RONDJES. Dc classificatie der gemeenten. Naar dc Bollen. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 3 APRIL 1951. 27e JAARGANG No. 27. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Er zijn weinig vraagstukken, die zo de al gemene belangstelling der bevolking buiten de grote steden hebben als de z.g. classi ficatie, d.w.z. de indeling der gemeenten in loonklassen. Daarbij wordt voor de grootste gemeenten het loon vastgesteld en voor de verschillende groepen van klei nere gemeenten een aftrek toegepast. Men onderscheidt vijf klassen en het op deze in deling berustende systeem wordt sinds 1947 vrijwel algemeen toegepast. Maar niet tot algemene tevredenheid, integendeel, want men acht in de kleinere gemeenten terecht deze standplaats-aftrek onbillijk. Wel zijn de huren in de middelgrote en de kleine gemeenten lager dan in de grote steden, maar daar staat tegenover, dat men meer geld moet uitgeven voor het doen van Inkopen, voor het bezoeken van fami lieleden in ziekenhuizen, voor vervoer van kinderen naar school, enz. Bovendien zal men dikwijls zien, dat tal van artikelen, die men voor zijn dagelijks gebruik nodig heeft, juist in de kleine plaatsen duurder moeten worden betaald, omdat men er een kleinere omzet van heeft en omdat er zwaardere transportkosten op drukken. Er heerst dus een algemeen verzet tegen de classificatie en om na te gaan of de klachten gerechtvaardigd waren en even tueel maatregelen voor een billijker inde ling te ontwerpen, heeft de minister van Sociale Zaken op 1 April 1948 de Commis sie Kruyt ingesteld, die over dit vraagstuk zou rapporteren. Het rapport der Commissie. Deze commissie heeft bijna drie jaar nodig gehad om tot conclusies te komen, maar men behoeft in dit geval niet te denken, dat men de zaak eigenlijk maar wat heeft laten slepen. In deze drie jaar heeft men namelijk nauwkeurig nagegaan wat de voor- en nadelen voor gezinnen van gemid delde omvang~zTfh ïri plaatsen "van uiteen lopende grootte. Zij heeft daarvoor de be volkingsregisters moeten uitkammen, om de samenstelling der bevolking in de ver schillende plaatsen nauwkeurig te kennen, want dit was nodig om de berekeningen te kunnen opbouwen. Nu is het rapport zelf nog niet gepubli ceerd, maar er is wel een perscommuniqué verschenen, waarin de voornaamste resulta ten van het onderzoek bekend zijn gemaakt. Het blijkt, dat de commissie getracht heeft de bestaande onbillijkheden weg te nemen Zij overweegt daarbij, dat inderdaad in de grote steden en industriegebieden de huis huren gemiddeld (na de huurverhoging) 3.45 per week hoger liggen dan in de kleinste gemeenten. De stad en het platteland. De gehele sfeer van het grote stadsleven brengt bovendien met zich mee, dat men meer uitgaven heeft, vooral voor ontspan ning, maar ook doordat de kooplust in de grote steden sterk geprikkeld wordt door reclame en mooie winkels. Men kan zeggen, dat de mensen daaraan dan maar niet moe ten toegeven, doch de commissie toont wer- Een boerin in 'n Brabants dorpje Moest met eieren naar de stad, Daarom nam ze vlug de bromfiets Van haar man en toog op pad. Buiten op de weg gekomen Sloeg het ding op hol, o strop! Wat ze deed, niets mocht er baten, Want ze kreeg het ding niet stop. Met een vaartje van ruim dertig Stoof ze overal voorbij; Bij een open landhek reed ze Dus pardoes maar in de wei. Midden in het weiland stond er 'n Grote ronde stierenstal En ze draaide en ze tolde Er omheen gelijk een bal. Ook hier kwam de hulp opdagen Toen de nood was hoog en groot, Daar een smid, die 't zag gebeuren, Op zijn motor hulpe bood. Bovenstaand verhaaltje stond er Dezer dagen in de krant; Heel de wereld draait om rondjes Die gaan boven ons verstand. Ronden, ronden, niets