I Een Minimum-programma. SOEST VOOR ONZE DAMES. Voetbal. HAVERMOUT smaakt heerlijk - ongewoon Het is wel een uiterst mager programma, waarmee het nieuwe kabinet zich voor de Tweede Kamer heeft gewaagd. Het komt neer op een bezuiniging van 150 miilioen plus het terugbrengen van de subsidies tot een maximumbedrag van 175 miilioen gul den. Daarmee kunnen de grootste gaten gestopt worden, maar is onze volkshuishou ding nog allesbehalve afdoende gesaneerd. Op welke wijze de regering zich voorstelt haar begroting sluitend te krijgen en wat er gedaan zal worden omhet te kort van een milliard gulden op de handelsbalans weg te werken, daarover vernemen wij niets. Er is geen sprake van een forse koersverandering, doch alleen van een schuchtere poging om tenminste paal en perk te stellen aan de al te snelle stijging van de staatsuitgaven. Door de enorme stijging van de goederen- prijzen op de wereldmarkt, was ons land immers in de loop van de laatste kwartalen in steeds grotere moeilijkheden geraakt. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat granen, rubber, hout, metalen en textiel- grondstoffen alle in prijs stijgen, maar dat de veredelingsproducten van de landbouw, zoals boter, kaas, groenten, fruit, eieren, zaaizaden en bacon weinig of geen stijging vertoonden. Daar komt nog bij, dat het voortdurend möêilijkér wordt voor deze pro ducten voldoende afzet te vinden. In de wintermaanden is het nog vrij goed gegaan, maar het is te vrezen, dat Nederland aan alle kanten op invoerbelemmeringen zal stuiten, wanneer straks in de Europese lan den de zomerproductie volop inzet. Wij hadden dan ook gaarne van de regering vernomen, hoe zij zich voorstelt onder die omstandigheden de handelsbalans in even wicht te brengen. Het lijkt ons veel waar schijnlijker, dat deze integendeel ongunsti ger zal worden. Dit aspect van onze inter nationale handelspositie wordt in de re geringsverklaring echter niet eens genoemd. Het is niet alleen onze landbouw, die in een zeer moeilijke positie verkeert, ook voor de industrie wordt het er niet eenvoudiger op, aangezien alle staten bezig zijn het ver bruik te beperken, daar zij de koopkracht willen afromen om htm defensie-uitgaven te betalen. Dit brengt met zich mee, dat men de invoer beperkt en dus ook de in voer uit Nederland. Wanneer wij om dit verlies goed te maken, defensie-orders zou den kunnen krijgen van andere landen, zou het nog wel loslopen, maar tot nu toe zijn er geen werkelijk grote orders geplaatst. Er is echter een andere mogelijkheid, die misschien de moeilijkheden kan doen ver minderen. Dat is de kans, dat de prijsstij ging omslaat in een prijsdaling. Op de Ame rikaanse beurzen liepen de vorige week de graannotering plotseling scherp achteruit, terwijl ook opde aandelenmarkten de koer sen afbrokkelden en men in de katoenhoek niet meer zo zeker was van voortgaande prijsstijgingen. Deze verschijnselen zouden, volgens de berichten uit Amerika, het ge volg zijn van de optimistische geluiden uit Korea. Sinds de Koreaanse oorlog echter aanleiding heeft gegeven tot stemmingen, die afwisselend „zum Tode betrübt" en „himmelhoch jauchzend" zijn, zijn wij wel wat sceptisch geworden. Men valt in Ame- rikavan het zwartste pessimisme in een totaal ongemotiveerd optimisme en veroor zaakt daardoor ontzettende schokken in de wereldeconomie. Toch