Het lied der overwinning, Voor üw Permanent WAVE Kapsalon JKOPPEL SOESTERBERG. Voetbal. De Eugène Permanent-Wave JAARFEEST K.J.M.V. Zondagavond hield de afdeling Soest van de Kath. Jonge Middenstands Vereniging haar Jaarfeest in het St. Jozefgebouw, waarvoor grote belangstelling bestond. De moeilijkheden, welke aan de opvoe ring van het op te voeren toneelstuk voor af waren gegaan, werden door de oud- voorzitter, de heer J. van Romen, in zijn openingswoord gememoreerd, waarin hij ook de aanwezigen welkom heette, spe ciaal pastoor R. Lommerse en kapelaan J. Kuiper. Vervolgens werd het toneelstuk in drie bedrijven, .Meneer Klaproos" van G. Nielen, opgevoerd. Een vermakelijke historie, welke vlot werd gespeeld en veel aandacht verkreeg. De regie was bij de heer Taris in vakkun dige handen en heeft tot het succes veel bijgedragen. CONCERTENREEKS. Naar wij vernemen heeft de Soester mu sicus Maarten Kooy het voornemen ook dit jaar weer een aantal concerten te ge ven, welke eenmaal per maand zullen worden uitgevoerd. Ditmaal zal naast kerkmuziek ook we reldlijke muziek worden uitgevoerd. Medewerking zal worden verleend o.a. door het Soester Muziekcentrum, een on der zijn leiding staand ensemble, dat zo wel vocalisten als intrumentalisten om vat, het Haarlem's Motet-gezelschap o.l.v. Dolf Hendriksen en het orkest van de Schola Cantorum te Baarn. Het programma vermeldt koorwerkjes uit de 15e, 16e en 17e eeuw, cantates van Bach en Buxtehude, sonates voor diverse instrumenten, orgelconcerten van Han del (met orkest) enz. De concerten zullen bijna allen kosteloos toegankelijk zijn. Wij hopen, dat de Soes ter muziekliefhebbers deze poging, om ook in de eigen plaats een mogelijkheid tot concertbezoek te scheppen en aldus bij te dragen tot de vorming van een cultuur centrum, zullen waarderen en dit door hun belangstelling zullen uiten. TAFELTENNIS. Vrijdagavond werden de beslissingswed strijden gespeeld tussen Iduna en Soest- dijk 2. De eerste wedstrijd eindigde in een 6—4 nederlaag, een uitslag, welke eerst in de doublé en na spannende strijd werd bereikt. Th. Daatselaar won twee partijen, H. Kok en W. Tabak ieder één. H. Kok moest de beste speler van Soestdijk 2 vervan gen en deed dit op uitstekende wijze, voor al in de tweede wedstrijd, welke Soest dijk moest winnen om haar kans te be houden. Na uiterst spannende en gelijk opgaande strijd, waarbij beide clubs ombeurten een partij wonnen, werd de uitslag 55, het geen helaas te weinig was voor Soestdijk. Th. Daatselaar en H. Kok wonnen ieder twee maal, W. Tabak 1 maal. DIERENBESCHERMING OVER MAART. Bij de inspecties in Maart bleek, dat ver schillende kettinghonden zeer slecht be huisd waren. Van een hond was het hok niet meer dan een ruïne, waarin _wind en regen vrij spel hadden. Bij een ander ont brak een plank, zodat dit hok ook al niet veel beschutting bood. De eigenaren wer den aangezegd een en ander ten spoedig ste in orde te brengen. Volgens de politie verordening moeten de hondenhokken aan bepaalde eisen voldoen, blijven de eigena ren in gebreke, dan kan proces-verbaal worden opgemaakt. Overigens valt het te betreuren, dat deze „stok achter de deur" nodig is en er bij zovele hondenbezitters er zo weinig zorg en medegevoel aanwe zig is ten opzichte van de aan hen toever trouwde dieren. Meerdere vee-transport-wagens werden gecontroleerd, terwijl voor een zieke duif, die aan diphterie leed, de hulp van een dierenarts werd ingeroepen. GROOT JEUGDORKEST. Het groot jeugdorkest onder leiding van de heer G. Rooda, geeft Woensdag 11 April a.s. op verzoek een concert op de ziekenzalen van het militair hospitaal te Amersfoort. CABARET-AVOND. Donderdag werd in de grote zaal van H.G.D. aan de Kampweg een cabaret avond gegeven, welke ook voor burgers toegankelijk