Defensie heeft voorrang* De oude Molen* Gebr. v. Kooy openen nieuw automobielbedrijf. IN DE HOEK. DINSDAG 22 MEI 1951. 27e JAARGANG No. 40. soester (Courant SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Kort geleden is in de Staatscourant een beschikking opgenomen van de Minister van Economische Zaken, waarbij de regering de bevoegdheid krijgt aan het bedrijfsleven de verplichting op te leggen om orders ten be hoeve van onze defensie uit te voeren. Aan zodanige orders zal voorrang moeten worden verleend boven andere opdrachten; dit laatste is principieel het belangrijkste van dit besluit, waarmee dus is vastgelegd, dat onze industrie in de eerste plaats ter beschikking zal staan van de defensie. Nu zou het mogelijk zijn, dat de grote be voegdheden, die de regering hiermee krijgt, er toe zouden kunnen leiden, dat men van de industrie gaat verlangen om dergelijke orders ook uit te voeren tegen lage prijzen of tegen extra moeilijke condities, bijv. levering in ab normaal korte tijd. Daarom zijn in dezelfde beschikking de voorwaarden opgesomd onder welke de industrie de defensieopdrachten mag weigeren. In de eerste plaats mag geen lagere prijs worden berekend, dan die welke in het normale handelsverkeer geldt of die welke in officiële prijs voorschriften zijn vastgelegd. Dit laatste met dien verstande, dat steeds de hoogst toelaatbare prijs van de prijsvoorschrif- ten zal worden berekend. Dit laatste is niet onlogisch omdat prijsvoorschriften in het al gemeen de betekenis hebben van prijslimieten en dus aangeven tegen welke prijs het be drijfsleven nog rendabel kan werken. Verder mogen de orders niet van zodanige aard en omvang zijn, dat de bedrijven ze slechts zou den kunnen uitvoeren ten koste van belang rijke wijzigingen of uitbreidingen van de on derneming. De bedoeling van deze condities is het bedrijfsleven te beschermen tegen onaan vaardbaar zware lasten. In het algemeen zal men waarschijnlijk de defensie-opdrachten zonder bezwaar kunnen en willen verrichten en al deze bepalingen zouden dan ook van weinig betekenis zijn als er geen andere kant aan de zaak zat. Reeds uit de voorschriften van de beschikking is duidelijk te lezen, dat men moeilijkheden verwacht bij de uitvoering van het defensie programma. Anders was het immers niet nodig de prioriteit van regeringsopdrachten zo on dubbelzinnig vast te leggen. Maar men is er van overtuigd, dat dit werk voor de landsver dediging slechts kan geschieden ten koste van de productie voor vredesdoeleinden, hetgeen onvermijdelijk een toenemende schaarste aan normale gebruiksartikelen moet veroorzaken. Statig staat de Soester molen, Uit de tijden van weleer; Als een brok Soester historie Ziet hij op d'omgeving neer. Vroeger gingen, wagens, karren Met een paard ervoor voorbij En rondom de molen zag men Hier en daar een boerderij. Statig stond zij daar te pronken, Wiekendraaiend, zelfbewust, Aan haar voet de Soester dreven, In een wereldje van rust. Thans staat nog die zelfde molen, Uit de tijden van weleer, Op diezelfde plek te pronken, Midden in het snelverkeer. Als die molen eens kon spreken Tot het Soesterse publiek, Zou die molen dan niet vragen: Waarom sta ik zonder wiek? Waarom rijden al die auto's Tegenwoordig toch zo snel? Waarom rijdt het Bello-spoortje Zonder stoom en zonder bel? Waarom kwam zo verontrustend Al die drukte om mij heen? Waarom Zaterdag die vlaggen? Zoveel mensen op de been? Waarom wachtten drommen mensen Op het knippen van het lint? Waarom waren er drie Soesters Zo gelukkig als een kind? Als die oude Soester molen Had gesproken Zaterdag, Had ze U verheugd verkondigd Wat zij daar beneden zag. Vlaggen, bloemen, drommen