Zuid en Noord, Brandpunten der Internationale Politiek Jaarvergadering „Soest-Vooruit". Lampekappen \fiRj60 IN DE HOEK. SOEST. VOOR Joh. H. van Schalkwijk H. GRIFT Zn. U Viunt weer volop genteten van de getonde en verkwikkende de#' ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE VRIJDAG 13 APRIL 1951. 37* JAARGANG No. 30. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Er moet toch ergens in de wereld wel een land liggen waar de zon schijnt, waar het niet regent, waar zomer zomer is en waar je nog op de jaargetijden aan kunt. Natuurlijk zijn er zulke landen. De foto's van Prins Bernhard in de bladen, tijdens zijn Zuid-Amerikaanse reis bewijzen ons dit. In Zuid-Amerika is het zonnig, of regenachtig, maar op de tijden die daar voor staan. Ofschoonmen er even goed verkouden kan worden. Onze Good will ambassadeur, Prins Bernhard bewees dit. Wij wensen hem toe, dat hij zich nu weer aan zijn veelomvattende taak kan wijden en.... dat hem daar verder het goede weer treft. Niet alleen het goede weer in meteorologisch maar ook in eco nomisch opzicht. Voor versteviging der betrekkingen. Nederland heeft vele en goede betrekkin gen met Latijns Amerika, doch het zou er geen bezwaar tegen hebben deze nog wat uit te breiden en te verstevigen. Maar hoe staat het met die mogelijkheden? De Zuid-Amerikanen voelen zich ten op zichte van West-Europa, min of meer be kocht. Laten we er meteen aan toevoegen ook aan hun Noordelijke buren de V.S. Kopen zonder betalen. Tijdens de oorlog hebben de West-Euro- pese mogendheden, uit de aard der zaak het meeste Engeland, grote aankopen ge- aan. Maar wat ze kochten werd niet ge honoreerd met goederen maar met te goeden op een bank. Later, na de oorlog, zouden voor die tegoeden natuurlijk din gen aangeschaft kunnen worden. Maar helaas, het geld in Europa werd zwak, wat een beeldende uitdrukking is voor 't feit, dat het niet veel goederen kan dra- gen. Voor een tegoed, dat tijdens de oorlog door een Braziliaan werd gekweekt in Londen of in New York kon hij na de- oor log niet kopen wat hij er voor had kun nen krijgen wanneer hij het geld onmid dellijk had besteed. Nu wordt opnieuw een zeer krachtig be roep gedaan op dë grondsföffén van Zuid- Amerika. Is het wonderlijk, dat ze daar in het Zuiden niet al te happig zijn en waarborgen willen voor een herhaling? Er is nog wat. Dat „wat" is Argentinië. Met of zonder mevrouw en mijnheer Pé- ron. Tegen Noordelijke overheersine. Zuid-Amerika stond en staat onder een sterke economische invloed van Noord- Amerika en in Argentinië, lang vóórdat 't echtpaar Péron er op de eerste plaats stond en waarschijnlijk ook nog wanneer het weer verdwenen zal zijn, was men het met die hegemonie niet alleen oneens, maar streefde en streeft men er naar die Noordelijke overheersing door 'n Argen tijnse te vervangen. Geen pais en vreê. Maar ondanks deze gereserveerde houding jegens de V.S. van heel Zuid-Amerika en ondanks de anti-Amerikaanse stemming in Argentinië, zijn Noord en Zuid ver enigd in een Pan-Amerikaanse Unie, die de V.S. gaarne zouden willen omschake len in een soort Super Atlantisch Pact. Onlangs zijn de Amerikaanse broederen bijeen geweest en ze hebben Dean Ache- son vrij duidelijk gezegd, dat hij daar maar niet al te vast op moest rekenen. Zelfs voegde Argentinië er aan toe, dat het Argentijnse leger alleen bestemd was voor „eigen gebruik". Hoe troostrijk is het te weten, dat ook daar alles pais en vreè is. Is gedeelde smart geen halve smart? □aar