was. Tom van Maaren met zijn gezelschap bracht een vermakelijk programma, dat bijzonder insloeg, mis schien ook wel, omdat het voor een groot deel was afgestemd op het leven van de militair. Ook ontbrak de ernstige noot niet geheel en al, zoals bleek uit het fijne nummer van „De droom van een poppen dokter" Het nummer op de L.S.K. had geweldig veel succes. Cor van Veen oogstte als pianist daveren de bijval en als accordeonist in een pot pourri van populaire liedjes, die dapper werden meegezongen, bracht hij de gezel ligheid in de zaal tot haar hoogtepunt. Bijzonder goed was de zang en het spel der artisten in het Russische nummer. Lof komt het gezelschap ook toe voor de stijlvolle costumering. JAARVERGADERING CBR. METAALBEWERKERS BOND. De afdeling Soesterberg van de Chr. Me- taalbewerkersbond hield Donderdagavond in het Herv. Wijkgebouw haar jaarverga dering. Tevens werd het 50-jarig bestaan van het Chr. Nat. Vakverbond herdacht. Uit de jaarverslagen bleek, dat het aantal leden constant gebleven is. Vervolgens hield de heer J. ten Hove, districtsbestuurder, een feestrede, waarin hij o.m. het ontstaan en de groei van het verbond naging, dat nu een machtige bond is, waarmede rekening wordt ge houden. Daarna volgde zang en declamatie. Na de pauze werd door de leden van de Geref. Jeugdclub opgevoerd: „Jan, mijn zoon", toneelspel in 4 bedrijven, een stuk met sociale inslag. De heer J. Maaskant, voorzitter der Chr. Besturenbond te Zeist, sprak een slot woord uit. AFSCHEID VAN PATER FRIJTERS. In verband met zijn vertrek naar Maas sluis werd Donderdagavond op spontane wijze afscheid genomen van Pater Frij- ters S.V.D., die hier enige jaren als kape laan der parochie en Aalmoezenier der R.K. Jeugdbeweging heeft gediend. Voorafgegaan door een trommelslager en hoornblazer werd de scheidende pater om kwart voor zeven door de jeugdbeweging van de pastorie afgehaald voor de af- scheidshulde in „Huis ten Halve", waar de grote zaal allengs vol liep. Direct na aankomst werd de pater ver welkomd met een drietal toepasselijke muzieknummers van de Harmonie ,,St. Jozef". Vervolgens herdacht de pastoor der parochie in een hartelijke toespraak de arbeid van de scheidende priester on der aanbieding namens de parochianen en de jeugdbeweging van een fototoestel en een tweetal studieboeken. Daarna volg de er zang van „Sancta Caecilia", waarna Mevrouw Van der Donk, namens alle Ka tholieke verenigingen, in 't bijzonder ook namens de moeders, hartelijk dank bracht voor het mooie werk door de Pater ver richt. Hierna werd door de jeugd een to neelstukje opgevoerd. Vervolgens richtte het raadslid, de heer H. J. S. Clemens, na mens de katholieke raadsfractie en de Raad van overleg, waarderende woorden tot de scheidende pater. Daarna bracht het Jeugdorkest enige nummers ten ge hore. Tot slot dankte pater Frijters in treffende bewoordingen voor de hem ge brachte hulde. Katholiek Soesterberg heeft op waardige wijze afscheid genomen van zijn beminde kapelaan en aalmoezenier. JUBILEUM A. KOOMAN. Alhoewel er aan 't jubileum van de heer Kooman, brigadier van politie, die Vrij dag j.1. herdacht, dat hij 40 jaar in dienst van 't Rijk was, geen ruchtbaarheid was gegeven, is deze dag voor hem toch niet onopgemerkt voorbij gegaan. Des avonds kwam de Vrijwillige Brand weer hem feliciteren en verscheen er een deputatie van het Soester politiecorps, be staande uit de hoofdinspecteur Van Es en Adjudant De Raadt, die hem namens het corps de gelukwensen overbrachten. Ook pastoor Welsing, afgevaardigden van de federatie van middenstandsverenigin gen en tal van particulieren kwamen de jubilaris en zijn echtgenote gelukwensen. S.E.C.