CONCERT Courantenbezorger gevraagd SOESTERBERG. BEZOEKT SEMPER AVANTI Tenor-solistWIEBE DRAYER VOETGANGER GESCHEPT. Maandagmorgen werd voor het St. Jozef gebouw aan de Steenhoffstraat, de heer T. Roeten, conciërge van dit gebouw, door een auto gegrepen en gewond. Voor genoemd gebouw stond een begra fenisstoet gereed om naar de kerk te trek ken. De heer Roeten, die als drager fun geerde, stak de Steenhoffstraat over na dat een auto uit de richting Amersfoort was gepasseerd. Een auto uit de richting Amsterdam schepte hem en slingerde hem tegen het wegdek. Dr. De Vos ver leende de eerste hulp. De heer R. werd aan het hoofd en aan de rechterhand ge wond. AFSCHEID ADJUDANT L. D. ZUIDERWIJK. Zaterdagmorgen hebben de mannen van de Lucht-Strijd-Krachten te Soesterberg afscheid genomen van Adjudant L. D. Zuiderwijk, wonende te Soest, die, na 41 dienstjaren met pensioen gaat. Nabij hangar 1 stonden vliegtuigen in car ré en daarbinnen waren de officieren, on derofficieren en manschappen opgesteld, in afwachting van de komst van de schei dende commandant van de bewaking van de vliegbasis Soesterberg met zijn echtgenote. De Kapt. Vlieger-Waarnemer R. v. d. Heu vel, Commandant 298 A.O.R. Sq. sprak, als waarnemend commandant van de Vliegbasis Soesterberg, adj. Zuiderwijk toe. Hij memoreerde in een vlotte speech het werk van de heer Zuiderwijk, die, zo als spr. het uitdrukte, ieder konijnenhol op het vliegveld kende. Namens het per soneel van het squader bood spr. 'n boek werk aan alsmede een bloemenhulde aan Mevr. Zuiderwijk. Het personeel der bur ger bewaking schonk vervolgens 'n elec- trisch bureau-klokje. De heer Zuiderwijk uitte zijn dankbaar heid voor de woorden en blijken van waar dering in een toespraak, welke doorspekt was met marine-uitdrukkingen en waarin hij terugblikte op de jaren van aangena me samenwerking. In het Radio-Radar-Gebouw werd hierna in intieme kring het afscheid gevierd, waarbij o.m. aanwezig waren de Com mandant C. W. 3 te Soestduinen, Majoor Bloemberger, alsmede Kapitein Brand, Commandant C. M. 6. De heer Zuiderwijk nam in 1909 dienst bij de Marine en kwam in 1945 op Soester berg. SPAREND SOEST. In de maand Maart namen 516 schoolkin deren deel aan het schoolsparen en in 1546 stortingen spaarden zij 669.96 bijeen. Verder werd ingelegd een bedrag van i 54.901,10 en terugbetaald 78.276,48. Het inleggers-kapitaal bedraagt thans 1.022.915,34. 39 Nieuwe boekjes werden in Maart uitgegeven. DAMCLUB „DE VARIANT De gespeelde inhaal ronde heeft een fraaie zege van Collet op Waal gebracht en Da- men had de grootste moeite Sjollema te overwinnen. Jammer voor deze speler, dat hij in het eindspel een remise-variant liet ontglippen. Van Oostrum behaalde zijn eerste over winning ten koste van Effrink, die tegen het sterke spel van zijn tegenstander niet was opgewassen. A.s. Woensdagavond wordt de vijfde ron de gespeeld: WaalTerlouw. E. VeermanW. Sjolle ma. J. van OostromW. Veerman. G. Col- letJ. W. Ooms. R. DamenH. Kraaij. T. EffrinkC. van Es. LEERLINGENAVOND IDA JONGSMA. We zijn gisteravond allen weer voldaan huiswaarts getogen, na deze leerlingen avond, die we in het muzikale leven van Soest niet meer weg kunnen denken, want deze avond is traditie geworden. Voldaan zal zeker in de eerste plaats Ida Jongsma zelf geweest zijn, toen de hele drukte en de rompslomp van vele maan den weer achter de rug waren, voldaan waren de leerlingen, toen ze hun pro gramma-nummers heelhuids waren door gekomen, voldaan en trots waren de vele ouders over de prestaties van hun nako melingen en