lazar De luie lazar De Luie Dazar De ldii Tuinmeubelen* Zomerspeelgoed* Serviezen* Keukenuitrustingen* Byouterieën. Zomertassen IN DE HOEK. Uit de Soester Raad. Nog £10.000.voor het Natuurbad. „Braamhage krijgt een andere bestemming. Officiële mededelingen. VRIJDAG 25 Mei 1051. 27e JAARGANG No. 41. SOF STER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De raad van onze gemeente kwam Dins dagavond, onder voorzitterschap van de Burgemeester, in openbare vergadering bijeen. De heren Clemens, A. P. Hilhorst en Dojrrestein waren met kennisgeving afwezig. Na de gebruikelijke opening kwam de agenda in behandeling. 1. Vaststelling van de notulen der verga dering van 13 April 1951. Conform besloten. 2. Mededeling van ingekomen stukken. a. Verslag van de Schoonheidscommissie over de zittingsperiode 1950. Voor kennisgeving aangenomen. b. Verzoek van Stichting Gemeentelijk Utrechts Avondlyceum om subsidie. Afgewezen op voorstel van B. en W. c. Voorstel om een schrijven van de Vak groep Logementen en aanverwante Be drijven van de Bedrijfsgroep Horeca, af deling Baarn-Soest, d.d. 21 Maart 1951 inzake de verpachting van het Soester Natuurbad voor kennisgeving aan te ne men. Aldus besloten. 3. Voorstel tot verlenging van de overeen komst met de N.V. „Gekro", inzake ver nietiging van afgekeurd vee en vlees. Conform besloten. 4. Voorstel tot verdaging van de beslissing op de ontwerp-uitbreidingsplannen in on derdelen voor het industrie-terrein, gele gen nabij 't Hart en de gronden nabij de Van Lenneplaan. De heer VAN WELY wijst op de 15 be zwaarschriften, welke zijn ingediend en zegt, dat de verdaging van de beslissing van de raad op deze bezwaarschriften meebrengt, dat de betrokken personen in onzekerheid blijven. Met ongeduld wordt gewacht op de behandeling van het plan in onderdelen. Een druppelsgewijze be handeling van dit plan acht spr. onaan vaardbaar. Hij vraagt drang uit te oefe nen op hen, die aan dit uitbreidingsplan werken. Wethouder VAN ZADELHOFF zegt, dat de gang van zaken ook B. en W. niet be valt en dat er een controverse bestaat tussen de ontwerper van 't plan en de eer ste afdeling van het gemeentehuis en het gemeentebestuur en hieraan wil spr. een einde maken. Overigens gelooft spr. niet, dat zij, die een bezwaarschrift indienden, gedupeerd zouden worden door het wach ten op de beslissing. Conform het voorstel wordt besloten. 5. Verzoek van A. J. H. Stute te Zandvoort om schadevergoeding, als bedoeld in de schadevergoedingsverordening. Mevrouw LANDWEER acht het motief, waaronder deze afwijzing is geschied, on juist en onbegrijpelijk. Hier wordt aan adressant bericht, dat er geen schade is ontstaan door het niet in vervuling gaan van bepaalde verwachtingen. Het is toch zo, dat dit terrein, waarop niet gebouwd mag worden en als bouwterrein werd ge kocht, minder waard is. De VOORZITTER wenst zijn antwoord hierop alleen in geheime zitting te geven, waarom de vergadering tijdelijk wordt geschorst. Na de geheime vergadering wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 6. Voorstel tot het verlenen van een voor schot op de gemeentelijke vergoeding aan de „Van Arkelstichting" over de jaren 1950 en 1951, zulks ingevolge art. 35 van het Besluit Buitengewoon Lager Onder wijs 1949. Conform besloten. 7. Voorstel inzake het verlenen van een voorschot op de gemeentelijke vergoeding voor vakonderwijs (art. 101 bis) aan de bijzondere scholen over het jaar 1951. Conform besloten. 