Naar de eindstreep? Naar de bollen! Brandpunten der Internationale Politiek Een nieuwe VOLTA stofzuiger! Joh. H. van Schalkwijk SOEST Bij MARGRIET eten ééns geprobeerd, is steeds weer begeerd. CARBOVIT zuivert maag IN DE HOEK. ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE Burgerlijke stand VRIJDAG 20 APRIL 1951. 27e JAARGANG No. 32. SOESTER OURANT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT Wanneer de lezer dit artikel onder de ogen krijgt, heeft MacArthur zijn rede voor het Amerikaanse Congres reeds ge houden. Ja, ze doen het daar aan de overkant an ders dan bij ons. Wij kunnen ons ten min ste moeilijk voorstellen, dat mr. Kruis op het Binnenhof de gelegenheid krijgt zijn interviews te spuien. Maar tenslotte is er tussen het ontslag van beide generaals toch ook nog wel enig onderscheid. Generaal Kruis wilde zijn zin doordrijven op technisch terrein, MacArthur op het terrein van de landspolitiek, ja van de wereldpolitiek. De Amerikaanse regering was MacAr- thur's baas en hij had te doen wat deze zei. Kon hij daarvoor de verantwoordelijkheid niet aanvaarden, dan had hij ontslag moe ten nemen. Wat zeggen generaals zelf van hun opperbevelhebbers die hun eigen zin doen? Hernieuwde belangstel lint'. Intussen is met het heengaan van MacAr thur de Koreaanse kwestie opnieuw in de publieke belangstelling komen te staan. Men was langzamerhand aan de oorlogs berichten van dat front al zó gewend ge raakt, dat het er op leek, dat het vanzelf sprak, dat er daar werd gevochten. Zoals we het vóór 1940 doodgewoon vonden, dat de Japanners daar in die buurten vochten, eerst in Mandsjoerije, later in China. Pas toen ze daarbuiten ook begonnen, vonden we het minder gewoon. Dit brengt ons onmiddellijk op het chapi ter Tokio. Dat Tokio veel last van de be zetters heeft, kunnen we niet zeggen. Ja pan bekleedt tegenover het Aziatische continent een ongeveer gelijke positie als Engeland tegenover het Europese en zijn positie tegenover de V.S. is, wanneer we de verhouding overwinnaar-overwonnene daarbij in acht nemen, dezelfde. Aan die bijkomende verhouding willen de V.S. een eind maken, hetgeen blijkt uit 't streven tot een vredesverdrag met Japan te komen. De bondgenoten van Amerika willen daarbij niet in de eerste plaats de verhou ding Kusiand-V.S. in het oog vatten, maai de verhouding in het gehele gebied van de Stille Oceaan. Dit ligt voor de hand. Mac Arthur's duidelijke politiek heeft alleen de relaties V.S.-communistisch Azië afge kapt. Zijn ontslag heeft in Tokio wel de nodige reacties gewekt. Er zijn nu een maal Japanners, die het vechten in China Mandsjoerije of Korea als iets normaals beschouwen. Een illusie minder. Maar ook de nationalistische Chinezen op Formosa is een illusie ontnomen: de kans om nog eens mee te mogen doen aan een aanval op het Chinese vasteland. Van Na tionalistische aanbiedingen voor Korea werd tot nu toe geen gebruik gemaakt, maar hoe meer in de loop van het Ko reaanse conflict het Chinese element naar voren kwam, hoe gewilliger het oor er aan werd geleend. Westerse reacties. Ten slotte, hoe reageren de beide Angel- Saksische landen en Europa op het ont slag van Mac Arthur? We moeten wel bedenken, dat de generaal behalve ambtenaar van de regering ook nog in grote mate een uitvoerder was van de verlangens van een politieke partij, dat de koude oorlog van het ogenblik al leen maar kan worden beëindigd door hem in Azië om te zetten in een warme. Niet alleen de Republikeinen menen dat, vele Democraten ook. Truman zal de illusie Een Electrolux product. Officieel door