Eventjes terzijde SOESTERBERG. Voetbal. „DE VERKOCHTE BRUID". Voor een volle St. Ludgardis-zaal voerde de R.K. Toneelvereniging „Kunst naar Kracht" Zondagavond het blijspel „De verkochte bruid" op. Na een openingswoord door Kapelaan De Lange kwam de familie Dinges met aan hang en personeel voor het voetlicht in de „salon" van de Koekfabrikant Dinges, de man, die zijn afkomst niet verloochenen kon en wiens gemoedelijkheid contras teerde met de parvenuachtige echtgenote. Mej. Fientje Dinges, die uitgehuwelijkt zou worden door haar mama aan de rijke Van Zeveren, waartegen papa, die zijn dochter wil laten trouwen met de man harer keus, nogal enige bezwaren ont wikkelt, was het gegeven, waaromheen dit vrolijke spel was gebouwd van non sens, liefde en list, met een happy end tot slot. Onder leiding van de regisseur-grimeur Max Engberink werden de drie bedrijven uitnemend gespeeld en de zaal heeft de gehele avond geschaterd van de lach. Hier en daar kleefde wel een enkel foutje, doch deze kunnen in de toekomst door deskundige rolverdeling en de onmisbare rolvastheid zeker voorkomen worden. Tot slot willen wij nog vermelden, dat door deskundige hulp pruik, stift en poe derkwast op originele wijze waren uitge buit en de uitbeelding der karakters goed te hulp kwam. INZAMELINGSACTIE NED. RODE KRUIS. Het Nederlandse Rode Kruis houdt bin nenkort een inzamelings-campagne over geheel Nederland. Als campagne-leider in onze gemeente is aangesteld de heer C. Oranje, oud-gezag voerder van de Mij. Nederland en als diens assistent de heer J. Ezerman, oud- ass. resident. WIELRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN. Op de Kerkstraat stak een wielrijder plot seling de weg over. Een automobilist, uit de richting Amersfoort komende, kon door tijdig remmen een aanrijding voor komen, doch een auto uit de richting Am sterdam greep de wielrijder, de heer P. B. alhier. Hij liep een wonde boven het rech ter oog op. KOORVERENIGING „EXCELSIOR". Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: In aansluiting op de bekendmaking in het overzicht en de advertentie van de Koor vereniging „Excelsior" in de Soester Cou rant van Dinsdag 20 Maart j.1., deelt het bestuur van „Excelsior" nog het volgen de mede. De mededeling, dat „Die Schöpfung" oratorium van Joseph Haydn in studie werd genomen, werd niet alleen bekend gemaakt tot het aantrekken van zanglief- hebbers(sters)doch ook voor hen, die gaarne de schoonheid van de oratoria wil len beluisteren en medemaken. Er mag als voldoende bekend worden aan genomen, dat „Excelsior", in de laatste 15 jaar van haar bestaan nimmer moeite nog kosten heeft gespaard om deze meester werken op muzikaal gebied ten gehore te brengen. Minder bekend is echter, dat, na de in de laatste jaren gegeven concerten steeds een flink nadelig saldo moest worden geboekt. Dat is mede één van de redenen geweest, die directeur en bestuur heeft doen be sluiten het eens te proberen met een min der kostbare bezetting van een orkest, door het geven van een Buxtehude-con- cert. Doch ook dit concert mogelijk door de minder bekendheid van deze mu ziek bracht, zoals reeds eerder werd medegedeeld, een tekort. Op verschillende manieren zijn steeds de ontstane tekorten aangezuiverd, meerdere malen door het opnemen van een door de leden gevormd garantiefonds. Het zal de lezer duidelijk zijn, dat, gezien de steeds zwaarer drukkende levensomstanigheden, het niet langer verantwoord is de leden voor zulkezware financiële opgaven te stellen en dat mede ter wille van het kunstgenot, dat zij anderen proberen te verschaffen. Noodgedwongen heeft het bestuur dan ook het besluit genomen, zolang het aantal leden en kunstlievende leden niet is opge voerd, voorlopig geen openbare concerten meer te geven. Het bestuur is gaarne berijd alle moge lijke inlichtingen te verstrekken, zo no dig ook op financieel gebied. E.H.B.O-DIPLOMA'S. Vrijdagavond werd door examinator Dr. L. A Imhoff uit Utrecht, in hotel De Gou- Ploeg" het Eenheids-diploma afgenomen. De navolgende E.H.B.O.