—MAARSSEN 2—0. S.E.C. zette Zondag de overwinningen- reeks voort in een levendige en snelle strijd, waarin zij haar meerderheid aan Maarssen oplegde. Dat de uitslag niet groter werd is te dan ken aan het stugge verdedigen der gasten, waarbij de backs wel ietwat dol werden van de snelle combinaties tussen Loman en de beide Maassen's, doch iedere maal kans zagen deze gevaarlijke en intelligen te Soester aanvallen af te breken. De keeper der gasten bleek ten slotte de goede grendel te zijn op de deur, welke de achterhoede voor het Maarsen-doel vormde. Hij was even als keeper Horns- veld in goede vorm en zij hebben beiden verschillende doelpunten kunnen voorko men dank zij hun talenten. Baltus, die als rechtsback voor Van de Kuyt inviel, geraakte al spoedig thuis in dit millieu, terwijl Pureveen zijn vroege re rechts half-plaats weer bezette, waar op hij prima en rustig werk deed, zoals ook Westerveld opviel, die, als linkshalf, verdedigend en aanvallend een soliede partij speelde. Na de eerste aanvallen van Maarssen nam S.E.C. het initiatief over en verschillende aanvallen van de Soester voorhoede ga ven de verdediging der gasten handenvol werk. Na een half uur was de kans voor het eerste doelpunt van S.E.C. aanwezig, toen de beide Maassen's door de verdedi ging gleden, de keeper uitliep en O. Maas- sen slechts een half schot kon lossen, het welk in het open doel door een back werd gekeerd. Een seconde later was er weer een goede kans, toen Schmit vanaf de rechtsbuiten plaats een goede voorzet gaf, welke Lo man verkeerd op zijn voet kreeg, doch de verdediging der gasten kreeg weinig tijd zich te herstellen. Twee tellen later kwam toch een doelpunt. Wijnands de S.E.C.- rechtsbuiten, voordien traag en langzaam, schoot uit vrije positie in en de keeper stompte de bal voor de voeten van de aan stormende Loman, die van korte afstand inschoot. 10. De rust ging met deze stand in doch na de rust werd het S.E.C.-doel door Maars sen onder druk gezet. Deze periode duur de echter niet lang, want de Soestenaren verhoogde het tempo en combineerde dat het een lust was. M. Maassen bezette de rechtsbuitenplaats, terwijl Wijnands de rechtsbinnenplaats innam. De keeper der gasten moest reeds spoe dig vallende een scherpe voorzet van M. Maassen onschadelijk maken en even la ter een goede kopbal van Loman. Druk werk kreeg bovendien de verdedi ging der gasten, toen Loman doorbrak en hevig gehinderd moest worden, terwijl de voortdurende aanvallen van de Maassen's veel van haar aandacht vroeg. De teruggetrokken verdediging van Maarssen maakte het echter mogelijk te genaanvallen op te zetten, die in snel heid en gevaarlijkheid niet veel opider deden voor die van S.E.C. Belt was een rots in de branding, waarop de aanvallen strandden en in andere gevallen was daar Hornsveld, die in fraaie stijl zijn doel brandschoon hield. Bij één van de vele S.E.C.-aanvallen werd de bal met de hand gespeeld en M. Maassen nam de toege kende penalty zonder veel omhaal, maar doeltreffend. 20. Tot het einde bleef het tempo hoog en probeerde S.E.C. de score nog te verhogen hetgeen echter niet gelukte. De overige wedstrijden werden afgelast. B.D.C. WON VOOR VOOR DE EERSTE MAAL. Voor de eerste maal in deze competitie heeft B.D.C. een wedstrijd gewonnen, waarmede zij Zondag haar mede-degra- datie-candidaat terug wees naar de Utr. afdeling van de K.N.V.B. Met deze overwinning behoudt B.D.C. 'n theoretische kans op het vierde klasser- schap, zij het, dat na deze overwinning er nog meerderen moeten volgen. Op het goed bespeelbare terrein van „Olympia" had B.D.C. vóór de rust de schuin over het veld staande wind in de rug en van meet af waren de Soestenaren in de aanval. De Soester aanval was, door het opstellen van G. v. d. Berg, versterkt, terwijl P. en A. Brouwer als halfs de uitstekend spe lende spil Simons goed terzijde stonden. Keeper Koenders was daarbij in goede vorm, zodat Olympia geen kans kreeg dit hechte verdedigingsblok te doorbreken. Na een kwartier was het B.D.C., die de score opende, toen G. Huurdeman uit een voorzet van Van Megen, onhoudbaar in- kogelde. Dit doelpunt leidde een nog gro ter B.D.C.