dan ronden, Die bepalen loon en prijs En we raken met die ronden Rondom vierkant van de wijs. Ieder vraagt, waar toch die smid blijft, Die dat rondgedraai zet stop, Want die prijs- en loonsverhoging, Zijn voor baas en knecht.een strop! E. v. EEDEN. Gewonde Nederlandse militairen van het Korea-detachement in het hospitaal in Tokio. Korporaal Johan Cornelis Kampmeindert uit Amsterdam moet liggend zijn groet uitspreken voor de radio, want hij heeft een verwonding aan de rug. (Let op de bedden, deze worden elke twee uur ge wenteld, zodat de patiënten beurtelings op buik of rug liggen.) kelijkheidszin genoeg om te erkennen, dat vrijwel niemand zich aan die invloed kan onttrekken. De uitgaven voor verwarming, gas en electriciteit zijn echter op het plat teland hoger dan in de steden en ook drukt de personele belasting iets, al is het zeer weinig, zwaarder. De uitgaven aan levens middelen ontlopen elkander niet veel. De extra uitgaven voor schoolbezoek, zieken huisbezoek, theaterbezoek, enz. zijn voor het platteland niet onaanzienlijk, vooral voor hen, die in de hogere inkomensklassen vallen. Op grond van de verzamelde gegevens ad viseert de commissie om tussen de lonen In de hoogste en in de laagste gemeente klassen maximaal een verschil van 10 cent per uur toe te staan. (Dit klopt ongeveer met de tegenwoordige toestand). Deze af trek zou echter geringer moeten worden, naarmate men in de hogere inkomensklas sen valt. Bijv., schrijft de commissie, zou men het uurloon in de 2e klasse 3 cent la ger kunnen stellen dan in de le klasse, in de 3e klasse 5 cent lager, in de 4e klasse 7 cent lager en in de 5e klasse 10 cent la ger. Maar deze aftrek dient minder groot te zijn voor de beter betaalde beroepen vol gens een zodanige schaal, dat op een inko men van 4500.en meer geen classifi catie-aftrek meer wordt toegepast. Zonder twijfel heeft de Commissie Kruyt getracht een zo bilüjk mogelijk systeem te ontwerpen, doch wij durven wel te voor spellen, dat over deze zaak het laatste woord nog niet is gezegd. In het voorjaar heeft Holland voor de bui tenlandse toeristen eigenlijk maar één at tractie: de bloeiende bloembollenvelden. En het zijn niet alleen de buitenlanders, die ze komen bewonderen. Op de bollendagen be weegt zich één onafgebroken stroom van voertuigen en fietsers door de streek tus sen Haarlem en Lelden, om het rijke kleu rengamma der velden met narcissen, hya cinthen en tulpen te bewonderen. Sinds de „vreemdelingen-industrie" met het oog op de deviezenpositie van ons land, van zo groot belang is geworden, heeft men er in de Bollenstreek voor gezorgd steeds meer attracties te scheppen. Een der voornaamste is wel de Nationale Bloemententoonstelling „Keukenhof" te Lisse, die thans voor het tweede jaar ge opend werd. Deze tentoonstelling werkt volgens een tienjarenplan, maar nu, in het tweede jaar, zijn reeds 21 van de 26 ha oppervlakte beplant. Tien millioen bollen zullen hier straks uitspruiten en met kleur en geur zullen de bloemen het vroegere jachtdomein van Jacoba van Beieren ver vullen. Vorig jaar kwamen velen reeds in de eer ste weken en... gingen teleurgesteld heen. Want slechts wat narcissen vielen te be wonderen. En Heintje Davids gaf de me ning van velen kernachtig weer, toen ze zei: „Gras hebben we in het Vondelpark óók." Om er voor te zorgen, dat ook de vroege bezoekers niet teleurgesteld heengaan, heeft men thans een groot glazen tentoon stellingsgebouw met een oppervlakte van 2000 m2 ingericht, waar tulpen in 750 va riëteiten zullen bloeien. Maar over het algemeen zullen zij, die slechts éénmaal de tentoonstelling kunnen zien en dan ook „waar voor hun geld" wil len hebben, er goed aan doen, met een be zoek te wachten tot