Groots plan voor jnze Eemsireek. Woemuker BUS-AD VIES. Porfrelspecialist DE SMALEN De Parochie Soestdijk bestond 25 jaar. IN DE HOEK. VIUJDAG 30 MAART 1951. 27c JAARGANG No. 26. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 DE EEM (GEKANALISEERD) VAARWEG TUSSEN AMSTERDAM EN RIJNLAND? Uit tal van publicaties is het ons volk be kend, dat Nederland met een zoetwater- probleem zit, dat met het jaar nijpender wordt. Aan deze publicaties heeft de Amers- foortse ingenieur Jan Spaander, oud-hoofd ingenieur van de Lensdale Works te South- bridge (Mass.) U.S.A. vorige week een brochure toegevoegd, die om haar belang rijke inhoud meer dan gewone aandacht verdient. Dit geldt speciaal voor de bewoners van ons Eemland, want het gaat om 't afvoer- water van dit gebied, dat volgens zijn plan met het afvoerwater van de Gelderse Vallei opgevangen en naar een spaarbekken ge leid moet worden. Dit spaarbekken (door de ontwerper „Eemzee" genoemd) zou aan gelegd dienen te worden van Enkhuizen, rondom de kom der oude Zuiderzee naar de mond van de Ketel (bij Kampen), dus tus sen de oude kust en de nieuwe polders. Verder stelt Ir Spaander voor een kanaal te trekken van de Rijn naar het IJsselmeer. Dit kanaal zou langs 't bestaande Vallei kanaal naar Amersfoort moeten lopen. Vanuit deze stad zou het kanaal door de Eem naar het ringkanaal van de Z.O. Pol der doorgetrokken moeten worden en zo doende een directe vaarweg vormen tussen Amsterdam en de Rijn. Het Eem-Rijn-kanaal stelt de heer Spaan der zich niet alleen als scheepvaartweg voor, maar ook als zuiveringskanaal, dat alle af valwater en vuil uit het Vallei-gebied en uit Amersfoort. Soest en Baarn moet weg voeren en bovendien als ontzilter voor het Noordzeekanaal kan dienst doen. Daar een gekanaliseerde Eem, die met de Rjjn in verbinding staat, in belangrijke mate invloed kan uitoefenen op onze toe komstige ontwikkeling en daar we er van overtuigd zijn, dat ook het zoetwaterpro bleem de aandacht van vele lezers heeft, laten we hier enige belangrijke gedeelten van Ir Spaanders brochure volgen. De brochure verscheen onder de titel: DE EEMZEE blijvende oplossing van het totale Nederlandse Zoetwaterprobleem Ruim tien jaar geleden reeds werd er in het bewonderenswaardige Rapport van de Commissie Drinkwatervoorziening Westen des lands (1940) voorgerekend, dat er in ons land binnen korte tijd een niet voor te stellen gebrek aan zoet water zou komen. Een volledige oplossing geeft dit Rapport, wat hier verder „Het Rapport" zal worden genoemd, niet aan. Dat dit rake Rapport ter zake is, blijkt reeds uit 't feit, dat Amsterdam en Noord- Holland in December 1950 besloten hebben uit nooddrift, een Watertransport Maatsch. „Rijn-Kennemerland" op te richten, met het doel water uit de Lek naar de duinen te voeren ter zuivering en 't daarna weer naar de verbruikers te transporteren op de normale wijze. Tegen gebruik van dit rivierwater is her haaldelijk door experts gewaarschuwd. Prof. Ir Chr. K. Visser schreef dan ook reeds per 1 Dec. 1950 een open brief aan de Gemeenteraad van Amsterdam, waarin hij 't gebruik van dit onreiner wordend wa ter van de Lek ten zeerste ontried. Hij duid de er op, dat Prof. Thijsse en Dr Ir Linden- bergh er 10 jaar geleden reeds op gewezen hebben, dat uit de grondwaterstroom, die van de Veluwe in de richting van de Zuid- Oost Polder afvloeit, een voldoende hoe veelheid is te betrekken en dit water is van goede kwaliteit. Ir Lindenbergh stelde hier reeds een voorlopig plan over op. De te verwachten ernstige kwel naar de Zuid- Oost Polder, in aanbouw, kan worden ver