il Korea-con junctuur. Eventjes terzijde Nieuwe Haring. Het gevaarlijke Oosten Onze groeiende vloot. Zwitserland vecht om de franc. ROUW- ,0 TROUW- SOEST GEERVLIET De economische gevolgen van Mac Arthur's ontslag. IN DE HOEK. BADPAKKEN ZWEMBROEKEN Het lied van het afval. VRIJDAG 1 JUNI 1951. 27e JAARGANG No. 43. SOESTEE OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De gebeurtenissen op Korea hebben op de wereldmarkt, op de nationale budgets èn op de begrotingen van de huisvrouwen hun invloed doen gelden. Wij voelen dat dagelijks en wie zal het de ►n^jriensheid kwalijk jnemen, dat die zijde van het conflict de portemonnaie haar het meest interesseert? Dat er mensen op een of ander slagveld moeten sneuvelen, schijnt 'n begeleidend verschijnsel van onze tijd te zijn. Wie breekt daar z'n hoofd nog over? De wereld is zo langzamerhand weer gaan gelijken op^twee legerkampen, waar men druk toebereidselen maakt om el kaar opnieuw te lijf te gaan. De economi sche conjunctuur wordt nu eenmaal be ïnvloed door de politieke en militaire. Zij doet haar invloed over de gehede we reld gelden. De verliezen aan levens en de verwoestingen aan have en goed zijn in terhouding toch steeds maar plaatselijk "T .i het egoisme van de mens neigt er gauw toe, het leed van anderen, van de verren, lichter te tellen dan de drie centen, die 'n pakje boter of zo meer moet gaan kosten. Dit moest ons eigenlijk eerst van het hart, voor wij ons eraan zetten, een aspect van de Koreaanse kwestie te bespreken, dat met het bovenstaande nauw verband houdt: n.1. de berekende, koude, onver schillige, meedogenloze wijze, waarop de Chinese regering telkens weer opnieuw honderdduizenden van haar mensen laat afslachten door de technische oorlogsvoe ring van de verbonden legers. Er zit systeem in deze zelfmoord-offensie ven en men vraagt zich af, wat Peking er mee voor heeft. Men kan slecht aanne men, dat het alleen gaat om een goed keuring van Moskou te verkrijgen. Déar- voor laat men zijn keurtroepen niet afma ken. Dat zulks gebeurt om de, volgens communistische zienswijze, aangevallen Noord-Koreanen te beschermen, gelooft ook niemand. Is het een speculatie om mocht er op een of andere manier een compromis tot stand komen op dat schiereiland een i, vinger in de pap te kunnen houden? De twee communistische grootmachten hebben nooit veel gegeven om de wezen lijke zelfstandigheid van hun kleinere na buren en met name communistisch Rus land ;heeft steeds de imperialistische poli- tiek van de Tsaren nagevolgd. Zij kwa men daarbij in conflict met het China van toen over Korea en velen verwachten, dat l/oord- zowel als Zuid-Korea 'n nieu we sft'He twistappel vormen tussen Peking A«i;:kou. uat V\asiand zien niet openlijk in de strijd mengde, laat zich gemakkelijk begrijpen met het oog op de consequenties in de V.S. e^i wanneer de Chinezen hun invloed willeiL doen gelden in de eindfaze als er flaif tenminste van hun invloed sprake Zal zijn zou het dit moeten doen met 'n Beroep op de gebrachte offers. Doch dit beroep moet dan, uit de aard der zaak op ikusland worden gedaan! ■Hieruit is te concluderen, dat de commu- fnisten eerlang geneigd zijn, het conflict NOOIT TE LAAT! Stompen wij, met elkaar, een beetje af? Je zou het wel zeggen. De rommel bij het M.G. spreekt niet meer tot het volk; de misdaden, gepleegd in de kampen der poli-deli's raken ons niet meer, wij geloven het wel. Het lijkt allemaal al zo erg lang gele den en er gebeurt zo véél dat niet door de beugel kan. Slechts degenen, die er rechtstreeks mee te maken hebben gehad of die nóg hebben te lijden onder de gevolgen van de toen ondervonden be- of mishandelingen, lo pen er warm voor, dat de bewakers, die na de bevrijding meermalen even sadis tisch en vals optraden als de bezetters, hun gerechte straf alsnog zullen krijgen. Met alle respect voor het grote werk, dat de parlementaire