Er mag geen werkeloosheid komen! SOEST. IN DE HOEK. V DINSDAG 5 JUNI 1951. 27e JAARGANG No. 44. SOESTER 0OURANT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Waarom geen volksleningen voor productieve doeleinden? Een oud schrikbeeld doemt weer op, het schrikbeeld van de werkloosheid. Sinds de oorlog hadden we aan werkloosheid nauwe lijks meer gedacht, want iedereen, die wer ken kon, vond betrekkelijk gemakkelijk een plaats tegen redelijke betaling en wanneer er het laatste jaar al van enige werkloos heid sprake was, betrof het hoofdzakelijk de administratieve beroepen en niet-vol- waardige krachten. Daartegenover bestond en bestaat er een grote behoefte aan ge schoold technisch personeel. En toch dreigt er op dit moment werkloosheid te ontstaan op vrij grote schaal. Men zal reeds gelezen hebben, dat enkele schoenfabrieken, sigarenfabrieken en con fectiefabrieken het bedrijf hebben moeten inkrimpen en soms zelfs hebben moeten stilleggen, terwijl de regering minder geld beschikbaar stelt voor woningbouw en openbare werken. Wanneer dit zo doorgaat is het onvermijdelijk gevolg, dat wij be trekkelijk spoedig met een omvangrijke werkloosheid te kampen zullen hebben, zelfs wanneer militaire opdrachten voor sommige bedrijven een zekere compensatie brengen. De oorzaak van de thans optre dende malaise is immers niet, dat reeds op dit moment de militaire orders de vredes- productie doen verminderen, want dan zou er van werkloosheid geen sprake zijn. Drie oorzaken. Neen, de oorzaak is de dalende koopkracht bij onze bevolking, de afnemende exportge legenheid, doordat andere volken met soort gelijke moeilijkheden te kampen hebben en de financiële onmacht van onze regering, gepaard aan de stijging van de prijzen der grondstoffen op de wereldmarkt. Wanneer hiertegen niets wordt gedaan, zul len duizenden mensen op werkloosheidsuit kering aangewezen zijn of verplicht wor den in D.U.W.kampen te gaan werken. Naar onze mening moet zowel het een als het ander voorkomen worden. Voorkomen worden, ten eerste uit psychologische over wegingen, want wanneer men op steun is aangewezen, verliest men zijn gevoel van eigenwaarde en zijn vertrouwen in de sa menleving. Bovendien wordt bij tewerkstel ling in de D.U.W.kampen het gezinsleven verstoord, terwijl men door de hinderlijke controle tot tweederangsburger wordt ge maakt. Wel is men van het stempelsysteem afgestapt, maar men blijft toch onder cura tele van „de Steun" staan. Afgezien hier van is het de vraag of op deze wijze een belangrijke bezuiniging op de staatsuitga ven kan worden verkregen, want al behoeft men bij stillegging der bedrijven geen grondstoffen te importeren, men moet dan toch enorme steunbedragen uit 's Rijks kas trekken of op de ondernemingen verhalen, waarvoor men vrijwel niets terug krijgt. De D.U.W.werken zijn weliswaar nuttig, maar scheppen toch niet voldoende gelegenheid voor productieve arbeid zoals fabrieken, wegen, havens, e.d. dat doen. Een oplossing. Wij menen dan ook, dat onder dergelijke omstandigheden de Staat niet alleen ge rechtigd is om leningen aan te gaan, die de werkgelegenheid op peil kunnen houden, maar dat hij daartoe zelfs verplicht is. Wij mogen thans geen volwaardige arbeids krachten leeg laten lopen of onbetekenend werk laten verrichten. En als de Staat daartoe thans de middelen niet bezit, dan zijn wij er van overtuigd, dat het volk zelf voor dit doel gaarne zoveel mogelijk zal bij dragen. Tijdens de oorlog heeft men in de verschil lende oorlogvoerende (en niet-bezette) lan den oorlogsleningen geplaatst, waartoe aan het publiek kleine obligaties werden ver kocht. Men kon leningen kopen in stukjes van, in onze munt omgerekend, 2.50, 5.10.en meer. Deze leningen heb ben geweldige bedragen opgebracht, dank zij een actieve propaganda, maar vooral doordat het volk voelde, dat het noodzake lijk was. Waarom zouden wij thans niet in staat zijn om op soortgelijke