-leden behaalden dit diploma: de dames T. v. d. Hengel, T. Hilhorst, Ch. Uyland, E. van Steen en de heren J.' F. van Steen, H. Stuiver, P. van Leeuwen, A. Akkerman en P. Bos. GYMNASTIEK VERENIGIN G „OLMPYIA". In de feestelijk aangeklede gymnastiek zaal hebben Zaterdagmiddag de kleine le den van „Olympia" deelgenomen aan de voor hen georganiseerde lustrum-viering. Ton Cup uit Naarden heeft de jeugd kos telijk vermaakt met zijn poppenkast voorstelling en goocheltoeren. Na de bij eenkomst van deze 140 kleinen kwamen de 157 jongens en meisjes van 10 tot 13 jaar aan de beurt en voor hen had Ton Cup zijn zingende en sprekende pop mee gebracht. Hiertoe in staat gesteld door meerdere leden, kon de feest-commissie royaal trac- teren, terwijl aan de winnaars der onder linge wedstrijden de behaalde prijzen werden uitgereikt. De feestelijkheden ter gelegenheid van dit lustrum zijn hiermede nog niet ten ein de, daar binnenkort in Eemland een fami lie-avond wordt gegeven. ONVOORZICHTIG. Toen de Soester automobilist N. V. met zijn bestelauto op de Burg. Grothestraat reed, opende een naast hem zittend buur meisje een der portieren. Het was een ge luk, dat het meisje niet uit de auto viel, maar het portier sloeg tegen een gepar keerde personenauto. Het portier 'werd vernield, terwijl de geparkeerde auto flink werd beschadigd. FEDERATIE VAN BUURTVERENIGINGEN. Op Vrijdag 20 April a.s. zal in De Gouden Ploeg een vergadering van genoemde Fe deratie worden gehouden, waarop de ver kiezing van het nieuwe bestuur zal plaats hebben. De Burgemeester onzer gemeente zal tijdens de vergadering een korte inlei ding houden. VOORJAARSCOMPETITIE „TEMPO". De renners van „Tempo" hebben Zondag de benen los gereden in 'n voorjaars-com- petitie. Door de A-klassers moesten 15 ronden van 5 k.m. gereden worden, door de B-klassers 10 ronden van 5 k.m. De klassificering was als volgt: A.-klasse: 1. J. Schans, 6 punten, 2 uur 15 minuten. 2. R. van Asch, 5 punten. 3. B. Luten, 4 punten. 4. Hendriks, 3 p. 5. Boelens, 2 punten. 6. J. Wijers 1 punt. B-klasse: 1. G. Bunschoten, 6 p., 1 uur 38 min. 2. J. Bon, 5 p. 3. Dolstra, 4 p. 4. J. van Brakel, 3 p. 5. Drost, 2 p. 6. Barneveld 1 punt. NIEUWE ZAAK GEOPEND. Zaterdagmiddag heeft de heer S. Visser, onder grote belangstelling, een zaak ge opend in het pand Van Weedestraat 28. De heer Visser is antiquair van beroep en als rechtgeaard telg van een antiquair, heeft hij in dit ruime pand een zaak in an tieke meubelen, porcelein, goud, zilver, tin en koper ingericht. Vele bloemstukken uit alle delen van het land prijken op meubels, welke ons soms enige eeuwen terugvoeren. De heer Visser is bekend in Nederlond en daarbuiten, als gevolg waarvan hem ge lukwensen bereikten uit Duitsland, Ame rika en Australië met zijn streven om hier, in het centrum van Nederland een zaak van naam en faam te vestigen. DE WINKELBEURS KOMT. Naar wij vernemen blijkt het aantal in schrijvingen voor de derde Winkelbeurs, welke de winkeliersvereniging „Soest" or ganiseert, dermate groot te zijn, dat het houden van deze beurs gewettigd is. De opening heeft plaats op 3 September en de sluiting op 7 September. BEGRAFENIS L. M. HORNSVELD. Zaterdag werd op de Ned. Herv. Begraaf plaats alhier het stoffelijk overschot van de heer L. M. Hornsveld ter aarde besteld. Velen waren aanwezig om de laatste eei te bewijzen aan de overledene, die in de Ned. Herv. Kerk verschillende functies bekleedde; o.m. had hij zitting in het col lege van notabelen. In de aula sprak dr. J. A. Berghauser Pont namens de Kerkvoogdij, de heer C. van Til. hoofd van het