mensen, Hermandad met witte pet, Lange rijen dure auto's Werden aan mijn voet gezet. Opening van een Garage, 'n Statig bouwwerk, wondermooi, Resultaat van stoere arbeid, Van de drie Gebroeders Kooy. Oude molen, ook al sta je Afgetuigd en zonder wiek, Naast die grootsteedse garage Ben je meer dan ooit. antiek! E. VAN EEDEN. Worden er belangrijke orders voor defensie geplaatst, dan is het bij de huidige grondstof- fenvoorziening en bij de huidige productie capaciteit onvermijdelijk, dat geen orders aan genomen kunnen worden voor het normale gebruik van de burgermaatschappij. Men zal in de naaste toekomst dus telkens weer stuiten op de mededeling, dat bepaalde bestellingen niet kunnen worden uitgevoerd, omdat de grondstoffen, de machines en het personeel werken voor leger en vloot. Hoe men dit vraagstuk op een enigszins rede lijke wijze op moet lossen is niet te voorzien. Ook zonder een omvangrijk Europees defen sieprogramma hebben wij reeds met een te kort aan grondstoffen te kampen, vooral door dat Amerika zich op bijkans verdubbelde pro ductie gaat instellen. Men wil aan de over kant van de Oceaan nl. tegelijkertijd een ge- Met het doorknippen van een oranje lint opende onze burgemeester Zaterdagmid dag de nieuwe kapitale garage, welke de gebroeders Henk, Aart en Gerrit van Kooy aan de Soesterbergsestraat no. 2 hebben laten bouwen en de vlaggen en de honderden belangstellenden maakten de ze opening tot een voor Soest wel zeer bijzondere gebeurtenis. In onze gemeente schijnen nog genoeg ondernemers te wonen, die, ondanks moeilijke tijden, een durf en daadkracht ten toon spreiden, welke weldadig aan doet en welke tekenend is voor de uit bouw van onze gemeente tot een moder ne woonplaats, welke, wanneer de plan nen doorgang hebben, binnen 10 jaar tot 35000 inwoners zal uitgroeien. Het was in 1929, dat de heer Henk van Kooy zijn bedrijf vestigde in een ruimte van 50 M2., waarin motorrijwielen en fietsen werden gerepareerd en de eerste Soester taxi was gestationeerd, een oude Renault, afkomstig uit de stallen van het paleis. De heer Kooy was met zijn taxi de tijd ver vooruit en ook de handel in ge bruikte automobielen nam hij spoedig ter hand. Met deze handel bereikte hij, dat zijn naam al spoedig in alle delen van Nederland bekendheid kreeg en in 1931 werd de 50 M 2. oppervlakte bedrijfs ruimte uitgebouwd tot 200 M 2. De grote vooruitgang na de oorlog was mede oor zaak, dat de heren van Kooy zich moesten bezinnen, als gevolg waarvan thans te genover de oude garage dit grootse ge bouw verrees, noodzakelijk voor de grote omvang, welke de verkoop van de Volks wagen, Mercedes en Hudson met zich brengt. In 1946 werd de heer Aart van Kooy in het bedrijf opgenomen, terwijl in 1948 de derde broer Gerrit zich eveneens met de leiding ging belasten. Met de 1200 M2. oppervlakte, waarin gro te ruimte voor showroom, stalling en werkplaats zijn gereserveerd is de nieu we garage een pronkstuk voor Soest-Zuid geworden. De brede inrit voert naar een grote show room, waarin de nieuwe auto's zich tonen. Bovendien was Zaterdagmiddag de ach ter de showroom gelegen grote stalling- ruimte gevuld met een 20-tal fraaie au to's, welke door formaat, lijn en kleur de grootst mogelijke verscheidenheid boden. Een zeer groot aantal bloemstukken, die de gelukwensen vertolkten van de rela ties van de firma Van Kooy, maakten het geheel tot een sprookje. In de grote ruime werkplaats kwamen de honderden genodigden bijeen, om getuige te zijn van de vele speeches, welke op de familie Van Kooy werden afgevuurd. Allereerst sprak de burgemeester. Bij zijn gelukwensen noemde hij deze dag ook een feestdag voor de gemeente Soest. Wijzend op de