Herdenking en Bevrijding* Voor „Hen die vielen" Meningen van onze lezers. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 8 MEI 1951. 27e JAARGANG No. 37. SOESTER OURANT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrij dag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Het was op een Vrijdagavond, zes jaar ge leden, dat plotseling de donkerte en de el lende werd doorbroken door het bericht, dat de Duitse legerleiding onvoorwaarde lijk had gecapituleerd in West-Neder land. Op die avond vielen duizenden zorgen en angsten weg en binnenskamers werd een dankgebed gestort en een Wilhelmus gezongen met meer gevoel dan ooit. Nóg zien we Burgemeester Des Tombe de straatnamen veranderen, we zien de Ca nadezen met hun tanks ons dorp binnen rollen en na hen de auto's met voedsel, dat wij zo lang hadden ontbeerd. Daarna kwam de balans, welke na iedere wereldkrijg wordt opgemaakt, een balans met aan één zijde de materiële en morele verwoesting aan een volk toegebracht en aan de andere zijde de duizenden namen van hen, die in de ongelijke strijd tegen de overmacht ten onder waren gegaan, de namen uit een stil gestreden helden dom, de namen van hen, die alles gaven, zelfs hun leven. Velen zijn er ook uit de rijen van onze Soester samenleving gevallen, maar hoe weinigen weten wat zij deden voor onze Vrijheid? Opdat wij niet zouden vergeten is er o >K dit jaar weer een kleine stijlvolle herden king der gevallenen gehouden op de be graafplaats aan de Veldweg. Weer was het Vrijdagavond en hetzelfde uur, waarop 6 jaar geleden de tyran zijn geweld moest opgeven. Terwijl de regen gutste stonden enige honderden deelnemers aan de stille tocht rond het witte kruis op het kerkhof. Aan de voet van dit kruis werden bloe men gelegd door de Burgemeester, verte genwoordigers van de illegaliteit en vele particulieren van alle rang en stand. Dc kerkklokken beierden en met de flar den regen woeien de sonore klanken naar het kerkhof, waar men in afwachting ver bleef. Klokslag 8 uur werd een stilte van 2 minuten in acht genomen, in welke ogenblikken 5 jaren dood en verderf ons voorbij gingen. Het Mannenkoor „Apollo" zong hierna: „In Domine Jesu" en vervolgens drie cou pletten van het Wilhelmus. Velen bezochten hierna de graven van Soester gesneuvelden op het Kerkhof, waarop bloemen waren gelegd. HERDENKING INSPECTEUR A. F. SCHREUDER. Vrijdagnamiddag is de nagedachtenis aan het vroegere hoofd van de Soester politie, inspecteur A. F. Schreuder, weer verle vendigd, doordat de hoofdinspecteur, de heer Van Es, bij de plaquette van de heer Schreuder, in tegenwoordigheid van Me vrouw Schreuder, haar zoon, de heer F. Schreuder en het bijna voltallige politie corps, de in Duitse gevangenschap omge komen inspecteur Schreuder herdacht. Twee minuten stilte werden daarbij in acht genomen, terwijl aan de plaquette 'n krans werd gehangen namens het corps. Zoals bekend was de heer Schreuder bij de eerste 72 personen, die reeds in het be gin van de oorlog door de Duitsers wer den gevangen genomen. BEVRIJDINGSFEEST. De wapperende vlaggen op de bevrij dingsdag waren practisch de enige uiter- Tet herdenking van de doden Trokken weer als ieder jaar, 'n Drietal groepen, die bij 't kerkhof Plechtig kwamen bij elkaar. Zo herdenkt men telken jare Hen die vielen in 't verzet, Onder klokgelui en daarna Twee minutenstil gebed. Mannenzang verbreekt de stilte, Zo doet men de mannen eer, Die door bruut geweld gedood zijn, Vielen voor hun land terneer. Waarom is het aantal mensen, Dat er mee gaat in die stoet, Niet veel groter, waarom brengt gij, Die steeds thuis blijft, niet Uw groet? Waarom ziet men in veel huizen Gluren achter het gordijn? Schaamt U zich dat onze doden Ook voor U gevallen zijn? 