Een held* SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 20 MAAKT 1951. 27e JAARGANG No. 22. SOESTER OURANT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Wanneer je goed kunt roeien, zeilen, Als 'n bruinvis door het water snelt, Wanneer je worstelt, bokst of voetbalt, Ben je bij menigeen een held. Wanneer je springt hoog uit 'rt vliegtuig, Per valscherm naar de aarde snelt, Of als een motorrijder voortraast, Dan noemt de wereld je een held. Wanneer je flirt en danst en opschept En moppen met veel flair vertelt. Wanneer je swingt en stept en foxtrot Vindt menig meisje je een held. Zo gauw noemt men je erg heldhaftig, Al was 't soms averecht verkeerd En dikwijls worden vele mensen Heel onverdiend als held vereerd. Doch als in Soest een paard op hol slaat En dreigt voor velen groot gevaar, Dan pas ben je een flinke kerel, Als je het paard springt in het haar. Wanneer je honderd meter meesleurt, Dan' ben- je wat je noemt een „vent!", Geen wonder dat men hem zo eerde, Die stoere Soesterse agent. Het Carnegie-fonds heeft bij Kaspers, 't Metaal der ere opgespeld, Omdat de daad die hij verrichtte Hem stempelt als een „fiere held!" E. R.K. KERK SOESTDIJK 25 JAAR. Vijf en twintig jaar geleden werd op Nieuwerhoek de R.K. Kerk gesticht en de Parochie „Maria Onbevlekt Ontvangen" gevormd, welk feit op eerste en tweede Paasdag op grootse wijze gevierd zal wor den. Op le Paasdag, des avonds om 6 uur, zal, nadat feestelijk klokgebeier weerklonken heeft, de feestelijke herdenking worden ingezet met een bespeling van het thans voltooide orgel door de directeur-organist, de heer Gerard van der Schepop, Lau reaat van de R.K. Kerkmuziekschool te Utrecht. Uitgevoerd zullen worden: Fantasie in c- klein van Bach, benevens Koraal no. 24 in Es groot van Bach en Fuga in g-klein van Buxtehude. Hierna zal de plechtige Vespers van le Paasdag gehouden worden, waarbij door het koor, in beurtzang met de schola, de vierstemmige Paas-vespers van de com ponist Fr. Schalier zal worden uitgevoerd. Op de tweede Paasdag wordt 't jubileum feestelijk ingezet met een Pontificale Hoogmis, welke zal worden opgedragen door Mgr. Th. Huurdeman, protonotarius apostolicus, vicaris-generaal van 't Aarts bisdom, waarbij de oud-kapelaans der parochie zullen assisteren. Deze plechtige H. Mis zal te kwart voor negen aanvan gen. Het zangkoor zal voor deze gelegenheid uitvoeren de Missa Pontificalis van Don Lorenzo Perosi. Te 12 uur wordt in het Sint Ludgardisge- bouw een receptie gehouden voor de af gevaardigden van kerkelijke, charitatieve en sociale organisaties van de parochie en genodigden, terwijl daarna te 1 uur de re ceptie aanvangt voor parochianen en be langstellenden. Tijdens de receptie zijn de door de parichianen geschonken paramen ten te bezichtigen, terwijl het jongens- en mannenkoor der kerk enige fragmenten zullen zingen uit de Missa „L'Ora Passa" van Ludovico Viadana. Te drie uur wordt voor de schooljeugd der parochie het toneelstuk „De Schild knaap van de Koning" door de speelgroep „De witte vogel" opgevoerd. Dit spel is 'n passie-paasspel van Rolf Petersen. Te 6 uur wordt een Pontificaal Lof gecele breerd door Zijne Eminentie Johannus Kardinaal De Jong, Aartsbisschop van Utrecht, waaronder Pastoor A. G. Smit, pastoor der Parochie, een herdenkings- predicatie zal houden. Te 8 uur zal door de speelgroep „De Phoe- nix" een opvoering worden gegeven van het detective-blijspel „Rumoer rond de bruid" van de Amerikaanse auteurs Stu- art Olivier en G. M. Middleton. Ter gelegenheid van dit jubileum zal in de kerk een prachtige bloemenversiering worden aangebracht. Dat vele parchianen op 2e Paasdag de vlag zu'len uitsteken, laat zich begrijpen. ONGELUKKIG