f°' 41 vDonncma PAASDINER Perzië en de olie* De Prijsverhogingen. Brandpunten der Internationale Politiek <D Siroop SUNBIRD OVERHEMDEN Meningen van onze lezers. SOEST. Voor een gezellig GEERVLIET IN DE HOEK. \mm\ VRIJDAG 23 MAART 1951. 27e JAARGANG No. 23. soester((Tourant Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.85 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Het Perzië van vandaag is een groot land, wanneer men de grootte uitdrukt in kilo meters. Vroeger, lang vóór het begin van de jaartelling, was het ook op andere wij ze groot. De koningen Darius en Cyrus onderwierpen een groot stuk van Klein- Azie. De overwonnen landen moesten hun schattingen opbrengen aan de prachtlie- vende vorsten, een rijke handel gaf het volk welvaart en een krachtig leger was uitgerust met toen hoogst moderne wa pens en oorlogstuig. Darius gebruikte al strijdwagens, gepantserde wagens, door paarden getrokken, de voorloper van onze tank, waarmee hij de wingewesten er on der hield. Het Perzië van vandaag heeft zijn inhoud verloren. Het land is groot maar leeg, rijk aan grondstoffen, maar de kleine man heeft het er armoedig en de grootse staatkunde van weleer is een poel van corruptie geworden. Het land, dat eens zijn buren overheerste, was in de 19e eeuw al verdeeld in twee invloedsferen, een noordelijke voor Rus land, een zuidelijke voor Engeland. Noord cn Zuid. Sinds de 19e eeuw is er veel veranderd, ook de openlijke afbakening in Perzië van de twee invloedsferen. Perzië is zelf standig. Maar tochhet Noorden van Perzië grenst aan het Russische Azer- beidsjan en aan weerszijden van die grens wonen mensen van dezelfde stam en van dezelfde taal, zoiets als Hollanders en Vlamingen. De Perzische kant van de bewoners daar probeerden zich in 1916 onafhankelijk te maken. Dat mislukte door het uitblijven van Russische steun. Maar pro-Russisch zijn de mensen daar gebleven. Het Zuiden staat in zover nog onder En gelse invloed, dat de Anglo-Iran Oil Com pagnie er de olie uit de grond haalt. De Engelse regering heeft van die maat schappij 54 °/o der aandelen in handen en de Perzische regering krijgt van elke ton olie die er wordt gewonnen een pre mie van vier shilling. Er zijn onderhandelingen gaande om die premie op 6 shilling te brengen. Naar aan leiding van die onderhandeling is nu 't rumoer ontstaan, dat aan de eerste minis ter van Perzië het leven heeft gekost. Om de revenuën uit deze oliewinning is sinds jaar en dag 'n stevig partijtje touw trekken aan de gang. De rechtse groepen in het parlement, de groot-grondbezitters, steken gaarne die inkomsten in eigen zak. Ze doen dat grotendeels ook. Aan de an dere kant staat echter de Sjah met ziin omgeving, die het land naar het Turkse voorbeeld willen verwesteren en daar 't ollegeld voor willen gebruiken. Maar altijd touwtrekken verveelt op den duur, ook al brengt het veel geld in het laatje. De groep, die het geld ten eigen bate wenst te gebruiken, meende boven dien het touw ineens te kunnen inpalmen, door de mijnen te nationaliseren. Omdat deze groep het in het parlemerft voor het zeggen heeft, zou het een kleine moeite zijn het geld de bestemming te geven die ze zich dachten. Bijkomstigheden. Zoveel rumoer en een moord waren dus niet nodig geweest. Er komen echter 2 kwesties bij. Natuurlijk kwam het eman cipatie-streven in conflict met de oude Mohammedaanse tradities, waarvan de exponent, het Nationale Front, de moor denaar leverde van Premier Razmara. Het is de oude strijd in tot zelfstandig le ven komende achterlijke en koloniale gebieden. Aan de ene kant een vrij pro