Electrolux erkend service-station. Steenhoffstraat 55 - Telefoon 2906 Als die lente even aanhoudt Zit ons bolland in de knoei, Niemand kon nog komen kijken Naar het bollenveld in bloei. Weersverwachting: sneeuw en hagel En een beetje vorst bij nacht, Terwijl een nieuwe soort depressie Al bij de kust van Ierland wacht. Ik ben tóch eens wezen kijken Naar die goeie bollenstreek; Tussen kleine plasjes vetter staan de bollenin de week. Je loopt de kans, dat je toch ergens Een heel klein plukje bloemen vindt, 'k Hoorde daar een kort gesprekje Tussen tulp en hyacint. Rillend schudden zij hun blaadjes En de kopjes neigden diep; 'k Hoorde net de tulp nog zeggen Toen ik langs zijn steeltje liep: „Als die lente aan blijft houden Zónder warme zonneschijn Denk ik, dat we 't volgend jaar wel Waterlelies zullen zijn." dan ook wel niet hebben gehad, dat hij met het ontslag van Mac Arthur de oppo sitie mond-dood maakte. Integendeel. Oud zeer. In West-Europa was de tegenzin tegen het drijven van MacArthur en de Republi keinen ook niet van de jongste datum. We herinneren hiervoor aan het bezoek van Attlee aan Washington in December en aan de Labour-motie in het Lagerhuis, waarin werd uitgesproken, dat „het Huis het betreurde, dat het niet langer vertrou wen kon hebben in Mac Arthur als opper bevelhebber der strijdkrachten van de V.N. in Korea". Canada en Frankrijk toon den zich eveneens geprikkeld over het optreden van de generaal. Zo even boven de 38ste breedtegraad schijnen de V.N.-troepen nu op versterkte tegenstand te stuiten. Misschien wordt er een geschikte aanleiding gevonden om de militairen halt en front te laten maken en de diplomaten eens te laten praten. Te lang leven. Eerbewijzen aan Be- vin en MacArthur. Naar vrede met Japan. Rusland wacht op de Ame rikaanse verwikkelingen. Plan Schuman moest even wachten. - Ver voer zonder moordende concurrentie? Het bombardementseiland. Van sommige mensen kan men getuigen, dat zij, naar de mens geredeneerd, iets te lang leven. Deze gedachte komt op, als men verneemt, dat Bevin, die tot voor kort Minister van Buitenlandse Zaken van Engeland was, plotseling is overleden. Juist iets te lang „geleefd"? of juister ge zegd: te lang gewerkt? Nochtans is men niet vergeten, welke gro te verdiensten Bevin voor zijn land heeft gehad en zelfs zijn tegenstander Churchill liet zich over zijn vroegere wapenbroeder zeer waarderend uit. Bij het ontslag van MacArthur komt men op dezelfde gedachte. Zal de grote macht hebber uit het Oosten zijn tijd hebben overleefd? De geestdriftige ontvangst in Amerika moge MacArthur aangenaam hebben ge stemd, de ontvangst had toch de onaange name achtergrond, dat hij door de politiek aan de kant was gezet. Of de gewezen opperbevelhebber uit het Oosten ook in die politiek verder nog een rol zal spelen? Voorlopig heeft de „groot ste man" dezer dagen op deze vraag met „neen" geantwoord. De Amerikaanse Republikeinen zijn over het algemeen slecht te spreken over de laatste maatregel van President Truman. In een radiorede verzekerde de President der V.S., dat de situatie in het Verre Oos ten niet betekent, dat de Amerikaanse po litiek er is gewijzigd. „Generaal MacAr thur is een van onze grootste veldheren, maar de wereldvrede is belangrijker dan wie of wat ook", aldus de President. Deze rede van de president was voorlopig olie op de hoogopgaande politieke golven. Zullen de Republikeinen het gebeurde aangrijpen om MacArthur met succes in hun politiek te betrekken? Het laatste woord over dit ontslag is ongetwijfeld nog niet gesproken, evenmin