Fa.Van de Wijngaart Rinke Tolman zestig jaar. Meningen van onze lezers. SOEST. VOOR ONZE DAMES. Makelaars- en Assurantiekantoor Heideweg 29 - Soest Telefoon 2C64 Koop en Verkoop. Taietles - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Deze rijzige, gebruinde natuurvorser, die, weer of geen weer, bijna iedere dag er op uittrekt en in Soest lang geen onbekende is, vierde Vrijdag j.1. zijn zestigste ver jaardag. Ook buiten Soest kent men zijn boeiende reportages, de ruim dertig boeken die hij geschreven heeft en het natuurhistorisch tijdschrift „De Wandelaar in weer en wind", dat door hem is opgericht. Rinke Tolman groeide op in het Friese plaatsje Wijtgaard, niet ver van Leeu warden. Vanaf zijn jongensjaren, toen hij met zijn kameraden de polder introk om eieren te zoeken, tot nu toe heeft hij zich met grote belangstelling aan de studie van vogels, planten en vooral insecten ge wijd. Ondanks vele moeilijkheden, bracht hij het, dank zij zijn taaie volharding en Friese koppigheid, van naamloos journa list tot één der bekendste veldbiologen van Nederland. Zijn voorliefde voor de rijk gevarieerde omgeving van Soest blijkt uit het feit, dat hij zich reeds kort na de eerste wereld oorlog hier vestigde en talloze natuur-hi- storische schetsen over de Eempolder en het Soesterveen publiceerde. Ook op het terrein van de natuurbescher ming heeft hij veel baanbrekend werk verricht. Hij ziet het echter als een be treurenswaardig feit, dat steeds meer on gerepte gebieden verdwijnen of met on dergang bedreigd worden. Rinke Tolman is niet alleen natuurvorser, maar heeft zich ook op litterair gebied be wogen. Zo schreef hij in zijn jonge jaren een reeks Christussonnetten en vele Frie se verzen, terwijl hij, in samenwerking met zijn vrouw, een bundel verzets-poëzie publiceerde. Ook als vertaler van Scandi navische en Duitse boeken heeft hij naam gemaakt. Het is niet te verwachten, dat Rinke Tol man spoedig op zijn lauweren zal gaan rusten. Daarvoor voelt hij zich nog veel te jong en is zijn vitaliteit tie groot. We zullen hem dus hopelijk nog lange tijd de pijp in de mond, de hoed over de ogen door onze Soester dreven zien zwerven. 'T KAN VERKEREN. Antwoord op het stukje van H. Oekman in de Soester Courant van 11 Mei j.1. Voorjaar 1944. Hongersnood en ellende van wege de bezetting. Veel overvliegen- van geallieerde vliegtuigen. Op grote hoogte. Op een voormiddag, hoog uit de lucht, met groot geweld, een snelle jager. Scheert laag over ons dorp en is al weer verdwenen. In de verte weer motorge ronk, hij keert terug en daarna nog eens. De moffen, bang voor een aanval, stui ven uiteen en kruipen weg. Afweerge schut komt in actie, rookwolkjes, men houdt zijn hart vast. Er valt wat, „een pakje" wordt er gezegd, 't bleek later een stuk van het vliegtuig te zijn, dat geraakt werd. De jager verdwijnt, richting Soes- terberg, rekent af met de afweer, daarna naar zijn basis in 't bevrijde Zuiden. Zijn doel was bereikt. Zijn familie wist, dat hij nog leefde en de Soester bevolking £en hart onder de riem. Bevrijding kwam in zicht. Voorjaar 1951. Dezelfde vlieger. In geen 2 jaar boven Soest geweest. De gelegen heid deed zich niet voor. Hij krijgt een opdracht in de buurt, 't Was maar 'n heel klein toestelletje, waarmede hij nu vloog, helemaal niet geschikt voor kunsten of om mee te jagen. Even goeden dag zeggen boven Soest. Een paar rondjes op toege stane hoogte. Even met de vleugels groe ten en weg vloog hij weer. „Laat hij maar doodvallen" wordt er nu gezegd. EEN VLIEGERVADER. P.S. Terwijl ik dit schrijf gieren de Am. jagers over onze hoofden. I)A1. S.E.C.