Nieuwe Christelijke School geopend. Blinden worden ziende door overplanting van hoornvlies Ilillioenen dames Maandagmiddag, te 3 uur, werd, onder grote belangstelling, de 6e Christelijke School in onze gemeente officieel geopend. Deze school is gebouwd op de Groen van Prinstererstraat en met gepaste trots wer den de aanwezigen door de voorzitter van de Stichting „De School met den Bijbel" uitgenodigd het nieuwe gebouw te betre den, nadat de Burgemeester de ingang met de sleutel had geopend. In één der loka len, waaruit voor deze gelegenheid de ban ken waren verwijderd, had de openings plechtigheid plaats. De heer H. Fennema opende met Psalmlezing en gebed, waar na hij er op wees, hoe in 1887 de school vereniging werd opgericht zonder school en hoe toen de mening heerste, dat in Soest wel nimmer een Christelijke school zou komen. In latere jaren was 't de heer P. Floor, die tegen deze gedachte vocht en ten slotte kwam de eerste school op de Julianalaan. Maar er kwamen er meer; in de Prins Bernhardlaan, op Hees, de Driehoeksweg, de U.L.O.-school en de school voor Voorgezet Lager Onderwijs. Nu wordt de zesde school geopend en dit bewijst de noodzaak van bijzonder onder wijs, aldus spr., die verder de grote strijd van Mr. Groen van Prinsterer memoreer de, welke gestreden is voor het bijzonder onderwijs. Naast dank aan God en aan de vechters voor het bijzonder onderwijs, vroeg spre ker steun voor het behoud en het voort bestaan van dit onderwijs. Aan de heren C. van Brummelen en P. Beekman, die respectievelijk 40 en 30 jaar lid van het bestuur waren geweest, wijdde spr. een woord van grote dank. Tot slot dankte spreker het Gemeentebe stuur van Soest; de inspecteur van het L.O., de heer Lindeman; de Architect Beekman; de opzichter, de heer Boersma; de Aannemers firma Bos Zonen te Baarn, de firma Voortjes (schilderwerk), de firma Leyen (loodgieterswerk), de fir ma Bosboom (electriciteitswerk), de firma Bergman (stucadoorswerk), de firma Van de Broek Smit (centrale verwarming), de firma Veenendaal (stoffering), de fir ma Ravi (schoolmeubelen) en de firma Huisman (leermiddelen). De Burgemeester gewaagde hierna van 'n vreugdevolle dag voor het schoolbestuur en voor de gemeente. In de grote belang stelling zag spr. een verheugende weer klank van de zijde der bevolking. De plaats der school in deze buurt, waar ve le nieuwe huizen een groot bevolkings acres zal opvangen, is goed gekozen, zeide spr. en hoopte, dat deze nieuwe school 'n zegen zal worden voor kinderen en ou ders. De heer C. van de Flier, hoofd van de school aan de Prins Bernhardlaan, sprak namens het personeel van alle Christelij ke scholen in onze gemeente en wees op het voorrecht, dat men heeft door de zes Christelijke scholen. In een persoonlijk woord tot de heer Mut- hert, het nieuwe hoofd der school, zeide spr. de voorwaarde voor een goede leiding aanwezig te achten, daar de heer Muthert zich in de 5 jaren, welke hij in Soest heeft gewerkt, heeft doen kennen als een trouw en ijverig werker. De heer Van Hasselt, inspecteur van het Christelijk Nat. Onderwijs, sprak in zijn gelukwens eveneens over de strijd, welke voorheen is gevoerd, doch wees erop, dat deze strijd opnieuw begint, nu er in eigen kring personen zijn, die de noodzaak van Christelijk Onderwijs betwijfelen. Ds. L. de Bruyne, oud-voorzitter van het schoolbestuur en voorzitter van de Chr. Geref. Kerkeraad, sprak zijn verheugenis uit over de tot standkoming van deze school. Een speciale boodschap bracht hij mede van het vroegere hoofd der U.L.O.