zouden wij de prijsdaling een goede kans geven, wanneer op het ogenblik niet Perzië (Iran) in staat van beroering ver keerde. Wij hebben er reeds eerder op ge wezen, dat in het Midden-Oosten, d.w.z. in de landen tussen de Middellandse Zee en Voor-Indië, de critieke zóne van de wereld ligt. Zo lang dit gebied in grote trekken wordt beheerst door de BritsAmerikaanse macht, is de kans op het uitbreken van een wereldoorlog o.i. uiterst gering. Wanneer de Russen er echter in slagen deze landen door welke middelen dan ook, in beroering en opstand te brengen, wordt de toestand gevaarlijk. Daarom zullen de democratische landen alles in het werk moeten stellen om met beleid en kracht dit gevaar te bezwe ren. Eerst wanneer dat gelukt, kan men zeggen, dat de kans op een wereldoorlog op de achtergrond is geraakt. Een bijkomstig gevaar is, dat zij, die belang hebben bij be wapening, intussen de bestaande spannin gen verder aandikken. Ook bij het Koreaan se conflict is dit voortdurend het geval. Terwijl deze grote conflicten gaande zijn, beginnen de landbouwproducten uit alle hoeken van de wereld in grotere hoeveel heden naar de markten te stromen dan het verbruik kan opnemen. Daarentegen is de vraag naar industrieproducten nog steeds groter dan het aanbod tengevolge van de bewapening. Dit is de grote spanning, die de wereldeconomie op het ogenblik beheerst en die tengevolge zou kunnen hebben, dat er tegelijk een agrarische crisis en een in dustriële hoogconjunctuur optreden, een toestand, die bij ons weten nog nooit eerder is voorgekomen. De positie van Nederland is in een dergelijke constellatie buitenge woon zwak. En hoe onze nieuwe regering aan deze gevaren het hoofd wil bieden met het magere plan, dat zij thans aan de Twee de Kamer heeft voorgelegd, is ons een on oplosbaar raadsel. NIJENRODES S.E.C. Op een door regen doorweekt terrein bond S.E.C. de strijd aan tegen Nijenrodes en de uitslag bewijst, dat van goed voet bal geen sprake was, hetgeen ook niet mogelijk was op zo'n terrein en bij deze. weersomstandigheden. Machinisten voor de toekomst. Kinde ren van alle leeftijden brengen een be zoek aan de interessante Model-Spoorweg tentoonstelling in de Central Hall, West minster te Londen. De jonge bezoekers zijn vol interesse voor een mooie locomotief, die op de tentoon stelling werd getoond. De partijen waren grotendeels tegen el kaar opgewassen, doch daar balcontrole onmogelijk was en de regenbuien zo nu en dan het uitzicht volkomen belemmerden, waren het de beide verdedigingen die hier speelden. De Soester verdediging (Hornsveld, v. d. Kuyt en Belt) hield zich prachtig staan de in de modder en vooral Hornsveld had weer een goede dag. De halflinie versterkt door Pureveen zwoegde twee maal drie kwartier om de bal naar voren te krijgen, doch de schoten, die tenslotte uit het Soester aanvals-vijftal voortkwamen, gingen naast en over. Vlak voor het einde zou Nijenrodes nog bijna het winnende doelpunt gescoord hebben toen de midvoor doorbrak en een kogel afvuurde hoog in de doel-hoek. Hornsveld besloot zijn goede werk van deze middag met een prachtige duik, waardoor de stand dubbel-blank bleef, hetgeen de verhouding goed weergaf. De overige elftallen speelden als volgt: S.E.C. 2Hercules 2 11, onder protest van S.E.C. Holand 3—S.E.C. 3 4—2 S.E.C. bB.D.C. b 0—0 B.D.C.