minderd door op de juiste plaats een be paalde hoeveelheid water aan deze grond- waterstroom te onttrekken. Dit plan is in handen gesteld van een voor dat doel in 't leven geroepen Eemmeer Commissie, die evenwel zeven jaar na instelling nog geen rapport heeft uitgebracht. Prof. Visser besloot zijn open brief aan Amsterdams Raad met het verzoek nog geen beslissing te nemen, alvorens het rapport van de Eem meer Commissie is verschenen. Na Prof. Visser richtte Ir P. Driessen, Oud hoofdingenieur bij de Gem. Waterleidingen van Amsterdam, zich 8 Januari 1951 tot Hare Majesteit de Koningin, met verzoek dit Amsterdamse Raadsbesluit, ter betrek king van Lekwater etc., gesanctionneerd reeds door Ged. Staten van Noord-Holland, door de Kroon niet te doen goedkeuren. Behalve op de ondergrondse Veluwe- stroom, wijst Ir Driessen hier zeer terecht ook op het oppervlakte-water der Eemri- Als U 's avonds met de bus komt, Uit de richting Amersfoort, Hoort U dikwijls taal uitkramen Waarlijk meer dan ongehoord. Steeds vooral op Zondagavond, Scholen jongelui tezaam Achter in de autobussen En zij vloeken hoogst bekwaam. Allerhande viezigheden Van de allerlaagste rang Schreeuwen lummels door de bus heen, Liefst met dronkenmansgezang. Onbeschaamd is dit optreden Ergerlijk voor iedereen En de houding van die lieden Die is zonder meer.gemeen! Openbare rust en orde Worden in de bus verstoord; Wil men het bij name noemen? Schandelijk en ongehoord. Mag men langer dit gedogen, Dit banaal en bruut gedoe? Neen, want alle passagiers zijn Dit gebral reeds meer dan moe! 'k Hoorde, dat de firma Tensen Een goed middel vond daarvoor, Voortaan gratis bij Uw kaartje Ook twee watjes.voor het cor! E. v. EEDEN. vier, wat bruikbaar gemaakt kan worden voor menselijke consumptie. Het Lekwater is het rioolwater van 30 miilioen mensen en daar om ook na zuivering minder ge schikt voor leidingwater. Reiniging van water*» zo vuil als Lekwater, kost veel tijd en geld. Ook moet het móge lijk zijn dit water te reinigen. Het Lekwa ter, als ook door Amsterdam in 1948 is ge constateerd, is het rioolwater van een 30 miilioen mensen en volgens het rapport 1932 is er geen zekerheid, dat reuk- en smaakbezwaren kunnen worden overwon nen. Zelfreiniging breekt de zouten, phenol- len etc. niet voldoende af en bij uitbreiding der industrie in Duitsland en Frankrijk en die is en marche wordt dit steeds erger. Ook het Rapport verwacht steeds ergere verontreiniging van het Rijnwater. Het stroomgebied van de Eem levert jaarlijks 200 miilioen m3 goed drinkwater. Het Rapport stelt het stroomgebied der Eem op 91.000 ha. De normale afvoer der hoge gronden wordt hier gesteld op 301 mm per jaar, dus 't gebied van de Eem zou leveren per jaar rond 275 miilioen m3. Dit is mogelijk met de ondergrondse stroom van dit gebied meegerekend. Meer juist schijnt mij de berekening van 265 mm nuttige neerslag per jaar op 85.000 ha, hetwelk een gemiddelde afvoer geeft van 225 mii lioen m3 per jaar en een van 175 miilioen m3 in een droog jaar, dus rond ieder jaar 200 miilioen m3. Deze 200 miilioen m3 Eemwater dekt het grootst denkbare tekort, waarvoor wij in het jaar 2000 komen te staan, volgens het Rapport. Nu rijzen er drie vragen: le. Is dit ruwe water goed? 2e. Is het zuiver op te leve ren? 3e. Is het te bergen? Op de eerste vraag kan gezegd worden, dat uit eigen waarnemingen en voor mij ge maakte analyses bleek, dat het nu nog ver vuilde Eemwater heilig is vergeleken bij dat van de Lek. 