laar De Uur Bazar De luie lezer ie urne Bazar ie luxe Bazar Dt luie Bestaanszekerheid en groepsegoisme. Byouterieën Van alles wat. Tuinmeubelen Serviezen Speelgoed Koffers SOEST. IN DE HOEK. Burgerlijke stand VRIJDAG 18 MEI 1951. 27e JAARGANG No. 39. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Het is al bestaanszekerheid wat de klok slaat, maar toch zijn er vele mensen, die er niet bijster veel fiducie in hebben. Men kan nog zulke mooie regelingen uitdenken, de juiste werking ervan blijkt telkens door kruist te worden door omstandigheden, die men niet in de hand heeft of door belangen van andere bevolkingsgroepen. De belan gen van het ene deel der bevolking botsen voortdurend tegen die van andere delen aan en daarom moet er telkens geschipperd worden. Neem bijv. de levensmiddelenprij- zen. De boeren hebben lonende prijzen no dig om te kunnen blijven werken en het is hun goed recht, dat zij lonende prijzen krij gen, maar als men de levensmiddelen op kostprijs brengt, wordt het bestaansmini mum van de verbruikers aangetast en wordt dus de bestaanszekerheid geringer. In dit geval springt dan de regering bij met subsidies, die al zijn ze verminderd, toch altijd nog 175 millioen gulden per jaar kosten. Bij de huren en pachten maakt men zoveel omslag niet; daarbij wordt eenvou dig gedecreteerd, dat de inkomenspositie van de huurders geen verhoging toestaat (de 15% huurverhoging is immers alleen bedoeld als tegemoetkoming in de onder houdskosten) en men laat dus de bestaans zekerheid van de eigenaars van grond en huizen in de knel komen, teneinde die van andere bevolkingsgroepen te beschermen. Niemand zal dit billijk kunnen achten, maar ieder der bevoordeelde groepen zou moord en brand schreeuwen als die bevoorrechte positie werd aangetast. M.a.w. de verzeke ring van een redelijk bestaan schept on middellijk bij de aldus beschermde bevol kingsgroepen een vorm van groepsegoïsme. Nu is het niet te loochenen, dat de inge wikkelde maatschappij van vandaag niet buiten vele evenwichtsorganismen kan, welke men vroeger blijkbaar niet nodig had. Doordat de maatschappelijke toestanden zo weinig houvast bieden, is het risico dat ieder individu of dat elke bevolkingsgroep loopt, te zwaar geworden. Bij alle critiek op de gecompliceerdheid van ons huidige maatschappelijk bestel mogen we dit feit niet uit het oog verliezen. Intussen krijgen we daarvoor een ander ge vaar terug, te weten het reeds genoemde groepsegoïsme. Vroeger probeerde iedere werknemer een zo goed mogelijk loon te verdienen en iedere ondernemer streefde er naar zijn eigen zaak zoveel mogelijk te doen opbrengen. Voor beide was dat hun goed recht zo lang men daarbij geen mis bruik maakte van zijn maatschappelijke positie. Maar heel wat moeilijker wordt het wanneer een grote groep, hetzij van werk nemers, hetzij van werkgevers, hetzij een combinatie van beide, voor de bestaansmo gelijkheden in een bepaalde bedrijfstak op komt. Men motiveert dat optreden dan als een algemeen belang, terwijl het in feite weinig meer is dan een groepsbelang. Men brengt daarbij alle argumenten naar voren, die voor de eigen groep gelden en is dan maar al te zeer geneigd om de belangen van anderen minder in aanmerking te ne men. Het is begrijpelijk, omdat iedereen zijn