Vergroting der productie. SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 29 MEI 1951. 27e JAARGANG No. 42. SOESTERfypURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrij dag. Abonn. Der kwart, f 1.75 - nor nnct f 1 05 Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 Bewapenen en tochde levensstandaard niet verla gen. Toen Spaak kort geleden aan 't einde van de zitting van het Europese schijn-parle- ment de pers te woord stond, maakt hij in zijn nabeschouwing een opmerking, die in zekere zin een antwoord was aan de kort geleden als minister afgetreden Engelse politicus Bevan. Spaak zei n.1. dat het grote probleem voor Europa voor de naaste toe komst zal zijn te bewapenen en desondanks de levensstandaard niet te verlagen. Men zou dit kunnen beschouwen als een po ging om uit één varken twee ruggen te snij den, iets wat in de praktijk nooit lukt, maar dat niettemin in het economisch leven on der bepaalde omstandigheden wèl mogelijk is. In Amerika brengt men dit kunststuk bijv. inderdaad tot stand door de productie per arbeidskracht geweldig op te voeren. Maar dat kan alleen, wanneer men enorme kapitalen uitgeeft voor de aanschaffing van grotere machines, waardoor de investering per arbeider belangrijk groter wordt. In Europa mankeert echter dit kapitaal (en anderzijds ook voldoende ervaring op dit gebied), waardoor het ons niet mogelijk is voldoende snel de productie te vergroten. Wij in Nederland zijn immers nog steeds niet verder gekomen dan tot ongeveer het zelfde productiviteitspeil van voor de oor log- Men zal zich herinneren, dat Bevan juist aftrad, omdat hij in de bewapening een on afwendbare bedreiging van de levensstan daard zag. Hij verklaarde, dat de Labour- regering heel goed weet, dat het levenspeil van het volk verlaagd moet worden, maar dat zij de moed niet heeft dit ronduit te erkennen. Op het Europese vasteland heeft men die moed wel gehad, maar aarzelt men om de daad bij het woord te voegen. Zo spoedig op enigerlei wijze het levenspeil van de grote massa van het volk wordt aangetast, komen de organisaties der bedreigde be volkingsgroepen in actie en in de meeste gevallen weten zij dan een inkomstenver hoging af te dwingen, tengevolge waarvan de beoogde versobering slechts zeer ten dele wordt bereikt. Iedereen spreekt dus wel over het brengen van offers, maar vrijwel niemand is daartoe persoonlijk bereid. Ons productievermogen moet worden vergroot. Dit nu is het grote sociaal-economische conflict, dat op het Europese vasteland zo wel regeringen als volken in moeilijkheden brengt. En Spaak is voldoende politicus om te weten, dat de gehele politieke strijd in de eerstvolgende maanden door dit conflict zal worden beheerst. Hij heeft nu getracht de tegenstelling te overbruggen en ten aan zien van bewapening en handhaving van de levensstandaard betoogd dat men het een zal moeten doen en het andere niet nalaten. Zoals wij reeds opmerkten, is voor produc tie-verhoging in de eerste plaats de aan schaffing nodig van betere machines, dus investering van grote kapitalen. Maar we zien integendeel, dat alle West-Europese landen in geldnood verkeren en juist hun investeringen beperken, ten dele om mili taire uitrustingstukken te kopen en ten dele als gevolg van de stijging der grond- stoffenprijzen op de wereldmarkt. Daardoor blijft er onvoldoende geld over om de tech nische ontwikkeling van de industrie in snel tempo op te voeren en dit is wat het on mogelijk maakt om naar Amerikaans voor beeld te bewapenen zonder het levenspeil in belangrijke mate omlaag te drukken. Toch zal het moeten komen van -productie verhoging. Dat betekent, dat de regeringen hun hoofdaandacht zullen moeten richten op vergroting en verbetering van het in dustriële apparaat. Sinds 1945 