- school, de heer Fokkens, Ds. Lambers Heerspink vertolkte de ge lukwensen van de Gereformeerde Ker ken van Soestdijk en Soest, terwijl de heer Hafman uit Zeist sprak namens de Geref. Kerk aldaar, Architect P. Beekman, de architect van deze school, wees er op, hoe met 'n bouw som, welke beneden de tegenwoordige kosten ligt, een permanente school is ge bouwd, welke er zijn mag. Nadat de heer Fennema de sprekers had beantwoord, installeerde hij het personeel der school t.w. de heer Muthert, hoofd en de dames Robijns en Grijze en de heer J. A. Trenning. De heer F. Gerth sprak hierna namens de ouders der leerlingen de leerkrachten toe en vroeg een groot medeleven van de ou ders met de school. Mede namens z'n collega's dankte de heer Muthert voor het vertrouwen in hem ge steld en zegde 100 procent werkkracht en ijver toe. Ds. E. Groeneveld, die namens de Centra le Kerkeraad aanwezig was, sprak een slotwoord, waarin hij de belangrijkheid van het Christelijk Onderwijs en de steun hieraan stipuleerde. Het was inmiddels half zes uur geworden, vóór de aanwezigen het nieuwe gebouw konden gaan bezichtigen. Het van rode bakstenen opgetrokken ge bouw bevat 6 ruime lokalen, waarin lucht en licht royaal kunnen binnenkomen en waarin zijn geplaatst moderne Rawi-ban- ken en moderne omklapbare schrijfbor den. Met vier klassen wordt gestart, welke worden gevormd door 150 leerlingen. Onder de vele belangstellenden zagen we o.m. Wethouder K. de Haan, Wethouder J. v. d. Arend, Ds. D. van Krugten, Kerke- raadsleden van verschillende kerken, Mr. F. Th. Raedt, van de afdeling onderwijs van de gemeente-secretarie, de heer J. v. Noesel, directeur van Gemeente-Werken, de heer C. van Es e.a. Des avonds tussen 7 en 9 uur werd de school ter bezichtiging opengesteld. De belangstelling hiervoor was zeer groot. Een 450 personen hebben van deze gele genheid gebruik gemaakt en de school be zichtigd. HORIZON IN VLAMMEN. In vele Amerikaanse films is het de ge woonte geworden om aandacht te vragen voor een of ander onderdeel van de Ame rikaanse weermacht. Zo heeft men in „Horizon in vlammen" de vliegdeksche pen op de korrel genomen en krijgen wij in het eerste gedeelte de ontwikkeling van de Marinevliegdienst en de vliegdek schepen als achtergrond van een roman tisch verhaaltje te aanschouwen, aardig en interessant gefilmd maar meer ook niet. Doch dit verandert plotseling. Als men aan de strijd gaat deelnemen komt er ge spannenheid en zelfs sensatie, want de wijze waarop de defensieve en offensieve gevechten rond Pearl Harbour zijn weer gegeven, is uitstekend en de emotionele ontmoetingen met Japanse zelfmoordpilo ten brengen ons in een zekere angstige beklemming. De sympathieke Gary Cooper speelt de hoofdrol en zorgt, dat tussen al het la waai de romantiek nog een ruim plaatsje inneemt. POSTDUIVEN VER. „DE ZWALUW". De uitslag van de wedvlucht vanaf Cor- beil, welke Zondag we,rd gehouden, is als volgt: A. Hilhorst 1 63. A. Waaijenberg 2 30 54. H. Gorissen 3 12 31. A. Rijksen 4 6 47. A. Dorrestein 5 25 40 51. R. de Schiffart 7 58. R. Burgsteden 8 21. C. van Soest 9 19 39 59. A. van Asch 10 70. Sj. Rijksen 11 15 16 22 53 72. E. Veerman 13. P. de Bes 14. J Rausch 17. J. v. d. Brink 18 41 43. A. Snijders 20. N. Baltus 23 38 45. H. van de Broek 24 62. K. Keja 26 46 52. P. v. Brie- nen 27. A. van Slooten 28 61. C. de Goede 29. H. Overbeek 32 34 44. J. C. van Breu- kelen 33 48 55. W. Krijt 35. N. v. Veen 36. H. Kriek 37. Sukel en Wijnands 42 49. P. Grift 50. H. Onwezen 56 69. J. van Her waarden 57. A. Graumans 60. B. v. Boey en 64 65. T. v. Slooten 66. L. van Kloos ter 67. H. Westerveld 68 71 74. H. J. Wes- terveld 73. DRIE GEVAARLIJKE PERSONEN INGEREKEND. Dank zij de activiteit van de politie zijn weer drie personen gearresteerd, die zich schuldig maakten aan ontucht en schen nis der eerbaarheid. SACRAMENTSPROCESSIE. De Sacramentsprocessie, welke ieder jaar wordt gehouden in de tuin van „Nieuw- Mariënburg", heeft ditmaal plaats op a.s. Zondag, te 3 uur. NAAR HUIS TERUG. Zaterdag 2 Juni wordt uit de Koreaanse wateren terug verwacht de kruiser „Evertsen", waarmede naar huis terug keert matroos le klas W. H. Schuurhan- nes, wonende Beetzlaan 3, die tevoren reeds in Indonesië verbleef. GROTE WAARDE VAN DE NEVELSPUIT. De aanschaffing van de nevelspuit heeft de daadkracht van onze Soester Brand weer wel zeer erg vergroot. Waren het, na de grote demonstratie, en kele