eigen zaken het beste kent. Bovendien is men ervan overtuigd, dat iedere benadeelde groep zijn mond ook wel zal opendoen. Doch daarmee zijn we in feite terug geko men bij het uitgangspunt, waartegen inder tijd het streven naar bestaanszekerheid op kwam, n.1. tegen de uitspraak: „Ieder voor zich en God voor ons allen!" Dat was im mers het slagwoord van de 19e eeuw en daaraan zou het nieuwe principe van so ciale rechtvaardigheid een einde maken. Doch wat schiet men er mee op, als we er alleen maar van hebben gemaakt: „Iede re groep voor zichzelf en de Staat voor hen allen!" Zijn we dan wel een stap verder gekomen? We wagen het te betwijfelen. Integendeel. Vroeger was men zich er tenminste van bewust dat ieder de strijd om het bestaan zelf streed en nu doen we dat ook wel, maar we hebben de pretentie te beweren, dat we daarmee de sociale rechtvaardigheid dienen. Doch in feite is alleen maar de oude strijd gekanaliseerd en wordt hij uitgevochten in commissies en comité's, in raden en be drijfschappen, hoewel hij van karakter nau welijks is veranderd. Het is wel eens goed om ook deze kant van de zaak voor ogen te stellen, zodat men wanneer er teleurstel lingen optreden beter zal kunnen begrijpen, dat er in de grond van de zaak bitter wei nig veranderd is. Of, zoals de Fransen zeg gen ,Plus ga change, plus ga reste la mêmf chose" (hoe meer er verandert, des te meer blijft alles bij het oude). INZAMELINGS-CAMPAGNE RODE KRUIS. Het Nederlandse Rode Kruis zal in de periode van 21 Mei tot 3 Juni een Natio nale Inzamelings-Campagne houden en ook de afdeling Soest-Soesterberg wordt hierin natuurlijk betrokken. Vrijdagavond kwamen de wijkhoofden, collectrices en collectanten in hotel „De Gouden Ploeg" bijeen, waar onze Burge meester hen als zodanig installeerde en waarna de leider dezer inzamelings-cam- pagne, de heer C. Oranje, een propagan- da-woord sprak. Het Rode Kruis heeft gebrek aan geld, daar de vele taken, welke door haar wor den uitgevoerd veel geld eisen. Bovendien is het werk van het Rode Kruis in ver band met Korea en Ambon de laatste tijd uitgebreid. Verschillende vredestaken zouden achterwege moeten blijven, indien er niet veel geld binnenkomt. Soest, dat vorig jaar als nummer 10 van het district geen slechte beurt maakte, zal haar uiter ste kracht en bereidwilligheid moeten Spanning tussen Pers en Britten, Met de tanden wordt geknerst, De sjah laat het er niet bij zitten, Is te lang reeds uitgeperst. Beiden danig in de olie, Strakjes loopt de boel verkeerd, Ondanks Perzen, ondanks olie Loopt dat zaakje niet gesmeerd. In Parijs een jubileum: Vijftig keer kwam men bijeen, Maar het blijkt, dat men niet bij is En bij lange na niet één. Als dat zo een poosje doorgaat Met vergaad'ren voor de schijn, Dan is iedereen vergeten, Dat ze aan't vergaad'ren zijn. Weer leeft op de geest van Hitier In een nieuwe Remer-groep, Hak-geklap en zwarte hemden, Übermensch en Heil-geroep. Nog een poosje en ze zijn weer Aan het Auf-marchieren toe, Het zal, denk ik, zó wel wezen: 't Duitse volk is vredesmoe. Van dit alles niet veel zeggen, Want men weet het: eer is teer; Al met al dus net zo nattig Als 't voorbije Pinksterweer. Het was weer „luilak". Hoewel men er in de stad niet veel van merkt, is luilak in de Zaanstreek een groot volksfeest. Hier wer den korrie-wedstrijden gehouden. Deze korrie (een plat wagentje) wordt door ze ven jongens getrokken. De jongen, die op de korrie zit, heeft het het moeilijkst. Aan het eind van de baan staan er twee grote bakken met water gereed, waar de korrie in ondergedompeld wordt. Dan moet de jongen weer plaats nemen in het natte karretje en vervolgens naar de finish. De foto toont de onderdompeling van de korrie. 