per Piïla v.h. C.V. L. HOUBAER r Carol Mineur M voor betere kledingj ft i-i ft 3 CQ O ft Cl ft N P3 Amersfoortse Kledingmagazijnen rode kruis. SOESTERBERG. Nogmaals veriagen wij onze prijzen Suiker per kilogram van 91 voor 88 2cl<=-' <5 2 - s O. 5:§ s is B £3 Amersfoort Langestraat 62-64-66 Tel. 3567 V. HOUBAER maakt iedere dag tientallen cliënten gelukkig. Uw kans op een gratis Costuum is er! Gedurende 14 DAGEN elke dag 1 uur gratis kopen. NU GRATIS. WERELDTAAL. Resultaten inzamelingsactie oude materialen en afvalstoffen, N V. CENTRALE SLACHTPLAATS. In de op 31 Mei j.i. gehouden algemene vergadering van aandeelhouders werd de heer T. Dorrestein benoemd tot commissa ris. In dezelfde vergadering werd, op voor dracht van de Raad van Commissarissen, Mr. J. H. van Doorne alhier benoemd tot secretaris der N.V. De op 2 Juni beëindigde Rode Kruis-cam- pagne heeft dit jaar opgebracht 4116.23, tegen vorig jaar ongeveer 2700.Een prachtig resultaat. VOLKSCREDIET IN SOEST. In de goede oude tijd gold in menig gezin de regel: eerst sparen, dan kopen. Waar nu echter de behoefte groot en dikwijls dringend is, ontkomen weinig personen aan de noodzakelijkheid geld te lenen voor de benodigde artikelen en later voor de aflossing van het geleende bedrag te spa ren. In Amersfoort is, om deze vorm van cre- dietverlening in goede banen te leiden en woeker tegen te gaan een Volks-Crediet- bank opgericht, waar de burger een mo gelijkheid vindt crediet te verkrijgen. Een spoedeisende vergadering van de le den van de R.K. Middenstandsvereniging en de Winkeliersvereniging „Soest" werd gisteravond in het St. Jozefgebouw ge houden, om zich te beraden op deze wijze van credietverlening, temeer, daar het blijkt, dat reeds tientallen Soestenaren van de Amersfoortse Credietbank gebruik maakt. De heer W. Vernhout, gemeente-ontvanger van Amersfoort, een der leidende figuren van de Amersfoortse Bank, heeft in een interessante causerie verteld over deze vorm van credietverlening. Hij wees erop, dat het noodzakelijk is maatregelen te ne men in verband met de omstandigheden en hoe er voorzien moet worden in een gerechtvaardigde behoefte. In bijna 4 maanden tijd is te Amersfoort voor een bedrag van 220.000.aan cre diet verstrekt en spr. besprak hierbij de werkwijze van de bank en de samenwer king tussen de middenstand en de bank. De Soester winkeliers hebben zich uitvoe rig beraden en stelden vele vragen. Zij besloten in een gecombineerde vergade ring met de middenstand van Soesterberg nogmaals bijeen te komen en dan een be slissing te nemen of zij zich bij de Bank te Amersfoort zullen aansluiten. Bij het gemeentebestuur zal worden geïn formeerd naar eventuele medewerking. GESLAAGD. Onze plaatgenote, Mej. J. W. G. Raat, slaagde dezer dagen te Utrecht voor het examen van onderwijzeres. Zij ontving haar opleiding aan de Jan van Nassau- kweekschool aldaar. GESLAAGDE OPVOERING VAN „ARSENICUM EN OUDE KANT". Tot besluit van het seizoen trad „Maske rade" Zaterdagavond in „Huis ten Halve" voor het voetlicht met „Arsenicum en ou de Kant", toneelspel in 3 bedrijven. Dit is een zeer wonderlijk stuk, van Ame rikaanse origine en ongetwijfeld zullen de meningen over de waarde en de betekenis van dit stuk sterk uiteenlopen. Een stuk met schijnbaar helemaal geen strekking of het moet dan laten zien, dat een erfe lijk belaste familie nooit haar misdadige aanleg kwijt raakt en dat elk lid van die familie die aanleg tot haar laatste conse quenties volgt. Maar hoe vreemd en weerzinwekkend dit stuk dan ook wezen moge, het bevat bui tengewoon veel sfeer, zo