schoorsteenbranden, waarbij de ne- velspuit zijn snelheid en doeltreffendheid demonstreerde, bij de brand in de gara ge Stam moeten de ingezetenen wel spra keloos zijn geworden. De brandweer kwam toen een zee van vlammen, welke gevoed werd door de uit de yerricanes stromende benzine, met schuimblussers en zand niet meer kon worden gestuit. Hoe snel deze brand met de nevelspuit werd geblust, wordt wel het beste gedemonstreerd door het feit, dat tussen de melding van de brand en de volledige blussing een tijdsruimte was van 3'/2 minuut. Deze 3% minuut zijn beslis send geweest voor het behoud van dit pand. WAT DOET U? Langs de grote verkeerswegen heeft het Nederlandse Rode Kruis op het ogenblik 850 hulpposten ingericht. De hulppost houders zijn vrijwilligers, over het alge meen in het bezit van 'n diploma E.H.B.O., die beschikken over een telefoon. Dag en nacht staan zij klaar om bij verkeerson gelukken hulp te verlenen; of in ernstige gevallen medische hulp in te roepen of ambulances te bestellen. In de hulppost zijn een Rode Kruis-ver- bandkist en brancards aanwezig. Deze mensen staan klaar voor U! En het Rode Kruis heeft deze posten ingericht om ook U in geval van nood te hel pen. Wat doet U als het Rode Kruis Uw hulp vraagt? zeggen: Voor de handen niets beter dan HAM EA-GELEI. In de spoorcoupé zit een handelsreiziger. Vroeger was hij onderofficier in het Indische leger. In het kamp is hij mishandeld. Door een bijtende vloeistof is het hoornvlies van zijn linkeroog grijswit en ondoorzichtig ge worden; aan dit oog is hij blind. Hij ziet de blikken van zijn medepassagiers telkens terugkeren naar dat lichtloze oog. Ner veus en gespannen wacht hij op het onver mijdelijke: de vrijmoedigste onder hen zal beginnen en dan moet hij voor de zóveelste maal vertellen De volgende morgen gaat hij niet op reis, maar zit in de spreekkamer van de oogarts. Neem dat oog maar weg en geef me een kunstoog smeekt hij de mensen bedoe len het misschien goed, maar ik kan het niet langer verdragen. Dit oog is toch nutteloos, een kunstoog valt veel minder op. De oogarts beziet het oog, besluit het er op te wagen. Hij stuurt de vroegere onderofficier naar een collega, die hoornvlies-overplanting toepast. En de collega ziet het geval niet op timistisch in. De kans op slagen is zeer gering. Als het niet lukt, zaï het oog moeten worden weggenomen. Maar de soldaat wil het ris keren. Vijf dagen lang ligt hij in het ziekenhuis, be wegingloos, beide ogen in verband. Hij is niet meer op reis gegaan. Hij draagt weer de strepen op zijn mouw. De operatie werd een zodanig succes, dat het oog de halve gezichtscherpte herkreegvoldoen de voor goedkeuring voor de militaire dienst. Weer is hij als onderofficier in dienst. Hij is niet het enige geval. Er zijn er tien tallen. Van een moeder, die eerst na 8 jaren haar kind aanschouwde, doordat ze bij de geboorte van, dat kind blind was en een hoornvlies-operatie haar weer het licht ver schafte. Van een man, wiens gezichtsvermo gen zo was aangetast, dat hij ternauwernood licht en donker kon onderscheiden en die thans zijn eigen auto bestuurt. Niet immer heeft zulk een operatie het ge wenste succes. Maar de resultaten zijn zoda nig, dat ze meermalen wordt toegepast en mensen, die niet béter wisten of ze zouden vrijwel blind hun verdere levensdagen moeten doorbrengen, kunnen thans weer personen on derscheiden, zonder hulp over straat gaan, zelf weer iets vinden, kortom, zijn verlost van de afhankelijkheid en van dat goedbedoelde, maar hun moreel vernietigend medelijden van hun medemensen. Alleen als „erfenis". De grote moeilijkheid is, aan het geschikte hoornvlies te komen. Het is wel erg toevallig wanneer juist een oog met gezond hoornvlies in een ziekenhuis wordt weggenomen wan neer dat hoornvlies op een ander oog moet worden getransplanteerd. In de meeste geval len moet men daartoe gebruik maken van het hoornvlies van overledenen, en dat moet ge schieden binnen twee uur na het overlijden in de