heeft men echter steeds meer aandacht gehad voor de sociale vraagstukken, d.w.z. voor de ver deling van het nationale inkomen, hoe wel het toch veel belanrgijker zou zijn ge weest vooral te denken aan vergroting van dat inkomen. Wanneer Spaak met zijn uitlating heeft be doeld, dat men onder de gegeven omstan digheden in dit opzicht overstag moet gaan en dat het dus belangrijker is te zorgen, dat de productie toeneemt dan om te de batteren over de verdeling van de maat schappelijke koek, dan kunnen wij het wel met hem eens zijn, Het is immers duide lijk, dat het gemakkelijker is over de ver deling van de koek te praten naarmate de koek groter is. Het is daarom, dat alle krachten er op gericht moeten worden ons productievermogen te vergroten. Landelijke ruiters bieden op Paleis Soest- dijk aan H.M. de Koningin een oorkonde aan t.g.v. het 25-jarig bestaan van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rui- terverenigingen. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard tijdens het défilé. „DE LINDENHOF" OFFICIEEL GEOPEND. Dezer dagen werd alhier, aan de Van Wee- destraat, het tehuis „De Lindenhof" offi cieel geopend door de Haagse Wethouder van Sociale Zaken, de heer C. H. P. W. van den Oever. Uit dezelfde stad waren o.m. aanwezig: de directeur van de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst, Dr. J. A. Putto; de directeur van de Gemeente lijke Dienst voor Sociale Belangen, de heer W. C. A. Kiem Vis; de leider van de Afdeling Geestelijke Volksgezondheid v. d. G.G. en G.D., Dr. N. Speyer; het ge meenteraadslid, de heer H. J. Mollen; de hoofdambtenaar voor Sociale Arbeid, de heer G. H. van Dijk en de zuster voor Maatschappelijk Werk, Mej. H. G. Lin- denberg. Deze sterke vertegenwoordiging uit Den Haag, wijst er op, dat hier een voor deze stad belangrijke gebeurtenis plaats vond, 'maar uit de redevoeringen bleek, dat de opening van dit tehuis van veel wijdere betekenis was. Na een welkomstwoord van de directrice, Zr. W. T. Alleyn, gaf Dr. N. Speyer een overzicht van de wordingsgeschiedenis van het tehuis, dat voornamelijk bestemd is voor Haagse vrouwelijke zwakzinnigen boven 35 jaar. Spreker wees er op, dat in de meeste pleeggezinnen de zwakzinnige pupillen veel te kort komen en het gevaar voor verder afzakken daar zeer groot is. In de Lindenhof is men van het standpunt uitgegaan, dat slechts het beste voor deze mensen goed is. Daar zullen zij het ideale tehuis vinden, zowel wat verzorging, ar- beidstherapie als ontspanning betreft. Hier zal getracht worden ze tot de hoog ste graad van maatschappelijkheid op te voeren. De opening van dit huis, aldus Dr. N. Speyer, is 'n mijlpaal in de zwakzinnigen verzorging, omdat er geen enkel in ons land is, dat dit evenaart of nabij komt en omdat hier wordt getoond, dat het moge lijk is tegen de normale verpleegnrijs, te voldoen aan de hoogste eisen van hygiëne, comfort en huiselijkheid. Spreker prees de heer G. H. van Dijk, die de deskundige adviezen had gegeven en voor deze zaak veel initiatief had getoond en hij dankte de familie Alleyn voor de prettige en nut tige samenwerking, tussen overheid en particulier initiatief, die hier bestaat. De directrice Zr. W. T. Alleyn gaf een over zicht van de dagindeling en wees er op, dat juist zwakzinnigen zeer gevoelig zijn en hoogst dankbaar voor een liefderijke behandeling en een gezellig millieu. Ar beidsvreugde zal op De Lindenhof ge kweekt worden door elke verzorgde het meest passende werk te geven. Beschaaf de manieren en omgang zullen hen wor den geleerd, waarvan de ervaring heeft uitgewezen, dat de pupillen er vatbaar en dankbaar voor zijn. Dit tehuis zal hen een stuk levensgeluk geven, dat ze thans nog missen. Wethouder C. H. P. W. van den Oever zeide er van overtuigd