8. Verzoekschrift om tegemoetkoming in de reiskosten ingevolge art. 13 der L.O.- wet 1920. Conform besloten. 9. Benoeming van een onderwijzeres aan de O.L. School aan de Beetzlaan. Nummer 1 van de voordracht, Mej. H. M. Donker uit Naaldwijk, wordt met alge mene stemmen benoemd. 10. Voorstel tot wijziging van het regle ment van Maatschappelijk Hulpbetoon. Conform besloten. 11. Voorstel tot wijziging der gemeente en bedrijfsbegrotingen voor 1950 (over schrijving credieten). Conform besloten. 12. Vaststelling van het rentepercentage in rekening-courant met de gemeentebe drijven. Conform besloten, 13. Voorstel tot vaststelling van controle- regelen en daarmede verband houdende wijzigingen van de Beheersverordeningen van de gemeentebedrijven. Conform besloten. 14. Voorstel tot het aangaan van een nieu we rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten. Conform besloten. 15. Voorstel tot wijziging der salarisver ordening voor het gemeente-personeel en tot tegemoetkoming in de studiekosten. De heer BURGWAL pleit voor een loons verhoging van 15 procent voor hen, die minder dan f 3000.verdienen. De heer VAN WELY wijst erop, hoe vroe ger de ambtenaar zelf zijn reis- en studie kosten betaalde. Dit gaf een stimulans om in de kortst mogelijke tijd de diploma's te behalen, temeer daar na het behalen van de diploma's een salarisverhoging volgde. Nu zou het studeren van een ambtenaar op kosten van de gemeenschap gaan; het studiegeld hen worden toegeworpen en bovendien een salarisverhoging genieten als men slaagt. Bovendien vraagt spr. hoe het gaan moet met hen, die half gemeente en half rijksambtenaar zijn. Hij acht het bezwaarlijk voor de gemeentekas om ie dere ambtenaar tegemoet te komen in studiekosten en stelt voor het voorstel zo danig te wijzigen, dat de tegemoetkoming wordt verstrekt aan hen, die genoeg aan leg en studiezin bezitten en niet in staat zijn de kosten zelf te voldoen. De heer OOMS gelooft niet de ambtena ren te helpen met een dergelijke regeling en acht de stimulans inderdaad groter als men de studiekosten zelf betalen moet. Spr. verklaart zich echter voor het voor stel, daar er ook goede kanten aan zijn. De VOORZITTER zegt het voorstel Burg wal niet te kunnen overnemen, hetgeen laatstbedoelde tevoren kon weten, daar deze salarisverordening in overleg met 't Ministerie is gemaakt. De heer BURGWAL acht het studeren op kosten van de gemeenschap niet bezwaar lijk, daar de gemeenschap daar later de baten van heeft. De VOORZITTER wijst de heer Van Wely er op, dat een ieder die studeert, hetzij L.O.-, Middelbaar- of Hoger Onderwijs, dit op staatskosten doet en een klein ge deelte zelf betaalt. Het gemeentebestuur heeft ambtenaren nodig, die middels hun studie vakkennis hebben verkregen. Niet alleen is die studie duur, doch het brengt ook indirecte kosten mede door het moe ten lezen van noodzakelijke vaklitteratuur e.d. Studerende ambtenaren met een ge zin b.v. hebben een kleine ruggesteun no dig en niet iedere ambtenaar krijgt be doelde tegemoetkoming. Hiervoor moet 'n verzoek worden gericht aan B. en W. en deze beoordelen de noodzakelijkheid. De wijziging van de heer Van Wely vindt spr. te stringent, daar het college hierdoor te veel gebonden zou worden. Conform het voorstel wordt besloten. 