GEVALLEN. Mevr. R. alhier kwam Vrijdagmiddag on gelukkig te vallen, toen zij met haar rij wiel over een steen reed. Met een lichte hersenschudding en een geblesseerde lin ker knie werd zij per ziekenauto huis waarts vervoerd. Het nieuwe Ministerie met uitzondering van Ir. Peters en S. L. Mansholt bijeen. Geheel rechts de formateur Prof. Rom- me. Zittend van links naar rechts: Mr. D. U. Stikker, Prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, Ir. C. Staf, Mr. J. in 't Veld, Prof. P. Lief- tinck, Minister-president Dr. W. Drees. Staande van links naar rechts: H. H. Wemmers, Mr. A. M. Joekes, Mr. J. H. van Maarseveen, Prof. dr. A. H. M. Al- bregts, Mr. H. Mulderije, Mr. F. C. J. M. Teulings, Prof. dr. F. J. T. Rutten. OUDERAVOND. Donderdagavond hield de „Prinses Marij ke kleuterschool" 'n ouderavond die vrij druk bezocht was. De voorzitter opende de vergadering en vertelde een en ander uit de geschiede nis der school. De secretaris gaf zijn jaar verslag, evenals de penningmeesteres. De leidster, Mej. Egberts, gaf een over zicht over hoe de dag besteed wordt met de kleuters, waarna zij de ouders uitno digde haar te volgen naar een lokaal, waar het door de leerlingen gemaakte werk lag uitgestald. Verbaasd stonden de ouders over het mooie werk, dat op de kleuterschool gemaakt wordt. Men zag daar tekeningen, plakboekjes, kalender- tjes, kuben, knipwerk, puzzle-doos enz. keurig geëtaleerd. Eerst te 11 uur ver trokken de laatste ouders. LAWN-TENNISCLUB „SOEST". Het le team van de L.T.C. „Soest" is inge deeld in de afdeling 17 van de vierde klasse West, met Hogerheide 4, 't Over schotje 2 en K.N.S.M. 1. Het 2e team is ingedeeld in de afdeling 27 van de vierde klasse West, met Brisk 6, Vliegende Hollander 2 en De Algemene 5. Het le team bestaat uit de dames R. Se- gers, C. Rupert en J. Poot en de heren F. A. Mud, G. van de Poll en B. Hoorn. In het tweede team spelen de dames M. Wilmink en L. v. d. Berg en de heren H. de Graaf en P. Nijhoff. NATUURWACHT BIJEEN. De Natuurwachters hebben Vrijdagavond de resultaten van hun ondankbaar werk onder de loupe genomen tijdens de jaar vergadering in „De Gouden Ploeg", welke gehouden werd onder voorzitterschap van de heer J. G. H. Götz van der Vet. Na het jaarverslag van de secretaris, de heef B. J. Vellinga, volgde een belangrijk verslag van de leider der Natuurwachten, de heer A. Kleyn Molenkamp. In dit ver slag werd gewaagd van de talloze waar schuwingen, welke moesten worden gege ven aan personen, die de schoonheid van de natuur niet eerbiedigden. De eind-con clusie was wel, dat deze natuurwacht geen nutteloze instelling is. Het aantal werken de leden is te klein, doch men hoopte dit jaar vele nieuwe leden te kunnen boeken. Bij de jaarlijkse bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden herkozen en tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer W. Surink, directeur van V.V.V. De rondvraag gaf stof tot levendige dis cussie, waarbij diverse problemen der natuurbescherming in het rayon Soest be sproken werden. Bij de secretaris en de voorzitter, resp. op Heideweg 70 en Pelikaanweg 7, kan men zich als lid opgeven. VOLKSWAGEN GERAMD. Vrijdagmiddag had od de Kerkstraat een aanrijding plaats. De 56-jarige wielrijder B. stak plotseling de weg over, \vaardoor de bestuurder van een Volkswagen door krachtig remmen moest voorkomen, dat de man werd aangereden. Inderdaad werd de aanrijding voorkomen, doch 'n vracht auto van Van Gend Loos, die achter de Volkswagen reed, botste achter op de Volkswagen, die hierdoor ernstig werd be schadigd. De politie maakte procesver baal op tegen de wielrijder. RESULTATEN VAN NIJVERHEIDSSCHOOL. Donderdagavond werden door het bestuur en de