't Chloorgehalte der IJssel is volgens het Rapport 80 mg/1 by 70 m3 sec. afvoer, terwijl 't Eemwaterchloorge- halte practisch nooit stijgt boven 57 en ge middeld slechts 40 is. Ook het Rapport geeft een volslagen gunstig oordeel over dit Eemwater, zelfs over 't nu nog vervuil de Eemwater. In 't kort kan gezegd worden, dat die 200 miilioen m3 Eemwater 't beste water is dat er in Nederland is en waarover wij volle zeggenschap hebben en daarom kan ook de tweede vraag met een volmondig ja beant woord worden. Een Eem-Rijn-kanaal voor het weg spoelen van alle afvalwater van de Gelderse Vallei en Eemland. Dit Eemwater, zoals 't nu is, valt te zuive ren door een eenvoudig kanaal te trekken van de Rijn naar het IJsselmeer. Dit ka naal moet door middel van Rijnwater alle afvalwater wegspoelen, afkomstig van Ede, Veenendaal, Amersfoort en Baarn. Dit kanaal moet dienen om 't hele Eem- stelsel, d.w.z. alle voedingsbeken der Eem, te vrijwaren tegen contaminatie met afval water. 't Hele Eemstelsel moet vrij kunnen afvloeien naar een Eemmeer, beter: een Eemzee, geheel vrij van ander water. Dit kanaal kan lopen langs 't bestaande Vallei-kanaal, 't tegenwoordige ontwate ringskanaal, waar nu alle beken met het afvalwater in uitlopen. Van Amersfoort uit naar het Noorden kan dit kanaal dan lopen door de Eem. Verder zal blijken dat dit kanaal behalve als afvoerkanaal vele andere functies kan verrichten, die grote voordelen in contan ten aan ons land kunnen opleveren. Het kan o.m. worden de grote ontzilter. Als 't moet, kan, op één beek na, het gehele Eemstelsel oost van het kanaal worden ge houden en 't water daarvan kan geheel on- gemolesteerd aan een eventueel Eemmeer of Eemzee worden opgeleverd. Opdat er geen misverstand zij: 't door mij gedachte Eemmeer is alleen voor drinkwa ter, afkomstig uit het Eemstelsel, van zoete kwel en van zuiver regenwater, een meer, geheel gescheiden van 't IJsselmeerwater, hetwelk gebruikt kan worden voor door spoeling van steden, voor landbouwwater en voor ontzilting. De Eemzee. Men construere dit Eemmeer, deze Eemzee, als de berekening dit vraagt, desnoods van Enkhuizen, rondom de kom der oude Zui derzee, naar de mond van de Ketel of nog verder, tussen de oude kust en de nieuwe polders. 't Verschil dus met de vroeger gedachte Eemmeren is, dat dit meer nergens de dy- ken raakt der nieuwe polders. Men werpe daartoe, evenwijdig aan de polderdijken, lage dijken op, die 't meer overal van de kanalen scheidt, van de ringkanalen en van de toevoerkanalen. Dit geeft stukken meer en die stukken worden met elkaar verbon den door duikers of filters onder de toe voerkanalen en toegangswegen door. Dit geeft dan grote spaarkommen in het hart van Holland, waar het Rapport smach tend naar riep: „Hadden wij maar spaar bekkens dan was de nood geleden." Hier zijn die spaarbekkens zonder grond- verlies, zonder onteigeningen en met mini mum kosten. Zo'n afgescheiden groot spaarbekken als Voor een goede foto. Voor Uw amateurwerk Voor het vernieuwen van verbleekte portretten. Voor vakkundige repa ratie van Uw toestel 1 Burgemeester Grothestraat 14 Soestdijk Telefoon 2209 hier gesuggereerd, kan per jaar minstens 200 miilioen m3 Eemwater opleveren, vol komen rein, daar neerslag en verdamping Alle Veluwe-beken koppele men even boven Amersfoort, juist ten Oosten van 't nieuwe Rijnkanaal en laat die stromen in een klei ner kanaal, lopende evenwijdig aan dit Rijn kanaal tot Amersfoort en vandaar trekt men door de polders een kort kanaal naar de Laak (ten Oosten van Bunschoten) en dit stroomt dan in het Eemmeer, de Eem zee. De oude Eem wordt dus kanaal en men graaft gewoon een nieuwe Eem, om 200 miilioen m3 schoon water per jaar op te vangen