voldaan was tenslotte ook Uw verslaggever met deze gezellige en als steeds prima lopende avond. Het is natuurlijk niet doenlijk alle num mers apart te bespreken en eigenijk ko men daarvoor in de eerste plaats de meer gevorderden, die na de pauze speelden, in aanmerking, want bij hen kan men de vorderingen het duidelijkst constateren. Schubert en Chopin gaven daar een dui delijk beeld van. En als ik dan toch iets aanmerken mag, zou ik willen zeggen, dat met de keuze van de stukken na de pauze voor mijn gevoel iets te hoog gegre pen was. Eén uitzondering voor de „kleintjes". Een 7-jarig meisje nam, met twee dagen voorbereiding, de taak van haar I5-jarige broer over en sloeg zich er keurig door heen. Een pluim! Het zangspel „Perrette en de melkkan" vormde, in een uitvoering, die zowel wat zang, aankleding als beweging betrof, uit stekend was, het aardige slot en had zo'n succes, dat het herhaald moest worden. Natuurlijk slaagde die herhaling nog be ter, want toen kwamen de meisjes alle maal los en klonk de mooie stem van „Per rette" helderder en vrijer. Maar....meer ruimte in onze „Soester" mag ik niet gebruiken en ik besluit dus met: Tot 1952! J.G.H.V. Het Erïtain Festival in Londen nadert. Fraaie lucht opname van dat deel van Londen, waar de gebouwen voor het fes tival in aanbouw zijn. Op de voorgrond langs de Theems het in aanbouw zijnde ronde gebouw voor het Festival. voor Dinsdag- en Vrijdagnamiddag. Aanmelden bureau „Soester Courant", Van Weedestraat 35. DE VAN WEEDESTRAAT HAAKTE IN. Het spontane gebaar van de winkeliers van de Van Weedestraat, om, door middel van de Haak-in-actie, een steentje bij te dragen voor het Koningin Wilhelmina- Fonds, is een succes geworden, waaraan de cliëntele der winkeliers hun deel heb ben bijgedragen. In 10 dagen zijn 3200 loten verkocht, die een batig saldo van rond 720.ople verden. Maandagavond werden in café Verkerk de prijzen uitgeloot, door het actie-comité, bestaande uit Mevrouw Van Ee en de he ren Zoetelief, Post en Liefhebber. De prijzen vielen op de navolgende lot nummers: 733 pantoffels, 357 blik siroop, 3897 vruchten op sap, 3499 cornflakes, 566 sigaren, 567 vruchten op sap, 575 vruch tenwijn, 465 erwtensoep, 2928 Edammer, 2527 theedoek, 480 vest, 530 rijwiellamp met dynamo, 340 limonade-siroop, 2166 vruchtenwijn, 2967 parapluie, 2500 erw tensoep, 946 zilveren armband, 3567 siga retten, 3706 fles odeur, 3677 portemonnaie, 2614 nylons, 881 rijwielbanden, 2515 bon bonstelletje, 3129 byouteriedoosje, 2679 schort, 445 rollade, 3984 strijkbout, 3503 vruchten op sap, 1712 fles odeur, 3111 theélichtje, 1531 blik erwtensoep, 1997 fles odeur, 2181 baret, 1823 theelichtje, 2901 sigaren, 914 sjaal, 1205 tafelzeil, 2193 schortje, 3705 blik erwtensoep, 3108 thee doek, 216 nest schalen, 2669 hoedje, 3217 sjaal, 30 taart, 801 gebakstel, 1004 vruch ten op sap, 2186 sigarettenkoker, 3627 rij wielband. 987 brillantine, 2508 tafelzeil, 2667 sjaal, 1898 klok, 79 Edammer, 3843 schilderij. 3645 handdoek, 1899 ham, 1094 tafelkleedje, 3447 actetas, 741 ring en 33 cassette zilver. De heer Liefhebber dankte de winkeliers en het publiek voor de grote medewer king. Donderdag a.s. wordt het batig saldo aan de N.C.R.V. overgedragen. De prijzen zijn af te halen bij Fa. Van Ee, Van Weedestraat. UITVOERING SOESTER TURNCLUB. Scherp staken de wit geklede turnsters en turners Maandagavond af tegen de diep zwarte achtergrond, welke de achterkant van het toneel van St. Jozef gebouw vorm de, toen deze turnclub haar eerste na-oor- logse uitvoering gaf. In zijn welkomtswoord