Amerikaan s kracht en' Amerikaan s zwakheid Zullen we? SOEST IN DE HOEK. X; DINSDAG 10 APRIL 1951. 27e JAARGANG No. 29. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Het betoog van Charles Wilson, die belast is met de uitvoering van de bewapenings mobilisatie" in de Verenigde Staten, laat tegeüjkertijd de kracht en de zwakheid van Amerika zien. Beide zijn n.1. gelegen in de enorme productiviteit van de Amerikaanse economie. Dat daar de kracht van Amerika in zit, is voldoende algemeen bekend en ook voldoende duidelijk; wanneer de Amerika nen zich voornemen op een bepaalde schaal het een of ander artikel te produceren, dan slagen zij daarin gewoonlijk op een bijkans verbluffende wijze. Maar dat deze zelfde productiviteit ook zwakte kan betekenen zal niet iedereen onmiddellijk duidelijk zijn. Toch is dit het geval, omdat het Ameri kaanse volk en de Amerikaanse Staat daar door de slaaf worden van hun eigen over maat aan producten. Wilson heeft thans gezegd, dat Amerika over twee jaar sterk genoeg zal zijn om, met behoud van een op hoog peil staande economie, een redelijke veiligheid tegen ieder aanval te verzekeren. Op het eerste gezicht lijkt dit een geruststellende verklaring, maar zij is dit allesbehalve, omdat hieruit duidelijk wordt, dat het voortbrengingsvermogen van de Amerikaanse industrie zo hoog is, of althans zo hoog wordt opgedreven, dat men er zowel de normale behoeften van het volk als de bewapeningseisen mee kan vol doen. Wie een ogenblik verder nadenkt, zal beseffen, dat er een geweldig surplus aan productievermogen moet bestaan, wanneer aan de militaire behoeften voldaan zou zijn. Hierin zit het gevaar, dat na voltooiing van het bewapeningsprogramma de terugslag in de zakenactiviteit zal optreden, die reeds sinds twee jaar wordt gevreesd of dat men kunstmatig de oorlogskoorts zal blijven aanwakkeren, die op het ogenblik de we reld zo ziek maakt. Oorlogsdreigingen Wie de laatste maanden de nieuwsberich ten nauwkeurig heeft gevolgd, zal het zijn opgevallen, dat iedere keer nadat een ze kere ontspanning in de politieke toestand was opgetreden, alarmerende berichten op doken van andere punten. Was het een ogenblik rustig in Korea, dan volgden ver halen uit de Balkan elkander op over oor logsdreigingen langs de Joegoslavische en de Griekse grens. Luwden deze berichten weer, dan was het Perzië, de bewapening van Oost-Duitsland, de bedreiging van Ti bet of Afghanistan, of een ander punt waarover bericht werd, dat er gevaren in de lucht hingen. Nu zijn ook wij ervan overtuigd, dat het Russisch-Chinese blok inderdaad grote ge varen voor de rest van de wereld in zich bergt. Maar wij hebben sterk de indruk, dat van dit gevaar en van deze vrees al te rijkelijk gebruik wordt gemaakt om alle andere landen ertoe te brengen zoveel mo gelijk geld in de bewapening te steken. Daarmee is de gehele wereld reeds in een inflatiegolf gedompeld, die bijna net zulke grote gevaren oplevert als een militair con- In het stadje Genemuiden Is er heel wat gepresteerd; Voor bestrijding van de kanker Heeft men druk gecollecteerd. Twee en veertighonderd zielen Telt dit stadje in totaal; Resultaat: Vijf duizend gulden, Het is meer dan kolossaal! 