gressieve groep intellectuelen, aan de an dere kant de zich elkaar vindende fana tici, die alles bij het oude willen laten uit vrees voor vreemde „besmetting" en de groep, die voor die „besmetting" niet zo bang is, maar het liefst haar oude voor rechten. onbesmet met ideëen over socia le rechtvaardigheid, wil handhaven. En dan zijn er natuurlijk de communisten, die elke onrust aangrijpen om de onrust nog onrustiger te maken. Intussen vloeit de olie uit Perziës bodem Vast boord, Trub. 12.50 Vast boord, reserve trub. brd. 14.50 2 Trub. boorden 15.50 2 Trub. boorden reserve manchetten 16.50 f. HOPPENBROUWERS Van Weedestraat 44. Naast de Apotheek. Zo, dat was me een verrassing Van het nieuwe kabinet; Duurder brood en margarine En verhoging van het vet. Twee milliard meer voor defensie, Dure olie in de pan, Ja, het moet wel uit de lengte Als 't niet uit de breedte kan. O, ik ben niet ontevreden En ik mopper zeker niet, Want het brood is nog te krijgen, W'eten nog geen suikerbiet. Lieftinck vraagt weer zware offers, Mansholt dito met een ster, Als je 't mij vraagt, excellenties, Zijn we nu weer even ver. Nu wat minder consumeren, Ook dat doen we als het moet, Trouwens zulk een prijsverhoging Werkt nog beter dan de knoet. Ook al ben ik geen minister, 'k Geef 17 toch een goede raad: Zuinig, zuinig, excellenties Met de centen van de staat. Minder verre, dure reizen, Doet ook U wat zuinig an? Minder glimmend' dure auto's Daar worden wij óók beter van! door. Ze vloeit o.a. naar die tussensta tions, die dienen om de strijdwagens van onze tijd zo al niet van paarden dan toch van paardekrachten te voorzien. Op dat stuk van zaken zijn wij er sedert koning Darius nog niet zo heel veel op vooruit gegaan. Het zal nochthans interessant zijn, de ver dere gang van zaken in het tegenwoordi ge Perzië te volgen. Crisis overal. In Perzië wordt ge schoten cn niet betaald. Australië ter stembus. Conservatieven weren zich in Engeland. Staat van beleg in Albanië? Komen de Grote Vier tot Praten? Wapenstilstandspogin gen. Duitsland een volwaardig lid. Wij vallen, internationaal gezien, van de ene regeringscrisis in de andere. Het moge in onze omgeving niet zo bar toe gaan als b.v. in Perzië, waar ministers en oud-ministers eenvoudig worden neerge schoten, de crisis-toestand waarin de ge hele wereld zich bevindt, maakt zich, ook onder de regeringswisselingen, alom ken baar. Het is in het wereldbestel net als bij een doodgewone vereniging. De leden denken er niet aan het bestuur door anderen te vervangen als de zaken goed en vlot mar cheren. Het wordt echter anders, als die zaken minder goed gaan. In dat geval ontstaat er oppositie en wil men wel eens anderen aan het bewind zien. Indien alles in de wereld van een leien dakje zou gaan, zou men ook weinig ver nemen van regeringscrises. Dat het tegendeel het geval is, bewijst wel, dat het overal ter wereld niet zo best gaat. Dat Perzië een crisis doormaakt tipten wij reeds aan. Men heeft er zó zeer met gebrek aan geldmiddelen te kampen, dat de door de sjah aangewezen nieuwe premier Hoessein er daardoor geen kans voor zag, een kabinet te vormen. Zo erg is het in Europa nog niet, dat ambtenaren en politie niet konden worden betaald. Zo erg is het evenmin in Australië, waar premier Mensies een uitspraak van de kiezers vroeg en ontbinding van de bei de Kamers verzocht. Dit verzoek is inge willigd en op 28 April zullen onze tegen voeters ter stembus gaan om een nieuwe volksvertegenwoordiging te kiezen. Wij moeten tot 1914 teruggrijpen, om een dergelijk evenement in het Australische gemenebest te kunnen