enquête-commissie ver richt, kan ik me toch niet onttrekken aan het onbehaaglijke gevoel, dat het open- leggen der kaarten wat laat geschied. lke publicatie vraagt haar eigen tijd zal men zeggen, maar had die enquêtte-com- missie niet enige jaren eerder met haar rapport kunnen komen. Veel meer dan nu zou dan met verontwaardiging en afschuw kennis van deze rapporten en verslagen zijn genomen, zo goed als men ze nu min of meer voor kennisgeving aanneemt en overgaat tot de orde van de dag. Een commissie, die nog niet is ingesteld, kan mcjil.k rapport uitbrengen en alles moet rl eenmaal zijn tijd hebben. Goed, /naar de tijd voor definitieve ont hullingen was in feite reeds verstreken toeynde commissie werd ingesteld. Haar rapporten en verslagen zijn interessant voor de geschiedenis, maar ze verschenen te laat om het volk er nog warm voor te laten lopen. Je kan zoiets natuurlijk niet bewijzen, maar afgaande op eigen gevoel en hetgeen ik in kleine kring kon opmerken, meen ik te mogen vaststellen, dat de grote mas sa het nu wel gelooft en dat zij, ondanks de grote opmaak waarin de dagbladen de uittreksels der rapporten en verhoren brachten, al die affaires een beetje moe is. Niet velen staan nog wat verbaasd over de knoeierijen, het gekuip en het gekon kel achter de schermen, doch de meerder heid zegt: „Dat is nu allemaal gebeurd: dat is verleden tijd; ze moeten 't zo maar laten; wat zal men er nu nog over nakau- wen?" Inderdaad: men wist zo langzamerhand wel, dat het bij het M.G. niet zo mooi was en dat onze eigen kampen weinig beter waren dan de beruchte kampen der be zetters hier te lande. Maar ik zeg: nakauwen en stevig nakau wen is nodig! Het recht moet zijn loop hebben, zowel voor Duitse als voor Nederlandse bewa kers van gevangenen, die zich aan mis handeling van weerlozen schuldig maak ten. Ook al zijn die misdrijven een paar jaar oud! te beëindigen, maar dat zij niet willen af zien van hun invloed op Korea. Om speciaal China enige invloed te ge ven, zou dat land dan ook zitting moeten nemen in de V.N., waarbij het misschien niet alleen steun zou krijgen van Rusland, maar eveneens van India, Engeland en anderen misschien van de laatsten wel meer dan van de eerste. Er zit nóg een kant aan het laten afslach ten van hun beste soldaten. Verondersteld wordt, dat men de V.N. en speciaal Ame rika ertoe wil verleiden, hun nieuwste technische snufjes in de practijk te bren gen, wanneer het kwantum mensenmate- rieel het dreigt te winnen van het kwan tum dood materiaal. Wij kunnen ons voorstellen, dat men daar achter de ijzeren en bamboe-gordijnen nieuwsgierig naar is, maar zelfs de meest zelfbewuste Chinees zal wel weten, dat niet hij maar Rusland in staat zal zijn, die snufjes na te maken en misschien zelf toe te passen. Mensenlevens tellen niet bij dictatoren. Er is immers toch niemand, die hen ter verantwoording kan roepen? Zwitserland is, als wij het wel hebben, het enige Europese land, dat nog geen vrouwen kiesrecht kent; als het anders was zou het misschien kort geleden feller zijn toe gegaan bij de volksstemming over de koers, die het Zwitserse geld moet doen. Men heeft daar nl. bij stemming laten beslissen of men zal vasthouden aan de traditionele waarde van de franc met dekking van goud of dat men een proef zou gaan nemen met een heel nieuw geldsysteem. Bij dit laatste systeem wil men niet de goudwaarde van de franc gelijk houden, maar de goederenwaarde. Dit is nog al een moeilijk vraagstuk, waarover zelfs de financiële deskundigen en de econo men het niet eens zijn en daarom is het eigen lijk ietwat zonderling bij volksstemming te beslissen over de keuze. Men kan er immers zeker van zijn, dat slechts een zeer gering percentage van de kiezers in staat kan wor den geacht de consequenties van een mone taire koerswijziging te overzien. Waar ging het nu eigenlijk over? De stem ming liep over