1950 en 1951, zulks ingevolge art. 35 van het Besluit Buitengewoon Lager Onder wijs 1949. 7. Voorstel inzake het verlenen van een voorschot op de gemeentelijke vergoeding voor vakonderwijs (art. 101 bis) aan de bijzondere scholen over het jaar 1951. 8. Verzoekschrift om tegemoetkoming in de reiskosten ingevolge art. 13 der L.O.- wet 1920. 9. Benoeming van een onderwijzeres aan de O.L. School aan de Beetzlaan. 10. Voorstel tot wijziging van het regle ment van Maatschappelijk Hulpbetoon. 11. Voorstel tot wijziging der gemeente en bedrijfsbegrotingen voor 1950 (over schrijving credieten). 12. Vaststelling van het rentepercentage in rekening-courant met de gemeentebe drijven. 13. Voorstel tot vaststelling van contróle- regelen en daarmede verband houdende wijzigingen van de Beheersverordeningen van de gemeentebedrijven. 14. Voorstel tot het aangaan van een nieu we rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten. 15. Voorstel tot wijziging der salarisver- ordening voor het gemeente-personeel en tot tegemoetkoming in de studiekosten. INENTING TEGEN POKKEN. Het gemeentebestuur stelt, in verband met elders in 't land voorkomen van pokken, de gelegenheid tot kosteloze inenting open. Het behoeft wel geen betoog, dat het van groot belang is, dat ieder van de mogelijk heid tot inenting gebruik maakt en daar toe zo nodig met de huisarts in overleg treedt. De gelegenheid tot kosteloze inenting zal worden gegeven: te Soest: a. Maandag 21 Mei 1951, des namiddags van 5 tot 6 uur, in de R.K. Mariaschool aan de Beetzlaan, hoek Mariastraat; b. Dinsdag 22 Mei 1951, des avonds van 7 tot 8 uur, in de Openbare Lagere School Kerkebuurt aan de Middelwijkstraat; c. Woensdag 23 Mei 1951, des namiddags van 5 tot 6 uur, in de Chr. Lagere School te Hees aan de Schoolstraat; te Soesterberg: a. Woensdag 23 Mei 1951, des namiddags van 2 tot 3 uur en b. Vrijdag 25 Mei 1951, des avonds van 7 tot 8 uur, beide malen ten huize van de heer A. Th. M. Splinter, arts, Amersfoort- sestraat 3. Inenting van personen ouder dan 2 jaar, die nog nimmer of steeds zonder goed ge volg zijn ingeënt, heeft vooralsnog niet plaats. JAARVERGADERING ALGEM. BOND VAN AMBTENAREN. In de gehouden jaarvergadering van de afdeling Soest van de Algemene Bond van Ambtenaren werden de jaarverslagen van de secretaris en penningmeester goedge keurd. De aftredende bestuursleden, de heren Besselsen, Reimerink en Van de Broek, werden bij acclamatie herkozen. Het hoofdbestuurslid, de heer Wittenberns, hield een causerie omtrent de ziektever zorging voor het overheidspersoneel. In 'n overzichtelijk en interessant betoog maak te spreker duidelijk, waarom van de zijde der ziekenfondsen en die van doktoren en apothekers bezwaren worden ingebracht tegen het in voorbereiding zijnde ambte naren-ziekenfonds. Het ziekenfonds wil ook de