vinden. Hoewel de Conservatieven in Engeland het nog niet zo ver hebben gebracht, dat zij een regeringscrisis konden forceren, de heeren doen wel al hun best het zo ver te krijgen. Een dier Conservatieven heeft reeds verklaard, dat men door het houden van lange nachtzittingen de re gering en haar Labour-aanhang zo zeer wil vermoeien, dat regeren niet meer mo gelijk is, zodat Attlee er wel toe wordt gedwongen algemene verkiezingen uit te schrijven. In Engeland wordt de premier niet neergeschoten, hij wordt.z'n bed ingepraat. Zo zien althans de Conserva tieven het feit, dat Attlee de Paasdagen in een ziekenhuis zal doorbrengen. Is dit voor Engeland's premier niet pret tig, „Vrolijke Paasdagen" kunnen wij op velerlei gebied niet voorspellen. Uit Al banië wordt bericht, dat, na een bom-ex- plosie voor de Russische ambassade, de staat van beleg afgekondigd is. Toch zijn er gelukkig weer optimistische berichten. In de. eerste plaats inzake de plaatsvervangers-conferentie. Zou het toch gelukken een basis te vinden, waar op de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier kunnen gaan praten? De wereld hoopt het. Voorts werd te Parijs het veelbesproken plan-Schuman tot samensmelting van de West-Europese ijzer- en staalindustrie door de vertegenwoordigers van Neder land, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Luxemburg en België geparafeerd. Dan schijnt het ook weer goed te gaan ov Korea. De Communisten schijnen van plan Zuid-Korea geheel op te geven en zich boven de 38e breedtegraad terug te trekken. Hoe zal het daar nu verder gaan? Zal de bewegingsoorlog zo om en nabij die kunstmatige grenslijn verstarren en in een stellingoorlog veranderen? Ook dat is te hopen. En dan wensen wij de secre taris van de UNO, Tryve Lie, alle succes bij zijn pogingen, om tot een wapenstil stand te komen. Weliswaar heeft Peking niets van zich laten horen, sinds Commu nistisch China tot aanvaller werd bestem peld, doch dit kan elke dag, ja elk uur, veranderen. Misschien komt het nog eens zo ver, dat, ondanks de op Korea geleden verliezen, nog eens met Communistisch China als een volwaardige partner wordt onderhandeld. West-Duitsland is tenminste al zover, dat te Parijs in principe werd besloten, dit deel van Duitsland toe te laten als een volwaardig lid van de Raad van Europa. Alvorens een definitieve beslissing te ne men zullen de ministers eerst het advies van de permanente commissie der assem blee van de Europese raad inwinnen. West-Duitsland behoeft zich daarover niet te veel zorg te maken. Want ook in de grote politiek gaat het precies zo als in het kleine verenigingsleven. Als men iemand nodig heeft 'Verkouden? ZW/TSAi «reduct J NOG EENS DE LANTAARN VOOR HET GEMEENTEHUIS. Geachte Redactie. Nadat Uwe Heer H. Oekman treffende opmerkingen over deze lantaarn-geschie denis maakte, werd o.g.'s naam enige ma len in een verslag der gemeenteraadszit ting genoemd. Dat verslag liet althans Wethouder Van Zadelhoff dingen zeggen, die bezijden de feiten zijn. Als belanghebbende was het aanvanke lijk mijn bedoeling buiten deze discussie te blijven; bedoeling van dit schrijven is dan ook alleen de onjuiste voorstelling bovengenoemd in beter licht te brengen. Inderdaad ben ik door G.W. aangezocht ontwerpschetsen te willen maken van zegge twee buitenlantaarns plus sierhek- werk ter flankering langs de opgaande stoep van de hoofdingang. Of de modern-strakke stijl van de jong ste restauratie van dit naar min of meer Neo-Renaissance ideeën opgetrokken huis een juiste voortzetting is, (welke voort zetting leidde tot het nu geplaatste