te zijn, dat de aan wezigheid van de Haagse vertegenwoor diging ten volle verdiend was. Hier is iets tot stand gekomen, zoals Nederland tot heden niet kende en dat zeker de gewens te navolging zal vinden. De Lindenhof is een voorbeeld hoe het kan. Aan alle eisen voor een juiste verzorging van zwakzinni gen is voldaan. De Wethouder verheugde zich er over, dat het particulier initiatief hier zo schitterend bewees, dat het be greep een taak te hebben bij de geestelij ke volksgezondheid. Met een dankwoord aan de initiatiefnemers en de stichters, verklaarde de Wethouder het tehuis voor geopend. Zuster W. T. Alleyn sprak nu hartelijke woorden van grote waardering voor zus ter H. G. van Lindenberg en de heer G. H. van Dijk. Hun aanwijzingen zijn nauwge zet opgevolgd en de liefde, die beiden koesteren voor hun pupillen heeft haar steeds diep getroffen. De heer J. van Ketel sprak namens de Ned. Ver. Maatschappelijke Zorg voor Zwakzinnigen. Wat hier tot stand is ge komen herinnert hem aan de mooie inter naten, die hij Denemarken benijdde. De heer G. H. van Dijk gaf uiting aan zijn grote dankbaarheid voor de totstandko ming van dit tehuis, waarmede het vraag stuk van de zwakzinnigenverzorging weer een stap nader tot de juiste oplossing ge bracht wordt. Hij wees er op, hoe de pa tiënten met grote tegenzin uit Den Haag naar Soestdijk waren overgegaan, maar hoe geen, na een verbfijf van enkele uren, meer mee terug wilde. Spr. prees de lei ding en de zusters voor hun uitstekend inzicht, voor de liefde en de tact, die zij getoond hadden en zei het volle vertrou wen te hebben in een volledig succes. Nadat zuster W. T. Alleyn sprekers en aanwezigen had dank gebracht, kreeg het gezelschap gelegenheid in groepjes de in richting te bezichtigen, hetgeen beteken de, met bewondering in ogenschouw ne men van de tot in kleinigheden doeltref fende en smaakvolle meubilering van het huis, de frisse slaapkamers, de grote ge zellige conversatiekamer en de lichte werkzaal, waar de vorzorgden met lust aan de arbeid waren. Een zeer verzorgd en buitgewoon gezel lig samenzijn sloot deze voor de zwakzin nigen zo belangrijke dag. NACHTRIT M. EN A C. „SOEST". Zaterdagnacht is door de Motor- en Auto mobielclub „Soest" weer een nachtrit ge houden. Vijf en dertig automobilisten en motor rijders startten vanaf „Zonneheuvel" en aan de hand van hun puzzlekaarten voerden hun weg van Soest naar Soester- berg, Doorn, Maarsbergen en Eist, alwaar in hotel „Stuivenberg" een uur rust werd gehouden. Het 275 kilometer lange par cours leidde verder naar Wolfheze, Arn hem, Loenen, Woeste-Hoeve, Apeldoorn, Barneveld en van daar naar de finish bij „Zonneheuvel". Te 4.30 uur 's morgens was de eerste rij der binnen. De prijzen werden als volgt behaald: 1. A. van Kooy, Soest, 41 strafpunten. 2. Verschuur, Zeist, 52 strafpunten. 3. Over- kamp, Zuilen, 53 strafpunten. 4. J. H. Stroband, Soest, 82 strafpunten. 5. Van Dijk, De Bilt, 98 strafpunten. Motoren: 1. Wittenberg, Utrecht, 85 straf punten. 2. Hooft, Utrecht, 129 strafpun ten. De heer J. Mol, Soest, die de meeste straf punten had verzameld, n.1. 408, ontving een troostprijs. De prijzen werden door de voorzitter, de heer G. Slagt, onder dank aan de mede werkers, uitgereikt. L.T.C. „SOEST". De beide Soester teams bewezen hun kracht door met twee maal 80 hun res pectievelijke tegenstanders te verslaan. De uitslagen waren: 't Overschotje 2Soest 1: Heren enkel: P. J. CosterusF. Mud 2-6, 4-6. W. de JongG. v. d. Poll 0-6, 3-6. Dames enkel: Mej. B. StrijlandMej. R. Segers 1-6, 0-6. Mej. A. v. d. BergMej. J. Poot 2-6, 0-6. Gemengd dubbel: Mej. A. v. d. Berg en W. de Jong—Mej. C. Rupert en F. Mud Een vervelende bijkomstigheid van de niet verlichte straten, waarover ik vorige week schreef, is, dat