-offensief in, doch er werden he laas enige kansen gemist, welke op reke ning van onervarenheid van jonge spelers geschoven moet worden. Na een half uur werd de zege veiliger gesteld door B. Daatselaar, die, met een prachtige omhaal Olympia-keeper pas seerde. De stand werd hiermee 0-2, waar mede de rust inging. Na de rust werd het Soester offensief voortgezet, nu met wind tegen. Midvoor Daatselaar verdeelde het spel goed en goede kansen werden hierdoor gescha pen, welke vele malen teniet gingen door de vele Olympia-benen, welke de toegang tot het doelgebied versperden. Na tien minuten werd weer succes ge boekt, toen een pass naar de rechter vleu gel in het bezit kwam van Van Megen, die de bal meenam in snelle rush en een oer-hard schot lostte, waarbij de bal, via de handen van de keeper, in de touwen verdween. 03. Hiermede was het degradatie-lot van Olympia bezegeld. De ploeg leek versla gen en ontmoedigd totdat in het laatste kwartier keeper Koenders verrast werd door een hard schot van de rechtsbinnen der gastheren. 13. De Olympianen leefden nu op en het B.D.C.-doel kwam onder druk te staan, waarbij de verdediging alles in het werk stelde om de behaalde winst niet te laten ontgaan. Haar prachtig zwoegen werd dan ook beloond en toen de goedleidende scheidsrechter het einde floot, waren het elf Soester jongens, die in de beste stem ming huiswaarts keerde. De overige wedstrijden werden afgelast. BOUWPLATEN UIT TURF Het is zeer de vraag of het laatste hoogveen in Zuid-Oost-Drenthe wel tot turf vergraven zal worden, want men heeft thans andere plannen met dit materiaal. Er zijn nl. met succes proeven genomen om uit hoogveen een soort vezelstof te maken, waarvan bouw platen geperst kunnen worden, zoals hard en zacht board. Het plan daartoe was uitgegaan van iemand in de veenstreek en is vervol gens op zijn practische waarde onderzocht door het Vezelinstituut T.N.O. Het advies van dit instituut luidde positief en nu is men zo ver dat de oprichting van een fabriek in de Z.O. hoek van Drenthe wordt voorbereid. Er zal ongeveer een millioen gulden in worden geinvesteerd en behalve de initiatiefnemer zullen in het nieuwe bedrijf deelnemen de Stichting voor de Landbouw, het Economisch Technologisch Instituut te Zwolle, de Carton- en Papierfabriek van Scholten te Sappemeer en het Verkoopkantoor voor fabrieksturf te Assen. Wij vragen ons af of deze vezelstof uit turf ook niet gebruikt zou kunnen worden voor vervaardiging van papier en van kunstzijde. Als dit het geval mocht zijn, zouden enorme uitgaven voor houtvezelstof bespaard kunnen worden, daar deze grondstof tegen hoge prij zen uit het buitenland moet worden inge voerd. VAN NYLON MAAKT MEN NIET ALLEEN KOUSEN Het merkwaardige van nylon is, dat men er de allerfijnste weefsels van kan maken, zoals tule en kant, maar ook scheepskabels en vis netten. Als de nieuwe AKU-fabriek in Emmen klaar is, zal Nederland in zijn eigen behoefte aan nylon voor het grootste deel kunnen voor zien en bovendien op de exportmarkt ook op dit terrein kunnen meedoen. Zoals men weet zal de Nederlandse nylon voor textieldoelein- den in de handel gebracht worden onder de naam van Enkalon. Het ziet er naar uit, dat dit product een zeer belangrijke concurrent wordt voor de grovere plantaardige vezels, zo als sisal, hennep en jute. Men maakt er op het ogenblik ook al weefsels van, die gebruikt worden in de autobandenfabricage, waarbij de grote sterkte een geweldige aanwinst is. Maar ook wordt nylon inplaats van als vezel als massief materiaal