—VRIENDENSCHAAR 6—3. Door de Zondagavond tegen de Culem- borgse tweede klasser „Vriendenschaar" gespeelde wedstrijd met niet minder dan 63 te winnen, heeft S.E.C. getoond, dat zij een plaats in een hogere klasse waard is. De Culemborgers verschenen voltallig, terwijl S.E.C. haar nieuwe aanwinst, B. Admiraal, mistte. De vroegere S.E.C.-spil, De Nooy, was als rechtsbinnen opgesteld, op welke plaats hij nuttige en goede din gen deed. Van 't Klooster was weer spil en ook hij toonde zijn plaats waardig. De Culemborgers liepen na de start hard van stapel en de Soestenaren geraakten in de verdediging. De S.E.C.-achterhoede trad echter doeltreffend op en de Culem borgers kenden waarschijnlijk niet de snelheid van de S.E.C.-voorhoede. Toen de achterhoede der gasten ver was opge drongen zagen zij vertwijfeld toe, hoe Ot- to Maassen een pass van De Nooy opving en er met een prachtige spurt vandoor ging. Na een back van Vriendenschaar Schotse drummer flauw gevallen. Waarschijnlijk overvallen door de belang rijkheid van de gebeurdenis viel 'n drum mer van de Schotse „Pipe Band" flauw tijdens de ceremoniële opening van de Algemene Vergadering in Edenburgh van de Kerk van Schotland. omspeeld te hebben bracht zijn keihard schot de bekroning van zijn werk. 10. Voordat de eerste 20 minuten waren ver speeld gaf O. Maassen nog een repris?. Ditmaal kwam de keeper uit zijn doel om het gevaar te keren, maar met verbluf fend gemak wipte Maassen de bal over de keeper het lege doel in. 20. Uiteraard was dit te veel voor Vrienden schaar. De Culemborgers, die een tech nisch goed spelletje speelden, zette S.E.C. toen onder druk en uit een scrimmagc voor het S.E.C.-doel wist de midvoor der gasten de stand op 21 te brengen. De Culemborgers bleven, in opgedrongen positie, in het offensief en daar O. Maas sen extra bewaking genoot, kreeg zijn broer iets meer vrijheid van handelen. Bij een S.E.C.-aanval schoot M. Maassen een voorzet van Schmit hard in en hoe wel de bal van de keeper terugsprong ontstond er toch een doelpunt voor S.E.C. doordat een Culemborgse speler de bal in het doel liep. 3-1. Even voor de rust bracht S.E.C. de stand op 41, om onmiddellijk na de rust de voorsprong nog te vergroten, doordat O. Maassen er direct tussenuit trok, door de verdediging gleed en aan M. Maassen de gelegenheid gaf het vonnis te voltrekken. Deze passeerde de keeper met een kei hard schot. 51. De tweede klassers vonden het verloop van de wedstrijd toch kennelijk te gek. Nogmaals werd een hevig offensief door de gasten ingezet, als gevolg waarvan de S.E.C.-defensie moest zwichten voor een schot van de linksbinnen, waartegen de in goede vorm zijnde Adams moest zwich ten. 5—2. De aftrap, welke S.E.C. hierna mocht ne men, werd een succes. Zonder dat een der Vriendenschaar-spelers er aan te pas kwam kon Schmit uit een vloeiende com binatie direct weer scoren. 62. Het tempo werd daarna iets minder hoog en Vriendenschaar kreeg hierdoor gele genheid voor tegenaanvallen, welke 10 minuten voor het einde resulteerden in 'n doelpunt. 63. De uitslagen van de lagere elftallen zijn: V.V.O.G. 4—S.E.C. 5 4—1 V.V.O.G. 3—S.E.C. 3 6—2 De vriendschappelijke wedstrijd Eemnes 1S.E.C. 2 eindigde in een 62 overwin ning voor S.E.C. B.D.C.—KAMPONG Hoewel de uitslag van deze laatste wed strijd in de vierde klasse voor B.D.C. niet van betekenis was, was het toch prettig te zien, hoe de B.D.C.-ers met veel ambitie deze strijd streden. Het staat o.i. dan ook vast, dat, indien B.D.C. in het begin van de competitie gespeeld had zoals zij de laatste tijd doet, de plaats in de vierde klasse gewaarborgd zou zijn geweest. De Soestenaren waren direct in de aan val en na een kwartier wist Brouwer met een prachtig schot B.D.C. de leiding te geven. 