ambtenaren gaarne als lid houden, doch de loongrens vormde een struikel blok. Het blijkt thans, dat een ambtena ren-ziekenfonds goedkoper kan werken dan de verplichte verzekering. Als over gangsregeling hebben de meeste gemeen ten thans een regeling, waarbij de helft tonen om dit resultaat te continueren en hopelijk te overtreffen. Spr. deelde mede, dat op de scholen pla ten zullen worden uitgereikt, waarop de taken van het Rode Kruis zijn afgebeeld, benevens de kosten, dat ieder onderdeel vergt. Huis aan huis zal de brochure „Dit doet Uw Rode Kruis" worden verspreid, wel ke, in kort bestek, het vele werk van het Rode Kruis weergeeft. Reclameplaten en spandoeken zullen worden opgehangen en huis aan huis zal met intekenlijsten wor den gewerkt. De campagne zal worden besloten met 'n speldjesdag. GEMEENTERAADSVERGADERING In de raadsvergadering, welke a.s. Dins dagavond wordt gehouden, komen de na volgende punten in behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der verga dering van 13 April 1951. 2. Mededeling van ingekomen stukken. a. Verslag van de Schoonheidscommissie over de zittingsperiode 1950. b. Verzoek van Stichting Gemeentelijk Utrechts Avondlyceum om subsidie. 3. Voorstel tot verlenging van de overeen komst met de N.V. „Gekro", inzake ver nietiging van afgekeurd vee en vlees. 4. Voorstel tot verdaging van de beslissing op de ontwerp-uitbreidingsplannen in on derdelen voor het industrie-terrein, gele gen nabij 't Hart en de gronden nabij de Van Lenneplaan. 5. Verzoek van A. J. H. Stute te Zandvoort om schadevergoeding, als bedoeld in de schadevergoedingsverordening. 6. Voorstel tot het verlenen van een voor schot op de gemeentelijke vergoeding aan de „Van Arkelstichting" over de jaren 16. Voorstel tot het verlenen van een aan vullend crediet voor verbetering van het Soester Natuurbad. 17. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen a. Kosteloze ingebruikgeving van een per ceel weiland aan de Birktstraat aan G. A. Hagen. b. Overdracht bevoegdheid door de Raad aan B. en W. van verhuur van grond (standplaatsvergunningen). c. Verpachting van grond aan de Bos straat aan A. J. W. Steenman. d. Aankoop stroken grond langs de Steen- hoffstraat. e. Aankoop strook grond ter verbreding van de Nieuweweg van W. Blok. f. Aankoop perceel Beckeringhstraat 8 van A. W. Beckeringh. g. Aankoop strook grond ter verbreding van de Koninginnelaan van Mevr. W. H. van der Made-Klein te Utrecht. (Perceel Koninginnelaan 13.) GESLAAGD. De volgende cursisten van het Handels instituut „Practicum" namen deel aan het examen Stenografie en Machineschrijven, te Veenendaal gehouden op 27 April 1951 en afgenomen door de Centrale Bond van Leraren en Leraressen in Stenografie en Machineschrijven. Het diploma Stenografie Groote (130 let tergrepen) werd uitgereikt aan de dames G. Spelt, H. N. v. d. Meulen en E. Lose- koot. Voor Machineschrijven slaagden de da mes I. C. Appeldoorn, N. Renooy, K. A. K. Tazelaar, M. Koole, A. Meinen en L. Ra demaker en de heren C. J. van Dolderen, J. de Koster, H. van Dalen, Sparrenburg en Hees. BUITEN VERVOLGING GESTELD. Dezer dagen heeft de Kantonrechter te Utrecht Mevr. J. J. Barg geb. Cromjongh en Mevr. J. van den Eynden geb. de Wit te alhier alsnog onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld, daar alle tegen haar op politiek gebied gerezen verdenkingen ongegrond zijn gebleken. van de betaalde premie tot een maximum van 50.wordt terugbetaald. De kabinetscrisis verhinderde de totstand koming van dit nieuwe ziekenfonds, aan w^lks totstandkoming middels de vak beweging hard wordt gewerkt. POSTDUIVENSPORT. De verenigingen „De Zwaluw" en „De Vriendschap" hielden een wedvlucht van af Quievrain. De uitslag voor „De Zwaluw" was als volgt: N. Baltus 1 31 105. H. Gorissen 2 5 13 15 21 78 84. P. Grift 3. G. Coerman 4 62 65 76. R. Burgsteden 6 85. G. Haks 7 54. H. Westerveld 8. J. Herwaarden 9. P. de Bes 10 43 74. A. van Asch 11 73. A. Dorrestein 12 36 75 89. A. Rijksen 14 17 63 104 110. H. Smit 18 71 108. Sj. Rijksen 19 30 32 49 83 90. W. Krijt 20 102 111. H. Overbeek 22 3 95. H. van de Kuil 24. H. van de Broek 25. K. Keja 26 52 88. H. Onwezen 27 41 86. G. Sukel en Co 28 94. C. v. Soest 29 51 69 79 99 109. T. van Slooten 33. A. Snijders 34 47 57. R. v. d. Veer 35 82. J. van de Bra- kel 37. D. Pureveen 38 39 40. H. Kriek 42 112. L. van Klooster 44. E. Veerman 45 56 81 93. J. van de Brink 46 97. A. van Slooten 48 55. J. Rausch 50 113. J. Knoops 53 70. A. Grauwmans 58. C. de Goede 59. Mej. G. Zimmermann 60 66 77 87 106 107. H. J. Westerveld 61. G. Visser 64. A. Waaijen- berg 67 98. W. van Klooster 68 80. N. van Veen 72 114. R. Schiffart 96. F. Limburg 101. J. C. van Breukelen 103. Voor „De Vriendschap" was het resultaat: H. Jansen 1. W. Nieuwenhuis 2 13 28 30 31 40 41 45 46 59. R. Koster 3 4 8 15 19. J. Stalenhoef 5 11 18 49 57. Th. de Muinck 6 9 44 48 51 55. J. Rijnders 7 12 22 23 32 38. E. van Daatselaar 10 29 39 69. J. Peters 14 58. J. Onwezen 16 47. J. Mets 17. J. Rams 20 25. G. Teeken 21 27. C. Dijkman 24 36. J. Meywes 26 52. G. Sikkelbein 33. H. Spikman 34 43. H. Klarenbeek 35. W. Roest 37. G. van de Broek 42 50 56. G. Suk kel 53. J. Mulders 54. TEMPO PUZZELDE. De ren- en tourvereniging „Tempo" hield Tweede Pinksterdag haar tweede Puzzle- tocht voor wielrijders. Een 52-tal perso nen namen hieraan deel. Het parcours van 23 kilometer moest wor den gereden met een gemiddelde van 12 kilometer, zodat 2 uur na de start velen de finish in café „Zonneheuvel" weer be reikten. De voorzitter van „Tempo", de heer J. v. Toen ik enige tijd geleden, in verband met de souvereiniteits-overdracht van Neder lands Indië aan Indonesië, een en ander meende te moeten opmerken, waren er die mij dit zeer kwalijk namen. Zij vonden mijn opmerkingen ongepast en meenden er zelfs een belediging in te zien voor on ze onderhandelaars. Ik had onvriendelijke dingen gezegd aan het adres van mensen, die zich in hun ogen zeer verdienstelijk hadden gemaakt bij het wegschenken van onze overzeese gebiedsdelen en dat „namen" ze van Oekman niet. Dat er (gelukkig) in onze democratische staat nog zoiets als persvrijheid bestaat, zagen zij blijkbaar over het hoofd. Toch was het mij alleen te doen om die genen onder ons, die daarvan geen idee hadden, er op te wijzen, welke vreselijke gevolgen een souvereiniteitsoverdracht op zo'n korte termijn zowel voor het Ne derlandse als het Indonesische Volk zou hebben. Wij zelf voelen in dit opzicht reeds het een en ander en zij die wiljen beweren, dat het Indonesische