geschreven. Inmiddels hebben de V.S. het Britse voor stel, om de regering van Peking in staat te stellen mee te werken aan het tot stand brengen van een vredesverdrag met Ja pan, van de hand gewezen. John Forster Dulles, de Amerikaanse gemachtigde voor het ministerie van Buitenlandse Zaken, voert hierover thans te Tokio besprekin gen met de opvolger van MacArthur Ridgway. Van de Westerse naties schijnt Engeland de enige te zijn, die aandrong op medezeggenschap voor Peking en het te ruggeven van Formosa. De onderhandelingen in het Westen gaan niet zo glad als wel gewenst zou zijn. Och neen, laten we het maar niet over de Parijse conferentie hebben, waar de plaatsvervangers der ministers maar steeds niet tot behoorlijke resultaten ko men. De laatste gedachte is, dat de Rus sen er thans de besprekingen slepende houden om af te wachten, tot welke conse quenties het ontslag van MacArthur lei den. Ook de zes-landen-conferentie, eveneens te Parijs gehouden (over het Plan Schu man) had met enige moeilijkheden te kampen. Frankrijk en Duitsland konden het niet eens worden over de kwestie, wie 't Saar- gebied zou moeten vertegenwoordigen in het hoge gezagsorgaan, dat het Plan Schu man zou voeren. Ten deze stond Duits land dus tegenover Frankrijk. Doch beide grote landen vonden ook de kleintjes (de Benelux en Italië) tegenover zich bij hun voorstel, het hoge gezagsorgaan saam te stellen met een dubbel aantal zetels voor Duitsland en Frankrijk. De Benelux verlangde een verdeling der stemmen en zetels op basis van volledige gelijkheid. Hiertoe werd besloten, zodat Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux elk met een gelijk aantal verte genwoordigers in bedoeld orgaan zitting zullen hebben. Bovendien werd er nog een overeen stemming bereikt. De vervoerscommissie van de Raad van Europa zal deze raad een plan voorleggen om een Europese ver- voer-pool te vormen, ten einde een volledig gebruik van alle middelen van vervoer te verzekeren en een moordende concurrentie te voorkomen. Dit plan zou in Mei aan de Assemblee van de Raad van Europa te Straatsburg worden voorge legd. Een geheel andere geschiedenis is die van het eiland Helgoland, dat, tot ergernis der vroegere bewoners, tegenwoordig als bombardementsdoel wordt gebruikt. Juist dezer dagen werden 13 Duitse com munisten, die illegaal op het eiland ver toefden, door de Engesen tot twee maan den gevangenisstraf veroordeeld, doch de afgelopen week zette er een nieuwe groep voet aan wal. COLLECTE STICHTING 1940-1945. In de week van 7 tot en met 12 Mei a.s. wordt door de Stichting 1940-1945 weder om een geldinzameling gehouden, waar van de opbrengst ten goede komt aan al len, die, tengevolge van daad of houding, tijdens de bezetting getroffen werden. In Soest mag de Stichting 1940-1945 zeker niet ontevreden zijn over de sedert 1945 bereikte resultaten. Toch mag de aandacht voor deze grote zaak niet verslappen. Het aantal medewerksters en medewer kers, die het bestuur o.m. behulpzaam zijn bij het organiseren van de inzameling, baart echter de grootste zorg. Daarvoor doet het afdelingsbestuur een beroep op allen, die hun taak ten opzichte van deze mensen naar waarde weten te schatten, om zich in bedoelde week enige dagen ter beschikking te stellen. Laat hun offer niet vergeefs geweest zijn en meldt U aan bij J. B. K. de Jong, Tal- malaan 14, Soest; H. J. van Hal, Sparren laan 6, Soest-Zuid of bij J. Hoeflaken, Ko- ninginnelaan 73, Soestdijk. TAFELTENNIS. Aan het jaarlijkse tafeltennistournooi van „Ncaek" te Amersfoort hebben een tien tal leden van de