Hoe kan men het kolenbudget verlichten Semper Avanti SOEST. VOOR ONZE DAMES. SOESTERBERG. R.K. Koorvereniging De kolenrekening is wel een van de zwaarste posten van ons budget. Eigenlijk valt het ieder jaar weer tegen en vooral de laatste maanden van het stookseizoen schijnen eindeloos en onverzadigbaar. Toch is het in zeer, zeer vele gevallen mogelijk om die zware post te ver lichten, indien we eens aandachtig nagaan hoeveel en hoe er door de schoorsteen gejaagd wordt. Daarbij moeten we allereerst twee vragen beantwoorden: n.1. wat en waarin stoken we. Het waarin is het vlugste te beantwoorden en daar is ook voor het grootste gedeelte weinig aan te veranderen. In onze Neder landse huiskamers heeft de haard nu een maal een vaste plaats veroverd. Een voornaam meubelstuk met vastomschreven eisen om trent zijn voeding. Elk type verdraagt slechts zijn eigen nauwkeurig vastgesteld menu. Wie zuinig wil stoken heeft zich daar ook zeer be slist aan te houden, daar anders de brandstof niet de volle 100 pet rendement opbrengt en men bovendien een grote kans heeft het circulatiesysteem van de haard te vernielen. Het meest veeleisend zijn waarschijnlijk de haarden van het type, die met een dun vuur- bed aan de voorkant branden. Deze vragen de nootjes IV, die ook nu nog slechts in beperkte mate te verkrijgen zijn. Sommige moderne typen verdragen ook nootjes III; men moet dit echter terdege informeren bij de leverancier. De verse kolen vallen a.h.w. uit het reservoir op de vuurgloed en de rookgassen vinden hun weg naar de schoorsteen zonder deze voorraad te passeren. Niet poken, is zuinig stoken Andersom is het met de haarden, waarbij het vuur van boven brandt en de rookgassen via de kolenvoorraad verdwijnen. Wanneer we dan nl. flink stoken geraakt de hele voorraad in gloed en vliegt de brandstof erdoor als we niet oppassen. We kunnen dan de goedkopere anthraciet II gebruiken, maar moeten terdege oppassen, dat de haard, b.v. bij een opsteken de wind, niet te hard aantrekt. Dan immers verdwijnen onze kolen te snel in rook. Een laagje as dus niet het vuur „schoonporren" kan hier nuttig zijn. Trouwens, wie zuinig wil stoken moet niet poken! Dat zou wel een slagzin kunnen worden! Een slagzin, die dan ook geldt voor het stoken van haardkachels en kachels. De haardkachel verschilt in systeem niet van de haard, slechts kan er ook iets op verwarmd worden, wat de haard met zijn fraai omhulsel niet toestaat. Tenslotte arriveren we bij de eenvoudigte van de broeders: de kachel. Hoeveel haarden zijn er in de oorlogsjaren niet naar zolder verhuisd om plaats te maken voor een kachel! Dat is nu eenmaal een ware alleseter, die ook tevreden is met de zoveel goedkopere cokes en eierkolen. In een kachel, die flink brandt, daalt de vuur- laag ongeveer 6 cm per uur wanneer men kolen gebruikt. Cokes verbrandt sneller en daalt ongeveer 10 cm per uur. Beter is het om zo om de drie uur een nieuw laagje brand stof van een centimeter of 10 op de vuurlaag te leggen. Men krijgt dan een regelmatige verbranding en dus een gelijkmatige warmte. Er heerst nogal verschil van opvatting over de vraag, wat nu zuiniger is, een haard of een kachel. Absoluut te beantwoorden .is deze vraag niet. Een goede haard verbruikt inder daad weinig, mits goed gestookt. Daar staat tegenover, dat bij het aanmaken een flinke hoeveelheid brandstof ineens nodig is. Men laat daarom de haard liever 's nachts door branden. Het blijft een kwestie van schikken De aanschaffingskosten van een haard en een kachel verschillen enorm en wie in de eerste plaats zijn geld nuttig wil besteden en zuinig beheren, behoeft niet lang te twijfelen. Voor hem is de kachel