Steenhoffstiaat 55 - Telefoon 2906 geleden gesloten wapenstilstand met Ja pan, er de ongekroonde grootste macht hebber geworden, de man, die het er voor het zeggen had en die dan ook zei wat hèm goed dacht. Als de zaken naar wens gaan, wordt dit alles toegestaan, doch zo dra komt er een keer, of men „neemt" dat alles niet meer, dan steekt de opposi tie de kop op. Dat heeft Generaal MacArthur zijn baan gekost. De schuld hiervan is gelegen in zijn aanbod voor een wapenstilstand; zijn bedreiging aan het adres van communis tisch China, hetgeen Engeland minder ge legen kwam; zijn interview, waarin hij aandrong op een luchtaanval op China en zijn mening om de nationalistische troe pen in te schakelen om een tweede front in Azië te vormen. Het kan niet worden ontkend, dat MacAr thur de laatste tijd bout heeft gesproken en dat hij zich op een terrein begaf, dat de heren politici liever voor zichzelf re serveren. President Truman heeft Generaal Mac Arthur thans van al zijn bevelhebbers functies ontheven en daar zijn opperbevel van de geallieerde strijdkrachten tevens inhield het gouverneurschap van Japan, is hij dus gelijktijdig ook van dit gouver neurschap ontheven. Dat MacArthur in Engeland geen persona grata meer was, is wel duidelijk gewor den en dat Engeland het met de politiek van MacArthur om een beslissing op Ko rea te forceren, desnoods door uitbreiding aan die oorlog te geven, niet eens was, ligt voor de hand. Engeland marchan deert liever en zou er niet tegenop zien, 't communistische China volledig te erken nen. Marchanderen is ook de leus voor Egyp te. Hield de vroegere Engelse minister van buitenlandse zaken, Bevin, nog star vast aan het standpunt, dat de Britten de wacht aan het Suez-kanaal moeten hou den, zijn opvolger Morrison had er geen bezwaar tegen, dat deze troepen uit de kanaalzone werden teruggetrokken, mits de Egyptenaren er zelf voor zorgden, dat het kanaal wordt beschermd. Dat is voor de Britten allicht voordeliger ook! Heel handig mogen nu de Egyptenaren de wachtposten bezetten. Zodra ei echter oorlog komt, zullen de Britten weer hun oude posities moeten innemen. Och, die steunpunten om het Suez-kanaal zijn toch min of meer verouderd en de Amerikanen zorgen wel voor moderner, nieuwe bases elders. Die Egyptenaren beginnen ook genoeg te krijgen van koloniale regiems. Als de En gelsen met hen gaan praten, zal ook wel een en ander worden gezegd over de nog altijd Engelse Soedan. Een feit is, dat Egypte zich meer en meer laat gelden. Zo heeft het Engeland en de V.S. verzocht tussenbeide te komen in de strijd tussen Syrië en Israël, waarbij de Israëlische regering ervan wordt beschul digd, voor het gedemilitariseerde gebied aan het Meer van Galilea een politiek van agressie te voeren. Israël zou daar Syrië hebben aangevallen. Meer stappen werden in deze aangelegenheid gedaan: Israël, dat Syrië van een schandelijke schending van de wapenstilstandsover eenkomst beschuldigde, wendde zich tot de Verenigde Naties. Syrië zou zich eveneens tot de Veilig heidsraad wenden, maar intussen kwam het bericht, dat laatstgenoemd land zich bereid verklaarde, rechtstreeks met Israël over de bijlegging van de twist te onder handelen. Ook de Perzische olie vroeg weer aan dacht. Amerika en Engeland zouden over de nationalisatie der oliebronnen aldaar eens samen praten. Ook in het meer Nabije Oosten, in Alba nië, rommelt het weer eens. Men schijnt er van de terreur genoeg te hebben en de gewezen kolonel Barktara bond er met een