lichtbakje midden boveh de deuren), moe ten hier buiten beschouwing worden ge laten. Na verwerping door G.W. van mijn op vattingen adviseerde ik uit „sportieve" overwegingen het bronzen, door G.W. ontworpen bakje bij de Fa. Winkelman te laten maken, te meer omdat dit werkje buiten mijn branche lag en de Kunstenaar Winkelman een collegiale relatie was tij dens zijn leven. Waar het hier nu om gaat is de financië le kant. Ik offreerde aan G.W. een twee tal forse buitenlantaarns aan ornamenta- le muurarmen, in sierlijke zowel als in strakker stijl, tesamen voor 300. Dat waren er dus twee, voor minder dan het ene bakje, dat er nu zit. Dus niet één lantaarn voor 350.zo als het verslag Weth. v. Zadelhoff laat zeggen. Hiertegen voel ik mij gedrongen op te komen. Het is het Gemeentebestuur vrij een keuze te maken en bij deze be slissing, die niet in mijn voordeel was, wil ik alsnog gaarrie adviserend van dienst zijn. Maar nimmer bood ik een lantaarn aan voor 350.wel voor min der dan de helft der prijs van het bakje, dat nu ons gemeentehuis moet dienen en sieren. Met dank voor de plaatsing, Tj. LICHTHART. INBREKER VEROORDEELD. Wegens poging tot diefstal met braak ten nadele van S.J.P.D. alhier, veroordeelde de Utrechtse Rechtbank Dinsdag j.1. de 42-jarige timmerman L. v. D. uit Am sterdam tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Geëist was tien maanden met aftrek. ER UIT. MET DE POFKLANTEN. Er wordt in Soest wel eens geklaagd Over prijs - sortering - maat! Weet U, dat U zich niei4juisv gedraagt Als U wel eist, maar betaling wachten laat? Het poffen moet er uit - direct, Het is een last voor winkelier en klant, Betaal contant, dat is perfect, Zowel in Soest, als in heel Nederland. „Koopt in Soest" dat hoort zo, Dat is een bekende klank. „Betaal contant" dat hoort zo En de winkelier zegt „dank". Anti-pof. Burgem. Grothestraat 70 - Tel. 2038 OUDERAVOND CHR. SCHOOL. Maandagavond werd voor de ouders van de leerlingen der Chr. School aan de Driehoeksweg een ouderavond gehouden in gebouw „Eltheto". Deze avond stond onder leiding van het hoofd der school, de heer P. Boerema, die zijn voldoening uitsprak voor de grote be langstelling voor het Chr. onderwijs, het geen ook uit de overvolle zaal weer bleek. De kinderen uit de 2e klas vertoonden onder leiding van Mej. Beusekom een „Lentesprookje". Het applaus was welver diend. De kinderen uit de 5e en 6e klas droegen gedichtjes voor en zangstukjes werden ten gehore gebracht door kinde ren uit de 4e klas, onder leiding van de heer De Haan. Na de pauze, in welke thee werd aange boden, hield de heer Stam een causerie over „Ongehoorzaamheid", welke met zeer grote aandacht werd gevolgd. Spr. wees op de Goddelijke instelling van het ouderlijk gezag en dat een kind ook ge regeerd wil worden. Hij deed een beroep op de ouders voor samenwerking 'tus sen gezin en school, onder heenwijzing naar Hem, Die daartoe op het gebed wijsheid wil schenken. Na nog enkele voordrachten werd de avond besloten met het zingen van psalm 75 1 en eindigde de heer v. d. Kalk met dankgebed. Hierna konden de ouders in de school de vorderingen van hun kinde ren gaan zien, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Het geheel was een mooie en leerzame avond en het doel daarvan, versterking van de band tussen ouders en school, is zeker bereikt. PAAS-TENTOONSTELLING. Door de Werkgroep van Beeldende Kun stenaars „De Eemstreek" wordt morgen middag, te 3 uur, in het Gymnastieklo kaal van de Oorsprong-school te Baarn, een Paas-tentoonstelling geopend, welke tot 1 April dagelijks geopend zal zijn. Op deze tentoonstelling zullen werken van de leden te bezichtigen zijn. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie in dit blad. KEU WAS ZOEK. Bij een bewoner aan de Schoutenkamp weg werd Woensdag 'n keu uit de schuur vermist. Bij het onderzoek door de politie werd het dier in dezelfde schuur terugge vonden, onder een laag stro, waarin het beschutting had gezocht tegen de kou. GEEN SPREEKUUR. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat de Burgemeester verhinderd is om op Woensdag 28 Maart a.s. zijn gewo ne wekelijkse spreekuur te houden. FIMS VAN DEZE WEEK. De films, welke deze week in het City- Theater vertoond zullen worden, zijn van een gehalte, dat volkomen in staat is om een eventuele regenachtige Paasdag een weinig op te vrolijken. In de eerste weekhelft zien we in „Mijn held - Gene raal Skelton" een spionnerende Red Skel- ton zijn grappen en dwaasheden verko pen. Met voortreffelijke mimiek geeft hij gestalte aan de rol van hotel-chasseur, die met alle geweld bij de geheime dienst wil komen om een beruchte spion te ontmas keren. Een gezellige rolprent, waarbij al les natuurlijk eerst in het honderd looot om ten slotte toch op zijn pootjes terecht te komen. De laatste dagen van de week kunnen we een nieuw ontdekte opera-zanger, Ma- rio Lanza, beluisteren in „That midnight kiss", een vrolijke mengeling van roman tiek, zang en humor. Vooral voor zanglief hebbers valt hier wat te genieten, daar deze scène's wel de hoogtepunten in de film vormen. Kathryn Grayson geeft als het verliefde zangeresje niet alleen door haar prachtige stem, doch ook door haar ongedwongen spel, kleur en vaart aan het geheel. De pianist José Iturbi schijnt in dit soort films niet te mogen ontbreken, hoewel hij hier gelukkig nogal op de ach tergrond blijft en met zijn gemaakte ge baren niet te veel irriteert. POSTZEGELAUTOMATEN GEPLAATST. Aan het perceel van Sigarenmagazijn en kapsalon Kaayk, Koninginnelaan 9, wer den door de P.T.T. twee automaten aan gebracht voor postzegels van 2 en 10 ct. Wij wijzen er echter op, dat voor deze au tomaten uitsluitend de nieuwe centen en nieuwe dubbeltjes kunnen worden ge bruikt. De automaten werken niet met oude geldstukken. ONS DIERENASYL. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Het asyl van Dierenbescherming aan de Lange Brinkweg is geen overbodige luxe, dat hebben wij uit het jaarverslag der vereniging duidelijk kunnen opmaken. Zeer veel zwervers (in de tijd van negen maanden liefst 107 zwerfhonden en 45 zwerfkatten) hebben in het asyl een lief derijk tehuis gevonden. Deze dieren, die voor 98 procent gezond waren, heeft de vereniging voor een on tijdige dood behoed en menig gezin pro fiteert van de vrolijke hartelijkheid van een voormalige zwerver. Mooi werk, vindt U niet? Het dier, dat zo afhanke lijk is van de mens, ja, dat vaak aan diens willekeur is overgeleverd, moet be scherming vinden juist bij de mens. Wat vindt U van de man, die zijn hond maar nauwelijks het eten van het varken gunde, of de man die zijn hond, tot op het bot vermagerd, met zijn auto op een stille plek bracht en daar achter liet, de hongerdood ten prooi? En wat zou er van de dieren terecht komen van onze emi granten, die ze vanzelfsprekend niet kun nen meenemen, maar ze in de drukte van de verhuizing vergeten, indien Dieren bescherming zich er niet over ontfermde? Zij doet wat zij kan, maar niet genoeg, want waar geholpen moet worden, moet geld zijn. Het is ieders plicht te helpen. Dit is geen liefhebberij van enkelen, die niets beters te doen hebben, maar dwin gende noodzaak. Het is toch beneden Uw waardigheid, iets, dat van U afhankelijk is, dat U aankijkt en vraagt om hulp, af te stoten, te negeren. Nee, dat geloven de dieren dan ook niet van U. Ze vertrou1- wen U. Wij roepen U toe, kom bij ons en help ons. Steunt het asyl-werk. Geeft Uw gave! Als het even kan, maandelijks, dan hebben we een vaste basis. U kunt altijd hiervoor terecht bij de pen ningmeester, de heer A. Lankamp, Kerk- pad Z.Z. 33, of U belt onze inspecteur, de heer A. F. L. Maris, F. C. Kuyerstr. 