een wetsontwerp ingediend door de voorstanders van het zgn. „Freigeld" systeem. Met Freigeld bedoelt men, zoals reeds gezegd, dat de waarde van de munt niet meer gebonden zal zijn aan het goud, maar aan de goederen. Dit brengt met zich mee, dat men de omrekeningskoers van het eeld (bij omrekening, tot goud of omrekening tot buitenlandse geldwaarden) zou laten variëren op een dergelijke wijze, dat prijs- veranderingen op de wereldmarkt er steeds door zouden uitgewist. Men zou dan dus een volkomen stabiel binnenlands prijspeil krij gen en voor 100 franc zou men steeds de zelfde hoeveelheid goederen kunnen kopen. In Zwitserland bestaat een vrij talrijke groep aanhangers van een dergelijk stelsel. Zij zijn van mening, dat men op deze wijze de koop kracht op pariteit kan houden, d.w.z dat men de waarde van zijn loon niet bedreigd zal zien door de schommelingen van de wereld markt. Als dit inderdaad mogelijk zou zijn, zou er alles voor te zeggen zijn. Bij de gebruikelijke muntsoorten staat men immers voortdurend bloot aan de onaangenaamste veranderingen in de waarde van het geld. Men kan bijv. zijn leven lang een belangrijk percentage van zijn inkomen besteed hebben voor pensioen- en verzekeringspremies om als het eindelijk tot uitbetalen aankomt te ontdekken dat het geld inmiddels veel en meer minder waard is ge worden. Dit overkomt op het ogenblik zovele mensen, dat geen nadere toelichting nodig is. Maar ook een prijsdaling kan funeste gevol gen hebben. De mensen, die na de Eerste Wereldoorlog een huis kochten, dat destijds evenals nu abnormaal duur was, waren wei nige jaren later niet meer in staat hun hypo- theeklasten te betalen, doordat het algemene prijsniveau omlaag was gegaan, waarbij de huren werden meegetrokken. Op het ogen blik lopen we weer hetzelfde gevaar omdat ook thans het geld weinig waard en dus het prijsniveau hoog is. Het zou dus zeker bui tengewoon prettig zijn als we „waardevast" geld zouden kunnen scheppen. Helaas moet aangenomen worden, dat de plannen onuitvoerbaar zijn, althans wanneer slechts één land het probeert. Ieder volk moet immers voortdurend handelen met het buiten land, invoeren en uitvoeren en zijn munt moet dus in een betrekkelijk vaste verhou ding tot het buitenlandse geld staan. Is dat niet het geval, dan weten importeurs en ex porteurs nooit tegen welke prijs zij kopen dan wel verkopen moeten. Daarom is het uit gesloten, dat een afzonderlijk land waarde vast geld zou kunnen scheppen; dat zou in ieder geval samenwerking van vrijwel alle landen ter wereld vereisen en zelfs dan is het de vraag of men door middel van monetaire maatregelen de gewenste stabiliteit zou kun nen verkrijgen. Het is veel waarschijnlijker dat een evenwicht kan worden bereikt door een goede loon-, prijs- en investeringspolitiek. Het verwondert ons dan ook niet, dat het Zwitserse volk „neen" heeft gezegd, toen het werd uitgenodigd zich voor of tegen het experiment met de Franc te verklaren. A. FUGERS ZN. - SOEST Kerkstraat 3-5 - Tel. 2030 Wapperende vlaggen melden Bij de haringhandelaar, Dat een extra lekker hapje Schoongemaakt ligt voor U klaar. Nu de haringvloot liep binnen Met het fijnste zeebanket, Wordt de malse nieuwe haring Overal te pronk gezet. Nieuwe haring is in Holland 't Allerbeste medicijn, Niemand zal ze ooit versmaden Bij een glaasje koele wijn. Nieuwe haring, „ouwe koppen" Luidt het spreekwoord, erg onwaar, Proeft U eerst maar eens een „ouwe". En een „nieuwe" naast elkaar. Alle haring is geen haring, Al of niet met kop of „grat", Ook al zegt men dat ze komen Beiden uit hetzelfde vat! Wie van onze nieuwe haring Oude koppigheid beweert, Raad ik dat hij eerst zichzelve Daar eens extra op tracteert! E. VAN EEDEN. Rondom de olie. Perzië houdt het been stijf en wijst elke bemiddeling van de hand. Irak kreeg een nieu we partij. Door Korea raakte Chi na achterop. Verkiezingen