Accountantskan toor Van Til te Amsterdam, waar de over ledene werkzaam was, de heer J. Bommer als collega, de heer G. Veenendaal namens de familie en Ds. M. G. Gerritsen uit Amersfoort. Ds. Gerritsen las bij de groeve de geloofs belijdenis en bad het Onze Vader. Onder de aanwezig bevonden zich Ds. E. Groeneveld. Dr. W. R. Ambrosius, Jhr. Rutgers van Rozenburg te Baarn, het col lege van notabelen en kerkvoogden, als mede afgevaardigden van diverse vereni gingen en instellingen. AUTO RIJDT EEN PAARD AAN. Op de Amersfoortsestraat, even voorbij de kazerne, werd een loslopend paard door een passerende auto aangereden, waar door het een ernstige verwonding aan de heup opliep. Het bleek een paard te zijn van het circus Mullens, dat in de rijschool Soesterberg gestald en losgebroken was. Een in zittende dierenarts verleende de eerste hulp. DE EXPOSITIE IN ,,'T ZWAANTJE". Het bezoek aan de expositie van indu strieën te Soesterberg en Soestduinen, welke van 4 tot en met 12 April in hotel ,,'t Zwaantje" gehouden werd, is bevredi gend geweest. Tal van passanten voor de jaarbeurs kwamen de expositie bezoeken en zelfs werden er enige zaken gedaan, al hoewel dit niet de opzet van deze tentoon stelling was. Voorts maakten vele bewoners van Soes terberg van de gelegenheid gebruik om met de plaatselijke industrieën kennis te maken. Ook kinderen van verschillende scholen, onder geleide van het onderwij zend personeel, behoorden tot de bezoe kers. Velen toonden hierbij voor verschil lende dingen hun bijzondere belangstel ling. De heer Van de Broek kwam op de aardi ge gedachte de kinderen een opstelletje te laten maken over het geziene op de bij enstand. De besten krijgen een prijsje. In elk geval is het doel van deze tentoon stelling bereikt, nu de burgerij is ingelicht over de betekenis van de plaatselijke in dustrie. OPVOERING DOOR „UTILE DULCI". Zaterdagavond gaf de R.K. Toneelvereni ging „Utile Dulci" in „Huis ten Halve" haar tweede en laatste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werd „Hedenavond om elf uur", excentriek spel in drie bedrijven door A. Boere. Vooraf sprak de voorzitter een woord van welkom tot de aanwezigen, w.o. de pas toor der parochie en andere geestelijken. Het opgevoerde stuk was van een geheel ander genre als dat van de vorige maal. Het was echter een goede oefenstof voor een pasbeginnende club. De aaneenscha keling van verwikkelingen, die altijd an ders verliepen dan men zich had voorge steld, maakte ook, dat de ontknoping voor velen een verrassing was. Mede dank zij een goede rolverdeling werd er over het algemeen verdienstelijk gespeeld. Een grote plaats kwam toe aan de rol van de butler, die, alhoewel een ne venschikkende figuur, toch in feite de noofdrol vervulde en dat heeft de vertoi- Ker van deze rol, de heer Brok, met talent gedaan. Het was een butler met stijl, ook onder de moeilijkste omstandigheden, die goed met z'n meester, de ingenieur Broom, wist om te springen, alhoewel dit lang geen gemakkelijk heer was, zoals uit zijn krachtig spel herhaaldelijk bleek. De rol van Mevrouk Broom werd met 'distinctie vervuld en de gast, Baron Steenhuizen, leek een echte baron. Ook het dienstmeis je, dat een dubbel spel moest spelen, maar tenslotte de redster bleek van het gehele geval, speelde haar rol zeer goed. Uit het krachtig applaus was op te maken, dat het publiek van deze opvoering geno ten heeft. In het nieuwe seizoen worden er drie uit voeringen gegeven. COLLECTE GROENE KRUIS. A.s. Zaterdag wordt te Soesterberg door de plaatselijke vereniging „Het Groene Kruis" de traditionele Emmabloem-collec- te gehouden. De gehele opbrengst komt ten goede van de plaatselijke t.b.c.-bestrijding voor alle gezindten. S.E.C.