't Is nog pas een zestal jaren, Dat ons van de oorlog scheidt, Maar voor Hen, die zijn gevallen Is die scheidingeeuwigheid. E. VAN EEDEN. lijke tekenen van het feestgevoel, dat een ieder moet bezielen, voor wie 5 Mei 1945 bevrijding betekent. Een feestprogramma, dat deze dag zou moeten accentueren, ontbrak jammerlijk en niets is er gedaan om de Soester jeugd iets mee te geven van de grote betekenis van deze Nationale Feestdag. De jaarlijkse wandelmars bracht des mid dags een gedeelte van die jeugd op de been. Met witte en kleurrijke uniformen liepen zij achter hun vaandel of vlag in kranige pas het 10-kilometer-parcours door onze gemeente. De start was op de Heideweg, waar zich 12 groepen hadden opgesteld. De route liep langs de Soesterbergsestraat, Eiken laan, Parklaan, Nieuweweg, Beukenlaan, Laanstraat, Vinkenweg, Nieuwstraat, Ko- ninginnelaan, Burg. Grothestraat en Van Weedestraat naar 't Gemeentehuis, waar op het bordes Burgemeester Bentinck met zijn echtgenote en kinderen, alsmede de gemeentesecretaris hadden plaats geno men. Hier neigden de vaandels en vlaggen en werd een groet gebracht aan het hoofd der gemeente. Zowel in de stoet als voor het gemeentehuis liet de Harmonie P.V.O. zich horen. Bij het St. Jozefgebouw werd de stoet ontbonden en terwijl de jury, bestaande uit Mevrouw Mook en de heer Jager al hier en de heer Kwint uit Baarn, zich be raadde over de toekenning van de prijzen, hield de Harmonie de deelnemers van de tocht bezig met populaire muziek. Het bonte gezelschap deelnemers bestond uit leden van S.P.S.V., Gymnastiekverenigin gen Olympia, Crescendo en Soester Turn- club, Kabouters en Gidsen uit Soest en Soestdijk en padvinders en padvindsters. De burgemeester reikte de prijzen uit, waarbij hij zijn waardering uitsprak voor het goede optreden der deelnemers, voor al van de kleineren. De prijzen werden als volgt toegekend: Groep kleineren: le prijs, beker en wis selbeker, Gidsen Soestdijk. 2e prijs, me daille, Olympia. 3e prijs, medaille. Fak keldraagsters N.P.G. Groep groteren: le prijs, beker en wis selbeker, 2e maal, S.P.S.V. 2e prijs, me daille, Olympia. 3e prijs, medaille, Soes ter Turnclub. Inspecteur _H. Scholtmeijer dankte na mens S.P.S.V. de jury en het comité en sprak de hoop uit, dat volgend jaar meer dere verenigingen om de wisselbeker zou den komen strijden. KLEDIN G-IN ZAMELIN G VOOR DE AMBONEZEN. Nu de inzameling van de goederen voor de Ambonezen j.1. Woensdag 2 Mei heeft plaats gehad, is 't mij 'n behoefte U met een enkel woord hartelijk te danken voor Uw medewerking in deze, ons aller zaak betoond. Het is verheugend te kunnen constateren, hoe in grote eensgezindheid en verant woordelijkheidsbesef allen tot dit goede resultaat hebben medegewerkt. De Overste van het Kamp te Amersfoort sprak op spontane wijze zijn bewondering uit over de prestatie door de bevolking van Soest geleverd. Het is mij een vreugde deze dank aan U allen over te brengen. In menselijke kleinheid hebben wij een be scheiden stukje Christelijke naastenliefde mogen vervullen. C. E. JOLLES. Voorgangster Ned. Prot. Bond. GAAT S.E.C. NAAR DE BOSSTRAAT? Langdurig heeft de Voetbalvereniging S.E.C. gisteravond in haar ledenvergade ring, welke in Eemland werd gehouden, gesproken over de terreinpositie. De voorzitter, de heer O. Zimmerman, wees er op, dat de club voor een beslissen de keuze komt te staan. Het hoofdterrein aan de Schrikslaan moet worden genor maliseerd, dat wil zeggen dit terrein is 10 meter te smal en enkele meters te kort. De woningbouwvereniging aan de Beetz- laan zou van de achtertuinen nog eens 5 meter grond moeten afstaan, waarvoor de animo niet groot is, terwijl de gras mat, welke de gemeente vorig jaar ver nieuwd heeft, ondeugdelijk is. De voetballers van Heerenveen en 't Gooi, wier oordeel ook is gevraagd omtrent het terrein, klaagden er over, dat dit veld geen vering bezit en moeheid in de voet spieren veroorzaakt. Een grasmat van graszoden gemaakt is verend en dus beter. Doordat het terrein aan de Kostverloren- weg voor S.E.C. verloren ging, werd aan de Bosstraat een tweede veld ingericht voor de overige elftallen. De vereniging wordt hierdoor echter ge heel