Dc Concurrentie aan banden. De Gasprijs wordt verhoogd. Nieuwe Ijsbaan in onze gemeente* IN DE HOEK. SOEST DINSDAG 17 APRIL 1951. 27e JAARGANG no. 31. SOESTE R O U RAN T Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Is concurrentie nuttig of schadelijk? Het is altijd nog een onuitgevochten zaak of concurrentie nuttig dan wel schadelijk is. Men kan zowel voor het een als voor het ander overtuigende gronden aanvoeren. Concurrentie is nuttig, omdat de gezonde bedrijven door de concurrentie hun levens kracht kunnen bewijzen. Concurrentie zorgt er ook voor, dat de afnemers zo goed en zo prettig mogelijk worden bediend. Ten slotte is concurrentie een uitstekend mid del om de productiekosten te verlagen, want alleen hij, die tegen concurrerende prijs kan leveren, zal op den duur zijn afzet kunnen behouden. Maar concurrentie kan ook schadelijke vor men aannemen. Men kan concurrentie tus sen de verschillende zaken zover doordrij ven, dat er tenslotte de arbeidsvoorwaar den van het personeel of de levensstan daard van de ondernemers aan wordt op geofferd. Denk bijv. maar eens aan brood- oorlogen en vleesoorlogen, waarbij de win keliers elkander bevechten met prijzen, die tenslotte voor geen hunner nog een redelijk bestaan kunnen opleveren. Moet de concurrentie worden beteugeld? Reeds vrij lang probeert de staat de con currentie enigermate te beteugelen en er de uitwassen van te onderdrukken. Zo is in 1935 de wet ingevoerd op het verbindend of onverbindend verklaren van onderne- mersovereenkomsten. Volgens die wet kan een overeenkomst ten aanzien van arbeids- en productievoorwaarden, mits die afgeslo ten is tussen een voldoend groot aantal be- drijfsgenoten, door de regering aan de ge hele bedrijfstak worden opgelegd. Dan worden dus ook zij, die zich niet vrij willig aan de overeenkomst wilden onder werpen, verplicht zich aan de bepalingen te houden. Thans wil men weer wat verder gaan en daartoe heeft de regering enkele maanden geleden een voorontwerp gepubliceerd van een „Wet op de Economische Mededinging". Het bedrijfsleven heeft dit ontwerp op het ogenblik in studie en men vindt er zowel veel goeds als veel bedenkelijks in. Terwijl de oude wetgeving er zich vooral op toe legde de onderlinge concurrentie tussen de ondernemers te beperken (en dus de on dernemers tegen zichzelf te beschermen) is in het nieuwe ontwerp ook de mogelijkheid opgenomen van maatregelen tegen te ver gaande ondememersafspraken (dit is dus een bescherming van de afnemer). In het ontwerp staat, dat de minister kan ingrijpen, indien naar zijn oordeel een eco nomische machtspositie van een onderne- ming strijdig wordt met het algemeen be- j lang. Hij zal een dergelijke onderneming dan bijv. een leveringsplicht kunnen opleggen of het berekenen van bepaalde prijzen voor schrijven of ook wel verplichten tot het na komen van bepaalde betalingsvoorwaarden. Hoezeer het ook gewenst kan zijn zwakkere bedrijven te beschermen tegen overmach tig grootbedrijf, de regering krijgt hiermee wel buitengewoon grote bevoegdheden in handen en juist daarom is het erg aan vechtbaar, dat er in het ontwerp geen mo gelijkheid van hoger beroep is opgenomen. Het behoeft ons dan ook niet te verbazen, dat het bedrijfsleven zeer gereserveerd te genover het nieuwe ontwerp staat. Alleen de uitwassen wegnemen. Nu is ook de concurrentie, of de mededin ging, zoals de regering het noemt, een aan gelegenheid, die zoals we in de aanhef van dit artikel schreven, zowel goede als min der goede kanten heeft en die daardoor bijna niet zo te regelen is, dat er geen be zwaren tegen aan te voeren zouden zijn. Concurrentie kan gevolgen hebben, die enerzjjds gunstig en tegelijkertijd anderzijds ongunstig voor het