't Kleine mandenvlechtersstadje Nam de zaak dus goed ter hand; De vijf mille werd aangeboden In een Genemuidermand! Stemt dit voorbeeld niet tot denken, Hier in Soest en in Soestdijk? Ieder geeft, want door de duurte, Wordt een mens toch zelden rijk. Zeker, Soest heeft goede dingen, Kijk naar de Van Weedestraat, Maar als allen samenwerken Weet ge, dat het beter gaat. Men verzocht mij op te wekken: Aan dit werk doet ieder mee; Laat dus Soest eendrachtig vormen Eén groot Actie-Comité! Als men daar in Genemuiden Vijf mille in een mandje geeft, Is het zeker, dat die actie Ook in Soest succes beleeft. Medeburgers, kom wie brengt er Deze actie aan de rol? Want als Soest de buit gaat brengen Is 't een boerenwagen vol! E. VAN EEDEN. De eerste bijenmarkt van het jaar werd in Amersfoort gehouden, waarbij de im kers en kopers hun kappen niet behoef den te gebruiken wegens het gure weer. Met dit weer blijven de bijen in de kor ven en vertonen geen neiging om hun be lagers te steken. flict. Geen enkel land was in staat om zon der ondermijning van de koopkracht der bevolking de uiterst kostbare, moderne be wapening te bekostigen, met het gevolg, dat overal lonen en prijzen op een onheil spellende wijze stijgen, terwijl de welvaart even hard wordt ondergraven. In deze cam pagne is het tot nu toe de Britse regering, die nog de meeste zelfstandigheid vertoont en probeert het hoofd koel te houden. Zij laat zich niet in een paniek drijven door de eigenmachtigheden van Mac Arthur, die overigens een zo vreemdsoortige houding tegen zijn regering en de Verenigde Naties niet zou kunnen aannemen, als hij niet de steun had van machtige economische en mi litaire groepen. Europa moet een eigen stand punt gaan innemen. Verontrustend is verder, dat de maatrege len, die men tot nu toe in de Ver. Staten tegen de prijsstijging heeft getroffen, niet anders dan als dilettantenwerk kunnen be schouwd worden. In en na de oorlog hebben wij in Europa wel geleerd, dat een doel treffende prijsbeheersing alleen kan wor den verkregen door een gesloten systeem van grondstoffentoewijzing gepaard aan een distributie-stelsel. In Amerika kan men nauweüjks van systeem spreken en heeft men aan de prijsstabilisator zelfs de meest elementaire bevoegdheden, die voor zijn werk nodig zijn, niet gegeven. Hieruit kan niet anders dan een verdere inflatie van de dollar voortvloeien, wat bij de heersende monetaire overeenkomsten en de daarmee gepaard gaande politieke druk eveneens in flatie in Europa betekent. Europa is echter politiek en economisch veel meer ervaren dan Amerika en ook niet zo geneigd tot paniek, omdat ons werelddeel al zoveel oor logen overleefd heeft. Daarom wanhopen wij niet aan de moge lijkheid om het gevaar, dat uit de Ameri kaanse overproductie aan goederen voor de gehele wereld voortspruit, te beteugelen. Wil Europa niet van de voeten gesleept worden, dan moet het een eigen standpunt gaan innemen, een eigen politiek gaan vol gen en daarbij vooral zorgen, dat een node loze prikkeling van de tegenstanders wordt voorkomen. Amerika zelf, dat sinds 1945 tientallen milliarden dollars aan industriële uitbrei dingen besteed heeft, zal dienen te besef fen, dat een overmatige expansie van zijn productie een even dodelijk gevaar kan zijn als een te geringe productie. De Amerika nen hadden deze les al in de vorige wereld crisis kunnen leren, doch zij zien blikbaar de parallel niet met de tegenwoordige tijd. Daarom is een van de grootste gevaren van vandaag geworden, dat men zal trach ten een economische crisis te ontgaan door de muil van het oorlogsmonster zo wijd mogelijk open te zetten. CONCERT KOORVERENIGING „SEMPEE AVANTI". De koorvereniging „Semper Avanti" mag hier ter plaatse zeker geen onbekende meer heten, dit blijkt wel uit de belang stelling, die het bij zijn optreden van Zondagavond in „Eemland" mocht onder vinden. In slechts enkele jaren heeft het zich, on der de leiding van Lex Karsemeijer, tot een goed ensemble weten te ontwikkelen. Dit heeft ongetwijfeld veel opoffering en inspanning van de dirigent, zangeressen en zangers gevraagd, maar de resultaten zijn dan ook niet uitgebleven. Dynamiek en voordracht zijn veel voor uit gegaan. Ook is de manier van zingen veel