grote ontwikkeling I weldig bewapeningsprogramma uitvoeren en desondanks de levensstandaard van de bevol king niet aantasten. Dit zal niet alleen onge hoord veel geld kosten, maar ook de be schikking vragen over geweldige hoeveelhe den grondstoffen. Alleen het bewapenings programma van de Amerikanen zal reeds evenveel grondstoffen vragen als de totale jaarlijkse behoefte van de Engelse industrie bedraagt. Die grondstoffen zijn er eenvoudig niet, tenminste niet als men hetzij de levens standaard op gelijk peil wil houden, hetzij Europa zwaar bewapenen. Op papier kan men een dergelijk programma wel opzetten, en technisch is het misschien wel uitvoerbaar, doch financiën en economie stellen bepaalde grenzen en het heeft er alle schijn van, dat de opstellers van de militaire programma's deze grenzen uit het oog hebben verloren. Bij de foto: Nadat de Burgemeester het •fint heeft doorgeknipt stromen de vele genodigden het gebouw binnen. Vooraan de Burgemeester met de oudste firmant, de heer H. van Kooy, daarach ter de echtgenoten der drie firmanten en rechts, geheel toevallig, de reporter van ons blad. van dit bedrijf sinds 1929, wees spr. op een der factoren, welke een bedrijf groot kunnen maken, the human factor, zoals het in Engeland heet. Deze menselijke factor maakte dit bedrijf groot en met de medewerking van de later toegetreden 2 gebroeders kwam de groei, welke deze garage noodzakelijk maakte. Spr. prees de firmanten als energieke, volhardende en kundige zakenlieden en hoopte, dat hun arbeid inspirerend zou werken op anderen om niet bij de pakken neer te zitten. De heer W. Pon, directeur van de Firma Pon te Amersfoort en importeur van de Volkswagen, zeide, dat het geen toeval was, dat de grootste dealers van dit merk op slechts korte afstand van Amersfoort waren gevestigd. De omzet van de ge broeders Van Kooy berust op hun kun digheid en service. Na nog enige hartelij ke woorden speldde spr. de drie firman ten de gouden Volkswagen-speld op. Namens vele cliëntèle sprak de heer W. J. v. d. Hurk woorden van dank voor de goede en vlotte wijze, waarop zij steeds waren bediend. Ds. D. van Krugten hoopte, dat de kring van niet-automobilisten, waarvoor hij sprak, steeds kleiner zou worden opdat de Volkswagen de wagen van het volk zou worden. De architect de heer J. J. Brouwer, bracht dank voor de prettige samenwerking bij de bouw van het nieuwe pand aan de firmanten en gemeentebestuur en dankte tevens de aannemer en zijn onderaanne mers voor de goede aflevering. Een tegel plateau, waarop de nieuwe garage is af gebeeld schonk spr. aan de heren v. Kooy. De aannemer, de heer J. Lagerwey uit Ederveen, dankte eveneens voor de pret tige samenwerking tijdens de bouw. De heer S. Jellema, ambtenaar der belas tingen, voegde bij zijn gelukwensen een carricaturistische tekening in lijst, waar op de firmanten en hun bedrijf stonden afgebeeld. De heer B. Eikenaar, ambtenaar van de Wederopbouw, sprak namens de directie van de dienst Wederopbouw te Utrecht en de heer De Goede namens de Eigen Vervoers Organisatie. De echtgenote van de heer H. van Kooy overhandigde haar echtgenoot en zwagers een electrische klok, om hen er aan te herinneren, dat er ook nog een tijd is om te eindigen. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 126156 Vorige week is de eerste acte gespeeld van de „zaak Menten", hetgeen wil zeg gen: het uit de doeken doen van een ge schiedenis, waarvan veel Nederlanders graag het hunne willen weten. De eerste acte bestond uit het dagvaar den van een van Nederlands bekendste journalisten. Afgezien van deze zaak is het goed, dat iemand niet ongestraft kan beledigen, maar of in dit geval de aanklager, Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, er verstan dig aan heeft gedaan om, via hem, deze zaak aan het rollen te brengen, is zeer te bezien en het best te beoordelen door de Baron zelf. Tot nu wisten alleen 'n paar ingewijden, dat in het gewraakte artikel Baron de Vos van Steenwijk was bedoeld en dat hij, volgens het schrijven van bedoelde journalist, de man was, die in zijn ambts woning over geleende kleedjes liep. Nu weet iedereen het tot in de verste uithoek van ons land. Over „lenen" hebben velen zo hun eigen mening, vooral nu gebleken is, dat, toen het huis van de heer Menten zo ongeveer was leeggeleend, hij nog maar verdachte en geen veroordeelde was. Bovendien is het verknippen van dure, geleende tapijten een nogal vrijgevochten handeling en te rangschikken onder moedwillige vernieling van het eigendom van een ander. Intussen zitten de bekende journalist en zijn dagblad met de veroordeling. Bij her haling van het delict verbeuren zij geza menlijk dwangsommen tot 50.000.per artikel en dat is zelfs in deze tijd niet mis. Of het bovendien juist is een derT gelijke preventieve straf op te leggen? Het lijkt er veel op of men met geweld publicaties over dergelijke affaire's reeds bij voorbaat onmogelijk wil maken. Naar mijn smaak staat een dergelijke ho ge dwangsom (en nu' moet ik op miin woorden passen), ongeveer gelijk met het knevelen van de persvrijheid. H. OEKMAN. Tenslotte sprak de heer J. Huigen, chef van het personeel, die vanaf de oprich ting der zaak zijn patroon is trouw geble ven en namens het personeel 'n electrische klok in de werkplaats aanbood. Namens de firmanten dankte tenslotte de heer P. Olyslager de sprekers en allen die hun medewerking aan de totstandkoming van dit gebouw hadden verleend. Een onafzienbare rij van aanwezigen drukten hierna de familie Van Kooy de hand en wensten hun geluk en voorspoed. Onder hen merkten wij op: de Wethouders Van Zadelhoff en Van de Arend; de ge meente-secretaris, de heer J. G. A. Baten burg; de heer Van Noesel, directeur van Gemeente-Werken; Notaris M. van Vee- ren; de heer W. Groart, commandant van de Brandweer; de heer W. Surink, direc teur van de V.V.V.; het raadslid de heer G. Kruyffde heer G. J. L. Smit, namens de Fa. Molenaar te Amersfoort, de heer D. Eysink, directeur van de Eysink-fa- brieken; de heer J. Gruythuisen van de A.G.A.M. te Amsterdam; de heer H. van Harten, directeur van de Ned. Midden- standsbank; Prof. dr. W. F. Donath te Den Dolder, vertegenwoordigers van de Bovag en anderen. Des avonds is het openingsfestijn voort gezet, waarbij de heer H. van Kooy de diamanten speld van de Mercedes-fabrie- ken kreeg en waaronder nog vele geluk wensen werden geuit. De aannemer van dit gebouw was de Fa. Lagerwey Rombout uit Ederveen, het schilderwerk werd verzorgd door de fa. Stemerding te Soesterberg, het loodgie- terswerk door de firma's Th. Slob te Baarn en E. Visser alhier, het electri- ciënswerk door de heer H. J. Lengers te Baarn en de decoratieve beschildering was van de heer P. Olyslager. De dak constructie werd geleverd door de firma Nijs Vale te Nijmegen. EVANGELISATIE SAMENKOMSTEN. De evangelisatie-samenkomsten va* de Ned. Herv. Kerk worden gehouden: Dinsdag 22 Mei (heden), te 8 uur, in zaal Van de Broek. Spr. is de heer S. van Gor- kum. Donderdag 24 Mei, te 7.30 uur, i* de Heeskapel. Spr. is Ds. W. Ambrosius. „HAAK-IN". Voor de „Haak-in-actie" is door twee leer lingen der O.L.S. aan de Beetzlaan, L. Bos- son en R. Kwak, 84.25 bijeen gebracht en door IJ. de Weerd en T. Smit een bedrag van 34.05. Zij kregen een hartelijk be dankbriefje voor hun medewerking.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1