onvervangbaar. Zeker, de kachel heeft het bezwaar van de aanschaf ineens en wanneer we ons inrichten, dan mo gen we eerst wel eens terdege overdenken of we de mooie (maar dure en veeleisende!) haard werkelijk durven verkiezen boven de practische en zoveel goedkopere kachel. Wan neer we de prijzen van onze brandstof eens bestuderen, dan ontdekken we, dat het een enorm verschil maakt of we gebonden zijn aan de anthraciet III, die per hl 7.15 of 6.75 kost, of dat we toe kunnen met eier kolen van 4.45. Een paar tientjes sparen we daar allicht mee op een winter. En ieder jaar brengt een nieuwe winter en dus nieuwe tientjes. Nu is het waar, dat de eierkolen iets minder warmte geven dan de anthraciet, doch dit ver schil, ongeveer 6 pet., kan de besparing niet te niet doen. De anthraciet uit de eerste groep bevat min der gassen dan die uit de tweede groep en deze weer minder dan de derde groep. Dit gasgehalte is nu wel niet van het grootste belang voor onze huisbrand, maar wel de hardheid die er omgekeerd evenredig aan is. Hoe minder gasgehalte, hoe groter hardheid. Groter hardheid betekent minder gruisvor- ming bij het vervoer en het scheppen in de kit, dus minder afval. Het prijsverschil is dus wel gemotiveerd en veel zal het niet uitma ken, welke groep we krijgen. De kolenvoor- ziening in ons land is niet zo, dat we maar kunnen eisen en de kolenhandelaar ons dan kan leveren wat we wensen. Voor huisbrand staat ons volk ongeveer drie millioen ton brand ter beschikking, wat voor een normale winter absoluut genoeg is, maar dat is niet uitsluitend anthraciet: ongeveer de helft wordt in andere vorm op de markt ge bracht, nl, een millioen ton als eierkolen en ongeveer een half millioen ton als cokes. Ook de anderhalve millioen ton anthraciet bestaat niet alleen uit de zo populaire noten III. Bijna de helft komt als de grotere noten II ter beschikking. Van de brandstoffenhandelaren kan dus on mogelijk geëist worden, dat ze iedereen de noten III leveren; het zal een kwestie blij ven van wat schikken. Na haar succesvol concert op Zondag j.1. heeft de haar repetities weer hervat en wederom een nieuw programma in studie genomen. Enthousiaste zangers en zangeressen, die graag in koorverband en onder goede lei ding willen zingen, kunnen zich melden 's Maandagsavonds op de repetitie, van 8.30 tot 10.30 uur, in het St. Ludgardisge- bouw, Vredehof straat 5, Soestdijk. MOTORRIJDER ERNSTIG GEWOND. Zondagmorgen reed een Hilversumse au tomobilist op de Burg. Grothestraat, al waar hij bemerkte in verkeerde richting te rijden Hij stak zijn richtingaanwijzer uit en draaide naar de overzijde van de weg om daarna achteruit te rijden. Aan een passerende motorrijder werd hierdoor de weg versperd, waardoor deze tegen de auto botste. De bestuurder van het motor rijwiel benevens zijn duo-passagier wer den tegen het wegdek gesmakt, waarbij de laatste een gescheurd scheenbeen op liep en de motorrijder aan zijn gezicht en handen wonden opliep. De automobilist heeft beiden naar huis vervoerd, terwijl het motorrijwiel naar 'n garage moest worden gebracht. AFDELING SOEST „PERUKA" OPGERICHT. In een druk bezochte vergadering in ho tel „De Gouden Ploeg" is thans in onze gemeente ook een afdeling van „Peruka", de vakbond voor het pension-, rusthuis- en kamerverhuurbedrijf opgericht. Dit soort bedrijven, welke door „Horeca" niet worden opgenomen, hebben vele ge zamenlijke belangen. Twee jaar geleden is „Peruka" ontstaan om gezamenlijk, in vrij organisatie-verband, sterk te staan en eigen belangen te verdedigen. De heer H. Smit, landelijk voorzitter van „Peruka" te Utrecht, hield over dit thema een korte rede, waarna ook de heer