De verjaardag van onze Koningin, SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 1 MEI 1951. 27e JAARGANG No. 35. SOESTER OURANT BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Onze Landsvrouwe vierde gisteren weer Haar verjaardag en ook ditmaal heeft het Nederlandse Volk deze gelegenheid aan gegrepen om haar sympathie en aanhan kelijkheid te betuigen aan onze jarige Vorstin en Haar Gezin. Wij in Soest zijn wel steeds bevoorrechten om 't feest van dichtbij mee te maken, doch 't is 'n verheugend verschijnsel, dat ieder jaar meer personen uit alle delen van het land naar Soestdijk komen om het feest, dat zich steeds weer ten paleize voltrekt, mee te maken. Ditmaal kwam dit zeer goed tot uiting. HET FEEST WORDT INGELUID. Feestelijk klokgelui van onze Soester to rens, wier bronzen stemmen gistermor gen met elkaar wedijverden, was de inzet van het feest van deze dag. De vlaggen aan de huizen en openbare ge bouwen, de oranjekleuren, waarmee jong en oud zich hadden getooid, de gestadige verkeersstroom uit alle landsdelen naar 't Hart van Holland: Soestdijk, dit alles bracht dat feestelijke gevoel, dat zich kenmerkt op onze Koninginnedag. HET DEFILé. Al vroeg begaven zich velen naar het pa leis om een gunstig plaatsje te veroveren en voor 't paleis groeide de mensenmenigte snel aan, rijen dik, achter het cordon van politiemannen. Nabij het Baarnse hek stelde de personen zich op, die aan het défilé zouden deelne men, allen voorzien van bloemen, die zij straks op het bordes, aan de voeten van onze Vorstin zouden neerleggen, daarmee hun achting en aanhankelijkheid betui gend. Te half elf, toen de stoet van wachten den tot een onafzienbare rij was aange groeid, gingen de paleisdeuren open en kwamen Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsesjes Irene en Margriet naar buiten, toegejuicht door de velen, die voor het paleis een plaatsje hadden gevonden. Het waren vele duizenden, die daar voor het paleis stonden, meer dan vorige jaren en zij konden niet weten, dat de prinses sen Beatrix en Marijke wegens een ver koudheid binnen moesten blijven en zij konden niet zien, hoe de twee zusjes, slechts van achter een raam van de rechter vleugel, het schouwspel konden meemaken. Voorafgegaan door de Harmonie „Patiën- tia Vincit Omnia" trok de stoet het pa leishek binnen. De eerste bloemen lagen al spoedig op de trappen. Het waren de eerste steken van een kleurrijk tapijt, dat zich snel vormde. Terwijl de muziekcorpsen, die op het ga zon voor de hoofdingang hadden plaats genomen, hun vrolijke tonen lieten horen, defileerden de feestgangers en de leden van het Oranje-comité Baarn-Soest hadden grote moeite om het geheel vlot te doen verlopen. De jarige Koningin, die gekleed was in een turquoise robe en de prinsesjes, die lichtblauwe jurkjes droegen, terwijl de Prins blijkbaar de overgang van het war me Zuid-Amerika naar het koude Holland middels een dikke winterjas wilde over bruggen, zagen met de heer J. van Dorp, voorzitter van de Baarnse Oranje-Vereni ging en de heer J. G. A. Batenburg, voor zitter van Soest-Vooruit", in verbazing toe, hoe enthousiast de defilerenden wa ren en hoe warm de aanhankelijkheid voor Oranje is^gebleven. Terwijl daar in dichte rijen mensen van alle stand en rang voorbij trokken, werden 5000 duiven los gelaten, waarmee de duivenhouders uit Soest, Baarn en Utrecht hun Bescherm vrouwe gelukwensten. Ook de voetballers uit Heerenveen en Hil versum met hun aanhang waren aanwezig en velen zagen ongetwijfeld voor het eerst hoe onofficieel en hoe gemoedelijk men in Soestdijk zijn Koningin huldigt. Waar schijnlijk zagen zij ook de Koningin, de Prins en de Prinsesjes nog nimmer van zo dichtbij. Dit geldt ongetwijfeld ook voor