—VOORWAARTS 0—5. Ook in deze wedstrijd heeft B.D.C. geen kans gezien haar puntenaantal te ver groten en heeft, na hevige strijd, de winst aan Voorwaarts moeten laten. Na de aftrap was er geen krachtsverschil merkbaar, doch na 10 minuten brak de rechtsbuiten Nibbelink van Voorwaarts door de Soester verdediging heen om Koenders te passeren. 01. Deze goal gaf aan B.D.C. de stimulans om met nog meer vechtlust te spelen, doch helaas de schoten op het Voorwaarts-doel waren te slecht gericht om doel te treffen, terwijl door kort en peuterig spel goede kansen te niet gingen. De gelijkmaker zat in de lucht toen v. d. Berg, bij een B.D.C.- aanval zwaar werd gehinderd en hij een vrije schop mocht nemen op 5 meter af stand van het doel. Deze kans op de ge lijkmaker werd echter afgeslagen en het was de Voorwaarts-midvoor Morren, die na 35 minuten de stand op 02 bracht. De resterende 10 minuten voor de rust waren volkomen voor B.D.C., doch de hechte Voorwaarts-verdediging gaf geen krimp. Na de rust kwam een geladen B.D.C.-elf tal op het veld en gedurende het eerste half uur wisten de Soestenaren de gasten volkomen onder druk te houden. De snelle Voorwaarts-linksbuiten maakte echter 30, toen keeper Koenders zijn schot in eigen doel sloeg. Geen 5 minuten later wist dezelfde speler weer te scoren toen Koenders uitliep en misgreep op 'n zacht schot. 04. Even voor het einde verrichte de Voorwaarts-linksbuiten de hattrick en zag het verslagen B.D.C.-elf- tal machteloos toe, hoe hun vonnis werd voltrokken. D5. hoorders geboeid met zijn buitengewoon interessante mededelingen en lichtbeel den omtrent de bijenstaat. Niet minder dan 40 tot 50.000 bijen zijn bijeen in één korf of kast en de imker telt zijn bijen niet doch weegt ze. Het is n.1. bekend, dat 1 bij een gewicht heeft van 1/10 gram, ergo gaan er 10.000 bijen in 1 kilo. Drie soorten bijen leven in de korf, de koningin, de darren en de werkbijen. De koningin heerst over het geheel, de uit voering van haar macht overlatend aan haar duizenden werkbijen, die de gehele bijenstaat inrichten en verzorgen. De werkbijen maken de mooie, wiskundig zuivere 6-hoekige cellen, waarin de ko ningin een eitje deponeert, liefst 2000 per dag, waardoor zij geen gelegenheid heeft voedsel te zoeken en te verteren. Hier is het weer de werkbij, die haar voorverteerd voedsel doet toekomen, waarin de mens ontdekt heeft, dat daarin vitamine B en E aanwezig zijn. De eitjes, welke gelegd zijn, worden in 3 dagen tijd larfjes en het zijn weer de werkbijen, die deze larfjes voeden met melk tot ze zes dagen oud zijn; dan krij gen zij honing en stuifmeel. Dat iedere werkbij per etmaal 1300 maal langs de vele cellen gaat om haar voedsel te distribueren is verbazingwek kend, doch dat zij in volslagen duisternis in korf of kast precies weet welke larf melk en welke larf stuifmeel of honing behoeft, is een compleet raadsel. De temperatuur is 10 maanden lang .34 tot 35 graden, eveneens een raadsel hoe deze constantheid bereikt wordt. Na 6 dagen heeft de larf, dank zij zijn goede verzorging, reeds 500 maal zijn ei- gewicht bereikt en daarna verpoppen zij zich. Weer komt de werkbij in actie en sluit iedere cel af met een dekseltje van was. Na 21 dagen komt de jonge bij naar buiten. Als het ei onbevrucht is geweest is het een dar en als het ei wel bevrucht werd is het een werkbij. Ook is het een wonder, dat