gebruikt, waarvoor men de naam Akulon heeft ingevoerd. Van dit massieve materiaal maakt men o.a. kamra deren en lagers, die buitengewoon sterk en taai zijn, weinig wrijving geven en op uiterst eenvoudige wijze gesmeerd kunnen worden. Een bijkomstig voordeel is dat dergelijke kamraderen vrijwel geruisloos lopen. Bij der gelijke eigenschappen kan men wel aanne men, dat nylon zijn zegetocht nog verder zal voortzetten. (Voorbeeld van Benelux-moeilijkheden: de kostprijs van 't Ei ligt hier lager dan in België en de Ned. Kip legt 175 eieren per jaar, tegen een Belgisch gemiddelde van 145). (Krantenbericht). Het gaat niet goed, met Neêrlands voetbal. Zo menig speler, jóng, maar goed al, doet voor God Mammon grif een voetval. Hij tékent, en verdwijnt met spoed al. Hoe heer lijk echter dat de Hennen, als zij door kip penrennen rennen, het Zoet der overwinning kennen. Op voetbalbasis zijn wij stumpers, al dragen wij de mooiste jumpers, met stopper- spillen fors als bumpers. Dus kijken wij met vreugd zo'n Hén na, alsof 't een Kraak was of een Lenstra. De Voetbalcrack mag ons ont glippenhet water komt ons tot de lippen.-... de redding komt van onze kippen. Zojuist zijn wij hier ongedeerd, uit Antwerpen terugge keerd, waar wij (U kunt op ons vertrouwen), een Legwedstrijd mochten aanschouwen. Elf Nederlandse kloeke Kloeken, ja hennen, die men vèr moet zoeken, zij lieten in genot ons zwelgen, versloegen 't elftal van de Belgen. De Sportroem gaat niet naar de kelder! Wij zagen daar een Barnevelder, (kip Alida uit Roodeschool) die scoorde 'n pracht-ovale goal. Wij juichen, want het was okéwe legden aanstonds met wind-mee, de Toss was óns, we juichten dóór, het werd één groot sup porters-koor. Hup, witte leghorn, ouwe trouwe, gij zijt de zuil, waarop wij bouwen, hup..„ hupdaar gaat ons Wyandotje, o kijk dat dotje zonder 't snotje! En kijk die Parel- hoenders drukken! En....„ ei! Die aanval moest wel lukken. Zij dragen Spikkeltjes-van-truien, maar léggen, ondanks hevig ruien. De Ster van 't veld blijkt toch, weldra, de meerge noemde Alida, wat zij daar vóórzet, kan niet mooierfinishing touchcompleet mèt dooier! Het is iets schoons, wat zij verschaft wordt nóóit voor na-pikken gestraft, hup Witkuif! Geef 'm van katoen, jaja, jij bent een prachtig hoennog éven doorzetten...., hoera! En wéér een Ei van Alida! Ons hoen- der-team, dat heus niet suf is, legt nooit een ei, dat hol of muf is, de Krielkip zit er wel als Kind bij, maar legt een gaèf, en niet een windei. En daar klinkt op de Keizerlei, in Antwerpen ons „Ay Ay Ay" en „Toffe Kip pen Benne Wij!" Helaas, de pech komt na de bof. Zojuist ver nemen wij, hoe gróf, een zware slag ons elftal trof. Kip Alidaschrik niet! Wordt Prof. Per interview heeft zij onthuld, wat haar met bitterheid vervult. „Men geeft hier" (sprak zij) „nooit van dank blijk. Dus tekende ik maar voor Frankrijk. Ik vind, dat het een groot schandaal is, te leggen voor Pluimvee- Centrales!" Ja, Alida bekijkt het zó. Zij ligt en legt nu in Bordeuax, en krijgt er dagelijks vérs stro, en extra gerst en mais cadeaux. En wie dus het nabij verschiet, niet kippig, niet kortzichtig ziet, die zegt: Thans een besluit genomen! 't Vertrek der Hennen dient voor komen. Geen uittocht, geen massaal-vertrek, voor hennen alle hens aan dek! Van 'n schone overwinning rèp je, de mond werkt als een juichend klepje, behagen in zo'n elftal schep je, dus zij de leuze: Kip ik héb je! Niet: Kip ik had je, neen, bezinning. Niet kakelen, maar Overwinning! brengen wij U weer een geheel nieuwe creatie. is een combinatie van Franse ele- gance en Hollandse degelijkheid. pJTjpIkiJp Bezoekt daarom onze kapsalon en ook U zult enthousiast zijn over deze mooie Permanent Wave. BRAAMWEG 84 SOEST - TELEFOON 2045

Soester Courant | 1951 | | pagina 3