releveerde de heer J. J. v. d. Linden, directeur van de S.T.C., de grootheid van de vereniging in de vooroorlogse jaren, toen de S.T.C. een toonaangevende rol speelde in Soest en in de provincie. Hij herdacht de totale vernietiging van de club in de oorlogsja ren en de moeilijke start na de oorlog, toen enkele oudgedienden getracht heb ben van niets weer iets te maken. Zonder enige pretentie komt de S.T.C. thans voor het voetlicht, aldus spr., en zonder enig groot technisch gehalte. Hierna werd het programma afgewerkt, waaraan de leden van klein tot groot aan deel hadden. De meisjes en de dames brachten de meeste nummers, terwijl de heren ook enige nummers voor hun reke ning namen. Het getoonde werk stond weer op goed peil en belooft weer veel voor de toekomst. De leden van „Kracht en Vlugheid" uit Utrecht demonstreerden tussen deze num mers hun grote kunnen en hun optreden werd een prachtige propaganda voor de gymnastiek. DE HOBBY-CLUB SOESTERBERG OPENT HAAR CLUBLOKAAL. Onder veel belangstelling, o.m. ook van ouders, opende Zaterdagavond de Hobby club Soesterberg in het bos aan de Verl. Schoolweg haar clublokaal. In de tijd van enkele weken hadden de jongens het lo kaal in verschillende appartementen ver timmerd en daarna gezellig ingericht met allerhande werk- en versieringsmateriaal, ZONDAG 8 APRIL 1951, 's avonds 8 uur, in de zaal „Eemland" het van Uitvoering van werken van o.a. Scarlatti, Palestrina, alsmede moderne radio-arran gementen van dirigent Lex Karsemeyer. Toegangsprijs 1.50 en 1. Kaartverkoop en plaatsbespreken- aan het Secretariaat, Van Weedestraat 35, alhier. dat van alle zijden belangeloos was bij een gebracht. Er is gewoekerd met de be perkte ruimte en veel is er reeds tot stand gebracht. Er is een teken- en leeshoekje, waar men rustig studeren kan, ook een muziekhoekje. Voorts een gereedschap pen werkplaats voor handwerk en model lenbouw voor zweefvliegtuigen. Begrijpe lijk, dat de moderne techniek een grote plaats inneemt. Er is o.m. een radio-in stallatie in wording met telefoon en alles wat erbij behoort, een filmapparaat, een radio-grammofoon met versterker, alles eigen fabrikaat, een kantoor, tevens opna mekamer enz. Drie avonden per week komt men bij elkaar en een ieder kan hier zijn hobby voor zichzelf of in gemeen schap met anderen uitleven, iets, wat thuis vaak op allerlei bezwaren stuit. De adviseur van de club, de heer Eddy Boeziek, gaf een uiteenzetting over het doel van de club, die een jeugdgemeen schap is, waar een liefhebberij soms een eerste schrede kan worden op de weg, die naar het beroep leidt. Nadat ook de voorzitter van de club, Jaap van Marle, een openingswoord had gesproken, sprak de heer Luijf zijn be wondering uit voor de moed en het door zettingsvermogen van de jongens en bracht vervolgens een afgevaardigde van de Utrechtse club zijn beste wensen voor de nieuwe club over. OPENBARE VERKOPING. Door de Notaris M. S. van 't Eind te Amersfoort had Donderdag in café ,/t Centrum" een publieke verkoping plaats van een woonhuis met schuurtje en grond aan de Postweg 58 te Soesterberg. Ingezet door de heer G. G. Hol te Soester berg, op 5250.afgemijnd door de heer Friebel te Soest op 250.Totale ver koopprijs dus 5500. JAARVERGADERING NED. HERV. MANNENVERENIGING. Donderdagavond hield de Herv. Mannen- vereniging „In dienst der kerk" in 't Wijkgebouw een feestelijke vergadering. Vóór de pauze hield Ds. W. H. Poot een referaat over het onderwerp: „Verhouding kerk en vereniging". Er bestaat in de Ned. Herv. Kerk geen band tussen beide