een onbevrucht ei een levend wezen voortbrengt. De werkbijen, die dan geen voedsel meer behoeven te geven, zweten dan was uit met duizenden schubjes en hiervan wor den de nieuwe raten gebouwd. Als men weet, dat 1 k.g. raat ongeveer 4 miilioen wasschubjes vergt, dan krijgt men een idee, wat de prestaties van deze werkbij en zijn. Als dit werk gedaan is, dan wacht de werkbij een nieuwe taak. Zij krijgt wacht dienst voor de korf en houdt de korf schoon, totdat het instinct om te zwer men de overhand krijgt en de helft van een bijenkolonie er vandoor gaat, nadat eerst verkenners een holle boom hebDen gevonden, waarheen men trekken zal. Meestal komt het zover niet, daar zij na de uitzwerm eerst als een tros aan een of andere tak of ander voorwerp klitten en daar rusten voor de grote tocht. De imker is er dan wel bij om zijn volk weer op te vangen. POLITIEAGENTEN GEDETACHEERD. De twee agenten van politie, J. Schalkx en D. Waremans, zijn met ingang van Maandag gedetacheerd bij de politie te Hilversum. DE WONDERLIJKE WERELD DER BIJEN. De heer H. van Ëlmpt, een van Neerlands bekendste bijenkenners, alhier, heeft in het Oranje-Hotel een lezing gehouden voor leden van de Volksuniversiteit over de wonderlijke wereld der bijen. Spr. ving aan met lichtbeelden over de Kousebij en Graaf bij, van welke laatste er niet minder dan 10.000 soorten bestaan. Deze beide bijensoorten leven niet in sta ten of kolonies, doch afzonderlijk. De wespen, die hierna behandeld werden, betitelde spr. als de oudste papierfabri kanten der wereld. Zij zijn het, die uit fijngeknaagd hout papier maken en hun kunstige papieren nesten fabriceren, meer-wandig en compleet met raten. Hierna heeft de heer Van Elmpt zijn toe- GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, op Woensdag- en Za terdagmiddag van 14 tot 16 uur. Linker glacé dameshandschoen, bl. kin derwantje, 2 sleuteltjes, keukentrapje, gummi bal, kinderportemonnaie m. inh., herenh andschoen. AFSTAND BEWAREN. Ter hoogte van de benzinepomp van de heer Van de Broek aan de Kerkstraat had Zaterdag een aanrijding plaats. Een automobilist, die uit de Torenstr. kwam, wilde linksaf naar de benzinepomp rijden, doch een achter hem rijdende automobi list begreep dit niet en ramde zijn voor rijder. De eerste wagen werd ernstig be schadigd en moest worden weggesleept. EENVOUDIG EN GEKLEED. 't Voorjaar vraagt extra aandacht voor on ze mantels en japonnen. Immers, een zo merjaponnetje is gauw in elkaar gestikt en als regel zijn de stoffen voor zomer- japonnen ook goedkoper dan een wollen of zijden lap voor een warmere japon. Het fluweel, dat jaren niet meer werd ge zien, heeft weer iets van haar oude glo rie herkregen. Fluweel in warme, donkere tinten wordt weer veel gedragen. Voor avondjaponnen ziet men het eveneens weer naast velours- chiffon, taft- en moirré-zijde en tule. De modellen voor geklede, zowel als voor avondjaponnen zijn zeer eenvoudig van lijn. Het model van de japon, die wij hier afbeelden is daar een voorbeeld van. Het is even eenvoudig als charmant. De gezellige, grote omgeslagen kraag staat bijzonder vlot. Deze japon is niet alleen voor de jeugdige, doch ook voor de oudere dames geschikt. Het korte klokkende schootje, kleedt ver bazend aardig af en kan door bijna ieder een worden gedragen. Alleen wanneer U erg klein en heel corpulent