uit alle beken der vallei. Deze stroom zoet water kan men langs de kust, door de Eemzee-stukken, naar Am sterdam, Noord-Holland en Overijssel bren gen, wat enorme transportkosten en reini gingsuitgaven zal besparen. Misschien vindt Amsterdam, dat men geen 15 jaar op een oplossing kan wachten, maar haar oud-hoofdingenieur Driessen schreef: „Zo nodig zal ik aanwijzen waar het water te halen, totdat het Eemmeer over 10 15 jaar klaar is." De oplossing van het zoetwater- probleem een nationale zaak. Een blijvende oplossing van het zoetwater probleem is niet een Amsterdamse zaak, zelfs niet een zaak voor het Westen des lands. Een blijvende oplossing is een lande lijke aangelegenheid en dan is een totale oplossing als in deze geschetste geest, ge wenst. Natuurlijk zijn er vele bezwaren te over winnen om zo'n nationaal plan tot drink waterwinning tot stand te brengen, doch die zullen op alle punten veel minder zyn, indien er in deze geest een oplossing wordt gezocht, dan bij uiterst dure en bezwaar lijke oplossing in kleine delen, die te samen toch nooit een blyvende oplossing geven en te samen minstens evenveel zullen kosten als één radicale oplossing, die toch ook ge leidelijk aan gemaakt kan worden. De conclusie. Ir Spaander eindigt zijn geschrift met de volgende conclusie: Nederland heeft geen gebrek aan drinkwa ter. Nederland heeft gebrek aan berg ruimte voor drinkwater. De tijd dringt. Over 50 jaar is er voor het Westen des lands alleen al een tekort van rond 200 miilioen m3 drinkwater per jaar. De Gelderse Vallei alleen levert al eeuwen jaar In jaar uit 200 miilioen m3 goed zuiver water aan de zee, ieder jaar weer aan Het is er! Berg 't! Bouwt een Eemzee! De Heer J. G. A. Batenburg tot Ridder benoemd. Stijlvol en plechtig heeft de parochie Ma ria Onbevlekt Ontvangen te Soestdijk ge durende de Paasdagen haar 25-jarig be staan herdacht. Op de le Paasdag, te 5 uur, werd het feest ingezet met klokgebeier, waarna de directeur-organist van de kerk, de heer Gerard van der Schepop, te 6 uur het vol tooide orgel bespeelde, waarbij zijn groot vakmanschap wel zeer goed tot uiting kwam. Op de 2e Paasdag vormden drie gebeurte nissen drie hoogtepunten in deze feest viering. Des morgens, te kwart voor negen, werd door Z.D.H. Mgr. Th. Huurdeman, Vica ris-Generaal van het Aartsbisdom, een Pontificale Hoogmis opgedragen, waarbij assistentie werd verleend door de oud kapelaans P. J. Beekman en J. Rcijers. Tijdens deze plechtige H. Mis werd door het kerkoor op verdienstelijke wijze ge zongen de Missa Pontificalis van Perosi en dat de prachtig versierde kerk tot de laatste plaats bezet was, is begrijpelijk. Te 12 uur was het parochiehuis St. Lud- gardis practisch te klein om, tijdens de receptie, welke aldaar gehouden werd, de bestuursleden van der kerkelijke ver enigingen en corporaties te bevatten. Behalve deze personen waren o.m. aan wezig Z. Doorl. Hoogw. Mgr. Th. Huurde man, de HoogEerw. Heer Kanunik en oud-plebaan J. B. A. Batenburg, de Zeer- Eerw. Heren H. J. Batenburg, pastoor te Deventer, M. F. Batenburg, pastoor te Drempt, W. M. Voss, pastoor van de pa rochie Soest, verder vele geestelijken uit de omgeving, leden der Kath. Raadsfrac tie, leden van de kerkbesturen van de pa rochies Soest en Soesterberg en vele an dere vooraanstaande personen. De heer W. G. van Zadelhoff sprak, als voorzitter van het feestcomité, op deze receptie allereerst een woord van welkom tot de kerkelijke en gemeentelijke auto riteiten, alsmede tot de drie oud-kerk meesters, de heren Broersen, Flapper en Boks en het oud-lid van het armbestuur, de heer