practijk komt het er dus op neer, dat het hier gaat om personen, die overlijden in eenziekenhuis, waar men alles voor de ope ratie direct bij de hand heeft. Een andere moeilijkheid is, dat niemand baas is over zijn eigen lichaam; alleen de nabe staanden mogen beslissen wat er met het stoffelijk overschot gebeuren zal, alleen zij kunnen hun toestemming geven tot de hoorn vlies-operatie. Wie dus na zijn overlijden zijn blinde of slechtziende medemensen tehulp wil komen, dient er voor te zorgen, dat zijn na bestaanden uitdrukkelijk weten, dat hij dit wenst en ook ervoor zorgen, dat zijn wens in vervulling gaat. Natuurlijk is organisatie noodzakelijk om al die individuele gevallen en mogelijkheden te kunnen overzien. Daarvoor heeft het Neder- landsche Roode Kruis zijn bemiddeling ver leend, heeft het de weg tot een wettelijke op lossing gevonden, onderhoudt het ook het con tact met de plaatselijke commissies in de ste den, waar de grote ziekenhuizen zijn geves tigd. Dit is slechts één der facetten van het won derlijk-veelzijdige werk van het Nederland- sche Roode Kruis, de in onze samenleving on misbaar geworden organisatie, die dit werk alles kan blijven voortzetten met de steun van ons allen! Dank zij uw steun kan uw Roode Kruis zo veel vredestaken in dienst van de Nederland- sche gemeenschap verrichten. Geeft daarom gul aan de grote inzamelingsactie, DE STAAT IN NOOD Deze keer is het dan niet „Burgers in nood" of „Jeugd in nood" of „Boeren in nood", maar de Staat zelf, die zo ongeveer aan het eind van zijn latijn is. De vorige week was op een gegeven moment de Staat zo straat arm, dat er letterlijk geen batig saldo meer over was. Dat zal vele burgers verwonde- deren, omdat de Staat toch aan alle kanten stromen belastinggeld binnenkrijgt. Dat de regering toch desondanks zonder geld kan zitten, komt eenvoudig doordat zij meer uitgeeft dan er wordt ontvangen. Dit wordt een uiterst gevaarlijke situatie. De laatste jaren spreekt men bij de stijgen de prijzen en de waardevermindering van het geld wel van „inflatie", maar echte in flatie was dit in de grond der zaak niet. Inflatie treedt n.1. op, wanneer de regering meer papiergeld laat drukken dan gedekt wordt door het onderpand dat de Staat uit bezittingen, vorderingen en credietwaardig- heid' kan opbrengen. Een goed beheerde Staat mag niet meer geld in omloop brengen dan met dat onderpand in overeenstemming is. Wanneer er geld tekort is, dan moet de Staat lenen, d.w.z. schulden aangaan, waar bij men er op vertrouwt, dat de toeneming van de bevolking en de uitbreiding van het bedrijfsleven deze meerdere staatsuitgaven goed zullen maken. Bij een groeiende Staat behoeft een toenemende staatsschuld niet verontrustend te zijn, mits de toeneming van die schuld binnen redelijke grenzen blijft. Doch op het ogenblik staan we voor een ander verschijnsel, n.1. dat de Staat noch uit normale inkomsten, noch uit verant woorde leningen voldoende geld kan krij gen en het is onder dergelijke omstandig heden, dat men zich er gewoonlijk toe laat verleiden eenvoudig meer bankpapier te la ten drukken dan met het bovengenoemde onderpand in overeenstemming is. Het is dan dat de waarde van het geld in snel tempo wordt uitgehold en dat is de echte uitermate gevaarlijke inflatie. De Nederlandse Staat is thans zeer dicht tot deze grens genaderd en daarom wordt het nu noodzakelijk, dat men zijn stem ver heft tegen een financiële politiek, die van kwaad tot erger zou kunnen gaan. Inflatie door een bankbiljetten-lawine moet tot elke prijs voorkomen worden. BOONTJE KOMT OM ZIJN LOONTJE Men kan niet zeggen dat de waardering voor Minister Lieftinck toeneemt. Integen deel. Niet alleen wordt de critiek van alle kanten sterker, maar ook de ontwikkeling van de economische toestanden brengt hem lelijk in het nauw, nu hij de lage rentevoet niet meer vast kan houden. Wanneer de rente stijgt, dalen automatisch de koersen van oudere leningen, die op een lager rente type staan. Een