16. Voorstel tot het verlenen van een aan vullend crediet voor verbetering van het Soester Natuurbad. Wegens loonsverhoging en prijsstijging, alsmede het vernieuwen van een dakbe dekking en andere onvoorziene uitgaven, is het crediet van 83.000.voor herstel van het bad niet toereikend. Een aanvul lend crediet van f 10.000.is nog nodig. De bouw van een springtoren en de ver betering van het badmeestershuis wordt achterwege gelaten, terwijl de verharding van de oprijlaan op eenvoudiger wijze zal geschieden. De heer BURGWAL acht overschrijding van de begroting voor dit doel niet zo erg. Dat men de verharding van de oprijlaan thans provisorisch gaat doen, acht spr. niet juist, want dit geeft later weer meer kosten voor onderhoud. De heer OOMS herinnert er aan, dat Wet houder De Haan, in de vergadering van 26 Januari j.1., in duidelijke taal heeft ge zegd, dat het bedrag ad. 83.000.- besteed zou worden en verdere uitgaven onver antwoordelijk waren. Men zou zo werken, dat men met dit bedrag toekwam. Thans wordt een extra crediet gevraagd en spr. wijst op de ernstige woorden, die Lief- tinck heeft laten horen na Januari. Schijn baar hebben B. en W., in tegenstelling met Lieftinck, de financiële situatie gunstiger beoordeeld. Het college is tevoren ge waarschuwd voor de loonsverhoging en prijsstijging, welke niet gecalculeerd wa ren. Door de A.R.-fractie is toen een ur gentieplan gevraagd, doch dit kon toen niet. Nu een grote versobering noodzake lijk is, is het niet verantwoord nog meer van de belastingbetaler te vergen. Met het nu herstelde is aan de wensen van het pu bliek voldaan. Mevr. LANDWEER verwondert zich over de versobering in een enkel onderdeel en het wegvallen van enkele projecten. In Januari had spr, verzocht enkele posten te schrappen. Toen kon het niet, doch thans wel, omdat er geen geld meer is. Wie A zegt moet ook B zeggen, waarom spr. voor het gevraagde crediet zal stemmen. De heer SCHAAFSMA wijst er op hoe vo rig jaar de begroting erg besnoeid is en vele belangrijke zaken achterwege zijn gelaten. Desondanks werd 83.000.ge voteerd voor het bad. Is men er zeker van, dat het rijk, als geldgever van de gemeen te, nu 93.000.ook op tafel leegt, vraagt spr., of moeten we dit bedrag be zuinigen op andere uitgaven? Verder vraagt spr. aandacht voor het feit, dat op de openingsdag van het bad een commis sie-vergadering plaats vond en dat toen de neuzen reeds geteld waren en gecon stateerd werd: „het is er door". Dit vindt spr. niet sympathiek. Spr. zegt verder, dat het bad toch wel in orde komt, ook als de nu gevraagde tien mille niet gevoteerd worden. De heer VAN WELY heeft waardering voor het vele werk, dat verzet werd. Noodgedwongen en met 'n bezwaard hart zal spr. zijn goedkeuring aan het voorstel hechten. Werken in regie kost meer dan aanbesteed werk, doch nu moeten wij het werk voltooien. De heer ZOETELIEF heeft de geste van B. en W. om de financiële commissie ter plaatse op de hoogte te stellen gewaar- reerd en zou dit in de toekomst gaarne meer willen zien. De heer SCHADDELEE verwondert zich niet over deze verhoging van 10.000. want dit was tevoren te zien. Verder vraagt spr. waarom het nieuwe meubilair voor het restaurant niet in Soest is ge kocht. Wethouder De Haan zegt, dat het 'n pijn lijke zaak is te moeten erkennen, dat de realiteit zijn positieve toezeggingen heb ben achterhaald. Een etappe-gewijze uit voering van het werk was niet mogelijk, daar eerst in Februari de toestemming van Wederopbouw afkwam. B. en W. zijn persoonlijk aansprakelijk voor alle bedra gen, welke boven de J13.000.zijn uit gegeven. Dit extra crèmet komt niet ten laste van de gewone dienst, doch ten laste van het bad en ieder jaar wordt 