algemeen belang kan zijn. Grijpt men daarbij in, dan zal men bij Naar wij vernemen bestaan er reeds ver gevorderde plannen om tot oprichting van een ijsclub te komen, welke vereniging 'n ijsbaan zal exploiteren. Er is een comité aan het werk, waarin verschillende prominente schaatsridders zitting hebben en dit comité is bezig om onze gemeente weer in het bezit te bren gen van een ijsbaan. De heren F. Pothumus, A. Entrop, E. Ka- relse, A. Fugers en Mevrouw Mohrman maken deel uit van dit comité, terwijl de heren Schaddelee, Van de Bor en Surink zitting hebben voor V.V.V. Op 12 April was het bloemen-vlootdag op Schiphol. Geheel Schiphol en de interieurs der vliegtuigen waren versierd met nar cissen, terwijl alle aankomende passagiers een bouquet narcissen van de stewardes ontvingen. het uitschakelen van de ongunstige gevol gen tegelijk de voordelen van de concur rentie overboord moeten zetten. En wie zal dan volkomen eerlijk moeten uitmaken wat het zwaarste moet wegen? Wij benijden noch de wetgevers, die deze zaak zo goed mogelijk moeten formuleren, noch de ambtenaren, die de wet zullen moe ten toepassen, maar het minst van allen de ondernemers, die eraan onderworpen zullen worden. Als principiële richtlijn zouden wij willen geven, dat de beteugeling van de concurrentie nooit verder mag gaan dan tot het wegnemen van uitwassen, want con currentie op zichzelf is onmisbaar om ons bedrijfsleven gezond te houden. Vrijdagavond kwam de raad onzer ge meente bijeen onder voorzitterschap van de Burgemeester. Na de gebruikelijke opening kwam de uit slechts drie punten bestaande agenda in behandeling. 1. Vaststelling der notulen der vergade ring d.d. 14 Maart 1951. Deze werd zonder bemerking goedge keurd. 2. Voorstel tot verhoging van de gasprijs. B. en W. stellen voor de gasprijs met 1 ct. per kubieke meter te verhogen met ingang van de verbruiksmaand April. De VOORZITTER deelde mede, dat de fi nanciële commissie en de gas-commissie zich met het voorstel aecoord verklaarden. De heer BURGWAL wenste tegen deze derde verhoging zijn stem te verheffen en zei mede, dat de uitgaven voor oorlogs doeleinden het levenspeil der arbeiders klasse aantast. Wethouder VAN DE .4REND lichtte het voorstel toe, door er op te wijzen, dat de verhoging voortvloeit uit de verhoging van de kolenprijzen en dit voorstel ook voor B. en W. niet prettig is. Met de stem van de heer Burgwal tegen werd het voorstel aanvaard. Hierna verzocht de VOORZITTER B. en W. machtiging te verlenen in de toekomst de gasprijs te verhogen indien kostprijs verhoging dit noodzakelijk maakt, zulks echter met de restrictie, dat de commissie van bijstand hieraan unaniem haar stem geeft. Dit voorstel ontlokte veel tegenkantingen. De heer BURGWAL zag in dit voorstel 'n poging om aan een stukje democratie de nek om te draaien; bovendien had hij in de commissie van bijstand geen zitting. De heer R. HILHORST achtte het ook niet juist de bevoegdheid van de raad in deze aangelegenheid over te dragen aan res pectievelijk de commissie van bijstand en B. en W. Spr. voorzag hierdoor moei lijkheden. De heer VAN WELY was in principe ook teven deze delegatie van bevoegdhe den, doch zag nog enige garantie in het feit, dat als slechts één lid van de commis sie van bijstand tegen zou stemmen, net voorstel toch in de raad komt. Bovendien acht spr. het niet erg, als bij urgente prijsverhoging de raad hiervoor bijeen geroepen moet worden. Andere agenda-punten kunnen dan tevens behan deld worden, zodat de maandelijkse raads- agenda dan niet zo omvangrijk behoeft te zijn. De heer SCHAAFSMA ontwikkelde be zwaren tegen de woorden „bij eventuele verdere prijsstijgingen". Eerstens is het niet absoluut zeker, dat er nog prijsstij