grootheden, aldus ving spr. zijn rede aan. De verenigingen hebben een eigen doel stelling, die vaak veranderlijk is, terwijl de gemeenschap der kerk verankerd is in het Woord der Sacramenten. Veel werd er door de verenigngen tot stand gebracht. Toch is het de roeping der kerk om als volkskerk naar buiten te treden en ook haar opdracht te vervullen in de Christ. verenigingen. Hierbij zullen weerstanden overwonnen moeten worden. Sinds enkele jaren heeft er een verandering in die richting plaats. Men denke hierbij b.v. aan het jeugdwerk en de beweging van „Kerk en Wereld". Wat vroeger door de vereni gingen werd gedaan, moet nu door de kerk worden overgenomen. Er volgde hierop een leerzame discussie. Na de pauze was het woord aan de afge vaardigden en werd de avond o.m. op feestelijke wijze aangevuld met declama tie, voordracht en een gezellige familie competitie. DRIE AUTO'S IN DE KNEL Op de Rademakerstraat werd een personen auto geramd door een tegenligger, een mili taire auto. Deze laatste week plotseling naar links uit, omdat een bestelauto plotseling uit een zijstraat de weg wilde opdraaien. De militaire auto gaf eerst de bestelauto een duw en daarna zijn tegenligger. Drie auto's werden beschadigd. De bestuurder van de bestel-auto reed aanvankelijk door doch kon later wor den achterhaald. LOOPT DE PRIJSSTIJGING OP ZIJN EIND? Terwijl de prijzen voor eindproducten, d.w.z. voor de gebruiksartikelen, zoals wij ze in de winkels kopen, nog steeds stijgen, zijn er op de grondstoffenmarkten de laatste weken steeds meer verschijnselen opgetreden, die zouden kunnen duiden op een einde van de prijsstijging. Zo zijn prijsdalingen voorgeko men voor rubber, koper, zink, lood, wolfram, Egyptische katoen, tarwe, mais, cacao en koffie. Ook hebben de laatste wolveilingen eindelijk een daling van de prijzen met 7y2% laten zien, terwijl op de huidenmarkt de eer ste verschijnselen van een ommekeer in de prijzen wordt waargenomen en men in de handel in hout en houtcellulose het gevoel heeft, dat ieder moment een prijsdaling kan inzetten. Het is echter nog niet duidelijk of men te doen heeft met een tijdelijke onder breking van de opwaartse beweging der prij zen, dan wel met een definitieve overschrij ding van het hoogtepunt. Er zijn verschillen de argumenten, die pleiten voor de waar schijnlijkheid van het laatste; de meeste sta ten, die negen maanden geleden, bij het uit breken van de oorlog in Korea werden mee gesleurd in de algemene koopwoede om niet te zeggen kooppaniek, hebben langzamerhand zoveel voorraden opgelegd als ze nodig achten of althans zo groot als zij betalen kunnen. Zelfs de Amerikanen beginnen hun aankopen te matigen, omdat het duidelijk is, dat de economische gevolgen van deze inkoop op grote schaal bijna even ontwrichtend werken als een oorlog. Overal in de wereld is een inflatie aan de gang, waardoor prijzen en lonen in een steile spiraal worden getrokken en stakingen, kabinetscrisissen en overeen komstige verschijnselen aan de orde van de dag zijn. Zowel de staten als de burgers heb ben hun koopkracht uitgeput en dit zal wel een van de meest klemmende redenen zijn, waarom de vraag naar goederen op de we reldmarkt vermindert. Men kan hier met recht zeggen, dat de wal het schip keert, het geen zonder twijfel zeer ten genoege van de geplaagde burgerij zal zijn. In de handel begint men dan ook meer en meer rekening te houden met de mogelijkheid, dat een daling van de prijzen in het algemeen zoal niet voor de deur staat dan toch in de lucht hangt, waardoor men slechts zeer voorzichtig