1000. afgelost. Met betrekking tot het meubilair zegt spr., dat toen in de pers berichten ver schenen omtrent de verbetering van het bad, uit alle delen van het land aanbie dingen zijn binnengekomen voor de leve- ritig van meubelen, behalve uit Soest. De opdracht is gegeven aan een firma, die alles leveren kon beneden de begroting. De heer BURGWAL protesteert nogmaals tegen de versoberde uitvoering der ver harding van de oprijlaan. De suggesties inzake versobering weegt spr. af tegen de verhoging van de ministersalarissen en de grote kosten voor bewapening. De heer OOMS zegt, dat hij gaarne een crediet zou toestaan ten behoeve van een badhuis, daar dit een stuk volksgezond heid is, hetgeen van het bad niet gezegd kan worden. Wethouder DE HAAN wijst in verband hiermede op de 1000 abonnementen uit Soest, dus buiten het dagbezoek. De stemming heeft tot resultaat, dat met 14 tegen 2 stemmen (Ooms en Schaafsma) het crediet wordt toegestaan. 17. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen a. Kosteloze ingebruikgeving van een per- ceel weiland aan de Birktstraat aan G. A. Hagen. Conform besloten. b. Overdracht bevoegdheid door de Raad aan B. en W. van verhuur van grond (standplaatsvergunningen). Mevrouw POLET acht het wenselijk, dat verkopers van hand-consumptie doorge licht zijn en ontwikkelt bezwaren tegen verkoop in stalletjes, kiosken en kraam pjes, daar hierdoor de behoefte wordt ge prikkeld en de middenstanders concur rentie wordt aangedaan. De heer SCHADDELEE zou de bestaande verkoopgelegenheden graag zien verdwij nen en kiosken willen bouwen zoals er thans één bij het Natuurbad staat, om die dan te verpachten. De verkoop van ijs door venters acht spr. niet nodig, daar er in Soest genoeg ijsbereiders zijn. Verder wijst spr. er op, dat vorig jaar aan een Soestenaar een standplaats-vergun ning aan een Soestenaar werd geweigerd wegens te late aanvrage, doch dat aan 'n grote firma van elders daarna wel ver gunning werd verleend. De heer OOMS acht het „prikkelen van behoeften" wel zeer simplistisch. Dan zou de enige consequentie zijn: het blinderen van de etalageruiten. De gevraagde door lichting acht spr. te vergaand indien niet het gehele volk wordt doorgelicht. Spr. vraagt zich af waarom dit laatste in' Soest niet plaats heeft. De VOORZITTER zegt voorstander te zijn van het doorlichten van bedoelde verko pers en dat deze verkoopgelegenheden in aantal worden beperkt en zeker niet wor den uitgebreid. Buiten de bebouwde kom zijn deze gelegenheden bedoeld voor va- cantiegangers. In de bebouwde kom zul len de ventvergunningen voor ijsverkoop worden beperkt, doch, zo zegt spr., terwijl men in Europa met veel opoffering tracht de handel te verliberaliseren, kan men in Soest toch kwalijk allerhande scheidsmu ren oprichten. Conform het voorstel wordt besloten. c. Verpachting van grond aan de Bos straat aan A. J. W. Steenman. Conform besloten. d. Aankoop stroken grond langs de Steen- hoffstraat. Conform besloten. e. Aankoop strook grond ter verbreding van de Nieuweweg van W. Blok. Conform besloten. De VOORZITTER deelt bij dit punt mede, dat thans een onteigenings-procedure in gezet wordt, ook ten behoeve van de nor malisering van andere straten. f. Aankoop perceel Beckeringhstraat 8 van A. W. Beckeringh. Conform besloten. g. Aankoop strook grond ter verbreding van de Koninginnelaan van Mevr. W. H. van der Made-Klein te Utrecht. (Perceel Koninginnelaan 13.) Conform besloten. 