D. J. Brinxma, landelijk propagandist, 't grote nut van deze organisatie uiteen zette. Hij deelde o.m. mede, dat een adres was ge zonden aan de regering, waarin geprotes teerd werd tegen het feit, dat de pensions, rusthuizen en kamerverhuurbedrijven niet 15 doch 30 °/o huurverhoging moeten be talen. Voorts wees hij er op, dat deze vrije organisatie was opgezet geheel in het ka der der P.B.O. De discussies, welke hierop volgden, wa ren levendig, met als slot de oprichting van de afdeling Soest. Tot voorziter werd gekozen de heer H. de Jager, tot secretaresse Mevr. Gelder man-Den Boesterd, Bosstraat 15 en tot penningmeesteresse Mej. W. J. Nieuw- kerk. De heer W. Surink, directeur van V.V.V., sprak tot slot nog een kort woord, waarin hij wees op de wisselwerking tussen de Peruka-bedrijven en het vreemdelingen verkeer. Hij vroeg hierbij aandacht voor de deze zomer te houden enquette. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen bij de politie, op Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. Rechter glacé handschoen, glacé hand schoen, gebreide handschoen, vier kleu- ren-potlood, boodschappentas, zwarte le ren handschoen, dames polshorloge, paar witte gymnastiekschoenen, rechter wollen handschoen, bruine herenhandschoen, broche m. gouden rand, rood leren schou dertasje. ceintuur van regenjas, zwarte gymnastiekschoen, bril met hoornen mon tuur, padvindersriem, damesrijwiel, post duif no. 949646-1950, bouvier en paarlen collier. ONZE LIEVERDJES. Van het jeugdfront zijn weer nieuwe stunts te melden. Thans blijkt dat in aanbouw zijnde woningen tot operatie terrein werden verklaard. Bij de politie kwamen n.1. klachten bin nen over de jeugd, die stopverf uit de ra men haalde, de muren bekraste en deuren openbraken. Vanzelfsprekend zijn 't ook hier weer de ouders, die de aangerichte schade zullen moeten vergoeden. BAZAR VAN DER HUCHTSCHOOL. Op 27, 28 en 29 April a.s. wordt door de ouder-commissie der Van der Hucht- school een bazar georganiseerd in het schoolgebouw Molenstraat 52. Deze bazar, welke zal worden geopend door de burgemeester, heeft ten doel gel den bijeen te brengen voor de nieuwe school, welke aan de Paulus Potterlaan wordt gebouwd en welke September a.s. zal worden geopend. Het bestuur der ouder-commissie heeft deze bazar nog al groots kunnen opzetten, dank zij de ruime medewerking van de Soester fabrikanten en de Soester winke liers. Ruim 1200 geschenken konden in ont vangst worden genomen. De leerlingen der school hebben bovendien op de afde ling huisvlijt en handwerken, onder lei ding van de onderwijzeressen en onder wijzers, het beste van het beste gemaakt, dat voor iedere beurs beschikbaar zal zijn. Op de bazar zullen bovendien aanwezig zijn een schiettent, een rad van avontuur, een werptent, koffiekamer, Coca-Cola stand enz., terwijl het geheel zal worden opgeluisterd door goede muziek, zodat de bezoekers een goede stemming wacht. POLITIECORPS BEHAALDE TWEEDE PRIJS. Zaterdag nam een groep van elf politie mannen, onder leiding van Inspecteur Scholtmeijer, deel aan een 25 kilometer mars te Bloemendaal. De Soester politie mannen behaalden de tweede prijs. VOORZICHTIG MET PORTIER OPENEN Zaterdagmiddag parkeerde een automobi list zijn auto in de Laanstraat. Bij het uitstappen door zijn linker autoportier hield hij geen rekening met het door gaand verkeer, waarvan een wielrijder het slachtoffer werd. Deze botste tegen 't portier en kwam te vallen. Met enige ge kneusde ribben en schaafwonden ging de wielrijder huiswaarts. DAMCLUB „DE VARIANT". De vijfde ronde van de onderlinge com petitie heeft zeer fraaie partijen gebracht. De partij Ooms-Collet werd eerst na 84 zetten