Gerrit Sukkel. Voorts deed de heer Van Zadelhoff de mededeling, dat er vier jubilarissen wa ren, t.w. de heer J. G. A. Batenburg, se cretaris van het kerkbestuur en de heren Van Haarlem, De Rond en Smit als leden van het zangkoor. Nadat het zangkoor zich had laten horen met fragmenten uit de Missa L'Ora Passa, waarin dit koor haar kwaliteiten bewees, sprak de heer Van Zadelhoff een herden kingsrede uit. Spr. voerde de aanwezigen terug naar 1922, toen pastoor H. S. Mólder naar Soestdijk kwam als bouwpastoor. In 1924 kon met de onderbouw worden begonnen, waarbij vele tegenslagen werden onder vonden. Op 28 December verden de eer ste vier kerkmeesters benoemd, n.1. de heren J. G. A. Batenburg, J. Flapper, M. Sukkel en B. Rademaker, die vooral in de eerste jaren een zware taak hadden. In 1925 vorderde de bouw snel en 1 No vember 1925 werd de kerk voorlopig in gewijd door Deken Fock, die ook de eer ste steenlegging had verricht. De conse cratie van de kerk had plaats op 23 Maart 1926. In vogelvlucht releveerde spr. de groei der parochie, die spoedig verrijkt werd met een pastorie, een kleuterschool, (de Mariaschool bestond reeds), een eigen begraafplaats en een parochiehuis Sinds 1930 werd ieder jaar de Sacraments-pio- cessie gehouden en gestadig werd 't in terieur der kerk verfraaid. In 1932 moest pastoor Mölder wegens zijn slechte gezondheid overplaatsing aanvra gen en deed pastoor A. G. Smit zijn intre de. Onder diens leiding werd o.m. de gro te schuldenlast van de kerk gesaneerd en werd een versterkt beroeo op de offer vaardigheid der parocnianen gedaan, met het gevolg, dat binnen 6 jaren ongeveer 24.000.kon worden afgelost. Meerdere sociale, charitatieve en cultine- le organisaties werden opgericht, terwijl ook de K.J.V., K.J.M., Jonge Wacht en twee Congregaties warden opgericht. De liturgie werd verdiept, de Palm-pro- cessie werd ingevoerd, de plechtigheden in de goede week uitgebreid, nieuwe kruiswegstaties aangebracht en het paro chiehuis verbeterd. In 1943 werden de klokken uit de toren ge haald door de bezetters, maar in hetzelfde jaar werden door het kerkbestuur reeds nieuwe klokken besteld. Na beëindiging van de oorlog werd een Vredesraam ge schonken, terwijl de glazenier Stockhof de Jong later nog twee iamen in het priesterkoor en 3 opeline taferelen ver vaardigde. In de hongerwinter werd het comité de Hokam opgericht met het uoel alle school kinderen een warme maaltijd te verstrek ken. Spr. deelde verder mede, dat een be drag van rond 4500.als feestgave door de parochianen is geschonken, waar voor het grote orgel werd afgebouwd, knielkussens voor alle zitplaatsen in de kerk werden aangeschaft en paramenten werden aangekocht. Bovendien werden nog paramenten geschonken tot een waar de van 600. Al deze geschenken werden door spr. aan het einde van zijn herdenkingsrede aan het kerkbestuur overgedragen. De Burgemeester sprak hierna namens 't gemeentebestuur zijn gelukwensen uit, waarbij hij wees op de vele zichtbare en onzichtbare gebeurtenissen in 25 jaar kerkleven. Spr. zegt soms jaloers te kun nen zijn op de tot standkoming van een nieuwe parochie, waardoor voorkomen wordt, dat de mens in een te grote ge meenschap verloren gaat, zulks in tegen stelling met een burgerlijke gemeente, die geen dochtergemeente kan scheppen. Veel aanrakingspunten zijn er tussen Uw kerk en het gemeentebestuur echter wel, aldus spr., en dat de samenwerking zo prettig is, is ongetwijfeld gelegen in de heer Batenburg, die ons beider secretaris is. Pastoor Smit huldigde hierna de zang koor-jubilarissen onder aanbieding van 'n