in het Westen. Nog steeds staat het Midden-Oosten in de belangstelling van de poitici. Engeland zo wel als de Anglo-Irian Oil Crp. hebben Perzië voor het Internationaal Gerechts hof te Den Haag gedaagd. Men is dus niet van plan op het ultimatum, dat de Per zische regering aan de oliemaatschappij heeft gesteld, in te gaan. Dit ultimatum houdt in, dat de oliemaatschappij op kor te termijn haar bedrijven overdraagt aan Perzië. De exploitatie der olievelden zou volgens Massadeq op dezelfde voet door gaan. Engeland neemt dat niet. Het wil zich eventueel schikken in de nationalisatie, doch de eenzijdige wijze, waarop dit is gebeurd, kan het niet tolereren. Mossa- deq„ de Perzische premier, beschouwt de gehele zaak als een binnenlandse aange legenheid en heeft Amerika laten weten, dat Perzië het helemaal niet prettig vindt, dat zij haar stem in deze kwestie laat ho ren. - Het olievraagstuk ds .echter niet alleen voor Engeland van belang, 't Gehele Mid den-Oosten levert meer dan 14 van de wereldproductie aan olie. Alleen de Per zische olievelden leveren ruim 33 millioen ton per jaar. Een groot gedeelte hiervan, ongeveer de helft, gaat naar West-Euro pa. Geen wonder, dat Engeand 'n vinger en liefst een hele hand in de pap wil hou den. De regering van Teheran wil echter van geen bemiddeling weten, niet van het Internationaal Gerechtshof, niet van een bemiddelaar en niet van de V.N.: „Er is geen onpartijdigheid in deze wereld", al dus een woordvoerder. Intussen groeit de oppositie tegen de drastische politiek van de nationalistische premier Mossadeq. Zelfs eigen vooraan staande partijleden zijn bereid met Enge land te onderhandelen. Niet aleen in Perzië heeft Engeland olie- belangen. Ook in Irak en Saoedi-Arabië zijn Britse oliemaatschappijen. Waar schijnlijk met het oog op verwikkelin gen in Perzië heeft de Britse maatschap pij een overeenkomst gesloten, waardoor het aandeel in de winst aan Irak zal wor den verhoogd. In Irak is thans een nationaal front opge richt, dat wil samenwerken met de an dere Arabische landen. Het nationaal front heet onafhankelijk te zijn van alle buitenlandse invloed en wenst strikt neu traal te blijven in de strijd tussen Oost en West. Een nationalistische partijWie zei, dat er geen onpartijdigheid (neutrali teit) op deze wereld was? Uw adres voor het huren van kleding BAARN, TEL. 2783 Graag ziet Rusland het geharrewar om de olie in het Midden-Oosten. Amerika ge bonden met China en Korea; Engeland gewikkeld in strubbelingen in de olie. 'n Kolfje naar de hand van de Russen. Maar het loopt niet mee in Korea. De troepen der Verenigde Naties hebben, na met succes weerstand te bieden aan de massale aanvallen der Chinese en Noord- Koreaanse troepen, de rollen omgekeerd. Ze zijn ten aanval getrokken en de 38ste breedtegraad is voor de zoveelste maal door de gealieerden overschreden. Na de verklaringen van Marshal, Bradley en Collins en de voorzichtige communis tische uitlatingen dat China een uitweg zoekt, alsmede door de catastrophale ne derlaag van de communistische troepen, doen steeds hardnekkiger geruchten over vrede op Korea in Washington de ronde. De politiek van Amerika is echter dezelf de gebleven. Zij zou een wapenstilstand aanvaarden op voorwaarde, dat de com munistische troepen tot dertig kilometer benoorden de 38ste breedtegraad terug trekken en de troepen der V.N. een buffer vormen aan de scheidingslijn. Daarna zou eerst kunnen wordeji gepraat. En China? China zal haar voorstellen van Januari: erkenning, Formosa en regeling van alle vraagstukken in 't Verre Oosten zeker niet kunnen handhaven. Hoe lan ger China thans nog wacht, des te slech ter gaat het er voor haar uitzien. Bemoeit China zich aan de ene kant met Korea, aan de andere kant heeft dat land de invloedsfeer uitgebreid. Tussen de re geringen van China en Tibet is namelijk een overeenkomst gesloten. Practiseh