legertje, dat door overlopers steeds groeide, de strijd aan tegen het commu nistische leger. Zo is er militair en politiek nogal een en ander in de wereld te doen, militair ge lukkig nog steeds in het Oosten. Moeilijkheden met MacArthur. - On derhandelend Engeland. Egyptena ren beschermen het Suez-kanaal. Hoe zal het in de Soedan gaan? Geschil van Syrië met Israël. Op stand in Albanië. Het gaat in de wereldpolitiek al net zoals bijinternationale voetbalwedstrijden. Bij de partij die wint is er van onenigheid in de leiding geen sprake; men is te vre- den met het behaalde resultaat en het is allemaal pais en vreê. Dat dit laatste ten opzichte van Korea bij de Amerikanen niet het geval is, zou er op wijzen, dat het daar in het Verre Oosten niet zo bijster best gaat. Verschil van opvatting? Kleinigheden?Gekwetste gevoelig heden? Wij weten dat MacArthur, nu oud-opper bevelhebber der UNO-troepen, altijd een min of meer bijzondere positie heeft inge nomen. Hij was, na de ongeveer zes jaar Dinsdagavond hield de Vereniging „Soest Vooruit", in de zaal van Eemland, haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van de heer J. G. A. Batenburg. In zijn openingswoord verwelkomde de heer Batenburg in het bijzonder de Bur gemeester. In diens aanwezigheid en in het feit, dat Wethouder Van de Arend in het bestuur zitting heeft, zag spr. een be wijs van de grote belangstelling van het gemeentebestuur, welk college het be lang van Vreemdelingen wel inziet. De secretaris, de heer J. J. Hoppenbrou wers, bracht na voorlezing van de notulen, zijn jaarverslag uit. Uit dit verslag klonk een nieuw geluid. Na de eentonigheid van de vroegere jaarverslagen kon thans mel ding gemaakt worden van een stijgend ledental en een eveneens stijgend vreem- delingenbezoek. Het Verkeershuis gaf c.a. 6000 inlichtin gen, terwijl 104 aanvragen uit het buiten land binnen kwamen. De propaganda nam een grote omvang aan, folders in Hol landse en Engelse taal werden bij duizen den verspreid, terwijl de nieuwe pension- gids en nieuwe kaart van Soest een grote oplage hadden. De V.V.V.-week, de voor stellingen in het Openluchttheater, de zeepkistenrace en vele feiten meer pas seerden de revue. De voorzitter deelde mede, dat dit jaar verslag aan de leden van de gemeenteraad zou worden aangeboden, opdat men zou kunnen zien, hoe de gemeentelijke sub sidie wordt besteed. De heer L. Mook, penningmeester, behoef de zijn cijfers niet voor te lezen, daar deze in een exploitatie-rekening en balans op de convocatie stonden afgedrukt. Voor dit verslag echter werd goedgekeurd, volgde een langdurige discussie. Notaris Van Veeren vroeg waarom het re servefonds-directeur wel op de exploita tie-rekening doch niet op de balans voor kwam en vervolgens wilde hij vernemen welke debiteuren de post 1392.38 uit maakten De heer Mook wees er op, dat de post re- servefonds-directeur op de balans ver meld stond als salarisfonds en noemde als debiteuren Openluchttheater, Federatie v. Verenigingen, Gemeente Soest, V.V.V. „Soesterberg's Bloei" e.a. De heer Van Veeren vroeg vervolgens of deze allen solvabel waren en uit het ant woord van de penningmeester bleek al leen het Openluchttheater dubieus te zijn. De heer C. Haver informeerde naar de post crediteuren ad 3700.welke post bestond uit kosten voor drukwerk, welke thans in voorraad zijn en weer als inkom sten terugkomen, daar dit gidsen en kaar ten zijn, die verkocht worden. UODtL Ml «muAT fl-430.- c< KROMMEWEG 28 TELEF. 