directie der Nijverheidsschool, in 'n bijzondere bijeenkomst, de resultaten be kend gemaakt van de cursus 1950-1951. In deze bijeenkomst waren behalve leer lingen en familie o.m. aanwezig de Wet houders Van Zadelhoff en De Haan, de heer Van Es, hoofd-inspecteur van poli tie, de architect van de Nieuwe Lagere Tech. School, welke school gaat verrijzen, de heer Bruins, oud-directeur van de school, alsmede de nieuwe bestuursleden, de heren Kochheim, Besselsen en Priem en de leden van het oude bestuur, de he ren Batenburg en Rupert. In zijn openingswoord gewaagde dr. Ru pert van het grote nut van het Nijver heidsonderwijs, welk nut men thans meer gaat inzien. Schone boorden gaan plaats maken voor overalls en dat Soest rijp is voor een L.T.S. bewijst wel het feit, dat 140 jongens een ambachtsschool buiten de gemeente bezoeken. De heer J. van Noessel, directeur van de school, zeide in zijn jaaroverzicht, dat, voor het eerst in de 25-jarige geschiede nis van de school, het aantal leerlingen dermate groot was, dat de school hen niet allen had kunnen herbergen. Het maxi mum van 105 leerlingen kon slechts worden geplaatst. Omtrent de prestaties van deze leerlingen was spr. echter minder tevreden. Niet minder dan 23 procent kon niet overgaan, terwijl 12 procent voorwaardelijk over ging. Spr. meende, dat de jeugd van nu teveel verneemt over emigratie, als een gemakkelijke oplossing van arbeidspro blemen en dat de jeugd van vandaag een teveel aan hobby's heeft. En voetballen en padvinder zijn en naar de bioscoop gaan, achtte spr. te veel van het goede. Bij dit alles ontbeerde spr. de medewer king van de ouders. Immers, 29 maal had hij brieven aan ouders geschreven, doch géén dezer 29 ouderparen had hierin aan leiding gezien tot een persoonlijk onder houd, hetgeen spr. wel typerend vond. Tegenover deze sombere klanken kon spr. lichtpunten aanwijzen, daar was o.a. Frans Sonders, die met lof werd bevor derd van de eerste naar de tweede klasse, waarvoor de directeur een boekwerkje schonk. Daar waren de uit Indië geko men jongemannen Sloothaak, Dorrestein en Jansen, die met verdubbelde ijver hun achterstand inhaalden en goede resulta ten bereikten. Spr. bracht ook dank aan de leraren voor de ook door hen betoonde ijver. Dr. Rupert reikte hierna aan acht leer lingen het eind-diploma uit, t.w. aan W. Verwey, met lof; W. Uyland, J. de Rijk, J. Wijnands, H. Muis, J. van Hengstum, B. Rademaker en H. van Breukelen, ter wijl aan 60 leerlingen het rapport werd uitgereikt. Dr. Rupert dankte tenslotte directeur en leraren, waarbij hij mede deelde, dat de heren Van Noessel en Suk kel dit jaar 25 jaar aan de school zijn ver bonden. Hierna maakten de aanwezigen een rond gang langs het geëxposeerde werk. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, op Woensdag- en Za terdagmiddag van 2 tot 4 uur. Kinderwant, heren portemonnaie met inh., paar kinderkousjes, handwarmer van rij wiel, bruin-wollen handschoen, nikkelen herenhorloge, rode gehaakte handschoen, paar bruine wanten, rode autoped, wit wollen kinderwantje, zwart-witte spaniel, paar groen-witte handschoenen, donker rode kinderwant, rode haarstrik, vulpen, eierenkist, vulpen, zakmes, shagdoos, ko nijn, beige ceintuur, zak aardappelen, za- deldekje en wit haarlint. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 126156 DE ANNONCE. In de afgelopen week zijn de open plaat sen weer bezet, maar het lijkt mij lang niet uitgesloten, dat binnenkort weer de nodige vacatures ontstaan. Als dat het geval is, dan zou ik wil len voorstellen in alle Nederlandse bla den een grote, sprekende advertentie te plaatsen van de volgende inhoud: BANEN AANGEBODEN. WIJ VRAGEN goede, zuivere, onkreuk bare Nederlanders, die in staat en bij machte zijn een failliete boedel van een verwaarloosde en door wanbeheer hard achteruitlopende zaak weer stevig op z'n benen te zetten. WIJ EISEN, dat deze Nederlanders een drachtig zullen samenwerken. Zij moeten de wereldgebeurtenissen in grote lijnen zien en voor de eigen zaak 'n eigen koers kunnen zeilen, zonder dat zij zich door politieke invloeden van buiten af laten intimideren; dat degenen, die deze be trekking aanvaarden, er niet tegen op zien, een gToot aantal doofpotten en beer putten te openen; dat zij de moed zullen hebben de juiste mensen op de juiste plaats te zetten; dat zij rechtvaardig en eerlijk zullen handelen en het uitbuiten van cliëntèle zullen tegengaan; dat zij zich volledig zullen geven aan de opbouw van de zaak, waarbij zij tal van heilige huisjes met de grond gelijk moeten ma ken. WIJ BIEDEN een aangename, vrije werk kring met een behoorlijk salaris, waaraan, na korte diensttijd, een stevig pensioen is verbonden, ook voor weduwen en wezen. Er kan staat op worden gemaakt, dat de genen, die deze schone, eervolle, doch moeilijke betrekking ambiëren, indien zij hun taak goed vervullen, door velen met smaad zullen worden bejegend. De enkeling, die meent, aan deze voor waarde te kunnen voldoen en die. liever niet naar Australië, Canada of de Congo uitwijkt, gelieve zijn sollicitaties te zen den aanja, aan wie? Ik zou zo zeggen, daar kunnen tóch niet veel brieven op komen, stuur ze maar naar het bureau van onze krant, onder motto ,,De Sterke Man", dan zal de redac teur ze wel doorzenden naar Den Haag. H. OEKMAN. Heer K. Dank voor Uw schrijven. Inder daad leven we in een gekkenhuis. Het voornemen van Mevr. N. vind ik dwaas. DE JONGEN MET GROEN HAAR. In de rij der vele probleemfilms, welke telkens weer op het filmdoek verschijnen, kunnen wij a.s. Donderdag in het City Theater een nieuw probleem behandeld zien, dat van de oorlogsweesjes. Het is het verhaal van een Amerikaanse oorlogswees, die na veel omzwervingen langs vele ooms en tantes tenslotte bij 'n „Grootvader" terecht komt, waar hij wel liefderijk wordt opgenomen. Op een nacht wordt het haar van het jongetje, hoe on waarschijnlijk ook, groen van kleur, wat natuurlijk de nodige hilariteit in 't plaats je teweeg brengt. De jongen zelf ziet, in een visioen, een groep door de oorlog in diepe ellende gestoken kinderen en zij vertellen hem, dat zijn haar groen gewor den is, opdat hij de aandacht van de men sen kan trekken en nu moet verkondigen, dat de oorlog voor kinderen het vrese lijkste is wat er bestaat. Symboliek speelt een grote rol in deze technicolor en regisseur Joseph Losey heeft op dit stramien op zeer voortref felijke wijze voortgeborduurd. Tal van treffende momenten maken de film tot 'n zeer goed geslaagde, hoewel hier en daar naturlijk een en ander aan de verbeelding wordt overgelaten. Mocht men eerst scep tisch tegenover het denkbeeld van het groene haar staan, het ontwapenende spel van Dean Stockwell, als het jongetje, maakt, dat men de ontwikkeling van het verhaal met stijgende interesse gaat vol gen en dat men alles zonder morren ac cepteert. Hoewel ook deze film het probleem onop gelost laat, vestigt zij op verdienstelijke wijze de aandacht op het leed van vele kinderen, hetgeen de toeschouwer onge twijfeld tot nadenken zal stemmen. SCHIDERSSTUDIECLUB. Voor de Schildersstudieclub hield de firma „Alpha" uit Alphen aan de Rijn Vrijdagavond een demonstratie van de nieuwste materialen. In een vlot tempo werden de mogelijkheden van deze ma terialen gedemonstreerd en ook deze avond was voor de schilders zeer leer zaam, waarvoor de voorzitter tot slot dank bracht.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1