komt het hierop neer, dat Tibet bij China is ingelijfd, zij het met „eigen" bestuur. JAARVERGADERING BOERENLEENBANK. Woensdagavond werd in hotel ,.De Gouden Ploeg" de 45e jaarvergadering gehouden van de Boerenleenbank alhier, onder voorzitterschap van de heer J. Koelman. In zijn openingswoord releveerde de voor zitter het overlijden van de heer A. I. Stalenhoef, lid van de Raad van Toezicht en voorzitter van dit college sinds 26 April 1929. Als lid en later als voorzitter van dit col lege heeft hij de belangen van de Bank uitstekend behartigd, aldus spr., die de verzekering gaf, dat de nagedachtenis aan de heer Stalenhoef bij het bestuur in dankbare herinnering zou blijven voort leven. Na de notulen volgde het jaarverslag, waarin de voorzitter mededeelde, dat het jaar 1950 een rustig, maar ook een gunstig jaar is geweest, waarin de omzet toenam en een behoorlijke winst werd geboekt. Aanmerkelijk hoger was het bedrag, het welk dit jaar werd terugbetaald van de spaartegoeden, n.1. 273.000.meer dan de ingelegde gelden. Spr. schreef dit lue aan de verwikkelingen in Korea en de af wikkeling van de geblokkeerde en optie tegoeden. Voor een bedrag aan 237.550.- werd aan crediet verstrekt. De omzet op de bank is bijna 11 millioen gulden geweest. De re kening vertoont n.1. in ontvangsten en uit gaven een bedrag van 5.473.487.70. Aan spaargelden werd ontvangën 1.290.394,57 en terugbetaald werd 1.563.419,04. Het aantal spaarbankboekjes steeg van 2299 tot 2447, met een tegoed-saldo van 2.611.109,23. Aan 257 voorschotten stond per 31 December 1950 uit een bedrag van 811.692.-. Het aantal leden bedroeg 487, terwijl niet minder dan 8900 posten wer den geboekt. De netto-winst bedroeg 5.218,77, doch dit gunstige cijfer, dat van een toenemen de omvang van zaken getuigt, kan de be- leidszorgen niet verminderen, welke de inflationaire tendenzen teweeg brengen. Met het bedrag aan uitstaande credieten is de Bank de erens, welke de Neder landse Bank ter bescherming van de Ne derlandse munt heeft gesteld. Nieuwe credieten moeten via de Nederlandse Bank worden uitgezet en hiervoor wordt 4 Y2 °/o rente berekend. Dit betekent, dat de Soester Boerenleenbank per 1 Juli de rente van voorschotten en credieten moet verhogen tot 4Va °/o en zij geen kans ziet goedkoop geld te lenen. De boeken en bescheiden waren in goede orde bevonden, zo getuigde de heer v. d. Bor namens de commissie, bestaande uit de heren Bakker, Lochtenstein en v. d. Bor. Voor de vacatures A. F. Kuiper en P. A. Hilhorst waren geen tegencandida- ten gesteld, zodat beiden bij acclamatie werden herkozen. In de vacature A. I. Stalenhoef was door het bestuur een voordracht opgemaakt van drie personen, n.1. P. H. Stalenhoef, T. Dorrestein en W. Roest. Met 38 stem men werd de heer Stalenhoef gekozen. De heer Dorestein verkreeg 20 en de heer Roest 2 stemmen. De heer Koelman sloot met woorden van dank aan de kassier, de heer C. v. d. Breemer en diens personeel. UITREIKING HERINNERINGSMEDAILLES. De herinnerings-medailles, welke uitge reikt worden aan hen, die in het tijdvak van 1938 tot 1945 waren ingedeeld bij de Luchtbeschermingsdienst alhier, worden niet hedenavond, doch Vrijdagavond 8 Juni a.s. uitgereikt in „Religie en Kunst". POSTDUIVENVERENIGING „DE VRIENDSCHAP". De wedvlucht vanaf Corbeille had de vol gende resultaten: J. Onwezen 1 2 9 26. W. Nieuwenhuis 3 4 11 12 17 30 36. R. Koster 5 16 18 25 37. G. Sikkeibein 6 34 41. J. Meywes 7 27. Th. de Muynck 8 13 31 33. G. v. d. Broek 10. J. Stalenhoef 14 15 19 20 23 29. G. Sukel 21 43. H. Pohlman 22. J. Mulder 24 40. H. Spikman 32. G. Teeken 28 39 42. M. Bergers 35. C. Dijk man 38. FILMAVOND E.H.B.O. A.s. Dinsdagavond wordt door de E.H B.O. in Sanatorium „Zonnegloren" een film avond gehouden, welke toegankelijk is voor de leden van de E.H.B.O. en perso neel en patiënten van „Zonnegloren". Op deze avond zal tevens