de spelers de on gave verstaan zich in de moeilijke rol van vreemd doende mensen in te leven. En daarin is „Maskerade" zeer goed geslaagd. Om te beginnen al de rolverdeding, die 'n zeer gelukkige was. De rollen der beide tantes werden door Mej. den Braven en Mej. Bremer volko men in stijl vertolkt. In de beide andere hoofdrollen viel Jan Bremer weer op door zijn beheerst spel en goede uitspraak. Zo als z'n rol dat aangaf, speelde Bert Bremer die met veel dynamiek en agressie. Ook van de vervulling der bijrollen is veel goeds te zeggen. Alleen de vertolker van de rol van inspecteur van politie, alhoewel zijn houding en mimiek zeer goed waren, moet veel meer kracht in zijn stem leggen. Het decor was eenvoudig doch smaakvol en zeer veel zorg was er besteed aan costu- mering, kapwerk en grimering. De opvoering werd door het publiek zeer gewaardeerd. Hulde daarom aan „Maskerade" en haar regisseur, de heer Veerman, voor wat het in dit seizoen gebracht heeft. CLANDESTIEN BOUWEN IS VERBODEN. Dat bouwen nog steeds aan vergunningen onderhevig is ondervond een inwoner van Soesterberg, die clandestien een loods had gebouwd en deze had ingericht voor bewoning. Procesverbaal volgde. „SOESTERBERG" VERLOOR MET 3—2 VAN V.S.K. Gisteren speelde „Soesterberg" op het C.D.N.-terrein in Driebergen een promo tiewedstrijd om een plaats in de eerste klasse van de afd. Utrecht tegen V.S.K uit Utrecht. In de eerste helft domineerde V.S.K. Niettegenstaande deze meerderheid nam Soesterberg door haar goed spelende middenvoor Preusser, met een fraai schot De vissers kunnen hun hart weer ophalen met hun vissport, zij genieten van het Hol landse landschap en doen tevens in de morgenstond nieuwe gezondheid op. de leiding. 10. Nog voor de rust wisten de Utrechtenaren bij een doelwocrsteling gelijk te maken. 11. Na de rust was het een meer gelijk op gaande strijd. Toen de stopperspil van Soesterberg in het beruchte gebied hands maakt, kon V.S.K. uit de toegestane strafschop de leiding nemen. 1—2. Deze plotselinge tegenslag deprimeerde der Soesterbergers, waarvan de Utrechtena ren gebruik wisten te maken om Soester berg in de verdediging te dringen. Een kleine fout in de verdediging der Vlieg dorpmensen stelde VSJK. in staat de stand op 13 te brengen. Verwoed trok Soesterberg daarop ten aanval. Nadat de lat en de paal de V.S.K.- doelman verschillende malen te hulp wa ren gekomen, slaagde Preusser er in met een fraaie kopbal de achterstand tot 2—3 te verkleinen. Met een hevig offensief van de Soesterbergers, dat evenwel geen effect meer sorteerde, kwam het einde van deze spannende ontmoeting. ENGELS STAATSTRANSPGKTBEDRIJF ONRENDABEL Het Engelse volk beleeft aan de nationalisatie van het transportwezen al even weinig ple zier als aan de genationaliseerde steenkolen mijnen. In de drie jaren van de nationalisatie hebben de transportmiddelen reeds een ver lies opgeleverd van 425 mihioen gulden, ter wijl over 1950 een verlies wordi verwacht van omstreeks 270 mi Ui oen. Bovendien is de goede bediening, waaraan men vroeger was gewend, voor een deel verdwenen, en de na tionalisatie heeft niet kunnen voorkomen, dat toch herhaaldelijk gestaakt wordt. De genationaliseerde bedrijven omvatten de spoorwegen, met inbegrip van de restauratie wagens en de slaapwagens, de spoorweghotels, fhet vervoer van personen en goederen langs de weg, de binnenvaart, de kanalen, de ha vens en de dokken. Daaraan is in totaal een personeel verbonden van bijna 900.000 per sonen en dit gehele reusachtige bedrijf wordt van een centraal punt uit, de Transportraad, •geleid. Juist