gingen zullen ontstaan. Er kunnen zich ook dalingen inzetten. Verder wilde spr. niet 'n verkeerde stem ming onder het volk bevorderen. Hij ver trouwde, dat de kosten gedrukt zouden worden en meende, dat de raad geen be voegdheden uit handen mocht geven. De begrotingswijziging, welke op een gas- prijsverhoging volgt, wordt dan wel in de raad gebracht, doch de goedkeuring hier van volgt automatisch uit de machtiging, welke B. en W. thans verlangen. Ook de heer A. P. HILHORST verklaarde zich tegen het voorstel zonder daarbij aan minder vertrouwen in B. en W. te denken. Wethouder VAN DE AREND zeide, dat dit voorstel was geboren uit de noodzaak, dat bij een verhoging van de kolenprijzen de gasprijs omhoog moet. Dit vereist niet al leen de economie, doch ook Gedeputeerde Staten wensen dit. Per 1 April kondigde de radio de gasprijs- verhoging aan. De officiële mededeling hiervan kwam 10 April. Enige dagen ge leden kwam er een voorstel va"n de di recteur van het gasbedrijf om per 16 Mei de verhoging te doen ingaan, doch de ver hoging over het tijdvak van 16 April tot 16 Mei zou dan achteraf verrekend moeten worden met de verbruikers. Het is echter nodig, dat de verhoging direct ingaat, als de grondstoffen stijgen, niet eerder, niet later en alleen in die omstandigheid. Spr. kan zich niet voorstellen, dat de raad in dit opzicht geen vertrouwen zal hebben in de commissie van bijstand. Bij daling der prijzen van de grondstoffen willen B. en W. ook gaarne dadelijk een verlaging in voeren. De heer A. P. HILHORST protesteerde nogmaals tegen het voorstel. Per 1 April zijn de rijkssubsidies vervallen, welke de kolenprijzen gunstig hebben beinvloed en deze omstandigheid komt niet meer voor. Het gaat hier niet om vertrouwen of wan trouwen van de raad in één van haar com missies, maar wat des raads is, moet des raads blijven. De VOORZITTER wijst er op, dat de raad het budgetrecht houdt en dit brengt mede de goed- of afkeuring van de begrotings wijziging, welke uit een dergelijke gas- prijsverhoing voortkomt. De heer SCHAAFSMA wenst geen prece dent te scheppen, waarmee een commissie het recht krijgt namens de hele raad te spreken. De alarm-stemming inzake de prijs- en loonsverhogingen moet men niet bevorderen. Wethouder VAN DE AREND wijst op de gemeente Amersfoort, waar de raad deze machtiging wel gaf. Men moet op de prac- tische kant van dit voorstel letten, aldus spreker. Indien de raad wèl gekend wordt in de prijsverhoging wordt iedere voor gestelde verhoging toch aangenomen, want we kunnen niet anders. Het voorstel wordt hierna met 10 tegen 9 stemmen goedgekeurd. Voor stemden de dames Van der Swan, Landweer en Polet en de heren Schadde lee, Clemens, Van de Arend, Van Zadel- hoff, De Kruyff, De Haan en Zoetelief. Tegen sternden de heren Ooms, Schimmel, Van de Winden, Schaafsma, A. P. Hil- horst, R. Hilhorst, Dorrestein, Burgwal en Van Wely. De VOORZITTER verzocht de Raad nog de commissie van bijstand voor het gas bedrijf met één lid uit te breiden en stel de hiervoor Mevr. Landweer candidaat. Mevr. Landweer werd met 17 stemmen gekozen. Op de heer Dorrestein werd één stem uitgebracht, terwijl één stem blanco was. 3. Voorstel om het Toelage-besluit 1951, het Uitkerings-bestuit 1950 en het Verho- gings-besluit 1950 van overeenkomstige toepassing te verklaren op het gemeente- personeel. Dit voorstel wordt zonder bespreking goedgekeurd. Het van zijn commando ontheffen van Ge neraal Mac Arthur en zijn ontslag uit al zijn andere belangrijke functies in die contrijen heeft over de gehele wereld ver schillende reacties gewekt. Laten we ho pen, dat het besluit van president Truman een wijs besluit is geweest, waarvan hij en wij nooit spijt zullen krijgen. Ik