volk door zijn „mer- deka" nu gelukkig is, loopt met een 30 m.M. pantserplaat voor het hoofd. Maar nu. Wat nou? Nu komt de heer Soetan Sjahrir, een van de weinige Indonesische voormannen, die met z'n beide benen op de grond staat, ons vertellen, via een Amerikaans blad, dat zij hun vlugge „merdeka" in de eerste plaats te danken hebben aan het feit, dat Nederland zo'n stelletje stomme mensen naar Indonesië zond om te on derhandelen. Het waren de domste en arrogantste mannen, die Sjahrir ooit had ontmoet. Ze kletsten en zwamden over dingen, waarvan ze geen verstand hadden. Zij praatten zich zelf dood, zegt Sjahrir, en waren het levendigste bewijs, dat een land, dat onderhandelaars van dit kali ber zond, inderdaad geen recht heeft om souverein te zijn over een volk, dat toch zo broodnodig hulp nodig heeft. Toen ik en met mij duizenden anderen, die het beter wisten dan ik, beweerde, dat wij bezig waren Indië te verspelen met zulke onderhandelaars, die niets van Indië wisten, werd ik uitgemaakt voor stom, kortzichtig en niet progessief. Maar, zoals reeds boven gezegd, wat nu? Na deze uitspraak van Sjahrir! Er is immers nog méér te verspelen. H. OEKMAN. d. Broek, reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit. Ie prijs, Th, Gerritsen Sr. en J. Werkho ven, 6 strafpunten. 2e prijs, R. van Kooy en J. H. Kenter, 8 strafpunten, 3e prijs, A. Lamens Jr. en Mevr. K. Dolstra, 9 str.- punten. 6e prijs, Mej. v. d. Brink en Mej. Timmer, 10 strafpunten. 7e prijs, J. Nij- boer en R. de Zoete en T. Werkhoven, 11 strafpunten. De taart, die als troostprijs onder de niet- prijswinnaars werd verloot, kwam bij Mevr. Lengers. GEBOREN: Gerardus Hendrikus, zoon van C. van Dijk en A. Spruit, Burg. Grothe- straat 27. Ebbe Cornelis, zoon v. W. Paar- dekooper en M. de Wit, Van Maarenstr. 9. Renger, zoon van C. Rankhorst en L. v. d. Craats, Postweg 80. Nelly Wilhelmina, dochter van G. Muts en C. Labree, Nieu weweg 25a. Eleonora, dochter v. F. H. v. Dijk en H. Knot, Eikenlaan 6. Teunis, zoon van W. v. d. Hoek en M. Groenesteijn, Soesterbergsestraat 184. Stijntje, dochter van A. v. d. Veer en A. N. Blok, Wiekslo- terweg W.Z. 39. Aalt, zoon van J. W. Ploeg en H. W. A. v. d. Scheer, Schoutenkamp weg 6. Hendricus Cornelius Christianus, z. van H. P. W. Burgman en M. H. A. Pee- ters, Lange Brinkweg 3. ONDERTROUWD: S. N. Zwiep, 29 jr., pro curatiehouder, Baarn en B. A. Buitenhuis. 28 jr., Pelikaanweg 13. M. Kollenhoven, 41 jr., restauranthouder, Van Weedestraat 32 en G. W. v. d. Bos, 36 jr., restauranthoud ster, Van Weedestraat 32. G. Roelofsen, 35 jr., suikerbewerker, Duinweg 23 en G, v. d. Broek, 32 jr., Bosstraat 179. GEHUWD: M. de Bree, 23 jr., fabr. arb., Bosstraat 71 en G. C. Dorresteijn, 23 jr., Molenstraat 124. S. W. v. d. Zwaag, 27 jr., veehouder en K. Smit, 26 jr.. Haulerwijk 138. G. C. J. N. Hinderdael, 28 jr., typo graaf, Kolonieweg 4 en C. A. van Waard huizen, 22 jr., Leiderdorp. H. Donkersteeg, 34 jr., revolverbanksteller en W. Ver woerd, 33 jr., Hartweg 30. A. Abelman, 26 jr., onderwijzer en M. J. Kuijpers, 21 jr., Amersfoort, 't Laantje 12. OVERLEDEN: Dirk A. van Breukelen, 36 jr., geh. met J. v. d. Rijd, Baarn. Gertrudis A. M. Vin ken, 58 jr., geh, m. J. Rowe, Eigendomw. 71

Soester Courant | 1951 | | pagina 1