2870 Agent GAZELLE-, HUMBER- en AM- STEL rijwielen. i *9°* De heer Haver wees op het nadelig saldo van 931.doch wenste hier bij te tel len de schuld aan het IJsbaanfonds ad 2000.zodat er volgens spr. feitelijk een tekort zou zijn van bijna 3000. Spr. wees er verder op, dat er in het af gelopen jaar meer is uitgegeven dan fi- nantieel verantwoord was. Spr. meende, dat als men nog een jaar zo door zou gaan, de V.V.V. failliet zou zijn. De heer H. de Graaf, besturslid, liet een ander geluid horen. De V.V.V. is, ondanks een nadelig saldo, finantieel gezond en sterk. Spr. wees erop, dat een directeur is aangesteld en de aanlooptijd voor de resultaten thans nog te kort is. Voorheen hebben we feestelijkheden georganiseerd, doch te weinig V.V.V.-werk gedaan, daar de meeste bestuursleden geen tijd daar voor bezaten. Dit eerste jaar, waarin een directeur het V.V.V.-werk doet, bracht uitgaven mede, waaraan volgende jaren paal en perk worden gesteld. De begroting voor 1951 is sluitend, aldus spr., die voorts nog opmerkte, dat een V.V.V. er krap voor moet staan. Dit is een teken, dat er gewerkt wordt en dat het geld wat bin nen komt voor V.V.V.-werk besteed wordt. De heer Mook wees er op, dat de uitgaven in 1951 belangrijk minder zouden zijn, ter wijl de inkomsten hoger worden. Het aan tal leden steeg met niet minder dan 300, waardoor de subsidie van de gemeente ook hoger zal worden. Dankbaar releveer de spr. de prachtige gift van 250.die de Winkeliers-vereniging onlangs schonk. De heer Van Veeren maakte bezwaar te gen het bestuursvoorstel om de fondsen „Ijsbaan" en „Film" op te heffen en over te boeken naar het reservefonds Verkeers huis. Spr. vond dit niet juist, daar de gel den van de Ijsbaan opgebracht waren door de schaatsenrijders en voor een nieu we ijsbaan bestemd zijn. De voorzitter deed hierna een stap terug in de historie van de ijsbaan, toen hij sprak over het eerste contract tussen Pe ter van de Bremer en de V.V.V., n.1. in 1912. Toen kocht de V.V.V. een houten ijs- tent om de accomodatie van de ijsbaan te vergroten en dit geld werd geleend van de toenmalige penningmeester, de heer Zandvoort en de V.V.V. heeft deze lening afgelost uit het overschot van de V.V.V.- gelden. Een betere tent werd hierna aan geschaft, ook weer bekostigd uit geleend geld en later weer afgelost. Deze tent is in 1939 door Nederlandse militairen in brand gestoken en onlangs heeft de V.V.V. hier voor 1900.vergoeding ontvangen van de regering. Een zelfstandige ijsclub moet hier worden gesticht, daar de V.V.V. dit werk niet mag doen van de K.N.S.B. Enkele deskundige ijssportliefhebbers zijn in overleg met de V.V.V. getreden om een ijsclub en ijsbaan te stichten. De heer Van Veeren bestreedt deze op vatting, daar de op de ijsbaan geheven entree's deze geldleningen mogelijk maak ten. Hierop volgde uitgebreide discussies, waarbij de heer Haver nog opmerkte, dat het Filmfonds gelden had ontvangen om een V.V.V.-film te laten vervaardigen en dat de gevers van deze gelden waarschijn lijk wel prijs stelden op de juiste bestem ming van de geschonken gelden. De heer Van Veeren diende hierna een voorstel in om het IJsbaanfonds in stand te houden. De Burgemeester hield een pleidooi voor de zienswijze van het bestuur, erop wij zende, dat men met de vorming van een Ijsbaan- en Filmfonds geregeerd heeft over het nageslacht. Deze gelden hadden in een algemeen reservefonds moeten worden gestort. De voorzitter stelde hierna voor het voor stel Van Veeren bij zitten en opstaan in