soepeler geworden. Zeker blijven er nog wensen over, zoals: meer glans op de sopranen in de hogere tonen en meer draagkracht bij de bassen. Sterke inzetten moeten nog wat gaver voor de dag komen. Hoogtepunten vormden zeker de twee eerste nummers van het programma, n.1. „O Crux Ave" van da Palestrina en „Ex- sultate Deo" van Scarlatti. Het koor toon de zich deze muziek ten volle waardig. Het is te hopen, dat meer van deze heer lijke muziek in studie genomen zal wor den. Na het „Agnus Dei" van Bizet en twee frisse composities van Jul. Röntgen kwam de dirigent als componist aan het woord met een „Adoramus te". Direct hoort men, dat de componist de mogelijkheden van een koor kent. Toch vond ik zijn accoordenkeus iets te zoet. Deze doen het beter in de stukken, die we 'na de pauze van hem hoorden. Overigens werd dit „Adoramus te" knap gezongen. Na de pauze werden stukken van meer lichtere genre ten gehore gebracht. Als solist trad deze avond op de tenor Wiebe Drayer, die met een aantal liede ren en aria's de zaal wist te boeien. Zeer zeker is de operette zijn fort. Hij werd op artistieke wijze door Mevrouw Karse- meijer-Spruit begeleid. Met dit concert is weer een periode in de historie van dit jonge koor met succes afgesloten. Zijn musiceerlust bewijst, dat het tot nog grotere prestaties in staat zal zijn. Moge het derhalve de sympathie, de belangstelling en steun van velen onder vinden. GERARD VAN DE SCHEPOP. VIER AUTO'S BESCHADIGD BIJ AANRIJDING. Zaterdagmorgen werd het verkeer op de Vredehofstraat, nabij hotel Trier, ernstig gestagneerd door 'n tweetal aanrijdingen. Aan de zijde van „Trier" stond een auto bus geparkeerd, terwijl aan de overzijde van de weg eveneens een personenauto geparkeerd was. Toen een vrachtauto chauffeur de autobus wilde passeren en voorbij reed, zag hij op het laatste ogen blik uit de tegenovergestelde richting een grote benzine-tank-auto naderen. Hij draaide zijn stuur direct naar rechts om een aanrijding met de benzine-auto te voorkomen, doch kwam daarbij terecht tegen de achterzijde van de autobus. De bestuurder van de benzine-auto had dezelfde schrik gekregen en waagde het er ook niet op om tussen de twee gepar keerde auto's door te rijden. Ook hij draai de zijn stuur naar rechts en remde. De 10.000 liter benzine in zijn tank verhin derde hem echter op slag stil te staan, waardoor zijn wagen tegen de achterkant van de personenauto botste. De vier beschadigde auto's blokkeerde 't drukke kruispunt volkomen en politie en paleis-marechaussee waren geruime tijd bezig een en ander in goede banen te leiden. BEVESTIGING DS. W. R. AMEROSIUS. In de Emmakerk is Zondagmorgen Ds. W. R. Ambrosius, komende uit Leerdam, door Dr. H. van Dijk uit dezelfde gemeente be vestigd als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, zulks op de plaats van Ds. Verkerk, die vorig jaar bij een auto ongeval om het leven kwam. Na het zingen van Psalm 66 4 en 2, voorlezing der tien geboden en schriftle zing Ephesen 4 1 - 16 sprak Dr. Van Dijk. Spr. memoreerde de blijheid van deze dag, nu de vacature van wijlen Ds. Ver kerk weer vervuld werd. Spr. gaf hierna een uiteenzetting van de taak, betekenis en doel van de herder en leraar, waarna hij, na 't zingen van Psalm 95:4, overging Als een heel gewoon berichtje stond het in onze Soester Courant. De Soester Politie Voetbalvereniging heeft een wedstrijd gespeeld tegen bewo ners van het woonwagenkamp hier ter plaatse. Per slot is 't ook 'n heel gewoon iets, want als het waar is, dat sport verbroedering geeft, waarom dan geen wedstrijd tegen de woonwagenkampbewoners, die toch gewone mensen zijn als U en ik, alleen misschien behept met meer drang naar vrijheid en lak aan conventies. Er