wijze gelden bijeen te brengen voor de uitvoering van werken, die werkloosheid kunnen voorko men? Dat is een volksbelang van de eerste orde, waartoe zeker iedereen graag zijn steentje zal bijdragen. Het succes van de „Haak-In-Actie" bewijst wat mogelijk is, wanneer men de juiste snaar weet te raken. S.E.C. BLIJFT OP DE SCHRIKSLAAN. Maandagavond heeft de voetbalvereni ging S.E.C. met algemene stemmen in haar ledenvergadering, welke in hotel Eemland werd gehouden, besloten een tweetal ter reinen aan de Bosstraat in te richten. Het veld aan de Schrikslaan zal dit sei zoen bespeeld blijven, doch aan de Bos straat worden 2 terreinen voor de duur van 30 jaar gehuurd. Een van deze terrei nen wordt met graszoden belegd, terwijl het tweede veld zal worden ingezaaid. De voorzitter, de heer O. Zimmerman, zet te uiteen hoe de te maken kosten zouden worden bestreden en besloten werd voorts, dat in een volgende vergadering beslist zou worden over het maken van accomo- datie. Met de werkzaamheden zal zo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt, hetgeen betekent, dat één terrein in Sep tember a.s. gereed zal zijn, doch het inge zaaide veld eerst het volgend jaar in ge bruik zal worden genomen. Dit houdt in, dat in het volgend seizoen het terrein aan de Schrikslaan wel be speeld zal worden. HUWELIJK VAN DE DAG. Onze Soester radio-acteur, Piet Ekel, trok Vrijdagmiddag grote belangstelling, toen hij met Mej. Johanna M. van Wijnen in 't huwelijk trad. Op ons Soester gemeentehuis was het dit maal niet Piet in „De klok heit negen" of Piet van Soest in 't N.C.R.V.-programma, het was niet Buffalo Bill of Piet met de emmer; het was ditmaal Bruigom Piet, die een zeer belangrijke rol vertolkte en met zijn „Joop" als tegenspeelster een con tract voor het leven sloot. Het waren ook niet alleen belangstellen den uit onze gemeente, die getuigen wil den zijn van dit huwelijk. Er waren ook vele collega's van de vier omroepvereni gingen overgekomen, niet alleen voor de bruigom doch ook voor de bruid, die tot voor kort jaren in denst was bij de Ned. Radio Unie. De Soester Turnclub, waarvan Piet Ekel reeds lange tijd bestuurslid is, was ver tegenwoordigd door een erehaag van ge- uniformeerde leden, die versierde hoepels, knotsen en tamboerijnen en wat dies meer zij hadden meegebracht. Na de huwelijkssluiting recipieerden bruid en bruidegom in hotel Eemand, waar het druk was en gezellig toeging. SPAREND SOEST. Bij de Nutsspaarbank te Soest werd in Mei meer ingelegd dan terugbetaald. Inge legd werd n.1. 100.939,65 en terugbetaald 98.050,75. Het aan inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt nu 1.005.213,01. Er werden 34 nieuwe boekjes uitgegeven, terwijl 482 kinderen deelnamen aan net schoolsparen. Zij brachten in 1100 stortingen een bedrag bijeen van 661,28. BENOEMING. Tot adjunctcommies ter secretarie te Bar- neveld is benoemd de heer J. Mans, die thans werkzaam is ter secretarie alhier. EVERT GRIFT IN DE RONDE VAN NEDERLAND. Evert Grift, die weer in topvorm schijnt te verkeren, heeft een uitnodiging gekregen om in de Ronde van Nederland, welke heden aanvangt, te starten als reserve. „APOLLO" VIERDE FEEST. Het Soester Mannenkoor „Apollo" heeft Zaterdagavond in „Eemland" voor de 2e maal in dit seizoen een uitvoering gege ven, ditmaal geen officieel concert doch 'n propaganda-feestavond. De volle zaal werd verwelkomd door de voorzitter, de heer E. van Eeden, aan wie een propagandistisch woord wel is toever trouwd. Hij wees er voorts op, dat deze avond werd gegeven op veler verzoek en het gevarieerde programma zeker voor een genoeglijke en onofficiële avond zou zorg dragen. De mannen van Apollo openden de avond met „Goeden Nacht", gevolgd door het luchtige volkslied ,,'t Haesken" en „Wat heb ik", een vrolijk liedje van Zander. Ook het tweede optreden van „Apollo" getuigde van de goede leiding van de di recteur Fr. Cuypers en het hoge