bent, zouden wij U willen aanraden het schootje weg te laten. Dit kan zonder bezwaar, omdat het 'apart tussen blouse en rok wordt gezet. Wij raden deze dames ook aan de japon van donkere, soepele, wollen stof te maken. Donker kleedt slank af en staat altijd keurig. Lichte kleuren accentueren Uw „gezetheid". Eventueel zou dan een witte kraag kunnen worden gemaakt. Wit maakt het geheel fris en jeugdig. Het klaargeknipte patroon van dit model kunt U onder no. 4885 in de maten 40, 42, 44, 46 en 48 a 1.15 bestellen bij het Pa- tronenhuis, Middenweg 200, Amsterdam Na ontvangst van een postwissel wordt 't verlangde omgaand toegezonden. INTREDE NIEUWE PREDIKANT. Zondag a.s. zal de door de Ned. Herv. Ge meente alhier beroepen predikant, Ds. J. Ambrosius te Leerdam, z'n intrede doen in Soest. In de morgendienst, welke in de Emma- kerk wordt gehouden, wordt hij bevestigd door Ds. J. van Dijk van Leerdam, ter wijl hij 's middags zijn intrede zal doen in de Oudekerk. LAWN TENNISCLUB SOEST. Het competitieprogramma voor de twee Soester teams is als volgt: 22 April: Hogerheide' 4Soest 1. Soest 2Vliegende Hollander 2. 29 April: Soest 1't Overschotje 2. De Algemeene 5Soest 2. 6 Mei: Soest 1—K.N.S.M. 1. Brisk 6— Soest 2. 20 Mei: Soest 1Hogerheide 4. Vliegende Hollander 2Soest. 2. 27 Mei: 't Overschotje 2Soest 1. Soest 2Algemene 5. 3 Juni: K.N.S.M. 1Soest 1. Soest 2 Brisk 6. DE DERDE WINKELBEURS. De Stichting Winkelbeurzen Soest gaat in de komende dagen de plannen voor de derde Winkelbeurs in vaster vorm gieten. Deze beurs zal in het rosarium verrijzen en de muziektent, die daar toch moet ver dwijnen, zal voor deze beurs al plaats moeten maken. In winkelierskringen meent men geen beter punt gevonden te hebben, daar dit rosarium in het centrum van de gemeente gelegen is. Teneinde het hinderlijk bezoek van de jeugd af te remmen ligt het in het voor nemen de entree-prijzen voor deze beurs iets te verhogen. Aan de leden der Winkeliersvereniging „Soest" is verzocht hun inschrijvingen vóór 15 April a.s. in te zenden. VOETGANGER GESCHEPT. Maandagmorgen werd voor het St. Jozef gebouw aan de Steenhoffstraat, de heer T. Roeten, conciërge van dit gebouw, door een auto gegrepen en gewond. Voor genoemd gebouw stond een begra fenisstoet gereed om naar de kerk te trek ken. De heer Roeten, die als drager fun geerde, stak de Steenhoffstraat over na dat een auto uit de richting Amersfoort was gepasseerd. Een auto uit de richting Amsterdam schepte hem en slingerde hem tegen het wegdek. Dr. De Vos ver leende de eerste hulp. De heer R. werd aan het hoofd en aan de rechterhand ge wond. AFSCHEID ADJUDANT L. D. ZUIDERWIJK. Zaterdagmorgen hebben de mannen van de Lucht-Strijd-Krachten te Soesterberg afscheid genomen van Adjudant L. D. Zuiderwijk, wonende te Soest, die. na 41 dienstjaren met pensioen gaat. Nabij hangar 1 stonden vliegtuigen in car ré en daarbinnen waren de officieren, on derofficieren en manschappen opgesteld, in afwachting van de komst van de schei dende commandant van de bewaking van de vliegbasis Soesterberg met zijn echtgenote. De Kapt. Vlieger-Waarnemer R. v. d. Heu vel, Commandant 298 A.O.R. Sq. sprak, als waarnemend commandant van de Vliegbasis Soesterberg, adj. Zuiderwijk toe. Hij memoreerde in een vlotte speech het werk van de heer Zuiderwijk, die, zo als spr. het uitdrukte, ieder konijnenhol op het vliegveld kende. Namens het per soneel van het squader bood spr. 