10. Niet tevreden met deze voor sprong verstevigde B.D.C. haar aanval en al spoedig leek het, dat het tweede doel punt was gemaakt. De bal was n.1. de Kampong-keeper reeds gepasseerd toen één der backs op het laatste moment nog redding wist te brengen. De teleurstelling over dit zeker schijnende doelpunt duur de echter niet lang, want Reyerse benutte een goede voorzet van Van Megen en scoorde onhoudbaar. 20. De Utrechtenaren werden hierdoor ge prikkeld en de B.D.C.-achterhoede kreeg het zwaar te verduren. De spil der gasten wist ten slotte met een ver schot Wester- laan te passeren en de voorsprong te ver kleinen tot 21. Hoewel zich hierna een gelijkopgaande strijd ontwikkelde, zag de Kampong- rechtsbuitten kans met een diagonaal schot gelijk te maken (22), waarmee de rust inging. Na de rust werd de strijdlust van B.D.C. weer spoedig beloond. Rademaker bracht n.1. met een prachtige kopbal de stand op 32. Helaas duurde de vreugde niet lang, want binnen enige minuten was de stand weer gelijk, doordat Westerlaan de bal liet glippen. 33. Een B.D.C.-offensief, dat hierna volgde, bracht resultaat aan de verkeerde zijde, want het was Kampong, dat de score ver hoogde. 34. B.D.C. kwam echter terug en liet de moed niet zinken. Na een serie aanvallen wist Hurdeman het doel te vinden, waardoor het 44 werd. Het geluk was ook deze middag niet aan de kant van de Soestena ren, want op het moment, dat de scheids rechter het einde floot, lostte Van Me gen een hard schot, dat de doellijn pas seerde, doch dit doelpunt mocht niet meer geteld worden. B.D.C. nam met deze wedstrijd afscheid van de vierde klasse, een afscheid, waarin een tot weerziens ligt opgesloten. Deze sympathieke ploeg is vastbesloten terug te keren en wij hopen, dat hen dit vol gend jaar mag gelukken. JEUGDTOURNOOI S.E.C. De kleine voetballers van S.E.C. hadden Zondag bij hun jeugdtournooi niet over beangstelling te klagen. Er werd ook met enthousiasme gespeeld en 10 wedstrijden waren nodig om de beker uit te reiken aan A.W. te Bussum, welk elftal na straf schoppen de gelijk geëindigde ploeg van Donar uit Hilversum achter zich liet. De uitslagen waren: S.E.C.—DONAR 0—0 A.W.—KAMPONG 1—0 METEOOR—DONAR 2—2 S.E.C.—A.W. 0—1 KAMPONG-METEOOR 0—1 A.W.—DONAR 0—1 S.E.C.—METEOOR 0—1 KAMPONG—DONAR 0—1 A.W.—METEOOR 2—1 S.E.C.—KAMPONG 2—1 De eindstand was: Donar 6 punten, A. W. 6 punten. Meteoor 5 punten. S.E.C. 3 pun ten, Kampong 0 punten. De scheidsrechters, de heren De Vries en Saarloos, hebben door hun medewerking de jeugd een prettige dag bezorgd. De voorzitter van S.E.C., de heer O. Zim- mermann, dankte dan ook na afloop deze twee functionarissen en reikte met een toepasselijk woord de beker en de verde re prijzen uit. WEDSTRIJDEN SOESTER VOETBALCLUBS. Zoals reeds eerder door ons gemeld spe len de Soeste rvoetbalclubs in de komen de weken tegen elkaar, met als inzet een wisselprijs. Deze wedstrijden, welke worden gespeeld volgens een afval-systeem, vangen aan op Dinsdag 5 Juni. Dan speelt op het S.E.C.- terrein het elftal van de Soester Politie tegen het elftal van Zonnegloren. Woensdag 13 Juni K.P.S.Soester Boys op het K.P.S.-terrein. Woensdag 20 Juni Soesterberg tegen B.D.C. te Soesterberg. Het elftal van S.E.C. komt 4 Juli in de strijd tegen de winnaar van Soesterberg- B.D.C. De finale wordt gespeeld op 21 Juli, in de sportweek, waarin getracht wordt alle Soester sportverenigingen te betrekken. Iedere wedstrijd vangt aan te 7 uur en er wordt twee maal drie kwartier gespeeld. Bij gelijk spel volgt verlenging van twee maal 7 V? minuut. „TWEE MAAL EEN IS EEN" EN „IN PYAMA". De toneelvereniging „Soestdijk" gaf Za terdagavond haar laatste toneelavond in dit seizoen, in de zaal"van Eemland, met de opvoering van „In pyama". Dit stuk, waarin een bonte verzameling van personen optreden, zoals een hande laar in lijnkoeken met zijn geheimzinnige echtgenote en dochters, een doctor in de NACHTHEMD