de uitreiking plaats hebben van de diploma's en insignes aan 9 personen, die, op 13 April, met goe 1 gevolg het examen voor de E.H.B.O. heb ben afgelegd. Ook hoort er weer bij met een modern hoortoestel Zadelstraat 43 Utrecbt Vraagt gratis brochure. FOTOWEDSTRIJD, Van tijd tot tijd horen we weer eens van een zakenjubileum in ons dorp, waaraan dan meestal voor de klanten een attractie verbonden is. Nu is het Foto Louis Mook aan de Soes- terbergsestraat, die, ter gelegenheid van haar 12V^~jarig jubileum, een fotowed strijd voor amateurs gaat organiseren. Een ieder, die na 1 Juni bij deze firma een rolfilm koopt, ontvangt een wedstrijdbon en met deze wedstrijdbon kan een foto ingezonden worden. Deze foto behoeft niet bij de heer Mook afgedrukt of ver groot te zijn, zodat ook zij, die zelf een donkere kamer hebben of in een andere zaak klant zijn, kunnen meedoen. Een zeer deskundige jury, bestaande uit de heren Dick Boer uit Bloemendaal, C. J. Weers uit Amersfoort en W. Surink uit Soest zullen de foto's beoordelen. Foto- amateurs uit Soest, leest de advertentie in dit blad en vraagt eens inlichtingen bij de heer Mook. U kunt o.a. een Agfa- camera ter waarde van 122.winnen. OPENBARE VERKOPING. Door Notaris M. van Veeren werd Dins dag in hotel Eemland openbaar verkocht: De dubbele villa, Schoutenkampweg 15 en 17. Koper: de heer H. J. de Beer te Hilversum voor f 12412. b. Het perceel Heuvelweg 24. Koper: de Amsterdamse Maatschappij voor Levens verzekering voor 5.000. c. De helft van een dubbel huis, Soester- bergsestraat 9. Koper: de heer C. van Wijngaarden alhier voor 6650. d. Twee huizen aan de Vaardehoogtweg 6 en 8. Koper: de heer H. J. de Beer te Hilversum voor 2652. e. Het perceel Lange Brinkweg 58. Koper: de heer J. Geytenbeek, alhier, voor 2900. TEMPO TRAINT. KINDEREN VAN DE WEG. De ren- en tourvereniging „Tempo" heeft Woensdagavond voor het eerst gebruik gemaakt van de nieuwe trainings-gelegen- heid voor haar wielrenners. Dank zij de medewerking van de gemeente en politie zullen 's Woensdagsavonds voortaan trai ningswedstrijden worden gehouden op de volgende straten: Beetzlaan, Hellingweg, Van Staelenlaan en Mariastraat. De snelheid, welke de wielrenners ont wikkelen is uiteraard groot en het is daar om, dat men het verzoek richt tot 't pu bliek om op het trottoir te blijven en vooral op de jeugd te letten of thuis te houden. Ongelukken kunnen n.1. niet uit blijven als kinderen de wegen van dit par cours oversteken. Hoewel de New-Yorkse beurs de eerste dag na het plotselinge ontslag van Mac Arthur scherp reageerde en de totale beurswaarde van de genoteerde aandelen in 24 uur met rmlilard dollar daalde, kan nog niet vol den gezegd of hiermee een keerpunt in de be weging der prijzen is bereikt. Blijkbaar neemt men op de goederenmarkten een afwachtende houding aan, want behalve generaal Mac Arthur, zijn er nog vele andere onbereken bare factoren in het geding, die een geweldige invloed op de conjunctuur kunnen hebben. Intussen waren Amerikaanse banken reeds voor het ontslag van de generaal begonnen vele credieten aan de handel en de industrie op te zeggen. Niet alleen heeft de Amerikaanse industrie sinds 1945 op een enorme wijze ge- investeer d, doch het laatste jaar is men bo vendien geweldige voorraden grondstoffen gaan kopen, waardoor de banken op het ogen blik 19 milliard dollar aan handelscredieten hebben uitstaan. Dat is 40 pet meer dan een jaar geleden. De meeste bedrijven hebben nu voor 6 tot 8 maanden voorraden liggen, terwijl de pakhuizen vol zitten met afgewerkte pro ducten en men op het ogenblik bezig is de grossiers en de kleinhandel vol te stoppen. Deze toestand levert twee grote gevaren op. De eerste is, dat de prijzen van de grondstof fen zouden kunnen dalen, waardoor gewel dige inventarisverliezen zouden kunnen optre den; en de tweede is, dat het publiek minder zal kopen