deze centralisatie maakt, dat dit systeem zo slecht werkt. Vroeger stond iedere onderneming rechtstreeks onder zijn eigen di rectie, waardoor deze nauwkeurig wist, wat er in het bedrijf omging, terwijl snel beslis singen konden worden genomen. Door de sa menvoeging in één nationaal bedrijf is dit on mogelijk geworden en neemt de bureaucratie hand over hand toe, terwijl de verliezen in hetzelfde tempo stijgen. Men vraagt zich nu af, welke prettige verrassingen wel te voor schijn zullen komen, wanneer de nationalisa tie van de ijzer- en staalindustrie, waartoe on langs besloten is, uitgevoerd wordt. VERFKWASTEN VAN MELK Sinds de chaos in China zo groot is gewor den, de hongersnood toeneemt en de handel met het buitenland vrijwel tot stilstand is ge komen, begint men tekort te krijgen aan Chinees varkenshaar, dat vroeger in grote massa's werd uitgevoerd ter verwerking tot verfkwasten. Nu schijnt nylon ter vervanging Maragrine, le soort, «m 52 voor 43 cent Hagelslag, van De Ruijter, 200 gr. van 29 voor 25 ct. Honig's Maizena, per pak van 22 voor 17 ct. Custard, iets fijns, per pak van 28 voor 20 ct. Siamrijst, droogkokend, 500 gr., van 55 voor 48 ct. Climax Havermout, per pak van 49 voor 38 ct. Pinda's, vers gebrand, 250 gram, van 38 voor 35 et. Frambozen Blokjes, 150 gram, van 29 voor 25 et. Huishoudzeep, dubbel stuk, van 32 voor 27 ct BIJ AANKOOP VAN IEDERE GULDEN: Vï pond gesorteerde Koekjes van 50 voor 40 eL Deze reclame geldt tot en met 9 Juni. Vergelijkt onze prijzen en U zult constateren: IS INDERDAAD DE VOORDELIGE KRUIDENIER. Steenhoffstraat 13 Soesterbergsestr. 32 C <2 Qcrq #PÏ9 ■g S- o 3 c* ts •- N O- *•2 l rt pr O asSjt ■O g a o 5' m S 3 3 O a: - o 62 P 5 o" 2 S 3 r 2-2 SS j3- O Q1 o. te 2 -i o O «-*■ CO 1 Van alle contante aankopen van 6 tot en met 19 Juni 1951 ontvangt U een afge stempelde kassa-bon. Elke volgende dag wordt het uur van gratis kopen van de vo rige dag bekend gemaakt in de etalage en U kunt dan voor hetzelfde bedrag als de kassa-ben kopen, maar (De gratis uren zijn reeds vastgelegd bij Notaris Mr. S. van 't Eind.) Deze attractie wordt nog verhoogd door de zeer voordelige prijzen in alle afdelingen. ZIET ONZE ETALAGES. ZIET ONZE ETALAGES. ESPERANTO-NIEUWS. Evenals vorig jaar zullen de Kopenhaagse studenten-esperantisten, daartoe door fi nanciële steun van de regering in staat ge steld, een wereldkamp voor archeologen organiseren, dat van 3-17 Juli a.s. op het eiland Bornholm zal worden gehouden en waaraan studenten, leerlingen van kweek scholen en onderwijzers van alle landen kunnen deelnemen. Tot nu toe zijn in Esperanto 107 vak woordenboeken voor 44 verschillende tak ken van wetenschap en techniek versche nen. Het Japanse Esperanto-Instituut is begonnen met de samenstelling van een alg. wetenschappelijke terminologie. Voor het deze zomer te. München te houden Intern. Esp. Congres hebben zich reeds thans ruim 1000 deelnemers uit ver schillende landen aangemeld. van het haar te stijf te zijn, maar caseïne, een stof die uit melk wordt gemaakt, is veel bruik baarder. Men is er in Amerika in geslaagd van caseïne draden te trekken, die precies de goede dikte en de goede buigzaamheid heb ben en nu vervaardigt men er dus in steeds toenemend® mate verfkwasten uit caseïne. Deze caseïne-draad, die eigenlijk dezelfde vezel is als de melkwol, doch alleen een gro tere dikte heeft, is ook gebleken uitstekend geschikt te zijn voor stoffeerderswerk. Hierbij neemt de caseïne-draad de plaats in van het vroeger algemeen gebruikelijke paardenhaar, dat reeds veel duurder is