ere-diploma van de Nederlandse Grego- rius-vereniging en een boekwerk. Pos- thuum werd dit diploma uitgereikt aan de heer A. I. Stalenhoef, die onlangs over leed. Spr. vroeg vervolgens aandacht voor de vierde jubilaris, de heer J. G. A. Baten burg, spr. rechterhand sinds 18 jaren en lid van het kerkbestuur gedurende 25 ja ren. Namens het kerkbestuur en de parochie dankte spr. voor de 25-jarige arbeid door de jubilaris verricht in het belang van de parochie en van de gehele gemeente. De heer Batenburg is o.m. president van de bijzondere raad van de St. Vincentius- verenigingen van Soest en Baarn, mede oprichter der R.K. Spaarbank en de R.K. Openbare Leesbibliotheek, alsmede initia tiefnemer van meerdere in de parochie gestichte verenigingen en instellingen. Zoals wel bekend, is de heer Batenburg eveneens reeds meer aan 30 jaar gemeen te-secretaris, in welke functie hij, aldus spr., het Katholieke volksdeel in het bij zonder heeft gediend cn waarin hij het gemeentebestuur kon adviseren met be trekking tot scholenbouw, sociale voor zieningen enz. Spr. las hierna voor oen schrijven van Zijne Doorl. Hoogw. Mgr. Giobbe, pause lijk Internuntius te Den Haag, waarin me dedeling werd gedaan, dat het ZH. de Paus had behaagd de heer Batenburg te benoemen tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote, een der hoogste onderscheidingen, welke niet vaak wordt verleend. Mgr. Th. Huurdeman spelde hierna de versierselen op de borst van de heer Ba tenburg, daarbij persoonlijk zijn geluk wensen voegend. Nadat nog pastoor W. Voss, namens de moederparochie Soest, zijn gelukwensen had overgebracht, dankte de heer Baten burg ontroerd voor deze zeer buitengewo ne onderscheiding. Spr. dankte allereerst Z.H. de Paus, als mede Z. Eminentie Johannes Kardinaal de Jong, die hem voor deze onderschei ding heeft willen voordragen, alsmede Vicaris-Generaal Huurdeman en Pastoor Smit voor de in deze aangelegenheid ge geven adviezen. Spr. zegt de eer, hem door Z.H. de Paus bewezen, te willen delen met allen, die met hem in het werk voor kerk en staat Meerder excellenties en andere mensen, waarvan verondersteld wordt, dat ze het weten kunnen, en in de vorige week nog eens onze Minister-President, hebben ons via radio en dagbladen tot in den treure voorgehouden, dat de redding van ons land alleen kan worden verkregen door harder werken. Harder werken en meer produceren is al sedert September 1949 in verschillende toonaarden aangegeven als hét middel. Daar is inderdaad geen speld tussen te krijgen en we heben ons economisch moe- geplaagde hoofd laten knikken bij zoveel simpele waarheid, maar iedere keer rees dan de vraag: Hoe krijgen we die grotere productie voor elkaar? Alleen maar door harder werken? Dat zal inderdaad wel de bedoeling zijn geweest, want nooit werden er méér richt lijnen gegeven om tot een grotere produc tie te komen. Ik hoopte er het beste van, maar dat ik vol vertrouwen was, kan ik niet zeggen. Ik had een niet helemaal toevallige ont moeting met iemand, die in staat is als een der eersten te Kunnen beoordelen, of er in een vrij groot Nederlands bedrijf, na de zeer vele opwekkingen, meer wordt geproduceerd dan voorheen. Terloops informeerde ik of er volgens hem resultaten waren. Of er harder gewerkt wordt? Zeer be paald néén! Of er z.i. kans was op een grotere productie bij harder werken? Theoretisch wel, maar in de practijk komt er niets van terecht. Er is een kans om meer te produceren, maar dan zullen we 't niet alleen moeten zoeken in harder, maar in ianger werken, hoe akelig dat ook voor velen moet klin ken. Met aansporingen