dan nodig is om de voortgang der productie te verzekeren. Beide factoren zou den kunnen leiden tot het uitbreken van een economische crisis, waarop de kans toeneemt naarmate het oorlogsgevaar afneemt. Van daar dan ook, dat de banken aflopende cre dieten nog maar met 30 dagen hebben ver lengd en daarbij tevens de eis hebben gesteld, dat zij op zeer korte termijn tenminste ge deeltelijk zullen worden afgelost. Onder in vloed van deze bankpolitiek beginnen ook de verzekeringsmaatschappijen hun beleggingen in de industrie te verminderen. Zij hebben momenteel 40 pet van hun activa in risico dragend papier belegd, wat een gevaarlijk hoog percentage is. Indien nu inderdaad zou blijken, dat met het ontslag van Mac Arthur een keer is gekomen in het oorlogsgevaar, is het zeer goed mogelijk, dat men af zal zien van verdere voorraadaankopen, hetgeen grote economische moeilijkheden met zich mee zou brengen. De Amerikaanse economie bevindt zich voor een uiterst pijnlijke keus: verdere inschakeling op oorlogskans of kans op een economische crisis. Vandaar dat men op de beurs zo aarzelt om beslissingen te nemen, die hetzij naar de ene hetzij naar de andere kant consequenties met zich mee zouden brengen. Het zijn verheugende cijfers die dezer dagen over onze handelsvloot bekend zijn geworden. Aan grote en kleine schepen bezitten wij, volgens de laatste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (binnenvaart en sleepvaart niet meegerekend) 1192 stuks met een tonnemaat van 3.122.737 ton; dat is nog enkele honderdduizenden tonnen meer dan onze vloot in 1939 groot was. Ook economisch wordt de handelsvloot voor Nederland steeds belangrijker. De scheepvaart is immers een van de bedrijven, die veel deviezen binnen brengen. Talloze schepen varen voor buiten landse opdrachtgevers en verdienen op die manier dollars, ponden, en wat dies meer zij. Ook voor de oorlog dekte de Nederlandse uit voer niet veel meer dan 70 pet van onze invoer. De ontbrekende 30 pet werden be taald uit de opbrengst van onze buitenlandse beleggingen en van onze scheepvaart. Nu de buitenlandse beleggingen nagenoeg ingeteerd zijn, wordt de scheepvaart voor de dekking van het tekort steeds belangrijker en daarom is het zo verheugend dat onze vloot regelmatig en snel groeit. De grote order voor tank schepen, die de Shell kort geleden heeft geplaatst is b.v. weer een flinke vergro- Een onder lezers, vertegenwoordiger van een grote Nederlandse fabriek, heeft zich tot barstens toe geërgerd aan de noncha lante behandeling, die hij genoot als cliënt van onze Rijkstelefoondienst. Enige maanden geleden heeft hij zich in een, zoals dat behoort, beleefd schrijven tot de telefoondienst gewend met het verzoek zijn telefoon onder hetzelfde nummer over te plaatsen naar zijn nieu we adres. In eerste instantie werd hem in Maart j.l„ na bijna drie weken wachten, geantwoord, dat aan zijn verzoek niet kon worden vol daan. De kabel was „vol" of zo iets en dat zal natuurlijk wel waar zijn. Onze lezer moest daar genoegen mee nemen, want vol is vol en op is op. Daar hem echter destijds was toegezegd, dat een verplaatsing van zijn telefoon c.a. 1 maand in beslag zou nemen, wendde hij zich nogmaals tot de Rijkstelefoon met 't verzoek hem dan mede te delen, wanneer hij ongeveer aansluiting van zijn telefoon kon tegemoet zien, daar het hem als za kenman haast onmogelijk was zijn werk behoorlijk te verrichten zonder telefoon. Dat was begin Maart j.1. Aan het einde van die maand vond hij het zo zoetjes aan wel tijd worden antwoord te krijgen op zijn brief en verzocht daarom per aange tekend schrijven beleefd om enig bescheid op zijn vorig schrijven. Tot op heden, einde Mei, liet de telefoon dienst niets van zich horen, ondanks het onder recu afgezonden schrijven. Daar over maakt onze lezer zich (terecht) hels en vraagt mij wat ik daar van denk Nou, wat ik daarvan denk houd ik maar liever voor me, maar we mogen toch wel constateren, dat het onbeantwoord laten van brieven van cliënten in het zakenle ven ondenkbaar is. Is dat niet netjes ge zegd? Gedachtig het spreekwoord „Ere wie ere toekomt", moet ik toch zeggen, dat niet alle ambtelijke instellingen dezelfde werk wijze volgen. Toen ik enige weken geleden in beleefde bewoordingen aan de Inspecteur van Fi nanciën verzocht om een gemakkelijke betalingsregeling van mijn achterstallige belasting, kreeg ik per kerende post een afwijzend antwoord H. OEKMAN. J. HOPPENBROUWERS Van Weedestr. 