midden April... dan is „Keukenhof" op z'n mooist! Een andere attractie, die ingeburgerd be gint te raken, en die ieder jaar honderd duizenden bezoekers trekt, is het grote Bloemencorso, dat door de Bollenstreek trekt. Ditmaal voert het 't motto „Dieren in het Bloemenrijk." En bijzondere aandacht trekken ook steeds de bloemenmozaïeken, die zo tegen de tijd van het corso worden vervaardigd door de inwoners van de streek. Op bijzonder kunst vaardige wijze worden hier bloemenschil- derijen getoverd, kleine fijne werkstukjes, maar ook tableaux zo groot als een huis. Er komen er ieder jaar meer bij. Door on derlinge wedstrijden voert men de schoon heid van deze bloemenschilderijen steeds hoger op. Plaatselijke verenigingen vóór Vreemdelin genverkeer zorgen voor andere aantrekke lijkheden: bloemversieringen, rondvaarten door de bloeiende velden. De Spoorwegen laten extra treinen rijden, op de Bollenda gen stoppen de treinen tussen Haarlem en Leiden aan ieder station. Talrijke autobus- ondernemingen en reisbureaux ondernemen tochten naar de bloeiende Bollenstreek. Voor allen die dit voorjaar van dit kleu rige schouwspel willen genieten, is er alle gelegenheid om dit te doen. Zij kunnen een tocht maken door de bloeiende velden, ev. per rondvaartboot, zij kunnen de prachtige demonstratietuin van het bloembollenvak „Treslong" op Hillegom bezoeken of zich vermeien in de lommerrijke lanen van „Keukenhof". De Bollenstreek roept hen, in geuren het kleuren, het welkom toe.' V.V.V.-NIEUWS. De V.V.V. „Soest-Vooruit" gaat in de ko mende tijden nauw samenwerken met de V.V.V. „Soesterberg's Bloei". De heer W. Surink zal ook de belangen van Soesterberg ter harte nemen en re gelmatig in Soesterberg zitting houden. Maandag 9 April zal dit voor de eerste maal geschieden in 't kantoor der V.V.V. te Soesterberg, van 11.30-12 uur v.m. De service van „Soest Vooruit" zal dit sei zoen nog weer groter worden. De gasten, welke in Soest verblijven en afkomstig zijn uit het buitenland, zullen de eerste morgen van hun verblijf alle inlichtingen omtrent Soest in een circulaire aantref fen, welke in hun landstaal zal zijn ge steld. EXPOSITIE DOOR SOESTER EN SOESTERBERGSE FABRIKANTEN. .Morgen openen een 12-tal fabrikanten uit Soest en Soesterberg een expositie van hun artikelen. Deze expositie, welke in hotel ,,'t Zwaan tje" te Soesterberg wordt gehouden, heeft de opzet, tijdens de Jaarbeurstijd, een deel van de Jaarbeursbezoekers met de artikelen van de betreffende fabrikanten bekend te maken. De deelnemende fabrikanten zijn: Fa. Kruyff, Fa. Speek, Muller Co., Tempo, De Biënhof, Fa. Kaldenberg, Riwo, Fa. v. Werkhoven, Fa. Tramberg, Soesterbergse Bakelietfabriek en Replato De V.V.V.'s Soest en Soesterberg zullen op deze expositie mede vertegenwoordigd zijn. Mr. J. THOMASSEN OVERLEDEN. Mr. J. Thomassen, tot voor kort secretaris van Prins Bernhard, is vorige week plot seling in een Haags Ziekenhuis overleden. Gistermiddag is te Driehuis Westerveld onder zeer grote belangstelling het stoffe lijk overschot gecremeerd. Naast een telegram van rouwbeklag had Koningin Juliana een grote krans gezon den, terwijl de heer Mr. Dorhout Mees, 2e secretaris van Prins Bernhard, de Prins vertegenwoordigde. Het is bijna een jaar geleden, dat wij, via een gemeenteraadszitting, iets vernamen over ons oorlogsmonument. Hoe en wat het zou worden wisten en weten we nog wel niet, doch wel vernamen we, dat het een plaats zou krijgen in het rosarium te genover het gemeentehuis. Er zijn later nog wel andere plaatsen genoemd, maar we zullen het uiteindelijk toch ergens moeten neerzetten. Ik per soonlijk heb nog altijd het oog op het Nieuwerhoekplein, bij de entree in onze gemeente. Ook tegen deze plaats