alléén voor de radio wordt niets bereikt en wie daar vertrou wen in heeft, is een fantast. Geef de mensen een prikkel om meer te presteren en er is 'n goede kans dat het lukt. „Voor het goede doel" is wel een mooie spreuk, maar het zet geen zoden aan de wijk. Wat het bedrijfsleven, dat tot een grotere productie in staat is, in de weg staat, is de loonstop van de regering en de afkeer van premie-werk en een iets langere arbeids dag bij de vakverenigingen. Dit was een stem van een werknemer uit het bedrijfsleven, die over productiemoge lijkheden kan oordelen. Ik zeg niet, dat het een gezaghebbende stem is, doch het is er een, die het aanho ren waard is, het is de stem van een man, die groot werd tussen „de kleine mannen" en die goed weet waar Abraham de mos terd haalde. Een man, die kans ziet de productie te verhogen, wanneer hij maar een kans krijgt om met andere dingen te werken dan mooie leuzen. Mooie leuzen gaan zo gemakelijk het ene oor in en het andere uit en brengen geen geld in 't laadje en daar draait nog steeds alles om. H. OEKMAN. ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE V.WE EDESTR36* SOESTDIJK TELEF.2792 hebben samengewerkt. Spr. belooft ten slotte de versierselen met ere te zullen dragen en hoopt nog lang zijn krachten te kunnen geven in het bij zonder aan de jubilerende parochie. Van de geboden gelegenheid om het kerk bestuur en de heer Batenburg geluk te wensen, werd een veelvuldig gebruik ge maakt. Des avonds te 6 uur werd een Pontificaal Lof gecelebreerd door Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong. In het stampvolle kerkgeoouw werd de Kerkelijke Prins ingehaald door een stoet van geestelijken, terwijl vertegenwoordi gers van jeugdverenigingen in uniform, aan weerszijden van de gang stonden op gesteld. De Kardinaal, die een uiterst vermoeide indruk maakte, werd tijdens het lof ge assisteerd door de troondiakens Deken Smit uit Amersfoort en pastoor Voss, ter wijl de pastoors H. J. en M. F. Batenburg, als diakenen fungeerden. Onder de vele H. H. Geestelijken merkten wij o.m. op, Pastoor Lommerse van de pa rochie Soest-Zuid, Pastoor Voss van de parochie Soest, de oud-kapelaans A. Veh- mijer, Reyerse en P. Beekman, kapelaan Kuiper van Soest, alsmede de Burgemees ter, het voltallig college van B. en W. van de gemeente Soest en de hoofd-insDecteur van politie, de heer Van Es. Onder het lof hield pastoor Smit een kor te feestpredicatie naar aanleiding van de tekst „Dit is het huis van God en de toe gangspoort naar de hemel". Hierin dankte spr. de kerkeiijke en wereldlijke overheid voor de samenwerking en steun, alsmede de pas kort overleden stichter der paro chie, pastoor H. S. Mölder en de paro chianen. Na het machtige Te Deum zong de 12-ja- rige Harry Daselaar op voortreffelijke wijze het feestlied, waarna de Kardinaal weer uitgeleide werd gedaan. Des avonds nad, onder grote belangstel ling, in het parochiehuis een toneeluitvoe ring plaats van het blijspel „Rumoer rond een bruid", waarmede dit grote feest van katholiek Soestdijk werd besloten. Dit stuk, dat gespeeld werd door de speel- groep „De Phoenix", onder regie van Pierre Balledux, werd voortreffelijk ver tolkt, waardoor de aanwezigen zeer heb ben genoten. De Kardinaal werd, op weg naar hier, op de grens der gemeente afgehaald en bij zijn vertrek weer door de politie begeleid, waarvoor Zijne Eminentie zeer erkente lijk was. Ook werd het verkeer bij de kerk en bij het parochiehuis tijdens de kerkdiensten en bij de receptie op voortreffelijke wijze geregeld.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1