peil, waarop „Apollo" staat. „Het Jagerskoor" „Serenade" en de geschiedenis van „De Vink" werden in dit tweede optreden ook goed vertolkt. The Kaloppa Hawaiians, het ensemble van de Baarnse Dansacademie, vonden 'n dankbaar gehoor voor hun Hawaiian-lied- jes, waarbij de originele costumering het goed deed. De zes nummers van de dames en heren met hun guitaren gingen vooraf aan het optreden van de Zingende Soester Broer tjes en Zusjes, het vermaarde 6-tal, dat al menig succesvol optreden op zijn naam heeft staan. Ze deden het weer best de kleine artisten, waaronder de kleine Daat- selaar's uitblinken. De heer Van Eeden bracht voor de pauze toch nog iets officieels, toen hij, in een geestige toespraak, de heer A. Frankena Sr. huldigde voor het feit, dat deze gedu rende 25 jaar trouw lid was geweest van Apollo, waarvan enkele jaren als be stuurslid en bibliothecaris. Spr. waardeer de niet alleen zijn trouwheid als Apollo- lid, doch ook de goede toon, welke de heer Frankena steeds aansloeg, zowel in de vergaderingen als op de repetities. Voor dit feit overhandigde de heer Van Eeden de jubilaris een ere-diploma, waarvoor de heer Frankena dank zegde, onder toezeg ging van zijn voortdurende steun aan de vereniging. Na de pauze voerde „Ons Genoegen" de één-acter „Kan dat" op, waarmede de da mes Roelofs, N. Geytenbeek-Meesters, A. Geytenbeek-Hoffman en de heren L. Wor tel, A. Blankenstein en A. Gaasbeek, on der regie van J. G. Kamerbeek, de zaal uitnemend wisten te vermaken. De Zingende Broertjes en Zusjes traden daarna nog éénmaal op, waarna een bal werd gehouden onder muzikale medewer king van de „Melodie Makers". TEMPO-SUCCESSEN. De Tempo-renners R. van Asch. C. Ver schoor en J. Schans boekten in de koppel- wedstrijden op de wielerbaan te Apel doorn succes. Van Asch eindigde als no. 3 in de afval race, terwijl Verschoor en Schans in de koppelwedstrijd als no. 4 werden geklassi- ficeerd. HOND IN KIPPENHOK. Een landbouwer aan de Lange Brinkweg bemerkte dezer dagen een jonge hond in zijn kippenhok. Een van de kippen was reeds door de ongewenst gast dood gebe ten, doch de rest van de pluimveestapel bleef gespaard, doordat de hond werd ge vangen. AANRIJDING. Op de hoek Prins Hendriklaan en Sophia- laan had een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Aan de bestuurder De H. alhier werd door K. uit Hilversum geen voorrang verleend. De Soester auto werd daardoor beschadigd. DE JAARLIJKSE SACRAMENTPROCESSIE. Iets vroeger dan andere jaren in de maand Juni werd Zondag weer de jaar lijkse Sacramentsprocessie gehouden in 't park van Nieuw-Mariënburg en ook dit jaar was de deelname en de belangstelling weer groot. De lange stoet, die vanuit het kerkgebouw naar het rustaltaar trok, werd voorafge gaan door een grote groep bruidjes, ter wijl verder deelnamen afgevaardigden van verenigingen, organisaties, corpora ties, kerk- en armbesturen uit de drie pa rochies en zeer vele gelovigen. De Geeste lijkheid van de drie parochies en van Nieuw-Mariënburg ging aan het Allerhei ligste vooraf. Onder feestelijk klokgelui trok de stoet naar het rustaltaar, alwaar Pater Biest van het Missiehuis St. Jan te Soesterberg de feestpredicatie hield. Pastoor Kaarsgaren uit Baarn droeg het Allerheiligste met assistentie van Pastoor W. Lommerse en Kapelaan Kuiper. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, op Woensdag- en Za terdagmiddag van 14 tot 16 uur. Jonge kip, bruine kinderschoen, auto-ach- terkleD. kindermanteltje met capuchon, padvindersriem, rood etui met geld, beige regenjas, etui met pen en potlood, medail le met linten, sleutel met ring en ketting, muntbiljet van 1.donkerblauw jasje, Abonn. per kwart, 1.75 - per post 1.95 POSTGIRO 126156 Het ingezonden stuk van „Vhegervader", in het nummer van vorige week Dinsdag, zou ik, na kennisneming, terzijde hebben kunnen leggen, ware het niet, dat de slot zin van Vliegervaders betoog mij bijzon der