18. Voorstel tot het verlenen van onthef fing van het bepaalde in de verordening ex art. 4, le lid, 2e der Hinderwet ten be hoeve van het op te richten autorepara tiebedrijf in perceel Soesterbergse- straat 2, alhier. Conform besloten. 19. A'oorstel tot wijziging van de „Veror dening op de heffing van leges en van rechten wegens huwelijksvoltrekkingen op buitengewone tijd of wijze". Dit voorstel wordt aangehouden. 20. Voorstel tot verhuur van de buiten plaats „Braamhage" aan M. W. Kooy en c.s. te Soest. Conform besloten. 21. Delegatie van verhuur van de in aan bouw zijnde B.B.B.- en duplexwoningen in het complex 't Hart Conform besloten. RONDVRAAG. De heer BURGWAL vraagt wie de plan nen voor de Klaarwaterweg heeft ge maakt. De bewoners blijven daar in de modder zitten. Voorts vraagt spr. hoe het bestaat dat een perceel (Braamweg 71) reeds vier weken leeg staat. Ook infor meert spr. naar de nieuwbouw. Wethouder VAN ZADELHOFF zegt een rapport toe omtrent de Klaarwaterweg in de eerstvolgende vergadering. De nieuwbouw geeft grote moeilijkheden daar de bouwpremies met 10 procent ver laagd zijn en de materialen met 17 pro cent zijn gestegen. De VOORZITTER deelt mede, dat het perceel Braamweg 71 een woning is, waarin een onderwijzer heeft gewoond en welke weer door een nieuwe onderwijzer wordt betrokken. De heer ZOETELIEF zegt, dat hij het niet noodzakelijk acht, dat aan mensen van elders ventvergunningen worden ver strekt. Men komt zelfs naar hier met een motorbakfiets voor de verkoop van boter en kaas. Deze zuivelartikelen kan men te kust en te keur in Soest kopen. Spr. verzoekt niet te soepel te zijn met het verlenen van ventvergunningen De VOORZITTER zegt hieraan aandacht te zullen schenken. De heer KRUYFF vraagt of de afsluiting van de Montgomeryweg is geregeld in overleg met B. en W. en vraagt welk standpunt B. en W. innemen als de mili tairen de enige verbindingsweg tussen Soest en Soesterberg afsluiten. Ook infor meert spr. of de geruchten waar zijn, dat deze verbinding in de nabije toekomst zal worden omgelegd. De VOORZITTER zegt hierop, dat het ge meentebestuur de weg afsloot op verzoek van het Ministerie van Oorlog. Omtrent de omlegging van deze weg is officieel niets bekend. Wel brengt deze weg bezwa ren met zich voor het vliegveld. De heer KRUYFF meent, dat de militai ren bij oefeningen als dezer dagen plaats hebben, beveiligingen moeten aanbrengen voor de burgerij. Hier wordt een te grote tegemoetkoming aan de militaire macht gegeven. De heer OOMS meent, dat het gemeente bestuur meer aandacht dient te schenken aan de publieke tribune tijdens de raads vergaderingen, waar thans 5 personen op een 4-persoons bankje zijn geperst. Zo krijgt men bezwaarlijk de indruk, dat men Ziende naar het feit, dat de Kolenhande laren nog niet op de proppen zijn geko men met hun goedkope zomertarieven, die ons enige tijd geleden zijn beloofd toen de kolen tot een haast onbetaalbaar peil werden verhoogd en eveneens ziende naar de stikdonkere straten, daar de etalage- lichten nog steeds na half negen moeten zijn gedoofd, schijnt het met de kolenpo- sitie in ons land nog steeds knudde te zijn. Waarin dat precies zit moet U mij niet vragen, want ik hoorde al zoveel aanne melijke verklaringen, dat ik er geen touw meer aan vast kan knopen. Het zal wel een simpele oorzaak hebben en wel zoiets als: „we hebben geen cen ten". Toch is mij één mening bij gebleven, wellicht omdat ik die het meest in het raam van deze tijd acht en waaruit een heleboel eigen schuld aan