geworden. Er is dus weer een nieuw afzetgebied voor ondermelk verkregen. BEDRIJFSLEIDING EN PERSOONLIJKHEID De Nederlandse Participatie Maatschappij is een instelling, die namens de overheid in dustrieën over de moeilijke aanlooptijd heen helpt of nieuwe ondernemingen van bestaande zaken, waarvan het risico voor de privé- onderneming te zwaar is, helpt financieren. Daarbij stuit men natuurlijk ook wel eens op teleurstellingen. Maar de directie schrijft in haar jaarverslag over 1950, dat haar steeds duidelijker voor ogen komt te staan „welk een voorname waarborg de beleggingen van haar maatschappij vinden in de persoonlijke eigenschappen van de ondernemers, aan wie de N.P.M. haar gelden toevertrouwt." Het is inderdaad zo, dat voor het opbouwen van een onderneming en voor credietwaardigheid eigenschappen nodig zijn, die de ondernemer tot een geheel ander mens stempelen dan een „egoïstische kapitalist". Dit wordt wel eens te veel vergeten. Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat de landelijke inzamelings actie van oude materialen, welke begin Maart van dit jaar is begonnen, tot dusver zeer goede resultaten heeft opgeleverd. Dank zij de grote belangstelling en mede werking van de bevolking kon door de han del, liefdadigheidsinstellingen en jeugdver enigingen alleen al over de maand Maart een hoeveelheid van circa 18.000 ton oud papier worden ingezameld, hetgeen in ver gelijking met de val van oud papier over bijv. de maand November 1950 vrijwel een verdubbeling betekent. Ook al dient men er rekening mee te hou den, dat de enorme opbrengst van oud pa pier over de maand Maart gunstig is be ïnvloed door de destijds zeer hoge papier- prijzen, en het feit, dat in dit eyfer veelal „schoonmaakopruimingen" zijn begrepen, mag dit resultaat zonder twijfel uitermate gunstig worden genoemd. Een dergelijke opbrengst is door niemand voorzien. Het behoeft derhalve geen ver wondering te wekken, dat het bedrijfsleven enige moeilijkheden ondervond om deze, voor ons land uitzonderlijk grote hoeveel heid oud materiaal op korte termijn te be stemder plaatse te brengen, op te slaan en te verwerken. Een van de gevolgen van deze grote val van oud papier was een aanzien lijke stijging van de groothandelsvoorra- den. Ofschoon de hoeveelheden ingezamelde lompen en metalen niet nauwkeurig bekend zijn, mag worden aangenomen, dat ook de opbrengst van deze materialen, mede onder invloed van de actie, belangrijk is toege nomen. Teneinde de inzamelingsactie ook in de toe komst een vlot verloop te doen hebben, wordt verzocht onderstaande wenken in acht te nemen: 1. Men beware voornamelijk oud papier (vooral kranten en tijdschriften), oude lompen en textielafvallen, metalen (oud ko per, lood, aluminium en zink). Lege con servenblikken kunnen van belang zijn, doch alvorens deze te bewaren, overtuige men zich of de opkoper deze kan afnemen. De verwerking van conservenblikken kan na melijk in ons land tot dusver slechts op beperkte schaal geschieden. 2. Het verdient aanbeveling de oude ma terialen op te sparen tot een hoeveelheid van enige omvang is verkregen, bijv. ten minste 35 kg en deze bij een erkende op koper dan wel liefdadigheidsinstelling in te leveren. Op deze wijze is het bewaren en afhalen van oude materialen voor beide partijen het meest lonend. Men is er dan bovendien van verzekerd, dat de materia len zo regelmatig mogelijk worden afge haald en dat men niet, aangezien te kleine hoeveelheden voor een erkende opkoper niet altijd lonen, met de bewaarde materia len blijft zitten.

Soester Courant | 1951 | | pagina 3