beslist in het voordeel van eerst genoemde. Hierdoor neemt Ooms ongesla gen de leiding in groep A. Damen kon na veel moeite Kraaij tot overgave dwingen in een partij, waarin het positie-voordeel besliste. Sjollema ontpopt zich meer en meer als een sterke tegenstander en als hij over meer routine in het eindspel zal beschik ken, dan zal hij voor vele verrassingen zorgen. Veerman wist ditmaal in het eindspel de balans te zijnen gunste te doen doorslaan. Koppelstok en Van Oostrom speelden een zeer aantrekkelijke partij, waarin Hoe pelstok in het ver gevorderd middenspel een blunder maakte, die hem de partij kostte. Wegens niet opkomen van de heren Ter louw en Effrink, moesten de partijen WaalTerlouw en EffrinkVan Es wor den uitgesteld. In de afdeling B neemt Sjollema Jr. on geslagen de leiding, gevolgd door Kan- ters, v. d Pol en Flaman. Het programma voor a.s. Donderdag is: Groep A: OomsWaal. Kraaij-Van Oos- terom. SjollemaVan Es. TerlouwEf frink. E. VeermanR. Damen. W. Kop pelstok—G. Collet. Groep B: Flamanv. d. Hoef. NapEg- dom. NiemantsverdrietBunt. v. d. Pol Kanters. Sjollema Jr.Wallenburg. JAARVERGADERING R.K. MIDDENSTANDSVERENIGING. Zondag hield de R.K. Middenstandsver eniging haar jaarvergadering in het St. Jozefgebouw. Na bijwoning van de H. Mis had een ge meenschappelijk ontbijt plaats en aanslui tend hierop ving de jaarvergadering aan. Na het uitbrengen der jaarverslagen van secretaris en penningmeester, alsmede van de Santos-commissie, kwam de be stuursverkiezing aan de orde. De heren W. Butzelaar en J. Zoetelief Jr., die periodiek aftraden, stelden zich niet herkiesbaar. Op de voorzittersplaats, die door de heer Butzelaar was ingenomen, werd de heer J. H. Hom gekozen, welke reeds bestuurslid was, als gevolg waar van nog een verkiezing voor twee be stuursleden moest plaats hebben. De heren E. Daatselaar en G. Huurdeman werden als zodanig met meerderheid van stemmen gekozen. Tijdens de rondvraag werden nog enkele actuele punten besproken, terwijl ook de geestelijk adviseur, Pastoor W. Voss, de leden nog een hartig woordje toesprak. GESLAAGD. Marie Koelewijn, leerlinge van de Mu ziekschool te Amersfoort, slaagde voor 't examen kerkorgel der N.O.V. te Amster dam. Zij werd hiervoor opgeleid door Ida Jongsma, alhier, lerares aan genoemde muziekschool. UIT HET POLITIERAPPORT. Twee mannen, afkomstig uit Utrecht, werden gearresteerd in dit week-end, we gens diefstal van zink van een schuurtje aan de Regentesselaan. Een uit 'n stichting te Hoenderloo ont vlucht persoon, werd in onze gemeente opgevangen en ter plaatse afgeleverd. Een beschonken manspersoon trachtte zijn rijwiel te berijden, waaraan de po litie een eind maakte door het verlenen van enige tijd gastvrijheid. SPORTWEEK OP KOMST. In de komende zomermaanden zal een sportweek worden georganiseerd, waar aan de plaatselijke sportverenigingen zul len deelnemen. De Voetbalclubs S.E.C., B.D.C., Soester- berg, K.P.S., S.P.S.V. en Soester Boys, zullen in avond-wedstrijden tegen elkaar uitkomen in wedstrijden met een z.g. af- val-systeem, waarbij dus vaststaat, dat er vijf voetbalwedstrijden komen. Gymnastiek-demonstraties en andere ge beurtenissen op sportgebied zullen gedu rende die week eveneens op het program ma prijken. VOOR HET ZOMER WORDT nog eenmaal genieten van goed toneel spel! Daarvoor zorgen ook nu weer „De Hoveniers" uit Bilthoven, als zij op 17 April a.s. in Eemland komen met een al lergenoeglijkst familieblijspel van Noel EEN KEURIG MANTELCOSTUUM. Het zelf maken van dit pakje behoeft U niet af te schrikken. Het is natuurlijk wel iets meer werk dan het maken van een zomerjapon, doch 't resultaat is dat werk zeker waard. De