onaangenaam heeft getroffen. Wanneer Vliegervader hierin betooogt, dat het publiek tegenwoordig denkt, „laat ze maar doodvallen", is dit een bewering, die kant nog wal raakt. Als Vliegervader in mijn hoekje iets heeft gelezen, dat grond geeft aan zijn uiting, dat de mensen zo iets minderwaardigs denken, kan ik hem alleen verzoeken mijn hoekje nog eens over te lezen. Nu ik dan toch op dit ingezonden stuk ben ingegaan, wil ik nogmarfis zeggen, dat m'n dankbaarheid voor wat de vhegers in de oorlogsjaren voor ons en ons Vaderland deden, heel groot is. We moeten de zaken echter niet gaan ver warren. We kunnen iemand dankbaar zijn zonder nochtans narigheden van hem te aanvaarden. Nu is het vermoedelijk zo, dat Vliegerva der het geronk van een over zijn dak sche rend vliegtuig als muziek in de oren klinkt, maar ik ken ook mensen, die op de rand van een shock zijn, wanneer zoiets over hun hoofd dendert. Daarin steekt geen mindere appreciatie voor het vele goede, dat de vliegers voor ons deden, maar de mensen kunnen er eenvoudig niet tegen. Zoals de een niet tegen aardbeien kan en een ander er gek op is. Om nu nog even op dat akelige „doodval len" terug te komen. Bij alles wat de men sen denken of wensen is „doodvallen" juist niet wat ze willen. Juist daarvoor zijn ze als de dood zo bang. Nogmaals, weest U overtuigd van het ont zag, dat ik koester voor vliegtuigen en pi loten en dit ontzag groeit nog naarmate hun afstand van ons groter wordt. H. QFKMAN. zilveren broche, zonnebril en zwarte vul pen. Komen aanlopen; zwart bonte melk koe en een klein wit hondje. WEER EENTJE. Wegens schennis der eerbaarheid is we derom een gemeentenaar in arest gesteld. In korte tijd is dit de vijfde persoon, die de politie in haar actie ter bescherming van de eerbaarheid in handen viel. SCHOOLREISJES. Dinsdag 29 Mei maakten de leerlingen der Beetzlaanschool met 8 geleiders, in twee mooie bussen van Tensen, hun jaarlijks schoolreisje. 's Morgens te 8 uur vertrokken zij bij prachtig weer. Ditmaal ging het naar de Veluwe, alwaar zij even gekeken hebben bij het Uddelermeer, verbaasd hebben ge staan bij de echoput, waarna zij verder reden naar Apeldoorn, 't Loo. De Juliana- toren gaf veel vermaak, zowel in de grot, de spiegelzaal, 't mysterieuse huis, als bij de bootjes, auto's en speeltuin. Om 12 uur vertrokken ze van daar naar Arnhem, waar alle verwoestingen van de oorlog nog lang niet zijn hersteld. Ze mochten over de nieuwe brug over de Rijn, die hen tegenviel, die moest veel breder geweest zijn. In deze mooie hoofdstad kwamen ze langs Sonsbeek, Bronbeek en bezochten in Roosendaal 't Park met de kettingbrug en de Bedriegertjes en daarna gingen ze langs de Stenentafel naar Burgers Dieren park met zijn rijke aanwinst van Neus hoorn, Giraffe, Schildpad e.a. grote dieren en vogels. De speeltuin werd niet overge slagen, evenmin als in Apeldoorn, waar ze werden getracteerd. Nu nog een tocht langs de Rijn met Oosterbeek, Renkum, Wageningen, Grebbe, Rhenen naar Aus- terlitz, waar nog gegeten, gedronken en gespeeld werd. Toen moesten ze terug naar Soestdijk, waar ze, na een heerlijke welbestede dag, te pl.m. 9 uur aankwa men. Vrijdag 25 Mei is een kleinere tocht ge maakt door de laagste klassen, bij minder goed weer, naar Valkenveen en Oud- Naarden. Ondanks de buitjes nu en dan hebben de kinderen zich allerkostelijkst vermaakt met schommel en wip, draaimolen, hob belpaard enz. en in de bootjes begeleid door een leerkracht. De spiegels in de doolhof deden het hunne toen het droog weer was geworden. Ze zijn in 't Panne- koekenhuis geweest, waar ze vrolijk heb ben gespeeld, gegeten en gedronken. In de middag vertrokken ze naar Oud-Naarden, waar ze niet konden baden, maar des te meer spelen en genieten. Alles van beide tochten is vastgelegd op 'n nieuwe film, opgenomen door een lid der Oudercommissie, aan wie dat was toever trouwd.

Soester Courant | 1951 | | pagina 1