VOOR KLEINE MEISJES. Over de vraag of kleine meisjes een nachthemd of pyama moeten dragen, lo pen de meningen nogal uiteen. De ene moeder vindt het nachthemdje en de andere het pyamaatje aardiger. Een pyama staat inderdaad iets pittiger, doch het lange nachthemdje staat de klei ne meid veel grappiger en ook veel lie ver. Bekijkt U dit modelletje maar eens goed, dan zult U zeker met ons eens zijn, dat het nachthemdje schattig staat. Er zijn aardige kinderstofjes, speciaal voor kinderlingerie met kleine bloempjes, poppetjes, huisjes en beestjes. Deze „kin derlijke" stof is zowel in flanel als katoen te koop. De moeder, die dit nachthemdje voor haar dochtertje maakte, gebruikte hier voor de vroegere wiegbekleding. Als u dit nog hebt, is dit natuurlijk al heel eenvoudig. Het zelf maken is ook helemaal niet zo moeilijk. Het ronde pasje heeft in het voorpand 'n splitje voor de sluiting. Langs de hals wordt een schuingeknipte bies gezet, die in een strikje eindigt. Aan de pas wordt het gerimpelde onder stuk gezet. De zoom wordt op de gewens te lengte afgemaakt. Het mouwtje aan onderij en bovenkant inrimpelen. De ruimte van de onderkant in een smal manchetje verwerken. Het klaargeknipte patroon van dit model kan onder no. 4686 voor de leeftijd 1-2, 2-4 en 4-6 jaar a 0.85 worden besteld bij het „Patronenhuis", Middenweg 200, Am sterdam-Oost. Na ontvangst van een post wissel, waarop duidelijk naam, adres en maat staat vermeld, wordt het verlangde omgaand toegezonden. filosophie, een zangeres, een hereboer, 'n hospita enz. mocht weer een daverend succes boeken. De spelers en speelsters, de dames J. van Duinkerken-Berends, M. v. d. Broek-Ger- ritse, J. de Hooge-Van Leeuwen, J. Di- ters-Harskamp, J. Meerdink-Muller, G. Saarloos-Westra, Mej. J. de Hooge en de heren Sj. v. d. Broek, H. Diters, H. de Zoete en D. v. d. Broek hadden eer van hun werk, evenals de regisseur de heer J. Kronemeyer. Alvorens dit stuk voor 't voetlicht kwam werd de finale van de K.R.O.-wedstrijd in eensgezindheid voor verloofde paren: „Twee maal één is één" gehouden. Enige tijd geleden heeft de K.R.O., zoals door ons toen gemeld, op de feestavond van S.E.C., een wedstrijd opgenomen tus sen de voetbalspelers J. de Nooy en M. Maassen met hun verloofden. Het paar M. MaassenMej. N. v. Wijngaarden kwam toen als winnaar uit de bus en behaalde de meeste punten van alle in geheel Ne derland in dit seizoen deelnemende pa ren. De finale, welke Zaterdagavond werd ge houden en wederom door de K.R.O.-re- porter Wim Jansen werd geleid, ging tus sen M. Maassen en verloofde en Mej. Ma ria Lahey uit Leuven (België) en haar verloofde J. C. van Beek uit Eindhoven. Daar dit laatste paar, wegens de grote af stand, echter niet aanwezig kon zijn, werd hun plaats ingenomen door het echtpaar C. van Wijngaarden alhier. Het verloofde paar M. Maassen-N. van Wijngaarden wist 20 punten te verzame len, terwijl het echtpaar Van Wijngaar den 6 vragen goed beantwoordde en 30 punten verkreeg. Een practig 12-delig theeservies viel daar door toe aan het echtpaar en een 6-delig theeservies aan de verloofden. M. Maassen stelde echter prompt zijn prijs ter beschikking voor het Belgisch- Holandse paar, een geste, die men in het Zuiden wel zal weten te waarderen. A.s. Zondagavond wordt deze uitzending via de K.R.O. uitgezonden. HERINNERINGS-MEDAILLES LUCHTBESCHERMING. Aan hen, die in het tijdvak 1938-1945 wa ren ingedeeld bij de zelfbeschermings-or- ganisatie der afdeling Soest van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming, wordt Vrij dagavond, te 8 uur, in „Religie en Kunst", een herinnerings-medaille uitgereikt. Te Soesterberg zal dit geschieden op Maandag 11 Juni, te 8 uur, in hotel ,,'t Zwaantje".

Soester Courant | 1951 | | pagina 2