'n boek werk aan alsmede een bloemenhulde aan Mevr. Zuiderwijk. Het personeel der bur ger bewaking schonk vervolgens 'n elec- trisch bureau-klokje. De heer Zuiderwijk uitte zijn dankbaar heid voor de woorden en blijken van waar dering in een toespraak, welke doorspekt was met marine-uitdrukkingen en waarin hij terugblikte op de jaren van aangena me samenwerking. In het Radio-Radar-Gebouw werd hierna in intieme kring het afscheid gevierd, waarbij o.m. aanwezig waren de Com mandant C. W. 3 te Soestduinen, Majoor Bloemberger, alsmede Kapitein Brand, Commandant C. M. 6. De heer Zuiderwijk nam in 1909 dienst bij de Marine en kwam in 1945 op Soester berg. SPAREND SOEST. In de maand Maart namen 516 schoolkin deren deel aan het schoolsparen en in 1546 stortingen spaarden zij 669.96 bijeen. Verder werd ingelegd een bedrag van ƒ54.901,10 en terugbetaald 78.276,48. Het inleggers-kapitaal bedraagt thans 1.022.915,34. 39 Nieuwe boekjes werden in Maart uitgegeven. DAMCLUB „DE VARIANT". De gespeelde inhaalronde heeft een fraaie zege van Collet op Waal gebracht en Da- men had de grootste moeite Sjollema te overwinnen. Jammer voor deze speler, dat hij in het eindspel een remise-variant liet ontglippen. Van Oostrum behaalde zijn eerste over winning ten koste van Effrink, die tegen het sterke spel van zijn tegenstander niet was opgewassen. A.s. Woensdagavond wordt de vijfde ron de gespeeld: WaalTerlouw. E. VeermanW. Sjolle ma. J. van OostromW. Veerman. G. Col- letJ. W. Ooms. R. DamenH. Kraaij. T. EffrinkC. van Es. LEERLINGENAVOND IDA JONGSMA. We zijn gisteravond allen weer voldaan huiswaarts getogen, na deze leerlingen avond, die we in het muzikale leven van Soest niet meer weg kunnen denken, want deze avond is traditie geworden. Voldaan zal zeker in de eerste plaats Ida Jongsma zelf geweest zijn, toen de hele drukte en de rompslomp van vele maan den weer achter de rug waren, voldaan waren de leerlingen, toen ze hun pro gramma-nummers heelhuids waren door gekomen, voldaan en trots waren de vele ouders over de prestaties van hun nako melingen en voldaan was tenslotte ook Uw verslaggever met deze gezellige en als steeds prima lopende avond. Het is natuurlijk niet doenlijk alle num mers apart te bespreken en eigenijk ko men daarvoor in de eerste plaats de meer gevorderden, die na de pauze speelden, in aanmerking, want bij hen kan men de vorderingen het duidelijkst constateren. Schubert en Chopin gaven daar een dui delijk beeld van. En als ik dan toch iets aanmerken mag, zou ik willen zeggen, dat met de keuze van de stukken na de pauze voor mijn gevoel iets te hoog gegre pen was. Eén uitzondering voor de „kleintjes". Een 7-jarig meisje nam, met twee dagen voorbereiding, de taak van haar 15-jarige broer over en sloeg zich er keurig door heen. Een pluim! Het zangspel „Perrette en de melkkan" vormde, in een uitvoering, die zowel wat zang, aankleding als beweging betrof, uit stekend was, het aardige slot en had zo'n succes, dat het herhaald moest worden. Natuurlijk slaagde die herhaling nog be ter, want toen kwamen de meisjes alle maal los en klonk de mooie stem van „Per rette" helderder en vrijer. Maar....meer ruimte in onze „Soester" mag ik niet gebruiken en ik besluit dus met: Tot 1952! J.G.H.V.

Soester Courant | 1951 | | pagina 2