T.T.V. „Soestdijk" deel genomen. In de 4e klasse wist Th. Daselaar tot de finale door te dringen en verkreeg de 2e prijs. Zijn clubgenoot W. Tabak, die op verdienstelijke wijze de kwartfinale had bereikt, werd door hem uitgeschakeld. Goede prestaties werden geleverd met de poule-overwinningen van H. Kok en Th. Daselaar in de 3e klasse en de overwin ningen van het dubbel Kok-Daselaar, die zich in de kwartfinale heren-dubbel speel den. ONTVANGST OP „PAUSHUIZE". De Commissaris der Koningin en Mevr. Reinalda zijn voornemens, ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin, te ontvangen op „Paushuize", Maandag middag 30 April a.s., van 4 tot 6 uur. MANNENKOOR „APOLLO". Het jaarlijks concert van het Mannenkoor „Apollo" te Soest vindt plaats op Dinsdag 24 April a.s., des avonds 8 uur, in het ge bouw „Religie en Kunst" aan de Rem- brandtlaan. Naast het ten gehore brengen van wer ken voor Mannenkoor van componisten als F. Schubert, G. F. Handel e.a. brengt het koor de Serenade van Demény, het Jagerskoor van C. M. von Weber, Goeden Nacht van Fred. Roeske en als hoofdnum mer de Alt-Rhapsodie van Johs. Brahms, waarin als alt-soliste zal optreden de ge vierde zangeres Wilhelmine Matthès uit Utrecht. De piano-begeleiding zal berus ten in handen van de pianist Charles Bog- man te Utrecht. Het Mannenkoor prijst zich gelukkig de medewerking van deze hoogbegaafde ar- tisten te hebben verkregen. De directie van het koor berust reeds eni ge jaren in handen van Fr. Cuijpers te Utrecht. Wij raden de zangliefhebbers aan dit prachtige concert, te geven door het oud ste Soester koor, te gaan bijwonen. Voor verdere bijzonderheden leze men de advertentie in dit nummer. Burgem. Grotbestraat 37 Telefoon 2537 VAN DE ENE SCHULD IN DE ANDERE GERAAKT. Enige tijd geleden ontmoette A. G. alhier een kennis, waarvan hij nog geld tegoed had. Om over de afdoening van deze oude kwestie te praten ging het tweetal 'n café binnen, waar zij enige uren met praten en drinken doorbrachten. Nadat G. enige borrels had gedronken, was hij dusdanig onder de invloed geraakt, dat enkele café bezoekers hem waarschuwden niet op zijn motorfiets huiswaarts te keren. G. sloeg deze verstandige raad in de wind, stapte op zijn motorros en werd in de Prins Bernhardlaan door een politieagent aan gehouden. Als gevolg van het opgemaakte procesver baal stond de man Woensdag voor de Utrechtse Politierechter terecht, die hem veroordeelde tot 50.— boete, subs. 20 da gen hechtenis, alsmede ontzetting uit de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen voor de tijd van drie maanden. SCHATEILAND. Walt Disney is deze keer eens afgestapt van zijn getekende figuurtjes en heeft een gewone speelfilm gemaakt met voorname lijk Engelse acteurs, waarvan Robert Newton en Bobby Driscoll (uit „The Win- dow") voor ons wel de bekendsten zijn. Dat levend speelmateriaal zijn ongekend knappe fantasie niet kan beteugelen, be wijst de nogal vrije vertaling van Steven- son's „Treasure Island", een verhaal, dat zich echter bijzonder goed leent voor fil mische afdwalingen. Dat deze bekende Disney-stijl een verhaal eerder ten goede komt dan ten kwade, weten wij uit zijn getekende sprookjes en ook hier weer zijn de vrolijke trekjes op de juiste plaats ingelast. Weet verder, dat dit spannende avontuur van zeeroverij en muiterij in 'n passend technicolor-tintje is gezet en al les is aanwezig voor een paar uurtjes ge noeglijke ontspanning. „DE HOVENIERS" SLOTEN HET SEIZOEN. Voor een uitverkochte Eemland-zaal heeft de Bilthovense toneelgroep „De Hove niers" Dinsdagavond het seizoen