—S.P.S.V. Zaterdagmiddag had onder grote belang stelling de voetbalwedstrijd plaats tussen S.E.C. en S.P.S.V. Onder de aanwezigen bevonden zich de voorzitter en secretaris van het Prinses Wilhelminafonds, afdeling Soest, de heren J. G. A. Batenburg en J. Rouffaer, terwijl de Burgemeester en Wethouder Van de Arend eveneens op de tribune aanwezig waren. De heer Batenburg sprak de elftallen toe vóór hij de aftrap verrichtte. Hij prees de geste van beide verenigingen, die zich hadden aangeboden om een wedstrijd ten bate van het grote doel te spelen. Hierna nam de strijd een aanvang, een strijd, welke niet ging tussen volkomen gelijkwaardige partners. De leden van ons politie-elftal zijn in ja ren iets ouder dan de mannen van S.E.C. Bovendien was het zeer goed merkbaar, dat de 5 marechaussee's, die èn lid zijn van K.P.S. èn van S.P.S.V., zo juist een zware wedstrijd hadden gespeeld. De politie-achterhoede kreeg het dan ook zwaar te verduren van de snelle S.E.C.- voorhoede. Na een kwartier scoorde M. Maassen het eerste doelpunt en zijn broer O. Maassen wist een minuut hierna, met een prachtige kopbal, de stand op 2-0 te brengen. Vlak voor de rust brak Ten Hove door en scoorde langs de uitlopende ke per, een tegendoelpunt (21), doch Wes- terveld zigzagde even. later weer door de politie-achterhoede heen, om daarna, van flinke afstand, de bal hoog in de touwen te jagen. In de rust maakte P.V.O. 'n muzikale wan deling rond het gepavoiseerde S.E.C.-veld. Na de rust voerde S.E.C. de stand op tot 81, waarmede deze levendige wedstrijd eindigde, die door onze Soester scheids rechter Bührman werd geleid. S.E.C. probeerde in deze wedstrijd zijn 2 nieuwe spelers en het wil ons voorkomen, dat zij wel een versterking voor S.E.C. betekenen. Deze wedstrijd leverde het Kon. Wilhel minafonds rond 200.op. LAAG ALCOHOLGEBRUIK IN NEDERLAND Al is sinds de oorlog het gebruik van sterke drank in ons land toegenomen (in 1937 1.45 liter per persoon en per jaar en in 1949 3.19 liter), Nederland heeft toch altijd nog in ver gelijking met andere landen een zeer laag al coholgebruik. Volgens een berekening in „De Nederlandse Industrie" zijn de cijfers voor 1948 voor enkele belangrijke landen als volgt: (alle cijfers per liter per inwoner per jaar): bier: België 150, Ver. Staten 67, Engeland 61.4, Denemarken 48.0, Zwitserland 38.6, Frankrijk 20.0, Nederland 13.6 en Italië 2.0. (Jammer genoeg waren van Duitsland geen cijfers beschikbaar). Wijn: Frankrijk 83.1, Italië 72.0, Zwitserland 37.2, België 3.7, Denemarken 3.46, Ver. Staten 2.99, Engeland 1.23 en Nederland 1.09. Gedistilleerd: Frankrijk 5.92, Ver. Staten 3.2, Nederland 3.17, Zwitserland 2.45, Italië 2.0, België 1.8, Denemarken 1.58, Engeland 1.01. IIET VIEZE BAANTJE. De Nederlandse journalist heeft eerder 'n roeping te vervullen dan dat hij een be roep uitoefent. Dat is de strekking van 't hoofdartikel in het Aprilnummer van ,,De Journalist", het vakorgaan. „Meer dan wie ook moet de intellectueel (dus ook de journalist), aldus het orgaan in een hooggestemd hoofdartikel, de be slissingen, die in de maatschappij worden genomen, beïnvloeden." Wat er van zulk het harte verwarmend artikel in de praktijk terecht komt, heb ik dezer dagen weer eens gemerkt. In een onzer vooraanstaande dagbladen vond ik een advertentie met bijbehorend bericht over de verkiezing van Miss Hol land, welk feest dit jaar in de hoofdstad zal worden gevierd. Laat ik nu eerst nog even m'n vakblad aanhalen: „Wanneer hijzelf (dat is de journalist) uitgerust is met begrip voor de grote waarheden en met het vermogen om hierover te spreken of te schrijven, dan kan het niet anders of hij zal heel veel goeds kunnen doen." Nu laat ik verder de mooie theorie zitten en kom ik tot de practijk. Die is zo. In de Nederlandse Pers, met een hoofdlet ter, wordt reclame gemaakt voor de ver foeilijke vertoning van het kiezen van een Miss Holland. De „met begrip voor grote waarheden uit geruste journalist" weet blijkbaar niet, hoe verderfelijk dergelijke wedstrijden voor mooie jonge meisjes zijn. De man verheerlijkt dat vieze gedoe, hij vertelt van wie de wedstrijd uitgaat en hoe de jonge Nederlandse en ongehuwde doch ters moeten handelen om mee te dingen naar de titel Miss Holland, om daarna, in Italië, te „kampen" om de titel „Miss-Eu- ropa. Hij maakt het mogelijk, dat dergelijke wedstrijden worden gehouden, dat tal van jongedames er toe worden gebracht om haar kans te wagen en foto met naam. en adres opzenden aan de directie van de on derneming, die een dergelijke wedstrijd uit reclame-oogpunt organiseert. Deze met waarheden toegeruste journa list weet blijkbaar nog niet, welke waar heden er in de wereld te koop zijn. Mijn dochter is, gelukkig, te verstandig voor dergelijke dingen, maar dit wil ik de journalist wel zeggen: ik sloot mijn doch ter liever op, voor ik toestond, dat. zij zou meedoen aan dit onsmakelijke gedoe. „Eerder roeping dan beroep" schrijft de „Journalist". De schrijvers voor de kranten, die straks met veel drukte en met foto's reclame maken voor deze vertoning, hebben geen van beiden. Ze hebben een vies baantje. Omgerekend op alcohol van 50% krijgt men dan de volgende cijfers voor het totale ge bruik. Frankrijk 24.14, Italië 16.56, België 14.54, Zwitserland 12.98, Ver. Staten 11.79, Engeland 6.17, Denemarken 6.11 en Nederland 4.48. Sindsdien is het verbruik aan wijn in Neder land nog met bijna 50% verminderd en dat van bier gedaald tot 10 liter per hoofd. Ge distilleerd handhaafde zich, maar in ieder ge val gebruikt ons land zeer weinig alcohol EEN REM OP DE PAPIERPRIJZEN De ongekende prijsverhogingen voor papier zijn een gevolg van de steeds toenemende vraag naar cellulose. Deze vraag wordt ver oorzaakt door de grote behoefte aan dit ma teriaal zowel voor papier als voor kunstzijde en andere producten, waarbij nog opgemerkt kan worden, dat de hoge wolprijzen weer de vraag naar kunstzijde opdrijven. Vandaar dat alle cellulose invoerende landen geweldig ho ge papierprijzen krijgen, terwijl de producen ten van cellulose, dat zijn de bosrijke landen, zoals Canada, Zweden en Finland, er wel bij varen. De Zweedse prijs voor ongebleekte cel lulose, die het vorig jaar Juni op 85% dollar per ton stond, bedraagt nu reeds 275 dollar. Daarom hebben 250 Amerikaanse papierfabri kanten aan hun prijsbeheersingsdienst ge vraagd daar iets tegen te doen. Van Zweedse zijde werd toen aangevoerd, dat de hoge prijs eenvoudig het gevolg is van de grote vraag en dat Frankrijk en Engeland zelfs nog meer betalen dan de Amerikanen. Bovendien, zeg gen de Zweden, moeten wij ook onze steen kool invoeren tegen sterk verhoogde prijzen. Misschien hebben de Zweden gelijk, maar daar zij de dollars niet kunnen -missen, die de export van cellulose hun opbrengt, ver wacht men toch, dat zij wel in een interna tionale prijsregeling zullen toestemmen. Komt deze tot stand, dan is er alle reden om te ver wachten, dat de papierprijzen niet verder zul len stijgen en dat zij misschien zelfs zullen dalen. ELECTRICITEIT UIT KOLENAFVAL De Duitse Spoorwegen hebben kortgeleden een electrische centrale in gebruik genomen, die alle afvalkolen verwerkt van de kolenmij nen in Penzberg. De bouw van deze centrale was reeds in 1942 begonnen, doch in 1944 stopgezet, om in 1947 weer* te worden opge nomen. Bij deze centrale wordt het kolen- afval, waarin zich meer steen dan steenkool bevindt, zo vergruizeld, dat het op speciale roosters verstookt kan worden. Binnenkort zal men ook nog een speciale oven in wer king stellen, waarin het steenkoolstof kan worden verstoven en verbrand. Bij voltooiing zal mj op deze wijze uit de steenkoolafval 60.000 kwu. kunnen produceren.

Soester Courant | 1951 | | pagina 3