persoonlijk vind het jammer, dat Ge neraal Mac Arthur op deze manier van het toneel verdwijnt. In de eerste plaats om dat hij, als geen andere Amerikaan, de verhoudingen in het Oosten en haar bewo ners door en door kent, maar vooral, om dat hij een figuur is, die gezag heeft in het Verre Oosten. Niet alleen bij de Ja panners en Chinezen, doch bij iedere be volkingsgroep. Hij weet, als geen ander, wat er leeft onder de Oosterling en even eens als geen ander weet hij welke hou ding men daar moet aannemen om resul taten te bereiken. Griezelig vind ik het aftreden van Mac Arthur, omdat het zo erg wordt toege juicht in dezelfde landen, die bij de zojuist achter ons liggende gelegenheden, voor wat het bepalen van de politieke koers in het verre oosten betreft, blijk hebben ge geven niet de flauwste notie te hebben van wat er in dat deel van de wereld te koop is. Denken we maar aan Tsjang Kai Sjek, die op Formosa in zijn hemd staat en opgeofferd wordt aan üido-China en aan Indië. Naturlijk zou het ideaal zijn door onder handelen alleen oorlogen te voorkomen, maar van München hebben we geleerd, dat met toegeven en angst te tonen niet aan de steeds driester wordende eisen van dictatoriale machten kan worden vol daan. Maar wat gaat er nu gebeuren op Korea? Gaat de chirurg nu, midden in de operatie, de wond dichtnaaien, met de kans, dat het geval iedere dag weer acuut kan worden? Dan zal er én voor de V.N. èn voor Gen. Ridgway niet veel anders opzitten dan dat gene te doen wat Mac Arthur zo zwaar werd aangerekend. Doorgaan en de vijand in zijn nesten in Mandsjoerije opzoeken. Laten we hopen, dat president Truman het goed heeft gezien. H. OEKMAN. KONINGIN WIWLHELMINAFONDS. Op de in ,,'t Zwaantje" te Soesterberg ge houden textielbeurs werd een bus-collecte gehouden voor het „Koningin Wilhelmi- nafonds", welke een bedrag opbracht van 28.89. Het plaatselijk comité beveelt dergelijke acties ten zeerste bij U aan en stelt voor dergelijke gelegenheden gaarne bussen beschikbaar. Het adres van de secretaris is H. Rouffaer, Molenstraat 19; van de penningmeester L. Dijkshoorn, Steenhoff- straat 56 (Nutsspaarbank). JAARVERGADERING COÖPERATIE. De Coöperatie „Des Werkmans Welvaart" alhier hield Vrijdagavond haar jaarverga dering in het St. Jozefgebouw. Het jaar 1950 scheen voor de Coöperatie wel gunstig te zijn geweest, getuige de woorden van de heer R. Hilhorst, die in zijn openingswoord mededeelde, dat de uitbreiding met de verkoop van kruide nierswaren een groot succes werd, zodat al spoedig naar een tweede winkel moest worden uitgezien, welke gevonden werd in de Van Straelenlaan. De omzet in dit laatste pand bleek de verwachtingen ver te overtreffen, zodat reeds plannen voor verdere uitbreiding bestaan. De vernieu wing van de bakkerij leverde reeds be langrijke resultaten op. Ondanks de uitgaven door 't stichten van twee winkels, bleek nog 'n overschot op de resultaten-rekening aanwezig te zijn, wel ke naar de reserve werd overgeboekt. De voorzitter herinnerde aan het doel der Coöperatie, n.1. op de eerste plaats leve ring der artikelen tegen de laagst mogelij ke prijs en daarna dividenduitkering en niet andersom, zoals men wel eens meent. De aftredende bestuursleden, de heren R. Hilhorst en O. 't Lam, werden met alge mene stemmen herkozen, evenals de af tredende commissaris, de heer D. van Vel- zen. De commissarissen brachten verslag uit van hun boek-controle en dankten de bedrijfsleider voor zijn beleid. „TEMPO" KONINKLIJK GOEDGEKEURD. De Ren- en Toervereniging „Tempo" is per 4 April Koninklijk goedgekeurd. Deze jonge vereniging is hiermede op de goe de weg met haar grote plannen voor de toekomst.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1