2, telefoon 2501. Hij komt het graag bij U halen. En al krijgt U geen persoonlijk be dankje van Fik, Hector of Minetje, Uw hart wordt toch warm en blij, omdat U een hulpeloze, die niet eens zelf vragen kan, hebt geholpen. Doet U het Nu? Dank U! Ook hoort er weer bij met een modern hoortoestel van Zadelstraat 43 Utrecht Vraagt gratii brochure. R.K. OPENB. UITLEENBIBLIOTHEEK. NIEUWE AANWINSTEN MAART 1951. Romans: Brady, Tot de rand van de af grond. Charteris, Pro en contra de Saint, (detect.) Greene, Heerschappij van de angst. Gullvag, Voor het geluk geboren? Havank, Vier vreemde vrien den. (detect.) - Hoogstraten-Schock, Ma- rijse het moet. Kelk, Judaspenningen en pauwenveren. Kortooms, Liefde in Peelland. Norel, Oranjeklanten, (hist.) v. d. Oever, Brood uit het water. (1) v. d. Oever, Laat mij maar zwerven. (2) - Ooms, De Haneveertjes. Van Schendel, Een zindelijke wereld. Thomas, Het venster aan de Eastriver (New York). Shute, Pastorale. Vuyk, Het laatste huis van de wereld. Meisjesromans: Van Dorp, Een meisje plukt het geluk. Faessen-Vrijdag, Ank vindt haar weg. Hulsbergen, Het grote kruispunt. Engelse romans: Marshall, AU glorious within. Munthe, The story of San Mi- chele. Studiewerken: Gedenkboek van de N.V. „De Schelde": De schepen, die wij bouw den. Hermans, De mens en zijn engel. Mielche, Reis naar het einde der wereld. Paneth, De generalissimus Tsjang Kai Shek. Zwoig, Maria Stuart. Mag ik voor een enkele maal nog eens aandacht voor Indonesië vragen? Meer in het bijzonder voor een vriend van me, die sedert ik U de laatste keer van hem ver telde, zijn onderneming voor zeker 50 procent weer in de puree zag gaan en toch op zijn post bleef. Van de week ontving ik een schrijven van hem, waaruit ik U een klein gedeelte wil doorgeven. Hier is het: „Toen jij mij een poosje geleden eens schreef ontzag te hebben voor alle Neder landers, die in deze chaos op hun post ble ven, vond ik dat prettig te lezen. Niet dat ik me er gevleid door voelde, want dat zal me een zorg wezen, maar ik vond het toch fijn van je te horen, dat het toch blijkbaar niet zo gek was wat ik deed. Soms twijfelde ik daar zelf heel erg aan, want het was vaak om te huilen als je zag wat hier met die prachtonderneming gebeurde. Ik dacht dan wel eens aan te ruggaan, de hele zaak er bij neer te smij ten en maar zien wat het worden zou in Holland. Maar eerstens ben ik bang ge worden voor Nederland met z'n kou en cynische mensen, die geen hand uitsteken als hier dagelijks mensen worden ver moord, maar misschien nog wel meer om dat ik van dit land hou, van de bevolking, van m'n werk. Ik kan er niet buiten en kan angstig worden bij de gedachte alleen al, dit te moeten missen. Maar van de week heb ik de knoop toch doorgehakt. Dins dagnacht meende ik uit de richting der fabriek lawaai te horen. Met B. en Kn. en onze oude mandoer ben ik er op af gegaan. De bende ging aan de haal, maar ze had den kans gezien alle ventilatoren te ver nielen. Binnen was de destructie zo moge lijk nog erger. Er was geen spaan meer heel en we kunnen weer van voren af aan beginnen. De volgende morgen, het was om