gesloten met de opvoering van het blijspel „Kleine kinderen worden groot" van Noel Langly. In dit gezellige familieblijspel werd men gebracht in de sfeer van een Engels pa triciërshuis, waarin de weduwe Essie Buc- kering de scepter tracht te zwaaien over haar 4 dochters en 2 schoonzoons, alsmede 2 adspirant-schoonzoons. Droge humor, welke de Engelsman eigen is en verrassende effecten gaf in de finan ciële moeilijkheden waarin Essie zich be vond, wisselde met zware toneel-drama- tiek en litteraire kolder, waaraan zich een dochter, een schoonzoon en een adspirant- schoonzoon uitleefden. Zoals immer waren de rollen goed ver deeld, de regie buitengewoon goed en het décor grootsteeds verzorgd. De meespelenden waren H. Ossebaard, Af- ke Keilerman, J. H. A. Bernenis van Ber- lekom, A. S. Spoor, Jos. Sprangers, Julie Berdenis van Berlekom, Dita de Graaff, F. Louwinger, W. Spoor, Annet Nieuwen- huyzen, H. J. W. A. Nieuwenhuizen en A. E. M. Sophie. Ovationeel applaus, waarin de regisseur Frits Bouwmeester deelde, vertolkte de dank van het auditorium, een dank, waar in een „Tot weerziens" was opgesloten. MARANATHA SAMENKOMSTEN. Vanaf 23 April zal in onze gemeente iede re Maandagavond een Maranatha Samen komst worden gehouden, uitgaande van de Vrij Evangelische Gemeente, in het perceel Prins Bernhardlaan 2, tegenover het politiebureau. Leider is Ds. Veldkamp uit Hilversum. en ingewanden van kwade siolien. 40 ct -_1_gid. NEDERL. BIJBELGENOOTSCHAP AFDELING SOEST. Nog even vestigen wij de aandacht op de advertentie in ons blad van 1.1. Dinsdag, waarin vermeld wordt, dat a.s. Dinsdag 24 April, om half acht, de jaarvergadering wordt gehouden van het Ned. Bijbelge nootschap, in de Julianakerk, alhier. Als spreker hoopt op te treden Ds. Lam- bers Heerspink. Deze vergadering is voor de leden zeer belangrijk, daar er geen maandelijkse me dedelingen meer gezonden worden. Ook alle belangstellenden zijn hartelijk welkom. VAN DER HUCHTSCHOOL. Met verwijzing naar de advertentie in dit nummer vermelden wij nog het volgende betreffende deze school. Het is een neutraal-bijzondere school op humanitaire grondslag. Er wordt gestreefd naar modern onder wijs, dat gedeeltelijk individueel, gedeel telijk klassikaal is. Behalve de gewone vakken wordt er ook handenarbeid en muziekonderwijs gege ven, evenals Frans voor leerlingen der 5e en 6e klasse L.S. De Lagere School leidt op voor M.O., de Mulo, voor de Mulo-diploma's A en B. Met September wordt aan de Paulus Potterlaan het nieuwe gebouw betrokken, dat aan hoge hygiënische eisen voldoet. WINKELBEURS 1951. Naar wij zo van terzijde vernemen, be looft de komende beurs weer een evene ment voor Soest te worden. De voorberei dingen zijn in volle gang en er is veel animo, zowel bij het organiserende be stuur als bij de deelnemers. Er staan allerlei attracties op stapel, die straks zeker kijkers en kopers zullen trek ken. Belanghebbenden verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende advertentie. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO No. 126156 Hopelijk zult U nooit in die positie ko men te verkeren, maar mocht dit eens het geval zijn, dan zult U bemerken, dat, hoe erger U aan lager wal bent geraakt, hoe moeilijker U iemand zult kunnen vinden om U voor een of andere, desnoods nood zakelijke aankoop, geld te lenen. Wanneer U vroeger in goede doen bent geweest en Uw naam verder in orde is, zal het U in den beginne nog wel eens lukken om bij mensen, die niet helemaal met Uw gesjochte situatie bekend zijn, wat ping ping los te praten, maar wan neer U met