tekenend voorbeeld levert de notering van de Grootboekinschrijving 1946, die 3% rente geeft en waarbij inder tijd werd beloofd, dat de koers op ongeveer de volle 100% gehandhaafd zou worden, wanneer later de rentevoet zou stijgen. De regering kan dat doen door de desbetref fende stukken tegen pari in te kopen. Doch nu het zover is, koopt de regering niet, met het gevolg, dat de koers is gedaald tot 91%. Veronderstel, dat iemand deze stukken al sinds drie jaar in zijn bezit heeft, dan heeft hij 3 x 3% dus 9% interest ontvangen. Maar wil hij vandaag zijn bezit ten gelde maken, dan ontvangt hij wegens koersver lies 9% minder, zodat hij in feite drie jaar lang zijn geld renteloos aan de Staat ter beschikking heeft gesteld. Dit is helemaal niet in overeenstemming met hetgeen het Ministerie van Financiën indertijd in het vooruitzicht had gesteld. Doch niet alleen de belegger komt in de klem, ook de Staat zelf, want deze moet thans geld lenen tegen minstens 3%% en zou dus, om goedkope leningen af te lossen, duurder geld moeten opnemen. Bovendien worden de belastingontvangsten van de Staat minder, want wanneer men in het al gemeen een hogere rente voor geleend geld moet betalen, mag de ondernemer die ho gere rente ook op zijn bedrijfsrekening in rekening brengen, waardoor zijn winstsaldo kleiner wordt en hij dus minder belasting behoeft te betalen. Zo komt de Staat thans aan alle kanten in moeilijkheden en kan hij zijn beloften van enkele jaren geleden niet nakomen. Men heeft de rentevoet lang kunstmatig laag kunnen houden, doch thans beginnen de gevolgen daarvan zich met verdubbelde kracht te doen gelden, hetgeen voor Minis ter Lieftinck dan ook dubbel onplezierig moet zijn. PERZEE EN DE OLIE Het is geen wonder, dat Engeland zich zo bezorgd maakt over de bedreiging van zjjn oliewinning in Perzië, want van de ruim 16x/2 milloen h.1., die dagelijks op de geza menlijke olievelden op de gehele wereld worden gewonnen, komen er bijna 3 mil- lioen uit de landen van het Midden-Oosten. Het Britse rijk zou dodelijk getroffen wor den, wanneer het deze olie niet meer zou kunnen krijgen. De betekenis van deze lan den blijkt ook uit de schatting van de we reldvoorraad aan aardolie. Terwijl men de olie-reserves van de Verenigde Staten schat op 42y2 milliard h.1., begroot men die van het Midden-Oosten op bijna 50 milliard h.L. n.1. die van Irak op 11 milliard, Iran 15 milliard, Koeweit (aan de Perzische Golf) 7% millard, Arabië 16 milliard. Bovendien is het waarschijnlijk, dat ook Syrië een belangrijk olieland zal worden. Nu liggen deze landen bovendien op een strategische sleutelpositie, n.1. tussen Rus land, Europa, Afrika en Indië. Het is dui delijk, dat wie dit gebied beheerst, een van de belangrijkste troeven van de wereldpo litiek in handen heeft. OP ZOEK NAAR WARME BRONNEN Bij Turnhout in België heeft men het plan een overdekt zwembad te bouwen en nu wil men het daarvoor nodige warme water ver krijgen door een put te slaan van 800 meter diepte. Volgens de geologen zal men op die diepte water aantreffen van 30 gr C, het geen logisch is, omdat de temperatuur van de aarde toeneemt naarmate men dieper in de bodem doordringt. Krijgt men voldoende water, dan wil men er ook gebruik van ma ken voor de verwarming van groentekas- sen. Deze boring bij Turnhout wordt tege lijk gecombineerd met het zoeken naar olie. Tot nu toe heeft men alleen sporen van olie gevonden bij de gemeente Beverlo, in het steenkolengebied. Men neemt echter aan. dat in de diepere leisteenlagen vrij veel oüe gevonden zal kunnen worden. Deze leisteen zou dan op enkele duizenden meters bene den de oppervlakte electrisch worden ver hit, waardoor de olie vrij zou komen Het is niet onmogelijk, dat daarbij tegelij kertijd belangrijke hoeveelheden zwavel ge wonnen zouden kunnen worden. Het is te begrijpen, dat een project, dat zoveel mo gelijkheden biedt, de algemene belangstel ling van de Belgische bevolking heeft.

Soester Courant | 1951 | | pagina 3