rok, die aan de voor- en achterbaan een plooi heeft, is al heel gemakkelijk te maken. Eerst worden de plooien dan onge veer 35 c.m. ingestikt en om het inscheu ren te voorkomen, met een spinnetje af gewerkt. Daarna de zijnaden dichtstikken. De linker zijnaad ongeveer 15 c.m. open laten voor de sluiting. Het tailleband op de goede kant van de rok stikken, naar binnen omslaan en aan de bovenkant van de rok nog eens overstikken. De zoom op de gewenste lengte met een klein steekje afwerken. Voor het jasje gaat U als volgt te werk: Voorpand: De figuurnaden sluiten. Het belegstuk met de goede kant op de goede kant van het voorpand stikken, omkeren en platrijgen. Tussen belegstuk en voor pand, kraag en revers een stukje paarden haar of linnen hechten. Rugpand: De zijbanen aan de midden- baan stikken. Zij- en schoudernaden van voor- en rugpand sluiten. Mouw: Mouwnaad sluiten. De mouw moet enigszins vloeiend in het armsgat worden gezet. De gemakkelijkste manier is, om de kop met een klein steekje in te rimpelen, daarna in het armsgat te zetten en de ruimte weg te persen. Kraag: De onderkraag van schuine stof knippen. Het eveneens schuin geknipte linnen op de onderkraag leggen en in zig zag-vorm doorstikken. Boven- en onder kraag met de goede kanten op elkaar leggen, stikken, omkeren en platrijgen. Aan de buitenkant langs de hals stikken en aan de binnenkant met de hand af werken. Zakklepjes: Enige malen doorstikken en op het jasje zetten. Voor het voeren van het jasje worden alle naden van jasje en voering eerst plat geperst. De naden van het rokje worden uitgetand of omgeslin gerd. Het klaargeknipte patroon van dit model is onder no. 4864 in de maten 40, 42, 44 en 46 a 1.25 bij „Het Patronenhuis", Mid denweg 200, Amsterdam-O. verkrijgbaar. Na ontvangst van een postwissel wordt het gewenste omgaand toegezonden. No. 4864 en maat dient op de postwissel te worden vermeld. Lanly onder de titel van „Kleine kin deren worden groot" (Little lambs eat ivy), dat onder regie staat van de be kende acteur Frits Bouwmeester. De kans op een zo vrolijke, gezellige avond moet U beslist niet missen. U doet bovendien nog een goed werk door voor een stampvolle zaal te zorgen, daar een deel van de opbrengst van deze avond afgestaan zal worden aan de plaatselijke afdeling van 't „Wilhelminafonds". (Kan kerbestrijding). Voorziet U dus tijdig van plaatsbewijzen. GEEN VUIL LANGS OPENBARE WEGEN. Nog steeds blijken sommige inwoners hun huisvuil te deponeren langs de openbare wegen. Verschillende vuilwerpers zijn be keurd en kregen gelijkertijd opdracht het vuil weer op te ruimen. Wanneer aan dit bevel niet wordt voldaan, dan doet Ge meentewerken dit, doch dan uiteraard op kosten van de overtreders. JAARFEEST K.J.M.V. Zondagavond hield de afdeling Soest van de Kath. Jonge Middenstands Vereniging haar Jaarfeest in het St. Jozefgebouw, waarvoor grote belangstelling bestond. De moeilijkheden, welke aan de opvoe ring van het op te voeren toneelstuk voor af waren gegaan, werden door de oud voorzitter, de heer J. van Romen, in zijn openingswoord gememoreerd, waarin hij ook de aanwezigen welkom heette, spe ciaal pastoor R. Lommerse en kapelaan J. Kuiper. Vervolgens werd het toneelstuk in drie bedrijven, „Meneer Klaproos" van G. Nielen, opgevoerd. Een vermakelijke historie, welke vlot werd gespeeld en veel aandacht verkreeg. De regie was bij de heer Taris in vakkun dige handen en heeft tot het succes veel bijgedragen. CONCERTENREEKS. Naar wij vernemen heeft de Soester mu sicus Maarten Kooy het voornemen ook dit jaar weer een aantal concerten te ge ven, welke eenmaal per maand zullen worden uitgevoerd. Ditmaal zal naast