de am bachtsmensen uit het Limburgse Bruns- sum, de mijnwerkers; voor de vertegen woordigers van het Klaas Knopfonds uit Terschelling en de groep van het edelam- bacht uit Halsteren, die de glorie van de gilden nog eens deed herleven. De grootste groep was die uit Oister- wijk, die met 52 personen was gekomen. Niet alleen de Burgemeester en Gemeen te-secretaris, doch ook de leden van het Gilde uit 1248, het gilde van St. Barbara, waren meegekomen. Hun standaarddra ger ging te paard voorop in koperen har- Mede door 't goede weer buiten ons land is de 3e Tulpen-ralley een groot succes ge worden. Donderdagmorgen meldden de eerste rijders zich aan de finish te Noord- wijk aan Zee. nas gehuld en daarachter kwamen de blauw geklede herdertjes en herderinne tjes, terwijl de 2 onderlingen F. Kosters en A. Kosters, resp. 82 en 76 jaar oud, de stoet voltooiden. Een vendelzwaaier van niet meer dan vier jaar was ook meege komen, doch zoals hij ons toevertrouw de, was hij te moe om te zwaaien en bleef zijn vendel werkeloos in zijn hand jes. De vertegenwoordigers Van het Schep pende Ambacht kwamen in originele kle dij van hun streek. Zij brachten geschen ken mede van allerlei aard, waaruit de liefde voor hun ambacht sprak. Al deze mensen werden ontvangen door de Konin gin en mochten een dankwoord in ont vangst nemen. Een aardig moment was het toen 2 kleine meisjes met verpleegsterskapjes op, waar op „Haak-in" stond geschreven, de trap pen beklommen en aan de Koningin hun busjes voor het Koningin Wilhelmma Fonds voorhielden. Zij gingen niet zonder een gift weg tot groot vermaak van de ou deren. Ook de Kabouters en Padvindsters brach ten hun gelukwensen bij monde van Mej. Horsman, die als leidster van de afdeling Baarn een bloemstuk aanbood. Plotseling werd de stoet onderbroken door een groep Ambonese militairen, die, met de Hollandse en Ambonese vlag voor op, in gesloten formatie stoer en stram voorbij het Hoge Gezelschap marcheer den. Het werd even stil toen deze ge bruinde en vele in Hollandse tropendienst vergrijsde kerels met een stille trots hun trouw demonstreerden aan Oranje en Ne derland. Achter hen kwamen hun vrou wen en kinderen, gekleed in de kleurrij ke sarongs en baadjes, onbewust van het effect, dat hun optreden op deze dag te weeg bracht. Het bloemtapijt groeide intussen tot grote omvang aan en de kleuren regen zich aan een in een fantastische mengeling. Groot was de belangstelling en de dank van het Prinselijk Gezin voor de grootse hulde. DE VOETBALWEDSTRIJD. Om 1 uur was het S.E.C.-veld reeds dicht omzoomd met mensen, die de voetbalwed strijd 't Gooi-Heerenveen wilden bijwo nen en dit aantal is uitgegroeid tot 6500. Voordat Abe en zijn mannen het zouden opnemen tegen Schaap c.s., speelden de elftallen van K.P.S. en Bureau K.N.V.B. een voorwedstrijd. Na een levendig begin trok De Ridder weg, doch in het duel met keeper en back was hij de mindere. Schoten van Jansen en Ten Hove vonden eveneens 'n prima keeper op hun weg en het back-stel van Bureau was wel zeer goed op zijn quivive. Na 30 minuten werd een aanval over links door de midvoor der gasten benut en van dichtbij werd ingeschoten. 01. Na de rust wist deze midvoor de stand op te brengen, toen de strijd nop geen vijf minuten oud was, welke stand tot het einde bleef. Te half drie, toen politie en ordebewaar ders de handen vol hadden om de duizen den op het terrein te persen, trad P.V.O. aan en terwijl de spelers van 't Gooi en Heerenveen zich voor de tribune opstel den, werd het Wilhelmus gespeeld en ge zongen. Op de tribune hadden plaatsgeno men raadsleden en bestuursleden van ver schillende verenigingen, alsmede de Bur gemeester en anderen. Het S.E.C.