is een heleboel in te brengen, maar het slecht ste punt is het niet. Van de week hoorde ik vertellen (en dit moet zelfs in onze Soester Courant heb ben gestaan, doch dat heb ik, o schande, niet gezien), dat de plaats in het rosarium is afgekeurd. U moet me niet vragen door wie, want dat weet ik niet. Men „had het oog laten vallen" op een andere plek. Nu wil ik de commissie niet opjagen tot ademloos gejakker, maar vindt U ook niet, dat het in 1951 zo zoetjes aan tijd wordt, het monument ergens een plaats te geven? Dit is toch wel mogelijk. Of zijn we nog steeds aan het beraadslagen hoe en wat het worden moet? Ik en met mij vele dorpsgenoten zijn erg nieuwsgierig te we ten wat het uiteindelijk zal worden. Aan stonds is het weer 5 Mei. Te wensen, dat het monument nu plotse ling achter elkaar geplaatst zal worden, is natuurlijk onzin, maar het zou toch wel heel erg prettig zijn, wanneer wij dit jaar op 5 Mei zouden vernemen, dat het monu ment volgend jaar Mei ergens zal staan. Wanneer dit niet mogelijk is zou ik willen adviseren die monumentenkwestie maar blauw-blauw te laten. Waarmee ik niets te kort wil doen aan de eerbied voor de gevallenen, juist het tegendeel. Wanneer er nu nog lang over geboomd moet worden, wordt het wel een beetje 'n paskwil en staan we in 1960 misschien bij de onthulling van 'n-munumenl, waar- van de betekenis aan een groot deel der opgroeiende generatie niets meer zegt. H. OEKMAN. In de aula sprak een vriend van de over ledene en memoreerde diens eenvoud en vriendelijkheid, alsmede de grote rol, wel ke hij in de illegaliteit had vervuld. De heer J. W. Kronenburg alhier droeg hierna een tweetal gedichten van Helene Swarts voor en bad vervolgens het Onze Vader. Mr. W. Thomassen, burgemeester van Zaandam, dankte tot slot namens de fa milie. BIRKSTRAAT WAS GLAD. De Birkstraat is Maandagmorgen weer 't toneel geweest van een gecompliceerde aanrijding, waarbij vijf auto's betrokken waren. Te ongeveer kwart over zeven naderde uit de richting Amersfoort een vrachtau to, waarvan de bestuurder een links van de weg gelegen perceel wilde' oprijden. Een uit Soest naderende vrachtauto met aanhanger remde om de vereiste voorrang te geven, doch de olielaag, waarmede de klinkers aldaar bedekt zijn, liet deze wa gen doorglijden, waardoor de aanhangwa gen naar links uitweek. Een botsing ont stond hierdoor echter niet, ook niet toen een personenauto, eveneens uit de rich ting Soest, al remmende over het wegdek gleed. Een achter nummer twee rijdende veeauto stopte echter niet en haalde naar links uit om te kunnen passeren. Toen de bestuurder echter de aanhangwagen over de weg zag staan remde hij ook en kwam tijdig tot stilstand. De vijfde automobilist, een militair, met een militaire auto remde ook, doch botste tegen de achterkant van de vee-auto, waardoor uiteindelijk toch twee auto's beschadigd werden. T.O.P. BRACHT „GOED NIEUWS". Het cabaretgezelschap „T.O.P." heeft Za terdagavond voor een stampvolle Eem- Iand-zaal een revue vertoond onder de titel „Goed Nieuws". Na de originele opening door de heer J. C. M. Smit, de leider vah T.O.P., bracht de artistieke leider, de heer A. G. Terhorst, het programma op gang. Met een 24-tal nummers, die vlot en gaaf werden gebracht en waarin met ver ve en fantasie gebroken werd met de al ledaagsheid van het gelegenheidstoneel, werd het een avond vol afwisseling, waar in balletten en costuums uitmuntten. Tonny Stalenhoef-Knoops had eer van haar balletten evenals Mevr. L. W. Ter horst, die de costuums in haar ateliers had vervaardigd. De heer P. de Geus zorgde voor de muzikale medewerking, terwijl de heer R. van Rouwendaal het kapwerk had verzorgd.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1