in koopt. Ook dit bevordert weer het terugkeren van gezondere toestanden op de markten. Enig voorzichtig optimisme is om deze redenen o.i. wel gewettigd. DE RENTE GAAT OMHOOG Aan verschillende verschijnselen kan men af leiden, dat het voor de regering steeds moei lijker wordt de rentestand zo laag te houden als zij sinds 1945 heeft nagestreefd. Een van de middelen tot handhaving van de lage rente, die zij nog maar kortgeleden aanwendde, was de beperking van credieten aan particulieren. Niettemin blijkt dat de rentevoer onweer staanbaar stijgt, want dezer dagen heeft bijv. de Herstelbank besloten tot het plaatsen van een lening van maar even 100 millioen gulden tegen 3%%. Deze lening wordt ondershands geplaatst bij pensioenfondsen, verzekerings maatschappijen, enz., terwijl volgens het Fi nancieel Dagblad ook verschillende electrici- teitsmaatschappijen de laatste tijd geld lenen tegen dezelfde rentevoet. De regering verbiedt echter aan gemeenten nog altijd meer dan 3% rente te betalen, doch zij zal dit niet lang meer kunnen volhouden. Anders zullen im mers deze lagere bestuurslichamen geen geld meer kunnen opnemen. Het is dus waarschijn lijk, dat binnen afzienbare tijd de rentevoet over de gehele linie een verhoging zal onder gaan. NAAR EEN „ARBEIDS SENAAT" IN DUITSLAND Het meest actuele vraagstuk op het gebied van de verhoudingen tussen werkgevers en werknemers is in Duitsland op het ogenblik de kwestie der medezeggenschap. Onder druk van de dreiging met staking en van de bezet tingsautoriteiten heeft de Duitse volksverte genwoordiging een wetsontwerp in behande ling genomen, dat zeer ver aan de eisen der vakbonden tegemoet komt. In een der arti kelen wordt daarbij voorzien in de instelling van een „Senaat" voor arbeidsaangelegen- heden. Deze senaat zal bestaan uit zes perso nen, nl. drie uit werkgevers en drie uit werk nemerskringen. De leden moeten door de Bondsraad worden benoemd. Deze arbeids- senatoren moeten minstens 50 jaar oud zijn en goed op de hoogte zijn van sociale en econo mische toestanden. De taak van deze senaat zal o.a. zijn om voorzitters aan te wijzen van de Raden van Toezicht, die volgens dit ont werp zullen worden gevormd in alle bedrijven met meer dan 1000 man personeel. (De vak bonden eisen dat een dergelijke raad reeds bij 300 man personeel gesticht zal worden). De Raden zullen volgens een ingewikkelde rege ling worden samengesteld. Eerst benoemen werkgever en werknemers ieder vier leden, waarbij de candidaten voor arbeidsvertegen- woordigers uitsluitend door de vakbonden (dus niet door het personeel zelf) moeten worden gesteld. Vervolgens kiest iedere groep van vier een onafhankelijk vijfde lid. Aldus heeft men tien leden van de Raad gekozen en nu moeten deze tien bij meerderheid van stemmen nog een elfde man kiezen. Is er voor de elfde plaats geen meerderheid te vinden dan komt de Senaat aan de beurt om iemand in die functie aan te wijzen. Aangezien echter het gehele debat over de medezeggenschap in een sfeer van klassestrijd wordt behandeld, is het te vrezen, dat men met al deze „Maszreglerei" toch niet erg veel zal opschieten. De Raden zullen het recht van veto hebben inzake belangrijke economische beslissingen, zoals verandering der productie, inkrimping, fusie of stillegging van het be drijf, enz., allemaal punten, waarover een eindeloos geharrewar kan ontstaan. Wij kun nen dan ook nog niet zien, dat deze Duitse Wet op de medezeggenschap een redelijke kans biedt om tot stabiele sociale toestanden te komen.

Soester Courant | 1951 | | pagina 3