er bij te gaan zitten janken, bleken alle schaduwbomen tot op manshoogte te zijn gekapt en een jonge aanplant van 'n maand of vier voor 75 procent te zijn uit gerukt. Het was weer een genot door de tuinen te gaan en ik beken graag, dat ik er trots op was. Alles stond er weer puik voor en we hadden voldoende schaduw. Nu is al les weer vernield, met smerige brute kracht verpulverd. M'n besluit staat nu vast, ik stop er mee. Misschien vindt je me nu een vent van niks, zoals je nogal graag zei vroeger, maar ik verd.het langer. Daar kan ik niet tegen op. Jarenlang bouwen en plannen maken, de zaken voor elkaar zien komen en iedere keer als je denkt, dat je er nu bent, bre ken of branden ze het weer voor ie plat. We gaan waarschijnlijk met z'n tweeën, want B„ die hier nog langer zit dan ik, gaat ook weg. In Hoiiaiid zuilen jullie geen last van ons krijgen, want we gaan proberen naar Nieuw-Zeeland te komen en hopen daar in de landbouw een plaats te vinden. Eind van de maand gaan we hier weg. Gisterenavond kregen we be zoek van een stel oud-gedienden, die ons met veel minta ampoen probeerden over te halen hun niet in de steek te laten. Ik ben er nog beroerd van en God weet wat het voor mij is om van hier weg te gaan. Maar m'n besluit staat vast, hoe een pijn het mij ook doet. Zo verdwijnen er weer twee goede Neder landse planters van de oude garde naar 'n vreemd land. Bang voor hun Vaderland, dat hun voor hun gevoel verkocht heeft en in de steek liet. Verbitterde mensen, die hun levenswerk enige keren zagen verwoesten, zonder dat hun kreten om hulp werden beantwoord. H. OEKMAN. ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE V.WE EDESTR36» SOESTDIJK TELEf.2792^ ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Beide Paasdagen is geopend Apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat 46. Burgerllfke stand GEBOREN. Johanna Petronella Hilda, d. van W. Camper en H. Helmus, KI. Engen- daalweg 17. Frits Albert Willy, zoon van A. Scheper en W. Barneveld, Amersfoort- sestraat 35. Martinus Johannes Jozef, z. van L. J. Schalkx en P. M. Steman, K. Melmweg 21. Maria Cornelia Josephina, dochter van C. Merts en M. A. J. Merken- hof, Gen. Winkelmanstraat 90. Gijsbertus Jacobus Joseph. zoon van J. G. Lieverse en C. A. Koolloos, Koninginnelaan 160. Sicco, zoon van G. van Beest en G. Dantu- ma, Baarn. Fredrik Reinier, zoon van G. J. Groenestein en M. F. Versteijne, Schou tenkampweg 20. ONDERTROUWD. P. van Barneveld, 20 jr., melkslijter, Schrikslaan 29 en S. Pa ter, 21 jr., Zeist. J. T. Zeggelaar, 26 jr., monteur bankwerker, le Weteringpad 4a en Th. H. W. Tempels, 23 jr., Baarn. S. de Zoete, 28 jr., rijksschrijver, Burg. Grothe straat 41 en G. F. C. v. d. Berg, 21 jr., Ju- lianalaan 47a. A. J. Gerritse, 45 jr., hoofd- ing. b. d. Ned. Mij. van havenwerken, Amersfoort en M. G. Brand, 36 jr., Heide weg 88. GEHUWD. M. Ravenhorst, 68 jr., zonder beroep en F. J. Verwoerd, 58 jr., Noor- derweg 2. J. van Ee, 23 jr„ beh. en stoff. en M. K. Bansema, 20 jr., Van Weede straat 7a. OVERLEDEN. Johann C. v. d. Tak, 50 jr., gch. met A. C. Eras, Hartmanlaan 110. Hendrik Tammer, 57 jr., geh. met H. Ven nis, Rademakerstraat 34. Cornelia Reijer- se, 63 jr., geh. met P. van Klooster, Braamweg 58. Celia Wolfswinkel, 57 jr., ongeh., Huizen. Dirk P. Harting. 79 ir., geh. met H. J. Deenik, Kerkpad Z.Z. 98. Jansje Bonendelft, 78 jr., wed. van J. Pronker, Amsterdam. Antje C. Kalis, 63 jr., gehuwd met J. v. d. Kooij, Texel. Jo hannes W. M. van Bakel, 01 jr., geh. met V. Joos, De Genestetlaan 13.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1