stemming te brengen. De voorstemmers, die opstonden waren 21 in getal en hier uit concludeerde de voorzitter, dat dit voorstel was verworpen, daar er 23 leden bleven zitten. De heer Haver protesteerde hiertegen en zei, dat de blanco-stemmers op deze wijze niet gesteld konden worden. De reglementen werden te voorschijn ge haald en na een rumoerige discussie stel de de voorzitter voor de stemming schrif telijk over te doen. De uitslag hiervan was 22 vóór- en 21 tegenstemmers en 1 blanco, waaruit de voorzitter concludeerde, dat het voorstel weer verworpen was, daar de volstrekte meerderheid niet was behaald. De heren Van Veeren, Haver en Van Har ten kwamen hiertegen op, daar de vol strekte meerderheid (helft plus één) was behaald en de blanco stem ongeldig was. De voorzitter stelde hierna nog voor een commissie van 3 vertrouwensmannen te formeren om deze kwestie met 't bestuur te regelen, doch dit voorstel werd niet in discussie gebracht. Tenslotte werd vastgesteld, dat het voor stel Van Veeren was aangenomen. Het IJsbaanfonds blijft dus bestaan, terwijl de gelden van het filmfonds zullen worden overgeboekt naar het fonds verkeershuis. Bij monde van de heer H. van Harten werd namens de kas-commissie medege deeld, dat het beheer van de penning meester zeer wel in orde was bevonden, waarop de heer Mook werd gedechar geerd. Vervolgens kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Tegenover de aftredende heer De Graaf werd de heer J. v. d. Brink ge steld. De heer de Graaf behaalde 22 en de heer v. d. Brink 20 stemmen, waardoor de heer De Graaf herkozen werd. Tegenover de eveneens aftredende heer F. v. d. Berg, werd de heer J. v. d. Brink nogmaals als tegencandidaat gesteld. Met 17 stemmen tegen 14 stemmen werd de heer v. d. Brink gekozen. Toen hierna de benoeming van een voor zitter, door het periodiek aftreden van de heer Batenburg, aan de orde kwam, trad de heer de Graaf als voorzitter op. Deze deelde mede, dat de heer Batenburg, na 40 jaar lid te zijn geweest van het be stuur, had willen aftreden, doch dat hij zich op aandrang van velen en niet het minst van het bestuur, weer herkiesbaar had gesteld. Tegencandidaten werden niet gesteld, zo dat de voorzitter met algemene stemmen werd herkozen. In de nieuwe kas-commissie werden be noemd de heren v. Veeren, Quelle en Waal. In de rondvraag vroeg de heer Waal de o-richting van een Oranje-Vereniging of Comité, daar feesten eigenlijk niet door V.V.V. moeten worden georganiseerd. De voorzitter wees op de statuten, waar in is vastgelegd, dat de V.V.V. zich met het organiseren van deze feestelijkheden belast. Indien er een Oranje-Vereniging moet komen, dan moeten de statuten wor den veranderd. Bovendien doet V.V.V. dit werk reeds 50 jaar en dit laat zij niet gaarne los. De heer de Graaf zei, dat, afgezien van historie en traditie, de nabijheid van het De woonruimte-vordering, welke vorige week in onze gemeente door de politie moest worden verricht, heeft nogal aan dacht getrokken, vooral omdat de hoofd bewoner het verouderde begrip „mijn huis is mijn kasteel" tot de laatste deurknip wilden verdedigen. Gelukkig hebben de oude en de nieuwe bewoners, na de ontruiming der kamers, alkaar de hand gedrukt, zodat de samen woning aldaar in de toekomst niet veel moeilijkheden zal geven. Het is intussen niet mijn bedoeling spe ciaal dit geval te belichten. Wel merkte ik bij deze gelegenheid en bij iedere vor dering is dit geluid te beluisteren, dat de sympathie van het publiek aan de