waren opgelegd, zullen worden opgeheven. KOLENNOOD IN ZWEDEN In sommige opzichten zijn de Scandinavische landen rijk aan natuurschatten, maar in an dere straatarm. Zweden en Noorwegen hebben bijv. vele rivieren en watervallen en grote bossen en beschikken daardoor over water kracht en hout. In het noorden worden ertsen aangetroffen, maar steenkool heeft men er niet en tot nu toe is er ook geen olie ontdekt. Alle steenkool moet dus worden ingevoerd en wel uit Polen, West-Duitsland en Engeland. Nu Engeland zelf een kolentekort heeft en de West-Europese industrie nauwelijks aan zijn eigen kolenproductie genoeg heeft, gaat het er voor Zweden raar uitzien. Het land is nu vooral aangewezen op leverantie uit Polen, doch daarvan heeft de Poolse regering ge bruik gemaakt door de prijzen stevig te ver hogen, terwijl het met de aflevering niet be paald vlot gaat. Dit heeft zo'n grote kolen- schaarste in Zweden veroorzaakt, dat de re gering alle voorraden van meer dan 100 ton in beslag heeft genomen, terwijl de invoer en he tgebruik onder controle zijn gesteld. De volgende stap zal waarschijnlijk zijn weder invoering van de brandstofrantsoenering. Ver der zal men proberen in Amerika nog 600.000 ton steenkool te kopen. Daarnaast wil men in versneld tempo brandhout-voorraden uit de hossen halen, om een reserve van 3 millioen kubieke meter te hebben, wat een verbran- dingswaarde heeft van 500.000 ton kolen. (Dat is de productie van 14 dagen van onze mij nen). Doch dit plan stuit op een tekort aan houthakkers, doordat alle beschikbare krach ten reeds hard aan het werk zijn voor de houtcellulose-industrie, die op topcapaciteit draait ten behoeve van de papierindustrie en de kunstzijde-spinnerijen. Geen wonder, dat de Zweden hard naar de zomer verlangen. HUMOR IN DE STAATSCOURANT Wat voor gezicht zou u trekken als iemand u een „bimzer" noemde. Of een kantenlikker, een stofstanzer, een gladder of iets derge lijks. Ja, we hebben nog meer mooie namen bij de hand, bijv. krammenzwikker, achter- lapschrooier of neuzenzwikker. U denkt mis schien, dat we uit de woordenschat van een Amsterdamse straatjongen putten, maar dan hebt u het mis. Dit is allemaal goed degelijk Nederlands, want we hebben de woorden ont leend aan de Nederlandse Staatscourant. En u kunt nog moeilijk van het officieel orgaan van de Nederlandse Staat verwachten, dat het iets zal publiceren, dat zelfs maar zweem de naar volkshumor...... De verklaring is heel eenvoudig. Al deze woorden zijn beroeps aanduidingen, die wij ontleenden aan het in de Staatscourant opgenomen collectief ar beidscontract voor de schoeiselindustrie. In zo'n contract worden alle werkzaamheden in de fabriek afzonderlijk opgenoemd en daar onder treffen we de bovenvermelde functies aan. Met alle respect voor de schoenindustrie kunnen we toch niet zeggen, dat de taakver deling bij de vervaardiging van schoenen flatterende aanwinsten voor het Nederlandse woordenboek heeft opgeleverd. ZUID-AFRIKA INDUSTRIALISEERT De Unie van Zuid-Afrka bevindt zich in een periode van snelle industriële ontwikkeling. Tot 1940 beperkte zich de industrie in hoofd zaak tot de winning van steenkool, goud en diamanten en tot de vervaardiging van ijzer en staaL Industrieën, die deze materialen weer verwerkten, waren gering in aantal, doch toen tijdens de oorlogsjaren Zuid- Afrika niet meer voldoende machines, textiel, chemicaliën, enz. uit Europa en Amerika kon invoeren, moest men wel meer zgn. „se cundaire industrieën" gaan stichten. Na de oorlog is dit proces in versneld tempo ver der gegaan, doordat de productie van Europa nog altijd gering bleef en omdat Zuid-Afrika goedkoper kon produceren dan Noord-Ame- rika. De industriële productie is thans reeds zo groot, dat men orders heeft kunnen uit voeren; voor Engeland, Canada, Frankrijk en Zuid-Amerika, terwijl het voornaamste afzet gebied wordt gevonden in de landen, die in Afrika ten noorden van de Zuid-Afrikaanse Unie liggen. Hierdoor is de behoefte aan ge schoolde Europese arbeidskrachten steeds gro ter geworden. De gekleurde oorspronkelijke bewoners van Zuid-Afrika zijn van het ver richten van geschoolde arbeid uitgesloten. Hoewel de kleurlingen zeker wel in staat zouden zijn arbeid te verrichten waarvoor een hogere trap van ontwikkeling nodig is, dwingt men ze op grond van de „naturellen-wetge ving" in de minst betaalde beroepen te blij ven. Dit laatste is de schaduwzijde, die aan vestiging in Zuid-Afrika is verbonden: men stuit er steeds weer op een naar onze begrip pen zeer krenkende en op de duur onhoud bare behandeling van de niet-blanke mensen rassen.

Soester Courant | 1951 | | pagina 3