Over arme rijken en rijke rijken... SOEST IN DE HOEK. Het Landgoed „Anne Marie" wordt Aviflora. DINSDAG 13 MAART 1951. 27e JAARGANG No. 2«. OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Waarop de voorkeur der emigranten berust. Het opschrift boven dit artikel klinkt een beetje verwarrend, maar de verklaring is eenvoudig deze, dat we het woord „rijk" gebruiken in zijn twee betekenissen, n.1. die van land of natie en die van niet-arm. Er zijn dus arme en rijke landen, zoals we allemaal wel weten, maar 't is de moeite waard het verschil eens met een paar cij fers toe te lichten. Voor de Verenigde Na ties is over dit onderwerp enige tijd gele den 'n rapport gepubliceerd, waarin men geprobeerd heeft vast te leggen, hoeveel het nationale inkomen bedraagt in 70 lan den, die gezamenlijk 90 °/o van de wereld bevolking omvatten. Ook heeft men bere kend wat dan in ieder van die landen het gemiddelde inkomen per inwoner is, om gerekend in Amerikaanse dollars. Nu is zo'n berekening natuurlijk niet juist. Een dollar is immers bijna 4.waard, maar iemand, die in Nederland 100.- per week verdient, heeft het beter dan een Amerikaan, die een loon zou hebben van 25 dollar. In het algemeen kan men zeg gen, dat de omrekening in dollars 't beeld voor de landen met lage inkomens ongun stiger doet uitvallen dan met de werke lijkheid overeenstemt. Men zou eigenlijk de welvaart niet moeten uitdrukken in geld, maar in de hoeveelheid goederen, die de gemiddelde arbeider voor zijn loon kan kopen en daarbij moet men dan nog tevens in aanwerking nemen, wat men in die onderscheiden landen „een goed le ven" noemt. Hoewel we dus weten, dat de berekening de zaken wat overdrijft, kunnen we er toch wel wat van leren. Het laagste ge middelde inkomen wordt berekend voor China, waar men op 27 dollar per jaar en per hoofd komt, waartegenover da Ver. Staten een maximum aantonen met 1453 dollar per inwoner per jaar. Aldus berekend, verdient de Amerikaan dus om streeks evenveel als 50 Chinezen. Tussen deze twee uitersten bewegen zich de andere landen, waarbij men 'n zekere groepsindeling kan maken. Het eerste merkwaardige resultaat is, dat de helft van de wereldbevolking woont in landen, waar het jaarlijks inkomen minder dan 100 dollar per persoon bedraagt. Deze lan den zijn vooral de Oost-Aziatische, n.1. Birma, Ceylon, China, India, Indonesië en Pakistan, verder Arabië, Etiopië en Libe ria en dan Afrika en de midden-Ameri kaanse landen zoals Guatemala, Haïti, Honduras, Bolivia en nog enkele kleintjes, benevens Paraguay. Daarentegen woont slechts een tiende van de wereldbevolking in de 8 rijkste landen, waar men per hoofd en per jaar meer dan 600 dollar verdient. Deze 8 landen, die gezamenlijk weinig minder dan 200 mil- lioen inwoners hebben, ontvangen 55 °/o van het wereldinkomen. Alphebetisch gerangschikt zijn deze lan- Volgens ons verstrekte mededeling blijkt het landgoed, behorende bij de grote villa „Anne Marie", aan de Soesterbergsestraat 111, te worden bestemd tot vogelpark, on der de naam van „Aviflora". De heer C. M. Henning, kunsthandelaar uit Amsterdam en eigenaar van de kunst handel Fetter aldaar, heeft deze villa met de twee hectaren park gekocht en zal de nieuwe inrichting exploiteren. Het huis wordt ingericht als café-restau rant en dancing, terwijl het park een aan leg krijgt van vijvers en gazons, waarbij de volières, welke tesamen circa 5000 exo tische vogels zullen bevatten, afmetingen krijgen van 5x3x3 meter. Deze Aviflora zal een combinatie zijn van exotische bloemen en vogels en de heer Henning stelt zich voor de inrichting