kant van de medebewoners staat en dat vorde ringen in het algemeen met een soort leedvermaak worden aanschouwd. Ik geef toe, dat er hoofdbewoners zijn, die oorzaak zijn, dat deze stemming ontstaat, doch we mogen niet generaliseren. Denkt U zich eens in, wanneer U, ouder geworden, in Uw huisje, waarin U een rustige levensavond dacht te slijten, in woning krijgt van een jong gezin met een paar kinderen. Je behoeft dan waarachtig geen a-sociale schobber te zijn, om daar over niet te juichen. Gelukkig ziet men vaak het onvermijde lijke in en verloopt de samenwoning in goedeh armonie. In gevallen, dat men moet samenwonen zónder dat beide partijen hun gezond verstand gebruiken, is het een hel, 24 uur per etmaal. Wat b.v. te denken van een mij bekend geval, waar de oude hoofdbewoonster een gezin met kinderen kreeg toegestopt, waarvan de hoofdpersonen onkies genoeg zijn om deze oude dame, die ziekelijk is, enige keren per dag te laten horen: „altijd ziek, maar doodgaan is er niet bij" of iets van gelijke strekking. Wanneer deze dame n.1. komt te overlijden, krijgt die medebe woner het huis als hoofdbewoner toege wezen. Ik vraag mij af, of dit soort samenlevin gen, wanneer de partijen een gelijke kracht kunnen ontplooien, niet moet lei den tot een vroegtijdig overlijden of, als dit te erg is, tot gebroken armen en benen. Het is mij bekend, dat de betrokken amb tenaren doen wat mogelijk is, om samen woningen zo goed mogelijk te regelen, maar voor mijn gevoel mankeert er in de vorderingsordonnantie een mogelijkheid om partijen tot de orde te roepen. Wanneer deze mogelijkheid tot ingrijpen wel bestaat, vind ik, dat men niet mag aarzelen er gebruik van te maken, wan neer dit nodig is. H. OEKMAN. v.wE EOESTR 36A SOESTDIJK TE LEF. 2792 Koninklijk Paleis een intregerend deel is van het vreemdelingenverkeer en dat de organisatie van Oranje-feesten derhalve t best bij V.V.V. thuisbehoren. De heer W. J. Blom vond, dat in de ge meente weinig werd gedaan voor de ver fraaiing. Hij wees op de ruïne op Nieu- werhoek, op het terrein naast het City- Theater en de autosloperijen in de ge meente. Bovendien zag hij de toegezegde banken niet geplaatst. De voorzitter vroeg de heer Blom zelf een oplossing aan de hand te doen om de slechte stukken te verfraaien, doch kon mededelen, dat de banken spoedig zouden komen. De heer Haver informeerde naar het plan tot plaatsing van een nieuw verkeershuis, waarop de burgemeester mededeelde, dat dat plan kant en klaar is, doch dat hier aan nog andere problemen vastzitten. Bin nen afzienbare tijd zal men hiervan meer horen. HEEFT U EEN PLAAT ONDER DE HAARD? Dinsdag werd de brandweer gealarmeerd voor een binnenbrand op de Schaepman- straat 74. De nevelspuit rukte uit en het bleek, dat onder een brandende haard de vloer reeds was doorgebrand, doordat on der de haard geen plaat lag. Met een enkele stoot van de nevelspuit waren de vlammen gedoofd. Naar aanleiding hiervan wees de Com mandant van de Brandweer, de heer W. Groart, ons op een veelvuldig voorkomen van dit feit. De voortdurende verhitting van de vloer geeft grote kans op brandgevaar, hetwelk nog erger wordt als men bedenkt, dat het ook des nachts kan gebeuren, dat de vloer eindelijk vlam vat. Om brandgevaar in deze vorm uit te slui ten is er, aldus de heer Groart slechts één middel. Op de vloer moet een asbestplaat liggen, waarop de haard rust. De sier plaat, die geen dienst doet, kan dan nor maal om de haard worden

Soester Courant | 1951 | | pagina 1