kerkmuziek ook we reldlijke muziek worden uitgevoerd. Medewerking zal worden verleend o.a. door het Soester Muziekcentrum, een on der zijn leiding staand ensemble, dat zo wel vocalisten als intrumentalisten om vat, het Haarlem's Motet-gezelschap o.l.v. Dolf Hendriksen en het orkest van de Schola Cantorum te Baarn. Het programma vermeldt koorwerkjes uit de 15e, 16e en 17e eeuw, cantates van Bach en Buxtehude, sonates voor diverse instrumenten, orgelconcerten van Han del (met orkest) enz. De concerten zullen bijna allen kosteloos toegankelijk zijn. Wij hopen, dat de Soes ter muziekliefhebbers deze poging, om ook in de eigen plaats een mogelijkheid tot concertbezoek te scheppen en aldus bij te dragen tot de vorming van een cultuur centrum, zullen waarderen en dit door hun belangstelling zullen uiten. TAFELTENNIS. Vrijdagavond werden de beslissingswed strijden gespeeld tussen Iduna en Soest dijk 2. De eerste wedstrijd eindigde in een 64 nederlaag, een uitslag, welke eerst in de doublé en na spannende strijd werd bereikt. Th. Daatselaar won twee partijen, H. Kok en W. Tabak ieder één. H. Kok moest de beste speler van Soestdijk 2 vervan gen en deed dit op uitstekende wijze, voor al in de tweede wedstrijd, welke Soest dijk moest winnen om haar kans te be houden. Na uiterst spannende en gelijk opgaande strijd, waarbij beide clubs ombeurten een partij wonnen, werd de uitslag 55, het geen helaas te weinig was voor Soestdijk. Th. Daatselaar en H. Kok wonnen ieder twee maal, W. Tabak 1 maal. DIERENBESCHERMING OVER MAART. Bij de inspecties in Maart bleek, dat ver schillende kettinghonden zeer slecht be huisd waren. Van een hond was het hok niet meer dan een ruïne, waarin _wind en regen vrij spel hadden. Bij een ander ont brak een plank, zodat dit hok ook al niet veel beschutting bood. De eigenaren wer den aangezegd een en ander ten spoedig ste in orde te brengen. Volgens de politie verordening moeten de hondenhokken aan bepaalde eisen voldoen, blijven de eigena ren in gebreke, dan kan proces-verbaal worden opgemaakt. Overigens valt het te betreuren, dat deze „stok achter de deur" nodig is en er bij zovele hondenbezitters er zo weinig zorg en medegevoel aanwe zig is ten opzichte van de aan hen toever trouwde dieren. Meerdere vee-transport-wagens werden gecontroleerd, terwijl voor een zieke duif, die aan diphterie leed, de hulp van een dierenarts werd ingeroepen. GROOT JEUGDORKEST. Het groot jeugdorkest onder leiding van de heer G. Rooda, geeft Woensdag 11 April a.s. op verzoek een concert op de ziekenzalen van het militair hospitaal te Amersfoort. CABARET-AVOND. Donderdag werd in de grote zaal van H.G.D. aan de Kampweg een cabaret avond gegeven, welke ook voor burgers toegankelijk was. Tom van Maaren met zijn gezelschap bracht een vermakelijk programma, dat bijzonder insloeg, mis schien ook wel, omdat het voor een groot deel was afgestemd op het leven van de militair. Ook ontbrak de ernstige noot niet geheel en al, zoals bleek uit het fijne nummer van „De droom van een poppen dokter" Het nummer op de L.S.K. had geweldig veel succes. Cor van Veen oogstte als pianist daveren de bijval en als accordeonist in een pot pourri van populaire liedjes, die dapper werden meegezongen, bracht hij de gezel ligheid in de zaal tot haar hoogtepunt. Bijzonder goed was de zang en het spel der artisten in het Russische nummer. Lof komt het gezelschap ook toe voor de stijlvolle costumering. JAARVERGADERING CHR. METAALBEWERKERS BOND. De afdeling Soesterberg van de Chr. Me- taalbewerkersbond hield Donderdagavond in het Herv. Wijkgebouw haar jaarverga dering. Tevens werd het 50-jarig bestaan

Soester Courant | 1951 | | pagina 2