deze kolenna- righeid blijkt. Wij hadden n.1. een kolen- contract lopen met Engeland, maar onze regering verzocht Engeland ons van de verplichtingen van dit contract te ont slaan. In Den Haag meende men name lijk, dat we in Engeland te veel betaalden en dat elders goedkopere kolen te krij gen waren. Het feit, dat Engeland zo grif toestemde in verbreking van het contract, had Den Haag iets moeten zeggen, want Engeland laat niet zo gemakkelijk aangename ver bintenissen schieten. Engeland had echter een fijnere neus dan Den Haag, want toen wij om die goedko pere kolen aanklopte in Amerika, kon men daar niet leveren en Engeland raakte graag zijn kolen tegen betere prijzen aan anderen kwijt. Zo zitten wij nu met de gebakken peren, want wat het in de komende winter gaat worden, laat zich gemakkelijk raden. We zulen ons maar troosten met de ge dachten, dat ook de Engelse anthraciet tóch te duur zou zijn voor ons. Maar aan die troost alleen warm je je niet best. Het enige leuke wordt aanstonds, dat we binnenskamers kunnen schaatsenrijden. Tegen die tijd hoop ik mijn „hoekjes" in 'n streekblad van Tahiti of omgeving te kunnen plaatsen. H. OEKMAN. in een gemeente verblijft van 23.000 zie- woners. De VOORZITTER zegt toe, dat hieraan aandacht zal worden geschonken. Mevrouw LANDWEER vraagt of de bui tenplaats Colenso, welke nu gevaarloos en verfraaid is, voor het publiek is openge steld. De VOORZITTER deelt mede, dat dit het geval is. Mevrouw POLET informeert wat B. en W. met verschillende verordeningen wil len doen. Er bestaan verordeningen, die aangeven, dat heggen gesnoeid moeten worden, dat hekken en heggen niet mogen uitsteken, dat men niet op trottoirs mag fietsen e.d. Indien deze verordeningen niet nageleefd worden en aan de bepalin gen niet de hand wordt gehouden, zijn ze waardeloos. De VOORZITTER zegt, dat de politie veel te doen heeft, zodat of het corps groter of het publiek gediciplineerder moet worden. Verschillende processenverbaal zijn voor bedoelde feiten reeds gevallen en aan dacht zal aan een en ander worden ge schonken. De heer VAN WELY vraagt of de betege ling van verschillende lanen verder wordt voortgezet. Wethouder VAN ZADELHOFF wijst er op, dat de begroting nog niet is goedge keurd en dat, om alle risico's te vermijden, voorlopig slechts de helft van het bedrag op de begroting wordt verbruikt. De vergadering wordt hierna gesloten. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij op Donderdag 31 Mei in plaats van Woensdag 30 Mei a.s. zijn gewone wekelijkse spreek uur zal houden. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat ter se cretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van W. van Schoon- horst, Klaarwaterweg 79, Soest, om ver gunning tot het oprichten van een beton- gieterij, waarin zullen worden geplaatst 4 electromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 16.5 P.K., op een perceel gelegen aan de Klaarwaterweg 79 en ka dastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 3777. Op Dinsdag 5 Juni 1951 zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Daartoe zal op die dag, des voormiddags elf uur, ter secretarie zitting worden gehouden. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van J. M. v. d. Oord, alhier, om in perceel Kerkpad N.Z. 45, kadastraal bekend in sectie A no. 2016, een brood- en banketbakkerij te mo gen uitbreiden, door hen voorwaardelijk is ingewilligd op 18 Mei 1951.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1