te vens open te stellen voor mode-shows, tentoonstellingen enz. Ieder jaar zal deze Aviflora worden open gesteld vanaf de week voor Pinksteren tot September. De vogels zijn aangekocht bij een dierenhandel te Tilburg, terwijl men met de aanleg van het park en een pa viljoen voor 300 personen reeds bezig is. De villa „Anne Marie" werd in 1929 ge bouwd voor de somma van 30.000. en diende de burgemeesters Mr. W. A. J. Visser en Mr. A. L. des Tombe als woon huis. Ongetwijfeld zal deze Aviflora 'n attrac tie vormen voor het vreemdelingenbe- zoek aan onze gemeente. Aan het in orde brengen van de kampen voor de Ambonese militairen en hun ge zinnen wordt hard gewerkt. 20 Maart a.s. komt het eerste schip in Ne derland aan met Ambonezen, welke on dergebracht zullen worden in het voor malige concentratiekamp in Vught. Een aantal gezinnen woont reeds in dit kamp. den Australië 679, Canada 870, Denemar ken 689, Nw. Zeeland 856, Engeland 773, Ver. Staten 1453, Zweden 780 en Zwitser land 849 dollar. Nederland en België vallen, evenals enke le andere landen van W.-Europa, in de groep tussen 400 en 600 dollar. Zo is in België het gemiddelde inkomen 582, in Frankrijk 482, in Ierland 420, in IJsland 476, in Luxemburg 553, in Nederland 500 en in Noorwegen 587 dollar. Gaat men nu na naar welke landen de Eu ropese landverhuizers bij voorkeur trek ken, dan ziet men, dat zij zich richten naar de landen met een hoger gemiddeld inkomen, dan in hun eigen land, hetgeen volkomen verklaarbaar is. Men zoekt im mers naar een land, waar de welvaarts vooruitzichten beter zijn. Voledigheidshalve dienen wij nog te ver melden, dat in West-Duitsland het inko men werd berekend op 320, in Sovjet-Rus land op 308, in Polen op 300, Hongarije 269, Joego-Slavië 146. Tsjecho-Slowakije daarentegen, dat industrieel veel hoger ontwikkeld is, toont een hoofdelijk inko men van 371 dollar. Italië staat er weer slechter voor met 235 dollar en Portugal met 250. Van Spanje werden geen cijfers gegeven. Merkwaardig is, dat Israël een gemiddel de verdienste had van 389 dollar, wat ve le malen hoger is dan in de omringende Arabische landen. BRIDGE-DRIVE TEN BATE VAN KONINGIN WILHELMINAFONDS. Ook de bridge-club „Soest" heeft Zater dagavond een steentje bijgedragen in de strijd tegen de kanker, doordat zij in ho tel „Eemland" een bridge-drive hield, waaraan rond 120 personen deelnamen en welke drive tenslotte een batig saldo van 250.opleverde ten bate van de afde ling Soest van het Koningin Wilhelmina- fonds. Er heerste een gezellige drukte en een geanimeerde stemming in de grote Eem- land-zaal toen de heer W. J. Groenen dijk, namens de bridge-club „Soest", een welkomstwoord sprak en in zijn dank woord aan de organisatoren, o.m. de heer J. van Loenhout uit Hilversum betrok, die competitie-leider van de afdeling het Gooi van de Nederlandse Bridge Bond is en onder wiens leiding deze drive stond. Ook dankte spr. de Soester zakenlieden en industrieën, die vele fraaie cadeaux beschikbaar stelden, alsmede 't Gemeen tebestuur, dat 2 medailles schonk. Nadat de heer Van Loenhout op enige technische details had gewezen, werd ge start en spoedig waren 60 bridge-kop- pels, waaronder verschillende prominen te speelsters en spelers, in een hevige strijd gewikkeld. Het was zeer laat toen eindelijk de pun tentelling de prijswinnaars aanwees. De prijzen werden als volgt behaald: le prijzen: Echtpaar De Booys; echtpaar Houwers; Mevr. Hoorn en de heer Eer kelens; de heren Gij zen en Zon; de he ren Van de Plas Sr. en Van de Heuvel; de heren Calis en Van de Brink; de he ren Boog en Van de Brink; heren Van Dam en Van Hulshof; Mevr. Roëll en de heer Jansen; de heer Douwes en partner; heren Ten Pulven en Den Baas; heren Lousberg. 