-terrein was vrolijk gepavoi- seerd en ook de Friese vlag was aanwe zig. Heerenveen was het eerst in de aanval door middel van Abe, die met een ver, hard schot de Gooise keeper beproefde, die vallende moest redden, 't Gooi toonde hierna de Westelijke suprematie en smet teloze combinaties van Rinus Schaap en zijn mannen gaven de Friese verdediging handen vol werk. Abe trad niet op de voorgrond, doch wat hij liet zien, waren trekjes van zijn groot kunnen. Na dertig minuten werd het Gooi-over- wicht eindelijk in een doelpunt uitge drukt. De Gooi-rechtsbinnen De Boer kreeg de bal van dichtbij goed aangege ven door Poort en hij schoot onmiddellijk in. 10. Het lichaam van keeper Veenstra van Heerenveen was niet lang genoeg toen even later Schaap een hard schot inzond in de uiterste benedenhoek, waarnaar de Friese keeper tevergeefs uitviel. 2 -0. Enige tellen later werd de Friese keeper weer gepasseerd, maar een der backs voorkwam een derde doelpunt. Heerenveen liet dit alles niet op zich zit ten en zette een serie aanvallen op, waar in geraffineerde passes van Abe Lenstra een groot gevaar opleverden voor 't Gooi. De Gooise keeper deed echter prima werk en was niet gemakkelijk te passeren. Eén minuut voor de rust rezen de duizen den van hun zitplaatsen op, toen onze bur gemeester Prins Bernhard naar de tribu ne begeleidde, waar een loge was inge richt. Na een luid applaus voor onze Prins werd het Wilhelmus nogmaals ingezet en gezongen en met een hoera voor onze Ko ningin besloten. Na de rust was er een Gooi-overwicht, dat na een kwartier werd onderbroken door het goede werk van de Heerenveen- se rechtsbuiten, die plotseling doorbrak en de bal aan Abe doorgaf. Deze schoot meteen beheerst in, doch zijn bal, welke de keeper reeds gepasseerd was, kwam tegen de paal. Feller kwamen de Friezen nu opzetten, doch de Gooiers waren in de verdediging als een muur. In hoog tempo werd deze levendige strijd voortgezet en 5 minuten voor het einde schoot Poort nog eën hard diagonaal schot in, hetwelk doel trof. 30. Prins Bernhard reikte na afloop de grote wisselbeker uit, welke H.M. de Koningin beschikbaar had gesteld, aan de aanvoer der van 't Gooi. De spelers werden hier na allen aan de Prins voorgesteld en met Abe en Jonkman onderhield de Prins zich enige tijd, daarbij informerend naar de stand van Heerenveen in de competitie. DES AVONDS. Te 8 uur hield de Chr. Oranje-Vereniging „Beatrix" een Oranje-avond in Eemland. De heer Th. Scheurwater, voorzitter der vereniging, wees in zijn welkomstwoord op de band OranjeNederland, welke thans sterker is dan ooit en zeide dank baar te zijn, dat ons land reeds zo vele ja ren op voortreffelijke wijze door Oranje was geregeerd. Op deze avond werd een programma afge werkt waarvan samenzang, declamatie van Anne Holtrop, muziek van het trio Horns- veld en een familie-competitie onder lei ding van de heer J. W. ten Broeke, onder delen uitmaakten. De vele aanwezigen hadden ook ditmaal weer een prettige Oranjeavond. Gelijktijdig gaf ook onze Soester Harmo nie als slot van deze Koninginnedag, in het rosarium een concert, dat door velen werd beluisterd. BEVRIJDINGS-CONCERT. Zaterdagavond, te 8.15 uur, wordt in de Oude kerk, ter herdenking van de be vrijding, een concert gegeven, waaraan een orkest en solisten zullen medewerken. De toegang tot dit concert is vrij. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 126156 Wanneer er iets is, waaraan ik een hekel heb, is het wel uniformiteit. Ik erken graag, dat er omstandigheden zijn, waar in uniformiteit geboden is, maar prettig vind ik het niet. Allemaal hetzelfde jasje aan vind ik even afschuwelijk als het gehele land op dezelf de dag een „één-pans-maaltijd", als U zich nog zo iets herinnert. Maar er zijn zaken, waarin ook ik niet an ders verwacht dan dat er uniformiteit be staat. Waanneer ik b.v. in Rodeschool een fiets gap en ik krijg daar een maand voor, vind ik het vanzelfsprekend, dat een an der, die hetzelfde grapje uithaalt in Ber gen op Zoom, óók een maand krijgt toege meten. Ik zou het onbehoorlijk vinden als ze mij een week gaven en die andere sloe ber 2 maanden, zelfs al was het 'n mooie re fiets. Ik vind het ook nog altijd een beetje vreemd, dat er verschil in straftoediening bestaat voor inbreken overdag en inbre ken „op voor de nachtrust bestemde uren" of hoe noemen ze dat. In de prestatie en het gewoonlijk behaalde succes zit mis schien wel verschil, maar ik vind het toch raar. Er zijn nog andere zaken, waarin ik iede re afwijking van uniformiteit niet toe laatbaar vind, b.v. belastingzaken. Er wordt in vakkringen en daar bedoel ik inderdaad vakkringen mee, dus niet de groep belastingbetalers, gesproken over geschikte inspecties, waar iets te bereiken valt en over minder geschikte inspecties, waar je beweren en argumenteren kan wat je wil, maar waar de Belastingdienst steeds aan het langste eind trekt. Dat is naar mijn smaak niet toelaatbaar, al gun ik iedereen een behaald voordeel. Het moet geen verschil maken in welke inspectie de belastingplichtige wordt aan geslagen en het is ook niet in orde, dat een reclame van een belastingplichtige afhan kelijk is van een privé-uitleg, die een of andere inspectie van een bepaald voor schrift geeft of dat een inspectie beïnvloed kan worden door de meerdere of minde re welsprekendheid van een belastingcon sulent. H. OEKMAN. DE TRAGEDIE VAN AMBON. Slechts weinig Soestenaren waren Donder dagavond naar de Wilhelminakerk geko men, om daar uit de mond van Ds. Vaan drager de tragedie van het volk van de kleine eilandjes in onze vroegere Oost te horen. Ambon vecht nog altijd, zoals de republiek van de Zuid-Molukken vecht en zij zul len blijven vechten tot de laatste man, tot de laatste druppel bloed, verzekerde Ds. Vaandrager en de heer Warati uit Am- bon. Na drie eeuwen trouwe dienst werden de Ambonezen door ons uitgeleverd aan de Republiek van Soekarno, terwijl de woor den van de Koninklijke boodschap van 7 December 1942 hen nog in de oren klinkt, dat meerdere zelfstandigheid voor de In donesische volkeren zou worden verleend voor hun houding in de oorlog. Het resul taat is, ds. Vaandrager stelde dit met eni ge bitterheid vast, dat de Ambonezen vechten moeten voor hun vrijheid en dat zij, voor wie na de oorlog geen plaats meer zou zijn in de samenleving, hun on derdrukkers zijn. De Ambonezen zijn niet verbitterd, zei de heer Warati. Wij voelen ons verbonden met het volk van Nederland, met een trouw van een hond; een trouw, die ons aan de rand van ons bestaan bracht; een trouw, die ons duizenden en duizenden doden heeft gekost. Het is onze trots, dat op de Nederlandse ere-velden in Indië ve le witte kruizen staan, waarop een Am- boneesche naam staat. Wij strijden een rechtvaardige strijd, waarvoor spr. sym pathie, gebed en geld vroeg. Deze avond werd geleid door de voorzit ter van de afd. Baarn van de stichting „Door de eeuwen trouw", die later mede deelde, dat getracht zal worden ook een afdeling Soest van deze stichting op te richten. GRONINGERS BIJEEN. De Groningse Vereniging „Martini" hield Zaterdagavond een „Haak-in-avond" in 't St. Ludgardisgebouw. Na de opening door de voorzitter, de heer D. van Slooten, werden enige toneelstuk jes opgevoerd. De „Martini-Meisjes", die hun entree maakten via een levensgrote Martini-toren, zongen vlotte liedjes. De grote tombola ten bate van de Kanker bestrijding werd een inslaand succes en bracht 350.op.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1