je er geen bliksem ziet. Weliswaar is er enige tijd geleden bekend gemaakt, dat de straatverlichting alleen zou branden op aanwijzing van het K.N.M.I. in de Bilt en wanneer de maan zich niet laat zien, maar die regeling klopt niet helemaal. Of de heren van het licht en de mannen van de weerfabriek verschil van mening hebben is mij niet bekend, maar bij mij in het laantje gaat vaak op de meest don kere avonden plotseling de straatverlich ting uit. Hoogstwaarschijnlijk schijnt dan de maan in De Bilt wel, doch is er in Soest niets van te bespeuren. Nu zou dit allemaal niets geven en ik zou er geen woord over vuil maken, ware het niet, dat ik 's avonds wel eens de deur uit moet en nog zou er dan niets aan de hand zijn en konden voor mijn part alle lan taarnpalen in Soest altijd uitblijven, wan neer ik niet steeds weer over dezelfde vuilnisbak struikelde. Dat is naturlijk stom van me, maar zo ben ik nu eenmaal. Altijd diezelfde vuilnis bak, waarover ik val en altijd weer een paar huizen verder dezelfde vuilnisbak waar ik met een boogje omheen loop. Het vreemdste van die vuilnisbakken is echter, dat ze de volgende ochtend, zo vroeg kan ik niet opstaan, zijn binnenge haald. Ik wil niet beweren, dat de eigenaren van die bakken ze expres buiten laten staan om er een pretje aan te beleven, maar het lijkt er toch wel een beetje op. Ik gun onze agenten van politie niets slechts, maar soms zou ik wensen, dat zij niet surveilleerden op een rijwiel, doch te voet, want dan zouden ook zij eens onder vinden, wat mij en anderen steeds over komt. Er zou dan vlug een einde komen aan die akelige gewoonte van sommige dorpsgenoten, om hun vuilnisbakken tot diep in de nacht buiten te laten staan. H. OEKMAN. 4-6, 2-6. Mevrouw A. Kwakkel en B. Bode Mej. J. Poot en G. v. d. Poll 4-6, 3-6. Heren dubbel: heren Costerus en Bode heren Mud en v d. Poll 1-6, 2-6. Dames dubbel: dames Strijland en Kwak keldames Segers en Rupert 2-6, 3-6. Soest 2De Algemene 5: Heren enkel: P. Nijhoffv. d. Bogaart 2-6, 6-2, 7-5. G. ReymerinkC. v. d. Zijde 6-0, 6-3. Dames enkel: Mej. M. WilminkMevr. Bakker 6-2, 6-1. Mej. L. v. d. BergMej. W. Bosch 6-2, 6-2. Gemengd dubbel: Mej. M. Wilmink en P. NijhoffMej. W. Bosch en C- v. d. Zijde 6-2, 6-0. Mej. L. v. d. Berg en H. de Graaf Mej. Jacobsen en Van Soesbergen 6-2, 6-2. Heren dubbel: G. Reimerink en H. de Graafv. d. Boogaart en Van Soesbergen 6-0, 6-0. Dames dubbel: dames Wilmink en v. d. Bergdames Jacobsen en Bakker 6-3, 6-2. GEVONDEN VOORWERPEN. Twee muntbiljetten van 2.50, bril, paar bruine glacé handschoenen, portemonnaie met inhoud, Ierse setter, vulpen, dames polshorloge, melkbus, rozenkrans, huis sleutel, passer, jonge jachthond, porte monnaie, plastic ceintuur, bruine heren schoen, portemonnaie met inhoud en alpi nopet. Inlichtingen 's Woensdags en 's Zater dags, van 14 tot 16 uur, aan het politiebu reau, Van Weedestraat 3. POGING TOT INBRAAK. Reeds nu is er ingebroken in de nieuwe kiosk nabij de ingang van het Natuurbad. De deur heeft men opengetrapt, terwijl ook een W.C.-raampje werd geforceerd. De inbrekers vonden niet wat zij zochten en moesten zich tevreden stellen met een paar rhodondendron-struiken uit de nieu we aanplant. ENGELSE MOTORRIJDER BOTSTE TEGEN AUTO. Een der motorrijders van de Engelse mi litairen, die in Soesterberg waren gele gerd, wilde, rijdende vanuit de Kerk straat, de Eikenlaan oversteken. Een personenauto, welke, vanaf de rich ting station Soest-Zuid dit kruispunt na derde, werd niet door de motorrijder op gemerkt, mede, doordat het uitzicht be lemmerd werd door een geparkeerde auto. Het gevolg was, dat de motorrijder tegen de auto botste en licht gewond werd. Beide voertuigen liepen beschadiging op.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1