2e prijzen: de heren Van de Voort; de he ren Lokhorst en Beumer; de heer de Jong en partner; de heren Fien en Van Wor- kum; Mevr. en Mej. van Kwawegen; echtpaar Leyenaars; echtpaar Van de Brink; Mevr. De Vries en de heer Sarton, de heren Ammerlaan en Uytendijk; Mevr. De Lange en Mevr. Bogaert; echtpaar Groenendijk. De medailles werden uitgereikt aan de echtparen De Booys en Houwers. AANVULLING RAADSAGENDA. Aan de in ons vorig nummer opgenomen agenda voor de op morgen te houden raadsvergadering is nog het volgende punt toegevoegd: 10. Voorstel tot goedkeuring van een verhoging van de slachttarieven. „NOG ERGER DAN ACHTER HET IJZEREN GORDIJN". „In Soest en ook op Sociale Zaken heerst terreur. Het is er een corrupte bende, er ger dan achter het IJzeren Gordijn. Ik zal jou door de politie laten halen voor wat jij tijdens de bezetting hebt gedaan". Dit sobere dreigement uitte een bezoeker van het bureau Sociale Zaken alhier, n.1. P. v. A. alhier, t.o.v. de ambtenaar bij ge noemd bureau. De man had reeds ver schillende malen bij genoemd bureau om steun aangeklopt, doch zonder succes. Toen hij op 14 December j.1. wederom nul op het request kreeg, maakte hij zich zo driftig, dat hij de ambtenaar bovenver melde weinig vleiende qualificatie toe voegde. De aldus aangesprokene voelde zich be ledigd, hij maakte er „politiezaken" van en zo kwam het, dat de driftige bezoeker als verdachte voor de Utrechtse Politie rechter moest terechtstaan. Daar nam hij een groot deel van zijn woorden terug, bewerend, dat hij alleen zou gezegd heb ben: „het is hier erger dan achter het IJzeren Gordijn", doch de ambtenaar als getuige gehoord, verklaarde dat verdach te letterlijk gezegd heeft wat hem in de dagvaarding ten laste werd gelegd. Eén week gevangenisstraf eiste de Offi cier van Justitie, die er op wees, dat ver dachte als een lastig mens bekend staat en derhalve een strenge correctie ver dient. Zover kwam het echter niet. De Politie rechter wilde rekening houden met de ge zinsomstandigheden van verdachte en veroordeelde hem tot veertien dagen voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar alsmede een geld boete van 20 gulden subs. tien dagen hechtenis. TWEE PERSONEN DOOR HONDEN AANGEVALLEN. In het afgelopen weekeinde zijn een 2- tal honden actief geweest. Een inwoner uit Amersfoort, werd Zaterdag, toen hij op de Birktstraat per rijwiel reed, door 'n hond aangevallen, waarbij zijn broek ver nield werd. Op de Koninginnelaan werd een dame aangevallen door een andere viervoeter, waarbij haar splinternieuwe regenjas ge scheurd werd. In beide gevallen staan de eigenaars voor de schade, welke hun dieren hebben aan gericht. HERINNERINGEN UIT BRETAGNE. Voor de Volksuniversiteit spreekt a.s. Donderdagavond, in „De Schouw", de heer A. P. Stokhof de Jong, alhier. De heer Stokhof zal dan Bretagne behan delen, het deel van Frankrijk, hetwelk zo verschilt van de rest van Frankrijk en waar sporen aanwezig zijn van oeroude bevolkingsgroepen. GESLAAGD. Önze plaatsgenote, Mej. M. H. H. Linzel, is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht ge slaagd als tandarts. Voor een poosje geleden is er in onze ge meente enige deinig geweest, omdat de kans aanwezig was, dat de nieuwe vuil nisemmers (denkt U er om: van binnen bekleden met een krant vóór en uitspoe len na het gebruik) door een niet dorps genoot geleverd zouden worden. Wanneer ik goed ben ingelicht, is deze zaak toch in het reine gekomen, waarmee