44 naast de Apotheek. ting van ons vermogen om op zee deviezen te verdienen. Hoe meer transportdiensten wij aan de wereld kunnen bewijzen, des te ge makkelijker zal het vallen om onze nationale huishouding weer in evenwicht te brengen. Laten wij dus het feit, dat onze handelsvloot de omvang van voor de oorlog heeft over schreden met een dikke streep in onze ge schiedenis aantekenen, want zonder twijfel is dit een moment van historische waarde. Wie helpt, in nood en bij ontbering, niet graag de Staat en de Regering, door afvalstoffen te bewaren en dure Dollars zó te sparen? Het dierlijk beenderen-gestel, is thans, met oud papier, in tel, de prijs van 't blik rijst blik semsnel, men leest de krant en zucht: ,wèl, wel!" -..Men vraagt het afval, en tevreê, ('k ben geen afvallige), doe 'k méé. Men hoort de lijmfabrieken roepen, ja smé- ken om het Been der Soepen, en ook het been van carbonade, of cótelet, komt hier te stade, zoals 't papier der chocoladeO!, dat men 't kleinste niet versmade. En Jhr Loudon, oud- Gezant, uit dat onmetelijke land, (Amerika), zegt: „doet 't hen nè! Er komt verbetering, weldra,, als ieder oude blikken spaart, van binnen reinigt en vergaart, de bodem weg snijdt, nauwgezet, vervolgens plat het blikje plet, tot vreugde van de pletterijen, die in de aanblik zich vermeien. Want als het platge slagen wordt, dan scheelt dat weer in het transport. Dus zal 'k niet sloom en afgemat staan, maar ieder blikje keurig plèt slaan, en mocht ik mij daarbij soms snijden, en voel ik druppels bloed zelfs glijden, dan zal dat, in benarde tijden, mij niet bedroeven, maar ver blijden, de blikken leiden niet tot snikken, o neen, ik zal niet klagend kikken, en kwaad op blikken blikken blikken, integendeel: straks meldt de krant (ja, in verband met 't snel- verband), „Hij gaf zijn bloed voor 't Vader land". En ernstig, vrij van alle kolder, klinkt het langs straat en strand en polder, van Delft en Dokkum tot Den Dolder, holderdebolder naar de Zolder! en speur en zoek naar alle kanten, tezamen met Uw bloedverwanten, naar incourante oude kranten! Zo spoedde ik mij naar de vliering, in vader landse huis-bestiering, ik wou, (bij stof en spinnewebben), de krantenbuit gauw bin nen hebben, vond krantenstapels, zeer in trekwerd op zo'n stapel stapelgek. Bene den, toen ik mij verveelde, met een vergeelde krant wat speelde, ontdekte ik een exemplaar, waarop, heus waar, ik thans nog staar! Een krant van vóór het oorlogsjaar. Sardines, zalm en carbeen kwartje! het Ei vijf centzo iets verwart je! Een pakje boter veertig cen ten. romans, (van schrijvers vol talenten), verlucht met vele fraaie prenten, één gulden twintig, (gebrocheerd)het stond er fors ge adverteerd .Het bier was bést en eerste klas, en 't kostte vijftien cent per glas, de sigaret was óók present: 't was Fiftiy-Fifty, (vijftien cent), maar jade Staat (naar mijn idee), deed toen niet fifty-fifty méé! En in mijn hart klonk luid applaus: slechts zestig cent de dameskous! Maar buiten klonk een stemeen schorre—, „Iets op te ruimen? Ouwe lorre!"..... Ik gaf de voddenman het zijne, maar één cou rant, die bleef de mijne. Die éne zal ik vele jaren, voor 't arme nageslacht bewaren. Dat staat verbaasden prompt verstómd (Als Loonronde Tweehonderd komt

Soester Courant | 1951 | | pagina 1