is een tijd geweest, dat velen onder ons met een boogje om het woonwagen kamp heenliepen en in mijn jeugd was 't wel zeer gebruikelijk om alles wat mis dreven en vernield werd of verdween, op „het kamp" af te schuiven. Door mijn moeder werd mij ingeprent niet op de dijk bij het kamp te gaan spe len, hetgeen het verlangen om het juist wel te doen natuurlijk groter maakte. Nergens was trouwens zo'n gezellig rob bertje te knokken als tegen „de jeugd van het kamp". Door het waanbeeld dat onze ouders ons bijbrachten, dat wij eigenlijk beter ge cultiveerde mensenkinderen waren dan de jongens uit het kamp, waren de neder lagen, die wij vaak leden, bitter, afgezien nog van de builen en blauwe ogen. Onze agenten van politie, onder leiding van een „knikker op het dak", zoals wij 'n brigadier noemden, dachten er destijds net zo over en menigmaal heb ik de gum- mi-knuppel zien dansen voor feiten, waarvan de dader in het kamp gezocht werd, maar waarbij het niet altijd lukte een passend slachtoffer te vinden, bereid genoeg om mee te gaan. De tijden zijn gelukkig veranderd, wat zich voor mijn gevoel weer duidelijk de monstreert in de wedstrijd van onze poli tie tegen het kamp. Zonder paedagogiseh specialist te zijn kan een ieder ook hierin weer zien, welk een opvoedende taak voor onze politie is weggelegd. In aansluiting hieraan vraag ik mij af, of het ook in Soest in navolging van andere gemeenten, niet mogelijk is z.g. contact middagen met onze Soester jeugd te hou den, zodat ook hier de angst voor „tuten" en „smerissen" verdwijnt en ook onze jeugd de politie gaat zien als een vriend van een ieder die „recht door zee" gaat. H. OEKMAN. tot de bevestiging van Ds. Ambrosius. De gemeente zong de nieuwe predikant psalm 134 3 toe, waarmede deze plech tigheid beëindigd was. Des middags te 3 uur heeft Ds. Ambro sius voor een overvol kerkgebouw zijn intrede gedaan, waarbij ook vele inwo ners van Leerdam aanwezig waren. Na Psalm 84 vers 1 - 3 en 6, volgde de belijdenis des Geloofs en Psalm 48 vers 6 en schriftlezing uit Joh. 1 1-14 en 29-35. Ds. Ambrosius sprak hierna zijn nieuwe gemeente toe, voor de tweede maal in 5 jaar, doch nu niet meer als hulpprediker. Tot tekst koos hij „Zie het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt". Na zijn preek richtte Ds. Ambrosius zich in dankwoorden tot de gemeente, speciaal tot Middelwijk, waar hij wijkdominee zal worden; vervolgens tot Kerkeraad en Kerkvoogdij; tot de Ring en Classikaal bestuur, vertegenwoordigd door Ds. Ger ritsen van Amersfoort, tot 't College van B. en W., vertegenwoordigd door de Bur gemeester en Wethouder Van de Arend; tot zijn oude gemeente te Leerdam, tot Ds. E. Groeneveld en Ds. D. van Krug- ten en de kerkdienaars, tot Dr. Van Dijk, zijn ouders en zijn echtgenote. Hierna werd het woord gevoerd door Ds. Gerritsen namens de Ring en Classikaal bestuur, door Ds. H. J. Lambers Heers pink namens de Gereformeerde Kerken van Soest en Soestdijk, door Mej. Jolles namens de Protestantenbond en Ds. Van Krugten namens de gemeente. Van de gelegenheid tot gelukwensen en voor de Leerdammers tot afscheid nemen, werd druk gebruik gemaakt. SLINGERENDE AUTOMOBILIST. Zaterdagavond reed een automobilst over de Burg. Grothestraat, waarbij hij enige hekken heeft vernield. Na deze weder waardigheden is hij rusig zijns weegs ge gaan. Nummer en letter van de auto wer den echter door getuigen opgenomen, zo dat hij hierover nog wel iets zal horen. VLEESVERKOOP. M rgenochtend (Woensdag), te 9 uur, heeft aan het slachthuis wederom vlees verkoop plaats. Ook zal er bouillon ver krijgbaar zijn, waarvoor men een panne tje of emmertje gelieve mede te brengen.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1