ik wil zeggen, dat de leverantie inder daad via een Soester geschiedde. Wat de oorspronkelijke leverancier er van heeft gezegd, laten we maar buiten beschouwing. Aan de meeste zaken zit ten meerdere kanten, dus waarom, ook al is zo'n ding rond, aan een vuilnisem mer niet. Wanneer vuilnisbakken dus het bespre ken waard zijn, waarom dan een handge- smede lantaarn niet? Ook al liggen de za ken met bedoelde lantaarn anders, dan met die emmers, want de levering van de emmers was nog te redden, doch de hand- gesmede lantaarn is al hoog en breed be taald (hoop ik). Ik bedoel de smeedijzeren lantaarn, die boven de ingang van ons gemeentehuis hangt. Een meestelijke lamp, daar niet van, maar van de week heb ik me laten ver tellen wat dat ding heeft gekost. Eerlijk gezegd zei me dat niet zo veel, daar ik er op ingesteld was, dat het wel een grof centje zou zijn, maar toen ik er in één adem achteraan hoorde, dat wij in onze gemeente een kunstsmid rijk zijn, die zo'n zelfde lantaarn voor ongeveer ^4 deel van de prijs zou hebben gemaakt, kwamen de zaken iets anders te liggen. Nu is er geen enkele wet of verordening, die ons gemeentebestuur kan verplichten, om de zaken die zij nodig acht of heeft, in onze gemeente te kopen. Dat is goed. Ik ben n.1. zowel tegen lands- als ge meentelijke autarkie. Moeelijk, dat ons gemeentebestuur ook deze gedachte is toegedaan. Toch kan ik mij indenken, dat deze Soes ter Kunstsmid iedere keer dat hij ons ge meentehuis passeert, een naar gevoel krijgt. Zoiets van: kijk, daar hangt een bom centen van me, die ik nooit kreeg. Dit is nu allemaal gepraat achteraf, want het geeft niets meer, maar toch zou het wel goed zijn, wanneer ons gemeentebe stuur, zelfs in ogenschijnlijk kleine za ken, eerst dacht aan de belangen van de Soester ondernemers. H. OEKMAN. NIEUWE ZAAK. De heer J. Bouwknegt uit Meppel heeft de zaak van de heer Dolfin aan de Soes terbergsestraat overgenomen en Zater dagmiddag onder zeer grote belangstel ling heropend onder de firmanaam „Ma gazijn Tip-Top". Deze zaak is thans ruim gesorteerd op het gebied van huishoudelijke en luxe artike len, speelgoed, aardewerk, porcelein, schrijfbehoeften, schoonmaakartikelen en dergelijken. Het bezoek op deze middag moge voor de nieuwe eigenaar een stimu lans zijn voor de verdere ontwikkeling van deze zaak. STIERENKEURING. Op 18 April zal op de Peter van de Bree- merweg een voorj aars-stierenkeuring ge houden worden. RUILBEURS CINDERELLA-PLAATJES. De firma Albert Heyn, die bij verschil lende artikelen Cindarella-plaatjes ver strekt, deelt ons mede, dat zij voortaan iedere Woensdagmiddag van 4 tot 5 uur, een ruilbeurs wil organiseren voor de jeugd, die deze plaatjes spaart. De dubbele plaatjes kunnen dan geruild worden, zodat men spoediger een comple te serie bijeen heeft. De ruil-beurs wordt gehouden op het trottoir voor de winkel aan de Van Wee- destraat. I. V. PKILATELICA. Vrijdagavond hield deze vereniging haar maandelijkse bijeenkomst in café Royal. Naast de gebruikelijke veiling, waarbij vele aardige, kavels een koper vonden, was er een verloting en hield een van de bestuursleden een korte lezing met expo sitie van enkele bladen uit zijn collectie. Een voorstel van een der leden om aan hen, die een nieuw lid aanbrengen, een premie te geven in de vorm van enkele zegels, vond algemene instemming en de eerste serie voor dit doel werd tijdens de vergadering beschikbaar gesteld. In de loop der laatste weken gaven zich weer enkele nieuwe leden op, zodat het ledental nog steeds stijgende is.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1