terugbetalen gaat stotteren of erger nog, wanneer de geldschieter vindt, dat U voor zijnl ieve geld onnutte dingen koopt, een nieuw ameublement b.v. of een rolletje duimdrop, kunt U er donder op zeggen, dat U bij een volgend verzoek om wat slappe was aan dovemans oren klopt. Nee, wanneer Uw financiële positie niet heemaal in orde is, zal het U lastig vallen om, zelfs bij Uw beste vrienden, crediet te krijgen. Wanneer vroeger de staat der Nederlan den, via een openbare inschrijving, geld ter leen vroeg, stond de hele financiële wereld te dringen om haar geld kwijt te raken. Op een hoge rente werd wel prijs gesteld, maar eerste voorwaarde was toch, dat het geld safe was en dit laatste hing onverbre kelijk samen met geld lenen aan de Staat der Nederlanden. Hoezeer de tijden veranderd zijn was vo rige week duidelijk voor een ieder te zien, toen onze Minister van Financiën, op een armzalige 200 millioen lening van de ka pitaalsmarkt slechts 56 millioen kreeg toe bedacht. Het lokkertje van een half procentje meer was niet voldoende om het kapitaal der beleggers aan te trekken nu Nederland de traditionele dekking, Indië, kwijt is. Het vertrouwen in de Staat der Nederlan den is weg. Wie had daar nog maar net 10 jaar geleden van durven dromen? Er staan Financiën natuurlijk nog andere wegen open. IJzeren of verplichte lenin gen, maar dat zou toch een té volledige er kenning van ons bankroet zijn. H. OEKMAN. v.WE EDESTR36» SOESTDUK t.ELEf .2792^ Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. GEBOREN. Wilhelmus Lambertus Jozef, zoon van A. Epskamp en W. A. Sukel, Kerkplein 4. Antonie, zoon van J. Stoelwinder en E. Bast, Molenstraat 76. Steven, zoon van S. Duijst en G. Duijst, Hartmanlaan 8. Petra Martine, dochter v. J. K. Kerdijk en C. Petersen, Stadhou derslaan 64. Barbara Elisabeth Maria, d. van A. G. Andriessen en B. M. v. Wegen, Schoolstraat 44. Bartus Nico, zoon van J. van de Brink en M. van Nimwegen, Beetzlaan 9. Wilhelmina Gerarda, dochter van D. H. van Toor en E. Th. Dorresteijn, Dorresteinweg 35. Hendrikus Teunis, z. v. R. E. van Hezel en E. A. Rijkaart, Den Haag. Karei Lodewijk Adrianus Antonius, zoon van A. Voorbach en M. H. Kroom, N.Amstel. Pieter Hendrikus, zoon van J. Poot en W. H. Wolfsen, Kerkpad N.Z. 35b. Hendrikus Petrus, zoon van H. W. Schim mel en C. Verhoef, Birkstraat 54b. Johan- nes Gerardus Maria, zoon van J. B. M. El- bertse en C. G. M. Kooijman, Oranjelaan 4. ONDERTROUWD. J. J. M. Verbraeken, 25 jr., distillateur Kon. Gist- en Spiritusfa briek, Wateringen en J. C. v. d. Valk, 22 jr., 2e Weteringpad 1. J. van Blankers, 29 jr., oliehandelaar, Dorresteinweg 86 en A. A. Th. van Velzen, 29 jr„ Beetzlaan 15b. H. Lucassen, 26 jr„ machine bankwerker, Amersfoort en M. van Bloemendal, 22 jr., Wieksloterweg O.Z. 83. S. Roels, 27 jr., grondwerker, Dorresteinweg 87 en J. J. Neerings, 19 jr„ Utrecht. H. Donkersteeg, 34 jr., revolverbanksteller, Maartensdijk en W. Verwoerd, 33 jr., Kostverlorenw. 7. GEHUWD. D. Nap, 39 jr., koopman koek- artikelen en A. E. M. J. M. Moons, 35 jr„ Anna Paulownalaan 32. J. E. Smits, 30 jr., boekhouder en H J. Smit, 30 jr., Gorin- chem. B. M. Lobstein, 24 ]r„ z.b. en A. Es- ser, 20 jr., G. Pelsweg 11. OVERLEDEN. Hendrikus Buijsen, 80 jr., geh. met I. C. Brugman, Koninginnelaan 94. Dirk Vonk, 82 jr., geh. met M. C. E. Kloosterman, W. Toplaan 8. Piere B. J. v. d. Hemel, 78 jr., geh. m. A. Masereeuw, Soesterbergsestraat 43. Louis M. Horns- veld, 41 jr., gehuwd met W. P. Veenen- daal, Prins Bernhardlaan 25.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1