uit haar verband gerukt en het be stuur voelt er veel voor de Schrikslaan te verlaten en op de Bosstraat een sportpark in te richten, temeer, daar het gemeente lijk sportpark, hetwelk aan de Schriks laan is geprojecteerd, niet voor 1956 in be handeling kan komen. Aan de inrichting der terreinen aan de Bosstraat zijn voor de vereniging geen kosten verbonden. Het voor en tegen van dit plan werd langdurig besproken en de besprekingen resulteerden tenslotte in een verzoek aan het bestuur, om zo spoedig mogelijk met nader uitgewerkte voorstel len te komen. ENGELSE VOETBALLERS KOMEN TERUG. De voetballers uit Weiwijn Garden Citv (Engeland), die enige jaren geleden de gasten waren van S.E.C., komen in 1952 weer naar Soest. UITBREIDING POSTDIENST. Vanaf heden zal het hoofdpostkantoor in onze gemeente in de middaguren niet meer gesloten zijn en dus doorlopend ge opend zijn. Het kantoor is nu geopend voor alle za ken de posterijen betreffende van 8 tot 19 uur, voor postwissels en postgiro tot 15 uur en voor de telegraaf tot 21 uur. RODE KRUIS-NIEUWS. Belangstellenden wijzen wij er op, dat he denavond te 20.05 uur de gelegenheid be staat voor de radio de jaarlijkse herden king te beluisteren van de geboortedag van de stichter van het Rode Kruis, Hen- ri Dunant. O.m. zullen dan spreken de Min. v. Bui- tenl. Zaken, Mr. D. U. Stikker; de Min. v. Oorlog, Ir. C. Staf en de Min. van Soc. Za ken, de heer A. M. Joekes. CONCERT IN DE OUDE KERK. Op de avond van Bevrijdingsdag concer teerde Maarten Kooy met het Schola Can torum in de Oude Kerk. Dit concert, waarin de historische beteke nis van deze dag tot uiting kwam, werd helaas niet druk bezocht. Muziek van Bach, Purcell en Handel weer klonk tussen de muren van het oude Kerk gebouw en gaaf gespeelde orgel-partijen, in goede harmonie met het orkest, werden ten gehore gebracht. De solist Kees van de Velden zong 4 Va- lerius-liederen, waarvan de gewijde be tekenis in deze omgeving zeer tot uiting kwam. De orgelsolo van Jan van de Berg met „Vor Deinem Thron tret' ich hier- mit" van J. S. Bach, bekoorde het audito rium evenzo. Het was geen langdurig concert, maar het was goed en stijlvol. MOTORONGEVAL. Zondag stak een wielrijdster onverhoeds de Van Weedestraat over om de Korte Brinkweg in te rijden. Een naderende mo torrijder, die een aanrijding wilde voor komen, remde sterk, doch het natte weg dek was oorzaak, dat hij tegen de grond sloeg, waardoor hij gewond werd en zijn motor beschadiging opliep. DE „TAARTEN-EXPRES". Zoals de Nederlandse bloemisten hun „Fleurop" hebben, zo hebben de Neder landse bakkers thans hun „Taarten-ex- pres". Wat dit zeggen wil? Dat U aan Uw fami lieleden en kennissen in een andere ge meente op zeer gemakkelijke wijze 'n taart naar Uw keuze kunt doen toeko men. In niet minder dan 750 plaatsen van ons land n.1. hebben één of meer bakkers zich aangesloten bij de „Vereniging Taarten- Expres1' en wanneer U nu iemand in één van deze gemeenten een taart wilt doen toekomen, dan behoeft U zich alleen maar te wenden tot één bij bedoelde vereniging aangesloten bakker in Uw gemeente. Bij hem kunt U door middel van foto's van op velerlei manieren opgemaakte taarten, een keus maken en de verschul digde kosten aan hem voldoen. Deze bakker geeft de bestelling, door op gave van een nummer en Uw eventuele wensen, door aan een eveneens aange sloten collega in de desbetreffende ge meente en deze zorgt voor aflevering op het door U opgegeven adres en op het ge wenste tijdstip. Heel eenvoudig dus. Ook in onze gemeente bestaat hiertoe reeds gelegenheid. Men zie hiervoor de desbetreffende advertentie in dit nummer. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, op Woensdag en Za terdag, van 14 tot 16 uur. Bal, ballpoint, bankbiljet van 10.zil veren broche, schoudertasje, leren smids- Aboon. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 126156 Een paar weken geleden is er, ik meen in Rotterdam, nogal enige deining geweest tussen voor- en tegenstanders over het weer invoeren van nummers op de kra gen van agenten van politie, waardoor het publiek een ietsje meer weet dan al leen maar met een politieagent te doen te hebben. Onwillekeurig kies je partij in zo'n kwes tie en ik voelde het meest voor het ach terwege laten van bedoelde nummers. Voor het argument der „nummeraars", dat je een agent van politie niet naar zijn naam vraagt, omdat je dan toch nul op 't request krijgt, is aan de andere kant ook weer veel te zeggen. Hoe het ook zij, genummerde agenten le ken me niet, doch vorige week ben ik gaan inzien, dat het in plaatsen waar je niet alle agenten met naam en toenaam kent, zo'n nummer op de kraag veel waard kan zijn. Tijdens het défilé voor het paleis, kreeg een agent van politie (het was geen Soes- tenaar) het ineens op zijn heupen. Of schoon de doorgang ruimschoots voldoen de was voor een kudde olifanten, ging hij plotseling aan het smijten met vrouwen en kinderen van belastingbetalers, dat het inderdaad niet mooi meer was. Het was als of er een opstootje van op roerkraaiers was instede van een hulde betuiging aan ons Koninklijk Huis, zo ging de man tekeer en er was geen praten tegen. Hij had een complete duw- en smijtkolder en het enige, dat hij nog wist uit te brengen, was: Achteruit, achteruit! Of er ruimte voor was interesseerde hem blijkbaar totaal niet. Ik heb de blauwe plekken gezien op de arm der dame, die hij in zijn politionele greep had. Deze dame stond met een baby op haar arm en voelde er niet voor door deze agent tegen de grond gesmeten te worden. Ze wilde niet anders dan de Ko ningin laten zien aan haar kind en als het even kon, zelf ook een glimp van onze Landsvrouwe opvangen. Hoogstwaarschijnlijk is deze agent ook 'n tegenstander van nummers op zijn kraag, doch zijn optreden was in ieder geval een felle propaganda voor de invoering daar van. H. OEKMAN. voorschoot, rechter glacé herenhand schoen, paspoort, kinderboek, duimstok, blauw londerwantje, paar glacé heren handschoenen, paar beenpijpen, kinder wagenzeiltje, wollen meisjesvest, rode bal, melkbus, herenrijwiel, bouvier, her dershond. nagelschaartje, licht groene ceintuur, precisiemaat in etui, 3 schorten, rechter dameswant, hondenriem met pen ning, alpinopet en nikkelen herenpols- horoge. BEVRIJDINGSFEEST. Naast de officiële viering is ook van par ticuliere zijde de feeststemming Zaterdag avond aangewakkerd. De directie van hotel Eemland organi seerde een feestavond waarvoor grote be langstelling bestond. Een bont programma ging een groot bal vooraf. „Ons Genoegen" speelde goed to neel, de Soester Knollenplukkers bliezen hun vrolijke wijsjes, Ries Kooy uit Baarn gaf zich als humorist en conferencier, ter wijl Maup van Beek, lid van het Eem- land-ensemble zijn talenten ten toon spreidde. Bovendien werd een tombola gehouden, waarvan de baten 79.ten goede kwamen aan de Stichting Kleuter scholen te Soest. CHECKEREN. Onze plaatsgenoot, de heer D. Waal, won te Hilversum een vierkamp in een Che- cker-tournooi, zonder één partij te ver liezen. Een 12-tal prominente Checkeris- ten waren "aldaar bijeen. FRIESE VERENIGING. Zaterdag hield de Friese vereniging alhier haar laatste bijeenkomst in hotel „De Gouden Ploeg". In zijn openingswoord sprak de voorzit ter, de heer De Jong, zijn teleurstelling uit over de slechte opkomst. Juist op deze avond had het bestuur grote opkomst ver wacht. Na het zingen van het Wilhelmus en het Friese Volkslied volgde een aardig programma, bestaande uit voordrachten en declamaties van de heer Bouma, het zingen van liederen uit de Friese Bundel, hersengymnastiek en spraakwaterval. Tot slot volgde een gezellig dansje. GESLAAGD. Het einddiploma R.K. Landbouwschool te Amersfoort behaalden onze plaatsgenoten W. van Burgsteden en C. Kuyer. Voor het einddiploma R.K. Landbouw school te Roermond slaagden P. Hilhorst, F. Holleman en Th. Kuyer.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1